Herv.-geref. gesprek in Zeeland komt op gang WALCHEREN Agenda VIJFTIEN JAAR „SCHELDEK- PERSONEELSVERENIGING ZEEUWSCH-VLAANDEREN BETONMORTEL DE HANDEL IN BOUWMATERIALEN GEDETAILLEERDE UITSLAGEN VAN DE BESTE VIJFTIEN MAANDAG 5 FEBRUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSEOOURANT 6 (Slot van pag. 1) Eikerzee, is van mening dat „1953" te veel was gevraagd; men wist toen niet welke kant men uit wilde. Niet dat men nu in het platte van Schouwen als hervorm de kat en gereformeerde hond leeft, maar wat tachtig jaar uit een ligt, wordt niet door een „op roep van achttien" by elkaar ge bracht. „Het is een kwestie van lange adem", zegt ds. Van der Ban, voor wie het pertinent vast staat dat er ..van de oude genera tie in deze weinig meer is te ver wachten." De oproep van de achttien dus. Op de kerkeraadstafels van de di verse Zeeuwse kerken lag begin van dit jaar bij de ingekomen stukken het zo langzamerhand be faamde boekje van achttien pre dikanten, zowel hervormde als gereformeerde, met een harts tochtelijk beroep op samengaan, op samenspreken. Predikanten, kerkeraadsleden en het gewone gemeentelid ja, die laatste vooral werden opgeroepen een weg te zoeken, waarop men sa men voortaan kan wérken. Geen samenwerking dus in de vorm van samen iets organiseren met een neutraal programmamaar een intens samengaan met als uit eindelijk resultaat: de eenwor ding. Dat is de oproep, die elk kerklid, volgens dit boekje, zal moetèn beantwoorden. Hoe dan ook! Hoe staat het nu met de verhou ding hervormd-gereformeerd, als men dè kerkelijke kaart van Zee land bekijkt? We zijn tot een voorzichtig en vooral niet voor elke plaats bindend resultaat ge komen. Conclusies die we uit ge sprekken met vele predikanten van beide kerken hebben getrok ken. Het gaat hier dus om een be paalde vorm van samenspreken. Samenwerking is er natuurlijk al lang. Bij voorbeeld op nationale feestdagen, de wereldvrouwenge bedsdag, de christelijke school, het Bijbelgenootschap, de dodenher denking, kortom bij alle acties, die breed interkerkelijk kunnen wor den opgezet. Dat wil meestal meer zeggen dan alleen hervormden en gereformeerden samen. Tot deze twee kerken juist richt zich ech ter de oproep van de „achttien." Helemaal niets Er is van een samensprekenglo baal gezien, geen sprake in die Zeeuwse plaatsen, waar de her vormde gemeente een uitgespro ken vrijzinnige of gereformeerde- bondsstriic-tuur lieeft. Dat ligt voor de hand: van gereformeerde zyde blijft men afwijzend staan tegenovei predikanten, die, naar hun opvatting het „hart van het christendom" aantasten. In bonds- kring (Tholen, St.-Pliilipsland) is er en we citeren de gerefor meerde predikant J. C. van Eg- mond „geen kans om tot een gesprek te komen." Men wil niet; zelfs niet samenwerken op bij voorbeeld bevrijdingsdag. Zeeuwsch-Vlaander en Vanuit ZeèuWaéh-Vlaanderen ko men de meest optimistische klan ken. Ds. P. A. L. Brinkman, her vormd predikant te Schoondijlte, is heel enthousiast. Hij hamert er steeds óp dat men van onderop moet beginnen, van het gewone gemeentelid uit. Dat is in en óm Schoondijkc heel goed begrepen. Twaalf inwoners (van wie vier hervormden en vier gereformeer den) zullen de ópfoep bespreken. Er komt echter geen dominee aan te pas. Men wil er voor oppassen te gaan theologiseren. Hoewel de tegenstellingen heel gróót zijn. ziet ds. Brinkman perspectieven voor Zeeuwsch-Vlaandefen. Hij denkt daarbij aan Breskens, Oost burg en vele andere plaatsen, waar de kerken elkaar zooken. Ds. W. C. van Hattem, gerefor meerd predikant te Terneuzen, noemt met name in het westen van Zeeuwsch-Vlaandefen de sa menwerking goed. „Enorm goed zelfs". Voor het oostelijk deel ziet hij grote bezwaren: geen samen werking met gemeenten van vrij zinnige modaliteit. Ook hier dus: elkaar zoeken, maar niet onvoor waardelijk. Op Walcheren kwam Oóstkapelle onlangs in het nieuws, omdat men vorig jaar op eerste pinksterdag een gezamenlijke hervormde-gerc- formeerde kerkdienst had gehou den. Daar is later op de gerefor meerde classis nogal het een en ander over to doen geweest. „Officieel is my daar niets van bekend", zo vertelde ds. E. Iï. O. Richard, de hervormde pastor, ons. Hij blyft op het standpunt staan, dat men elkaar kan en moot vin den. Zoals men bijvoorbeeld in do zomermaanden gezamenlijk met de hervormde Open Deur en de gereformeerde Elizabethbodc erop uit trekt „Wel is liet nodig dat we ons bezinnen op wat de kerk orde ons aan beide zijden toe staat", meent ds. Richard, „maar men zal elkaar over en weer moe ten accepteren. Er wordt weder zijds vertrouwen gevraagd." Accepteren en vertrouwen. Woor den clie, wë Vóór gëheèl Walcheren hoorden. Samenspreken in Vlis- singen bijvoorbeeld, weiiicht sa men een kerk bouwen. Ds. M. Enker, hervormd predi kant in Middelburg: al lang vrien delijke contacten met gerefor meerde kèrkeraad: iedere vrijdag avond gezamenlijk bidden in de Engelse kerk. Ds. J. van Vliet, hervormd predi kant te Domburg: vooral in de zo mermaanden veel contact; de Jonge Kerk spreekt veel over de „oproep." Ds. J. Vlaardingerbroekgerefor meerd dominee te Grijpskerke, die vertelde dat in zijn dorp de sa menwerking is doodgebloed, is stellig van mening dat „wè niet de kant van de achttien op moeten". Toch ziet hij nog wel enkelê mo gelijkheden „al is dat heel moei lijk". Voor Walcheren dus iets minder positief dan voor Zeeuws-Vlaan- deren. 'ln en om Middelburg zoekt men elkaar, maar uiterst voor zichtig. Wat dat betreft, kan men zien dat Walcheren niet Voor niets het meest Zeeuwse eiland is. Duivelandniets Op Schouwen en Duiveland ge beurt, met uitzondering van het strandpastoraat in de Westhoek, weinig spectaculairs. In Zierikzee we Citeren ds. C. Bezemer (her vormd) gebeurt helemaal niks. Hij betreurt dat heel erg. Wie echter weet hoe scherp de Zierik- zeese hervormde gemeente in een orthodox gedeelte en een vrijzin nige groep uiteenvalt, verwondert zich niet over het uitbleven van elke toenadering. Een vrij somber beeld, dat door deze en andere oorzaken vrijwel voor geheel Schouwen en zeker voor Duive land geldt. De Bevelanden: zoeken Over Noord-Beveland hoorden we heël wat anders. Men kan er uit stekend kerkelijk haast elkaar, maar ook uitnemend met elkaar Grindschepen aan de grond op Westerschelde Op de Westerschelde voeren zater dagavond de aan elkaar gekoppelde met grind geladen vaartuigen „Caro- na-del-Maren „Fraglem" ter hoog te van boei 4a in het „Gat van Osse- nisse" uit elkaar. Het eerste schip liep aan de grond, waardoor do ka bels, waarmee de „Fraglem" aan dc „Carona-del-Mar" verbonden was, braken. Dc „Fraglem" liep even later op de dijk bij Ossenisse. De sleepboten „Holland" en „Schel de'' voeren uit Terneuzen ter assis tentie uit. Deze slaagden er in de vaartuigen bij hoog water vlot te trekken. leven. Er is een nauw contact en, zo vatte ds. H. van Aller, de ge reformeerde pastor van Geersdyk (sinds 1946) de situatie samen: er is een complete samenwerking en samenspreking. Predikanten ont moeten elkaar om de twee maan den en de verhouding tussen de gemeenteleden is vriendschappe lijk." Op Zuid-Beveland ziet men een beeld, dat als de grootste gemene kerkelijke deler voor Zeeland zou kunnen dienen. Er begint iets te groeien, zo vertelt ds. F. N. M. Nijssen, hervormd predikant te Göes. In deze Zuidbevelandse een-* trumstad wordt nog deze maand een gecombineerde kerkeraadsver- gadering gehouden. De eerste naar men hoopt, van een grote cyclus. Als eerste vraag Zal de „eenheid en de heiligheid van de kerk" aan de orde moeten komen. Ds. Nijssen constateert een „kli maatsverandering" en een groei end contact, tot uiting komend in het spreken van predikanten op eikaars wjjkavonden. Uit al deze contacten kan, volgens ds. Nijs sen, iets goeds tot stand komen, iets van blijvende waarde. Zijn gereformeerde collega uit Heinkenszand, ds. N. H. Heiner, is van oordeel dat als het over de „Kerk" gaat, niemand zich kan onttrekken. En zich ook niet mag onttrekken. Voor Heinkenszand is men door allerlei omstandigheden nog niet aan de persoonlijke dis cussie toe, maar men zal contact moeten zoeken. Beide visies zijn kenmerkend voor Zuid-Beveland. Men zoekt elkaar. Omdat men tot het besef is geko men, dat men iets verloren heeft. Dè eenheid namelijk. Op een kiertje Zo ligt dus in Zeeland de situatie nu. Anders dan in 1916, toen de hogere kerkelijke organen in actie kwamen b(j de combinatie domi- neé-petroleum. Anders ook dan in 1953, toen het water bijeenbracht, wat de taak van de belijdenis al leen is. In het komende halfjaar zullen dus allerwege in Zeeland samen- sprekingen volgen oi' worden voortgezet. Het kan niet anders of voor beide kerken zal dit boek je oorzaak zijn van winst. Maar weer niet in alle Zeeuwse gemeen ten. In sommige plaatsen kent men elkaar wel, maar kerkelijk loopt men elkaar zonder zelfs te groeten voorbij. Maar misschien doet zo'n boekje als van de acht tien nog wel een deur open voor elkaar. Al was het maar óp een kiertje.... Nutsleeszaal en „openbare" In het artikel over een mogelijk sa mengaan van Nutslêeszaal en Open bare Bibliotheek in Vlissingen (za terdag) is een fout geslopen. De Ver eniging Openbare Leeszaal en Bibli otheek telt niet, zoals gemeld, 250 volwassen leden, maar 1250. Het aantal jeugdleden is omstreeks 875. Officiële publikatie VLIS6INGEN 13^ én \v. van Vllsfclngen bfengeh ter openbare kennis, dat vóór kinderen be neden de leeftijd van twéé jöar gelegen heid bestaat tot lcoatêlóos inenten tegen pokken en voot oiideren tót kosteloos tlERlNBNTEN op woensdag 7 februari a.s. te 4 uur n.m. in liet gebouw van bet Medisch Centrum, Julianalaan 4 te Vlis singen. Middelburg City: Fabriek van officie ren, 20 uur, 14 jaar. Eléclro: De vij and in de schaduw?, 19.30 uur. 14 jaar. Vlissingen Alhambra: Fabriek van of ficieren, 20 uur, 14 jaar. Luxor: De plunderaars, 20 uüf, 14 Jaar. Goes Grand: Dè hel van Saipan, 20 uur, 18 jaar. Bergen op Zoom Roxy: De schaduw, 20 uur, 18 jnar. Luxor: De ondeugen de «Pelsjes van Móntihartre. 20 uur. KapellcBiezelinge Hotel ..De Zwaan": Jeugdfilm. Achter 'Je geheime deur, 16 uur. En eeuwig zingen de bossen. 20 uur. 1'erncuzcu Luxor: Wilde haren. 20 uur. 14 jaar. Sim van Gent Olymplu: Alleen de 20li was getuige, 20 uur, 18 jaar. Oostburg Ledel theater: Jétry alö As sepoester, 20 uur. a l. AXel Het Centrum: De zwarte tiran, 20 uur. 18 jaar. Hulst. Bioscoopgebouw: Om zonden huilt men later. 20 uur. lê jaar. Zierikzee Concertzaal: Jerry als ruim tevaarder. 20 uur. a.l. Haamstede Hotel Bom: Jacht op ont voerde vrouwen, 20 uur, 18 jaar, St.-Annaland Zaal Rijnberg: Z.L.M.- vergadcring. 19 uur. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen 2-2: Stordiek van Antwerpeh: Sacamore van zee. 3-2: Sleep boot Tyrie inet als Bleep de tanker Berta, ze zijh van Willemstad gekomen. Vlissingen vertrokken 2-2: BoreUlo naar zee: Pregel naar Odehse: Stordiek naar Vasteras; Ceuta naar rede: Sacamore naar Boma. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen 2- 2: Roland van zee: Pirola van Brake, naar Sluiskil: Steven van Lissabon: Ant je van Brèskcns: Admlralengraeht van Rot terdam: Ali'rté van Par; Leuvehaven van Rotterdam: Rubato Van Middiesborough; Eob van Itea: Albatros van Goole; Mar- nelloyd van Napels. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen 2- 2: Geeststroom naar Maassluis: Geestdam naar Maassluis: Meidoorn haar Rotter dam: Calchas naar Rotterdam: Diet haaf Waterfórd: Goote naar Manchester. 3-2: Rose haaf Dunkirk: Irene naar Eridge- water: Diogenes naar Amsterdam; Socra tes naar Hamburg: lsis naar Stavunger: Rose naar zee: Globe tiaar Londen. MIDDELBURG OPROEP COMMISSARIS VAN POLITIE Vrijdagavond zijn in de omgeving van de Middelburgse Abdij twee meisjes gehinderd door een man. Dc commissaris van politie te Middel burg verzoekt deze meisjes zich op zijn bureau te willen melden. KERKNIEUWS GEIIEF. KERKEN Aangenomen naar Palmetstone- North Nieuw-Zeeland: L. Zwaan te Loblth. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Noordscheschut: W. de Joode té Den Haag-Z. innmmimmmiiiiniiiiimnnimminiiHiiiiitniiiiiiiiiiiiiiiiimi! Hijgend dievenduo bij Bergen op Zoom gevat s Een wel zeer begaafd duo is §g in de nacht van zaterdag op zondag in en om Bergen op s Zoom doende geweest links en rechts auto's te stelen. Hun vijfde poging liep wat mis- troostig af. Bij het benzine- station op dc splitsing weg naar Antwcrpen-Zeeuwse weg duwden zij een wagen weg. voorzichtig om geen gerucht g= te maken. Eenmaal op dc weg poogden zij do auto te starten, s s Het ging niet. Duwen dus. Zij ÜT Waren al driehonderd meter gevorderd, toen de politie hen bij dc geruisloze automobiel inrekende. Er zat geen motor in... De eigenaar van het ben- zineslation, de heer Haver- H mans, had het tweetal dc =s iï 31-jarlgc F. M. uit Heerlen en dé 18-jarige A. D. uit Bergen s s op Zoom wel bezig gezien s mót de auto, maar hij liet hén rustig begaan. Hij belde de po- litie en meldde dat zich twee 5§ dieven met een auto hygend in g§ dê richting Hoogerheide spoed- I den. Het had het tweetal de gehele dag al niet meegezeten. In de Prins Bernhardlaan en de Roocklaan te Bergen op Zoom waren drie pogingen om auto- El sloten te forceren op niets uit- gelopen. Eindelijk lukte het, in de Borgvlietsedreef. Maar op g= weg naar België, op de weg tussen Bergen op Zoom en de splitsing Antwerpen-Zeeland, f§ was het tweetal zo ongelukkig een tuintje binnen tc rijden. E= Daarop volgde het avontuur met de auto, die voor repara- tiedoeléinden by het benzine- station stond. M. is een goede bekende van dè politie. Met auto's is hy minder bekend. lluillUlllllllllllllllllllllllllllinUIIIIUIUIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlT B. v. d. Slikke voor 2e maal kampioen op de tractor Zaterdag heeft de Landbouw Jonge ren Gemeenschap Zeeland in Middel burg de provinciale contactdag ge houden, die 's ochtends geheel was gewyd aan diverse wedstrijden. Op de Markt ronkten de tractoren, waar mee de boerenzoons elkaar de loef trachtten af te steken in behendig heid, terwijl in de foyer van het City theater de jongens en meisjes elkaar in diverse wedstrijden bekampten in deskundigheid in het herkennen van stoffen, waren, taxatie veevoeding en onder meer aardappelrassen. Het meest spectaculaire was echter de trekkerbehendigheidswedstryd, die gedurende de ochtenduren vi'y veel belangstelling van de Middelburgers trok. Na een spannende strijd wist B. van de Slikke uit Biervliet alle ande re deelnemers achter zich te laten, vyaarmee hy voor de tweede achter eenvolgende maal kampioen werd. De verdere uitslag luidt: 1. A. v. Dijke, Colynsplaat, 2. H. J. Dièleman, Zaam- slag, 3. J. Luyk, Colijnsplaat. De uitslageft van de andere wedstrij den luiden: stoffen herkennen: 1. mej. D. Gaanderse, Brouwershaven, 2. mej. D. v. d. Sèhèlde, Brouwers haven; warenkennis: 1. mej. M. de Poeter, Kattendyke, 2. mej. M. den Engelsen, Sprang-Capelle; taxatie veevoeding: 1. Z. Pöppe,Grijpskerke, 2. A. Rijnberg, Bièrvliet; aardappel- rassen herkennen: 1. J. v. Putte. St.- Annaland, 2. F. A. de Jonge, 's-H.- Abtskerke; intelligentietest: 1. mej. H. Schrier, Oostbiirg, 2. mevr. Jas- perse-Geldof, Koudekerke; wat hoort bij elkaar: 1. A. L. v. Heusden, Scher- penisse, 2. mej. S. Kouwer, Schoon- dyke; gewicht raden van voedsel ten bate van de 10 x 10 actie (opbrengst 20,80): 1. mej. I. de Dreu, Goes, 2. J. v. d. Putte, St.-Annaland; hand- werkwedstrijdén, èlle eerste prijzen: mej. M. Kleiman, Sluiskil (2x). mej. C. Buyze, Zuidzande, mej. C. Kotvis en H. Buyze, beiden Zuidzande, mej. C. de Jonge 's-Heèr-Abtskerke ert mej. C. Jeronlmus, Hoedekenskerke; modeshow ('s middags gehouden): 1. mej. T. Dekker, Oostburg en mej. M. v. Maldegeni, Góés, twëedè prij zen mej. C. Bruinzeel. Borssele, N. Lako, Groede en M. Kielman, Sluis kil. IN VLISSINGEN Gevierd met druk bezochte receptie en feestavond Met een druk bezochte receptie *s middags en een cabaret in liet „Scheldekwartier" te Vlissingen, heeft de personeelsvereniging van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" zaterdag het vijftien' jubileum gevierd. Burgerlijke stand CADZAND Veel belangstelling voor filmavond Rode Kruis Dinsdag heeft het Ned. Rode Kruis in het verenigingsgebouw „*t Zwin" te Cadzand een filmavond gegeven, waarvoor voel belangstelling be stond. Burgemeester J. A. Leen- houts sprak het welkomstwoord en hoopte, dat het aantal leden in ver band met de toename van de bevol king eveneens zal vermèefderen. Vervolgens werden de films S.O.S. Kongo en Madame Curie vertoond. In de pauze werd de traditionele verloting gehouden, waarvoor enkele neringdoenden van Cadzand de prij zen beschikbaar hadden gesteld. De heer M. I. Hoste, secretaris van dó afdeling West Zeeuwsch-Vlaan- deren van net Ned. Rode Kruis, gaf tot slot een uiteenzetting van Tiet werk der vereniging. NIEUWVLIET Varkenshouders bijeen De vereniging van varkenshoudovs „Helpt Elkander" hield dezer dagen in de „Stadsherberg-" tc Nieuwvliet haar ledenvergadering onder voor zitterschap van de héér J. Quaars. Het jaar 1961 ls in financieel opzicht niet gunstig geweest, want de pen ningmeester moost zyn boeken af sluiten mei een nadelig slot van f 237.05. Dit ongunstig beeld is toe te schrijven aan gedane uitkeringen we gens stérfte onder verzekerde zeu gen. In de cóntributleheffln" werd geen wijziging gebracht. Tot var- kensknipper werd benoemd dc heef Iz. Quaars. Dc heer J. A. v. d. Schané werd ln het bestuur herkozen. TERNEUZEN Bevallen: H. Ch. van LeeuwenHendrik- sen, d.; F. G. RubenKrijger, z.: T. A. M. van Liere—van den Bekke, d C. I. Wol- fert—van Harn. z.: A. J. A. Loroux— Taalman, z.; A. E. L. van Wiiesberghe de Brujjne, z.\ S. J. van AckerGoors, z.; B. D. J. M. Roels-^Cerpentier, z.: P. C. de De personeelsvereniging werd j fe bruari 1947 door de heren J. J. Mar- teyn en H. Koops opgericht, die res pectievelijk voorzitter en secretaris in liet eerste bestuur waren. In het begin telde de vereniging 300 leden. Momenteel is dit aantal byna 1800. De heren J. Wisse en L. v. d. Heuvel, respectievelijk commissaris en secre taris, hebben het langst zitting in het bestuur, beiden omstreeks 13 jaar. Op de receptie gaVên ondermeer blijk van hun belangstelling de directeu ren J. W. Hupkes en ir. G. N. van Ginkel, mr. J. Quast., personeelschef bij „De Schelde", alsmede de oud- dirèctèur, if. C. Kapsèfibérg. Vóöft§ waren er vertegenwoordigers van zusterverenigingen en van het mu* ziekgezelschap „Vlijt en Volhar ding" te Souburg. Namens de Ba- zenvereniging bij „De Schelde", voer de het woord de voorzitter, J. Meijer, namens de Ambtenarértvéreniglrtg voorzitter H. S. O. Erdelmann, waar na dc lieer J. van der Putten als voorzitter van de afdeling Vlissingen van de Bond van Bejaarden felicita ties aanbood. De héér A. Kerkhof, voorzitter van de personeelsvereni ging bedankte de sprekers. Er wareii bloemstukken en cadeaus voor dé ju bilerende organisatie. Een opgewekt cabaret-vftriétépfó- Gasboei 500 m afgedreven Drie schepen liepen op slikken bij Stavenisse Drie schepen zijn zaterdag op dé slikken van Stavenisse gelopen door dat een gasboel (Kt-3) door nog on opgehelderde oorzaak 300 meter in noordoostelijke richting was afge dreven. De schepen, die aankoersten op de boei, die normaal de scheiding tussen de vaarwaters Keeten en Wit te Tonnen Vlije aangeeft, kregen geen schade. Het vaartuig van de rijkspolitie te water uit Wemeldlnge, de RP 18, dat twee van de drié ge strande schepen met radar wcglood- ste, kreeg enige lichte schade. De gasbooi werd dóór dé bemanning van de RP 18 op hétzelfde moment gedoofd dat een vierde schip, het 'uitse m.s. „Orpheus" aankoerste op de boei en dus het vierde gestrande vaartuig zou zijn geworden. Het schip werd nu door de radar van het poli- tievaartuig in dè juiste kóérs ge loodst. Het 1000 ton metende Duitse motorschip „Esso-Hamburg" kon op eigen kracht vlot kómen; het Belgi sche motorschip „Annelles" van 750 ton, dat met zand geladen was. werd later vlot getrokken door het ber gingsvaartuig „Adja" uit Wemeldln ge en naar Wemeldinge gesleept. Het derde vastgelopen schip, de Nédef- landse „Drie Gebroeders" voer nog tegen de RP 18, Wélk schip bij deze manoeuvre enige lichte schade kreeg. Afscheidsbijeenkomst gewest Zeeland P.v.d.A. In een zaterdag 17 maart a.s. in het Citj'-theater te Middelburg te houden openbare bljeèfikömst van het ge west Zeeland van de P.v.d.A. zal officiéél afscheid worden genomen van Mt\ A. J. van dér Weel, te Mid delburg, alsmede van de heer L. C. van Oorschot te Vlissingen. Aangezien de heren Van der Weel en Van Oofschot géén. kandidatuur voor de a.s. Statenverkiezing meer wensten te aanvaarden, zullen zij in juni a.s. ophouden respectievelijk lid van Gedeputeerdè Staten dezer provincie en leider van de P.v.d.A.- fractie in de Staten van dit gewest te zijn. Dé leiding van de bijeenkomst welke een feestelijk karakter zal dragen - zal berusten bij het lid van Gedeputeerde Staten, de heer M. J. van Poelje, voorzitter van het gewes telijk bestuur. gramma van „René Frijtern Variété" werd 's avonds afgewerkt in een ge heel bezet „Scheldekwartier". Confe rencier Frans Vrolyk, leidde de avond die als titel had meegekregen: „Vro lijkheid in wintertijd". Hierna volgde een optreden van het showorkest „De witte Kraaien", dat bekende'liedjes speelde. Hansy Pal lieter vergastte de aanwezigen op vlotte zang, wat ook deed het beken de zangduo „De Spelbrekers". Teen agerster Ria Valk zong enige van haar successen. Dan waren er „The Melton Brothers" met komische acro batiek. „The Crocksons" zorgden na de pauze nog voor sensationele ba lans-attractie. De avond was geopend door de heer A. Kerkhof, die ondermeer de heren Hupkes en Van Ginkel kon verwel komen. Feijter—Dieleman, z.: A. Kielman—'Wie- d.: T. A. de KoeijerMeertens, z.; P. E. de Kramervan Fraeijenhove, d. Ondertrouwd: C. E. van den Bulck, 24 j. en I. A. J. de Groene, IS j. Overleden: P. M. van Eijk, 72 J. wedn. an C. van der Hooft: H. D. van Regen mortel, 03 j. e.v. B. M Geerts. EUROPESE SCHAATSKAMPIOENSCHAPPEN De gedetailleerde uitslagen van de 15 rijders Grlshin trok zich vóór de 10.000 meter terug die zich voor het eindklassement plaatsten waren: 500 m 1500 m 5000 m 10.000 m totaal KERKNIEUWS Afscheid ds. Warffemius te 's-Heer-Abtskerke In 's Heer Abtskerke nain zondag avond ds. Th. F. Warffemius al- scheid als predikant van de hervorm de gemeente wegens vertrek als in- düstfiepredikant naar Arnhem. Ds. Warffemius diende 's Heer Abtskerke bijna 5 jaar. Bij de afseheidsdienst was de kerk geheel bezet. Nét dè lofprijzing liet de predikant 2ingen gezang 227 vs. 2 en 4. De eerste schriftlezing was Genesis 12, 1 tot en met 4, de tweede Romeinen, höófdstuk 8 vanaf vers 18. Ds. Warffemius preekte naar aanlei ding van vers 19 uit hoofdstuk 8 van de brieven aan de Romeinen: „Want hot schepsel als met opgesto ken hoofd verwacht de openbaring der kinderen Gods". Na de preek volgde gezang 304. Als slotzang was gekozen gezang 280 vers 1 en 5. Ds. D. J. Baars uit 's Heer Arends- kèfkê sprak hem namens de ring tóe. De gemeènte zong ds. Warffe mius toe. Tal van predikanten uit de gémeentê en de omliggende plaatsen waren in de kerk aanwezig. Tévens gaf burgemeester J. D. Jan sen van 's Heer Abtskerke biyk van belangstelling. In hét verenigingsge bouw „Irene" drukten hierna velen ds. Warffeminus dê hand ten af scheid. Intrede ds. H. W Doornink herv. gemeente, Groede fis. H. W. Doornink deeil zondag zijn intrede als predikant van de her vormde gemeente in Groede. 's Mor gens werd hij bevestigd door ds. .1. Folkertsma van Wanneperveen na een prediking over het slot van Han delingen met nis tekst: „En toen Paulus de broeders zag, dankte hij God en greep moed". In de middagdienst sprak de pas be vestigde predikant naar aanleiding van een tekst uit 2 Cor. 13: „En de gemeenschap van de Heilige Geest zij met U allen". Deze zegen is niet de fjslmtmg van de dienst der gemeen- té, aldüs ds. Doornink, maar de dienst gagt; aópr in de wereld. Het is de Tr.ei, £e!st\die ons binnenleidt in de Wereld, ln de gemeente van Groe- de\,;'£e kerk is het bewijs, dat de Heilige Geest nog werkt in dit dorp Na de dienst spraken onder meer burgemeester J. C. Everaars namens de burgerlijke gemeente van Groede. pastoor Fossaart namens de r.-k. pa rochie in Groede, ouderling A. Ver gouwe namens de vrije evangelische gemeente in Nieuwvliet, ds. W F ten Rouwefaar van de evang. luther se gemeente in Groede, ds. W. S. E venhuis uit Biervliet als praeses van de classis IJzendijke, ds. W. B. Bergsnïa uit Waterlandkerje als nestor van hervormde predikanten uit de ring. Namens de kerkvoogdij en het college van notabelen voerde het woord de president-kerkvoogd, de heer F. van Dyk. De laatste me moreerde de oplossing, die gevonden ls met de lcerkeraad en de gemeente ten aanzien van de financiën met het spreekwoord „Tegenslag houdt het zaad in voor een groot voordeel". Hy bracht, evenals ouderling p. Hoste, namens de kerkeraad dank kan de gemeente en de consulent, ds. J. Brezet. Ouderling Hoste voegde hier een vraag aan de gemeente "toe óm zich te laten oproepen door het geluid van de torenklok. Ds. Brezet éloot de rij van sprekers. Allen wens ten de dominee met zijn gezin een jTuchtbare en zegenrijke tijd toe in Groede. In een kort woord dankte de nieuwe predikant de sprekers, de koster, de organist en de vrouwen vereniging voor hun medewerking. Ook de „vrienden uit Mechelen" (de Vórige standplaats van de predikant) en ds. Folkertsma. werden in het dankwoord betrokken. Na toezingen van psalm 134 3: ..Dat 's Heren Zegen op TT daal", was er gelegenheid Voor een persoon lijke kennismaking. 1. Merkolov 2. Ivouprianoff 3. Stenin 4. V. cl. Grift 5. Jóhamiesen 6. Traub 7. Kotov 8. Monaghan 9. Matusevitch 10. Tapiovaara 11. Aaness 12. Thomassen 13. 1 Nilsson 34. Slott 35. J. Nilsson 42.9( 6) 42.2 3) 41.72) 42.43) 43.9(14) 44.0(17) 44.6(22) 44.5(21) 13.4(10) 43.9(14) 43.28) 43.39) 44.0(17) 44.4(19) 46.9(32) 2.15.73) 2.16.2( 4) 2.3.4.7 1) 2.14.8( 2) 2.17.8( 8) 2.18.1 9) 2.18.4(11) 2.19.1(13) 2.17.2 5) 2.19.7(14) 2.17.7 7) 2.21.6(20) 2.21.0(18) 2.20.0(16) 2.25.2(26) S.00.6( 1) S.13.8( 3) 8.20.8(11) S.21.7(13) 8.11.5( 2) 8.19.5( S) 8.14.6( 5) 8.15.6 6) 8.21.4(12) 8.20.7(10) 8.25.7(15) 8.19.4 7) 8.13.8( 3) S.25.0(14) 8.20.4 9) 17.01.4 3) 17.05.1 5) 17.25.3(11) 17.14.08) 16.57.9( 1) 16.58.7( 2) 17.05.5 6) 3 7.03.4 4) 17.41.8(15) 17.16.6( 9) 17.35.1(14) 17.19.7(10) 17.33.1(13) 17.29.1(12) 17.08.8( 7) 3 SS.163 188.435 188.945 189.203 189.878 190.918 191.468 391.597 192.363 192.367 192.425 192.465 193.035 193.223 196.947 Marktberichten COÜP. TUINBOUWVEILING ROTTERDAM Andijvie I.IS—1.27. Spruiten IA 77—37. IIA 59—83. IB 1.05. ID 73. geschoond 89— 1.27, aanvoer 8000 kg. Witlof IA 66—75, IIA 51—64. IB 61—04, IIB 49—60. aanvoer 29.000 kg. Rode kool 10—22, Gele kool 15 —25, Groene kool 28—47, Boerenkool 20— 21, Kroten 20—23, Prei ÏA 03—76, IIA 25— 86 pél' kg. Selderij 34—57 per bos. Grote peen 1826, Uien I 3641. geschoond 20 S5 per kg. Knolselderij 8 st. 22—30, 10 St. 17—23. 12 st. 16—20. 35 st. 9—16 p. si. Golden Delicious, klas IA 82—86. IB 75 -79. IC 58—69, IIA 6é-fil. UB 60-75. IIC 5966. Jonathan, klas IA 6509. IIA 51 —06. IIB 56—42. St. Remy, klas IA 4C— 49. IB 44—48. IC 39—40. IIA 45-49. IIB 43—47. Goudrenet, klas IA 71—74, IB 69 —72, IC 62—65. IIA 39—74. IIB 63—64.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3