Dokter Folmer neemt na 33 jaar afscheid Noodlanding bij Westkapelle Zeeuwse tliiiiiinik EMOTIONELE BUITENGEWONE VERGADERING K.V.P.-HULST Hroncli Sletten 3 PROVINCIALE XBBUWSB COURANT MA-AIS O AU o i?1iiii»i"vUAKi l»o2 &2tvin WESTELIJKE WIND Aanvankelijk hier en daar regen, la ter op de meeste plaatsen enkele op klaringen. Matige tot krachtige aan do kust af on toe liardc westelijk© wind. Dezelfde middagtemperaturen als gisteren. ZON EN MAAN 6 februari Zon op 8.13 onder 17.36 Maan op 0.07 onder 19.-17 RUILBEURS Zaterdag zijn verschillende Zeeuwse postzegelverzamelaars als hoogst te vreden mensen huiswaarts gekeerd; De nog jonge filatelistenvereniging „Delta", die haar leden door geheel Zeeland heeft, hield in café-rèstau- rant„Suisse", .Middelburg haar eer ste ruilbeurs. Honderden postzegels waaronder enkele bijzonder waarde volle exemplaren, verwisselden hier van eigenaar. „Delta", 1 januari j.l. opgericht, telt thans reeds meer dan tachtig leden. De vereniging wil twee tot driemaal per jaar een dergeljjke. -ulldag organiseren. De eerstvolgen- zal in mei wordert gehouden. ETALEREN In Oostburg is de jeugd zaterdag middag aan hel etaleren geslagen. ..Modes van der Plas" ontruimde tien etalages voor dit doel: zö konden or tien „ploegen" van elk twee jongelui aan dé wedstrijd TAAL Bij onze zuiderburen is dé tadlwed- stijd weer eens opgevlamd; er Zal ecu taalgrens getrokken morden etl onze collega, die dagelijks hét we reldgebeuren onder de loep neemt verwacht volgens de krant van vrij dag j.l. een touwtrekken om elk dorp en elk gehucht, dat op de Frans- Vlaamse grens ligt, De Belgische mevrouwdie oen brief je sahreef ucm bekgnden in Rétrau- 'chemont zal bij het touwtrekken ove rigens vermoedelijk niet van dc par tij zijn. 't Zal niét veel uitmaken, maar goed. van de weinige zaken die mén zeker weet zou dit er een kunnen zijn en misschien kunnen partijen er hun voordeel mee doen. Dio mevrouw in België, ao vermoeden Wij, zal het zo een zorg zijn in wellt taalgebied zij terecht zal komen. Bij gebrek aan betere informatie vond 'zij namelijk als adres van haar vrien den in Retranchement de A An duiding „zachte berm" ru hoewel dal als ti(trcs*nanduidinr] Frans noch Vlaams noch Nederlands is, kwam de brief uitstekend terecht HARDE WOORDEN Protest tegen advies provinciale verkiezingen In een buitengewone vergadering van de K.V.I'.-Statehkring Hulst, za terdagmiddag gehouden in de „Ko ning van Engeland" te Huist, zijn harde woorden gevallen. Duidelijk bleek in deze vergadering dat er groot verschil van mening in de Sta- tenkring bestaat over het advies voor de provinciale verkiezingen, zo als dit is uitgebracht door de provin ciale verkiezingsraad van de kring Middelburg vau de K.V.P. Ingevolge dit advies werden twee bestuursle den van de Statenkring Hulst, de he ren drs. W. Lockefeer en drs. Th. Dè Zeeuwse K.V.P. lieèft zondag ge stemd over de groslijst voor de a.s. Statenverkiezing. In twee van de drie statenkringen kwamen geen wij zigingen meer voor, maar in de sta tenkring Goes verwisselenden de héren J. H. Roose, Góes en M. Oer- lemans, Tholen van plaats. De heer Roose kreeg namelijk een groot aan tal voorkeurstemmen, '275 van de 784 uitgebrachte stemmen. De eerste vier plaatsen van de kandidatenlijst worden ingenomen door de vrijge stelden, waarover dus niet gestemd moest worden. De kandidatenlijst ziet er thans als völgt uit: 1. mi', dr.. A. J. J. M. Mes, Heinkenszand; 2. J. M. A. C. van Dongen, Aardenburg; 3. P. V. Ver- cauteren, Clinge; 4. J. F. van de Voorde. Sluiskil; 5. P. H. Adriaan- s6ns, Middelburg; 6. drs. F. M. Ber bers. Sluiskil; 7. C. Verdonk, Nieuw- dórp; 8. E. J. van Ruymbeke, Nieuw- Namen: 9. C. van Bellegem, Èede: 10. A. L. van Geesbergen, Zierikzee; 11. drs. W. R. V. Dusarduyn, Goes; 12. F. de Waal, Graauw; 13. J. H, Roose, Goes: 14. W. Miehielsen, Vlis- singert; 15. W. Colseü, Sas van Gent; 16. M. Oerlemans, Tholen; 17. Jac. Blaakman, Hoofdplaat; 18. mevrouw G. Koopmans-Nelissen, Goes; 19. R. de Badts, Schoondijke; 20. W. Colsen, Hulst. De heren drs. W. L. A. Lockèfcer. Hulst eli drs. 'fli. Adriaansens, Hulst, hebben zich teruggetrokken. Dokter A. Folmer van Driewegen, meer dan SS jaar een bekende en ge ziene verschijning in de Zal:, van Zuid-Bevéland, neemt vanavond af scheid. Zaterdagmiddag hebben de patiënten hem reeds de hand ge drukt en vanavond volgt het officiële afscheid. (Foto P.Z.C.) Dit is wat overbleef van de personen auto bestuurd, door de 2 I-jarige F. L. uit. Waarde, die zaterdagavond bleef steken op tie overweg bij de Kreek- rakilam te Rilland. De stoptrein naar Bergen op Zoom reed er in vólle vaart op in. De inzittenden hadden de auto toen al verlaten. (Foto P.Z.C./ 1 Adriaansens, die aanvankelijk de llè en 15e plaats bezetten, naar de 19e en 20e plaats verschoven. In liet „Land vau Hulst" verwekte dit de nodige beroering zodat eèn viertal afdelingen vroeg een speciale verga dering tc beleggen teneinde tegen dit advies te protesteren. Tijdens deze protestbijeenkomst bleek verder dat de „Kanaalzone" wél achter liét eerder genoemde advies stond. Eén en ander resul teerde in een discussie, die uitein delijk een persoonlijk karakter kreeg en in feite draaide om de personen van ir. G. P. M. Diköt- ter enerzijds en drs. W. Locke feer anderzijds. Tijdens de inleidende gesprekken kregen zij die om de speciale verga dering hadden gevraagd de gelegen heid hun motieven naar voren te brengen. Daaruit bleek algemeen het ongenoegen over het feit dat het oostelijk deel van Oost Zeeuwsch- Vlaanderen bij de zetelverdeling niet aan zijn trekken zou komen en dat de kring Middelburg met het Huls- terse adviès weinig öf geen rekening heeft gehouden. Volgens dé Statenkring-voorzitter drs. Adriaansens is er praktisch niets meer te wijzigen. De kaart is gelegd hoe mén daarover ook moge den ken maar de eenheid diént zijns inziens te worden bewaard. Als enige mogelijkheid om nog êen wijziging ten gunste van Hulst te verkrijgen, zag hij in een algemeen sletnmèn op nummer 12. Interruptie van de heer Dikötter: „We zitten hier toch in de Staten kring van Oost Zeeuwsch-Vlaande ren Drs. Adriaansens zei de indruk te hebben dat als er êen 30o en 3 le plaats zou zijn geweest, die ook aan hem en drs. Lockefeer zouden zijn toegewezen. Volgens drs. Lockefeer is bij heel deze kwestie liet K.V.P.- rcglement met voeten getreden. Hij betreurde het dat dc Statenhezettiug wordt bepaald door een kleine groep. De enige mogelijkheid die hij nog zag, was hij de groslijststcmniing het stembiljet blanco, in tc vullen. De heer Dikötter noemde de hele zaak een bittere teleurstelling' en schadelijk voor de katholieke zaak. Hij nóèmde hetgeen de heer Locke feer zou willen, een afbreken van de katholieke zaak, en êeli defaitistisch geluid. Ook het bestuurslid de hoer Rani- meloó nam het de voorzitter kwalijk dat deZe de werkwijze der kiesman nen had verooi'deeld. „Wij zijn geen marionetten en laten ons niets voor schrijven", aldus dit bestuurslid. Uit de zaal klonk een sussend geluid, „Neem het sportief óp en laten we verdof trachten zo veel mogelijk ka tholieke stemmen te halen", aldus dit. advies., pit wilde drs. Lockéfeor Wel maar eerst wilde liij éénsrond uit zeggen hoe hij dacht over ir. Diköttèvs'gedrag rondom deze sta tenverkiezingen. Vuile was" „Dan moet U een kringvergadering beleggen en geen statenkringbijeen- koinst" protesteerde ir. Diköttêl', „Als U degens Wilt. kruisen is het mij best maar niét ovèr persoonlijke aangelegenheden". Na één dreigement doól' de hóél' W. Weterings aan het adrés van drs. Lockefeer, êéit welgemeend advies van de hGéi' Abrahalhse toch vooral dc „vuile was" binlièn tö houden, ad viseerde bürgemeêstér A. L. S. Lockefeer persoonlijke zaken ook op persoonlijk niveau uit te vechten. „Ik geloof dat andere partijen al genoeg profijt hebben getrokken van ónze ruzies", aldus de heer Locke feer. „Moet dal nu allemaal in het open baar gebeuren en had U te voren niet kunnen vragen óf dc leden be zwaar hadden tegen aanwezigheid van dó pers?", vroeg ir. Dikötter. Volgens drs. Adriaansens had het partijbestuur daartegen geen be zwaar gemaakt; „Maar ik wil de pers wel verzoeken over hun verslag eerst overleg te plegen met liet sta- tenkring-besluur. Hiertegen protes teerde dc heer J. H. Stolté. „In Nederland is gelukkig nog persvrij heid èn wij móéten de aanwezige journalisten in de gelegenheid stel len hun verslag naar eer en geweten te maken". Drs. Lockefeer zei daarna dat hij graag persoonlijk met de lieer Di kötter over het gebeurde van geduch te» wilde wisselen en „reikte" hem symbolisch de hand. Zakelijk bleef hij het diep betreuren dat in het ad vies is gezegd dat op niaatsehappe- lijk niveau is voorzien in een ver- KUNST ,,Voor de grote muur" en „De bruiloft" Middelburg, Schouwburg; Toneelgroep „Theater". MET ALLE RESPECT, verschuldigd aan het meesterschap van een Anton Tsjechow, dient toch gezegd, dat diens komische spel in één bedrijf, „De bruiloft', zaterdagavond opge voerd door de toneelgroep „Theater" ih de Schouwburg te Middelburg, aandeed als een kop slappe thee na een pittige borrel. Dat kwam door die pittige bon-el, geserveerd voor de pauze in de vorm van Tankred Dorst's spel in één bedrijf, getiteld „Voor de grote muur" (Grosze Sclimithrede an der Stadtmauer). Met het brengen van beide eenakters zorgde „Theater" wel voor een schrille contrastwerking. Zó schril, dat het vrijwel ondoenlijk was de magistrale creatie van Annet Nieu- wenhuyzen als de vertwijfelde vrouw in het stuk van Dorst in het korte tijdsbestek van een pauze te verge ten en daarna zonder meer het bur leske gedoe in Tsjechow's bruiloft te kunen ondergaan. Daar had „Voor de grote muur" teveel spanningen voor gewekt. De jonge Duitse schrijver Dorst schetst in zijn van grote dramati sche kracht doortrokken spel de strijd van èen vrouw, die met inzet 1 van haar leven wanhopig tracht haat- man terug te krijgen uit het leger. Dorst situeerde zijn spel in de Mid deleeuwen en ontleende zijn motie ven aan een Chinees schimmenspel. Tegen een beklemmend decor (van Johan Greter), voorstellend een grauwe stadsmuur, laat dc auteur dè vrouw zien in haar aangrijpend gevecht tegen de „hogere machten" de edele heren officieren, de kei zer en au fond tegen het lot, de muur, waar menselijkheid en begrip vergeefs op stormlopen. De vróuw smeekt en dreigt, vernedert zich en plaatst zich op een voetstuk, maar stelt bovenal list tegenover bruut ge weld en Vëfliest desondanks. De muur van onbegrip wijkt niet. In een prachtig doorleefde, met ver bluffend raffinement genuanceerde vertolking bracht Annet Nieuwen- huyzen deze vertwijfelde, van blind verlangen bezeten vrouw tot leven. Van' het fascinerende begin tot aan het nog- steeds even fascinerende einde was zij tot in de toppen van haar vingers de smekende, dreigen de, vleiende vrouw, die met inzet van heel haar vrouwelijkheid vocht om het zich gestelde doel té bereiken. Een bewonderenswaardige prestatie, die grote indruk maakte. Haar tegenspelers, Bomhard Droog, Hans Culeman en Guus Verstraéte, completeerden het geheel voortreffe lijk met sober, ingehouden spel. waarin duidelijk de straffe regie- hand van Coen Flink viel te onder kennen. Zoals trouwens in de hele opzet van deze opvoering', waarin Klink zich als regisseur klaarblijke lijk volkomen achter de schrijver hééft gesteld. Met als resultaat een tot dankbaarheid stemmende tónéel- ebeurtenlB; Welke overwegingen gegolden heb ben voor het plaatsen van ,„De biui- ;ióft" in ditzelfde programma, is óns niet 'békend; vermoedelijk heeft men gemeend iets luchtigs te moeten „na- serveren" om tot een „avondvullend •eheel" te komen, zoals dat heel. Met „Voor de grote muur was ech ter wat ons betreft de avond al ge- er móest nog een „Bruiloft volgen en die kwam dan ook: compleet met toegegeven hèel mooie decors en kostuums (van Harry Wich), met een gave komische rol van Gerard Hartkamp als „dc generaal met voorts vlot spel van o.a. Elly van Stekelenburg, Tine dc Vries en Ro bert Sobels, met vele. vele vaardig en soms met vergeeflijke schmiere gebrachte bijrollen en met zwier. Vooral met zwier. Elise Hoomans had deze eenakter geregisseerd en aan haar heeft het echt niet gelegen, dat. dit nègentlende-eeuwsó divertis sement smaakte als slappe thee na oen pittige twintigste-eeilwsc borrel. Deze toneelvoorstelling, waarin uiter aard met name het voor de pauze gebrachte beloond werd met een ova tioneel applaus, werd gegeven onder auspiciën van de Z.V.U. kiesbare plaats. Verder bleef hij van mening dat niet voldoende is tege moet gekomen aan dc regionale Ver deling. Dat met de eerlijke bedoe lingen van drs. Adriaansens en hem is gesold door lien aan de staart van de lijst te plaatsen, nam hij niet en dat is ook de reden dat beiden zich hebben teruggetrokken. „Maar", zo besloot hij, „wij zullen ons blijven inzetten om het „sehlp-in-nood", dat K.V.P. Heet, te redden". Bromfietser reed tegen lichtmast in Vlissingen De 23-jarige bromfietsberijder L. E. uit Meliskerke reed zaterdagavond door onbekende oorzaak omstreeks tien uur in de Kasteelstraat te Vlis singen tegen een lichtmast. Hij ge raakte hierbij bewusteloos. Do arts G. J. M. de Greef verleendo eerste hulp. Met een hersenschudding werd B. per ambulance naar het St.- Jozefziekenhuis in Vlissingen over gebracht. Sportvliegtuig in bouwland OP EEN STUK bouwland achter de Westkappclsc zeedijk heeft een lïclglsch sportvliegtuig van liet type Harvard met dc registratie- lettcrs OOGEQ, zaterdagmid dag omstreeks zes uur een ge slaagde noodlanding gemaakt. De idioot, de 38-jarige Belg E. F. G. Burton uit Namen, kon liet vliegtuig na de landing ongedeerd verlaten. Het toestel liep bij de buiding slechts lichte schade op. Doordat de wielen in de drassige grond bleven steken kwam de Harvard op zijn neus te staan cn werd dc propeiler omgebogen. Met vereende krachten werd het tóe- stel later recht gezet. Dc héér Burton piloot bij de Belgische „Compagnie Générale cl'Exploitation Aeronautique", maakte zaterdag een vlucht vafi Gênêve naar Oostende. Door de dichte mist vloog de heer Burton zijn orlëhtatiepunt de toren van Brussel voorbij èn belandde na een tocht over zee boveh Westka pelle. Na een tijdje boven de dui nen te hebben gecirkeld maakte de heer Burton daartoe ge dwongen door brandstofgebrek een perfecte noodlanding. De luchtvaartdienst van de rijks politie té Schiphol hééft zondag een onderzoek naar de oorzaak van de noodlandihg ingesteld. Naar wij vernemen ié de móge lijkheid niet uitgesloten, dat ook <le iiavigatleinstrumentcn van de Harvard een afwijking vertoon den. Dinsdag fcal men waarschijn lijk hét toestel demonteren en naai" Belgis vervoeren (Foto P.Z.C.) Advertentie HoeStdrank in tablet vorm.95 et 7ijpe-Anna Jacoba Polder dinsdag gestremd De directie vau de R.T.M. heeft be kend gemaakt, dat in verband mét bagger werkzaamheden liet vervoer, vftfl auto's en andere vervoermidde len met de veerdienst Zype-Anna Ja coba Iilder op dinsdag 6 februari van 18.00 uur at' gestremd zal zijn tot liet einde van de dienst. deelnemen, allen leerling van de chr. ulo en van het Koningin Wil- hcimina Lyceum te Oostburg. Tot zeven uuf "s avonds waren dc jon gelui bezig de etalages aan Ledel- ploin éh Brouwerijstraat mot veel fant&sié tót een aantrekkelijk ge heel te maken. De jury de heren F. van Rosevelt uit Schoondijke en A. Hoolhorst en C. M. Zuijdweg uit Oostburg be oordeelde de prestaties naar toepas sing en verwerking van de decoratie ve middelen, verzorging en aflevering algemene indruk en niet te vergeten dc verkoopkracht. Marijke Denise uit Oostburg en Titia Schram de Jong uit Aardenburg wisten haar etalage het best te verkopen en behaalden de eerste prijs, een waardebon van vijf tig gulden. Tweede en derde prijs -- beide 25,=-- - gingen naar Betsy Wille uit Aardenburg en Gertie Ho- gerheide uit Sluis en naar Evert Drohkelaar uit Zuidzande en Herbert Vcrecheliing uit Breskens. BOLLEN Oostburg heeft 'n bollcreelub. Za terdagavond is de club in café „Dc Wilde" Opgericht. Voornoemd café werd en pasêant tot clublokaal ge bombardeerd. Geen wonder, hier kan men beschikken over een overdekte en verwarmde bolbaan. Eenmaal por jaar zal een prijsbol- ling voor de leden worden gehou den. Men wil ook uitkomen tegen andere clubs: het bestuur zal zich hierover nader beraden. Het be stuur. dat zijn de heren Ph, Wage, voorzitter, A. Merrelaar, secreta ris. A. Baas., penningmeester en Al J. Bcrtpd. en M. Simpelaar, lé den. MEDAILLES Medailles voor de heer I*. J, Morijé, die vroeger in Breskens woonde. De heer Monjé vierde zyn veertigjarig dienst jubileum bij de N.V. Van Melle. te Rotterdam en in de kantine, van dit bedryf speldde de heer G. van Melle, één der directeuren, de jubi laris de zilveren eremedaille in de Orde van Oranjo-Nassau op «Ie borst. De heer Monjé mocht tevens de gou den medaille van de Nederlandse Mij. voor Nijverheid en Handel in ont vangst nemen. Auto onder trein bij Rilland Inzittenden konden tijdig uitstappen Op dc automatische met knipperlich ten beveiligde spoorwegovergang te killand-Bath, b|j de Kreekrakdam, is zaterdagavond omstreeks kwart voor negen dc stoptrein naar Bergen op Zoom in volle vaart op een personen auto gereden. Enkele minuten te vo ren hadden de beide inzittenden, een verloofd paar, do auto verlaten. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor, inadr de materiële scha de was groot: de auto werd vernield en de kop van dc trein liep vry veel schade op. Dc 2l-jarigi: F. J. (J. L. uil Waarde had in gezelschap van zyn verloofde K. R. uit Rilland-Bath met de auto van zijn vader kennissen naaf dó trein gebracht. Zij reden hierna nog een eindje om, waarbij zij over dc bewuste overweg kwamen. Door on verklaarbare oorzaak raakte de auto naast de spoorwegovergang en kwam klem te zitten tussen de rails, Hóéwcl L. en z|jti verlóófde nog probeerden de auto uit zijn gevaarlijke positie te manoeuvreren slaagden zij daar niet in. Enkele ogenblikken later kwam de trein van 20.43 uit Rilland naar Bergen op Zoom aangereden, die mol volle «liefheid op de personenauto In reed. Door dó botsing Werd dé voor zijde van de auto geheel vernield: do motor van dc auto werd er uitgerukt en een honderdtal meters verder langs de spoorbaan gevonden. De trein werd beschadigd aan het vóórste rijtuig. Door dit ongeval had de trein 37 mi nuten vertraging. De trein van Ber gen op Zoom naar Vlissingen had een kwarl.iór vertraging, doordat de res ten van do auto de baan blokkeerden. Een kraanwHgen uit Hóógerhcidc hoeft dc vernielde auto naar een ga rage in Rillatid-Bath gébracht. VANAVOND IN DRIEWEGEN Groslijst K.V.P. Zeeland voor Staten definitief Bekende verschijning in Zak van Zuid-Beveland Een van de incest geziene artsen in dc Zak van Zuid-Beveland neemt van avond afscheid: namelijk dokter A. Folmer te Driewegen, die gedurende meer dan 33 jaar zijn praktijk heeft uitgeoefend in Driewegen, Ellewouts- dijk, Oudelande, Ovezande, 's-Heeren- lloek en Borssele. „Iedere dag kwam ik wel een of meermalen in deze ge meenten", vertelde ons de nog vitale dokter Folmer, die met zijn gele auto cn zijn duffelse jekker een bekende verschijning is in deze dorpen. Eigenlijk is het nooit de bedoeling geweest van dokter Folmer een geboren en getogen inwoner van Driewegen („mijn vader was hier dokter") om zijn praktijk uit te oefenen-in de Zak van Zuid-Beveland. Dè thans 66-jarige arts, die in 1926 afslüdöerdic aan dó rijksuniversiteit te utrecht, heeft eerst als vervanger door het gehele land gezworven. Hij verving zieke collega's en collega's, dié op vakantie gingen. Dokter Fol mer was goed en wél in Noordwijk, waai- hij als assistent van de plaatse lijke arts optrad wiens opvolger hij zou worden, toen zijn vader in 1928 bij een spoorwegongeval op de ring- spoorlijn in de Zak niet zijn auto ver ongelukte. Een dag later was dokter Folmer in Driewegen om de praktijk van zijn vader over te nemen. Meer dan 33 jaar heeft hij de zickeh geholpen. „Het is een mooie tijd gè- weest", zegt dokter Folmer er zelf van. Op 65-jarige leeftijd heeft hij echter de functies van gemeentearts van Driewegen, Ëllewoutsdijk en Ou delande moeten neerleggen, hetgeen voor hem aanleiding was zijn praktijk van dc hand te doen. „Ik ben echt niet van plan er meó door te gaan tot ik cr bij neerval. Ik heb een mooie leeftijd om er een punt achter tc zetten", aldus de Driewe- gense arts, die met zijn vrouw in het Gelderse Dieren gaat wonen. „We houden erg veel van de bossen", voeg de hij eraan toe. Zaterdagmiddag konden de patiënten in liet gemeentehuis van Driewegen persoonlijk afscheid nemen van dokter Folmer èn zijn vrouw. Vanftvónd is er een officieel afscheid in de. kleuter school van Driewegen. Aanleg weg tussen Kallo en Vrasene begonnen Van dc Wég Kallö-Vrasène-KelTiseke in België, schakel in de Weg van Zeeuwsclr-Vlaanderen naar Antwer- Een, is thans een gèdeeltó in aanleg: ét gedeelte tussen Kallo en Vra sene. Dé aanleg van het deel tussen Vrasene en Keniseke is opgenomen in de ontwerp-begroting van de Bel gische regering voor 1962. Het tot stand komen van deze werken zal 'n belangrijke verbetering betekenen voor het zogenaamde „hoefijzêrver- keer" tussen Zèeuwscli-Vlaanderen en Arttwefpen-Brcda.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2