PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT POWERS OP GEHEIME PLAATS IN V.S. I Hoofdverdachte Leidse inbraak ontkent Gezondheidscentrum van Souburg en Ritthem zaterdag geopend Kritiek op ruil met meesterspion Vertraging bij goedkeuring C.A.O.'s NA ONVERWACHTE VRIJLATING DOOR RUSSEN OOSTDUITSERS GEVEN STUDENT DE VRIJHEID Matigingsclausule geschilpunt Meningsverschil Vandaag... Diefstal van kwart miljoen Monteur meldde zich zaterdag bij politie TWEE DODEN BIJ EXPLOSIE IN TILBURG in Stichting van de Arbeid Tastbaar bewijs van de gemeenschapszin NOODTOESTAND AFGEKONDIGD IN FRANKRIJK 205e jaargang - no. 36 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A, de Kok, ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 12 febr. 1962 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.— lug. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (maximum 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. ..Brieven bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, teL 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg, tel. 2395. Term tel 2116; Zlerlkzee. red. tel 2425 adm. tel. 2094. Gary Powers INDONESISCH OPTIMISME Soedjarvvo Tjoudronegoro, lioot'd van de afdeling' Europese zaken van het Indonesische ministerie van buiten landse zaken, is optimistisch gestemd over het bereiken van een vreedzame oplossing van de kwestie „West- Irian". Tjondronegoro zei dit na zijn terug komst in Djakarta van een bezoek aan de Verenigde Naties, waar hij tien dagen doorbracht en contact had met Nederlandse vertegenwoordigers. Hij zou zaterdagavond aan minister Soebandrio verslag uit brengen over de resultaten van zijn besprekingen met secretaris-generaal Thant. Gary Powers, de Amerikaanse U 2-piloot, die door de Russen wegens spionage tot tien jaar werd veroordeeld, is zaterdag plotseling vrijgelaten en reeds gisteren in Amerika aangekomen. Hij had een ontmoeting met zijn familie, zo werd door rege ringswoordvoerders medegedeeld, maai- zijn verblijfplaats wordt streng geheim gehouden. Terwijl de Russen Powers vrij lieten stelden de Amerikanen de Russische meesterspion kolonel Abel in vrijheid. Abel kreeg dertig jaar voor het doorgeven van Amerikaanse atoomgeheimen aan Rusland. Van diverse zijden is reeds kritiek geleverd op de ruil, die voor Rusland het voor deligst is, omdat de Russen een meesterspion terugkrijgen en de V.S. „slechts een piloot". De ruil zou na maanden onderhandelen tot stand zijn gekomen. Naar verluidt zou Robert Kennedy, broer van president Kennedy de transactie hebben afgesloten met Kroesjtsjews schoonzoon Alexei Adzjoebei. De Newyorkse 1 Sunday News meldde, dat Robert Kennedy na zijn bezoek aan Nederland op 25 februari naar Moskou zal gaan, nu de ruil tot stand is gekomen. Oost-Duitsland heeft voorts de Ameri kaanse student Frederic Pryor vrij gelaten. Pryor is gisterochtend per vliegtuig in de Verenigde Staten aangekomen. Pryor, die 28 jaar ond is en aan een universiteit in West- Berlijn studeerde, verdween op 25 augustus van het vorige jaar. Later werd vernomen, dat liy door de Oost- duitse politie was gearresteerd. Hij was op 25 augustus naar Oost- Berlijn gegaan om een rede van de Oostduitse communistische leider Walter Uibricht te beluisteren. Pryor verklaarde, dat hij een afschrift van zijn proefschrift voor zijn doctoraal over de Oosteuropese communistische handel bij zich had. Dit werd door de Oostduitsers in beslag genomen. Uitwisseling De uitwisseling tussen Abel en Powers had om 8.52 uur zaterdag morgen plaats midden op de Glie- nicker brug tussen het Oostduitse Potsdam en West-Berlijn. Pryor was daarvoor reeds aan de Amerikaanse autoriteiten overge dragen. Hij werd vrijgelaten bij de grenspost Friedrichstrasse aan de sectorgrens tussen Oost- en West- Berlijn. Te Moskou zijn waarnemers van me- nïn, dat de vrijlating van Powers ge zien kan worden als een poging van het Kremlin de huidige spanning tus sen de V.S. en de Sowjet-Unie te ver minderen. Geen aanklacht Amerikaanse functionarissen zeiden dat Powers niet in militaire hechte nis is genomen en dat er geen aan klacht tegen hem zal worden inge diend. Militaire experts en leden van de inlichtingendienst hopen door Po wers een van de grote vraagtekens van de zaak, namelijk hoe het U-2- vliegtuig tot landen op Sowjet-Rus- sisch gebied gedwongen werd, op te lossen. In kringen van de Ameri kaanse luchtmacht gelooft men niet dat liet vliegtuig is neergeschoten, zoals de Russen beweerd hebben. Geheimzinnig Ovei\ dc terugkomst van Gary Powers is een gordijn van geheim zinnigheid gehangen, dat reeds „het meest ondoordringbare in vredestijd" werd genoemd door ontmoedigde journalisten. Het was niet bekend waar in de V.S. Powers zou landen en evenmin waar hij zou worden gehuisvest. De echtgenote van de piloot, Barbara Powers, zei ten huize van haar moe der te Milledgeville in Georgia: „hoe kan ik uiting geven aan mijn gevoe lens Ik dacht zeker hem nog 10 jaar te moeten missen". „Dom" Niet iedereen is echter blij met de thuiskomst van Powers. John J. Wicker, een van de stichters van het Amerikaans Veteranen Legioen, heeft het eenvoudig „dom" genoemd om Powers in te ruilen tegen Abel. Hij zei dat Abel de Kussen nog van veel nut zou kunnen zijn in de koude oorlog, terwijl Powers bewezen had een lafaard te zijn „die zijn eigen le ven hoger stelde dan dat van het Amerikaanse volk, dat hem zo uit stekend betaalde voor zijn diensten". Voor huur huis in Miüedyevïlle in taf, kort nadat haar was medegedeeld Georgialegde mevrouw Barbara dat haar man door de Russen was Powers een 'verklaring voor de pers vrijgelaten. De hoofdverdachte van de inbraak in het Leids academisch ziekenhuis in de nacht van 25 op 26 januari, waar bij een bedrag van 2 V2 ton werd buit gemaakt, ontkent tot dusverre iets Een overzicht ran de ravage va de ontploffing te Tilburg. ..ïs het 50 jaar geleden, dat in China de republiek werd uitgeroepen. (Van onze Haagse redactie). In de loonconimissie van de Stichting van de Arbeid bestaat op liet ogenblik een meningsver schil over de wijze, waarop de matigingsclausule in bet zgn. akkoord van Wassenaar moet Morden toegepast. Als gevolg van dit meningsverschil is er een vertraging ontstaan in de goedkeurings-procedure voor enkele tientallen nieuwe c.a.o.'s, waarover partijen werkge vers en werknemers overeen stemming hebben bereikt. Nadat de 12-jarige Marjoke Huson zaterdag de sleutel had aangeboden aan de heer A. Schout, Icon de Zeeuw se Gedeputeerde het nieuwe gezond heidscentrum te Souburg officieel openstellen. Deze handeling is op de foto in beeld gebracht. (foto P.Z.C.) Het meningsverschil vormt op het ogenblik een onderwerp van intern beraad in de centrales van werkge vers en werknemers. Verwacht mag worden, dat in de loop van deze week een beslissing over het al of niet op heffen van het meningsverschil zal worden genomen. De matigingsclausule in het akkoord van Wassenaar houdt in, dat voor 1962 in de nieuwe c.a.o.'s rekening zal worden gehouden met de geringe pro- duktiviteitsstijging, die voor dit jaar wordt verwacht. Het meningsverschil zou voor een deel het gevolg zijn van het feit, dat op 1 januari eeii zeer groot'aantal c.a.o.'s moesten worden vernieuwd. Voor een ander deel heeft het me ningsverschil betrekking op ont- werp-e.a.o.'s, die de laatste tijd bij de looncommissie zijn ingediend en die, naar de mening van een deel der looncommissie, ook geen reke ning houden met het Wassenaarse akkoord. Sommige leden van dc looncommissie zouden daarentegen van oordeel zijn, dat de nieuwe e.a.o. wel in overeenstemming is met de in november gemaakte af spraak. Zaterdag rond het middaguur heeft zich in de magazijnen van de N.V. Hexspoor en zonen aan de Industrie- - - straat te Tilburg, groothandel in ba- nanen, etc., een explosie voorgedaan in de gasinstallatie voor de verwar ming van de cellen, waarin bananen hun rijpingsproces ondergaan. Van de op dat moment in het gebouw aanwe zige zes personen werden er twee op slag gedood, een derde levensgevaar lijk gewond, terwijl een vierde lichte verwondingen opliep. De beide ande ren kwamen met de schrik vrij. Volkomen onverwachts explodeerde omstreeks 12 uur de gasinstallatie met een enorme knal. Vallende brok stukken en muren veroorzaakten in een minimum van tijd een trieste ra vage. Op het moment van de explosie kwam er juist een trein aanrijden over de spoorlijn die vlak langs het magazijn van N.V. Hexspoor loopt. Dank zij de werkzaamheden aan de Hoogspoor- weg, waarvoor reeds een nieuwe hoge spoordijk is opgeworpen, vielen de brokstukken niet op de lijn, waar langs de treinen nu nog rijden. De be stuurder van de trein had inmiddels wel zijn trein doen stoppen toen hij de brokstukken van het magazijn in de lucht zag vliegen. Het gebeurde wekte in de trein nogal wat consternatie. Volgens de gegevens van de politie zijn bij het ongeluk om het leven ge komen de 36-jarige directeur van de N.V. Hexspoor, de heer L. G. J.Hex- spoor en de 35-jarige boekhouder H. J. M. Bogaers. Zwaar gewond is de 24-jarige landbouwer N. J. M. Beerens uit Moergestel. met deze inbraak te maken hebben gehad. Deze verdachte de 51-jarige Haagse monteur W. van W. heeft zich zater dag omstreeks het middaguur bij de Haagse politie gemeld, nadat vrijdag zijn foto en een verzoek om opsporing in de pers gepubliceerd werden. Nog diezelfde dag werd hij naar het Leid se politiebureau overgebracht. Hij heeft verklaard enige tijd uitstedig te zijn geweest, maar weigert te vertel len waar hij zich heeft bevonden. Toen hij vrijdag uit de pers vernam dat de politie hem zocht heeft hfj zich eerst met zijn advocaat in Den Haag in verbinding gesteld, waarna hij zich de volgende ochtend bij de politie meldde. Hij weigert bij de verhoren, die sindsdien hebben plaatsgevonden, vragen met betrekking tot de in braak en zijn verblijf de laatste tijd te beantwoorden. Wel heeft hij toen hij werd geconfronteerd met enkele bewijsstukken die In han den van de politie zijn, ontkend iets met deze artikelen te maken te hebben. Ook bij vorige politie verhoren is zijn houding een der gelijke geweest. Hij heeft reeds 13 jaar in de gevangenis doorge bracht voornamelijk als straf voor inbraken en diefstallen. De Leidse politie heeft tijdens een gisteravond gehouden persconferen tie verklaard te geloven ook bij hard nekkige ontkenning van de verdachte zelf, voldoende bewijsmateriaal in handen te hebben om een veroorde ling te rechtvaardigen. Zoals de zaken er nu voorslaan zal de verdachte woensdag voor de offi cier worden geleid, waarna beslist moet worden over zijn eventuele ver dere hechtenis en het voorbrengen van deze zaak. DOOR GEDEPUTEERDE A. SCHOUT SOUBURG EN RITTHEM hebben zaterdag de Ir schikking ge kregen over een fraai gezondheidscentrum, dat dank zij de samenwerking tussen het Groene en het Oranje-Groene Kruis aan de Cornelis van Perestraat gesticht is. In aanwezigheid van vele genodigden is dit gezondheidscentrum *s middags officieel geopend door Gedeputeerde A. Schout. een eer vond de opening te mogen verrichten, maar dat hij dat toch met gemengde gevoelens deed. „Want ik doe dat als plaatsvervangend com missaris der koningin, daar jhr. mr. A. F. C. de Casembroot reeds enkele weken wegens ziekte verhinderd is zijn werkzaamheden te verrichten". Was het voor de stichting „Het Ge zondheidscentrum" (bestaande uit drie leden van het Groene Kruis, evenveel van bet Oranje-Groene Kruis en een vertegenwoordiger van de gemeente Souburg wethouder M. A. v. d. Putte) voor Souburgers en Ritthemmers een belangrijke dag, dit was het des te meer voor de 12- jarige Marjoke Huson, die de sleutel mocht aanbieden, waarmee de heer Schout de deur van het centrum kon openen. Toen alle genodigden in de al even fraaie Van Daleschool waren verzameld, zei Gedeputeerde Schout in een openingstoespraak, dat hij het Ook de heer Schout toonde zich verheugd over de samenwerking lussen de beide kruisverenigingen. „U hebt kunnen constateren", zei hij tot de aanwezigen, „hoe op de ze wijze een sieraad voor de twee gemeenten in Souburg gebouwd kon worden: voor de medici een gebouw, waar ze met groot genoe gen zullen arbeiden". Sprekend over de gezondheidszorg j Z"i de Gedeputeerde, dat de-school- J Dc Franse minister van binnenlandse zaken, Roger Frey, heeft gisteravond in een speciale toespraak voor de Franse radio en televisie een beroep gedaan op de „burgerzin der Franse partijen en vakbonden" en af te zien van de betogingen die voor vandaag zijn aangekondigd. Het betreft hier betuigingen van me deleven met de acht mensen, die don derdag j.l. het leven hebben verloren bij demonstraties tegen de onder grondse uiterst-rechtse organisatie van het geheime leger. De Franse minister van binennlandse zaken deelde tevens mede dat de re gering de noodtoestand heeft afge kondigd. Dit geeft haar het recht alle openbare betogingen te verbieden, evenals het organiseren van optoch ten. artsendienst in de naaste toekomst als school-gezondheidszorg aangeduid zal worden. De eerste besprekingen met de medici zijn reeds achter de rug, zo deelde hij mee. Optimale zorg Een dergelijke dienst eist naast dok toren, zo vervolgde Gedeputeerde Schout, ook een behoorlijk gebouw. Hij wenste daarom de burgerij van Souburg en Ritthem van harte geluk dat oen dergelijk centrum thans al aanwezig is, een centrum, dat totaal aangepast is aan de eisen van deze tijd en aan de zorg, die aan de kin deren besteed moet worden. Tot slot hoopte de heer Schout, dat de stich ting er in mag slagen om met dit ge bouw een optimale gezondheidszorg voor de bevolking te bereiken en te behouden. Nadat de stichtingsvoorzitter, burge meester P. Daniëlse van Ritthem, al len die medewerkten aan de totstand koming van het centrum, bedankt had, zette hij uiteen hoe de bouw er van gerealiseerd kon worden. In het stichtingskasboek prijke" geen in- (Zie slot pag. 2 kol. 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1