2e KORTING CO-OP WAARDEVOLLE WEEK w Actuele landbouwzaken besproken op C.B,T.B.-conferentie in Goes Deze week met waardebon 2 OP EEN BLIKJE VLEES- OF VISCONSERVEN KEUZE UIT: VOLDOENDE PERSONEEL VOOR NIEUWE VESTIGINGEN dubbelmals ananas. 99 winterrollen 35 leverworst honing j 59 120 J'"' -l UITSLAG CENTRALE HENGSTEN- PREMIEKEURING IN GOES Heeft U geen waardebon? Vraag dan of er In de CO-OP winkel nog een voor U aanwezig is. Let ook de 3e en 4e waardevolle week op de CO-OP bon. rotonde biskwie knappend vers 2 rollen chocolade sinaasstengels Geert verlenging van de wet op de vervreemding van landbouwgronden De Zeeuwse C.B.T.B. heeft op de jaarlijkse ééndaagse conferentie, welke woensdag in „De Prins van Oranje" te Goes is gehouden aandacht gewijd aan een tweetal onderwerpen, die momenteel meer dan gewone belang stelling van de landbouwers hebben. „Landpolitiek en E.E,G." was de titel van een rede van drs. P. A. J. Wijnmaalen, die ïn zijn betoog in grote lijnèn de situatie in de landbouw schetste en daarbij aangaf, welke perspec tieven de Euromarkt aan Nederland biedt, Mr. N. M. Zijp, die in de middag vergadering aan het woord kwam, hield een instructieve rede over de wet op de vervreemding van landbouwgronden. Juist dit laatste onderwerp heeft de grote belangstelling van de boeren, omdat de minister van land bouw deze week in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer be treffende de begroting van landbouw en visserij voor 1962 heeft verklaard, dat de regering niet voornemens is een verdere verlenging van de geldig heidsduur van de wet op de vervreemding van landbouwgronden voor te stellen. De rede van mr. Zijp, secretaris van de commissie grondgebruik van het Landbouwschap stond op de agenda vermeld als „Wat zijn de consequen ties van wel of niet verlenging van de wet vervreemding landbouwgron den?" Spreker vond het jammer, dat het wetsontwerp, waarbij het voor keursrecht van de pachter in de pachtwet wordt opgenomen, waarbij net voorkeursrecht van' de pachter in de pachtwet wordt opgenomen, nog niet is afgekomen. Hij stelde, dat deze vrij positieve mededeling van de minister niet de instemming heeft van alle boeren. De landbouworgani saties hebben in het Landbouwschap met één stem meer gepleit voor ver lenging van de wet met vier jaar en de S.E.R. heeft eenzelfde advies uit gebracht, eveneens met de kleinst mogelijke meerderheid. Het blijkt, dat de regering er geen gevolg aan wil geven, zei mr. Zijp. De inleider verklaarde, dat de hui dige prysbeheersing van de land bouwgrond overigens ook bepaald niet feilloos werkt. Er zijn de laat ste jaren nogal wat bressen in ge slagen. Het grootste „lek" noemde hjj de moeilijkheid om de kunst matig laag gehouden grondprijs te handhaven. Bijna overal wordt beduidend meer voor de grond betaald, aldus spreker. Hiervoor zijn echter duidelijke redenen. Spreker noemde o.m. de gemeen ten, die in bepaalde gewesten de grondprijs verstoren. Waterdicht Mr. Zijp was van Oordeel, dat cfe wet vervreemding landbouwgronden „wa terdicht" zit voor de pachters. Bij koop geniet de pachter voorkeurs recht en hij kan dan kopen tegen de grondkamerprijs. Hij was de mening toegedaan, dat als de prijsbeheersing verdwijnt, het aanbod ongetwijfeld groter zal worden. Toch zal de span ning tussen vraag en aanbod na vrij lating van het prijsbeleid gedeeltelijk blijven bestaan, ging spreker verder. Een gevolg zal zijp, een aanzienlijke prijsstijging voor. de kleine bedrijven en vrijwel niet voor de grote bedrij ven, voorspelde mr. Zijp. Nadelen van het niet verlengen van de wet op de vreemding van land bouwgronden noemde hij de fiscale bezwaren, de situatie bij erfopvolging en dan is op dit ogenblik de vraag In het geding hoe het zal gaan met het voorkeursrecht van de pachter. Spreker was voorts de mening toege daan, dat de prysbeheersing belem- NAGEKOMEN FAMILIEBERICHTEN Heden overleed in het St.-Josephziekenhuis, na een kortstondig lij den, onze lieve zorgza me vrouw, zuster, schoonzuster en nicht MINA VERKERK, geb. Huïszoon, op de leeftijd van 36 jaar. Zij, die haar gekend hebben, zullen beseffen wat wij in haar ver liezen. T. A. Verkerk D. Huiszoon C. Huiszoon Wondergem W. 'Huiszoon J. de Nooijer Fam. Verplayke. Vlissingen, 7 febr. '62 Verk. Quakkelaarstraal 119 De teraardebestelling zal plaatshebben op za terdag 10 febr. a.s.( om 11 uur, vanaf Verk. Quakkelaarstraat 119. merend werkt. Ook in E.E.G.-verband gezien zijn er bezwaren legen in te brengen. Het ligt in de bedoeling, zo zei hij verder, dat de pachters bij voorkeur zullen kunnen kopen. Wordt men het niet eens over de pry's, dan zal de grondkamer een adviesprijs worden gevraagd. Spreker achtte het niet onmogelijk, dat de adviesprijs van de grondkamer de maximumprijs zal worden. Hoe het voor de pachters zal verlopen als ook boven de adviesprijs mag worden verkocht, kon spreker niet zeggen. Op de rede van mr. Zijp volgde een geanimeerde discussie, waar uit wel bleek, dat de boeren over het algemeen de voorgenomen stap van de regering niet toe juichen. Men zag nog al wat be zwaren tegen het niet verlengen van de wet. In de morgenuren had de secretaris van de C.B.T.B., drs. P. A. J. Wijn- maaien in grote lijnen de Nederland se landbouwpolitiek weergegeven, waarna hij enkele opmerkingen maakte over de E.E.G. Deze spreker wees er op, dat de boer in een toe stand is gekomen van een voortdu rend vergelijken met andere groepen; Het probleem van de landbouw is van economische en maatschappelijke aard. De landbouw zoekt ruimte. Ruimte voor toepassing van techniek, voor produktie, voor arbeid en voor tal van andere zaken, aldus drs. Wijnmaalen. Bij het zoeken naar deze ruimte acht te spreker het van groot belang, dat de boer een toenemende belangstel ling zal tonen voor de economische aspecten van zijn bedrijf. Hij hield een pleidooi voor een ruimer toege paste bedrijfs-economische boekhou ding, die hij de „thermometer" van 't bedrijf noemde. Via de kredietverle ning en de verandering op het platte land, kwam spreker op de E.E.G. Hij verklaarde, dat als Engeland, Ierland en Denemarken met d» Euromarkt zullen associëren, men een Westeuro pees gebied krijgt, waar zich 60 tot 70 procent van de wereldhandel af speelt. In feite kan de Westeuropese landbouw in belangrijke mate mede helpen de wereldprijzen voor land- bouwprodukten te bepalen. De Euromarkt is een unieke kans voor de landbouw. Reeds nu heeft de Euromarkt aan een aantal nationale maatregelen de vanzelfsprekendheid ontnomen. De Euromarkt is een zaak van grote allure, stelde spreker vast. Op zijn rede volgde een bespre king, waarbij drs. Wijnmaalen met name op enkele detailpunten (graan- kwestie) inging van de E.E.G. Tij dens deze vergadering, die onder lei ding van de heer J. v. d. Bos, werd een tweetal films vertoond, namelijk een Franse film over de kweek van populieren en een film over de FIo- riade-postkoetsrit Ankara-Rotterdam. BIJ 5.- BOODSCHAPPEN sardines groot blik van 54 '/oor 29 haring In tomatensaus en olie, blik a 400 gram van 72 voor 47 tonijn blik k 198 gram van 89 voor 64 hoy varkensvlees blik a 200 gram van 64'voor 39 hoy lunchworst bjik a 200 gram van 84 voor 59 gebraden gehakt blik met 4 ballen a 55 gram van 94 voor 69 Slot van pag. 1 steeds weer werkkrachten naai de bedrijven blijken over te vloei en. „Op het platteland zit nog wel wat", meent de heer Van Dijk Dat is bijvoorbeeld in Goes geble ken, waar jong vrouwelijk perso neel werd gevraagd: er was een onverwacht groot aanbod. Het personeelsaanbod blijft uiter aard uiteenlopend voor de verschil lende delen van Zeeland. In Zeeuwsch-Vlaanderen blijkt het gemakkelijker arbeiders aan te trek ken, omdat vandaar de pendel via Antwerpen en Breda naar Holland voor velen toch wel bezwaarlijk is. Vanuit Tholen en St.-Philipsland is den pendel naar Brabant en Holland echter nauwelijks bezwaarlijk met het oog op de af te leggen afstand. Deze korte-afstandspendel vooral naar Brabant, wordt dan ook eerder festimuleerd dan opgevangen. Een iterne pendel binnen Zeeland zou volgens de heer Van Dijk ook gezond zijn. Deze is echter onvoorstelbaar zonder vaste oeververbindingen zo wel over de OQster- als de Wester- schelde. Slechts in een enkel geval moest een bedryf worden ontraden zich in Zee land te vestigen met het oog op een te verwachten tekort aan personeel. Hierbij ging het echter om een be drijf dat de eisen te hoog stelde en honderden werknemers wilde aan trekken. In alle andere gevallen van serieuze vestigingsplamien kon ech ter door het districtsbureau van de arbeidsvoorziening positief worden geadviseerd. De resultaten hebben zich in het afgelopen jaar duidelijk doen zien. In Terneuzen start In september aanstaande het bedrijf van Philips. Men wil er in eerste instantie onge veer 300 werknemers voor aantrek ken. Nu al is gebleken, dat de wer ving volkomen bevredigend verloopt. Ook de personeelswerying van Meye- ring en Co N.V., de nieuwe textielfa briek te Vogelwaarde verloopt be vredigend. Hier heeft men voor de eerste aanzet van het bedrijf aan 150 man personeel gedacht. De vijftig man (vooral geschoolde) werkkrachten die de Dordtse Meter- fabriek te Terneuzen bij de start in augustus j.l. nodig had, zijn er zon- dér moeite gekomen. In de industriekern Goes verloopt de personeelswerving eveneens zonder grote moeilijkheden. De Haagse Ketel- en Apparatenfa- briek die ook voor een belangrijk deel een beroep doet op de ge schoolde arbeidskrachten heeft met het aantrekken van personeel teen moeilijkheden gehad, on- anks de omstandigheid dat het hier om enkele honderden gaat. Hiermee vervullen wij de treurige plicht, kennis le geven van het zo plotseling overlijden van de heer ABI^VHAM BLIJS, oud-gemeenteontvanger van Arneiuuidcn, in de ouderdom van ,76 jaar. Zijn hoge plichtsbetrachting zal in onze herinne ring blijven voortleven. Het gemeentebestuur van Arnemuiden, A. Hack, burgemeester. F. M. Geluk, secretaris. Arnemuiden, 7 februari 1962. Voor de reeds eerder gevestigde industrieën als Arnberg N.V. te Goes en Van Oostrom te Kapelle zijn de personeelswervingen even min moeilijk geweest. Opmerkelijk is dat de schoenfabriek NABCO, de sinds kprt in Sluis is ge vestigd en dus geen kern-facili teiten geniet in de personeels werving ook goed is geslaagd. Het. gewenste aantal werknemers is er gekomen. In de kern Zierikzee liggen de kaar ten minder gunstig, voor Smit en Bolnes houdt de werving er kwanti tatief wel geiyke tred met de plan nen, maar kwalitatief schort er nog wel wat aan. Men heeft er zich ruim schoots kunnen voorzien van onge schoolde en geoefende arbeidskrach ten. Men komt echter nog ongeveer 20 man geschoold personeel tekort, voor de eerste fase van vestiging. Reeds wordt de wervingscampagne buiten de provincie voortgezet. Toch be staat hier een duidelijk optimisme wat betreft- de toekomst, een opti misme gesteund door de aanwezig heid van de l.t.s., de rijkswerkplaat sen en vaste oeververbindingen. Deze factoren gelden niet alleen voor Schouwen, doch voor heel Zeeland. De heer Van Dijk voegt daar nog bij het beroep dat eventueel op de Bel gische arbeidsmarkt kan worden ge daan (bijvoorbeeld ten behoeve van een chemisch bedrijf op de Axelse >i:-" een bijzondere traktatie: CO-OP MOCCA KOFFIE edele, geurige koffie pak 250 gram 180 Lees hier hoè U met Uw CO-OP i waardepunten aan een uniek boek kunt komen. Grendel van Holland door de journalist H. J. Stuvel, Een boelend boek met prachtige gekleurde I illustraties over Hollands trots: het i grootse Deltaplan! Slechts 2.75 2000 CO-OP punten of 5.75 1000 CO-OP punten Vraag verdere inlichtingen in de CO-OP winkel! CO-OP 'n Specialiteit van de CO-OP bakker. Brood dat morgen èn overmorgen nog even mals en lekker is als vandaag, Verkrijgbaar in vele CO-OP winkels pn bij alle CO-OP broodverkopers. lit ld luMt de Er is nog meer om'van le profiteren ZZudlZ', voordelig blik stukjes blik a 565 gram caramel, menthol, wintermix j Saksische CO-OP CO-OP chocoladepasta pot a 450 gram 79 gloria jam aardbeien en/of kersen pot a 450 gram 98 oude kaas goudse volvet 100 gram 34 gelderse rookworst de kroon op uw stamppot per stuk 89 CO-OP spinazie tot de rand vol met groente heel blik 59 tomatenpuree 3 blikjes voor 55 vors gebrande pinda's t5$S( grote zak a 500 gram 79 KJ; zoute pinda's grote zak a 400 gram 89 623 en bovendien DIVIDEND! Geldig van donderdag 8 t'm woensdag 14'2 Vlakte) en een waar te nemen zeke re „peiidclmoeheid". Alle factoren bij elkaar zouden zelfs goede resultaten van een werving voor grotere In dustrieën in bet Zuid-Sloe kunnen waarborgen. De uitslag van de woensdag in Goes gehouden centrale hengstenpremle- keuring van de afdeling Zeeland van de Koninklijke vereniging „Het Ne- derlandsche Trekpaard" luidt als volgt: hengsten geboren in 1959, gro te maat: la Elegant van Braamhof, eig. Al. Serrarens, Ossenisse; lb Di- nant d'Orange, eig. Iz. de Buc-k, Grijpskerke: 3a Santos, eig. Adr. J. Catseman, Biervliet; 3b Daan van Othene, fokk.-eig. Joh. Dekker A. Hzn., Zaamslag; middenmaat: 1 Alex van Gei'da, eig. Pr. Ed. de Backere, St.-Kruis, A. Termote, IJzendijke en Iz. de Buck, Grypskcrke; 2 Moustic van de Heerenweg, fokk.-eig. C. den Hamer Jr., Aardenburg; 3 Carlos van Heille, eig. A. Termote en Eug. van Damme IJzendyke en M. L. M. IJse- baert-v. d. Linden, Axel; kleine maat: 1 Dorus van de Blauwe Sluis, eig. Mare. D'Hoore, Sluis, A. J. E. Tem merman, Hoofdplaat en R. J. de Mil- üano, Oostburg; 2 Gamin van de Kolk, eig. Jan Maljaars, Oostkapelle; 3 Max van Pauluspolder. fokk.-eig. Arthur Hendriks. Stoppeldijk. Hengsten, geboren In 1958 en 1957. grote maat: la Roland van de Polder, eig. Iz. de Buck, Grijpskerke en G. E. de Badts. Sasput-Schoondijke; lb Frits van St. Leendert, eig. Jos. F. de Waal, Hulst; 2a Baron van Kruispol der, eig. C. N. den Hamer en Zn., Schoondijke en Aardenburg en Adr. J. Catseman, Biervliet; 2b Matador d'Ahea, eig, Adr. J, Catseman, Bier vliet en Gebr. Aernoudts A. Xzns., Sluis; kleine maat: ia Loon van Ro- za, eig. Hengsten Combinatie „Wal cheren"; lb Wallon van St.-Kruis, eig. Pr. Ed. de Backere, St.-Kruis en Ars. Bonte-Bonte Eiland St.-Kruis; 2a Baron van Zevenaar, eig. Willem de Buck en Zn., Meliskerke; 2b Cos- staud van Klees. eig. Mare. d'Hoore, Sluis, A. J. E. Temmerman, Hoofd plaat en R. J. de Milliano, Oostburg; 2c Costaud van Geeneind, eig. J. der Weduwen, Kerkwerve, J. R. P. Ber- man, Dreischor en A. N. Steendijk A. J.zn., Nieuwerkerk. Hengsten, geboren in 1956 of vroe ger, grote maat: 1 Gambo van de Li ter (tevens kampioen), eig. Willem de Buck en Zn., Meliskerke: 2a Max van Rondeputten, fokk.-eig. M. van Fraaijenhove J.zn.. Axel; 2b Anton van Othene, eig. Willem de Buck en Zn., Meliskerke; kleine maat: la Ni co van Mesch, eig. Willem de Buck en Zn., Meliskerke; lb Cesar van de Ronduit, eig. M. Verdonk en Zn., 's-Heerenhoek; 2 Nico van Hooster- hof, eig. Willem de Buck en Zn., Me liskerke. Dr. J. Sperna Weiland hoogleraar te Amsterdam Dr. J. Sperna Weiland, die gedurende vier jaar hervormd predikant te Brouwershaven was, is in de theolo gische faculteit aan de universiteit van Amsterdam benoemd tot gewoon hoogleraar. De leeropdracht van dr. Sperna Weiland omvat de geschiede nis van dc theologie een voor ons land nieuw vak waarbij de Ned. herv. predikant tevens de encyclope die van de theologie zal doceren. Dr. Sperna r 'eiland, die in 1925 werd ge boren en theologie studeerde in Gro ningen, werd in 1951 bevestigd als predikant der Ned. Herv. Kerk te Brouwershaven. In 1955 vertrok dr. Sperna Weiland naar Rotterdam. Behangen met vele 'medailles van vroegere keuringen laat men de kam pioen 1962 van de afdeling Zeeland van Het Nederlandsche Trekpaard" nog een extra ererondje voor het pu bliek maken. Woensdagochtend werd deze Walclierse hengst, „Gambo van de Liter" genaamd, tijdens de pre miekeuring le Goes lot kampioen uitgeroepen. (Foto P.Z.C.) PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 8 FEBRUARI 1962 IN „DE PRINS VAN ORANJE"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 14