PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HOGE VERWACHTINGEN ALGERIJNS FRANS OVERLEG In Parijs lag werk halve dag stil Engeline wilde zelf ook naar Australië Vandaag... i Kandidatenlijsten voor Zeeuwse statenverkiezing ingediend Nieuwe tijden 205e jaargang - no. 38 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kvr.fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 14 febr. '62 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie ƒ4.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (maximum 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. .Brieven bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3341(b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg, tel. 2395, Terneuren, tel. 2116; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. teL 2004. VOLSTREKT STILZWIJGEN IN PARIJS Het geheime Frans-Algerijnse overleg, dat sinds zondag op een plaats nabij de Frans-Zwitserse grens wordt gevoerd, is dins dagavond onderbroken. Dit is geschied om de voornaamste Franse onderhandelaar, de minister voor Algerijnse zaken, Lonis Joxe, in staat te steUen verslag uit te brengen aan presi dent De Gaulle, terwijl de Algerijnse vertegenwoordigers woens dag in Tunis de aldaar zetelende „voorlopige Algerijnse rege ring" zullen inlichten over het verloop der besprekingen. Van Franse officiële zijde wordt nog steeds een volstrekt stil zwijgen over de onderhandelingen bewaard, waarbij zelfs liet plaatshebben ervan niet wordt erkend. Dinsdag- werd echter van onverwachte 2ijde bevestigd, dat Franse en Algerijnse onder handelaars overleg plegen. Een woordvoerder van het Zwitserse ministerie van buitenlandse zaken heeft namelijk een beroep op buitenlandse correspondenten in Zwitserland gcdaaii 0111 reke ning te honden met de wens van beide afvaardigingen, dat hun overleg strikt in de particuliere sfeer wordt gehouden. gerijnse en Franse betogingen uiteen - te dryven. De Algerijnen hadden zich l verzameld in de wijk Belcourt, oni te i protesteren tegen liet neerschieten door de OAS. van drie moslims en twee Fransen tijdens een straat rel. Onder de vijf gewonden was een elf- jarige Algerijnse jongen. Dinsdag zijn in Parijs de acht Parij- zenaars begraven, die vorige week zijn omgekomen toen een demonstra tie tegen de O.A.S. uitliep op een massaal treffen tussen de politie en' de burgerij. De foto toont de stoet in de Avenue De La Républlque op weg naar de Place de La République, waar langs het monument voor dé Franse gevallenen werd gereden. Niet de laatste In Parijs koestert men hoge verwach tingen van het overleg, doch men verwacht niet dat de huidige confe rentie de laatste zal zijn. Waarschijnlijk zal er binnenkort een tweede ontmoeting tussen Franse en Algcrynse onderhande laars plaatshebben, die, naar wordt aangenomen, van weers kanten door ministers zal worden bijgewoond. Hierna, aldus is te Parys van regeringszijde verno men, zal mogelijk een officiële en openbare bijeenkomst volgen, waarop een protocol voor een sta ken van het vuren en een over eenkomst betreffende de toekomst van Algerije zon worden getekend. Stakingen De Franse communistische partij heeft dinsdag haar kracht getoond door 150.000 arbeiders op de straten van Parijs te brengen via een alge mene staking van een halve dag, een machtsvertoon dat zowel gericht was tegen de rechtse extremisten als te gen president De Gaulle. Om tien uur was de staking alge meen. Het openbare vervoer lag ge heel stil, evenals de werkzaamheden bij de gas- en elektriciteitsbedrijven, de kranten en persbureaus, de radio- omroepen, het vliegveldpersoneel, het postkantooi', fabrieken en vele kan toren. Aan liet lioofd van de stoet liepen onder meer mee de voormalige pre mier Mendes France en de commu nistische leidèr Maurice Thorez, ge volgd door ongeveer 100.000 Parijze- naars. Relletjes Gisteren zijn in Algerije, voorname lijk in Algiers en Oran, vijftien men sen bij aanslagen om het leven geko men en twintig gewond. Het totaal sinds 1 januari steeg daardoor tot 7S3 doden en 13S9 gewonden. Tn twee wijken van Algiers gebruikte de oproerpolitie traangasgranaten en gummistokken om afzonderlijke Al- is het 500 jaar geleden, 3 dat Edzard I de Grote van Oost-Friesland te Greetsiel H werd geboren. Edzard de Gro- 3 te wilde een onafhankelijke 3 Friese staat stichten, die reikte =3 van de Zuiderzee tot de We- s zer. Behalve over Friesland be- |5 zat hij van 3506-1514 in feite 3 ook de macht over de stad 3 H Groningen en de Ommelanden. H is het 20 jaar geleden, dat =3 de Maastunnel ln Rotterdam §g in gebruik werd genomen. 3 H is het Valentjjndag. 3 fniiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiininiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinlr NIEUW-GUINEA TOCH IN EERSTE-KAMERCOMMISSIE De minister-president, de heer De Quay, de minister van buitenlandse zaken, de heer Luns en de staatsse cretaris van binnenlandse z,aken, de beer Bot, hebben dinsdagmorgen be raadslaagd met de commissie van buitenlandse zaken uit de Eerste Ka mer. Naar verluidt is de hoofdschotel van het gesprek de kwestie Nieuw-Gui- nea geweest. Geen der bewindslieden wenste enig commentaar op de bij eenkomst, die van half elf tot kwart over twaalf duurde, te geven. Zoals bekend, wenste de heer De Glenns ruimtereis nog onzeker Een woordvoerder van het Ameri kaanse bureau voor de ruimtevaart heeft dinsdag meegedeeld dat er nog vijftig procent kans bestaat dat ko lonel Glenns ruimtevaart woensdag- raiddag zal doorgaan. De onzekere factor is het wispelturige weer in het zeegebied waar Glenns ruimtecapsule moet terechtkomen. De Atlas-raket die Glenn in zijn J Friendship-7 een of nieer banen om I de aarde zal laten beschrijven, is I klaarvoor de start. Op een perscon ferentie zei de woordvoerder van de NASA, John A. Powers, Öat Glenn een handcamera in zijn ruimtevaar tuig zou meenemen. Zou hij er tijd voor vinden, dan zou hij hiermee fo to's nemen van het interieur van de capsule, van zichzelf,, en van alles wat hy door het venster buiten zou waarnemen. Vrouw overreden op zebrapad Op een zebrapad op het Weena in Rotterdam is gistermorgen de 68- jarige mevrouw R. van Wiclien-SUf- hout door een auto aangereden. Zij is in het ziekenhuis Dykzicht aan de gevolgen van dit ongeluk overleden. MINISTER VAN JUSTITIE: Gou (k.v.p.) tijdens deze bijeenkomst mededelingen te doen over zijn con tacten met Indonesische diplomaten. Eergisteren beriep de regering zich op het reglement van de Kamer dat haars inziens dergelijke mededelin gen. van de leden uitsluit. Totaal vermagerd hangt een gevan gene tegen de tralies van zijn cel in hel fort Cabana in Havana, Cuba. De foto is gemaakt door luitenant Tliram Gónzalèz, een voormalige officiei', die dertien maanden in deze gevangenis heeft vertoefd. Gonzalezdie de opna me maakte met een vestzakcamera, wist zijn gevangenisfoto's uit het land te smokkelen. Moeilijkheden veroorzaakt door a.s. schoonouders De minister van justitie, de heer Beerman, heeft geantwoord op de schriftelijke vragen die het lid van de Tweede Ivamer, de heer Berkhouwer (v.v.d.), heeft gesteld over de moei lijkheden rond de emigratie van het 17-jarige meisje Engeline Egbert. Aan de beantwoording van de vragen Iaat de bewindsman voorafgaan een uiteenzetting van de situatie, waarin het meisje Engeline Egberts verkeer de. Op 4 juli 1961 vervoegden de ouders van de verloofde van het meisje zich by de Raad voor de Kinderbescher ming te 's Gravenhage. Deze deelden mede, dat de ouders van het meisje emigratieplannen hadden, doch dat het meisje niet mee wilde naar Australië. Zij verzochten de bemidde ling van de raad, opdat liet meisje hier zou kunnen blijven en t.z.t. met hun zoon zou kunnen trouwen. Door de Raad voor de Kinderbescherming werden zij verwezen naar de vereni ging Pro Juventute Rijnland. De maatschappelijk werkster van. Pro Juventute heeft geruime tijd met de ze zaak bemoeienis gehad en volgens een rapport is zij steeds meer tot de overtuiging gekomen, dat de moei lijkheden werden veroorzaakt door beïnvloeding van de aanstaande schoonfamilie. Het meisje Engeline wist eigenlijk niet precies wat zy wil de. Aan de ene kant wilde zij graag hier blijven, aan de andere kant was zij zeer aan het gezin gebonden. Opgelucht Toen de maatschappelijk werkster van Pro Juventute voor zichzelf tot de overtuiging was gekomen, dat het de plicht van het meisje was mee te gaan met haar familie en zij haar dit in een gesprek, waarbij ook de ver loofde van het meisje tegenwoordig was, mededeelde, leek het meisje, zo wordt gerapporteerd, zelfs opgelucht. 16 december vervoegde het meis je zich met haar verloofde en diens vader by de kinderpolitie te Lelden met de klacht, dat het meisje door baar vader zou zyn mishandeld. Er werd daarop een onderzoek ingesteld, docli er werd door-de kinderpolitie geen aanlei ding gevonden nader op de zaak in te gaan, daar gebleken was, dat het meisje zelf aanleiding liad ge geven tot de ontstane moeilykhe- den met haar vader. Ter verduidelijking van de verdere gang van zaken merkt de minister nog het volgende op: Kort voordat de ouders met hun overige negen kinde ren emigreerden, onttrok het meisje Engéline zich aan het ouderlijk ge zag.' Toen het ogenblik van vertrek was aangebroken, hield zij zich schuil, zodat de reis zonder haar moest worden aanvaard. De vader had maatregelen getroffen, opdat het meisje zo spoedig mogelijk zou kun nen volgen. Hij had daartoe zijn te Leiden wonende broer verzocht alle ter zake dienende maatregelen treffen. Hij heeft daartoe het pas poort van het meisje, alsmede het vaccinatiebewijs en geld voor de over tocht aan deze broer overhandigd. Er was Inmiddels op verzoek van de vader een bevel tot opsporing gege ven en nadat de ouders waren ver trokken, meldde het meisje zich by de kinderpolitie te Leiden. Deze heeft daarna onniiddellyk contact gezocht met de raad voor de kinderbescher ming te 's Gravenhage. Daarna is, in overleg met genoemde oom, het meisje in afwachting van haar vertrek naar Australië geplaatst in het tehuis Keizersgracht te Am sterdam. Van daaruit is zij op 7 fe bruari door de oom, die op zijn ver zoek was vergezeld van de kinderpo litie te Amsterdam, naar het vlieg veld gebracht, aldus de bewindsman. EENDERDE VAN STATENLEDEN KEERT NIET TERUG Negen partijen met P.SP. als nieuw gezicht Op de zeven hooi'dstembureaus van de kieskringen in Zeeland zijn dinsdag de kandidatenlijs ten ingediend voor de verkiezing van de Provinciale Staten op woensdag 28 maart a.s. Niet minder dan negen partijen (in 1958: 8) zullen deelnemen aan de race naar de 48 zetels. Bij de acht bekende politieke groepe ringen de P.v.d.A., de K.V.P., A.R.P., C.H.U., V.V.D,, S.G.P., C.P.N. en het Gereformeerd Po litiek Verbond beeft zicli een negende gevoegd: de Pacifis tisch Socialistische Partij (p.s.p.). Van de Partij van de Vrije Burgers cn de Positief Christelijke Nationale Unie, die 1 zich eerder bij het centraal stembureau te Middelburg heb ben laten registreren, is giste ren niets meer gehoord.... Het ziet er naar uit, dat ongeveer eenderde van de statenleden niet terug zal keren. Vast staat, dat 13 van de 42 leden de komende zittings periode geen deel meer zullen uitma ken van de Staten. Zij komen niet op de kandidatenlijsten van de verschil lende politieke partijen voor. De P.v.d.A. zal vijf statenleden verlie zen, de K.V.P. twee, de A.R.P. twee, de C.H.U. twee, de V.V.D. één en de S.G.P. één. Voorts is het niet onmo gelijk, dat de K.V.P.-er A. L. van Geesbergen uit Zierikzee van het to neel zal verdwijnen, omdat hij moge lijk op een niet verkiesbare plaats zal blijken te staan, namelijk de tiende. Momenteel heeft de K.V.P. negen ze tels. Het is ook de vraag' of de heer B. A. Hesselink van de V.V.D. in de Staten zal terugkeren. Hy Is alleen kandidaat gesteld door de kieskring Middelburg, waarvan het stemmen- aantal tot dusverre onvoldoende was een eigen zetel te hebben. Opvallend is het „vertrek" van liet aantal leden van Ged. Staten. Niet minder dan vier van de zes leden van dit college hebben de wens te kennen gegeven niet meer te willen terugkeren; de lieer C. Philipse (c.li.), mr. A. J. v. d. Weef (p.v.d.a.), de heer A. Schout (a.r.) en ir. G. P. M. Di kotter (k.v.p.). De Statenleden, van wie vast staat, dat zij de volgende zittingsperiode geen deel meer zullen uitmaken van de Provinciale Staten van Zeeland, zijn: de fractieleider van de P.v.d.A., de heer L. Pt. van Ooi-schot uit Vlis singen, mr. H. B. Bouwman uit Goes en de burgemeesters A. A. Schuit en A. H. Vermeulen, resp. van Kortgene en Brouwershaven, allen P.v.dA.., drs. W. L. A. Lockefeer uit Hulst (k.v.p.) en mogelijk de heer A. L. 'van Geesbergen uit Zierikzee (k.v.p.), de heer C. de Putter uit Axel (a.r.). notaris P. .Hearing uit Zierikzee (v.v.d.) en mogelijk de heer B. A. Hesselink uit Middelburg (v.v.d.), de heer G. P. Leendertse uit Kamperland (c.h.) en de heer A. S. Wisse uit Waarde (s.g.p.). Natuur lijk kunnen zich meer verschuivingen I voordoen, naargelang de uitslag van de stemming. Zetel meer Aangenomen mag worden, dat de Provinciale Staten zullen worden uit gebreid met één zetel, waardoor liet (Zie tlot pag. 2 kol. 2) fitoth l|X Oranjeverenigingen hebben hun beste tijd gehad, zo meldde de P.Z.C. gisteren. Deze conclusie was het resultaat van een klein on derzoek, dat een onzer redacteuren instelde naar aanleiding van de gang van zaken rond de Oranjevereniging te Goes, een instelling die wegens ge brek aan interesse werd ontbonden. Er is in deze tijd blijkbaar weinig plaats voor deze verenigingen, het geen wel een groot verschil is met vijfentwintig jaar geleden. Juist in die tijd was er op het gebied van Oranjeverenigingen een soort hoog conjunctuur .aan de gang, die zijn oorzaak had in verloving en huwelijk van onze tegenwoordige koningin. Zelfs in plaatsen, waar men tot 1936 -1937 met geen mogelijkheid een der gelijke vereniging op gang had kun nen brengen, werd tot oprichting be sloten en allerwege vervulden deze instellingen een uitstekende functie- Maar het gaat niet meer. Enkele oorzaken daarvan werden in het ar tikel, dat wij gisteren publiceerden, aangestipt: een andere datum van koninginnedag-viering en niet meer de vroeger zo traditionele 31e augus tus, voorts een gewijzigde manier van feestvieren op de lagere scholen, waar vroeger een sinaasappel een hele traktatie was, maar daarnaast zijn er ook allerlei oorzaken te vin den in de geheel gevrijzigde maat schappelijke situatie. Een situalie, die maar moeilijk kan worden verge leken met de jaren dertig. Feestvieren vroeger was een vorm van saamhorigheids-beleving. Op nationale hoogtijdagen vielen al lerlei maatschappelijke barrières weg en er waren er vele! en vq,elde men zich één. Het was ook de enige manier om zich één te voelen. Welk een volstrekt andere tijd toen verge leken bij die van nu! Dat viel ons op bij het bladeren in een krantenjaar gang van 1937, waarin een verslag was opgenomen van een bijeenkomst rond het huwelijk van koningin en prins: in Middel burg namelijk was in het Schutters hof een geluidsin stallatie aangelegd het gebeurde ook in andere plaatsen waar dege nen, die geen radio hadden, de huwe lijksplechtigheden konden volgen. En er was daarvoor een grote belang stelling! Dat was dus in 1937. Wan neer nu echter de verjaardag van de koningin wordt gevierd (met een de- filé op Soestdijk), dan ziet men vrij wel niemand op straat, omdat ieder een by eigen televisie Of b\j die van de buren zit om het gehele verloop als ooggetuige te volgen. Daar kan géén enkele Oranjevereniging tegen op. Er zijn in het maatschappelijk leven nog meer verschuivingen tot stand gekomen, waarvan in het alge meen het verenigingsleven een flinke duw heeft gekregen, maar zeker ook instellingen, die volksfeesten organi seren. Eén van deze verschuivingen is met name in Zeeland merkbaar. Om Goes als voorbeeld te nemen in 1937 was deze plaats een typisch agrarisch-georiënteerde gemeente met een betrekkelijk homogene be volking. In 1962 echter is een sterke wijziging in de richting van het be drijfsleven merkbaar en kan men spreken van relatief grote uitbreidin gen, alsmede van een bevolking, die vergeleken bij voor de oorlog een ge varieerder structuur heeft gekregen. Ih zulk een nieuwe samenleving ko men niet zo snel figuren naar voren die in staat zijn als leiders van de ge hele bevolking op te treden: daarvoor immers is die samenleving te gedif ferentieerd. Dat lag vroeger geheel anders. Men denke slechts wat Goes betreft aan figuren als de, heer W. 't Hooft, de tandarts J. van de Velde en vooral ook de gemeente secretaris Van Ballegoyen de Jong. Die tijden zijn echter voorbij. Van daag heeft men dat in Goes moeten vaststellen, gisteren gebeurde dat in Vlissingen, morgen zal het elders zijn: het komt onherroepelijk! Velen zullen deze ontwikkeling be treuren. En wanneer men nagaat wat er vroeger in deze sector werd gepresteerd, dan moet men er kennen: hier was inderdaad sprake van gemeenschapswerk, waarin men voortreffelijke resultaten wist te be reiken. Maar'er loopt een breuk door de tijd, die moeilyk te helen is. Nieu we tijden, nieuwe vormen. Gelukkig is er in dat nieuwe ook nog wel iets goeds te vinden! Dolle koe zaait paniek in Rotterdam De veemarkt in Rotterdam was gistermorgen in rep en roer omdat er een koe dol was geworden. Het beest rende met zijn kop omlaag in het rond, klaar om alles wat hem in de weg kwam ondersteboven tc lopen. Drie mannen die 't wild geworden beest wilden opvan gen, kwamen tot ontdekking dat het vak van toreador eni ge training vereist. Ze kwamen er echter goed af. Minder goed verging hel', een 54-jarige melkhandelaar N. J. Los die bij zijn pogingen het dier te overmannen, op de hoorns werd genomen en in ernstige toestand naar een zie- j kenhuis is vervoerd. Politie agenten hebben tenslotte het

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1