in Sas van Gent Eerste zonderlinge dorpssmid prijs GEEN UITBREIDING VAN COMMISSIE EX ART. 8 VERDIEN 24 CT OPELK DUBBELGROOT PAK DONDERDAG 8 FEBRUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 MEMORIE VAN ANTWOORD: Minister Marynen acht het niet nood zakelijk, zo deelt hij in de memorie van antwoord over de begroting van landbouw en visserij aan de Tweede Kamer mede, om de commissie ex artikel 8 van de Deltawet, alsnog met bedrijfsgenoten uit te breiden. Er be staat geregeld contact tusen deze bedrijfsgenoten in 't Deltagebied. De situatie op de afgesloten Zuiderzee en de in verband daarmee getroffen wet telijke maatregelen kunnen niet zon der meer vergeleken worden met de huidige situatie in 't Deltagebied en met de maatregelen, welke daar nodig zullen blijken te zijn, zo verklaart de minister verder. Het bestuur van de Zeeuwse Stromen verleent alle medewerking aan hou ders van mosselpercelen, die zijn ge troffen door de afsluiting van het Veerse Gat. Nagenoeg alle getroffe nen hebben compensatie ontvangen in *de vorm van nieuwe percelen voor de mosselteelt, hetzij in de Zeeuwse wateren, hetzij in de Waddenzee. De minister verklaart verder o.m., dat hij de problemen welke naar vo ren zullen komen bij de opvoering van de mosselenproduktie in de Wadden zee, mede wegens het verlies in de toekomst van het Zeeuwse produktie- gebied, thans in studie heeft genomen. Daarbij zullen met name de belangen van de andere vormen van visserij op de Waddenzee niet uit het oog wor den verloren. Minister Marijnen komt het niet opportuun voor reeds thans zijn ambtgenoot van Verkeer en Wa terstaat in dit onderzoek te betrek ken. De oorzaken van controversen tussen de mossel kwekers en de gamalenvis- sers in de Waddenzee liggen in de botsende belangen van de groepen. Waar op een en dezelfde plaats mos selcultuur en garnalenvangst niet zijn te combineren, zal de ene activiteit voor de andere moeten wijken. De mi nister bezint zich op een oplossing, welke zoveel doenlijk naar billikheid aan de belangen van élk der partijen tegemoet komt. Voor de vissers, die tengevolge van de afsluiting van het Veerse Gat de over brugging van de afstand naar de vis gronden vanuit Clijnsplaat niet over een voldoend sterke motor beschik ken, is er een mogelijkheid op grond van de aangepaste regeling voor zelf standigen geholpen te worden. Dit ïb inmiddels in een aantal gevallen ge beurd, zo verklaart de minister. Bovendien kunnen aan gedupeerden kredieten worden versteekt voor de aanschaffing van vervangende sche pen. Gewoonlijk is de procedure deze, dat de gemeente een bedrag van 70% garandeert van de koopsom en dat op grond van de zelfstandigenregeling een krediet wordt verstrekt voor het restant. De getroffen vissers kunnen, als het gaat om de bouw van een schip, eveneens een beroep doen op de mogelijkheden, geboden door de financieringsnota. De nota houdende maatregelen tot sa nering van de zeevisserij biedt in de huidige situatie ook aan garnalen- vissers de mogelijkheid tot het ver krijgen van kredieten voor de ver vanging van oude ondoelmatige sche pen. verzorgt uw was ideaal MARINUS POLDERMAN: sierlanlaarns siervoorwerpen OMDAT de produkten van „zondagsschilders" zel den of nooit onder de aan- dacht van een groot publiek komen organiseerde een verf- verwerkende industrie in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam de tentoonstelling „Kunst en Penseel". Drieënzestig doe ken hangen nu in de R.A.I., van amateurs uit het gehele land. Een omvangrijke col lectie, waaruit het doek „Vis sersschepen" foto rechts van de heer H. J. de Bliek uit Sas van Gent als het bes te naar voren kwam. De eer ste prijs dus, een bedrag van ƒ750,voor deze schilde rende chef-inkoper van de Coöperatieve Suikerfabriek in Sas van Gent, een van de leden van „De Sasse Kunst kring". De schetsen voor Visserssche pen" heelt de 50-jarige De Bliek in Breskens gemaakt, zonder overigens de bedoeling te hebben de vissershaven van Breskens te schilderen. „Het is", zoals Iiij zegt, „niet natura listisch, maar een synthese van rustende netten". De Bliek heeft intussen naar aanleiding van dit succes verschillende uit nodigingen gekregen om met zijn werk te exposeren, onder nieer op de watertoren van Ter- neuzen en in de kunstzaal Van Benthem Jutting te Middel burg. Kunstzin in Sas van Gent, kunstzin in het Schouwse Serooskerke. Tots avonds laat brandt er licht in de smederij aan de dorpsring. polderman is weer bezig wordt er dan gemompeld. Men schudt er het hoofd bij. Die Poldermanvindt men, is maar een VAN MARINUS Polderman was men gewend, dat hij grof ijzer tot bruikbare landbouwwerktuigen smeedde. Zware, monotone klappen van hamer op aambeeld uit de smidse, de penetrante geur van schroeiend hoorn, als de boeren hun paarden voor nieuw beslag bij Polderman hadden gebracht. Maar een paar jaar geleden was het ineens helemaal mis met Polder man. Als men 's avonds in het voorbijgaan wat treuzelde voor de smidse kon men Polderman achter de kleine vensters bezig zien. Hij frunnikte wat met staafjes ijzer, hij verboog ze en gaf er zo'n rare vorm aan, wie kon zeggen wat hij deed. Overdag waren er de boeren met de paarden en het kleine werk, ze werden goed geholpen, alles leek normaal. Maar 's avonds brandde er weer vuur in de smidse, later zag men het ook 's nachts. Het ging niet best met Polderman, 't Was toch zo'n goeie man. Op een dag heeft hij het allemaal buiten gezet. Zijn windwijzende meerminnen, open haarden, sier lijke lantaarntjes, kandelaars, luchters, er waren boompjes bij van ijzer, sierlijke takken met bladeren zo dun, dat ze leken te leven. Zo stond het door elkaar, I voor zijn smidse, het was een zomerdag, de toeristen keken het eens aan. De eerste klanten kwamen binnen. Een man uit Groningen. „Daar loop ik nu al meer dan zes jaar achteraan. Niemand wilde het voor me maken. Smidje, hoe krijg je het voor elkaar De man uit Groningen vertelde het andere mannen uit Groningen en nu heeft de zonderlinge dorpssmid van Serooskerke een bescheiden klantenkring in Groningen, Friesland en Noord-Brabant. Windwijzers bij oungalows. lantaarntjes aan bungalows, open haarden in bungaiows, siervoorwerpen rond en boven die open haarden in die bungalows. Poldermans knecht stond er zwijgend bij. „Begin toch niet aan die rommel" bad hij gezegd en lang had hij zïch mokkend verweerd tegen het fanatisme, waarmee Polderman avond na avond weer aan „het spul" begon. De knecht begint er nu ook voor te voelen Polderman vertelt „Het is eigenlijk gekomen door een antiquair, die zei dat de smeden tegenwoordig niets meer presteren. Hij had zo'n oude open haard staan. Dat kunnen ze tegenwoordig- niet meer. zei hij. Ik zei: dat za'lc es maeken." Polderman maakte het. Na de haard volgden er siervoorwerpen, steeds fijner werd liet werk en wie voorbij de smidse ging zag het meewarig aan. Polderman liet ze praten. Hij deed het werk met enorm veel lief hebberij en bovendien zag hij er nieuwe mogelijkheden in voor zijn bedrijf. „Het boerenwerk gaat weg. De paarden gaan weg. De kleine dingen gaan weg. Toen ik hier in januari van 1928 begon, had ik 157 paarden voor het beslag, nu zijn het er nog negentien. Vroeger maakte ik hak messen, houwelen, schrepels een „akje" zoals ze hier wel zeggen en allerhande klein spul, maar dat is allemaal van de kaart. Vroeger had je regelmatig werk. De boeren betaalden met nieuwjaar en gaven dan tegelijk hun bestelling op voor het hele jaar. Een wagen hadden ze wel eens nodig. Maar dat is allemaal voorbij. Het is dus eigenlijk uit armoe. Een terugschakeling op het oude eigenlijk. Ook gekomen door m'n liefde voor vuur en aambeeld. Dat is er niet veel meer. 'k Heb hier verschillende jongens gehad, zo van de ambachtsschool. Ze konden nog geen krammepuntje an een ennje iesder maeken". Polderman kan het nog en getuige zijn produktie kan hij nog veel meer. „En niet naar tekeningen natuurlijk, dan wordt het een waardeloos ding. Je moet het achter elkaar afmaken. Als je er aan bezig bent, kun je er niet van uitscheiden." Daarom brandt er 's avonds BB licht in de smidse van het BB Schouwse Serooskerke. Er is dtiflt' GMM daar iemand bezig, die van B geen ophouden weet. Een Bjg^j J^B zonderling Weineen. Pol- ^JgggÉi| derman, uitgedaagd door een fl antiquair. ^^B^BHBBBBBiÉÉÉïi Foto's P.Z.C.). en windwijzende meerminnen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3