noodlottige jacht Lezing mechanisatie van suikerbietenteelt EEN MARS PER DAG VELPO PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer WALCHEREN WOENSDAG 14 FEBRUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15, BEDRIJFSVOORLICHTING IN RILLAND Door ir. M. A. van der Beek van de R.V.L.D. in Zeeland Bij de akkerbouw en op de gemeng de bedrijven met veel akkerbouw be staat er in de verschillende perioden in het. jaar een sterk wisselende be hoefte aan arbeidskrachten. De ver zorging van de hakvruchten in het voorjaar en de oogst van de ver schillende gewassen vormen toppen, tijdens welke een grote vraag naar arbeidskrachten bestaat. Een vraag, waaraan niet altijd kan wbrden vol daan. Een groot deel van de arbeid in de drukke perioden is echter te mechaniseren, zodat praktisch alle Werkzaamheden door de vaste ar- beidskern van het bedrijf kunnen worden uitgevoerd. Ook bij de verzorging van suikerbie ten op de bedrijven, waarop men niet meer over losse arbeidskrachten kan beschikken, moet mechanisatie wor den ingevoerd, wil men het areaal suikerbieten niet drastisch moeten beperken. Iri 1960 werd begonnen met het onderzoeken van de mogelijkhe den voor mechanisering van de ver zórging van suikerbieten. Dit onder zoek was toen geconcentreerd in Z.- Beveland. In 1961 werd het onder zoek in bredere kring voortgezet. Hierbij was er een nauwe samenwer king tussen de rykslandbouwconsu- Ientschappen in de zuidwestelijke kleigebieden en de Stichting Provin ciaal Onderzoek Centrum voor de Landbouw in Zeeland. De leiding van het onderzoek was in handen van ir. M. A. van der Beek van de rijks- landbouwvoorlichtingsdienst in Zee land. Over de resultaten, die in 1961 waren bereikt hield ir. Van der Beek maan dagmiddag in het dorpshuis te Ril land een lezing voor de „Werkgroep Mechanisatie" van de plaatselijke vereniging voor bedrijfsvoorlichting. Onderzoek Als doel van het onderzoek noem de ir. Van der Beek vier punten: 1. te trachten een zo groot moge lijke besparing op de handenar beid te verkrijgen, 2. de mogelijk heden te onderzoeken van een zo goed mogelijke spreiding van het resterende handwerk, 3. het na gaan van de mogelijkheden van uit8lnitcud machinaal dunnen en 4. het verkrijgen vaH een afdoende onkruidbestrijding. Ir. Van der Beek behandelde in zijn lezing, die werd toegelicht met dia's het onderzoek op de proefboerderij ,.De Scheldemonden" te Bruinisse. Bij de proeven is men uitgegaan van het gebruik van precisiezaad, een precisiezaaimachine en een bieten- dunmachine. Bij het inzaaien werd direct met een langwerkend onkruidbestrijdingsmid del gespoten. Om de mogelijkheden te onderzoeken van een zo groot mo gelijk spreiding van het resterend handwerk, is bij de proeven nog ma chinaal gedund, nadat de planten reeds een vrij groot stadium hadden bereikt. Er waren vijf machinale dun ningen. De eerste dunbewerking werd zo vroeg mogelijk uitgevoerd om het korstje grond te breken en tevens om het ontkiemend onkruid te vernieti gen. De laatste drie dunningen waren noodzakelijk om het beoogde aantal planten te verkrijgen. Aan de hand van het onderzoek kwam men tot de volgende conclu sies: 1. met de gevolgde werkwijze Advertentie Ver koudheidsbacillen zijn als de dood voor infectie "~B*ïchermt L" keet tegen ciUiihenhooAtooiti. Dit doosje betekent: protektie tegen infektie kan een grote arbeidsbesparing wor den verkregen en is een goede ar- beidsspreiding mogelijk, 2. machinaal dunnen tot 14 pet. b.b.d. is goed uit voerbaar. Tevens is het mogelijk de dumverkzaamheden over een grote periode uit te spreiden. Er bestaat echter een kans op een kleine op brengstderving van ongeveer 5 pet. 3. machinaal dunnen tot 10 pet. b.b.d., gevolgd door nawieden en beperkt nadunnen biedt eveneens goede mo gelijkheden; 4. nawieden is ook bij uitsluitend machinaal uitdunnen noodzakelijk, 5. machinaal rooien van uitsluitend machinaal gedunde bieten is goed uitvoerbaar, 6. het is gewenst bij machinaal dunnen ook te letten op de regelmaat van de planten in de rij en 7. de rentabiliteit van de werk wijze is gunstig. Na afloop beantwoordde ir. Van der Beek een groot aantal vragen, die hem naar aanleiding van zijn cause rie werden gesteld. Aan het' slot van de bijeenkomst sprak do algemene voorzitter, de heer C. van Gorsel, een dankwoord tot de voorzitter van de Werkgroep Mechanisatie, de heer E. Van Hootegem, die in verband met werkzaamheden voor deze functie had bedankt. GEEFT DRIE KEER NIEUWE ENERGIE Meliskerke subsidieert Asthma-stichting Maandagmiddag heeft de gemeente raad van Meliskerke besloten een subsidie van één cent per inwoner te verlenen aan dc Nederlandse Asthma- stichting. Gevraagd was twee cent per inwoner, maar op voorstel van burgemeester en wethouders, die het verzoek niet helemaal willen afwij zen, werd besloten dit te halveren. Een tweede subsldievoorstel betrof de C.B.T.B. Aan de chr. lagere land bouwschool te Oostkapelle van deze standsorganisatie verleende men een bijdrage van 25 per jaar per leer ling uit Meliskerke. Gevraagd was 40,In deze vergadering kreeg de raad voorts de gemeenterekening over 1960 aangeboden, die in een vol gende bijeenkomst definitief zal wor den vastgesteld. „Achilles" tevreden over afgelopen verenigingsjaar Tijdens een slecht bezochte jaarver gadering van de Middelburgse gym nastiekvereniging „Achilles" heeft voorzitter C. J. Nieuwenburg zijn te vredenheid uitgesproken over het af gelopen -vereniging» jaar. De lieer Nieuwenburg prees de directeur- secretaris, de heer J. A. Bal, voor het vele werk dat deze voor de ver eniging heeft gedaan. Als blylt van erkentelijkheid overhandigde hij hem- eèn boekebon. Ook het jaarverslag van de secretaris getuigde van grote voldoening over 1961. De vereniging had in januari 1962 in totaal 302 leden en adspiran- ten en wel 44 damesleden, 29 heren- leden, 63 meisjes van 12 tot 15 jaar; 111 meisjes beneden de 12 jaar, 23 jongens van 12 tot 15 jaar en 32 jon gens beneden de 12 jaar. Tijdens deze vergadering werd het voorlopige werkprogramma voor 1962 bekendgemaakt. Dit bevat onder meer de jaarlijkse uitvoering in april en een openluchtuitvoering door de gezamenlijke Middelburgse gym nastiekverenigingen op de Markt, ter gelegenheid van de uitwisseling Mid- delburg-Folkestone, die op 21 juli wordt gehouden. Voorts vermeld het programma de organisatie van de bondswandeltocht K.N.G.V. op 12 mei; de avondvierdaagse te Vlissin- gen van 23 tot en met 26 mei; de wandeltocht van „De Vrolijke Tippe laars" op 14 april; de stedenontmoe- ting Vlissingen-Middelburg op 19-26 mei; de avondvierdaagse te Middel burg in juni; de rayon adspiranten- gymnastiekfeesten K.N.G.V. te Til burg; de organisatie van de presta tiemars Walcheren-Noord-Beveland; de vierdaagse te Nijmegen en de or ganisatie van de jaarlijkse herfst- wandeltochten. Uit het verslag van de penningmees ter bleek, dat er een batig saldo is van 358,-. De aftredende bestuurs leden de heren J. Arnoldus, P. Koo- man, A. Kooman en J. Nieuwenburg, werden allen herkozen. Feestavond Jonge Kracht en C.J.V.-jongensclubs Zaterdagavond hielden de afdeling Jonge Kracht en de C.J.V. 'jongens clubs te Middelburg hun goed. be zochte jaarlijkse feestavond in de Bogardzaal. De voorzitter, de heer Th. Wijtman gaf in zijn inleidend woord een overzicht van de vele ac tiviteiten, die in het afgelopen jaar hadden plaatsgevonden. Voorts heet te hij ds. D. van Boven. ds. A. P. Nauta, wika Jansen en de voorzitter van de C.J.M.V., de heer J. Bimmel,, hartelijk welkom. Vervolgens werd een gevarieerd pro gramma uitgevoerd. Met veel succes werd door de jongste afdeling het toneelstukje „De verdwenen postze gel", in twee bedrijven, voor het voet licht gebracht. Veel hilariteit gaf de schets „De harmonie van Kromme nie", die door de oudere leden werd opgevoerd. De afdeling Jonge Kracht OOSTKAPELLE Dameskoor E.M.M. gaf uitvoering Het dameskoor E.M.M. heeft zater dagavond -in het verenigingsgebouw te Oostkapclle zijn jaarlijkse uitvoe ring gegeven. Na een openingswoord van de voorzitter, de heer W. Mesu, vertolkte het koor onder leiding van de heer A. Louws een 11-tal koor nummers. Enkele van deze nummers, onder meer het „Bruidskoor" van Ri chard Wagner, werden uitgevoerd met orgelbegeleiding van de heer J. Hekhuis. Mevr. R. Mesu-Kense (sopraan) zong op verdienstelijke wijze een solo in „Woudgedachten" van Frans Abt. Een aantal leden van het hervormd kerkkoor uit Ser rooskerke voerde het toneelstuk „De garnalenvisser" op. VLISSINGEN Onderlinge schaakcompetitie Voor de onderlinge schaakcompetitie van de Vlissingse schaakvereniging werden de volgende partijen ge speeld: A. de RidderM. Wise 0-1; A. Ma- belis-A. Steketee J- v. d. Ha- gen-J. Jansen Vz-Vz', J. Hoogstrate- J. Blom 1-0: J. den Engelsman-M. Braam 0-1; A. Boer-P. A. C. Bikker 0-1; A. Willemse-J. G. Olijve %-%; C. J. Mommaas-P. Benski %-%■i J. Inderwisch-J. Pattenier 1-0; P. L. Antheunisse-B. Herlaar 1-0; M. de Bruijne-F. M. van Eekhout 0-1; H. Smitroeters-P. Langedijk 0-1; D. Blom-A. Mast 0-1; J. C. Koetsenruy- ter-J. Hofman 1-0; J. A. Smits-J. Wijnen 1-0. Burgerlijke stand MIDDELBURG. Bevallen: J. M. Brouwer—Bordui. d. en d. L. Crucq—Kwekkeboom, z. P. Cor- bijr.Verhage, z. Ondertrouwd: P. Tange. 26 j. en E. P. Huijbregtse, 24 j. P. J. de Voogd, 24 j. en J. P. M. Montenarie. 21 j. J. H. de Zwart. 32 j. en J. Petiet. Overleden: J. Jobse 84 j„ e.v. P. de Rijke. \V. J. Kerkhoven 89 j.. wedn. v. W. Wolters. J. Minderhout. 69 j„ e.v. J. A. Pootjes. W. Kusee, 77 j„ e.v. E. de Rijke. W. Boogaard, 83 j., wedn. v. C. Meliefste. P. Janse, 72 j., wedn. v. J. Korstanje. E. Hubregtse 64 j. A. Buijs. 7ö j„ wedn. v. M. Crucq. Raad Aagtekerke verleende subsidies In zijn vergadering van maandag middag heeft dc gemeepteraad van Aagtekerke een aantal subsidievoor- stellen te behandelen gekregen, wel ke de raad over het algemeen voor weinig problemen stelde. Alleen het advies van b. en w. om een ver zoek van de Nederlandse Astma stichting om een bijdrage van twee cent per inwoner af te wijzen, werd door de raad niet opgevolgd. Op voorstel van de heer S. de Visser Gzn. (s.g.) werd besloten de ge vraagde subsidie tocli te verlenen. Voor de 1962 werd aan de Johanna Stichting een subsidie van 5,ver leend. Het verzoek om subsidiever hoging van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk werd afgewezen. Naar aanleiding van een verzoek van de C.B.TH, werd de subsidie aan de christelijke lagere landbouwschool voor het cur susjaar 1961'62 verhoogd van 25 tot ƒ40 per leerling. De raad besloot ook een stukje grond van zeventien vierkante meter bouwgrond te verkopen aan de heer L. Joosse voor een bedrag van 5 per vierkante meter. Voorts kon de raad zich verenigen met het inrich ten van een schuilplaats in het ge meentehuis. NIEUW- EN ST.-JOOSLAND Johanna-, Mortiere- en Molenpolder vergaderden De Johanna-, Mortiere- en Molenpol der te Nieuw- en Sint-Joosland kwa men in vergadering byeen. De verga dering van ingelanden van de Johan- napolder stond onder leiding van de heer C. A. Polderdijk, dijkgraaf-voor zitter. De rekening over net dienst jaar 1961 bevatte 1848,04 aan ont vangsten en op 1127,79 aan uitga ven, mèt een batig slot van 720,25. De begroting voor het dienstjaar 1962 werd vastgesteld en goedgekeurd op een bedrag van 1916,61 in ontvang sten en uitgaven. Het dijkgeschot werd bepaald op 37.per ha schot- baar land, evenals het vorig jaar. De vergadering van de Mortierepol der stond onder leiding van de heer Jac. Durink, dijkgraaf-voorzitter. De rekening over het dienstjaar 1961 be vatte 1955,62 aan ontvangsten en f 1578,71 aan uitgaven, met een batig saldo van 376,91. De begroting voor het dienstjaar 1962 werd vastgesteld en goedgekeurd op een bedrag van 1724,87 aan ontvangsten en uit-, gaven. Het dijkgeschot werd bepaald op 26,per ha schotbaar land, evenals het vorig jaar. De heer W. J. Dingemanse werd herbenoemd tot plaatsvervanger van de dijkgraaf. De vergadering van de Molenpolder stond onder leiding van de heer J. Poppe Azn., dijkgraaf-voorzitter. De rekening over het dienstjaar 1961 bevatte 478,27 aan ontvangsten en 350,51 aan uitgaven met een batig saldo van 127,76. De begroting voor het dienstjaar 1962 werd vastgesteld en goedgekeurd met een bedrag van 480,32 aan ontvang sten en uitgaven. Walcherse E.H.B.0.-ers wedijverden te Vlissingen Het district Zeeland van de Konink lijke Nederlandse Vereniging Eerste Hulp Bij Ongelukken heeft met vved- strydopgave nr. 69 de deelnemers aan de maandagavond door dit district in het Scheldekvvartier te Vlissingen ge organiseerde E.H.B.O.-wedstrijd het vuur na aan de schenen gelegd. Wed- strijdopgave 69 was dus 'n moeilyke opgave, doch de afdelingen Oostka- pelle, M'burg, Vrouwenpolder en Vlis singen wisten er wel raad mee. Twee mannelijke patiënten; de een met eeu schroevedraaier dwars door de hand; de ander met een lelijke snywond boven het linker polsgewricht en een doorgesneden pees, hadden dringend deskundige hulp nodig. Snelle en vaardige handen zorgden daar ook inderdaad voor: bliksem snel nam men de toestand van de patiënten in ogenschouw en daarna ging men min of meer technisch per fect te werk: alles moest in 15 min. klaar. Verbanden werden gelegd en geruststellende woorden gesproken tot de ernstig gewonde heren. Won den evenwel, die het resultaat waren van de „schminkkunst" van de heer W. L. Hirdes. een man, die ze in acht jaar steeds „echter" maakte. De wedstrijd werd geopend door mr. J. Kwast, voorzitter van de afdeling Vlissingen van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. en personeelschef bft „D.e Schelde". Aanwezig waren onder meer de doktoren D. N. van Gelde ren te Middelburg en P. Bom te Oost- kapelle, die samen met mevrouw De Vries te Middelburg de jury vorm den. De heer J. A. Aalewijnse,-disr trictsvoorzitter van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. in Zeeland, had de algemene leiding van de vlotte wedstrijden, tér zijde gestaan door de heer M. J. C. Huissoon. Iedere wedstrijdgroep koh maximaal 285 punten verzamelen en iedere commandant 90. Eerste werd de wedstrijdgroep van de afdeling Vrouwenpolder met 235 punten, de leider behaalde 75 punten. Vlissingen beschikte over de beste leider met 80 punten, terwijl de groep 204 pun ten behaalde. Daarna volgde Oost- kapelle met 210 punten voor de groep en 55 voor de leider. Middelburg klas- seerdë zich tën slotte mét,198 punten voor de groep en 60 voor dé leider. VROUWENPOLDER Benoeming De heer B. Boone, leerling ambtenaar te Vrouwenpolder, is met ingang vah 1 maart 1962 benoemd tot klerk tejr gemeentesecretaris in Doornspijk, i voerde na de pauze op voortreffelijke wijze de klucht „Eduard wordt mens" op. De verschillende programmapun ten werden afgewisseld door muziek. De voorzitter sloot de avond onder dank voor de belangstelling en aan de talrijke medewerkers. Advertentie) Knutselaars lijmen met van Ceta-Bever 2020. Niemand had de drei gende blikken opgemerkt die luitenant Gorda in de richting van de drie Aard- lingen wierp. En dat was misschien maar goed ook, want anders hadden zij zich stellig minder op hun gemak gevoeld. Nadat alles op het vliegveld in orde was en piloot Storm met de haven meester besproken had, wat er moest gebeuren met de trouwe „Pionier", die al die tijd werkeloos in de vracht ruimte van de „Argol" had gelegen, stapten zij door de grote poort naar buiten. Arend wilde Sandra en Buck de stad laten zien. maar juist toen hij zijn schreden naar het on dergrondse station richtte, werd hij verrast door een bekende stem, die zijn naam riep. Hij zag een rijzige gestalte naderbijhollen. „Wel alle kometenstaartenriep hij uit. „Daar heb je warempel Mare Onze vriend kapitein Mare Hééé!" Hallo Marcs gezicht straalde, terwijl hij zijn oude vrienden van Thallerna hartelijk de hand schudde, en de grote kerel bloosde als een jongejoffer, toen Sandra hem spontaan omhelsde en een klappende zoen gaf. Hij was blijkbaar nog altijd even verlegen als vroeger in het gezelschap van dames ZUID-BEVELAND RILLAND-BATH Aanrijding met' materiële schade Zaterdagmiddag omstreeks, half twee hart op de rijksweg nabij Rilland een aanrijding plaats tussen twee perso nenauto's. beidekomende uit de richting van' Goes. De bestuurder R. K. uit Goes moest stoppén voor een stilstaande veeauto. D e achter hém rijdende auto, bestuurd door JvL. R. M. uit Vlissingen, reed hierdoor te gen hem op. Aan de achterzijde van de Goese wagen werd een behoorlijke schade aangericht. De Vlissingse auto was aan de voorzijde bescha digd. Geen der inzittenden wérd'ge wond. WEMELDINGE Geslaagde muziekavond vereniging O.K.K. Donderdag-, vrijdag- en zaterdag avond gaf de muziekvereniging O.K.K. uit Wemeldinge haar jaarlijk se uitvoering in het Ned. hervormd jeugdgebouw. De heer J. Burger, voorzitter van de vereniging, sprak een openingswoord waarin hij memo reerde dat weer 88 donateurs aan de lijst waren toegevoegd. De heer D. Manneke, directeur van. het gezel schap. werd een bijzonder welkom toegeroepen in de gelederen vdn O.KlK. Daarna trad eerst op de jeugddrumband onder leiding van de tambourmaltre de heer M. J. Hoogc- steger. Hierna bracht O.K.K. een zes tal muzieknummers ten gehore, die de directeur op prettige wijze toe lichtte. Hoofdschotel van deze uit voeringen was het opvoeren van het toneelstuk „Vader Dïekema" door de toneelvereniging „Heer Hendrik" uit 's-Heer-Hendrikskinderen. Het spel werd op verdienstelijke wijze ge speeld. In de pauze werd de gebrui kelijke verloting gehouden. De voor zitter van de toneelvereniging „Heer Hendrik" bood O.K.K. een mars aan, welke de directeur dankbaar aan vaardde. feuilleton is „Je brengt me op een idee", zei Rod ney bedaard. „Waarom zou je niet met my meegaan Ik moet een assis tent hebben, zie je". „Wie, ik?" riep Dan, eerlijk verwon derd. „Wilde je mij naar de wildernis meenemen? Wat zou ik daar voor goeds kunnen doen? I weet niet eens aan welke kant je een wild varken kunt aanpakken en of een luipaard gestreept of gevlekt is. Maar in elk geval ben ik er bang voor!" „Onzin", verklaarde Rodney. „Je weet meer dan je beweert.. Je leest al- ty<3 boeken over jagen en wide die ren en je bent vrij wat keren op jacht geweest". „Hoor eens, broeder", hernam Dan op ernstige toon", ,,'t is niet allemaal waar wat je leest in boeken over de jacht. Als het wel zo was, zou ik me geen myi bulten de stad durven wa gen. Ik ben geen romanheld en zou het besterven van schrik als ik tegen over een leeuw kwam te staan". Hij stak een sigaret op, schudde be denkelijk het hoofd en vroeg toen: „"Vanneer kan ik beginnen?" dnor Nnrflrovo 1 hurley „Onmiddellijk wat my betreft. Ik heb volmacht om te nemen wie ik wil. Ik heb een betrouwbaar persoon nodig en vooral een die kan boekhouden. Ik moet met veel geld omspringen en dc kosten van weg- en dijkaanleg, van huizenbouw enz. berekenen. Te gen het werk in de vrije natuur zie ik niet op, maar dat gecijfer jaagt me schrik aan. Ik wil je tot assistent opzichter van het nieuwe Boeni-re- s er vaat aanstellen". Nog droefgeestigcr kijkend dan ge- woonlyk, overwoog Dan het aanbod, 't Dient gezegd, dat hij eventuele geestdrift zorgvuldig wist te verbloe- men! „Wat levert het op?" vroeg hij bege- „Dertig pond in de maand en vry wonen „Hm", snoof Dan vcraehteiyk, „Dat kan ik verdienen als ik de een of an dere halve gare een snertwagentje verkoop". „Ja, al3 je een voordelige maand hebt, anders kom je by mij lenen. Be denk dat je voor niets geld behoeft uit te geven, behalve voor bier en ta bak, want we zullen onze eigen groen ten kunnen telen en ons eigen vlees' schieten!" „Maar ik dacht, dat je die beesten juist moest beschermen, tervvyi je nu praat van ze op te etèn". „De arbeider is zyn loon waard", ver klaarde Rodney deftig, „maar de twee opzichters zullen buiten het re servaat op jacht gaan. In elk geval zullen we niet zoveel beesten doden als een leeuw doet". „Het noodlot heeft me hierin ge sleept en verzet baat dus niet. Ik geloof nooit, dat de oude Lawaon een maand opzeggingstermijn zal verlan gen. Hij kijkt me de laatste tijd toch al aan alsof hij zich afvraagt wat ik eigenlijk bij hem uitvoer. Nu, ik zal hem mijn besluit mededelen en me dan gaan verzekeren tegen mogelijke ongelukken. Als dat in orde is, kun je me krijgen". Rodney was er blij om, dat zijn vriend er zo'n haast achter zette. Hy kende Dan als een flinke, rustige kerel, met wie hy zeker prettig zou samenwerken. De volgende dag begat hy zich naar Tallants zaakwaarnemer. Spencer Arnold was een lange, gezette man, die gevaar liep nog dikker te worden. Zijn enige lichaamsoefening als men 't zo noemen mag bestond in autorijden en zijn hoofddoel was zo veel mogelijk geld verdienen én voor zyn opdrachtgevers én voor zichzelf. Hij had een vollemaansgezicht met een grote mopneus en lichtblauwe ogen, die de persoon met wie hy sprak onophoudelijk aanstaarden, maar hem amper schenen te zien. Op Rodney maakte dit duistere ge- staar een onaangename indruk, het had er veel van, dat Arnold hoege naamd geen belang stelde in een zaak, die hem, Rodney, juist uiter mate ter harte ging, ja", alsof hij het plan van zijn rijke cliënt afkeurde en geldverkwisting vond. Hij maakte in die geest een enkele toespeling, maar had in de twintig jaar dat hy Lord Tallants financiële aangelegen heden behartigde wel geleerd dat protesteren tegen diens kostbare waagstukken hoegenaamd niets baat te. Zyn Lordschap zou met zijn eigen dom doen wat hem behaagde en z'n adviseür ltreég dus als enige taak, alles zo economisch mogelijk uit te voeren. Dat, tot- Arnolds grote ver rassing, menige op het oog dolzinnige onderneming toch na verloop van tyd winstgevend was gebleken, schreef de dikke zaakwaarnemer meer aan geluk dan aan wijsheid toe. Intussen had hij ook nu bepaalde instructies ontvangen, waarvan hy Rodney op de hoogte stelde. „Er is' by de Sandard Bank een re kening geopend. De cheques zullen door ons belden ondertekend moeten worden, maar U leunt onder ver wijzing naar mij opnemen wat U wilt. Ik verwacht niet, dat we er moeilijkheden over krijgen". Deze regeling beviel Rodney aller minst. „Ik wens in B'oeni niet veel geld thuis te hebben", merkte hy op. „'t Zou dunkt me, beter zijn als ik af en toe het nodige in Nyeri kon halen". „Goed, dan maken we het naar Nyeri over", stemde Arnold dadelijk toe. „Zendt U mij de cheques ter mede ondertekening met bericht waarvoor, het geld moet dienen; daarna stuur ik ze U terug". „In orde", hernam Rodney, de ander oplettend aanziende, „maar denkt U er wel aan. dat ik in het begin heel wat geld zal moeten uitgeven, on der meer voor het kopen van de no dige uitrusting". Arnold knikte instemmend. „Het spreekt van zelf", gaf hij toe, „dat er vrij wat kapitaal beschikbaar moet zijn. Lord Tallant heeft drieduizend pond op rekening van het Boeni-re- servaat gedeponeerd voor de lopende uitgaven en bovendien vijfduizend voor de installatiekosten. Dat is ech ter mijn zaak; de rekeningen moeten my worden gezonden Waarna ik ze zal betalen". Rodney, die verondersteld had. dat hy de vijfduizend pond zonder meer zou kunnen besteden, was door deze regeling min of meer teleurgesteld. Hy moest evenwel do billijkheid ervan erkenneh, mits er geen aan merking op de nota's zou worden ge maakt. Intussen zou hij de goederen eerst ontvangen nadat Arnold ze had betaald. „Ik heb", vertelde hij. „reeds een assistent in dienst genomen, iemand die ik al jaren ken. Ik denk dat hij- zich met de boekhouding zal belas ten; hij heeft er verstand van". „Och" knikte Arnold, terwijl hij Rod- liey, zonder enige uitdrukking in zyn blik aanstaarde, „dat is uw zaak, gelukkig niet de mijne". Hij legde niet de geringste belang stelling aan de dag vóór de plan nen inzake vestiging en organisatie van het reservaat. Rodney kwam dan ook tot de conclusie, dat de man absoluut niet voor zoiets „onbe schaafds" voelde en zich uitsluitend hield aan zyn plicht om het geld van zijn cliënt tegen onrechtmatig ge bruik te beschermen. Arnold stond op en nam zijn hoed. „We zullen even naar de bank gaan- om met de directie te spreken", kón- dïgde hij aaft. „U zult zien", ging hij sluw voort, dat ze-daar'alles wat Lord Tallants geld aangaat hoogst gewichtig vinden. Ze liepen de verzengend-hete Dela- mere Avenue in, die een maand ge leden bezaaid was geweest met de zaehtblauwe bloemen vaD de jaca- randabomen. alle toen in volle dos, maar nu stoffig en kwijnend. Langs de dubbele rijbaan bewoog zich eën onafgebroken verkeersstroom. Tot Rodney's grote verrassing zei Ar nolds eensklaps om zich heen wui vend: „Dit wordt een van de rneest bekende straten in heel Oost-Afrika als ze helemaal is volgebouwd De stad groeit in snel tempo: een ont wikkeling om trots op te ztjn". (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 11