FMII noodlottige jacht Piet Suurland werd na lang wachten judoka MAGGI «iel vftgftleit SUNI1 HALEN! I PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer ZEEUWSE MEISJES ZITTEN NIET MET HANDEN IN HAAR PRO VINCI ALB ZEEUWSE COURANT DONDERDAG S FEBRUARI 1962 MIDDELBURGSE AGENT LAS BOEKMAAR: ER STAPPEN IN Middelburg (overigens ook in andere steden en dorpen van Zeeland) enkele meiskes rond, die beslist niet met de handen in het haar zullen zitten wan neer ze op hun parmantige schreden onverhoeds worden opgehouden door jongelieden, die het predikaat „heer" afgeworpen hebben Hun verdediging judo. De eerste schreden op het judopad hebben deze jonge dames geleerd van de man, die zich in de afgelopen tien jaar op bijzonder actieve wijze voor de verbreding van de judo- en jiu jitsu-sport in Zeeland heeft beijverd: hoofd agent van politie Piet Suurland (46) uit Middelburg. S Overigens moet men nif niet den- 5 ken, dat jleze meisjes met jndo- S capaciteiten de lmn eventueel las- E tig-vallende figuren onmiddellijk S zodanig tegen het plaveisel zullen E werpen, dat er een wekenlang ver- S blijf in het ziekenhuis (of wellicht E nog erger) op volgt. Dat zal nooit E gebeuren, want judo is één van de E sporten, die de leerling een enor- S me hoeveelheid beheersing bij- 5 brengt. „Beheersing, beheersing en E nog eens beheersing", zegt Piet Suurland. Maar de dames kunnen in elk ge- val fiks van zich „afbijten" ZEEUWEN IN DE SPORT wvwwwwwvw^wv Piet Suurland is zich niet plotse- g; ling voor de judosport gaan inte- resseren en het heeft ook niets met ■5 zijn politieman-zijn te maken, ,,'t als zwarte bander momenteel de hoogste graad, die acht Zeeuw se judoka's bereikten de lessen verzorgt. Hij is één van de sport lieden geworden, die met hart en ziel juao beoefent. Die vele uren trainde (nu minder, omdat de tüd daarvoor ontbreekt), die geduld leerde oefenen en die zich leerde beheersen dank zij de judosport. De judotraining is wel even ver schillend van die voor andere spor ten. De judoleraar heeft bij voor baat en onder alle crmstandigheden gelijk! Er valt natuurlijk wel mei hem te praten, maar dat steunt op een ervaring van eeuwen hij heeft gelijk. Als mén doet wat hij zegt experimenteren is er niet hij dan gebeuren er bitter wei nig ongelukken, betoogt Piet Suur land. Dus kijken en nog eens kijken wat de judoleraar voordoet. Er komen wel eens dames en heren, zo ver telt Suurland, om les te nemen en die willen dan in veertien dagen iemand tegen het plafond slingeren Dat is er echt niet bij. witte mat. dit nogal opvliegend van aard zijn. De jeugd eigen. Maar na driekwart jaar lessen is die driftige aard al flink getem perd, ook buiten de sportzaal. Ter wijl er toch 12-jarige knapen rond springen. die een volwassene ge makkelijk kunnen „neerleggen". Maar nog nooit heeft Piet Suur land gehoord, dat jongeren of ou deren daarvan gebruik gemaakt hebben. Men oegint te judo'en met een witte ceintuur om, met twee rode slipjes: een teken, dat men nog met een beginneling te maken heeft. Na een week of acht volgt de eerste bevordering: de witte band, die na 4 maanden vervan gen wordt door de gele band. Na een lialf jaar volgt dan de oranje band, na weer acht maanden de groene en na 9 tot 10 maanden de blauwe band. De overgang van blauw naar bruin duurt een jaar: alles wat men tot nu toe rechts geleerd heeft, moet nu ook links toegepast worden. „Je moet nu knap gevaarlijke dingen gaan doen en de eisen worden steeds zwaarder met veel combinaties en massa's overnames", vertelt Suur land. tegenwoordigend college van de judoka's Vervolgens komt er nog een lange weg naar de tiende dan, waarbij men ongeveer tot de zesde dan bij leert (de 5e en 6e dans zijn geper fectioneerde „vechtmachines", zegt Suurland). De 7e tot en met de 10e dan wordt verleend voor hoge technische kwaliteiten en voor grote verdien sten voor de judosport. Er is één tiende dan in de wereld, waar ove rigens anders dan in Japan. Het is Ml Fuun, die iu het land van de rijzende zon „de judogod" ge noemd wordt. Vijf „bloesems" Is de judosport streng geregle menteerd, bij het jiu-jitsu mag al les. Hoe hoger men evenwel komt, des te meer lijkt het op judo. Piet Suurland bezit vijf diploma's met „kersenbloesems", hetgeen bete kent, dat hij 5 jiu-jitsu-graden heeft. De zesde en laatste kan hij nog niet halen, omdat er momen teel geen tegenstander voor hem is. Gedurende de laatste jaren is de belangstelling in Zeeland voor de judosport belangrijk toegenomen. Zo werd er bijvoorbeeld in Middel burg begonnen niet een Iesavond; thans zijn er al drie. De Zeeuwse judoka's nemen ook geregeld deel aan kampioenschappen. „En ze be halen lang geen beroerde resul taten", verklaart Suurland. Tot slot nog ditvoor de da mes is het soms heel moeilijk een judoka te worden. Want de judohandelingen moeten kort en heftig zijn en de da mes willen het veelal graag met lieve gebaartjes doen. En dat moet er uit. Advertentie Kata Discipline Voorts wordt er op die judoschool discipline ingehamerd. Er verschij nen talrijke jonge knaapjes op de Eenmaal bruine bander moet men het zogenaamde Kata leren: een soort demonstratievorin van 5 se ries van S handelingen, waarbij el ke beweging is voorgeschreven, en waarmee eigeniyk een proef wordt gegeven van de gewichtloosheid van een judoka. Het examen voor de le- dangraad, die verkregen wordt bij de vervanging van de bruine door de zwarte band, wordt afgenomen door de Nederlandse judoraad. Die graduering wordt eerst verdiend na oneindig werken. Voor de bruine band bijvoorbeeld was Piet Suurland l'/2 uur op de mat bezig„Ik was zo leeg als een vat", voegt hij er aan toe. Met de zwarte band is de judoka auto matisch lid geworden van de Ne derlandse judoraad, een soort ver- ïo hStkurnt^ voee1^1hiaerkStoeS§,III,III,lin,,,,l!,IIII,,l,ll,,n,iliIII,,l,,,,,Illll,,,linim[II,il,n,,III,,,,,,,,,,= Maar hij hoeft er in^de Zeeuwse» 1S hoofdstad maar zelden gebruik van te maken. „Een enkele keer is het gj wel eens gebeurd bij onwillige per- H sonen. Even goed vasthouden en E dan volgt al snel: „Kalm maar.E agent, ik doe wel wat TJ zegt".... S Als schooljongen heeft Piet Suur- S land de judosport al graag willen S leren. Dat gebeurde tijdens het le- zen van een boek, waarin de hoofd- figuur een jongeman was, die deze 5 sport leerde. De manier, waarop in E dit boek beschreven werd hoe men E met betrekkelijk weinig kracht E veel kan uithalen, trok hem bijzon- E der aan. Voorlopig evenwel nog S niets van les nemen, omdat er geen leraar in geheel Zeeland te vinden E5 was. Pas veel later hij was toen al 35 jaar las Suurland via een S advertentie, dat sportschool Felix E Janssens (uit Bergen op Zoom) in 5 Goes de mogelijkheid bood judo-5 lessen te nemen. En de leeftijd» speelde geen enkele rol. Zwarte bander i NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL iiuilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliniliiiiiiiiiiiiiiir Tweemaal in de week (1 uur voor E judo en 1 uur voor jui-jitsu) trein- E de Piet Suurland naar Goes om te S trainen. Later richtte de Brabant- E se sportschool een school in Mid- S delburg en in Vlissingen), Ter-; E neuzen, Zierikzee en binnenkort j waarschijnlijk ook in Oostburg) 5 op, waarin Suurland vanaf 3955' (IUIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIUUIIIUIIII 2015. Wat er in de daarop volgende uren precies ge- beurde, kon men aan boord E van de Argol niet helemaal volgen. Die manoeuvres le ken eigenlijk meer een or deloos dooreen kruisen van de verschillende formaties der Valeronvloot en het was onmogelijk de twee „strij dende" partijen uit elkaar te houden. Dat was natuur lijk helemaal niet het geval. Admiraal Vuldun had de zaak volkomen in de hand en dirigeerde zijn slag-es kaders over een ruimte van duizenden kubieke kilometers, gelijk de Napo leontische generaals dat vroeger met hun ca- valerie-regïmenten deden. De ogen van de ad miraal schitterden koortsachtig, terwijl hij scherp zijn split-second commando's over de televisors kenbaar maakte. Steeds weer liet hij bepaalde speerpunt-formaties volgens een nieuwe taktiek op hun doel toeschieten, waar op de aangevallenen dan snel hun radar-ge controleerde fensie opwierpen. Werd een schip eenmaal uit zijn formatie gedreven, dan viel het ten prooi aan de volle vuurkracht van de „vijand" en kon het zolang het beschermende elektrische krachtveld tegen doorboring ophou den, als de batterijen het uithielden. En dat was bij zo'n geconcentreerd salvo slechts een kwestie van minuten.... omdat U mi zoveel Aroma gebruikt in stamppotten, jus, soepen en sausen! Profiteer ervan! LEZERS SCHRIJVEN Kiaarovertjes Woensdag 31 januari j.l. kwam ik uit Goes met mijn auto via Bergweg. Daar stonden verschillende kiaarover tjes, om voetgangers over te laten steken. Ik kwam daar aangereden en er was geen voetganger te zien. Even voordat ik bij de zebra was ga ven zij een stopteken, daar zij zelf over moesten steken. Ik stopte en liet ze oversteken. lOOmeter verder stopte ik, daar er weer een auto aankwam; wat deden zij, weer een stopteken ge ven om zelf over te steken. Ik geloof niet dat dit de bedoeling is om het verkeer te belemmeren. Hopende, dat hier spoedig een einde aan gemaakt zal worden. Anders zie ik er van ko men dat men geen gehoor meer zal geven aan kiaarovertjes. Yerseke, Joh. de Leeuw. feuilleton 13 Met een Canadees, evenals hij vrijge zel, bewoonde hij een klein huisje op het terrein van een landgoed in een afgelegen deel van Spring Valley. Dan Rose, zijn medebewoners, handel de voor een grote firma te Nairobi in tweedehands auto's. Hij was enkele jaren ouder dan Rodney, lang en ma ger, met een smal, nogal droefgees tig gezicht, maar vriendelijke bruine ogen, waarin meestal een ietwat hu moristische gelatenheid ten opzichte van 's levens gebeurlijkheden te lezen viel. Toen ze besloten, hetzelfde huis te be trekken had Irij Rodney gezegd: „Ik heb meer gezworven dan me lief was en ik ben de beruchte wolk nooit meer dan een paar sprongen voorge bleven. De oorzaak van mijn komst in dit land zal je misschien interes seren. Ik woonde in Johannesburg, dat me een beetje aan Cincinnati deed denken, maar was van plan naar Australië te gaan, waarvoor ik geld had opgespaard. Op een goede- of kwade dag ontmoette ik een aar dig meiSje, dat in geldverlegenheid zat, het gevolg was dat mijn beurs door Norgrove Thurley aanzienlijk lichter werd en mijn reis niet verder ging dan Mombasa. Op het schip wist ik een baantje te be machtigen, zodat ik met ruim dertien shilling voet aan wal zette. Sindsdien heb ik nooit meer genoeg verdiend om weer op reis te gaan". Dan was even verontwaardigd als zijn vriend over Dereks verraderlijk gedrag, maar hij ried Rodney aan, te berusten en te vergeten. Kalmte was volgens Dan de hoofdbron voor geluk. „Iemand van jouw leeftijd moet niet verbitterd zijn", preekte hij. „Kijk maar eens wat er met mij gebeurd is. Ik ben nog geen dertig en al een oude man. Als je been beter is, kun je weer op jacht gaan. Ik zou wensen, dat ik me"evenals jrj me in de wilder nis kon verliezen. Heb ik je ooit ver teld, dat ik op een boerderij in de buurt van Guelph ben grootgebracht Als je ze zag, zou je weten wat er aan mij mankeert; een mens ontkomt nooit aan zijn uitgangspunt. Ik ge loof, dat alle Canadese boeren iets met mij gemeen hebben; ze dragen een heimelijke zorg in zich om. „Met de jacht is het afgelopen", zei Rodney verdrietig. „Ik zal eerst wat rust nemen en dan naar een baantje uitzien". Van rusten kwam echter niet veel, want nog binnen de week kreeg bij een brief, waarin Lord Tallant hem tot een bezoek uitnodigde. Het ging om een aangelegenheid, stond er, die Rodney misschien wel zou lijken. Rodney begreep er niets van. „Ik heb de man wel eens hier in de buurt ge zien, maar hem nooit gesproken" dacht hij. „Wat kan hij in vredes naam met mij willen. Misschien wil hij me de. les lezen over de dood van zjjn neef. Nu, dan beloof ik je, dat ik hem van repliek zal dienen. Ik heb er meer dan mijn bekomst van". „Als dat zijn bedoeling was, zou hij niet schrijven dat de zaak je mis schien wel zou lijken", merkte Dan op. „Ik geloof, dat hij je een mooi ca deau zal geven. Wanneer ik zoveel geld had en een paar neefjes als die Hamlins zou ik je in mqn dienst ne men om eens grondig met die Derek af te rekenen". Intussen was Rodney het er met zich zelf niet over eens, of hij aan de op roep gehoor zou geven. Van Lord Tallant wist hij alleen, dat het een reeds bejaarde man, in de zeventig was die er nogal buitenissige opvat tingen op nahield en grote bezittin gen in de kolonie had. Ook scheen Lord Tallant eigenaar van een uitge strekt landgoed in Engeland, van ver scheidene schapenfokkerijen in Australië en een flink pakket aande len in de scheepvaartlijn, die met het vrachtvervoer tussen Oost-Afrika en de rest der wereld was belast. De man moest letterlijk zwemmen in bet geld. De mogelijkheid bestond, dat zijn lordschap zich niet met de behande ling, hem Rodney door de Ham lins aangedaan, kon verenigen en hem bij wijze van genoegdoening een baan wilde aanbieden. Tallant stond be kend als een vriendelijk, oprecht mens; hij kon het onmogelijk eens zijn met het optreden van zijn neef Derek. Rodney antwoordde dus, dat hij de volgende middag ten Huize van Lord Tallant zou verschijnen. De nederzetting, Mashona genaamd, strekte zich op enige afstand van de stad langs de voet van een heuvel reeks uit. Toen Rodney de lange op rijlaan doorreed bewonderde hij het keurig verzorgde stamboekvee en de mooie paarden in de weiden aan weerskanten. Tallant was een toon aangevende figuur als importeur van fokvee en had veel gedaan voor de ontwikkeling van het boerenbedrijf in de kolonie. De in smetteloos wit, met rode gordel en fez, geklede huisknecht bracht Rodney naar een lange, lage kamer, die uitzicht bood op een sierlijke tuin. Het meubilair, oud, maar goed onder houden, was van inheemse makelij; de grond lag bedekt met huiden, aan de wanden prijkten andere jachttro feeën. Op een vlak, gladgeschoren gazon bij het huis draaiden een paar sproeimachines; een zacht pompge- luid verried hoe ze het benodigde wa ter kregen. Op liet grasveld wandelde een twee tal pauwen statig heen en weer. Ver der weg zag Rodney bedden met ro zen en enorme dahlia's; nog wat ver der reeksen boeiende heesters en bo men. In het goede seizoen zou dat al les een paradijs van kleuren opleve ren. Een paar leemten in de bomerij boden kijkjes op golvende velden aan de horizon door een lijn zachtblau- wende bergen afgesloten. Rodney veronderstelde, dat Lord Tal lant met een bepaald doel hierheen was gekomen. Toen hij dit huis bouw de, stond het naar alle waarschijn lijkheid op een leeg bruin veld, waar kudden wilde dieren ongehinderd rondliepen. Hij had de wildernis doen opbloeien, maar zou hier toch niet zo heel veel tijd kunnen blijven. De man was een soort wereldreiziger, vaker in Europa en Amerika dan in Afrika waar hij trouwens nog andere huizen bezat. Onwillekeurig drong zich aan Rodney de vraag op hoe iemand zich zou voelen die zoveel geld had en niet wist, in welk van zijn vele huizen hij moest gaan wonen. Na een paar minuten trad Lord Tal lant de kamer binnen, schudde zijn bezoeker de hand en bood hem een stoel aan. Zijn lordschap zag er niet uit als een man van in de zeventig. Hij had een spitse neus, puntige kin en bruine ogen, waarmee hij de gast vriendelijk aankeek. Om zijn hals droeg hij een Somali-sjaal. alsof hij het koud had, maar zijn blote voeten staken in gevlochten sandalen. Al met al een forse figuur, sterk en ac tief van uiterlijk. Hij sprak vlug en beslist, als iemand die zeker is van zijn oordeel en er aan vasthoudt. Rod ney kon uit zijn scherpe blik niet op maken wat zijn lordschap op het ogenblik dacht, maar hij zou zich niet uit het veld laten slaan. Als de man hem soms een standje wilde geven, zou hij, Rodney, wel eens precies zeg gen waar het op stond, eigenlijk zou hij die kans met beide handen aan grijpen'. Tallant gooide hel echter over een andere boeg. „Ik heb jaren geleden uw vader gekend", zei hij. „U lijkt veel op hem. Op Sandhurst (militaire academie, ver't.stond hij bekend als „Wilde Rodney". Tevergeefs probeerde Rodney jr. zicli zijn vader als de drager van die bij naam voor te stellen; de majoor die hij gekend had was een zeer ernstig man geweest. „Ik wilde U spreken", ging Tallant voort, „omdat lk van dat ongeluk in de krant had gelezen en er nog meer over had horen praten, waaruit ik had opgemaakt, dat de hele zaak U een lelijke poets heeft gebakken". Hij liet deze woorden vergezeld gaan van een allervriendelijkste glimlach, die Rodney's hart goed deed. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 18