Reinigingsdienst voor heel Schouwen Agenda Scbr<7dte WALCHEREN MARKTBERICHTEN SAMENWERKING OPENBARE EN NUTSBIBLIOTHEEK MOGELIJK DINSDAG 13 FEBRUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE C O U R A N f RAAD VAN BESTUUR BESLOOT: Brouwershaven huiverig voor nieuwe regeling Schouwen-Duiveland krijgt een reini gingsdienst, die het hele eiland uitgezonderd Zierikzee zal omvat ten. De raad van bestuur van de Rei nigingsdienst Duiveland heeft maan dagmiddag de bezwaren van Brou wershaven tegen deze uitbreiding als „veel te pessimistisch en onzakelijk" weggewuifd. Met een grote meerder heid alleen burgemeester A. H. Vermeulen van Brouwershaven en de heer J. v. d. Doe uit die gemeente lieten het „tegen" horen plaatsen de heren zich achter het voorstel van het dagelyks bestuur om door middel van twee roltrommelwagens met stofvrije belading alle kernen op het eiland zo efficiënt mogelijk te bedie nen. Deze week nog zal het „uitbrei dingsplan" aan de deelnemende gemeenten ter ondertekening wor den voorgelegd om zo snel moge lijk de goedkeuring van Ged. Sta ten te verkrijgen. Indien mogelijk zal met ingang van 1 april aan staande met het ophalen worden gestart. Er zat naast achter deze zaak. JVlct name omdat eind vorig jaar in de ge meenten Westerschouwen en Midden- schouwen de plannen voor het opzet ten van een eigen gezamenlijke dienst zover waren gevorderd, dat dc par ticuliere exploitant aldaar, de firma J. Rademaker, reeds een nieuwe rol- trommelauto had besteld. Voor de Reinigingsdienst Duiveland had dit als consequentie, dat de kern Renes- se moest worden afgestoten. Dat zou betekenen dat de kosten per em mer in de ovrige verzorgingsgebie den met 2 zouden stijgen. Boven dien was de Reinigingsdienst Duive land in een moeilijk parket geraakt door de invoering van de vijfdaagse werkweek. Er werden zoveel over uren door het personeel gemaakt, dat van een ongezonde toestand kon worden gesproken. Centralisatie lag dus voor de baud. Westerschouwen en Middenschouwen toonden zich bereid om mee te wer ken. Het was dus mogelijk om met handhaving van het bestaande mate rieel en personeel van de Duivelandse dienst, de inbreng van de diensten van het Haamsteedse particuliere be drijf de benoeming van twee opha lers een eilandelijke dienst te for meren waarvan de kosten beslist niet hoger komen te liggen dan zij in de toekomst voor een te reorganiseren Reinigingsdienst Duiveland zouden moéten worden. Administratie Alle raden schaarden zich achter het relnigingsvoorstel; alleen de ge meentelijke vertegenwoordiging van Brouwershaven voelde er niets voor. Men was huiverig om zich te binden aan een regeling, „waarvan de conse quenties niet te overzien zijn". Maandagmiddag heeft de heer Van der Doe "dat in de vergadering van de raad van bestuur in het gemeentehuis van Duiveland te Oosterland bij her haling naar voren gebracht. De grootste vrees van de heer Van der Doe gold de administratie. Hij vond, dat het dagelijks bestuur met een be drag van 700.op de raming aan de lage kant was gewcesst. Renesse afstoten en de kern Brou wershaven opnemen; het op een ak koordje gooien met Zierikzee, dat nog wel wat loze uren heeft; de huidige roltrommelwagen inruilen voor een groter exemplaar het waren'alle maal suggesties, die van de kant van Brouwershaven naar voren werden geschoven. Maar Duivelands vertegenwoordi ger C. P. Kuijper rekende met al Raadslid C. Kole ten grave gedragen Gisteren is op do begraafplaats te Waarde het stoffelijk overschot van de heer C. Kole, die vrijdag in het ziekenhuis te Goes overleed, ter aar de besteld. De heer Kole bereikte de leeftijd van 69 jaar. Hij had zitting in de gemeenteraad van Waarde voor de C.H.U. De Ned. herv. predikant ds. Geuze leidde de dienst, waarbij ook b. en w. aanwezig waren. In ver band met het slechte weer sprak bur gemeester A. Lokker enige woorden in het sterfhuis. f-Iij schetste de over ledene als een trouw raadslid. Middelburg City: De Olympische Spe len van Rome. 20 uur, a.l. Electro: De wilde deserteur. 19.30 uur. 14 jaar. Concertzaal: Muziekavond r.h.b.s., 20 uur. Vlissingen Alhambra: De Olympische Spelen van Rome. 20 uur, a.l. Luxor: Per valscherm de hel in, 20 uur, 14 jaar. Britannia: Vereniging huisvrou wen, 15 uur. Goes Grand: Do maagdenbron, 20 u., 18 jaar. nergen op Zoom Luxor: Vrouwen als koopwaar, 20 uur, 18 jaar; Roxy: De kanonnen van Navarouc, 20 uur, 14 jaar Sas van Gent Olympia: De onverzoen- lflken, 20 uur. Tcnieuzcn Luxor: Spartacus. 20 uur. 14 Jaar. Hulst Bioscoopgebouw: Rilling. 20 uu. 18 jaar. Zierikzee Huls van Nassau: voor jaarsvergadering afdeling Schouwen, Bond van Plattelandsvrouwen. Con certzaal: De getekenden, 20 uur, 18 J. deze tussenoplossingen af door tc stellen: „Wanneer in de raad van Brouwershaven de zaken duidelijk waren gesteld en men zich de ge volgen van de weigering goed had gerealiseerd, dan was daar zeker een andere beslissing mogelijk ge* weest". Ook Zierikzee De discussie leidde tenslotte tot een voorstel van de voorzitter, burge meester A. A. van Eeten namens het dagelijks bestuur om toch te komen tot een gemeenschappelijke, eilande lijke dienst. Waarbij dan nog werd aangetekend, dat zal worden beke ken hoe te zjjner tijd ook de gemeen te Zierikzee bij de nieuwe regeling kan worden ingeschakeld. Burge meester Vermeulen van Brouwers haven had bezwaar tegen het voor stel, omdat het zijns inziens de ophef fing van de Reinigingsdienst Duive land en de oprichting van een nieuwe dienst impliceerde. Daarom onthield hij zijn stem, evenals de heer Van der Doe. Binnen vijf minuten konden de andere punten worden afgehandeld: vaststelling van de jaarrekening over I960 een batig slot vair 916,89 vastsstelling van de begroting voor 1962 en het krediet in rekening-cou rant over dat jaar tot een maximum van 5000. LAATSTE NIEUWS Topconferentie wordt door V.S. verworpen I Deur blijft open voor bijeenkomst op een later tijdstip De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Rusk heeft maan dagavond premier Kroesjtsjews voorstel voor een topconferentie over ontwapening in maart, van do hand gewezen, maar de deur voor zulk een conferentie op een later tijdstip open gelaten. Dean Rusk, zei maandagavond in een radio-interview, dat hij niet geloofde, dat de door premier Kroesjtsjew voorgestelde topconferentie voor de ontwapeningsbesprekingen het meest geschikt zou zijn. Hij zei, dat de mo gelijkheden voor ontwapening op de eerste plaats via andere wegen onder zocht zouden moeten worden „met de mogelijkheid dat de regerings hoofden daarna de resterende ge schilpunten uit de weg zouden kun nen ruimen". Volgens Rusk zouden er grote gevaren en nadelen ontstaan indien een topconferentie zou misluk ken. Van officiële Amerikaanse zijde ver klaarde men maandagavond, dat de Verenigde Staten in beginsel beslo ten hebben bet voorstel van Kroesj tsjew af te wijzen. Zij zeiden echter dat de Verenigde Staten, die op het ogenblik over bet Sowjet-Russische voorstel overleg plegen met zijn bond genoten, bereid zouden zijn een bij eenkomst op topniveau op een later tijdstip, in overweging te nemen. Advertentie OPTIEK ziekenfondslever. BANDAGE een naam in brillen St.-Jacobsstraat 14 VLISSINGEN Tel. 2398 „Kweeklust" heeft er een nieuw terrein bij Tijdens de jaarvergadering van de Vereniging tot Exploitatie van Volkstuinen voor Land- en Tuin bouw „Kweeklust" zaterdagmid dag in de Bogardzaal te Middelburg heeft het bestuur vooral aandacht besteed aan het terrein van 6000 vierkante meter, aan de Ooster- seheldestraat. dat de vereniging in 1961 iu pacht heeft gekregen. Daarbij werd gememoreerd, dat de onderhandelingen over het pachtcon- tract niet zo vlot verliepen. De voor zitter, de heer M. Kleinepier, zei nog dat bij dit nieuwe terrein vooral aan dacht moet worden besteed aan de afwatering. In zijn jaarverslag ver meldde de secretaris van de grond- commissie, dat in het afgelopen jaar geen grond van de vereniging ontei gend werd. De secretaris noemde 1961 in zijn jaarverslag een goed jaar. Het leden tal liep achteruit van 389 tot 376, hetgeen vooral te wijten is aan ver lies van grond aan de Karelsgang. Ook bleek, dat de vereniging er fi nancieel goed voorstaat. Het nadelig saldo over 1961 bedraagt 599,51, maar.de hypotheek op het terrein Na dorst is geheel afgelost. Bij de bestuursverkiezing werden de heren M. Kleinepier, G. H. den Hol lander en J. Oerlemans herkozen. De heren C. Dekker en P. Vreke werden gekozen als terreineommissaris. De penningmeester werd decharge verleend. Bij de rondvraag werden nog enkele vragen behandeld over verbetering van sommige terreinen. Van onze adverteerders Antiquariaat de Doofpot in Middelburg geopend Aan de Pottenmarlct (nummer 14) te Middelburg heeft Tony van Verre zaterdag een antiquariaat geopend, dat gesierd is met de toepasselijke naam de Doofpot. Van Verre heeft „zijn" Doofpot gezellig ingericht en juist de niet bijzonder grote ruimte komt het intieme karakter, dat een dergelijke handel in antiek nodig heeft, uitermate ten goede. Met name de verzameling koper in de Doofpot mag gezien worden. Voorts heeft Tony van Verre, die na een jaar liefhebberij deze zakenstap heeft ondernomen, interessante col lectie tegels en tegeltjes, vaasjes, kannetjes, koekplanken en nog vele andere antieke zaken te bieden. Tijdens de openingsdag ontving To ny van Verre veel blijken van be langstelling, hetgeen tot gevolg heeft, dat ao Doofpot de eerstvolgen de dagen verfrist wordt met een wa re „bloemenhulde". Officiële publikatie Vlissingen. VERKIEZINGEN. ZITTING VAN HET HOOFD STEM BUREAU. De voorzitter van bet boofdstombureau r de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten van Zeeland in de kieskring II. brengt ingevolge artikel II 4. lid 2. der kieswet, ter openbare kennis, clat dit bureau op 111 februari 19112 te ur 45 min. in liet- gemeentehuis in een voor de kiezers toegankelijke zitting zal beslissen over de geldigheid der voor de op 28 maart 1962 te houden stemming ingeleverde kandidatenlijsten en over het handhaven van de daarop voorkomende kandidaten. Vlissingen, 13 februari 1962. Het spreekuur van de burgemeester van Vlissingen op woensdag 14 februari gaal niet door. Atletiekvereniging Dynamo hield feestavond Dat atletiek en feestvieren goed kunnen samengaan bewezen zater dagavond de leden van de Middel burgse atletiekvereniging „Dynamo" tijdens een feestavond van deze ver eniging, die in de „Gouden Poorte" gehouden werd. Na een grappig en orgineel begin (Japie de portier marcheerde aan het hoofd van de medewerkenden het toneel- op) volg de een vlot en amusant programma van liedjes en sketches. Bijzonder veel succes had de .gast- artiest van die avond, de Amster dams-Spaanse zanger Walter Rijk, alias Waltino del Rio. In het rode licht van schijnwerpers zong hij gloedvolle liederen uit Latijnse lan den. Daarbij zorgde hij zelf voor een virtuoze gitaarbegeleiding. Riny Mondeel bracht niet alleen vlotte en beschaafde conférence; hij liet zich ook vocaal horen in het charmante liedje „Carolientje". Spontaan gelachten hebben de aan wezigen bij de vaak grappige sket ches. Ook de koldergedichten, voor gedragen door Dily Houter deden het goed, evenals het van concur rentiestrijd getuigende liedje over „kadetje van Jetje" en „broodje van Kootje". In de pauze werd een ver loting met vele fraaie prijzen gehou- •den en na afloop was er gelegenheid tot dansen op de muziek van „De Galvano's". Grote zangavond in Nieuwe Kerk Zaterdag 10 maart zal in de Nieu we Kerk te Middelburg een zang avond worden gehouden. De beken de zanger Kees Deenik zal enige geestelijke liederen zingen en voorts de samenzang leiden van een koor van ongever 160 personen. Aan deze zangavond zal medewerking worden verleend door het Middelburgs Ka merkoor, het hervormd kerkkoor van 't Zand, het geref. evangelisatie koor uit Middelburg en dal uit Sou burg alsmede de ehr. gemengde zangvereniging „De Lofstem" uit Le- wedorp. Het geheel staat onder lei ding van de heer Bart Leijnse. Ver der werken mee het chy. muziek korps „Onda" en de organist Jan Rijn. Als sprekers treden op ds. D. van Boven en ds. J. Ytsma, resp. hervormd en gereformeerd predikant te Middelburg. Succesvol jazz-dansfestival ten bate van actie „10x10" Het jazz-dansfestival ten bate van de anti-honger-actie „10 x 10" dat zaterdagavond in het Schuttershof te Middelburg gehouden werd, is een groot succes geworden. Ook fi nancieel gezien, want de avond heeft ongeveer vijfhonderd gulden by het saldo van de actie gevoegd, zodat in Middelburg nu ruim 3700 gulden by elkaar gebracht Is. Voor eeii weliswaar niet afgeladen, maar toch volle zaal speelden de bes te Zeeuwse bands. Het „Kwintet Jo Stokman" vulde het eerste deel van de avond met plezierige dansmu ziek. Men twistte op de tonen van „Johnny and the blue jeans" en „The Melody Mixers" brachten perfecte rock ten gehore. Ook de „Ricardo's" speelden dit genre muziek. Het ac cordeonduo Ad en Marijke de Pries ter en Ko v. d. Wcele's „Sing-Sin- gers" brachten dansmuziek. De jong ste musici van de avond waren „The Rhytm Five", onder leiding van Ron nie Hendrikse, die een gaaf en rit misch stukje oude jazz speelden. „The Lazy River Six" besloten de avond met dixicland-muziek, waar aan de komische noot niet ontbrak, vaak zelfs de boventoon voerde. Evenals vorige jaren was ook deze liefdadigheidsshow georganiseerd door Dick Moer mond. Burgerlijke stand zoutelande Bevallen: J. Dingemanse-Janse, e. Studiedag bejaardenzorg vormingscentrum „Hedenesse" In het vormingscentrum „Hedenesse" te Cadzand is dezer dagen met een aantal vertegenwoordigers van de hervormde gemeente te Middelburg als proef druk van gedachten fewisseld over het vraagstuk van de ejaardenzorg. De studiedag stond onder leiding van wika De Haan. Vertegenwoordigers, die speciaal be last zijn met de bejaardenzorg van de zes wijkgemeenten te Middelburg alsmede vertegenwoordigers van dc Stichting Zeeland voor maatschappe lijk en cultureel werk waren op deze dag aanwezig. Na een inleidend woord van wika De Haan gaf mejuf frouw W. J. Westera van genoemde stichting een overzicht van de ge schiedenis der bejaardenzorg. Zij schetste onder meer de houding, die tegenover bejaarden moet worden in genomen. Op dit overzicht volgde een interessante bespreking, waarbij de afgevaardigden van de zes wijkge meenten allen hun oordeel over dit onderwerp gaven. Des middags, na de gemeenschappelijke maaltijd, sprak mej. Schenk, adviseuze van het maat schappelijke werk der Hervormde Kerk te Rotterdam, over het onder werp „De tijdsbesteding van de be jaarden". Wika De Haan gaf nog een samenvatting van de studiedag, waarna tenslotte een bespreking volgde. VLISSINGEN Buurfver. P. Krugerstraat vierde 25-jarig bestaan De buurtvereniging Paul Kruger straat te Vlissingen heeft dezer da gen met een klinkende feestavond in het Concertgebouw het 25-jarig be staan gevierd. Wegens ziekte van de voorzitter, de heer Bos, heette de se cretaris van de vereniging, de heer Burgmeijer de aanwezigen hartelijk welkom. De zusterverenigingen, de Hobeinstraat en „de Posthoorn", zorgden bij dit jubileum voor een aar dige attentie in de vorm van bloemen. Daarna was er een geslaagd optre den van het cabaret van de heer Coos v. d. Velde onder het motto „Alle Hens". De feestavond werd besloten met een gezellig bal met medewer king van het kwartet Jan Wijnen. Voorwedstrijd open kampioenschap bridgen De competities van de Zeeuwse Bridgebond zijn nu ongeveer afge werkt en dezer dagen zijn de open kampioenschappen begonnen. Voor deze kampioenschappen worden in zes plaatsen voorwedstrijden ge speeld. De eerste selectie vónd plaats in het Vlissingse „Strandhotel" en had een vlot verloop. Voor de vol gende ronde werden geplaatst: Groep A: 1. Laurens-Jansen 125 p.; 1. heer en mevrouw Van Bers 121 p.; 2. dames Ballintijn-Polderman 114 p.; 2. heer en mevrouw Parent 117 p. Groep B: 1. heer en mevrouw Fon- teyne 119 p.; 1. Van Iren-Mynheer 121 p.; 2. dames v. d. Most-Bode 103 p.; 2. Klink-Corveleyn 119 p. GroeD C: 1. heer en mevrouw Krediet 143 p.; 2. heer en mevrouw Braak 138 p.; 3. Legein-Van Berkel 121 p. 1. Pot-Van Loo 156 p.; 2. heer en me vrouw Stoppelenburg 134 p.; 3. heer en mevrouw Kesteloo 120 p. GRIJPSKERKE Bromfiets onder auto: duopassagiere gewond Zaterdagmiddag omstreeks drie uur ontstond op het kruispunt Jacob Catsstraat-Hondegemsweg te Grijps- kerke een aanrijding tussen een bromfiets, bestuurd door R. uit Oost- kapelle en een auto. Het gebeurde, doordat R. verzuimde de auto voor rang te verlenen. De bromfiets werd enige meters meegesleurd door de auto en vrij zwaar beschadigd. De verloofde van R., mejuffrouw De G. uit Grjjpskerke, die op de duo zat, werd licht gewond en moest zich on der behandeling stellen van dokter Bom te Oostkapelle. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. 32 februari. Klei-aardappelen. 35 mm opw. voor het binnenland: Bintje f 11.00— f 13.00. IJselster f 9.00—f 9.50. Bevelan der f 12,00—f 13.50. Klei-aardappelen 38 mm opwaarts: Furo re f 11.00f 12.50. yoeraardappelen f 1.50 f 3.30. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardap pelen op wagon, schip of auto. Pseudo-arts uit Zaamslag wegens oplichting in België veroordeeld De rechtbank in Gent heeft maandag de 28-jarige Nederlander W. V. uit Zaamslag (Zeeuwsch-VIaanderen) veroordeeld tot vijf jaar internering. V., die het vorige jaar na een lang durige achtervolging door de Belgi sche politie werd gearresteerd, meld de zich gekleed in het uniform van kapitein-arts van het Belgische leger bij het Stuyvenberg-ziekenhuis in Antwerpen voor verdere studie, zoals hij zei. Enkele maanden lang hield hij zich in het ziekenhuis bezig met het voor bereiden van operaties, die hij ook bijwoonde. Toen een onregelmatig heid werd ontdekt bij aankoop van boeken, vroeg de directie van het zie kenhuis naar zijn identiteitspapieren. V. verdween echter onmiddellijk en nog steeds in het militaire uni form liet hij de benzinetank van zrjn auto verscheidene keren by pom pen vullen zonder te betalen. Om zich aan de politie te onttrekken, verfde hij zijn haar en kleurde zijn huid bruin. Eind mei slaagde de politie er uiteindelijk in hem fn de Belgische laats Oudenaarde aan te houden, [et onderzoek wees uit, dat hij geen enkele medische studie heeft gevolgd en slechts dc lagere school heeft doorlopen. Volgens een psychiatrisch onderzoek lijdt hij aan ernstige gees tesstoornissen. V. zal waarschijnlijk worden uitgeleverd aan de Neder landse justitie. Ook in Nederland zal hij zich wegens verscheidene overtre dingen moeten verantwoorden. OOSTKAPELLE Raad komt bijeen De gemeenteraad van Oostkapelle komt dinsdagavond om half acht in vergadering bijeen. De agenda ver meldt onder meer een voorstel tot aanschaffing van de tafels, schakel bladen en vernieuwing gasverwar- ming in het verenigingsgebouw; ver nieuwing van de brandslangen ad 7500,alsmede het verlenen van een krediet van 6000,aan de christelijke school voor de aanschaf van leermiddelen. VEILING BERGEN OP ZOOM 12 februari. Prei 20—46. Rode kool 7—24. Witte kool 17—25. Kroten 9—21. Savooie kool 22—61. Spruiten 22—1.23. Boerenkool 36—43. Witlof 65—85. Jonathan 3019. Golden Delicious 50—63. Goudrenetten 50. VEILING V.V.Z.B. GOES 12 februari. Groenten. Per kg: Witlof Al 60^61. All 51—55, BI 49—54, Bil 47—50. Spruiten All 51—60. BH 28—36. Groene savooiekool 43-46. Rode kool 14—1'J. Wit te lcooj 18, Boerenkool 1317. Prei AI 34 —36, AI! 20—32. afwijkend 15. Uien 17— 29, stek 9—10. Aardappelen 10. VLASMAKKT ROTTERDAM. 12 februari 1962. Watermol vlas: lage soorten van f 1.35 tot f 1.55. middensoorten van f 1.60 tot f 1.75. best vlas van f 1.80 tot f 2.—. Dauwroot vlas: van f 1-30 tot f 150. Breekvlas: van f 0.15 tot t 1.30 afhankelijk van kwaliteit en newerking. Gezwingelde lokken: van f 0.55 tot f 1 03. De produktie van waterrootvlas vertoont weinig verandering, er wordt minder ge zwingeld aangezien hel repelen op ver schillende bedrijven in volle gang Is. De vraag naar lage Kwaliteiten blijft goed. Alle aangeboden partijen konden ver kocht worden, noteringen als vorige week. Voor middensoorten Is de vraag voldoende om het geringe aanbod op te nemen, best vlas wordt vrijwel niet aangeboden. Dauwrootvlas blijft gevraagd, alle aan geboden partijen werden verkocht, prij zen onveranderd tot iets hoger voor goe de middenkwaliteiten. Breekvlas blijft schaars. Voor gezwingelde lokken is constante vraag, de gehele produktie wordt regelmatig verkocht tegen vaste prijzen. ROTTERDAMSE VEEMARKT. 12 februari. Totale aanvoer 1020 dieren- Vette koeien en ossen 1020. Prijzen (resp. voor le. 2e en 3e kwali teit) Vette koeien in ets. per kg 300 330. 270—295, 250—270. Aantal doden mijnramp tot 288 gestegen Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen 10 febr.: Hilfrid- Billner van Londen. Lucas Bols I van Gent. Sirenes van Gent. Hermien van zee. 11 febr.: Slong van Antwerpen. Gazelle van Londen. West River van Safi. 12 febr. Goplana van Liverpool. Jongkind van Casablanca. Hegra van Santo Domin go. Vlissingen vertrokken 10 febr.: Zwerver naar zee. Lueus Bols L. naar Esbjerg. 11 febr.: Sirenes naar Narvik. Stony naar Eithreim. Hermien naar zee. Gazelle n Antwerpen. 12 febr.: Brali naar Puerto, la £ruz. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen 10 febr.: Anja van zee. Hoogland van Rot- terdam-Terneuzen. Fram van Londen. 11 febr.: Inspecteur Mellema van Lyon. Hannie van Poole. Alpha van Ports mouth. Sea-Wijf van Amsterdam. Atlantic van Amsterdam. Seine Lloyd van Rot terdam. Valiant van Hull. Sloterkerk van Hamburg. Teunika van Southend. 12 febr.: Monorca van Kopenhagen. Dintel- dijk van Londen. Maasbergen van Bel fast. VOORZITTER NUTSDEPARTEMENT Nieuwbouw te verkiezen boven Burgerweeshuis Tussen de bibliotheek van het depar tement Vlissingen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en de open bare leeszaal en bibliotheek in Vlis singen is samenwerking mogelijk. Dit deelde de voorzitter van het Nutsdeparteinent Vlissingen, de heer J. Stumphius, maandagavond op de jaarvergadering van het Nutsdepar- tement in het Strandhotel mee, toen een mogelyke samenwerking ter sprake kwam. Reeds eerder was er over samenwerking tussen beide bi bliotheken gesproken, maar sinds kort is dit punt wel bijzonder actu eel geworden voor de openbare lees zaal en bibliotheek, die in een oud gebouw is gevestigd. Dit gebouw is afgekeurd en hiermee vervalt tevens de overheidssubsidie aan de openbare leeszaal. „Sindsdien zijn de besturen van de beide biblio theken reeds verscheidene malen bij een geweest", aldus de heer Stum phius. Deze wilde bij een mogelijk samengaan echter vooropstellen, dat. het karakter van de Nutsbibliotheek niet verloren zal gaan. Het is dan ook niet do bedoeling een fusie aan te gaan, maar om beide bibliotheken in een stichting onder te brengen, waarin beide organisaties particlpi- eren. „Uiteindelijk is Vlissingen lii»r- mee ook meer gediend dan voortgaan op de huidige wijze", betoogde de heer Stumphius. Deze wees er hierbij op, dat de Nutsbibliotheek floreert en dat er zelfs plannen zijn tot de in stelling van een discotheek. Afgeron de plannen voor wat betreft dc vorm van samenwerking bestaan cr nog niet, maar een door beide bibliothe ken in te stellen commissie zal deze zaak onderzoeken en een advies uitbrengen. Namens het Nut zullen in deze commissie zitting hebben de heren F. H. J. Dieperink, N. Priester en mr. J. Quast. Voorts werd tijdens deze jaarverga dering uitvoerig gesproken over de nieuwe huisvestiging na een moge lijk samengaan. Hierbij bleek, dat het bestuur het meest geporteerd is voor nieuwbouw, maar of dit gerea liseerd kan worden hangt nog van vele factoren af. Een andere moge lijkheid hoewel niet de meest ide ale zou zyn het Burger Weeshuis, dat echter dan eerst grondig ver bouwd dient te worden. Voorafgaande aan deze besprekingen was eerst een aantal huishoudelij ke zaken afgehandeld: penningmees ter L. de Kloe maakte in zijn jaar verslag melding van een zeer gezon de financiële positie: de heer F. H. J. Dieperink kon wijzen op gunstige resultaten van de bibliotheek, hoe wel het aantal uitleningen iets was teruggelopen. Secretaris J. C. Verkerk deelde ver der mee, dat het ledental rond 270 bedraagt en memoreerde verder en kele belangrijke activiteiten uit het afgelopen seizoen. Hierbij wees hij op een verminderde belangstelling voor de toneelvoorstellingen, die 't Nut gezamenlijk met de Z.V.U. had georganiseerd. De heer Verkerk weet dit onder meer aan het feit. dat verschillende toneelstukken reeds eerder in Vlissingen waren opge voerd. Mevrouw Kamermans-Abra- hamse deelde in haar overzicht over de toestand bij het kleuterschool nog mee. dat het leerlingenaantal thans 102 bedraagt. rampmijn te Voelklingen die tot dus ver als vermist waren opgegeven, zijn nog in leven, aldus is gistereu te Saarbriicken vernomen. Deze vier mijnwerkers blyken na de ontploffing in paniek naar huis te zijn gevlucht zonder hun penning af te geven. Het lijk van een vermiste is inmid dels gevonden, zodat het aantal nog niet gevonden mijnwerkers thans vijf is. Het aantal doden is gestegen tot MOND- EN KLAUWZEER VERDER UITGEBREID Wegens het uitbreken van niond- en klauwzeer op een bedrijf in Veldho ven nabij Eindhoven, heeft de vee- artsenijkundige dienst nog een deel van de provincie Noord-Brabant tot besmet gebied moeten verklaren. In dit deel geldt derhalve de beperk te ontheffingsprocedure van het tij delijke vervoersverbod voor varkens. Het nieuwe besmet gebied omvat het deel ten oosten en ten zuiden van een lijn van de Oosterschelde tot Bergen op Zoom, de rijksweg volgend over Roosendaal, Breda, Tilburg, Vught, Den Bosch tot aan de Maasbrug bij Hedel. Twee Duitsers voor aanranding veroordeeld De rechtbank in Maastricht heeft maandag uitspraak gedaan in de zaak tegen twee jonge Duitsers uit Alsdorf bij Aken, die in de avond van 14 juni van het vorig jaar een vijf tienjarig meisje uit Kerkrade hadden aangerand en hadden getracht haar te wurgen. De 19-jarige arbeider K. W. werd tot vier jaar gevangenisstraf veroor deeld. Zijn 23-jarige kameraad C. H. kreeg twee jaar en zes maanden. W. had het meisje bij de keel gegre pen en had getracht haar te wurgen. Zijn kameraad H. stond er bij. zonder tussenbeide te komen. De aanranding is gebeurd na een dansavond in het paviljoen van het Aam bos te Heerlen, waar de jongens met het meisje had den kennis gemaakt. De officier van justitie had veertien dagen geleden tegen de hoofdverdachte vier jaar ge- eïst en tegen zijn kameraad twee jaar. Kinderen op nippertje uit brandende boerderij gered Een felle, uitslaande brand heeft zon- j dagnacht Ir» enkele uren tijds de j boerderij van de veehouder W. van Dijk tc Jonkersvaart (gemeente Ma rtini) volledig in de as gelegd. De vier kinderen van het gezin Van Dijk, die op het moment van de brand alleen tlmis waren, konden ternau wernood worden gered. Vijf koeien en twee kalveren kwa men in de vlammen om. De brand is waarschijnlijk ontstaan als gevolg van kortsluiting.' De onmiddellijk ge waarschuwde brandweerkorpsen van Marum cn De Wilp konden tegen dc door de westerstorm aangewakkerde vuurzee weinig uitrichten en zij kon den dan ook niet voorkomen, dat de boerderij, de inboedel, de inventaris en dc gehele wintervooraad hooi ver loren ging. Bij het uitbreken van de brand waren de ouders afwezig. Dc vier kinderen, drie jongens en een meisje, konden zich in nachtgewaad m veiligheid stellen. Dank zij de hulp van omwonenden slaagde mén er ook nog in twaalf stuks vee van de dood te redden. De boerderij van de heer Van Dijk was slechts laag verzekerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3