PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ALGERIJNS AKKOORD „ZEER NABIJ" Eind 1963 kernwapens in Franse leger Geen troepen naar Biak via de V.S. Hulpfonds-Geuze heeft Schouwse landbouw geen uitkomst gebracht Vand sag. Bondgenoot? 205e jaargang - no. 31 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P. van do Velde en F. E. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56. cent per week, 7,00 p, kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 6 febr. 1962 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minlm. p. advertentie 4,— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (maximum 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841(b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt2, tel. 6140 f b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg, tel. 2395, Terneuzen, tel. 2116; Zierlkzee, red. tel. 2425, adm. tel. 1 De Gaulle optimistisch, maar noemt geen datum President Charles de Gaulle heeft gisteravond in een radio- en televisietoespraak tot Frankrijk en Algerije de „stellige hoop" geuit dat aan de nu zeven jaar durende Algerijnse oorlog „zeer spoedig" een einde kan worden gemaakt door een akkoord met de FX.N. voor de vorming van een soevereine en onafhankelijke staat. De Gaulle waarschuwde vervolgens dat hij zonodig zijn speciale bevoegdheden zou heruemen om een einde te maken aan de „subversieve en misdadige activiteiten" van het geheime leger, de O.A.S. ln zijn rede, die met veel spanning was verbeid, zei het Franse staatshoofd niets over het verloop van de geheime vredesbe sprekingen met de Moslimrebellen. Hij volstond met te zeggen, dat liet ogenblik waarop Frankrijk de voorwaarden die het de F.L.N. had gesteld zou bekend maken „nabij is". Optreden O.A.S. „tevergeefs" Frankrijk heeft door zijn weige- ring om met de Kussen over Berlijn eu Duitsland te onderhandelen totdat W1 jiiiiiuiiiiiiiiiiniiuiiiuiniiiiiuiuuiiiiiiiiiuiuiimiiuiiiunia| O.A.S. stoorde t.v.-uitzending H In Oran heeft het geheime le- |f 3 ger van Techtse extremisten 3 gisteravond aansluitend op een dramatische ontvoering van de =2 directeur en twee technici van g het plaatselijke televisiestation kans gezien om de radio- en H 3 televisierede van president Do Gaulle van Frankrijk aan het =3 begin te onderbreken en gedu- H rende acht minuten te vervan- gen door een piratenuïtzending. Het piratenprogramma begon 3 precies om acht uur, liet tijd- stip waarop de uitzending van De Gaulles boodschap over ge- heel Frankrijk en Algerije een aanvang nam. Het studioper- soneel van radio en televisie te 3 Oran wist de uitzending welis- waar na enige tijd voort te zetten, doch deze werd door de O.A.S. zwaar gestoord. Elders in Algerije verliep de uitzending normaal. In de hoofdstad Algiers handelden 3 3 tienduizenden Europeanen ech- ter volgens de instructies van |j de O.A.S. door zodra de eerste woorden van De Gaulle werden uitgezonden op pandeksels en andere lawaai-producerende De Gaulle had in de tweede bood schap die hij binnen zes weken tijds tot zijn onderdanen richtte veel plaats ingeruimd voor een uitvoerig over zicht van do huidige situatie van de koude oorlog tussen oost en west en voor de wedergeboorte van Frankrijk als grote mogendheid. Andere belangrijke punten in zijn re de: Frankrijk en de Verenigde Stalen moeten bondgenoten blyven. •Frankrijk dient dusdanig bewapend te zijn dat geen enkel land het zon wagen om het aan té vallen zonder zelfvernietiging te riskeren. Tegen het einde van 1962 zal het merendeel van de Franse militaire eenheden in Algerije naar Europa zijn overgebracht en zal een algemene reorganisa tie zijn begonnen. Eind 1963 zal Frankrijk beschikken over de eerste operationele eenheden van een met kernwapenen uit geruste strijdmacht. Minister Cals geheel hersteld De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft gistermiddag zijn werk zaamheden op het departement her vat. Zoals bekend is minister Cals begin november ziek uit Suriname terugge keerd. Ruim vier weken is hij in het rooms-katholieke ziekenhuis 'in Den Haag verpleegd. Voor verder herstel heeft de bewindsman enkele weken in Limburg doorgebracht. Oorspronke lijk zou de heer Cals maandag 29 ja nuari zijn werkzaamheden hervatten, doch een verkoudheid was er de oor zaak van dat hij nog enige dagen bin nenshuis moest blijven. De 20-jarige chauffeur-monteur A. P. J. die op 14 november van het vorig jaar is ontsnapt uit liet huis van be waring aan de Casuarisstraat in Den Haag is zondagavond tijdens een voorstelling van „Mij Fair Lady" in Amsterdam door de politie aange houden. Hij is gisteren overgebracht naar Den Haag, waar hij nader zal worden ver boord over hetgeen hij sinds zijn ont snapping heeft gedaan. Minister mr. J. M. L. Th. Cals liecfl: dinsdagmiddag zijn xoerhzaamheden in het departement, van o. h. en w. weer hervat. De bewindsman is sinds begin november wegens ziekte afwe zig geweest. hun bedreiging van de westelijke lan- attributen gescandeerd de den zal zijn stopgezet „een catestro' fale terugwijking, dramatische breuk of tragi-koniisch vastlopen, waarop een dergelijke conferentie on getwijfeld zou zijn uitgedraaid" we ten te voorkomen. O.A.S. De Gaulle droeg een zwart pak, wit overhemd en zwarte gespik kelde das. Gezeten achter zijn bu reau in het Elysee sprak hij zijn boodschap met krachtige stem uit en richtte daarbij voortdurend zijn blik in de alles registrerende len zen van de televisiecamera. Zonder de O.A.S. bij name tc noe men gispte de Franse president het optreden van deze organisatie van rechtse extremisten. „Hun subversie ve en misdadige activiteiten", aldus Do Gaulle, „zijn echter tevergeefs". „Deze mensen, die samenzweringen uitvoeren en wandaden bedrijven wor den door het volk eenstemmig ver acht en veroordeeld" aldus De Gaulle. „Over hun lot kan en zal uitsluitend H rechtse strijdkreet „Al-ge-rie H Fran-cai-se" te slaan. j= liiiiiiniiQiuiuiuiiiuiiiuiuiaiuiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiuiiiii worden beslist door de mobiele garde, de politie en de rechterlijke macht". Waarschuwing De president herinnerde voorts aan de speciale bevoegdheden die hij krachtens artikel 16 van de Franse grondwet tijdens de ,generaalopstand' te Algiers in april had verkregen en zei: „Ik heb eens, toen dat nodig was. de vereiste speciale macht aan mij getrokken en zal dat indien noodza kelijk weer doen". Tijdens de uitzending van de gister morgen op telerecording vastgelegde, toespraak stonden te Parijs, Algiers en Oran zwaarbewapende eenheden van leger en mobiele garde -gereed om gesteund door tanks eventuele po-, gingen van de O.A.S. om de macht over te nemen te verijdelen. In de Franse hoofdstad was echter alles rustij In het Amsterdamse (nieuwe) gebouw is maandag de grote F.T.G. B.-textielbeurs geopend. De grote blikvanger van deze ten toonstelling is een echte kermis, wel ke in de grote hal staat opgesteld compleet met kramen, draaimolens en een reuzenrad. Chartervlucht afgelast AMERIKAANS VERBOD „IN VERBAND MET BEMIDDELINGSPOGING" Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren meegedeeld, dat een vergunning voor het vervoer van Nederlandse troepen naar Nieuw-Guinea over grondgebied der V.S., die na de vlucht van vrijdag plotseling is Ingetrok ken, opnieuw in beschouwing zal worden genomen, als onderhan delingen tussen Nederland en Indonesië zouden worden afge broken of in geval van een mili taire noodtoestand. Een woordvoerder van het departe ment gaf een uiteenzetting waarom de V.S. de vergunning voor de vluch ten over Amerikaans gebied voor het vervoer van de Nederlandse militai ren gisteren hebben ingetrokken na die van vrijdag j.l. De verklaring werd uitgegeven door de officiële woordvoerder van het de partement. Deze zei dat de V.S. van ganser harte de pogingen van Thant steunen om een oplossing voor het geschil over Nieuw-Guinea te vinden. „Deze onderhandelingen in New York hebben een zeer delicaat stadium be reikt. Daarom hebben wij in het be lang van een vreedzame oplossing besloten om voor dit ogenblik «derge lijke vluchten niet toe te staan. Noodtoestand Zouden aan de andere kant de be sprekingen tot een vreedzame re geling worden afgebroken of zou een militaire noodtoestand in wes telijk Nieuw-Guinea ontstaan en zouden de Nederlanders ons be naderen voor doorgangsrechten op zulk een basis, dan zouden wij na tuurlijk de zaak bezien in het licht van de dan bestaande situatie". „De eerste vlucht op vrijdag ging door voordat we voldoende gelegen heid hadden de kwestie te bestude ren", aldus de verklaring. „De Nederlanders volgden een pro cedure die, voor burgervliegtuigen, slechts zou vereisen ons van derge lijke vluchten in kennis te stellen. Volgens de V.S. zou een vliegtuig zijn ...is het 350 jaar geleden, dat de Franse theoloog en wiskun- =5 digo Antoinc Arnauld te Pa rijs werd geboren. Arnauld was een leidende figuur van de Jansenisten. karakter van burgerluchtvaart ver liezen als het gebruikt wordt om al leen militair personeel te vervoeren. De woordvoerder zei voorts dat het besluit om geen verdere militair ver voer door de lucht via Amerikaans gebied toe te staan, werd genomen vóór het incident van gisteren in Dja karta. De tweede chartervlucht met militai ren naar Biak, die gisteren op het programma stond en om 4 uar gis termiddag van Schiphol zou vertrek ken is door deze gang van zaken af gelast. NOG ALTIJD DIEP IN DE ZORGEN Overheidssteun onontbeerlijk DE LANDBOUW op Scliouwen- Duiveland, die in 1960 en iu 1961 bijzonder slechte jaren heeft gehad, zit nog altijd diep in de zorgen: tot nu toe is nog niets vernomen over eventuele overheidssteun aan de getroffen landbouwers en ook het z.g. hulpfonds-Geuze heelt weinig soelaas gebracht. Dit fonds, dat is ingesteld op initiatief van de voorzitter van de Zeeuwse Land- bouwmaatschappij, ir. M. A. Geuze en dat in de „overbrug- gingsperïode" uitkomst zou moeten bieden, heeft nauwelijks f 30.000,opgeleverd. Vreemd is dat trouwens niet, want de gehele Zeeuwse landbouw heeft in 1961 een matig jaar gehad. Weliswaar konden met deze 30.000 een kleine twintig géval len in Zeeland de meeste op Schouwen geholpen worden, maar dat is eigenlijk niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat. In spanning wacht men daarom op Schouwen-Duiveland of de gevraagde overheidssteun zal worden gegeven. Als de teke nen niet bedriegen zal over niet al te lange tijd een beslissing op liet verzoek van de Zeeuwse land bouw worden genomen. Hoe deze beslissing zal uitvallen is nog niet bekend. In de zomer van 1961werd de „alarmklok" geluid op Schouwen- Duiveland. Na. het bijzonder natte najaar van I960, volgend op een uitermate droog jaar (1059) trad 'n zodanige structuurverandering op, dat op grote delen van 't eiland geen ge was meer wilde groeien. Voor wat in 1961 nog geoogst kon worden, heb ben vele boeren drie-, soms wel vier maal moeten zaaien. Dit kwam na de „klap" van 1959, toen ten gevolge van de grote regenval de inkomsten ook al minimaal waren geweest. Voor tal van agrariërs op Schouwen was de situatie midden 1961 bepaald niet rooskleurig en hier en daar werd reeds gesproken van liquidatie van bedrijven. Noodfonds Toen ile nood up zijn hoogst was lanceerde de Z.L.M.-voorzitter, ir. Geuze, het idee van een overbrug gingsactie. Deze actie zou bedoeld moeten zijn om de ernstigste geval len de helpende hand te bieden. Op de Z.L.M.-vergadering in Kamper land kon ir. Geuze hierover concrete mededelingen doen: er zou een hulp fonds worden ingesteld door de ge zamenlijke landbouworganisaties, de Z.L.M., de C.B.T.B. en de N.C.B., waaruit renteloze voorschotten zou den worden verstrekt. Onder super visie van de gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouwscltap deze actie van start gegaan. Maar het resultaat is tegengevallen. Met een bedrag van één "of twee ton had men inderdaad op behoorlijke schaal hulp kunnen verlenen, maar met de ƒ30.000 die deze actie tot nu toe heeft opgeleverd, kon slechts een twintigtal gevallen worden geholpen. Do Zeeuwse landbouw heeft echter (Zie slot pag. 2 kol3) fiantlijn Met enige verbazing zal een groot deel van het Nederlandse volk kennis genomen hebben van twee „vrijmoedigheden", welke door buitenlandse mogendheden wer den gepleegd jegens Nederland. Beide vrijmoedigheden hebben iets te ma ken met het conflict rond Nieuw- Guinea. De Japanse regering heeft de vrij heid genomen Nederlandse K.L.M.- vliegtuigen in Tokyo te laten door zoeken om na te gaan of deze (nor male) passagiersvliegtuigen wellicht wapenen aan boord hadden voor Nieuw-Guinea. Dé Japanse regering had geen enkele aanwijzing, dat zich wapenen aan boord van de toestellen zouden bevinden. Er was geen re- eele aanleiding voor deze Japanse onbehoorlijkheid en bij gebrek daar- aan moet men wel aannemen, dat het de Japanners alleen te doen was om een soort „vriendschapsshow" voor Indonesië en voor president Soe- karno ten nadele van Nederland. Wel, dat is dan gelukt. Nederland weet nu, dat de Japanners hun hooghar tigheid van voor 1942 hebben terug gevonden. Een Belgisch ambassadeur heeft kort geleden treffend de aard van de Ja panners omschreven. Hij zei, dat ze bijzonder beleefd en aangenaam zijn als ze op sokken lopen (in hun eigen huis), dat ze onbeleefd en onverschil lig zijn als ze (Europese) schoenen dragen en dat ze onverdragelijk zijn, wanneer ze op laarzen gaan. Blijk baar is voor de Japanners het tijd perk van de laarzen weer aangebro ken. Vermoedelijk echter zouden de Ja panners hun onbehoorlijkheid niet gepleegd hebben, wanneer ze niet een zekere vrijheid daartoe hadden geput uit de houding van de Verenigde Staten tegenover Nederland. Het kan niet anders of zij moeten enige vóór-wetenschap gehad hebben van het dubbelhartige standpunt, dat het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken in neemt in de Nieuw-Guinea-affaire. Dat standpunt is „uiterlijk" welwil lend jegens Nederland, maar in wer kelijkheid wil dat departement Ne derland in een hoek drukken. De Amerikaanse regeling moest gis teren het masker laten vallen toen zij belette, dat via K.L.M.-vluchten over Amerikaans gebied Nederlan ders naar Nieuw-Guinea werden ge vlogen voor de overigens volko men normale aflossing van daar aanwezige Nederlandse militairen. Wij weten nu dus in Nëderland waar wij met de Amerikaanse Navo-bondgenoot aan toe zijn. Afgezien van de vraag of Nederland ten aanzien van Nieuw-Guinea een juiste dan wel een onjuiste politiek voert (waarover men van mening kan verschillen) moet gesteld worden, dat elke staat, die ergens garnizoe nen onderhoudt met het regelmatig aflossen van die garnizoenen geen nieuwe situatie schept. Wel schept degene, die de aflossing plotseling belemmert, een nieuwe situatie en hij verricht daarmee een hoogst on vriendelijke daad. Terwijl Amerikaan se militairen in Nederland vrij rond lopen en Amerikaanse militaire vlie gers op Nederlandse bases vertoeven, worden Nederlandse burgers die pas in Nieuw-Guinea hun uniformen aantrekken van „openbare" Ame rikaanse vliegvelden geweerd. Dit meten met twee maten kan tussen bondgenoten (de Navo) alleen maar ontbindend werken. Het is al bekend dat de Nederlandse minister-presi dent mondeling heeft geprotesteerd toen de Amerikaanse ambassadeur hem het besluit van zijn regering meedeelde Gehoopt moet nu worden, dat de Nederlandse regering het niet bij dit mondelinge protest alleen zal laten, maar het heeft helaas weinig zin als Nederland thans de Ameri kanen zou uitnodigen op korte ter mijn met hun militaire vliegtuigen en hun atoomkoppen te verdwijnen uit Nederland. Een man als de Franse president De Gaulle heeft op soortgelijke wijze al eerder-zijn ontstemming geuit jegens de Amerikanen. Dat heeft echter geen sanerende uitwerking gehad op het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken. Sanerend wordt de invloed van West- europese staten vermoedelijk pas. wanneer de landen van de Europese Economische Gemeenschap tot een volgroeide politieke samenwerking zijn gekomen. Dan staat er tegen over de Verenigde Staten een machtsblok, dat niet langer de capri olen behoeft te aanvaarden van on bekwame Amerikaanse poliüfeke ad viseurs en dan eerst kan West-Euro pa een eigen politiek voeren zonodig dwars tegen de Amerikanen in' Kustvaarder .Ellewoutsdjjk' weer als vermist gemeld Het Nederlandse m.s. ,EIlewoutsdijk" (448 ton), dat donderdag uit de Ierse plaats Waterford met zes beman ningsleden is vertrokken, is maandag in Falmouth als vermist gemeld. Aan de scheepvaart en de kustwacht is verzocht naar het schip uit te zien. Begin januari werd de kustvaarder Ellewoutsdijk ook als vermist opge geven. Het schip was op 2 januari van Belfast vertrokken met bestem ming Westport aan de Ierse kust. Later werd meegedeeld, dat de Elle woutsdijk op de rede van Moville (N. Ierland) een schuilplaats had gezocht voor het slechte wee»,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1