Saarland rouwt na grootste ramp uit de geschiedenis Veroordeelde officier wordt gehandhaafd KLANKBORD ONZE CONJUNCTUURSITUATIE ALS ONZEKER BESCHOUWD VRIJDAG 9 FEBRUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Dodenlijsten vernietigen laatste hoop Werk in de mijnen gaat in stilte voort (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) DE MARTELENDE onzekerheid, die voor het groene hek van de mijn Luisenthal honderden wachtenden in haar benauwende ban gevangen had, kon pas gistermorgen om 11 uur gedeeltelijk worden weggenomen. De eerste lijsten met de namen van de omgekomen mijnwerkers werden op de garagedeuren aange slagen en mannen, vrouwen en kinderen begonnen zich er naar toe te dringen. Een televisiecameraman, die opnamen trachtte te maken, kreeg een paar stompen van een over zijn toeren zijnde kompel. Een ander, de kringen van vermoeidheid zwart onder de ogen, schreeuwde met doodsbleek gezicht dat de schuldigen gestraft moesten worden. Voor de meesten bleek de officiële doodstijding geen nieuws te zijn. Men wist het al, eigenlijk al sinds woens dagmiddag, toen de laatsten van de bijna 900 gewonden uit de schacht werden gedragen. Er was geen hoop meer, geen enkel optimistisch geluid, waar men zich aan vast kon klam pen. De mijnwerkers die niet door het vallende gesteente vermorzeld wer den, waren gestikt. De slag van de mijngasexplosie, die tot ver in de om trek te horen was geweest, dreunde nog in aller oren na. Toch, men wilde zekerheid hebben. Men wilde dat sprankje licht, dat nog overgebleven was, niet op eigen gezag uitdoven. Men wilde het eerst zwart op wit zien dat de man, de vader of zoon nooit meer levend naar boven zou komen. Men bleef stil, verbijsterend stil, tot op het moment dat alles duis ter geworden was. T ranen Leed, ik merk het steeds weer, is evenals schoonheid, niet onder woorden te brengen. Door het raam, waarvoor ik deze woorden tik, zie ik de angstige spanning van het afgelopen etmaal zich in een vloed van tranen ontladen. Bleke, snikkende vrouwen, onder steund door familieleden, mannen die hun tranen staan te verbijten: kinderen, die steun in de ogen van Doden bij betogingen tegen O.A.S. Oproerpolitie is gisteravond slaags geraakt met duizenden betogers, on der wie studenten en vakbondsleden, die in Parijs protesteerden tegen de activiteit van de rechts-extremisti- sche organisatie het geheime leger (O.A.S.), welke talrijke aanslagen met kneedbommen in Frankrijk en Algerije op liaar naam beeft staan. Er werden ten minste hónderd poli tiemannen gewond. Een onbekend aantal betogers liep eveneens ver wondingen op. De politie begon een charge met wa penstokken toen betogers met stenen gingen gooien. Op verschillende plaatsen braken gevechten uit. Vol gens de politie waren er acht- tot tienduizend demonstranten, in groe pen van enkele honderden. Men hoorde leuzen als „Vrede in Algerije" en „O.A.S.-moordenaars". Ongeveer 2000 politiemannen omringden het plein van de Bastille terwijl betogers zich in de naburige straten verzamel den. Men hoorde kreten als „anti fascisten verenigt U". Bij de Place de la République maak te de politie gebruik van traangas om de menigte te verspreiden. Volgens de politie zijn drie personen twee mannen en één vrouw bij de ongeregeldheden gedood. Er wer den 140 politiemannen gewond van wie tien zwaar. Agnieta Gijswijt in Amsterdam overleden Woensdagnacht is in Amsterdam op S8-jarige leeftijd overleden de schil deres Agnieta Gijswijt. leerlinge van prof. August Allebe. Zij was lid van Arti en St. Lucas. In West-Duitsland wordt: ernaar ge streefd om ernstige gewonden bij ver keersongevallen 7.0 spoedig mogelijk oen bloedtransfusie le kunnen geven. Alle ambulances zullen met ijJoedplasma wor den uitgerust. Ook wil men naar het voorbeeld van Oostenrijk, langs de grote wegen in uitspanningen, tankstations en hulpposten bloedplasmn opslaan. „GOD BLESS AMERICA". Eileen Anderson, een vijfentwintigjarige in Engeland geboren mannequin uit Los •Angeles, heeft van een gerechtelijke jury 18.293 dollar schadevergoeding toegewezen gekregen. Mevrouw Anderson had een eis van 78.886 dollar ingediend tegen do chauffeur van de auto die haar op ,12 juni 1958 had aangereden. Om aan de rechtbank en de «juryleden haar verwondingen tc tonen, was eiesores in badpak verschenen. Toen de jury had gesproken, omhels de mevrouw Anderson de advocaat van de tegenpartij, de juryleden, en de gerechtsdeurwaarder onder het zingen van het „God bless America". ouderen zoeken, doch deze in dit ontstellende ogenblik van rouw niet vinden. De zwarte pijpen van Saarlands zware industrie stoten boven dit alles hun witte, grauwe en gele rookwol ken uit. Een lange trein davert voorbij, ter wijl de passagiers zich voor de ra men verdringen. De schachtlieren van nabij gelegen mijnen draaien op volle toeren. Het leven gunt zich geen tijd voor rouw, ook niet na een casastrofe. Redders Voor mijn raam trekt een reddings ploeg voorbij, die sinds woensdagmor gen in touw is- geweest De mannen zien er stoffig en verbeten uit, terwijl hun helmen ingedeukt zijn. Met moeite hijsen ze zich in een auto, die hen naar huis zal .rijden. Eén van hen wordt ondersteund: de ver moeienissen en de aanblik van die vele. levenloze kameraden zijn te veel voor hem geweest. Achter de nog steeds namén spel lende omstanders rijden de zwarte lijkauto's af en aan. Een leger van politiemannen heeft op het ter rein een cordon gelegd, dat door niemand kan worden gebroken. Zover mijn oog reikt, zie ik zwart-geel-rode vlaggen die half stok gehesen zijn. De mijnramp, de grootste in Saar land, heeft heel Duitsland in rouw gedompeld. In de stad Völklingen en in de vele kleine plaatsjes eromheen, ziet men overal groepjes mensen staan, die met ernstige gezichten de catastrofe bespreken. Over de oorzaak van de ramp wordt ook al druk gespeculeerd, hoewel de ingestelde commissie van onderzoek nog ter plaatse moet arriveren. De mijn Luisenthal gold weliswaar als één van de veiligste mijnen van Duitsland, maar er was toch altijd veel mijngas. Elke dag moest er 200.000 kub. meter uit worden weg gepompt. Vonk De gedachten gaan in de richting van het uitvallen van één van de pompinstallaties, ofschoon de directie verzekert, dat dit, ondanks de aanwe zigheid van een betrouwbaar veilig heidssysteem, niet is opgemerkt. Een elektrische vonk moet in ieder geval een enorme explosie veroor zaakt hebben, die muren en gangen deed instorten en de kompels levend begroef. Het Wereldgebeuren De minister van justitiemr. A. C. W. Beerman heeft donderdag het nieuwe selectie- en oriëntatiecentrum van het gevangeniswezendat geves tigd is in de gevangenis aan de Pompstationsweg in Den Haagge opend. Op de foto de minister (mid den) tijdens de rondgang door het complex; links de heer B. B. Broe kaart, hoofddirecteur straf gestichten Den Haag en rechts mr. E. A. M. La mer s, directeur-generaal van het ge vangeniswezen. JAARVERSLAG AMSTERDAMSCHE BANK Revaluatie van gulden te „zwaar" middel Het jaarverslag van de Amsterdam- sche Bank behelst een overzicht van het conjunctuurverloop, van de ont wikkeling in de Verenigde Staten, de internationale valntaverhoudingen, de Euromarkt, de conjunctuur in Euro pa en de economische ontwikkeling in Nederland. De directie meent, dat de investeringsactiviteit in 1962 in ons land waarschijnlijk een verdere neiging tot dalen zal vertonen. Zij vreest een verdere daling van de winstvoet in het bedrijfsleven, die voorts in de hand zal worden gewerkt door de afspraak, dat de in 1962 in verband met de komende huurverho ging te verstrekken looncompensatïe uit de winsten zal worden betaald. Alles overziende, moet de Nederland se conjunctuursituatie onzeker wor den genoemd. De tot op zekere hoog te bewust in gang gezette overbeste- MINISTER VAN DEFENSIE ANTWOORDT Soldaat werd „bewerkt" met brandend peukje De minister van defensie, ir. S. II. Visser, heelt geantwoord op de schriftelijke vraag van het Tweede- Kamerlid mr. A. J. Schouwenaar (p. v.d.a.) over een voorval in Nieuw- Guinea, naar aanleiding waarvan het hoog militair gerechtshof een officier heeft veroordeeld, omdat hij had ge duld dat een onderofficier in ?jjn bij zijn tijdens een velddienstoefening 'n ondergeschikte militair mishandel de, onder meer door het uitdrukken van een brandende sigaret op diens blote arm. De heer Schouwenaar had de minis ter de vraag gesteld of hij naar aan leiding hiervan tegen de officier ad ministratieve maatregelen heeft ge troffen. De minister is van mening, dat het oordeel of de officier op grond van het begane feit ongeschikt moet wor den geacht om in de militaire stand te blijven aan de rechter moet wor den gelaten. Deze heeft, zowel in eerste instantie als in hoger beroep, geen aanleiding gevonden de bijko mende straf van ontslag uit de mili taire 'dienst uit te spreken. De minister heeft daarna wel onder zocht of het algemeen gedrag van de betrokken officier, gezien in verband met het gepleegde feit, aanleiding zou kunnen geven tot. het nemen van administratieve maatregelen. De mi nister is tot de conclusie gekomen, dat dit bij deze jeugdige officier niet het geval is. De officier zal dan ook in de gelegenheid zijn aan te tonen, dat hij uit het voorgevallene lering heeft getrokken, aldus de minister. Het hoog militair gerechtshof heeft op 19 december de oorspronkelijk op gelegde straf gewijzigd in een voor waardelijke gevangenisstraf van twee welken en een geldboete van 200 gul den, subsidiair twintig dagen hechte nis. De krijgsraad te velde in Nieuw- Guinea had hem voorwaardelijk ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een maand. IDe officier liceft volgens de bewezen verklaring van de krijgsraad toegela ten, dat een dienstplichtig onderoffi- eier een bij een velddienstoefening 1 gevangen genomen dienstplichtig soï- Idaat pijn veroorazakte door bij een ondervraging een brandend sigarette- peukje driemaal tegen een van de ontblote armen van die soldaat te honden. De minister vermeldt bij zijn ant woord volledigheidshalve, dat de bij het voorval betrokken dienstplichtig onderofficier door diens commandant ernstig krijgstuchtelijk werd gecorri geerd. Weer pokkengeval in Düsseldorf In Düsseldorf is gisteren een ver pleegster in quarantaine gesteld, die verschijnselen van pokken vertoonde. Twintig van haar collega's zijn nis voorzorgsmaatregel ook geïsoleerd. Pas een weck geleden was Düsseldorf en omgeving vrij van besmettingsge vaar verklaard. Koningin Elizabeth van Engeland heeft in Londen de eerste uitvoering bijgewoond van de Canadese uitvoe ring van hel stuk Pinafore". Bij aankomst in de hal gleed plotse ling de bon tstola van de schouder van de koningin. Rechts op de achter grond de hertog van Kent. ding dreigt zich te lang voort te zet ten. Of de Nederlandse economie er in 1962 voor zal worden behoed tc ver door het evenwichtsniveauheen te zakken, hangt voornamelijk af van de vraag in hoeverre overheid en be drijfsleven er door een gezamenlijke inspanning in zullen slagen dit te voorkomen. De regering heeft haar basluit om de gulden te revalueren verdedigd met het argument dat de Nederlandse be talingsbalans een fundamentele on evenwichtigheid vertoonde. Deze zienswijze, aldus het verslag, kan slechts tot op zekere hoogte worden onderschreven. Over een wat langere periode beschouwd is de onevenwich tigheid slechts van zeer bescheiden betekenis. Men moet zich dan ook ernstig afvragen of revaluatie niet een te „zwaar" middel vormde voor de bestrijding van deze onevenwich tigheid. Het zou, naar de mening Van de directie van de Amster- damsclic Bank, ernstige overwe ging hebben verdiend om de gele genheid, die het bestaan van een fundamentele onevenwichtigheid van beperkte omvang bood, aan te grijpen om het huurprobleem de finitief op te lossen. Een verhoging van de huren tot op een niveau dat in overeenstemming is met de bouwkosten, zou via loonconijten- satie een verhoging van de pro- duktickosten met zich mee hebben gebracht, die ongeveer in dezelfde orde van grootte zou hebben gele gen als het revaluatie-percentage. Als gevolg van de gestegen netto winst moet een iets hoger bedrag voor belastingen worden uitgetrok ken namelijk 18.8 miljoen (v.j. 18 miljoen). Het winstsaldo over 1961 d.i. de winsten na afschrijving op ge bouwen en inventarissen en na voor ziening voor belastingen, bedraagt 27.77 miljoen (v.j. 26,23 miljoen). Aan reserves wordt toegevoegd 5,45 miljoen (v.j. 4,65 miljoen). Uit de zuivere winst wordt voorgesteld 6 miljoen (v.j. 5 miljoen) aan het reservefonds toe te voegen. Voorge steld wordt, zoals gemeld, vier pro cent dividend op de preferente en veertien op de gewone aandelen (on veranderd Argentinië breekt met Cuba Argentinië heeft donderdag de diplo matieke betrekkingen met Cuba ver broken. Protest tegen hogere beloning hoge ambtenaren Het bestuur en de directie van de Coöperatieve Vereniging Ingenieurs bureau Vau Steenis W.A. in Utrecht hebben in een brief aan de re gering geprotesteerd tegen „baar voornemen de salarissen van .hogere ambtenaren te verhogen en op te trekken naar in het algemeen in het bedrijfsleven geldende maatstaven". Afschriften van deze brief zijn ge zonden aan de volksvertegenwoordi ging en aan de vakbonden. In de brief wordt gezégd dat genoem de maatregel van de regering slechts zeer kortstondig het aantrekken, res pectievelijk vasthouden van aanwezig hoger personeel zal bevorderen. Het bedrijfsleven zal nl. onmiddellijk rea geren door opnieuw hogere salarissen te bieden, zo wordt gezegd. Het be stuur is van mening dat men daarmee in een vicieuze cirkel terecht komt, die geen enkele verbetering op de ar beidsmarkt brengt en alleen de socia le ongelijkheid in de hand werkt. In de brief wordt er brj de legering met klem op aangedrongen haar voor nemen niet ten uitvoer te brengen en liet nagestreefde doel te verwezen lijken door afkondiging van een alge- men geldende salarisstop, eventueel door het met 100 procent belasten van inkomens boven een Amerikaanse ambassade stond op springen De Amerikaanse ambassade aan het Lange Voorhout in Den Haag stond gistermiddag op springen. Driedui zend liter benzine waren uit een groot reservoir onder het gebouw- weggevloeid, het gevaar voor ont ploffing was bijzonder groot. Behalve de begrijpelijke risico's bij het wegvloeien van drieduizend liter snelverdampende benzine bleek tot schrik van de brandweer, dat in een elektrische schakelkast in de kelder enkele centimeters benzine stond. Een vonk van verspringend relais, en de gevolgen zouden niet te over zien zijn geweest. Het zou de vonk in het kruitvat zijn. Bovendien wist men nog zeker dat er nog enige dui zenden liters in de-tank waren ach tergebleven. Onmiddellijk werd het elektriciteitsbedrijf bevel gegeven de stroomtoevoer naar de schakelkast af te sluiten. Toen dat gèbeurd was, was het ergste gevaar geweken. Over de oorzaak van het wegvloeien van de grote hoeveelheid benzine bestond nog weinig duidelijkheid. Vermoede lijk is hét te wijten aan een verzak king in de fundering van het gebouw. Gizenga gevangen op eiland Het Belgische persbureau „Inbel" meldt dat de voormalige Kongolese vice-premier Gizenga, die door de regering te Leopoldstad gevangen is gezet, is overgebracht naar Boela- bemba, een nagenoeg verlaten eiland in dem onding van de rivier de Kon go. Dit is medegedeeld door Gizenga's neef en aanhanger senator Antoine Kiwewa. Gizenga is. nadat hij, na lang aan dringen der centrale regering, uit Stanleystad in Leopoldstad was te ruggekeerd, aldaar gevangen gezet op beschuldiging van „handelingen, die waren gericht op afscheiding van de Oostprovincie van de rest van Kongo". Politiek beraad over kwestie- Nieuw-Guinea Gisterochtend hebben de commissies van buitenlandse zaken en defensie uit de Tweede Kamer, beraadslaagd met de minister-president, de minis ter van buitenlandse zaken, de minis ter van defensie en de staatssecreta ris van defensie en de staatssecre taris van binnenlandse zaken over Nederlands Nieuw-Guinea. Aan het slot van deze bijeenkomst werd het volgende gezamenlijke communiqué uitgegeven: „Van de zij de der regering werden vertrouwe lijke mededelingen gedaan aangaan de de bemiddelingspogingen van de heer Thant in de kwestie Nieuw- Guinea, Deze pogingen worden voortgezet, al staatj, het resultaat geenszins vast Aan de hand van nadere vragen werd over deze mededelingen van gedach ten gewisseld. Uitvoerig werd besproken de kwestie van het vervoer van militairen naar Nieuw-Guinea. Staatssecretaris Bot deed een aantal mededelingen omtrent zijn bezoek aan Nieuw-Guinea. Wanneer in de kwestie Nieuw-Gui nea een wending optreedt, komt de commissie van buitenlandse zaken uit de Tweede Kamer opnieuw bij- Noorderlicht D' e Finnen zijn, hoewel het jaar amper vijf weken oud is. in 1962 tweemaal naar de stembus ge. weest. Eerst om hun keus te doen uit een lange lijst met namen van kiesman nen, van wie op de vijftiende van dc- zè maand de keus moet uitgaan van de nieuwe president in het „land der duizend meren" en zondag en maan dag hebben de Finnen hun mening over de samenstelling van het nieuwe parlement door een rood hokje tot uitdrukking gebracht. De uitslag van. de parlementsverkiezing bracht wei nig spectaculairs en betekende in fei te niets anders dan een bevestiging van de overwinning van Urho Kek konen, de huidige president. Het staat vrijwel vast dat hij ook de ko mende zittingsperiode het vrij sobere paleis zal bewonen. Alleen zal hij in het parlement geen volgzame kudde hebben, want een meerderheid heeft zijn boerenpartij niet behaald. Hét was ook niet beslist noodzakelijk, want de nieuwe regering zal door een coalitie worden gevormd, die Kekko nen goed gezind is. Wel is de parle mentsverkiezing een geduchte klap voor de communisten, die, nimmer aflatend, hadden betoogd dat zij als zegevierende partij uit de stembus strijd zouden komen. Ze zijn er zelfs nog op achteruit gegaan. Hun partij slonk van vijftig tot zeven-en-veertig zetels. Kekkonen dus als geprolongeerde Finse president en een door coa litie in meerderheid hem steu nend parlement. Dat is de toekomsti ge constellatie van Finland. Een heel belangrijke overigens, waarbij overig Europa, zowel aan deze als aan gene zijde van het IJzeren Gordijn belang heeft. De Finse parlementaire histo rie is nog niet zo erg groot. Zij werd en wordt vooral beheerst door de te genstelling van Keltkonens partij, die de belangen van het platteland op de voorgrond stelt en de partij van de socialisten, dié zich opwerpt als be schermster van „de consumenten." Economische interessen staan dus bij elk parlementsvoorstel op de voor grond. Meer nog dan een bepaalde ideologie. Vandaar dat elke rege ringsformatie een langdradige histo rie is, waarbij nog komt dat de ge middelde levensduur van de Finse kabinetten nog geen jaar bedraagt. De uitslag van deze verkiezingen, die garanderen dat er in de ko mende zittingsperiode een ge richt en vastberaden beleid zal wor den gevormd, is, zoals gezegd, voor oost en west belangrijk. Het is ge noegzaam bekend hoe de verhouding tussen de Sowjet-Unie en Finland is. Zij lijkt veel op de Erlkönig-ballade, waarin de toezegging wordt gedaan „als je niet gewillig bent, dan ge bruik ik geweld." Eenzelfde belofte deed Kroesjtsjew een half jaar gele den Kekkonen, maar die kwam er niet van onder de indruk. I-Iij weer stond de Russische heerser bij diens pogingen van Finland een soort steunpunt van aanvalsbases te ma ken. Hij hield voet bij stuk, toen het erop aan kwam de Finse afzijdigheid nu ook eens, buiten vele woorden om, te bewijzen. Dat deed Kekkoneu en de Finnen hebben hun waardering voor deze houding niet in het steny hokje vergeten. Alle voorspellingen over een terugvallen van Kekkonen op enkele getrouwen in zijn patij, zijn óp tegengestelde wijze uitgeko men. Finland bleef Kekkonen trouw en Finland blijft daarom zijn neutra liteit trouw, een neutraliteit die ge heel anders is dan de „neutrale" hou ding, waarmee vele Aziatische en Afrikaanse volken schermen qp die in feite niets anders is dan een van beide zijde willen profiteren. De ver kiezingen zijn dus voor het noorden van Europa in het bijzonder verhel derend geweest: er ligt voor de com munisten vooralsnog geen mogelijk heid politiek te infiltreren in een land, dat de laatste honderd jaar wei nig rust heeft gekend. Het is zeker dat de recente verkie zingen in het noorden van Europa de politieke toestand hebben verbeterd en verlicht. URHO KEKKONEN ..meer steun gekregen.... MOND-EN KLAUWZEER IN NOORD-BRABANT Wegens een geval van mond- en klauwzeer in Wernhout (gem. Zun- dert) is opnieuw uitbreiding van het zgn. besmet gebied noodzakelijk ge worden. De veeartsenij kundige dienst heeft als besmet verklaard het gebied van Noord-Brabant gelegen ten zuiden en ten westen van de lijn van de kust van de Oosterschelde tot Bergen op Zoom en vandaar in oostelijke rich ting langs de autoweg via de rondwe gen Roosendaal en Breda. Vervolgens langs de autoweg Ginneken-Ulven- hout-Chaam-Baarle Nassau tot de Belgische grens. In dit deel is de be perkte ontheffingsprocedure van het vervoersverbod voor varkens van kracht geworden. 9 Graaf Snowdon. de echtgenoot van prinses Margaret, zal 23 februari zijn ze tel In het hogerhuis innemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5