Engelien Egberts nu toch naar Australië POSITIE VAN DE DOLLAR IS VERRE VAN STERK Waar zijn onze schepen? Rembrandt zou vervalsing zijn 8 PROVINCIALE ZEBUWSE COURANT DONDERDAG 8 FEBRUARY 1962 Vertrek geheim gehouden Advertenties „Vrijwilligheid" in twijfel getrokken l)e 17-jarige Engelien Egberts, uit Leiden, die in januari weigerde met haar ouders naar Australië te emi greren en zich aan de reis onttrok door zich te verstoppen, is gister middag: met. een lijntoestel van de K.L.M. van Schiphol naar Svdnev vertrokken. Zij werd in een politie-auto onder ge leide van een inspecteur van de kin derpolitie en haar oom naar het vliegveld gereden. Hoewel Engelien zich naar men weet al enige tijd in het Amsterdamse tehuis voor minder jarige vrouwelijke gevangenen be vond, werd na haar vertrek van Schiphol gistermiddag officieel me degedeeld. ..dat zij haar reis vrijwillig aanvaardde". Bevestiging daarvan uit haar eigen mond was echter niet meer te krijgen. Advertentie Grote schade door brand op „Tjiwangi" Een brand aan boord van het voor Hongkong voor anker liggende 8624- lon metende Nederlandse schip „Tji wangi" van de R.I.L., de Royal ln- terocean Lines heelt de eerste-klas- verblijven volledig vernield en schade veroorzaakt aan de stoffering en het meubilair in lounge, bar en biblio theek. Het vuur, dat gedurende anderhalf uur raasde, heeft ook,schade veroor zaakt aan trappen op het eerste-klas- dek en de officiersverblijven op het dek erboven. De oorzaak is niet be kend, er wordt een onderzoek naar ingesteld. De „Tjiwangi" lag in dok om een goede beurt te ondergaan. Het schip zou'op 14 februari naar Sydney, Mei-, bourne en Brisbane vertrekken, maar die datum is opgeschort. De schade zal niet voor midden april hersteld zijn. De havenbrandweer hield nog een oogje in het zeil. om eventueel weer oplaaien van de brand te voorkomen. Kennedy wil telegrafie via satellieten 1'resident Kennedy heeft woensdag het Amerikaanse congres verzocht 'h wet te aanvaarden, die voorziet in de oprichting van een maatschappij voor het onderhouden van telecommunica tie» via satellieten met elk deel van de wereld. Hel kapitaal voor deze maatschappij zal worden bijeenge bracht door verkoop van aandelen. Kennissen van Engelien en haar 19-jarige verloofde Ton Ruyten- beek trekken de verklaring dat Engelien geheel vrijwillig zou zijn vertrokken ernstig in twijfel. Tot dusverre is van alle kranten voort durend medegedeeld dat-het meis je jaren lang door haar ouders slecht behandeld zou zijn. In de cember j.l. zouden vader en zoon Ruytenbeek samen met Engelien op het politiebureau in Leiden aan gifte van mishandeling tegen va der Egberts hebben ingediend. De raad voor de kinderbescherming Op Schiphol bleven gistermiddag et telijke vragen onbeantwoord: wie nu de reis van het meisje per vliegtuig naar Australië betaalt en waarom men zich zoveel moeite heeft getroost de pers niets van het vertrek te la ten merken wanneer Engelien uit eigen vrije wil de reis naar Austra lië aanvaardde. Vaststaat dat de ou ders voor hun vertrek bij de politie een verzoek tot opsporing van hun dochter hebben ingediend, opdat het immers nog minderjarige meisje des noods tegen haar zin weer onder de hoede van de ouders kon worden ge bracht: Kamerlid vraagt Het Tweede-Kamerlid Berkhou wer (v.v.d.) blijkt inmiddels aan de minister van justitie schrifte lijke vragen te hebben gesteld, waarin hij de minister onder meer verzoekt te bevorderen, dat in af wachting van het antwoord op de ze vragen, de opzending van het meisje Egberts naar Australië niet wordt uitgevoerd. De heer Bèrkhouwer vraagt de mi nister het openbaar ministerie een onderzoek te doen instellen of ten de ze niet (alsnog) zodanige maatrege len van kinderbescherming getroffen dienen te worden dat wordt voor komen, dat Engelien Egberts tegen haar wil onder politiedwang op trans port wordt gesteld naar Australië? De heer Berkbouwer vraagt dit on derzoek omdat de zedelijke en maat schappelijke omstandigheden waar- ouder Engelien Egberts opgroeide in het gezin van haar inmiddels ge- einigreerde ouders, naar verluidt van die aard waren, dat het gerechtvaar digd was (is) om In enigerlei vorm, als neergelegd in titel XV van boek 1 van het burgerlijk wetboek, voormeld meisje te (doen) onttrekken ouderlijke macht, krachtens welke zij tegen liaar eigen wil en in strijo haar eigen belangen dwangmatig op transport zou moeten worden gesteld I naar Australië. Brug over Brielse Maas In de Waterwegcommissie, waarin zitting hebben vertegenwoordigers van het rijk, de gemeente Rotterdam, de omliggende gemeenten en de pro vincie Zuid-Holland, is vrijdag j.l. de oeververbinding over dc Brielse Maas ter sprake gekomen. Tijdens de gis teren voortgezette begrotingsbehan deling door Provinciale Staten van Zuid-Holland, heeft het lid van Ge deputeerde Staten, de heer A. C. A. Deerenberg, méegedeeld, dat in die bijeenkomst namens de provincie ge zegd is, dat de provincie de vaste oeververbinding over de Brielse Maas ter hoogte van Zwartewaal, tot stand zal urengen. Dit betekent, dat hier een brug komt. Van de zijde van rijkswaterstaat is meegedeeld, dat de minister opdracht heeft gegeven zo spoedig mogelijk een oeverbinding te maken over het Lateraalkanaal, dat is het kanaal door Rozenburg, evenwijdig aan de Brielse Maas voor de verbinding van het Europoortgebied en de Beerha- vens met het achterland. Besloten is, aldus de heer Deerenberg, te trach ten beide oeververbindingen gelijk tijdig gereed te doen zijn. Dit is nood zakelijk in verband met dc verkeers- ontwikkeling en het bieden yan een aansluiting met dc Groene Kruis weg, de huidige uitvalsweg van Rot terdam naar het nieuwe havenge bied. Zolang de Zoomse of Benelux- weg en de tunnel bij Vlaardingen nog niet gereed zijn, zal de Groene Kruis weg zwaar belast worden. SLOTUITKERING MELKPRIJSGARANTIE Minister Maryuen zal aldus deelt het ministerie van landbouw en visse rij mee dc melkprijsgarantie 1960/ 1961 financieel doen afwikkelen met een slotuitkering van ongeveer een cent per kg in het melkprijsjaar 1960/ 1901 afgeleverde melk (52 cent per 100 kg. melk, vermeerderd met 12 cent per procent vet per 100 kg. melk) Tot nu toe is aan voorschot op de eindafrekening ongeveer vier cent per kg. melk betaald (f2,per 100 kg. melk, vermeerderd met f 0.53 per pro cent vet per 100 kg. melk). De rechthebbenden kunnen de slotbe- taling binnen een maand tegemoet zien. Mr. Luns voor t.v.: „geen koerswijziging" (Van onze Haagse redactie) Minister Luns lxeeft gisteravond tij dens een televisie-interview ver klaard, dat in de politiek van de Nederlandse regering de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's het centrale punt was en blijft. Wie meent koerswijzigingen te zien in het optreden van de Nederlandse regering na het debat in de Verenig de Naties, maakt een fout als hij meent, dat de regering het zelfbe schikkingsrecht als centraal punt van haar beleid zou hebben laten vallen, aldus maakte de minister van bui tenlandse zaken duidelijk in ant woord op vragen van een drietal stu denten in het V.P.R.O.-t.v.-forum on der vuur. De minister werd voorna melijk met vragen over het Nieuw- Guinea-beleid geconfronteerd door de 22-jarige christelijk-historischc stu dent in de rechten, R. J. Schmal, zoon van het cJi. Tweede-Kamerlid, forumvoorzitter F. A. Hoogendijk. een tot de V.V.D. behorend student in de politieke wetenschappen aan de Vrije Universiteit en de 26-jarige stu dent In de politieke en sociale weten schappen aan de gemeentelijke uni versiteit van Amsterdam, G. van Tijn, internationaal secretaris van de linkse studentenorganisatie Politeia. f^JW PLEIDOOI VOOR DEFENSIEF Amerika kwetsbaar bij een „run op het goud" Westeuropese landen, die grote dol larreserves bezitten, hebben nu de maelit om, wanneer hun vertrouwen in de Amerikaanse, economie ge schokt mocht worden, een „run" op goud te veroorzaken, die zou kun nen dwingen tot een devaluatie van de dollar, zo schrijft de financiële redacteur van „Business Week", J. Rossant in het tijdschrift „The Re porter", (Advertentie) tasE van zenuwen Mijn hardi s Zenuwtableffen heipen U er overheen Ik rook.... eri dan GENIET ik ook! PANTER SENORITAS in het bekende rode blik -12'/a cent LL. C. Fftto van JO% FREERING 6 280 m »z» KASVLIA 6 >00 m I. Socotr* ROERAT 6 >20 n LUTTERKERK G STRAAT CLARENCE 7 SINGAPORE U THUREORECHT 6 3 OUWERKERK 6 3 •SSO ROTTERDAM G JAGERSFONTEIN 7 I KSiKXU4«&Q£f Katangezen zouden levend zijn begraven De Katangaanse regering heeft leden van het centrale Kongolese leger er van beschuldigd in het gebied van Albertstad, in Noord-Katanga, nieu we gruwelen te hebben begaan, waar onder het levend begraven van dor pelingen in graven, die zij eerst zelf hadden moeten maken. Wyers verlaagt dividend De gunstige verwachtingen die J. P. Wyers' Industrie- en handelsonderne ming N.V. bij de publikatie van haar vorige verslag kon uitspreken is voor zover het het bedrijf in Nederland be treft, niet geheel in vervulling gegaan. Het netto-winstsaldo over 1960/61 vertoont een daling van 20 procent... Dit is een gevolg van een lichte da ling van de gemiddelde winstmarge, anderzijds van sterk gestegen be drijfskosten. Dc arbeidskosten stegen meer dan'normaal door gebrek aan personeel. Voorgesteld wordt .181/3 procent dl- vidend waarvan 31/3 procent in agio- i aandelen a pari. (v. j. 19 procent, plus 1 3 1/3 procent in agio-aandclen a pari). I Franse politie pakte schilderijendief I' De politie van Nice aan do Franse Rievièra heeft de arrestatie bekendge maakt van de vierde on laatste man van een bende die bij twee inbraken in villa's aan de Rivièra voor 650.000 I nieuwe franks aan kunstwerkenhad I gestolen. Herbert von Karajan neemt ontslag Herbert von Karajan heeft zijn ont slag genomen als directeur van de Weense Staatsopera, zo is gister avond officieel in Wenen bekendge maakt in een communiqué van het ministerie van onderwijs. Volgens het communiqué heeft Von Karajan in een brief aan minister Heinrich Drimmel ontslag gevraagd. Karajan gaf als reden op dat het compromis tussen de toneelknechten van de opera en de staatsschouwbur- gen om hun „passief verzet" op te geven, gesloten was zonder dat hij benaderd was. De toneelknechten van de Weense Staatsopera besloten eerder deze week hun gewone werkzaamheden te hervatten nadat zij zes maanden lang „passief verzet" hadden gepleegd om hogere lonen te verkrijgen. Omroepen overwegen acties tegen dagbladen De omroepverenigingen zullen niet berusten in het feit, dat de. dagbla den het Algemeen Handelsblad, De Telegraaf en Het Nieuws van de Dag en het weekblad Televizier de radio- en televisieprogramma's publiceren in een vorm, die afwijkt van de met de Nederlandse Dagblad Pers over eengekomen normen. Dit heeft de secretaris van de Fede ratie van Omroepverenigingen, drs. A. Oostindië, ons desgevraagd mede gedeeld. Met de grootste spoed zul len maatregelen worden genomen, zo kondigde hij aan. Welke juridische procedure daarbij zal worden ge volgd, is nog niet bekend. Daarover wordt nog overleg gepleegd met ju risten. De heer Oostindië acht het waarschijnlijk dat tegen de dagbla den en het weekblad afzonderlijke acties zullen worden ondernomen. Onder de kop „De verdediging" de dollar" schrijft hij, dat de be! president Kennedy een evenv van president van jelofte evenwich tige begroting voor het begrotings jaar 1963 te handhaven voorgeschre ven werd op de jaarvergadering van het Internationale Monetaire Fonds, die in de afgelopen herfst in Wenen werd gehouden. Op het ogenblik is de Amerikaan se goudvoorraad ongeveer 16,8 miljard dollar groot tegen 24,6 miljard in 1949. Aangezien er ech ter voor de geldcirculatie in de Verenigde Staten een dekking van 25 procent met goud door de wet wordt voorgeschreven, is de hoeveelheid vrij goud. welke be schikbaar is om de dollar in het buitenland te steunen. Iets meer dan 5 miljard dollar groot. Het resultaat daarvan is, dat, theo retisch, de Verenigde Staten kwets baar zijn in geval van een ,run" op het goud. by een officieel buitenlands dollarbezit van omstreeks 12 miljard. Een dergelijke ontwikkeling neeft aan hen, die aan het hoofd staan van de centrale banken in Frankryk, W. Duitsland, Nederland en Engeland grote macht gegeven. Zij zijn tegen over hun landen verantwoordelijk voör hun bezit en willen graag- clè dollar beschermen en zien dat deze sterker wordt. „Nu hun eigen reser ves voor zulk een groot deel uit dol lars. bestaan, zqn zq van mening, het recht te hebben er op aan te dringen, dat de Verenigde Staten een stabiele munt handhaven", aldus Rossant. „Tot nu toe hebben dc centrale ban ken met de Verenigde Staten samen gewerkt en een steeds groter worden de invloed op de Amerikaanse po litiek uitgeoefend", zo zegt Rossant verder. Wanneer er op de Amerikaanse re gering kritiek zou moeten worden uitgeoefend zou dit volgens Rossant moeten zijn, omdat „zij zich meer be kommert; om het vertrouwen te her stellen door controle over de binnen landse financiën te krijgen, dan dat zq Europa prikkelt duidelijker ver- antwoordelijkheid voor de verdedi ging van de dollar' te tonen. Hedenavond presenteert de N.C.R.V.- televisie de komische opera .flet verzwegen huwelijk" onder regie van Paul Camniermans. Op de foto een scène uit deze opera met v.l.n.r. An nie Stemer, Lony Vonk, Jolian van Haagen en Joke Knaap. De opname werd tijdens een kos- tuum-repetitie gemaakt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiniininiii I Serenade eindigde in j het ziekenhuis Twee jongelieden in de Zuidita- üaatise stad Salerno, die. hun aangebedene een serenade wil- den brengen, zqu door een mis- verstand in het ziekenhuis tc- s rechtgekomen, Toen zij onder het raam van 3 een meisje zoete liederen f? kweelden rende plotseling de vader van het meisje naar bui- s ten en sloeg er met een bijl op los. Beide verliefde jongemannen moesten als gevolg van deze vaderlijke toorn in een zieken- g huis worden opgenomen. De e= toestand van een van hen werd woensdag ernstig genoemd. De vader verklaarde tegenover de s H politie, dat hij het tweetal een s lesje wilde geven omdat zij zijn dochter van streek maakten. 3 De jongemannen zeiden echter dat zij het ln liet geheel niet s op deze dochter gemunt hadden Dc serenade was voor oen buur- meisje bedoeld ïrniiiiiinmmmiiiiniiiinminiiiinininiiiniiiniiiinTniiiiininifin (Advertentie) smakelijk gezond licht verteerbaar Vrouw onder trein, doordat ze in auto bleef zitten Op een spoorwegovergang in de Bel gische plaats Nüvel heeft zich een tragisch ongeval voorgedaan, dat liet leven heeft gekost aan een 48-jarige Belgische automobiliste. Zij was maandagavond met haar kleine auto onder dc eerste al neer dalende slagboom doorgereden, maar moest op de overgang stoppen, om dat de tweede al was gesloten. On danks waarschuwingen van omstan- standers. die wisten dat de sneltrein Brussel-Charleroi elk ogenblik langs kon komen, weigerde mevrouw C. Dedalieux, een weduwe uit Nijve, uit haar auto te stappen. Door aanhou dend te toeteren trachtte zy dc aan dacht te trekken van de overweg wachter in het op enige afstand ge legen seinhuisje, die haar ochter of niet heeft gehoord, of het signaal niet heeft begrepen. Een raadge ving om door vol gas te geven te trachten door de tweede boom te rij den, volgde zy evenmin op. Enkele seconden later werd de auto door de sneltrein gegrepen en een dertigtal meters meegesleurd. Een onderzoek is ingesteld naar de vraag, of het rode waarschuwings- lieht van de spoorwegovergang heeft gewerkt. Wie voor f. 8675 - de WEGLIGG1NG van een sportwagen wil combineren met het COMFORT van een grote auto, moet eens een PROEFRIT maken in de NIEUWE SERIES VI tot 61 pk. opgovoard vormogen, extra ge luidsdemper. vergrote wielbasis, verbroed wielspoor, vergrote achterbank, leren be kleding, verlaagde lijn en 14 andere ver- beleringen. 12 maanden fabrieksgarantie. Dealer voor Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland GARAGE MULLIÊ, Seissingel 18 - Middelburg - Tel. 2906 VERDWENEN BELGISCH MEISJE DOOD GEVONDEN Duikers hebben gisteren in het kanaal van Brussel naar Charleroi liet lichaam gevonden van het 18-jarig Belgische meisje Marle-Therese Li- siak, dat sinds 2 januari werd ver mist. Hoewel verdrinking als doodsoorzaak werd vastgesteld heeft de politie op dracht gekregen tot een nader on derzoek. Van de drie meisjes ln België, die de afgelopen maand spoorloos verdwe nen, zqn er nu twee teruggevonden: beiden overleden. Ruim twee weken geleden werd het ïykjc ontdekt van de 9-jarige Magda de Bruyne, die in Kortrljk door een 15-jarige jongen bleek te zyn vermoord. Gezocht wordt nog naar de 13-jarige Josiuno Pou- men uit Herstal, die op 5 december uit de ouderiyke woning verdween na te zijn berispt door haar ouders, om dat zy haar schoolrappport had ver valst. De Hongaarse deskundige Martin PorUay, die als vluchteling reeds cni Se jaren lang In MUucnen woont eeft als zjjii mening te kennen ge reven dat bet „zelfportret van Rem- irandt", dat vorig Jaar voor 8.600.000 mark door do regering van Baden- Württemberg uit een verzameling is aangekocht, een „grove vervalsing" is. Dit heeft grote beroering verwekt ln kunst- en museumkringen waar men hot betrokken schilderq van 68 bij 52 centimeter, dat dc schilder met rode muts zou voorstellen, als een van de kostbaarste in het bezit van de Bondsrepubliek beschouwde. De leider van het instituut voor tech nologie van de schilderkunst aan de staatsacademie voor beeldende kunst in Stuttgart, professor Kurt Wchltc. verklaarde gisteren nog ln antwoord op een gestelde vraag dat er in het geheel geen aanleiding bestond om aan de echtheid van het portret te twyfelen. Het Nederlandse schip „Mersey Lloyd" (9733 ton) Is zondag oij de Ingang van het Suezkanaal in aanvaring geraakt met het 5452 ton metende Libanese schip „Irl- ni's Blessing". Beide scnepen zijn ln de haven onderzocht. Het verkeer door het kanaal heeft, geen hinder ondervonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 4