Hellas-kampioenen wacht felle om nationale titels strijd Nederland bepleit scheepvaartgesprek NIEUWS UIT DE KERKEN BELGISCHE MIJNSTAKING DINSDAG 13 FEBRUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZAALHANDBALCOMPETITIE Advertentie Het is uniek in de handbalgeschiedenis, dat van één vereniging zowel de dames- als de herenteams districtskampioen werden. Dit fraaie resultaat is nu behaald door de Goese handbalvereniging HELLAS. Dat Hellas de toon aangevende vereniging is wordt nog onderstreept doordat odk de heren junioren liet kampioenschap wisten te behalen. Voor de dames en heren van Hellas wacht nu nog een zeer zware strijd in Rotterdam, waar om de landstitel moet worden gestreden tegen de kampioenen uit de andere dis tricten. Deze strjjd met de allerbeste teams uit het gehele land wordt ge houden op 24 en 25 februari in de Energie-hal te Rotterdam. Reeds thans is bekend dat de heren van Hellas in de zwaarste poule is ingedeeld n.l. tegen de kampioenen van district West A en B; de dames van Hellas heb ben iets gunstiger geloot n.I. tegen de kampioenen van Zuid A en West B. met 45. De heren van E.B.H.V. de den het niet minder dan hun dames: zij wonnen van Tachos met IS*—LI,' maar verloren van Volt mét 613. Verrassende Marathon zege op Walcheren MarathonHellas 25 Op gelukkige wijze kwam reeds Ma rathon in de eerste minuut van de strijd aan een doelpunt toen Ols Tam- minga misgreep op een tam schot van Marga Wolf. Geprikkeld door deze tegenslag kwam Hellas sterk opzet ten en werd het doel van' Marathon zwaar onder vuur genomen. In die periode bleek het weer eens duidelijk dat een goede doelvrouwe het team tot extra inspanning kan brengen. Annie Slof bij Marathon stond als een rots in de branding en hield met kunst en vliegwerk het doel schoon. Toch moest zïi na ruim 10 minuten spelen zwichten voor een hard diago naal schot van Willy Taekema. Hellas bleef liet doel van Marathon bestoken en het was Rie Heyens die met eeu lage schuiver Hellas aan een 21 voorsprong hielp. Marathon beet nu fel van zich af, maar het kon niet tot een vrije scoringskans komen; Plotse ling brak Ria de Kok van Hellas er tussen uit en men kon haar alleen nog het scoren beletten door van ach ter aan te vallen. De toegekende straf- worp werd feilloos door Willy Taeke ma genomen en Hellas leidde met 13. Met deze stand kwam ook de rust, na bijzonder goede zaalhandbal vertoning. Ook Da de rust bleek Mara thon nog lang niet geslagen. Jannie Elve spoorde haar ploeg aan tot uiter ste inspanning maar de verdediging van Hellas vist niet van buigen. Het was weer de goedschietende Willy Taekema die Hellas aan een 14 voorsprong hielp. Jammer was het dat daarna het spel 25 minuten moest worden onderbroken, doordat een lamp van het plafond werd afgewor pen. Er moest toen nog 8 minuten worden gespeeld. Het. tempo was er daarna uit. Wel scoorde Jannie Elve voor Marathon 24 maar Dien Poov- vliet zorgde er voor dat Hellas aan een 25 overwinning kwam. HellasE.M.M. 19—15 Het zag er eerst niet naar uit dat Hel las deze wedstrijd zou winnen. Wel nam Hellas door v. Wcele de leiding, maar de Looff, Wisse en Sauderse zorgden er voor dat E.M.M. aan een 13 voorsprong kwam. Boutens ver kleinde de achterstand tot 23. Pol- fliet bracht voor E.M.M. de stand op 2—4 en Jacobs zorgde er voor dat het 84 werd. E.M.M. kwam cr nu nog beter in en door Seybel, 2x Polfliet werd het 37. Even leek het of Hellas was aange slagen, maar door v. Weele 2x Poort vliet én Boutens werd het 77. Pol fliet bracht E.M.M. nog even aan een voorsprong maar toen kwam het keer punt in deze strijd. Boutens, v. Weele en weer Boutens gaven Hellas bij de rust een 108 voorsprong. Daarna liep E.M.M. even in door Seybel, maar Luider en Zweedijk zorgden voor 912. E.M.M. werd nu in de verde diging gedrukt en het bleek weer eens hoe goed de schutterskwaliteiten van Hellas zijn. v. Weele, 2x Poortvliet en 2x Zweedijk en voor E.M.M. 2x Pol fliet en Seybel werd de eindstand 1915 bereikt. Scheidsrechter P. Slof had geen moeite de wedstrijd tot een goed einde te brengen. Na afloop van de wedstrijd kon Hellas bloemen in ontvangst nemen en de heer II. Ie Coq van 'fc disrictsbestuur feliciteerde Hellas met het behaalde resultaat. De voorzitter van Hellas, de heer J. Kwant, kwam handen te kort om alle felicitaties in ontvangst te nemen. De dames van E.B.H.V. verslóegen Were Di maar van Volt werd verloren Afdeling Zeeland Bij de heren le klas behaalde Mara thon een verrassende maar wel ver diende overwinning op Walcheren niet 610. Door deze uitslag staan Wal cheren, Marathon en Volharding niet een gelijk aantal punten bovenaan. Aan spanning zal het hier verder niet ontbreken. De dames van Olympus behielden de voorsprong op. S.I.O.S. en Volharding, door een overwinning op Zeeland Sport met 52. Volhar ding versloeg Hontenisse met 54. Bij de heren junioren behaalde Hellas door overwinningen op Walcheren met S2 en op E.M.M. met 413 het kampioenschap. GLENNS RUIMTETOCHT NOG STEEDS ONZEKER De wetenschapsmensen en technici van het „Mercury man-in-de-ruimte"- projcct hebben zowel ruimtevaardcr- in-spe Glenn als zijn capsule „vriend schap-zeven" en de Atlas-raket voor lopig goedgekeurd, maar de weerman heeft duideljjlj gemaakt dat de op woensdag vastgestelde start van de eerste Amerikaanse bemande ruimte- vlucht rond de aarde nog aan een zijden draadje liangt. Het zou mor gen namelijk flink stormen. Het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart N.A.S.A. deelde mede dat Glenn een „rustige dag" had ge had. Samen met zijn assistent Scott Carpenter had hy zijn vlïégschema's nog eens doorgenomen en een gedeel te van de post beantwoord. Te Cocoa Beach, niet ver van de basis Cape Canaveral, woonde Glenn zondag een kerkdienst bij en haastte zich vervol gens terug naar zijn hoofdkwartier met de mededeling „ik moet nog veel doen". De N.A.S.A. maakte bekend dat „alle installaties" van raket en capsule zijn gecontroleerd en momenteel goed werken. Op de basis stond de glanzende 31 meter hoge combinatie van capsule en Atlasraket in zijn stellage. De technici zeiden dat het geheel in orde was en hoopten dat in de komende dagen geen nieuwe pro blemen zouden opduiken. De stand is nu in de -districtklas Dames Hellas 9 8 1 0 17 79—23 Marathon S 6 0 2 12 67—23 Walcheren 8 4 1 3 9 47—29 E.B.H.V. 9 3 0 6 6 24—48 Longa o 9 2 1 6 5 30—81 Were Di 9 117 3 19—62 Heren Hellas 8 8 0 0 16 157— 76 E.M.M. 9 6 0 3 12 154—110 Tonido S 4 1 3 9 108—112 Volt 9 3 0 6 6 102—115 E.BJÏ.V. 9 3 0 6 6 93—150 Tachos 9 1 1 0 3 86—137 A.N.M.B. LAAKT STANDPUNT VAN RIJKSBEMIDDELAARS De in Den Haag gevestigde „Alge mene Bedrijfsbond voor de Metaal nijverheid en de Elektrotechnische Industrie (A.N.M.B.) deelt ons mede dat de bondsraad van de A.N.M.B. op zijn vrijdag en zaterdag j.I. te Am sterdam gehouden vergadering een resolutie heeft aangenomen over de situatie in de kleine metaalnijverheid. De bondsraad heeft, nadat het bonds- bestuur een toelichting op de gang van zaken met betrekking tot de ver nieuwing van de collectieve arbeids overeenkomsten voor de kleine me taalnijverheid liad gegeven, in de re solutie zijn verontwaardiging uitge sproken over het standpunt .van het college van rijksbemiddelaavs ten aanzien van de resultaten die door de werknemersorganisaties in het over leg met de werkgeversorganisaties in de kleine metaalnijverheid zijn ver kregen. De bondsraad heeft in de resolutie er bij het bondsbestuur op aange drongen er voor zorg te dragen „dat zal worden voldaan aan de gerecht vaardigde eisen van de werknemers" die werkzaam zijn in de kleine me taalnijverheid. Zandscheepje onbemand tegen Merwededijk Schipper verdronken Maandagmiddag is een 80 ton me tend zandscheepje, De Twee Gebroe ders, op de Merwede tussen Dor drecht en Papendrecllt, onbemand, maar met draaiende motor, tegen de Dordtse Wal opgevaren. Vermoedens rezen, dat de bemanning wellicht twee opvarenden overboord was geslagen. De rijkspolitie te water constateerde dat de schipper, de 34-jarige A. Zui- derhoek uit Gouderak, onder de Pa- pendrechtse oever te water was ge raakt. Hij is nog niet gevonden. Er is nog enige tijd naar eeu even tuele tweede opvarende gezocht. La ter kwam vast te staan dat de schip per alleen aan boord is geweest. Over Amerikaanse maatregel Kartelwetgeving oorzaak van ongerustheid (Van onze Haagse redactie.) Naar verluidt zou Nederland streven naar een bespreking tussen de „klassieke" Europese scheepvaartlanden, waarop men tot een voor al deze lan den aanvaardbare uitspraak zou kunnen komen ten aanzien van de Amerikaanse anti-kartelwet geving, die zich richt tegen de zogenaamde sclieepvaart-„con- ferences". De aankondiging van deze wet heeft destijds in zowel scheepvaartkringen Het werk aan de Hollandse schouw burg te Amsterdam, het nationale monument, gewijd aan de weggevoer de joden, vordert goed: in grote lijnen is al duidelijk te zien, hoe het er in de toekomst uit zal zien. Achter de oude gevel, die geheel is opgeknapt, is een nieuwe buitenmuur gebouwd. Omgeven door brokstukken van de oude zaalmuur rijst een slanke py loon omhoog van een sokkel in de vorm van een Davidsster.'ïn de open ruimte zullen beplantingen worden aangebracht. 'als bij zeevarende landen grote ver ontrusting gewekt. De wet is een uitvloeisel van de Amerikaanse anti trust en kartelwet. De Bonner-act kan bijvoorbeeld van rederijen die op Amerikaanse haven willen varen pu- blikatie van de tarieven eisen. Ook maakt de Amerikaanse overheid volgens deze wet uit of de condities voor vervoer van en naar de Ver. Staten redelijk geacht kunnen wor den en niet in strijd zijn met de kartelwetgeving. De grootste bezwaren van de an dere zeevarende landen zijn, dat hier één land van het eigen stand punt uit meent toezicht en contro le, niet alleen op de eigen rede rijen maar ook op die van anderen te moeten uitoefenen. De vrees bestaat bovendien en dit is wel het grootste bezwaar dat wan neer een land zich bevoegdheden gaat aanmatigen, andere zullen volgen en dat hieruit volmaakt te genstrijdige regeringsmaatregelen zullen voortvloeien, die de ver- voerders in een onmogelijke po sitie zouden brengen. Direct na de indiening van de wet in het Amerikaanse congres, hebben de „klassieke" scheepvaartlanden diplo matieke protesten laten horen in Washington. Deze hebben wel enig resultaat gehad, doch er is nog veel overgebleven, dat tot verontrusting aanleiding geeft. Na de aanneming van de wet heeft informeel contact plaatsgevonden tussen de Europese scheepvaartlanden. Aanvankelijk, zo vernemen wij uit welingelichte bron. zouden zowel Engeland als de Scan dinavische landen er tegen zijn ge weest, verdere diplomatieke en even tueel politieke druk op Amerika uit te- oefenen. Gehoopt wordt echter, dat in een volgende bespreking over eenstemming kan worden bereikt ten 1 aanzien van de te volgen politiek. De moeilijkheid bij het bepalen van een gedragslijn is intussen, dat het State Department (liet Amerikaanse ministerie van buitenlandse zalcen) weinig invloed kan doen gelden op i een typisch binnenlands-politiek ter rein als deze anti-kartel wetgeving in de Ver. Staten is zelfs, Man neer een dergelijke politiek versto rend Merkt op de buitenlandse poli tiek van de Verenigde Staten. Bedrijfsresultaten K.N.S.M. gedaald De exploitatie-uitkomsten van de Ko ninklijke Nederlandsche Stoomboot- Maatschappij N.V. vertonen over 1961 een daling ten opzichte van 1960 van circa 4,3 miljoen. Niettemin meent de directie dat de resultaten van het scheepvaartbedrijf onder de in het jaarverslag beschreven om standigheden, niet al te ongnnstig zijn. De spreiding van de belangen heeft opnieuw haar nut bewezen. De exploitatie van de vloot leverde op 22,39 miljoen (v. j. 26,68 mil joen) bruto. De baten uit interest en dividenden namen toe van 2,97 mil joen tot 3,01 miljoen, zodat een bru to overschot ontstond van 25,40 miljoen (v. j. 29,65 miljoen). In verband met het noodzakelijke bouw programma en andere voorzieningen leek het de directie wenselijk de liqói- diteit te verstevigen door de verkoop van beleggingen. Het provenu hier van ad 4,39 miljoen werd toege voegd aan de winst- en verliesreke ning. Het bedrijfsresultaat bedraagt 10,52 miljoen (v. j. 14,84 miljoen). Voorgesteld wordt het dividend over 1961 te bepalen op 8 procent in con tanten (v. j. 30 procent, waarvan naar keuze 5 in aandelen). Te voorzien valt dat de resultaten van de N.V. Vereenigde Nederland sche Scheepvaartmaatschappij over 1961 zullen achterblijven bij die van 1960. De resultaten van de Nieuwe Rijnvaart Maatschappij N.V., doch teronderneming van de K.N.SJVI., ble ven door het onbevredigende vrach- tenpeil bij die van I960 ten achter. Ook de resultaten van de Nieuwe Kustvaart Maatschappij N.V, waren minder gunstig dan ovèr 1960. Jongen na val uit trein slechts licht gewond Terwijl de dieseltrein met een vaart van 50 tot 60 kilometer over het baanvak tussen Valburg en station Zetten-Andelst denderde, is maandag middag de 13-jarige scholier J. Cor- nelissen uit een coupé gevallen. Hij kwam terecht op een hoop grit (fijn grind), dat zijn va) enigszins moet hebben gèbroken, want na van de schrik te zijn bekomen, liep hij naar de dichtstbijzijnde blokpost langs de spoorbaan. Een hoofdwond en een lichte hersen schudding waren het enige letsel dat hij bij zijn val heeft opgelopen. Met een auto is hij, na te zijn verbonden, naar zijn woonplaats Zetten gebracht. De trein kreeg 25 minuten vertra ging. De jongen, een leerling van de chr. ulo in Eist, was op weg naar huis. Hij is waarschijnlijk achterover uit de trein gevallen, doordat hy, te gen de deur geleund, met de knop heeft gespeeld. Hij had dubbel geluk, want de trein Zetten-Arnhem, die anders altijd op die tijd het punt pas seert waar hij uit de trein is gevallen, was net voorbij. Gouverneur van Suriname treedt 1 mei af De koningin heeft de heer J. van Tilburg op zijn verzoek met ingang van 1 mei 1962 eervol ontslag ver leend uit het ambt van gouverneur van Suriname, onder dankzegging voor de gewichtige diensten, door hem in dit ambt bewezen. Ondanks de toezegging van de Bel gische vakbonden om de vorige week aangekondigde algemene staking /net een week nit te stellen zijn giste ren ongeveer 6900 mijnwerkers in het Luikse kolenbekken niet aan het M erk gegaan. Zowel de rooms-katholieke als de so cialistische vakbond had het afge lopen weekeinde besloten tot uitstel van een slaking in afwachting van de resultaten van de thans aan de gang zijnde besprekingen met de werkgever» over looneisen en verbe tering van de sociale voorwaarden. Hervormde Kerk over reclame televisie Tydens de maandag in Driebergen gehouden vergadering van dè Gene rale Synode der Nederlands Her vormde Kerk is onder meer de nota van de raad voor de zaken van kerk en samenleving behandeld over de reclame in de televisie. Een eerste nota over dit onderwerp, die reeds in de oktobervergadering van 1961 werd besroken heeft als uitgangs punt gediend voor het stuk, dat thans aan de synode is aangeboden. In deze nota, die tot titel draagt „Commer ciële televisie in een verantwoorde lijke maatschappij", M'ordt gesteld, dat de Nederlands Hervormde Kerk niet aan de grote vragen van de mo derne maatschappij mag voorbijgaan, pe berk stelt zich niet op het stand punt, dat ze voor alle vragen een op lossing vindt, doch zjj wil slechts de ontwikkeling van het maatschappe lijk leven aandachtig volgen. In de drie hoofdstukken van de nota worden achtereenvolgens behandeld: de vraag naar commerciële televisie, reclame-televisie en cultuurover dracht en verantwoordelijk handelen. Drs. C. P. van Andel, secretaris van de raad van kerk en samenleving, gaf een toelichting op het rapport. Hij was van mening, dat de kerk in deze kwestie, niet een te absoluut oordeel moet uitspreken. Voorts wees hij op de legaliteit van de reclame voor het bedrijfsleven. Waakzaamheid zal no-* zijn, als de reclame via de televi sie tot in de huiskamer doordringt. De gevaren en grenzen zullen voort durend in het oog moeten worden ge houden, zo zei hij. Samenvattend zei de praeses dat ge bleken is, dat de nota in grote lij nen gewaardeerd wordt door de sy node. Op zrjn voorstel besloot de sy node dat de nota uit zal gaan van de raad van kerk eir samenleving, maar dat er enkele conclusies van het moderamen in zullen worden op genomen. Een van de conclusies is de vraag of er plaats moet worden ge maakt voor reclame in de televisie, legitiem is. Bij de beschouwingen hierover zullen vooral ook de econo mische motieven moeten meespre ken. Voorts dient te worden overwogen of de voorkeur gegeven moet worden aan een systeem, waarbij de reclame ingevoegd wordt op bepaalde tijdeu in de programma's of zal worden verzorgd door daarvoor aangewezen organisaties. De Generale Svnode verklaart wel achter een streven te staan, dat ten doel beeft in radio en televisie tot een bredere en verder gaande samenwerking te geraken. Ze is echter van oordeel dat ook dit vraagstuk afzonderlijk zal moeten worden bezien en clat er een op dit gebied wenselijke ontwikkeling tot stand zal moeten komen binnen het kader van de arbei'd aan een nieuwe omroepwet. De synode achtte het ongewenst dat er gen afzonderlijke organisatie komt, opgericht en betaald door het bedrijfsleven, die de bedoeling heeft een felevisie-rcclamezender te exploi teren, zij het dan, dat er een zelf standig curatorium zal worden ge vormd, voor de niet-commercïële pro gramma-onderdelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 11