PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZWIJGENDE PARIJSE BETOGING IN BELEGERDE BINNENSTAD Onderhandelingen met F.L.N. in Neuchatel Oranjeverenigingen hebben beste tijd gehad Topconferentie in Genève voorgesteld Brand aan boord van Brits vrachtschip Vandaag... Propaganda 205e jaargang - no. 37 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F, van de Velde en F. E. den Boer. Adjunct: W. dé Fagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 13 febr. 1962 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per tn.m. Minim, p. advertentie t- Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (maximum 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 125. „Brieven bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b^.g. red. 2078/3169, adv. 23ïi Goes Gr. Markt2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg, tel. 2395, Terneuren, tel. 2116; Zierikzee, red. tel. 2425, «dm. tel. 2C04. ONTPLOFFING BIJ PALEIS VAN JUSTITIE I I Deze foto van de Amerikaanse U-2- piloot Francis Gary Povsers als eerste vrijgegeven door het Witte Huis in Washington, toont de vrij gelaten Amerikaan minder dan drie uur, nadat hij in zijn vaderland was teruggekeerd, na door de Russen te zijn vrijgelaten in ruil voor de Russi sche spion kolonel Rudolph Abél. Geheimzinnigheid rondom Powers De perschef van het Witte Huis Pier re Salinger heeft zaterdag te Washington verklaard dat aan de vrijgelaten TJ a-piloot Powers achter stallig salaris zal worden uitbetaald over de 21 maanden die hij in Rus land heeft moeten doorbrengen. Het doen en laten van de U 2-piloot blijft intussen gehuld in een geheim zinnigheid, die herinnert aan oorlogs tijd. Wel weet men dat Powers is aangekomen op de luchtmachtbasis Dover in Delaware. Hij zou zijn vrouw hebben ontmoet ergens in een straal van 240 kni rondom Washing ton. Na de ontmoeting met zijn familie, zal Powers uitgebreid worden onder vraagd door regeringsfunctionaris sen en misschien door het congres. Men wil onder meer weten hoe hij in handen van de Russen raakte. Men is er nimmer van overtuigd geweest dat de U 2 van Powers inderdaad door krachtige Russische raketten naar beneden werd gehaald. Ook het doen en laten van de ouders van. Powers is even mysterieus als dat van de piloot. Zaterdagavond re den. ze per auto weg uit hun woon plaats Norton in Virginia. Zij werden vergezeld door een agent van de Amerikaanse regering Ook drie leden van dé commissie voor de strijdkrachten van de Amerikaan se senaat hebben te kennen gegeven dat ze Powers willen uithoren, zodra de regering met hem klaar is. Brand in hervormde kerk van Spijkenisse Ev£n na twaalf uur gistermiddag- is in de Nederlandse hervormde kerk van Spijkenisse brand uitgebroken. De brandweer vau Spijkenisse slaag de er na ongeveer drie kwartier in het vuur te doven. ...is het 300 jaar geleden, dat Elizabeth, weduwe van de „Winterkoning" Frederik V van de Palts, in Londen over leed. Elizabeth werd eertijds door de dichters bezongen om haar schoonheid. Zij bracht dertien kinderen ter wereld en verbleef als ballinge van 1621 tot 1661 in Den Haag. Duizenden leden van de Parijse aiiti-oproerpolitie, uitgerust met gummistokken, traangasgranaten en machinepistolen, hebben maandagavond de grote „Place de Ia République" afgezet in verband met de „zwijgende betoging" die Parijse socialisten en communisten hadden aangekondigd. De regering had de beto ging, na de wanordelijkheden van donderdag, verboden. Zij beeft hiertoe de bevoegdheid ingevolge de in Frankrijk bestaan de noodtoestand. Van socialistische en communistische zijde is evenwel verklaard dat de demonstratie tocli doorgang zou vinden. De politie had de vrachtauto's, waarin zij naar de Place de la République was gereden, dwars over de straten gezet, die naar dit plein leiden. Daarop begon zij alle auto's en voet gangers van het plein te verwijderen. Ongeveer vijftienhonderd betogers waren naar de Place de la République getrokken, waai* zij, zwijgend, tegenover de politie kwamen te staan. Deze begon lien langs de boulevard terug te duwen. De Marseillaise Het getal der betogers nam later tot bijna tienduizend toe. Zij verzamelden zich in een indrukwekkend zwijgen. Toen het hun bleek dat zij het cen trum van de Place de la République niet konden bereiken, omdat de weg daarheen door de politie was ver sperd, trokken zij in twee groepen af, om elders te gaan betogen. Nadat de betoging het aangekondig- dè halve uur had geduurd, gaven de leiders hun volgelingen opdracht uit een te gaan. Hierop begonnen groepen, betogers, ter sterkte van enkele honderden, de Place de la République l'e verlaten. Dit leidde wel tot verkeersopstop pingen, doch overigens deden zich geen incidenten voor. Op een gegeven ogenblik begon een groep betogers de Marseillaise te zingen, hetgeen gepaard ging met kreten als ,,O.A.S.-moorde- naars" en „het fascisme zal niet overwinnen". Andere demonstran ten overstemden deze laatste door de communisten gebruikte - leuze onmiddellijk door een afkeu rend „boe"-geroep. Bomontploffing Toch is het in Parijs niet geheèl rus tig gebleven. In de avonduren deed de organisatie van het geheime leger een bom ontploffen in de buurt van BRIEF VAN KROESJTSJEW Kennedy en Macmillan willen eind bewapeningswedloop Premier Rroesjtsjew heeft zondag in een brief aan president Kennedy voorgesteld de ac-littien-landenconfe- rentie over de ontwapening die op 14 maart te Genève zal beginnen tot een topconferentie te verheffen. Indien de V.S. consequent zullen blij ven vasthouden aan hun tot dusverre gevolgde gedragslijn, zal president Kennedy een dergelijke topconferen tie waarschijnlijk- verwerpen als de ministers van buitenlandse zaken niet eerst de weg lol een dergelijke be spreking op het hoogste niveau heb ben geëffend. Kroesjtsjews brief, die opmerkelijk gematigd en vriendschappelijk zou zijn gesteld, was in antwoord op een schrijven van Kennedy en premier Macmillan van 7 februari, waarin werd voorgesteld de ontwapenings conferentie tot een conferentie van ministers van buitenlandse zaken te maken. Kroesjtsjews antwoord werd door do Russische diplomatieke functionaris Smirnovsky overhandigd aan de Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Einde wedloop In hun brief van 7 februari hadden Kennedy en Macmillan een beroep gedaan op een „uiterste inspanning" tijdens de conferentie te Genève om een einde te maken aan de wedloop met kernwapens. De brief, die op het ogenblik kwam. dat Kennedy overwoog «Ie dampkring te hervatten, was een laatste poging van het Westen Rusland te bewegen serieuze be sprekingen over een kernstop te hervatten. Als Rusland het voor stel verwierp, zou 't Westen Rus land ervan kunnen beschuldigen de wedloop met kernwapens weer opgenomen te hebben. het ministerie van justitie. De explo sie vernielde de gevel van een ge bouw. De conciërge werd gewond en overgebracht naar een ziekenhuis. De ontploffing viel samen met dé minuut stilte, die de 15.000 betogers op de Place de la République in acht namen. Ze waren toen van liet plein op weg naar het gebouw van de l'Humanité, het orgaan van de Fran se communistische partij. Vandaag staking De vakbond van personeel bij de uit geversbedrijven heeft besloten voor dinsdag een staking van vierentwin tig uur af te kondigen^ Als gevolg hiervan zullen vandaag, naar wordt verwacht, in de Franse hoofdstad geen kranten verschijhëi}. - In de provincies zal dinsdag het werk gedurende een uur worden neerge legd. De provïncialè bladen zullen dan wel verschijnen, doch met klei nere édities. Onderhandelingen Intussen vinden „ergens'» de hervatte onderhandelingen tussen de Fransen en nationalistische Algerijnen over een wapenstilstand ïii Algerije plaats. De Franse regering heeft bevestigd dat: ze van Franse zyde worden ge leid door de minister Voor Algerijnse zaken, Louis Joxe. Het grootste struikelblok op de weg naar een overeenkomst is het vraagstuk van de waarborgen .voor de anderhalf miljoen Fransen in Algerije, wanneer dit land een onafhankelijke republiek zal zijn geworden. Toch ontdekt Ontdekt is dat de Algerijnse delega tie. die geheime besprekingen voert met de Fransen, logeert in het hotel De la Prairie te Yverdon, een Zwit serse plaats aan de zuidzijde van het meer van Neuchatel, ongeveer 20 kilometer ten oosten van de Franse grens. Vele doden Om acht uur gisteravond waren bij maandag in Algerije gepleegde aan slagen twaalf mensen gedood en ne gen gewond. Het totaal sinds de eerste januari be reikte daarmee de cijfers 763 doden en 1363 gewonden. Eij dé overvallen op banken in Oran werden 180.000 nieuwe franks buit gemaakt. Eij die op het slachthuis van Algiers 170.000. Nederlands schip Walcheren" in nood Het Nederlandse schip „Walcheren" is maandag in de buurt van het Duit se Noordzee-eiland Norderney in zwaar weer in nood komen te verke ren. Zowel het Duitse reddingsvaar- tuig „Norderney" als het Nederland se bergingsvaartuig „Atlas" is ter assistentie uitgevaren. De „Walche ren" seinde dat koers houden niet meer mogelijk was, maar dat do ma chines in orde waren. Daarom was alleen hulp van een sleepboot nodig. Het 1197 ton metende Britse vracht* sclüp „Fountains Abbey" van de As sociated Humber Lines Ltd.," meldde 9 In de Italiaanse plaats Canelli bij Asti is een schilderij ontdekt dat door een ex pert aan Goya wordt toegeschreven. De eigenaar heeft iiet schilderij, dat een bis schop voorstelt, 30 jaar geleden in ruil voor een paard gekregen. maandag, dat het op 120 nijjl ten noordwesten van IJmuiden in brand staat. Er woedde een storm met windkracht 9 tot 10. Op twee na waren de be manningsleden in de reddingboot ge gaan. Later berichtte de Britse trei- ler „John O'Heugh", dat de beman ningsleden uit de reddingboot aan boord van de treiler waren overgeno men. Er zouden twee doden zijn. Men zou ook proberen de twee aan boord gebleven bemanningsleden van de „Fountains Abbey" ever te nemen. Een Shackleton-vliegtuig gooide lichtfakkels uit boven de plaats van de scheepsramp. LICHTSCHIP AFGEDREVEN De storm heeft het lichtschip „Ter- scliellingerbank" van zijn ankers los gerukt. De bemanning slaagde erin, nadat liet schip ongeveer een kilome ter was afgedreven, nieuwe ankers uit te brengen. Het doet weer nor maal dienst. De „Terschellingerbank" ligt in de geveegde geul in het mij- nengebied bij Terschelling, de zoge naamde E.T.-route. Ondanks de gol ven, die tot vier meter hoogte worden opgezweept, liep het schip geen direct gevaar. Problemen hebben zich opgestapeld „Oranjevereniging in Goes ont bonden!" Deze opvallende kop boven een bericht over de op heffing van de Goese Oranje vereniging in de krant van vori ge week vrijdag zal tal van be stuurders vau dergelijke instel lingen in Zeeland enkele ogen blikken hebben doen stilstaan bij hel; „lot" van hun vereni ging. In Zeeland hebben zij hun beste tijd gehad. Tot deze con clusie komt men, als men hoort hoe deze instituten aan de dag van vandaag reilen en zeilen. Hoewel het zeker niet zo is, «lal alle worden bedreigd, staat wol vast, dat de „gouden tijden" voorbij zijn. Tij den, waarin ze festiviteiten organi seerden, die koninginnedag voor jong en oud tot een groot feest maakten. Het kost steeds meer moeite men sen te vinden, die de feestelijkhe den rond de viering van koningin nedag willen organiseren, terwijl de mogelijkheden op financieel ge bied jaarlijks kleiner worden. Maar een factor van niet te on- j derschatten betekenis is deze: wanneer wordt koninginnefccst gevierd. Vóór 1948 viel dit feest gedurende vele tientallen jaren op 3l augustus, in. de zomer en in de vakantie 'dus. Thans wordt de verjaardag van de koningin op 30 april gevierd, soms bij zomers, maar soms ook bij win ters weer. Daarbij komt, dat op één dag later het één-meifeest wordt ge vierd van de socialisten en dat op 5 mei dc bevrijding van ons land wordt herdacht. Het is dus alleen al in dit licht gezien niet geheel onbegrijpelijk, Oranjeverenigingen nu maar ineens dat vroeger méér van het koningin- Amerikaanse kernproeven in «Ie noodiijilemi zijn en niet Iupiidatie nefeest werd gemaakt dan nu. Geen belangstelling Hoe «Ie situatie tlians in Goes is, is bekend. Tot vorig jaar kwam het be stuur van de Oranjevereniging jaar lijks met een „traditioneel" program ma, dat zich grotendeels op dé Grote Markt afspeelde en waaraan jong en oud vreugde beleefde. Door overlij den, door vertrek naar elders en door bedanken is het aantal be stuursleden in betrekkelijk korte tijd gereduceerd van negen tot twee Van de 350 leden was er geen enkele, die zich geroepen voelde een be stuursfunctie te aanvaarden. Twee vergaderingen met respectievelijk vier en vjjf leden maakten duidelijk, «lat er slechts ééu weg overbleef: ont binding van de vereniging-. Voor een stad als Goes bijzonder betreurens waardig. Overigens staat Goes in dit opzicht zeker niet alleen. Ook in de andere steden in Zeeland is het in dit opzicht niet alles. Een uitzondering daarop vormen in het algemeen nog de kleinere gebeenten, waar de Oranjeverenigingen voor het grootste deel 'n bloeiend bestaan hebben, hoe wel men ook hier voor allerlei pro blemen komt te staan. In sommige plaatsen weet de Oranjevereniging zich gesteund door buurtvereni gingen of is er een overkoepelend or gaan van buurtverenigingen, dat op koninginnedag als bestuur van een Oranjevereniging optreedt. De buurtverenigingen hebben vooral een rol gespeeld in de grote Zeeuwse plaatsen, ojyler andere in Vlissingen en in Zierikzee. Het is opvallend, dat juist in ver schillende grote plaatsen geen Oran jevereniging is: Goes, Middelburg, Vlissingen, Tcrneuzen en Oostburg. Dit wil echter niet zeggen, dat in deze gemeenten niets zou gebeuren op kohinginne- en andere hoogtijda gen. In Middelburg treedt sinds jaar cn dag de Koninklijke Vereniging „Uit het Volk voor het Volk" op als Oranjevereniging en in Vlissingen is er een door de gemeente in het leven geroepen „Comité Organisatie Fees telijkheden." Zie slot pag. 2 kol. 4) ftmtlij* De nieuwe directeur van de Alge mene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, de heer J. A. Risseeuw, wil een nieuwe koers varen met de voorlichting over Nederland, zo lazen we. Hij wil trach ten het in vele landen bestaande beeld van Nederland als een ge meenschap van op klompen lopende koeiendrijvers, molenaars, draaiorgel klanten en tulpenkwekers tussen pol ders. oude stadjes en musea in over eenstemming brengen met de werke lijkheid. Men mag dit geen overbodig streven noemen: het beeld van Ne derland is hier en daar inderdaad nogal scheef. Nu is zulk een verte kening niet helemaal te vermijden, omdat zij in vele gevallen een soort gestyleerd handelsmerk betekent, waarvan men weet dat het niet de werkelijkheid weergeeft. Dat is niet alleen in Nederland het geval, maar kan men ook elders meemaken. Wan neer men bijvoorbeeld de gemiddelde Nederlander vraagt, waaraan hij denkt bij het horen van de naam Schotland, dan zal hij in negen van de tien gevallen „rui ten en doedelzak ken" zeggen. Zo gaat hel ook met ons land: klompen en tulpen zijn symbolen van Nederland geworden voor de buitenlander, ook al weet hij wel dat niet iedere Nederlander op klompen loopt of bloembollen kweekr. Maar het vervelende is, dat in de bui tenlandse propaganda van Nederland en in sommige toeristische attracties dus door Nederland zelf vaak teveel het accent wordt gelegd op de ze karakteristieke, maar in wezen toch uitzonderlijke zaken. Dat heeft twee kwade kanten: het betekent een miskenning van onszelf en ons land, maar het is bovendien een onder schatting van de toerist. Vooral dat laatste is gevaarlijk. Hoe vaak komt het niet voor, dat buitenlanders na een bezoek aan Marken en Volendam zich „genomen" voelen. Er was hun gesuggereerd, dat wélt ze te zien kre gen echt zou zijn, terwijl ze tijdéns het bezoek begrepen dat het in feite" om een uitgeholde vorm ging, opge sierd en opgedikt terwille van het toerisme. Klompen en molens, ze zijn in de Nederlandse propaganda wel licht onvermijdelijk als handelsmerk, maar wanneer men ze de buitenlan der'voorschotelt als essentiële zaken in de Nederlandse samenleving, dan is het mis. Welk beeld heeft de buitenlander van ons land? Er is binnen een kort bestek geen redelijk antwoord te geven, maar wel zijn er aanwijzingen, «iie twijfel doen rijzen over de juistheid van het beeld, al thans zoals men het als Nederlander ziet. Een van deze aanwijzingen wil len we hier naar voren brengen om dat zij een zekere actualiteit heeft. Het Amerikaanse weekblad Life is bezig in samenwerking met anderen een nieuwe wereldatlas te maken, die aangepast is zoals men het noemt aan onze „ruimte-eeuw". In «iie alias komen trucopnamen voor van de wereldbol, die de indruk geven alsof men de globe uit het venster, van een ruimteschip bekijkt. Voorts zijn tientallen foto's opgenomen van landen en werelddelen, teneinde een zo uitvoerig mogelijk beeld te geven van leven en werken op aarde. Het laatste Life-nummer van januari gaf een uittreksel van de nieuwe atlas, waarbij in het blad het accent viel op voor elk land kenmerkende foto's. Zo had men voor Engeland een lucht foto van de Londense havens gekozen, voor West-Duitsland van de haven van Hamburg als symbool van handel en industrie, alsmede van wijnbergen langs de Moezel, terwijl de lage lan den Nederland en België samen waren vertegenwoordigd door drie foto's. Jawel, bollenvelden! Plus een uit 1953 daterende watersnoodfoto en voor België een opname van vlasdro- gen op het land. Dat wil dus zeggen, dat een Amerikaanse staf van tijd schriftmensen gesteld voor de op gave drie kenmerkende foto's voor Nederland en België te kiezen niet verder kwam dan water, bollen en vlas! Terwijl om maar een voor beeld te noemen de Rotterdamse haven Londen reeds ver is voorbijge streefd om van Hamburg maar niet te spreken. De eerlijkheid gebiedt overigens te zeggen, dat niet alleen de keus voor de lage landen dubieus was: Frankrijk moest het doen met Mont Saint Michel en een veld met lavendelbloemen De heer Risseeuw meent nu, dat een groot aantal belangrijke aspecten van het Nederlandse leven, zoals deltawerken, industriële ontwikkeling, technische en weten schappelijke taken e.d. evenzeer tot het beeld van ons land behoren. Hij heeft gelijk. Maar afgezien van de deltawerken zijn industriële ontwik kelingen en die van wetenschap en techniek niet specifiek Nederlands. Zij zijn mondiaal geworden. De bui tenlander evenwel wil iets karakte ristieks en komt dan al spoedig te recht bij de bollen en Nicolaas Kroe ze, mitsgaders zijn eethuisjes. Waar het in liet streven van de heer Ris seeuw dunkt ons om zal moeten gaan, is dat een evenwicht wordt gevonden tussen liet symbool (klompen, drach ten, molens, kaas) en de werkelijk heid. Maar dat is niet alleen nodig by de propaganda, maar ook bij allerlei kitserige toeristische attracties, die in eigen land de buitenlander een vol komen scheef beeld geven. Wij wen sen de heer Risseeuw oprecht sterkte bij zijn streven: hij zal er zrjn handen vol aan hebben

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1