„Oproerpolitie klaar voor elke actie van geheime leger" Brand aan boord van kustvaarder „Wuta Seminarie schoolt predikanten voor aanstaande de praktijk „MAAK VAN BERLIJN DERDE DUITSE STAAT" WARME FEBRUARI Elektronische boodschap voor prins Bernhard ITALIAANSE REGERING AFGETREDEN ZATERDAG 3 FEBRUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S Minister Roger Frey verklaart Terreuracties in Algiers duren onverminderd voort De Franse minister van binnenlandse zaken Roger Frey, beeft in een vraaggesprek met Paris-Presse de verzekering gegeven, dat Frankrijk voorbereid is op een eventuele poging van de O.A.S. om de macht te grij pen. Hij zei, dat lichte en zware tanks 24 uur per dag paraat zijn om di rect een O.A.S.-staatsgreep in de kiem te smoren. Hij zei, dat hij niet ge loofde, dat de O.A.S. „iets groots" zou durven ondernemen, hoewel hij wel verwachtte, dat er pogingen zouden worden gedaan de orde te verstoren „op een zeer beperkte schaal". In .Algiers werd de moslimadvo caat, Mohand Aberkane, in zijn kantoor door twee jonge Europea nen neergeschoten. Volgens de po litie had de 61-jarige Aberkane verscheidene malen „waarschu wingsbrieven" van de O.A.S. ge kregen. Hij zou binnenkort tot magistraat in Frankrijk worden benoemd. In een der buitenwijken van Algiers pleegden Europese jongeren een over val op een bank en wisten met 100.000 nieuwe franken te ontkomen. Frey zei „met de middelen die ik nu tot mijn beschikking heb zal elke po ging van deze soort onmiddellijk en definitief verijdeld worden. Hij zette uiteen, dat de normale po litiemacht van 22.000 man was ver sterkt met 5 compagnieën „oproer politie", de C.R.S. De totale macht bestaat nu uit 22.000 agenten, 1000 man C.R.S. en 30 eskadrons mobiele politie met een totale sterke van 4500 man. „Zij vertegenwoordigen een grote macht, vooral vanwege hun gevechtswaardc, hun oefening en hun bewapening. De C.R.S. is een civiele dienst, maar de mobiele gendarme is een semi-militaire dienst. Frey zei, dat de bewakingsdiensten nu nog verder versterkt waren met zware en lichte tanks. Aanslagen Een groepje Europese extremisten heeft vrijdag bij Algiers vier gen darmes aangevallen en ontwapend. Een van hen werd door de mannen meegenomen. De commandogroep, bestaande uit vior man, verraste de patrouille bij het dorp Cheragas, 15 kilometer ten westen van Algiers. Zij vluchtten in een auto, met hun buit, een gendarme, drie geweren en twee automatische pistolen. Om twaalf uur gisteravond waren in Algiers en Oran doden gevallen, terwijl vijf personen werden gewond. SOWJET-VOORSTEL Uit gewoonlijk betrouwbare kringen in Washington is vrijdag vernomen, dat de ambassadeur van de Verenig de Staten in Moskou, Llewellyn Thompson, bij zijn tweede bijeen komst op 12 januari met de Sowjet- russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, een. document met voorstellen heeft ontvangen die niet veel verschillen van de vroegere po gingen tot het verkrijgen van erken ning van Oost-Dnitsland en het af snijden van West-Berlijn van West- Duitsland. Voorgesteld zou zijn van West-Berlijn een stad-staat te maken en deze nieu we staat tegelijk met Oost- en West- Duitsland het lidmaatschap van de Verenigde Naties te verlenen. Wan neer dit juist is, zou dit voorstel een herhaling van do „theorie van de drie Duitslanden" in zeer duidelijke vorm betekenen. Een van de onaanvaardbare kanten van dit voorstel is het feit, dat hier door de Sowjet-Unie en Oost-Duits- land invloed zouden krijgen op de gang van zaken in West-Berlijn, wat de westelijke mogendheden en West- Duitsland steeds hebben verworpen. KORTE PREDIKATIE Hij zeide: JongelingIk zeg U, sta op!" Lucas 7 14c. Dit is hel. verknal van een ontmoe ting bij de poort. Dat is niet onge woon in de poort, want daar kruisen de wegen van velen zich, daar gaan ze uit en in, daar zetelt het leven. In de poort wordt ook recht, gespro ken, want leven en recht, die zijn in hun wezenlijke diepte één zaak. En toch ging het in deze poort nooit zózeer om leven en recht als toen Jezus en die jongeling elkaar ont moetten. Jezus, midden in een groep mensen, die op reis waren, levenslustig en vro lijk om wat hun ogen gezien hadden. En als fel contrast de jongeling op een doodsbaar. Ze ontmoetten elkaar. Veelzeggend noemt. Lucas Jezus op dit moment: „de Heer". Dat ene woordje is als een felle schijnwerper, die óp deze ontmoeting wordt gericht: hier ontmoeten elkaar de Vorst des Le vens en de Dood. Hij, dien hel graf niet zou kunnen houden, staat hier oog in oog met de Laatste Vijand, met de Machthebber, die heel, liet mensdom in zijn ijzige greep gevan gen houdt. En dan gebeurt: het wonder: deze Heer werd met ontferming bewogen. Dat is het eigenlijke wonder, dat deze Heer zo is. dat Hij niet. ongenaakbaar in de volheid van het leven aan deze dode voorbij gaat. maar dat Hij de smart aanziet. Het is niet recht, dat een mens dood is. dat is een gevolg van de zonde, run de scheiding tus sen hem en God. de bron des Levens. De Heer ziet deze dode mens ami, maakt daarmee de dood ongedaan. Wal wij het. wonder noemen, de standing, is slechts liet logische volg van dit wonder. Nadat Zijn hart heeft gesproken, spreekt ook Zijn mond, en Zijn woord is het woord van de Héér: Jongeling, Ik zeg U sta op! En dan staat hij natuurlijk op. Zo geschiedden er leven en recht in de poort. En nog vandaag spreekt deze zelfde Tl eer train l! rn mij: Sta op uit. de doden' Want Hij wil leven en recht, en beide zijn ten diepste één. Ritthem. jm c. Nennïe. Rel in Parijse gevangenis Politieke gevangenen in de Santé- gevangenis in Parijs ontketenden vrijdag een flinke rel. Tien vracht auto's met manschappen van de mo biele gendarme waren nodig om de orde te herstellen onder de 300 „ac tivisten". De gevangenen ontketenden de rel. toen zij na het luchten weer naar hun cellen moesten terugkeren. Zij weigerden dat en gingen op de vuist met de bewakers. Het geschreeuw van „Algerije Frans" was straten ver te horen. Een uur nadat de gendarme op het toneel was verschenen, was de orde hersteld. De gevangenen waren allen weer opgesloten in de cellen. De po litie maakte geen melding van ge wonden. CONSTERNATIE OP HARINGVLIET Bemanning nam de wijk naar het voorschip De Nederlandse kustvaarder „Wuta" is gistermiddag om on geveer kwart over twee, bran dend de rijkshaven van Middel- harnis binnengesleept. De brand was ontstaan op liet achterschip toen de „Wuta" op het Haring vliet voer. De kustvaarder die leeg van Boston (Eng.) kwam, was op weg naar Middelharnis om daar uien te laden en dan terug te ke ren naar Boston. Dr. Van Roy en bij ambassadeur Rice De Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, dr. J. H. van Royen; heeft vrijdag een bezoek ge bracht aan de Amerikaanse ambas sadeur in Den Haag, de heer J. S. Rice, aldus heeft een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade mee gedeeld. Volgens de woordvoerder was het een routinebezoek. In een weersvoorspelling voor lan gere termijn, spreekt de Amerikaanse meteorologische dienst de verwach ting uit, dat de temperaturen over het algemeen aanzienlijk boven nor maal zullen zijn in west- en noord- Europa gedurende de maand febru- Zebra was weg (Van onze correspondent) 5 Geheel overstuur strompelde S donderdag een bejaard vrouw- tje ineengedoken in de omge- S ving van de Parade te Venlo, S onderweg maar mompelend ,De zebra is weg. weg". Een voorbijganger die zich over het vrouwtje ont fermde, kreeg hortend en sto tend van haar te horen, dat ze op weg was gegaan naar haar gehuwde dochter, die aan de Leutherweg oont. Toen ze na bij de Keulsepoort het zebra pad wilde oversteken, kreeg ze, toen ze nauwelijks twee passen op het pad had gezet, w de schrik van haar leven, toen g de wielen van een vrachtauto knarsend en piepend voor haar stopten. De chauffeur stapte uit en trachtte het vrouwje van haar onvoorzichtigheid te overtuigen door zo de straat over te steken. Het vrouwtje dat meermalen deze weg volg de. begreep er niets van. Het bleek namelijk dat het zebra pad onder een snecuwbed lag. waardoor d.e bestuurder van de vrachtauto niet in de gaten had dat hij hier voorrang aan de voetgangster moest verle nen. Toen hij zich daar wél van bewust was, bood hij zijn verontschuldigingen aan en wilde het vrouwtje behulpzaam ziin bij het oversteken, maar zé deinsde terug. „De zebra is weg", zei het vrouwtje, „en ik ga dan morgen wel terug als de zebra er weer is". Waarna ze de terugweg naar huis aan vaardde. De brand begon vermoedelijk in de hut van de stuurman, waar dekens die tegen een kachel lagen in brand zouden zijn geraakt. Deze brand breidde zich snel uit. waarna de uit vier koppen bestaande bemanning naar het voorschip vluchtte, omdat zich in het achterschip ook drie gas flessen bevonden, waarvan men dacht dat ze zouden exploderen. Een van de flessen is inderdaad uit elkaar gesprongen. Kort na het uitbreken van de brand ging de „Wuta" voor anker. Vrij snel was de „Dockyard 15" van de Rotterdamse Droogdok-, maatschappij ter plaatse, welk. schip passagiers van Middelharnis naar Hellevoetsluis overzet. Aan boord van dit schip waren enkele brandweerlieden, uit Middelharnis i gegaan, die toen de „Dockyard" langszij gekomen was overstap ten op de „Wuta" en daar met één slang en enkele schuïmblüs- sers de brand bestreden. Enige tijd later was ook de „Schelde" een passagiersschip van de Rotter damse Tramwegmaatschappij ter plaatse en nog weer later arriveerde ook de reddingboot „Koningin Wil- helmina" uit Stellendam. Ook zweef de een helikopter boven het branden de schip. Er hebben zich bij deze scheepsbrand geen persoonlijke ongevallen voorge daan. Wel hadden de vier beman ningsleden de gezagvoerder van het schip is de heer E. H. Kwist uit Delfzijl alvast een opblaasbaar reddingvlot gereed gemaakt. Maar dit heeft geen dienst behoeven te doen. De „Wuta" is tenslotte door de „Dockyard 15" op sleeptouw ge nomen en binnengebracht In de ha ven van Middelharnis, waar brand weerpersoneel, dat reeds gereed stond onmiddellijk met nablussen is begon nen. Het koninklijk bezoek aan Am- i sterdam, vrijdagmiddag stond een bezoek aan het Burger- weeshuis op het programma van de koningin. Men ziet de vorstin hier in het nieuwe com- j plex van het Burgerweeshuis, terwijl zij van de 7-jarige Em my van Loon en de b-jarige Peter Moreéls bloemen krijgt aangeboden. De kinderen wa- j ren voor deze speciale gele- genheid gestoken in de oude dracht van de Burgerwezen. oooooooooooxxxxxxxxxx»c<xxxxxxmxxx INDONESISCHE STEM: Geen bemiddeling van Thant meer Kranten in Djakarta noemden giste ren „regeringskringen" als een bron van een bericht, volgens hetwelk In donesië wellicht binnenkort geen me dewerking meer zal verlenen aan de pogingen van Thant om tussen Indo nesië en Nederland een contact tot stand te brengen. Volgens deze kranten zou de Indo nesische regering hebben vernomen, dat de Nederlanders voornemens zijn, nog een bataljon troepen naar Nieuw- Guinea te sturen. Zij neemt dit zeer ernstig op en is geneigd, de diploma tieke voelhorens, die de Nederlanders uitsteken, te beschouwen als een list om tijd te winnen. Mededeling van de rekenmachine aan Z.K.H. de Prins der Nederlanden: „tot mijn spijt moet ik U mededelen dat de thans aan de orde zijnde, voor U bestemde uitkering ad 100 gulden ten onrechte is vastgesteld. Het in aanmerking genomen dagloon wijst namelijk op een overschrijding van de loongrens. Het zal mij echter een groot genoegen zijn de betaling in dit speciale geval niettemin goed te keuren, indien U er mede kunt in stemmen dat het bedrag in het Prins Bernhard Fonds wordt gestort." Deze tekst verscheen gistermiddag op de papierstrook van een rekenma chine voor een verbaasde prins, lut tele seconden nadat hij op de knoppen van deze ingewikkelde apparatuur had gedrukt tijdens zijn bezoek aan het gemeenschappelijk administratie kantoor te Amsterdam. De president-directeur van het G.A.K. mr. B. A. van Schaik, overhandigde de prins een envellop met het be drag. Deze gaf het couvert „onder getuigen" zo merkte hij lachend op, aan zijn secretaris. 0 Ambtenaren van liet stadhuis van To kio hebben bekendgemaakt dat Tokio het getal van tien miljoen inwoners heeft be reikt. Wanneer dit precies gebeurd is en door welke geboorte, is niet bekend. Een van de ambtenaren zei: „daar zouden we. een stopwatch voor nodig hebben. De be volking stijgt met vijfhonderd zielen per dag". STEMMEN UIT DE KERKEN W////////////////////////////////Z> Ds. Nyssen Hydepark ook nodig voor gemeenteleden Over het algemeen zijn predikanten nogal gehecht aan hun eerste standplaats. Daar zijn ze helemaal voor zichzelf begonnen, met een eigen en een eigensoortige verantwoordelijkheid voor dat deel van de kerk, (lat wij met het woord „gemeente" plegen aan te duiden. Toen we zelf nog niet zo lang predikant waren, hebben we eens een collega, die niet ver van de veertig dienstjaren af was, die gehechtheid aan dc eerste gemeente horen verklaren. Het kwam hierop neer dat je later besefte hoeveel die eerste gemeente van de onervarenheid van hem als jonge predikant heeft moeten verdragen en hoeveel hij van z\jn eerste kerkeraad en gemeenteleden heeft moeten Ieren. Door schade en schande dikwijls, was hij in de eerste jaren van zijn pastorale werk, wat wijzer geworden en hij had daar enigszins geleerd hoe lüj zijn weg voortaan moest gaan. Dat een predikant, vooral wanneer hij "begint, allerlei moeilijkheden heeft met zijn preken, met zijn catechisaties, met het andere werk dat hij te doen heeft, daarvoor is bij de gemeenteleden niet steeds het rechte begrip. „Hij heeft er toch voor geleerd", is nog al eens de op merking die je kunt horen. Nu was dit het eigenaardige, dat tot elf jaar geleden, een predikant eigenlijk nu niet zo veel leerde van wat hij als predikant in de gemeente moest doen. Hij leerde wel de Bijbel uit de oor spronkelijke talen vertalen. Hjj leerde iets van de uitleg. Maar hij leerde eigenlijk niet hoe hij moest preken. Hij leerde iets van de ge schiedenis der kerk en van de ge schiedenis van de leer der kerk, maar hij leerde niet hoe hij cate chisatie moest geven. En zo kun nen we voortgaan. De opleiding van een predikant, althans in de Ned. Herv. Kerk, was slechts voor een klein stuk direct afgestemd op de praktijk van hetgeen in de gemeente van hem werd ver wacht. We kunnen dat vreemd vinden, maar toch was het een feit. De opleiding van een predikant om vatte bepaalde wetenschappen, die we! onmisbaar zijn, maar ze was toch niet in de allereerste plaats gericht op het werk van de pas- toor, op dat gene wat hij in de gemeente zou moeten doen. In de oude reformatorische ker ken krijgen de aanstaande predi kanten een opleiding aan een uni- versiteit\Toen onze eerste uni versiteit, die van Leiden, in 1575 werd gesticht, ging het 'allereerst om de opleiding van predikanten. De faculteit van de godgeleerd heid was dan ook de eerste die startte en het eerste boek in de bibliotheek, een geschenk van prins Willem I, was een bijbel. De nog zo jonge staat van zeven ver enigde provinciën rekende het tot haar taak er voor te zorgen dat er een goede opleiding was voor de dienaren des Woords. Dat is feitelijk tot op heden zo gebleven. De predikanten van de Ned. Herv. Kerk, van de Lutherse Kerk. van de Remonstrantse en Doopsgezinde Broederschap, krij gen nog altijd een opleiding aan één van de vier universiteiten waar dit mogelijk is. Voor de aan staande gereformeerde predikan ten is er een keuze tussen Kam pen en de V.U. te Amsterdam. De andere kerken hebben hun eigen opleidingen, waarvoor zij geheel en al zelf zorgen. Verandering In 1S74 is er door de wet op het hoger onderwijs een verandering gekomen. De theologische facul teit is gemaakt tot één voor gods- CZie slot pag. 4 kol. 4) Het Wereldgebeuren Gekleurd kabinet President Kennedy heeft een voorstel gedaan, dat, ware het niet dat het een politiek angel- tje had. zowel in Amerika en als Eu ropa veler instemming zou hebben. Hij heeft tijdens zijn laatste pers conferentie aangekondigd dat hij het voornemen heeft het federale bure au voor huisvesting en stadsuitbrei ding tot departement te verheffen. Tevens zal dan de tegenwoordige di recteur van het bureau, dr. Robert Weaver, minister worden. Het is niet ongebruikelijk dat een kabinet met één of meer leden tussentijds wordt uitgebreid, maar in dit geval wordt de benoeming voor Amerika een primeur. Weaver is namelijk een ne ger. Wie de tegenstelling der ras sen, met name in het zuiden van de Verenigde Staten kent. kan bevroe den dat deze mededeling van Ken nedy oorzaak van allerlei commen taren is. Voor wat Kennedy's kant betrof, was men het er gauw over eens. De benoeming zou een politiek stuntje zijn. In november zullen in Amerika verkiezingen worden ge houden. Voor die tijd moet het con gres de benoeming van een neger tot minister goedkeuren. Gebeurt dat wel: dan zullen de democraten de partij van Kennedy zich op de borst slaan en proberen politieke munt te slaan uit Weavers kabinets zetel. Onder hun bewind zou voor het eerst de rassenscheiding tot in de hoogste regeringskringen terzij de zijn gesteld. Mocht het congres de benoeming niet approberen, dan konden de democraten de republi keinen beschuldigen van het hand haven van de rassentegenstelling en zo ook wat stemmen winnen. Hoe men het ook keert, er is. zo meent men, altijd winst voor Kennedy in gelegen. Dr. Weaver zal zich van de poli tieke speculaties rondom zijn. benoeming weinig aantrekken. Hij bekleedt thans reeds de hoogste federale functie, die ooit door een neger is bereikt. Hij bezit drie Harvard-graden, waaronder die van doctor in de economische weten schappen. Dit is meer dan enig an der regeringsfunctionaris van Ame rika aan wetenschappelijke presta ties bezit. Toen deze 53-jarige. zwaarge bouwde, kale man met het kleine snorretje en de lichtbruine gezichts kleur verleden jaar door Kennedy werd benoemd tot hoofd van het federale bureau voor huisvesting, verwekte dit in de senaat al een stórm van verontwaardiging uit de republikeinse hoek. Men had vast gesteld dat Weaver lid was van drie organisaties, die door een commis sie waren gebrandmerkt als „com-, munistiseh". Kennedy stuurde de" senaat een boodschap, waarin stond dat de Amerikaanse geheime dienst een volledig rapport over Weaver had uitgebracht en dat de president volledig vertrouwen had in diens lo yaliteit en integriteit. Weaver had overigens voor genoemde drie orga nisaties al bedankt, voordat de com munisten er de meerderheid kregen. 1 Heel graag brachten de republikei nen deze beschuldigingen niet op het senaatstapijt, want zij riskeerden, ervoor te worden aangezien, voor standers van de rassenscheiding te zijn. De oppositiehouding won het tenslotte van de rassenkwestie. Geen prettig vooruitzicht voor de republi keinen. zich nog vóór de november- verkiezingen te moeten uitspreken over deze nieuwe minister. Want weer zal men van democratische zij de proberen uit te leggen dat de op positie de rassentegenstellingen ver dedigt. Over één ding is men het 'eens: de vakbekwaamheid van dr. Weaver. Men heeft respect voor deze zoon van een P.T.T.-amb- tenaar, die zich van jongsaf aan heeft ingezet voor gelijke rechten voor blank en gekleurd. Twee boe ken schreef hij erover: Negro Ghet to, een studie over de huisvesting van negers, en Negro Labor, een be schouwing over discriminatie van negers op de arbeidsmarkt. Hij is eigenlijk een protégé van president Roosevelt, van wie hij een plaatsje kreeg in het zogenaamde „zwarte kabinet", een adviescollege inzake rassenaangelegenheden. Na meer dan vijfentwintig jaar zal hij een zetel krijgen in het echte kabinet van Amerika. Geen „zwart kabinet", maar een „blank". Dat zal zijn po sitie niet gemakkelijk maken. Hij zal daarbij'steun hebben aan het pa rool dat hijzelf zijn medekleurlïn- gen gaf op een negercongres en dat. naar hij zei, hem altijd succes had gebracht: vecht hard, vecht met wettige middelen, word nooit drif- De centrumregering van premier Amintore Fanfani heeft vrijdag be sloten af te treden in een poging de weg te bereiden voor een belang rijke politieke zwenking, die tot re sultaat moet hebben, dat voor het eerst sinds het einde van de oorlog de communisten geen voet meer aan de grond krijgen. De kabinetszitting waarop het be sluit af te treden viel, duurde vijftien minuten. Fanfani begaf zich regel recht op weg naar president Gronchi, om het ontslag aan te bieden. Vol gens ingewijden had hij bij wijze van spreken de benoeming tot formateur van de nieuwe regering en tot pre mier er van, reeds in zijn zak. Met dit besluit heeft de Italiaanse regering een periode afgesloten van centrum-kabinetten, een periode die werd ingezet door de overleden Alcide de Gasperi. De Gasperi won in 1948 bij de verkiezingen en ver sloeg daarmee zijn grote tegenstan ders. de communisten. Hij ging toen samendoen met de linkse socialisten. Het aftreden van het kabinet werd reeds verwacht, toen eergisteren Fan- fani's christendemocraten duidelijk te kennen ga en te willen samenwerken met de socialisten van Pietro Nenni.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3