PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT JAPANNERS ZOCHTEN WAPENS IN K.LM.-VLIEGTUIG Hervormd-gereformeerd gesprek in Zeeland komt - aarzelend - op gang Jani: nog contact Nederland-Indonesië Parijs in ijzeren gendarme-greep IN LONDEN WORDT NIET GESTAAKT Vandaag... 205e jaargang - no. 30 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde cn F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 5 febr. 1962 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (maximum 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 31, tel. 3841(b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg, tel. 2395, Terneuzen, tel. 2116; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. KWARTIER SPEUREN NAAR NIETS Japanse ambtenaren hebben zondag het K.L.M.-vliegtuig, dat naar verluidde dertig Nederlandse militairen naar Nederlands Nieuw-Guinea zou vervoeren, doorzocht. Het toestel kreeg ech ter na een oponthoud van een uur en drie kwartier toestemming van het internationale vliegveld van Tokio op te stijgen na het innemen van brandstof. Het Japanse ministerie dat donderdag door de Nederlandse regering gecharterde vliegtuigen met militair personeel aan boord verbood in Japan te landen, gaf zondag ambtenaren op het vliegveld opdracht het vliegtuig te doorzoeken naar wapens en deze in beslag te nemen. Er gingen vijf Japanse ambtenaren aan boord van het vliegtuig, dat 42 passagiers vervoerde, onder wie twee Noren en 'n Belg, die in Tokio moesten zijn. Er werden geen wapens gevonden. De ambtenaren staakten na een kwar tier het zoeken. De 39 Nederlanders aan boord, 34 mannen, twee vrouwen en drie kin deren. werden in de stationshal on dergebracht. Zij waren allen gekleed in burger. Ook hun eigendommen werden onderzocht. Niemand van hen gaf tegenover Japanse journalisten toe dat er militairen onder hen wa ren. Enkelen zeiden dat zij burger waren. Zy dronken wat aan de bar en be keken de souvenirkraampjes, maar kochten slechts prentbriefkaarten. Zoals de wet beveelt Een woordvoerder van het ministerie van transport zei dat het doorzoeken van het vliegtuig plaatsvond op grond van artikel 35 van het inter nationale luchtvaartverdrag en vol gens de Japanse wet. Hij voegde er aan toe dat zijn ministerie in de toe komst dergelijke „inspecties" zou verrichten, indien het zulks nodig achtte. Het was de eerste maal na de oorlog dat Japanse ambtenaren een buiten lands vliegtuig doorzochten. Geen bom Zoals op Schiphol werd verwacht, is bij 't minutieuze onderzoek, in gesteld door rijkspolitie, de dienst orde en veiligheid en K.L.M.-per- soneel, geen spoor van een bom gevonden in de DC-7C-macliiue, die vrijdagavond via Tokio naar Biak zou vertrekken. Janige legde de verklaring af naar aanleiding van vragen van journa listen die bij het parlementsgebouw hadden zitten wachten. Enige oplossing „Naar mijn beste overtuiging is aan sluiting' van Nieuw-Guinea bij Indo nesië de enige oplossing voor het vraagstuk-Nieuw-Guinea". Dit heeft de Papoea-student F. M. Kirihio za- Nog contact Majoor-generaal Achmad Jani heeft zondag in Djakarta verklaard, dat het contact tussen Indonesië en Ne derland „via derden" nog steeds be staat. maar hij wilde niet zeggen op welke wijze of langs welke tussen- figuren. Gladonia vlot De Engelse kustvaarder „Gladonia", die bij hoog water op 33 januari op de Maasvlakte l»y Hoek van Holland is gestrand, kon zondagmiddag om streeks half drie vlot komen. Het was toen springvloed. Het bergingsvaartuig „Bruinvis" heeft dc „Gladonia" gesleept naar Rotterdam. De schroef en het roer zijn stuk en ook de machines zijn ontzet. Het schip werd door dc sleepboot „Poolzee" door dc Nieuwe Waterweg gesleept. Via Rotterdam werd het gebracht naar dc werf Van Vuik te ^apelle aan den IJsel. Dagelijkse arbeidsduur vijfdaagse werkweek Binnenkort zullen in de staatscou rant twee beschikkingen verschij nen van de staatssecretaris van so ciale zaken en volksgezondheid, die betrekking hebben op de duur van de dagelijkse werktijd bij invoering vau een vijfdaagse werkweek van 45 uur iu fabrieken of werkplaatsen en in de daarbij behorende kan toren. Indien het college van rijksbemid- dclaars of een daartoe gemachtigd orgaan van het bedrijfsleven zijn goedkeuring heeft verleend aan de invoering van zulk een 45-urige werkweek, is voor arbeiders van 18 jaar en ouder een 9-urige werkdag voor de eerste vijf dagen van de weck tot wederopzegging toege staan. Voor arbeiders van 16 en 17 jaar, die géén vormend of op hun vak ge richt onderwijs in de avonduren ge nieten, geldt deze toestemming tot 1 januari 1963. Voor 14- en 15-jarigen en voor 16- en 17-jarigen, die wél vormend on derwijs of on hun vak gericht on derwijs in de avonduren genieten, dient echter een vergunning te wor den aangevraagd bij het bevoegde districtshoofd van de arbeidsin spectie. Centimeterwerk leverde zaterdagoch tend een vijftiental leden van de Landbouvj Jongeren Gemeenschap Zeeland tijdens de trekkerbehendig- heidswedstrijden, die op de Middel burgse Markt teerden gehoudenDeze tcedstrijden vormden een onderdeel van de provinciale contactdagdie de Landbouw Jongeren Gemeenschap voor de tweede achtereenvolgende maal in Middelburg hield. Foto P.Z.C lerdag op een persconferentie in Keulen verklaard. Iu autwoprd op vragen zei hij van mening te zijn, dat, indien er échter thans een volksstemming In Nieuw- Guinea zou worden gehouden, deze zou uitvallen tegen een aansluiting bij Indonesië „als gevolg van de een zijdige voorlichting". „Ik zal mij dan ook verzetten tegen het houden van een referendum indien dat moge lijk zou zijn totdat de Papoea-lei ders, bijvoorbeeld de leden van de Nieuw-Guinearaad, zich ter plaatse in Indonesië hebben georiënteerd". Notaris omgekomen in opgespoten land De 57-jarige notaris R. R. Kraaij uit Meerkerk is in zijn woonplaats vrij dag door verstikking om het leven gekomen. Hij had zicli op gevaarlyk terrein begeven een stuk grond, waar zand is gewonnen voor een nieuwe rijksweg. De hier ontstane kuilen zijn later weer met modder gedicht. De vroegere eigenaar vhn het terrein wilde het terugkopen en had de notaris gevraagd liet stuk grond te beschrijven. Zaterdag trof een agent de auto van de notaris by het terrein aan. Pas na uren had men het stoffelijk over schot geborgen. De notaris woonde alleen. Zijn huishoudster was 's nachts afwezig. Kroesjtsjew: Cuba staat niet alleen In een boodschap aan de tweede al gemene Cubaanse nationale vergade ring waarvan de tekst zondag werd gepubliceerd door het Russische persbureau Tass, heeft Kroesjtsjew van de Sowjet-Unie de regering in Havanna verzekerd, dat de Cubanen niet alleen staan in hun strijd tegen „het Amerikaanse imperialisme". Kroesjtsjew constateerde in zijn boodschap groeiende sympathie voor de Cubaanse revolutie in andere La- tijns-Amei-ikaanse landen, vooral na de uitstoting van Cuba uit de orga nisatie van Amerikaanse staten. De Russsiche premier zei dat „Ame rikaanse imperialistische kringen" nieuwe komplotten tegen Cuba aan het smeden waren, omdat ze niet het bestaan konden gedogen van een vrij en onafhankelijk volk op Cuba. Koninklijk kruis voor 105-jarige 3 De Belgische mevrouw Mar- guerite Vieillevoye uit de Bel- j= 3 gische plaats Herstal heeft zondag op haar 105e verjaar- s dag een koninklijke onder- 3 =j scheiding gekregen. De minis- ter van arbeid, Servais, over- 3 handigde haar het kruis in de 3 orde van Leopold de Tweede §3 3 tijdens een receptie, die het 3 3 gemeentebestuur in het stad- 3 huis had aangeboden. 3 gg „Een voorbeeld van moed en 3 burgertrouw", werd mevrpuw Vieillevoye in de toespraken 3 genoemd. Als meisje van der- 3 "tien jaar werkte zij al in een 3 gg mijn en 42 jaar was zij in dienst van de Belgische spoor- gg wegen als bewaakster van een 3 overweg. De 105-jarige was ggi gg omringd door haar 25 kinde- =1 ren en kleinkinderen. lllllUUIIIIIUIIIIIllUUIIUIlllllillillllIlllUUUUllllllllllllllillllllI TIENDUIZENDEN CONTROLES Hoge officieren in arrest Speciale detachementen van de 30.000 man politie en gendarme die dit weekeinde Parijs in luin ijzeren greep hielden, hebben zondag 26.098 personen in en rondom de hoofdstad om hun Identiteitsbewijzen gevraagd. Gedurende de 11 acht werden. 11.768 auto's bij controleposten op dé wegen aangehouden, aldus zegslieden op het Franse ministerie van binnenlandse zaken. De politie meldde dat zaterdag nog zes personen waren gearresteerd on der verdenking te hebben deel geno men aan de activiteiten van de O.A.S. in Frankrijk. Onder de arrestanten bevonden zich de legerkolonel Bertrand de Sèze, een oorlogsveteraan uit de Koreaanse oorlog, en een bekende advocaat, maitre J. Pirch. Beiden werden in hun woningen in Parijs gearresteerd. Overigens leek het gisteren in Flarijs als op elke andere zondag. Duizenden flaneerden op de.-jjrote' boulevards, terwijl zich vóór'de Diöscópen de ge bruikelijke rijen vormden. Zaterdag zijn weer politieverster- kingen naar de Santé-gevangenis in Parijs gezonden, waar zich voor de tweede opeenvolgende dag, on geregeldheden hadden voorgedaan onder Europese activisten die daar in verband met de activiteit Aan het „geheime leger" gevangen zit ten. De onofficiële staking van het per soneel van de Londense „ondergrond se" die voor vandaag was aangekon digd, zal niet doorgaan. Nadat vrijdag reeds meer dan de helft van het personeel had besloten gehoor te geven aan de opwekking van hun vakbond om aan het werk te blijven, hebben ook de overigen na een zondag gehouden massaverga dering besloten dit voorbeeld te vol gen. PETROLEUMGEBREK OORZAAK VAN OECUMENE IN 1916 „Als hei over de Kerk gaat, kan en mag niemand zich zo maar onttrekken Ds. A. K. Straatsma, emeri tus-predikant van de Haagse hervormde gemeente, vertelt in zijn memoires „Uit de Uamfevkist" een voorval uit 1916. Hij stond toen als jong dominee in het Schouws© El- kerzee. Duitsland had de on beperkte duikbootoorlog af gekondigd. Zou dit voor ons land oorlog betekenen? De synode van de hervormde kerk en depntaten van de ge reformeerde kerken schreven ieder voor zich een bidstond uit. N11 was er voor hervormd Eikerzee een praktisch be zwaar 0111 een bidstond 's avonds te houden: de kerk voogdij had geen petroleum meer. De gereformeerde kerk had w ei brandstof voor ver lichting, maar daarentegen geen dominee. Er was niet heel veel scherpzinnigheid voor nodig, zo meende de pastor van de „grote kerk", om een oplossing te vinden. De ene gemeente leverde de dominee en de andere zou voor petroleum zorgen. Zo gebeurde het ook, want soms ziju dominees en petroleum even belangrijk. De eerste gezamenlijke kerkdienst van hervormden en gereformeer den in Zeeland was een feit. In een gereformeerd kerkge bouw. Het was er echter nog' te vroeg voor: de doleantie was amper der tig jaar geleden. Overigens had deze Elkei'zeese oecumene een on gedacht gevolg. De hervormden hadden dc volgende dag al, zo vertelt ds. Straatsma, geen goed woord over voor de dominee, die hen naar de „fijne kerk" wilde la ten gaan. De gereformeerde clas sis waste de Elkerzeese kerkeraad de oren „omdat de hervormde do minee de zegen had uitgespro ken". Men ging in Eikerzee en omstreken toentertijd blijkbaar van het standpunt uit dat men „geloven moet in (eigen) kerk." In 1953 kwam Eikerzee weer in liet kerknieuws. De gemeente lag uit elkaar geslagen. Het water had geen halt gemaakt voor her vormde of gereformeerde huizen. Temidden van de verwarring kwa men de beide predikanten, ds. A. P, Nauta en ds. H. M. Kuitert. overeen dat men eikaars schaap jes zou verzorgen, die nog op het droge waren gebleven. Zelfs vier de men gezamenlijk het heilig avondmaal. Beide predikanten vertrokken en kele jaren later uit Eikerzee. De een is via Friesland in de Zeeuwse Allerwegen begint het gesprek tussen hervormden en gerefor meerden op gang te komen. De laatste weken is dat met name het geval, vooral sinds het ver schijnen van een boekje van achttien zowel gereformeer de als hervormde predikan ten, waarin een dringend be roep tot samengaan is gedaan. Naar aanleiding van dit op gang komend kerkelijk ge sprek stelden we een onder zoek in naar de gebruikte en nog onbenutte mogelijkheden voor Zeeland. Onze conclusies zijn in bijgaand artikel weerge geven. hoofdstad aangekomen en de an der strekt zijn pastorale zorg thans uit over Vrije Universiteit- studenten in Elkerzce is van hel contact, dat nauwelijks negen jaar geleden zo hecht was, weinig over. Om van dat van 1916 maar helemaal te zwygen. Men heeft er daar, zo als in geheel Zeeland, vrede mee dat er nu eenmaal twee grote pro testantse kerkgemeenschappen naast elkaar staan, die zich her vormd of gereformeerd noemen. Ds. A. van der Ban, de tegen woordige hervormde dominee van (Zie slot pag. 5 kol. 1 Robert F. Kennedy, de broer van de Amerikaanse president is met zijn vrouw uit Amerika vertrokken voor een goodwill-wereldreis, welke hem ook naar ons land zal voeren. Op de foto het echtpaar Kennedy op de trap van het vliegtuig op het vliegveld van Friendship in Mary land. Belgische maatregelen tegen pokkenbesmetting In twee Belgische dorpen aan de Duitse grens naby Lammersdorf, waar de afgelopen week pokken is geconstateerd, is het afgelopen week einde de bevolking gratis ingeënt. Ongeveer 90 procent van de inwo ners van beide dorpen gaf aan de oproep van het gemeentebestuur ge hoor. Kosteloze inenting wordt ook over wogen in de grensplaats Eupen. MARINE-OFFICIER IN BIAK OMGEKOMEN Blijkens een mededeling van de ma- rinevoorliehtingsdienst te Hollandia is op 26 januari de luitenant-ter-zee Wim J. Aberson te Biak bij een scooterongeluk om het leven geko men. Welingelichte kringen wisten te mel den, dat het deze officier was ge weest, die als verkenner in een Nep tune-jager het eerst de Indonesische M.T.B.'s op het radarscherm had gezien. is het 1900 jaar geleden, dat 1= een groot deel van Pompeji 3 3 door een hevige aardbeving 3 3 werd verwoest. De stad was 3 hiervan nog niet geheel her- ff s steld, toen zij in 79 door een g= uitbarsting van de Vesuvius en =5 3 een daarmee gepaard gaande 3 nieuwe aardbeving in puin ver- 3 3 viel en geheel door lava werd s §j bedekt. fg fcninmiiiinninininiiiiiiiiiiiiinniiniiiiTimiiiTiiiiiiiiiiniiil Koninklijk paar bij kerkdienst in Oude Kerk Het bezoek van het koninklijk paar aan de hoofdstad is zondagochtend geëindigd met een kerkgang. Vorstin èn prins woonden de dienst bij iu de Oude Kerk, waar ds. W. A. Smit. hervormd predikant, voorging. Deze was zaterdagochtend met twee an dere zielzorgers uit de Amsterdam se binnenstad, ds. Boiten en pastoor Solleveld, door de vorstin ten pa- leize ontvangen. Het middenschip van de in restau ratie zijnde Oude Kerk was bijna geheel gevuld met kerkgangers toen om half elf de hof auto voorreed bij bet kerkportaal. Vorstin en prins, die werden ontvangen door jhr. mi! E. W. Röell, kamerlid i.b.d., namen plaats in een hoge kerkbank rond één der pilaren, recht tegenover de preekstoel. De dienst werd o.a. bij gewoond door de commissaris der koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, burgemeester en mevrouw Van Hall. Ds. Smit had als tekstwoord voor zijn toespraak gekozen uit het Lueas- evangelie, hoofdstuk 16, de gelijke nis van de rijke man en de arme La zarus. In zijn toespraak herinnerde de predikant eraan, dat het de zon dag was van de collecte voor het werelddiaconaat. Na afloop van de dienst keerde het koninklijk paar per auto naar Soest- dijk terug, waarbij het tot aan de grens der gemeente brj Diemen werd" begeleid door de burgemeester en de hoofdcommissaris van politie. In Diemen verlieten vorstin en prins de hofauto voor een kort ogenblik en onderhielden zich nog even met bur gemeester en mevrouw Van Hall en hoofdcommissaris en mevrouw Van der Molen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1