Schade aan huizen en vertraging op veren door zuidwesterstorm VEEL GROENTEN EN TOGAL TABLETTEN bij verkoudheid. FRAUDEGEVAL IN RAAD VAN ST.-JANSTEEN BEHANDELD ORANJEVERENIGINGEN HEBBEN BESTE TIJD GEHAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 13 FEBRUARI 1962 Advertentie Motorrijder reed tegen stilstaande auto De motorrijder J. v. d. W. uit Drei- schor is gisteren bij Schuddebeurs in volle vaart tegen de stilstaande per sonenauto van de chirurg J. H. M. gereden. De heer M. stond met zijn auto bij de oprit van de Schouwse Dijk op de Blokweg-Vijfminutenwcg te Schuddebeurs, toen de motorrijder W. op zijn auto, die hij vermoedelijk te laat opmerkte, inreed. W. viel en brak een been. Nadat M. eerste hulp had verleend werd de onfortuinlijke motorrijder naar het Rode-Kruiszie- kenhuis in Zierikzee overgebracht. SCHOUWEN EN DUIVELAND MOEILIJK TE BEREIKEN Dakbedekking van Goese flats vernield DE HARDB ZUIDWESTER STORM, die gisteren over Zee land joeg, was er oorzaak van, dat op enkele veerdiensten niet kon worden gevaren of vertra gingen ontstonden. Bovendien ontstond er nogul wat materiële schade, doordat daken van hui zen niet tegen de harde wind be stand bleken. Vanaf zeven uur gistermorgen tot ongeveer vijf uur 's middags heeft de storm met windkracht negen over onze provincie geraasd. De top werd omstreeks tien uur gistermor gen bereikt, toen er een maxi mum windstoot van 31 meter per seconde werd gemeten. Het ziet er naar uit, dat Zeeland thans het ergste achter de rug heeft. De wind zal vandaag rui men naar het noordwesten en geleidelijk afnemen tot wind kracht (i. .MET NAME de veerdiensten In Noord-Zeeland kregen het gisteren hard te verduren. Het eiland Schou wen en Duïveland is vanaf negen uur gistermorgen tot ongeveer half zes 's avonds uitsluitend te bereiken ge weest via het personenveer van de firma Maas en Westbroek te Zijpe. Het bootje van deze firma heeft de storm de gehele dag getrotseerd om de buspassagiers van R.T.M. en B. B.A. over te zetten. De „grote" veerdiensten tussen Zie-" rikzee en Kats en Zijpe en Anna Ja- cobapolder werden gistermorgen om negen uur wegens de harde storm gestaakt. Om half zes voer de eerste boot tussen Zijpe en A. J. Polder weer en om zeven uur kwam ook de dienst tussen Zierikzee en Kats weer op gang. De veerdienst Vlissingen- Breskens heeft vrijwel de gehele dag met vertraging gewerkt. Deze ver traging ontstond 's morgens om half twaalf. Een lading van vier ton aardappelen, verpakt in zakjes, viel namelijk tijdens een overtocht van Breskens naar Vlissingen, van een vrachtwagen en richtte een flinke ravage aan. In de loop van de dag werd de vertraging nog iets groter. De boten, op de veerdiensten KruL- ningen-Perkpolder en Terneuzen- Hoedekenskerke hébben hoegenaamd geen last van de storm ondervonden. Schade aan daken IN GOES rukte de harde wind de dakbedekking van twee blok ken flats, aan de Van Riebeek- straat en de Bvertsenstraat, aan flarden. Stukken van 15 m2 dak- leer vlogen door de lucht en be landden in de straten; persoonlij ke ongelukken deden zich niet Advertentie.}. Leef gelukkig, maar zonder verkoudheid. Eet veel groente, sla, fruit en neem Togal tabletten. Helpen snel-afdoend. Haal meteen een flacon in huis. U kunt het onverwacht nodig hebben. Bij apoth. en drog. Togal 0.95; 2.40; 8.88 VAN TOT MAROLLEX Verschillende landbouwers rond de Othense Kreek bij Zaamslag hebben er weer flink last van. Van de ma- rollen wel te verstaan. Deze marol- len hebben het voornamelijk voorzien op landbouwgewassen, zodat een felle jacht op de dieren niet is uitgeble ven. Ongeveer 300 marollen konden on schadelijk worden gemaakt, maar toch blijven de landbonwers klagen. W:ant er zijn nog veel meer marol len. Wel duizenden, zo verklaarden zij. Deze en soortgelijke klachten werden zelfs gehoord in de zaterdag gehouden vergadering van de Zaarn- slagse afdeling van de Z.L.M. Inmid dels gaan de marollen rustig door..... GOUDVINKEN Om nog even in het rijk van de vogels te blijven: uit Middelburg bereikte ons een bericht over goudvinken. De heer J. Bouwman uit de Doornlaan, wijk De Grif fioen, schrijft dat er drie mooie goudvinken in de vrije natuur zijn waar te nemen. Omdat de heer Bouwman meent dat natuurvrien den zich hiervoor wel zullen inte- rtsseren zegt hij voorts dat de vogeltjes van dit soort in zijn POES.... Toen poen een dag weg was, heerste er droefenis in dat Goese gezin, maar toen twee dagen later bleek, dat poes het dodelijk slachtoffer was gewor den van een verkeersongeval, kon men gerust van verslagenheid spre ken. Poes was altijd een trouw lid van het gezin geweest en men was het er dan ook gloeiend over eens, dat poes met gepaste eer ter aarde besteld moest worden. Onder leiding van pa dolven de kin deren in de tuin een lief graf je, waar na poes met enig eenvoudig ceremo nieel ten grave werd gedragen. Op het simpele grafheuveltje werd een bloemetje gelegd. Poes was niet meer. Twee dagen later sprong poes echter levend en wel door het geopende keu kenraam naar binnen en dat wekte wel enige hilariteit. Katten mogen dan de naam hebben taai te gijn, maar zó taainéé. De oplossing van het mysterie lag el ders. Pa en de hinders hadden een vreegule kat begraven. Poes, hun eni ge, echte, eigen poes, was alleen nuiar op avontuur geweest- en leven-, diger dan ooit buurt nooit eerder zomaar vrij rondvlogen. Ze laten zich dé bes jes van de liguster rcgelianum in het plantsoen in ieder geval goed smaken. GEEN DAALDER Nee, geen daalder maar nog veel meer. Om precies te zijn 1785,75. Dat bracht de eerst klap op, in de ac tie „Nieuwe instrumenten" voor liet harmoniegezelschap „Wilhelmina" te Colijnsplaat. Op 29 januari hebben we in dit boekje al geschreven over de' instru mentenplannen van Colynsplaat, plannen waarmee zeker een bedrag van tienduizend gulden gemoeid zal zijn geweest. De eerste klap is dus, door middel van een lijstcollecte, flink raak. Onze correspondent weet te melden, dat dit een recordbedrag is. Voorts staan nog op het programma: oliebollenactie op 31 maart en bazaar in de maand april. ACTIEF, i Ook in Zoutelande heersen 10 x 1 O-activiteiten. De actie is er ge start met een collecte op Oranje avond die vijftig gulden oplever de. Een jeugdcomitê bestaande uit vier leden zal een verloting organiseren en in maart volgt een oliebollenactie. FEEST. Dezer dagen was er feest in Stop peldijk (gemeente Vogelwaarde). Feest bij de heer en mevrouw Van C'anipen-Pauwels die niet minder dan een halve eeuw. geleden in het hu welijk waren getreden. Een H. Mis werd opgedragen waarna het feest comité namens alle ingezetenen van het dorp een geschenk aanbood. De feestelijkheden beperkten zich niet alleen tot de familiekring; het hele dorp deed mee. In café „De Duif" was er een prijskaarting en elders in het dorp zorgde een vrolijke band voor de muziek bij het feesthal!-De drukte in hef dorp .\va» overweldi gend groot, aldus onze correspon dent. voor. De schade beloopt enkele duizenden guldens. Aan de provinciale weg te Kort- gene bezweek gistermorgen een landbouwschuur voor het geweld van de storm. De wind lichtte het dak van de schuur, die daarop in elkaar zakte. In de schuur waren partijen peulvruchten en kunst mest opgeslagen. Personeel van de coöperatie Noord-Beveland heeft de produkten in de loop van de dag in andere loodsen onderge bracht. Ook een vlaswagen met aanhanger van de Belgische firma Calle viel bij de Zandkreekdam ten offer aan de wind. Bij Kats sloeg de wagen om. De aanhanger werd tijdig afgekop peld. Een poging om deze met be hulp van een tractor in een der lood sen van de Wilhelminapolder onder te brengen mislukte, doordat de aan hanger eveneens omsloeg. De lading vlas kwam op de weg terecht en werd later in de berm gedeponeerd. Het verkeer ondervond van dit ongeluk weinig hinder. Verder waaiden in Kortgene een aantal pannen van de daken en brak de vlaggestok bij het politiebureau. In Kloosterzande brandde gister avond als gevolg van de storm een woonwagen uit. Door de harde wind viel de wagen om en de brandende as, afkomstig uit een kachel, veroor zaakte brand. De brandweer van Kloosterzande kon niet verhinderen, dat de .wagen geheel uitbrandde. Een echtpaar met kind, dat de wagen be woonde, liep geen letsel op. Ook^een scooterberijder, die op het kruispunt Potjes, tussen Zuidzande en Cadzand, villi dé weg werd geblazen en tegen een boom belandde, werd niet ge*;- wond. Koekoek weggewaaid Ook in de Schouwse Westhoek moesten de daken het ontgelden. Aan de Torenweg te Haamstede rukte, de wind de koekoek van een dubbel woonhuis af en ook elders sneuvel den dakpannen. In Vlissingen ont stond flinke schade aan een bedrijfs pand van de firma v. d. A. aan de Kanaalstraat en ook aan de daken van enkele flats op het „Eiland" werd schade aangericht. In de Koepoortstraat in Middelburg waaide een stuk zink van een dak. Aan de overzijde van de straat kwam de zinkplaat Op een huis terecht, waar het door de brandweer werd af gehaald. Beide daken werden be schadigd. Door de harde wind en hoge water stand ontstond verder enige schade aan de glooiing van de zeedijk, aan de westkant van de Zierikzeese veer haven „De Val". Hier werden on middellijk maatregelen genomen om de schade te beperken. Met zandzak ken werd de glooiing provisorisch hersteld. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 4, 5 en 8. Vrachtschip „Navarra" voorlopig in Rotterdam Het Argentijnse vrachtschip „Navar ra". dat zoals bekend enkele weken in Vlissingen aan de ketting heeft gelegen en vrijdag in Rotter dam kwam om zijn lading te lossen, blijft voorlopig nog in Rotterdam. Het lossen van de 200 ton bulk en 7000 ton zakken rijst en sojabonen zal namelijk wel deze hele week in beslag nemen. De agent in Rotter dam, Dammers en Van der Heide's Scheepvaart en Handelsbedrijf N.V., heeft nog geen instructies voor de af vaart gekregen. Het schip ligt intus sen in Rotterdam niet aan de ketting. Of dit alsnog zal gebeuren is niet be kend, trouwens de agent in Rotter dam is niet ingelicht over de ware achtergronden van het beslag. Of het inderdaad een kwestie is van gebrek aan fondsen, dan wel een verschil van mening tussen de rederij en de hypotheekhouders is niet bekend. Wel is de reder in Rotterdam geweest om poolshoogte te nemen. Voor het ogenblik is dus nog geen be slissing genomen over het verdere lot van de Argentijnse vrachtvaarder. IN GEHEIME ZITTING Commies secretarie weer terug in functie Het college van b. en w. van St.- Jansteen heeft onlangs aan de offi cier van justitie te Middelburg een geval van fraude gemeld. Hangende het onderzoek in deze kwestie werd de eerste commies ter secretarie J. F. ongevraagd verlof verleend. Deze ambtenaar heeft daarna ontslag uit de gemeentedienst gevraagd. In af wachting van het eindrapport van het verificatiebureau dat zich met het onderzoek heeft belast, is aan F. sinds enkele dagen weer toegestaan zijn functie weer uit te oefenen. Aangezien inzake deze kwestie in St.-Jansteen tal van geruchten de ronde deden, besloten drie raadsle den een speciale raadsvergadering aan te vragen, die maandagmor gen werd gehouden. Burgemeester mr. J. I. M. Reuser zei aan het be gin van deze vergadering, dat hij gebruik wenste te maken van het recht de deuren tc sluiten. Op de vraag van het raadslid R. van Ac ker (k.v.p.) of dit nu wel nodig was, zei de burgemeester, dat na de besloten zitting de raad zou kunnen beslissen of de beraadsla gingen over deze kwestie al dan niet in het geheim zouden geschie den. Na omstreeks vijf minuten Kregen de op de gang wachtende verslaggevers de mededeling, dat de meerderheid der raadsleden had besloten de zaak in het geheim te bespreken en dat de openbare zitting niet zou worden her opend. Naar wij nader vernemen heeft St.-Jansteens burgemeester aan de raadsleden opening van zaken gegeven. TEVOREN Tevoren was in de openbare vergade ring een schrijven- behandeld van de inspecteur voor het lager onderwijs te Goes, die verklaarde nog enkele urgentieverklaringen voor de bouw van gymnastieklokalen (onder meer te St.-Jansteen) te kunnen bemachti gen. Hiertoe diende cle raad eerst te besluiten, dat zij haar medewerking verleende aan de bouw van een der- jelijk lokaal. Na een korte bespre king nam de raad dit principebesluit zonder hoofdelijke stemming aan. Slot van pag. 1) Andere tijden Vlissingen heeft overigens wel eens andere tilden gekend. In 1937 ging de in 1909 opgerichte Vlis- singse Oranjeboiul op in de Bond van Buurtverenigingen Vlissingen en Omstreken die enkele jaren geleden op zijn beurt ter ziele is gegaan. Toen heeft de gemeente Ingegrepen met als resultaat, dat de viering van koninginnedag ko# worden bestendigd. In Oostburg zit het ook al niet zo best met de Oranjevereniging. Er gaat de laatste jaren vrijwel niets meer uit van deze vereniging. En de klacht, dat dé leden geen belangstel ling tonen, wordt niet alleen in Oost burg, maar ook in vele andere plaat sen gehoord. In Terneuzen heeft meh het nooit tot een Oranjevereniging gebracht, hoe wel het „Oranjekwartier" in Terneu- zen-oost, een bloeiende buurtvereni ging. zich nimmer onbetuigd Iaat-, Maar van een algemene viering van .koninginnedag is vrijwel geen sprake. Een gunstige uitzondering op de Gierend joeg de zuidwesterstorm gisteren over Zeeland. De harde wind, die soms snelheden van .31 me ter per seconde bereikte, richtte flin ke schade aan de daken aan en ver oorzaakte vertragingen op de veer diensten. De Vlissingse jeugd kon de wind wel appreciëren en maakte al „tornend" een wandeling over de as- faltbedelcking aan de voet van de boulevard. (Foto P.Z.C.) reeds genoemde plaatsen vormt Zierikzee. Deze Schouwse ge meente mag zich gelukkig prijzen in het bezit van een Oranjevereni ging, dié ook op het gebied van andere festiviteiten haar sporen heeft verdiend. Problemen De terugslag, die de viering van ko ninginnedag heeft ondervonden is te wijten an een aantal factoren, die in een tiental jaren tot evenzovele pro blemen zijn uitgegroeid voor de Oranjeverenigingen. Een man. die reeds enkele tientallen jaren deel uit maakt van een bestuur van een Oranjevereniging formuleerde het als volgt: „Van de leden krijg je geen medewerking. Als bestuur ben je daar echter spoedig overheen. Maar het innen van de contributie kost veel tijd en moeite. De grootste zor gen vormen de financiën. Vroeger was een kind blij met een sinaasap pel, nu moet je oppassen, dat ze hem niet teruggooien... De tractaties aan de schoolkinderen, die soms in de pa pieren lopen, zijn voor vele Oranje verenigingen funest." Voor de oorlog was hot volgens hem „lolliger en ge zelliger". Het koninginncfeest was toen echt een volksfeest, dat leefde onder de mensen. Nog leeft het koninginnefeest in de harten van vele Zeeuwen, maar (le spontane viering is er veelal af. In gesprekken met degenen, die hetzij in een Oranjevereniging, hetzij in een ander comit voor Oranjefestivitei ten zitting hebben is ons wel geble ken, dat dit soort instellingen zijn beste tijd heeft gehad. Automatische piloot voor gehandicapte mosselvisser De 28-javige mosselvisser M. P. van Stee uit Bruinisse zal zijn gelofte gestand doen; h|j gaat weer varen. Vorig jaar verloor de lieer Van Stee zyn beide benen, toen hij overboord sloeg van het mosselvaartuig Bru 23 en in aanraking kwam met de schroei'. Toen hij uit het ziekenhuis kwam, sloeg liy het advies van de doktoren om zich te laten omscholen in de wind, en zei vastbesloten te zijn om zyn oude beroep van mosselvisser ondanks zyn han dicap weer op te nemen. Over twee maanden is het dan zover. De Bru 23 is namelijk als eerste mossel vaartuig in Nederland voorzien van een automatische stuurinrichting. De eigenaresse van het schip heeft deze „automatische pi loot" op het schip laten aan brengen om het Van Stee mo gelijk te maken weer te gaan ZWIN TOT 2^?l Voordracht nieuwe directeur G. W. Goes B. en w. van Goes hebben de raad een voordracht met drie namen doen toe komen voor de benoeming van een di recteur van gemeentewerken. Zoals bekend heeft de vroegere directeur, de heer J. Oranje per I januari j.l. een functie in het bedrijfsleven aan vaard. Op de voordracht staat als nummer één de heer J. P. F. Lindhout, chef afdeling bouw- en woningtoezicht te Voorburg, als nummer twee de heer P. Vlieg, directeur van gemeentewer ken te Medemblik en als nummer drie de heer J. Louwerse, gemeente-archi tect en hoofd van bouw- cn woning toezicht te Holten. Opening meterfabriek te Terneuzen op 23 februari De commissaris der koningin in de provincie Zeeland zal vrijdagmiddag 23 februari a.s. om half drie de offi ciële opening verrichten van de nieu we fabriek van de „Meterfabriek Dordrecht" aan de Industrieweg te Terneuzen. Na de opening door jhr. mr. A. F. C. de Casembroot zal mr. F. J. Haar man. plaatsvervangend hoofd van de afdeling regionale industriële zaken van het ministerie van economische zaken een toelichting geven op de be tekenis, die de voortgezette industria lisatie voor Zeeuwsch-VIaanderen heeft. Het fabriekscomplex van de Meter fabriek Dordrecht is de eerste vesti ging van deze onderneming buiten het westen van Nederland. KOUDER Kouder weer met nu en dan buien maar ook enkele opklaringen. Krach tige eu aan de kust af en toe harde of stormachtige noordwestelijke wind. ZON EN MAAN 14 februari Zon op 7.59 onder 17.51 Maan op 13.15 onder 4.29

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2