Christelijke kerken Indonesië doen beroep op Nederlandse kerken GLYCA Baron Bluff ONGEZONDE SITUATIE DOOR ZWARTE LONEN IN LANDBOUW !RÜ^ banóen Waar zijn onze schepen CHR. GEREFORMEERDE DOMINEE BELEDIGDE COLLEGA ut de ETHER JO PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 9 FEBRUARI 1962 NIEUW-GUINEASLEPEND GESCHIL Indonesische claim wordt gerechtvaardigd verklaard (Van onze Haagse redactie). Tijdens een woensdag van hervormde zijde» gehouden persconferentie is gebleken, dat de Nederlandse Hervormde Kerk thans de volledige tekst heeft ontvangen van de oproep die de raad van kerken in Indonesië enkele weken geleden tot de synoden van de hervormde en gereformeerde kerken in Nederland hebben gericht. In deze oproep staat onder meer: In juli 1960 heeft de vierde algemene vergadering van de raad van kerken in Indonesië, bijgewoond door officiële afgevaardigden van 29 van de 30 aangesloten kerken, o.a. zijn mening over het probleem West-Irian bekendgemaakt en wel in de volgende verklaring: „De kwestie West-Irian is voor Indonesië een nationale zaak geworden in verband met de rechtmatige claim die de republiek Indonesië op dat gebied heeft. De kwestie West-Irian beïnvloedt daarom het maat schappelijk, politiek en economisch leven van ons hele land. Zij is uitge groeid tot een slepend geschil tussen Indonesië en Nederland. Bygevolg dreigen beide landen in een oorlog gewikkeld te raken, waarbij wellicht ook andere landen betrokken zullen worden. Het moderamen van de raad van kerken in -Indonesië heeft, in zijn vergadering van 16 januari 1962 de huidige stand van het probleem West- Irian in beschouwing genomen. Dat geschiedde dus anderhalf jaar nadat in dc vierde algemene vergadering van de raad van kerken in Indonesië de bovenaangehaalde verklaring had bekendgemaakt, en,_ wat vooral van belang is, nadat de president van de republiek Indonesië de algemene mo bilisatie had afgekondigd. Öp grond van die beschouwing nu doet het moderamen een beroep op alle aangesloten kerken in Indo nesië om hun plicht als vaderlands lievende staatsburgers te vervullen in het licht van Gods woord. Voorts besloot het moderamen de bovengenoemde verklaring te herha len en daarbij de volgende toelichting te geven: God heeft aan de kerken, zowel in Indonesië inclusief West-Irian, als in Nederland, de bediening der verzoening opgedra gen, zoals de schrift zeg^, o.m. „en dit alles is uit God, die door Christus ons met zich heeft ver zoend en ons de bediening der verzoening heeft gegeven" (I Cor. 5:18), en: „zalig de vredestich ters, want zij zullen kinderen Gods worden genoemd". Verzoening Nu de toestand zo explosief is gewor den, wordt van de christelijke kerken Gratie voor 18-jarige ter dood veroordeelde De gouverneur van New York, Nel son A. Rockefeller, heeft woensdag het doodvonnis van een 18-jarig jon gen gewijzigd in levenslange gevan genisstraf. De jongeman Salvador Agron, bijgenaamd „de man met de cape", zou donderdag op de elektri sche stoel in de Sing Sing gevange nis sterven. Hij was ter dood veroordeeld wegens de moord op twee andere jongelui in 1959, gepleegd in een der sloppen van Manhattan, waar de makers van de musical „West Side Story" hun Ro- meo-en-Julia-verhaal hebben gesi tueerd. Onderlinge rassenhaat was een der factoren die een rol bij de dubbele moord speelde. De zaak-Agron trok de aandacht van de gehele natie en Rockefellers besluit om de jonge moordenaar 16 jaar toen hij de moorden pleegde te begenadigen, volgde op een met veel publiciteit om geven rechtszitting, waarop de rech ter en de openbare aanklager zich bij de verdediging aansloten om het le ven van Agron te sparen. „In het licht van die aanbevelingen van het hof en van de prosecutie en alle omstandigheden van de achter grond en de toestand van beklaagde wijzig ik het vonnis in levenslang", zo verklaarde de gouverneur. Agron, een van de zeven jongens die in verband met de moord werden gearresteerd, zou op 15 november op de elektrische stoel sterven. De ande re jongens kregen lichtere straffen. Prijsvraag schoolpers Het rijksmuseum en de WV te Amsterdam hebben een prijsvraag uitgeschreven voor het beste artikel in een schoolblad (verschenen na 1 januari 1961 inzendingstermijn sluit 1 mei 1962) dat handelt over de Nederlandse kunstmusea en/of de Nederlandse kunst. Het door de jury bekroonde artikel zal worden beloond met een drie dagen durende „Rembrandt-tocht" met diverse attracties voor de gehele klas van de schrijver van het artikel en de redactie van het schoolblad waarin het werd geplaatst. Op deze tocht zullen musea waar werken van Rembrandt hangen en plaatsen waar hij gewoond en gewerkt heeft wor den bezocht. „Vuurduivel" van Berlijn gepakt De „vuurduivel", die verantwoorde lijk zou zjfn voor een tiental branden die zich in de afgelopen weken in Westberlijnse scholen hebben voor gegaan, is gepakt en heeft bekend. Volgens de mededeling van de poli tie is het een zeventienjarige jongen, Peter K. Hij bekende behalve in tien scholen ook in een gebouw van de Westberlijnse Technische Hogeschool brand gesticht tc hebben. 9 Vijf dprpen in het noordwesten van het district Rendsburg, dn Sleeswijlc-Holstein. r.jjn wegens mond- en klauwzeer tot 1*o- la'ïegebicd verklaard. binnen het verband van de raad van kerken in Indonesië, van de christe lijke kerk in West-Irian, als ook van de kerken in Nederland verwacht, dat ieder van hen zich nog meer zal in spannen om een bedienaar der ver zoening te zijn, zonder te wanhopen en met gebruikmaking van alle be staande of nog te scheppen mogelijk heden. Rechtmatig De claim van de republiek Indonesië op West-Irian is rechtmatig. Toen de vierde algemene vergadering van de raad van kerken in Indonesië in haar verklaring vaststelde dat de nationale claim van de republiek Indonesië op het gebied West-Irian een rechtmati ge eis is, bedoelde zij daarmee uit te spreken dat zij zich niet kon vereni gen met het voortbestaan van resten Eerste Kamer niet blij met kinderbijslagwet De commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer is, blijkens het voor lopig verslag, niet byzonder enthou siast over de algemene kinderbijslag- verzekering. Het herhaaldelijk gewijzigde ontwerp van wet wordt naar mening van vele leden niet meer gedekt door het in de considerans omschreven begrip „al gemene kinderbijslag". Vele leden menen, dat het mogelijk zou zijn ge weest het „belangrijke desideratum op sociaal gebied", met name een kinderbijslagverzekcring, op een an dere en betere manier tot stand ge bracht had kunnen worden, indien men in de Tweede Kamer tenminste de consequentie van een mogelijk uiteenvallen van het kabinet had aan gedurfd. Door aan te sturen op een „haalbare zaak", niet in sociale, maar in politieke zin, d.w.z. haalbaar met behoud van het kabinet waarbij eerder ingenomen standpunten wer den prijsgegeven of sterk gemitigeerd en waarbij tegenstanders van kinder bijslag voor stemden en voorstanders tegen moet thans de Eerste Kamer oordelen over een complex wetsont werpen, welke met een zware poli tieke hypotheek zijn belast. van kolonialisme in het gebied van de republiek Indonesië en dat zij de vaste wil had die resten volledig op te ruimen. Met „claim" bedoelde zij tevens de nadruk te leggen op de juridische en morele aspecten. Het moderamen herhaalt de in de verklaring van de vierde algemene vergadering van de raad van kerken in Indonesië vervatte opwekking aan de regering van de republiek Indone en de Nederlandse regering „om spoedig weer rondom de conferentie tafel samen te komen, in een bereid heid om zich aan alle ressentiment te ontworstelen en het gekwetste nationale gevoel opzij te zetten". ïiinnnimininïïiiniiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiniiiiiniiniiiiiTïïiiiiiiTiiTi Reisje naar Sahara eindigt in Rotterdam Een 17-jarige bromfietsmon- teur uit De Lier vatte het plan op dienst te nemen bij het vreemdelingenlegioen. Hij ging naar Rotterdam en kroop H vorige week dinsdag aan boord van een Turks schip in de hoop aldus de Sahara te H bereiken. Maar dat lukte niet. Het Turkse schip maakte slechts een reisje Rotterdam- Hamburg-Brem en-Rotter dam. s ee Dezer dagen leverde de kapi- tein zijn verstekeling aan de g= rivierpolitie af. Nog even probeerde de jongen zich er uit te redden door zich als e= Belg voor te doen. Maar zijn s „Vlaams" had zulk een Liers s jj= accent, dat de kinderpolitie j= zonder aarzelen met hem de g ee weg naar de ouderlijke wo- ee ning insloeg. liiiiiiiiiiiinniiimiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii SOCIALE CONFERENTIE C.B.T.B. Verbetering zoeken in secundaire voorwaarden De situatie, zoals die momenteel op het gebied van de lonen in de land en tuinbouw bestaat is beslist onge zond. Aldus de voorzitter van de sociale commissie van de Nederland se Christelijke Boeren- en Tuinders- bond, de heer J. J. Doornbos, gister morgen in Utrecht bij de opening van de sociale conferentie van de C.B.T.B. In de praktijk gaan de lonen, vol gens de heer Doornbos, vaak en soms in sterke mate boven de in de collectieve arbeidsovereenkomst vastgestelde lonen uit. Hij vestigde in dit verband de aandacht op het gevaar, dat zwarte loonvorming on herroepelijk moet leiden tot een ver zwakking van het normbesef. Juist de collectieve arbeidsovereenkomst heeft onze steun nodig, zo zei hij, omdat zij een belangrijk middel is tot de regeling van een rechtvaar dige arbeidsverhouding. Hij is van oordeel, dat de stilzwijgende goed keuring van het bestaan van zwarte lonen het gezag van de c.a.o. onder mijnt en daarmee het gezag van wet en recht in het algemeen. Zorgen De heer Doornbos zei voorts, dat er op het ogenblik een sterke af vloeiing van landarbeiders naar de industrie valt waar te nemen. Hij nooyide het niet verwonder lijk, dat velen zich zorgen maken over het behoud van een voldoen de arbeidspotentieel in de land bouw. Veel van de verschillen tussen industrie en landbouw lig gen in de sfeer van de secundaire arbeidsvoorwaarden 'en daarop dient men, volgens hem, dan ook vooral de aandacht te richten. terrein van de arbeidsvoorziening in de landbouw. Om het landarbeiders- beroep aantrekkelijk te makenzal volgens hem, meer dan ooit gestreefd moeten worden naar het bieden van een vol jaar werkgelegenheid. Waar niet alle boeren afzonderlijk hiertoe in staat zijn, is een gezamenlijke aanpak geboden. heer Doornbos ging ook nog nader in op de arbeidstijdverkorting die bij de vaststelling van de con tracten 1962-1963 in het geding komt. Hij gelooft, dat enige uitbrei ding van hét aantal vrije zaterdagen in de akkerbouw en in sommige sec toren van de tuinbouw op niet al te grote bezwaren zal stuiten. In de veehouderij en in andere delen van de tuinbouw is het echter bijna on mogelijk om meer vrije zaterdagen te geven. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK ê^orew, yen en.... «clwijvev» T elevisie Na het journaal en het weeroverzicht komt Arie Kleywegt met Espresso (8.20), een drankje van dagelijkse dingen. Om negen uur de Rudi-Carrell show drie kwartier vrolijkheid met de Mounties, het Bonelli Kwartet, de Jonge Zusjes, zangeresje Marijke Franssen en nog vele anderen. Om kwart voor tien Spiegel der kunsten, gepresenteerd door Henk de By. Via de Vlaamse televisie om half acht komt Penelope met wijze raad voor moeders van soldaten. Om half negen toneel „Jefta van Joost van den Von del". Om tien uur première, een bab beltje over filmnieuws en nieuwe films. Radio Hilverum I: Om tien voor half negen Prisma een duivenprogramma onder redactie van Aad van Duist onder het motto „vlieg er eens uit met een duif" voorop de duivenfluiters, praatjes met duivenvrienden en een hoorspel de duif van Noach. Om half tien Rochus van Yperen met de Koninklijke Mi litaire Kapel die vrolijke marsen speelt. Om tien uur orgelmuziek, com posities uit de Sweelinckschool, ge speeld door Helmut Winter te Ham burg. Om elf uur het Amsterdams Kamerorkest o.l.v. Marinus Voorberg met violist Herman Krebbers in het concert in a voor viool en strijkorkest van Pierro Nardini. Daarvoor Vivaldi daarna Eine kleine Nachtmusik van Mozart. Hilversum H: Om vijf minuten over acht mr. Stempels over de afloop van het koloniale tijdperk. Om tien voor half negen een documentaire over de betrekkingen tussen Nederland en Zuid-Amerika. Om tien voor negen zet de heer J. H. C. Molenaar de we reld in beweging. Tot negen uur en 0Xabij Villavicencio. in de Zuidameri- kaanse staat Columbia, is een antobus in een vierhonderd meter diep ravijn ge stort. Tenminste detrig personen vonden hierbij de dood. De twee overlevenden waren ernstig gewond. Alléén helpt direct! DR, E. J.SWAAB'S VERENIGDE FABRIEKEN Samenwerking De huidige ontwikkeling, aldus de heer Doornbos, noodzaakt ons tot een grotere samenwerking op het VRIJSPRAAK GEËIST Officier: „Uitvloeisel van pompeuze kanselstijl" Vrijspraak eiste donderdag de offi cier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam tegen do 43-jarige predi kant van de Christelijke Gerefor meerde Kerk, H. C. van der E. uit Aliddelharnis. De officier vond niet bewezen, dat de predikant de eer en goede naam van zyn collega, ds. II. Visser uit Urk, liad aangetast. Ds. Van der E. was ten laste gelegd, dat hij dit zou hebben gedaan in het kerkblad van de Christelijk Gerefor meerde Kerken in Rotterdam, Schie dam en Vlaardingen, door te schrij ven dat ds. Visser de gemeente in Urk „van pastorie, kerk en geld had beroofd". Het woord „beroofd" vond de officier inderdaad minder goed gekozen, maar hij noemde het een uitvoeisel van de pompeuze stijl die vaak op dc kansel en ook elders wordt gevoerd. Tevoren had ds. Van der E. in een verhoor door de president toegege ven, „als ik wist hoe de zaken zich achteraf hadden ontwikkeld, zou het niet zo uit mijn pen zijn gevloeid". En eveneens op een vraag van de president: dat het inderdaad niet no dig geweest was de naam van ds. Visser in het stukje te noemen. Het was bedoeld als opwekking aan de gemeenteleden om in een collecte iets extra's te geven voor de kerk van Urk. Een derde van de gemeente daar, die na „de scheuring staande was ffebleven", zat nu zonder gold. Zij ladden gerekend op „een boedel scheiding", maar de tweederde; „losgemaakten", hadden laten we ten dat zij daar niet aan begon nen. De president hield de predikant voor, dat deze scheuring in juli had plaats gehad, terwijl ds. Visser pas in no vember zijn intrede in Urk deed. Maar ds. Van der E. verdacht hem er van dat hij daarvoor al in contact was geweest met „de losgemaakten". „De Christelijk Gereformeerde Ker ken hebben al een lange geschiedenis met hem achter de rug", zo zei hij. „Heeft U ds. Visser nog uw excuses aangeboden?", vroeg dc president tenslotte. Toen verdachte hierop ont kennend antwoordde en weer begon over „minder prettige ervaringen", sloot de president het onderzoek en bepaalde de uitspraak op 22 februari. V AMSTERDAM S t DAHOMEY KUST (Advertentie) dan het Grand Gala-Orkest van Jan Corduwener. Om half tien een inte ressante reportagevan Cees Rooze- mond en Klaas Jan Hinriks over Europoort, een Nederlandse polder in de Noordzee. Om tien uur liet trio Sem Nijveen. Om kwart over tien professor Brandt met het buitenlands weekoverzicht, gevolgd door luchtig voorspel tot een lang weekeinde. JIB ZATERDAG 10 FElfoUARI. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 —24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Mor gengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.1S Granimofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Klassieke granimo foonmuziek. 12.00 Middagklok noodklok. 12.04 Metropole-orkest en zangsloist. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen), 1.2,50 .Actua liteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen- nieuws. 13.25 Limburgs-symfonisch- accordeon-órkest. J3.50 Voor de jeugd. 14.10 Franse les. 14.30 Voor de jeugd. 15.30 Mezzo-sopraan en orgel. 15.55 De zelfmoord, hoorspel. 16.40 Lichte muziek met zangsolistcn. 17.00 Sportperiscoop. 17.10 Instrumentaal octet. 17.30 Boekbespreking. 17.40 Nieuwe klassieke grammofoonplaten. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Strijkor kest. 18.50 U bent toch ook van de partij?, lezing. 19.0 Nieuws. 19.10 Ac tualiteiten. 19.25 Muzikale wedstrijd. 19.45 Lichtbaken, lezing. 19.55 Ka merorkest en solist. 20.50 Vragenbe- antwoording. 21.00 Tierelantijnen, ge varieerd programma. 22:00 Kopstuk ken, licht programma. 22.20 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Wij luiden dc zondag in. 23.00 Meesterwerken van dc religieuze mu ziek. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 11107 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VA RA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7-00 Nieuws. 7.1Ö Ochtend gymnastiek. 7.23 Lichte granimo foonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte grammofoonmuziok. 8.35 Van de voorpagina, praatje. 8.40 Operette muziek (gr.). 8.50 Weg wijs: tips voor toeristen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Klassieke orgelmuziek (gr.). 9.40 Gemengd koor. VPRO: 10.00 Samen thuis, praatje. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Ham mondorgel en zang. 10.50 Tentoon stellingsagenda. 10.55 Jazzmuziek. 11.20 Sport. 11.45 Amusementsmu ziek. 12.15 Van "de wieg tot het graf. vragenbeantwoording. 12.30 Land- en tuinbouwmedelingen. 12.33 Dansmu ziek. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-va- ria. 13.20 Jazzmuziek. 13.35 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 13.50 Lich te muziek. 14.10 Voor de jeugd. 14.45 Jiddische en Israëlische liederen (gr.). 15.15 Omroeporkest en solist. (In de pauze oin 15.5016.10 Boekbespreking). 17.00 Jazzmuziek met commentaar. 17.30 Weekjour- naal. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Hammondorgelspel. 18.35 Lich te muziek. 19.00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19.30 Bijbelse miniatu ren, lezing. 19.45 Concert voor gitaar en orkest (gr-)- 19.55 Deze week. le zing. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Een avondje thuis: gevarieerd program ma. 21.50 Socialistisch commentaar. 22.05 Walsorkest. 22.30 Nieuws. 22.40 Hautot en zijn zoon, radiospelletje. 23.10 Wie is het?, quiz. 23.35 Lichte grammofoonmuziek. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA**. KRO: 15:00 Showbusiness in de ja ren twintig. 15.30 Vlucht KL 641, do cumentaire. 16.00 Verkeer...ver keerd. 16.15 Televisiefilm. 17.00 17.40 Voor de kinderen. 19.30 Televi siefilm. NTS: 20.00 Journaal en weer overzicht. KRO: 20.20 Woord en beeld. 20.30 Artistieke en semi-artis- tieke zaken uit de Franse hoofdstad. 21.00 Zaterdagavond-akkoorden: ge varieerd programma. 22.00 Sport. 22.20 Speelfilm, thriller. 22.40 Epi loog. NTS- 23.00—24.00 Eurovisie- Italiaans songfestival in San Remo finale). VLAAMS BELG. T.V.-PROGR. 17.00—18.00 Voor de jeugd. 19.00 Ka tholieke uitzending. 19.30 Binnen lands nieuws. 20.00 Nieuws. 20.30 T.V.-feuilleton. 21.00 Amusements programma (overname van de KRO). 22.00 T.V.-politiefeuilleton. 22.45 Nieuws. FRANS BELG. T.V.-PROGR. 1.8.30 Vrolijke T.V.-film. .19.00 Beel den uit Vlaanderen. 19.30 Natuurwe tenschappen. 20,00 Journaal. 20,30 Eurovisie: Filmverslag van de we reldkampioenschappen skiën in Cha- monix. 20.45 T.V.-spcl. 22.15 Detecti vefilm. 22.45 Journaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 12