Voormalig streekziekenhuis te Noordgouwe is opnieuw te koop Zeeuwse Almanak BILT Muurschildering in Z.L.M.- landbouwschool Middelburg VERPLAATSING GROEPSBUREAU POLITIE BROUWERSHAVEN VERWACHT. 2 PROVIN Cl ALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 3 FEBRUARI 1962 (Advertentie) P.v.d.A.-jongeren over overbevolking Voor de jongeren uit Zeeland, Noord- Brabant en Limburg organiseert de federatie van jongerengroepen van de Partij van de Arbeid zaterdag 10 maart in 's-Hertogenboseh een regionale conferentie onder het mot to „Bescherming OVER-bevolking". Aan de orde zullen worden gesteld vraagstukken, die samenhangen met de relatief snelle bevolkingsgroei in Nederland, De publicist Fons Hermans zal een inleiding houden en het Tweede-Ka merlid drs. A. Vermeer, zal de con ferentie leiden. NA EEN JAAR VAN WACHTEN Vestiging van industrie in meetapparaten van de baan HET VOORMALIG streekziekenhuis te Noordgouwe, dat bijna een jaar tussen steeds verder verwilderde bosschages op zijn industriële bestemming heeft staan wachten, is opnieuw te koop. De Haagse importeur van meet-, regel- en communicatieappa ratuur, de N.V, C. N. Rood, die zich na de openbare verkoping op 21 februari 1961 eigenaar van het verlaten gebouwencomplex kon noemen, heeft haar Schouwse bezit in handen gesteld van de Rotterdamse makelaar, de N.V. Van Alphen en Co, De ves tiging van een fabriek of althans een assemblagebedrijf van elektrische en elektronische meetapparatuur, gaat dus niet door. Dc onderhandelingen, die de N.V. Rood vorig jaar heeft gevoerd met een Amerikaanse firma zijn afgesprongen, daar deze industrie Advertentie Centrale verwarming S AWE MA NV Mrderstraal 19 - Middelburg Tel. 01180-2962 zich bij nader inzien toch niet in Europa wilde vestigen. Daarop heeft de heer Rood te Ryswijk zich in verbinding gesteld niet een ander Amerikaans bedrijf, dat een vestiging aan deze kant van de Atlantische Oceaan liever nog een jaar wilde aanzien. Een en ander heeft de Haagse koper van het vroegere centrale ziekenhuis op Schouwen-Duiveland genoopt het gebouw opnieuw ten verkoop aan te bieden. Tot dusver hebben zich nog geen serieuze gegadigden bij het ma kelaarskantoor gemeld. Zoals bekend deed een aannemer, de VAN ts3.wu111] TOT Wijfie STRAPROGRAMMA Het duurt uog wel even, maar 't pro gramma is toch alvast maar opge steld. Het programma van de komen de Serooskerkse strafeesten op Schou wen. Stra-comité en bestuur „Dorps gemeenschap Serooskerke" hielden een gezamenlijke vergadering in het plaatselijk dorpshuis om de evene menten van 17 maart te bespreken. Dan zal in de middaguren het tradi tionele ringsteken plaatsvinden waar na de „Dorpsgemeenschap" het eerste deel vaü de avond zal verzorgen met OPNAME.... Er moest er één worden opgenomen, maar voor de gezelligheid waren ze met hun beidjes gekomen. Twee vrouwtjes, afkomstig van een der Walcherse dorpen, die toevallig ook nog dezelfde naam droegen. Niet de dorpen, maar de vrouwtjes. In het ziekenhuis werden ze. voor lopig in een wachtkamer gelaten en vervolgens ondergebracht in een ver trek, waar de patiënte zich bereids voor het onderzoek gereed moest ma ken oftewel zich van enige kledij moest ontdoen. Na enige tijd kwamde dienstdoende verpleegster, die de dames ontvangen had, eens kijken hoe het er mee stond. Nou, dat ging best. Maar het was niet eenvoudig om uit te maken om wie van de beide dames liet nu eigenlijk ging, want niet al leen droegen ze beiden dezelfde naam, maar bovendien bevonden de dames zich in eenzelfde graad van ontkleding. Jawie moet er nou opgenomen worden f", informeerde de zuster ver- baasd. De patiënte meldde zich. At aar waarom kleedt U zich dan uit?", wilde de verpleegster graag van de ander weten. Dat was zo kwam vast te staan omdat de vriendin een mooiere rok aanhad dan de patiënte en de laatste wilde graag met een mooie rok het ziekenhuis in. Ze waren aan het rokje verwisselen.... het komische toneelstuk „Rare Chine zen" dat door de toneelvereniging van Renesse zal worden opgevoerd. De vrolijke dag zal met een vrolijk bal worden besloten. WATERGAT Hoewel het niet de wateroverlast te Renesse, vergeleken met voor gaande jaren niet zo ernstig was gesteld, is men in de omgeving van het „Watergat" toch niet van na righeid verschoond gebleven. Bij de boerderij. „De Princenhoeve" van de heer D. Viergever was het zelfs zo erg dat het water binnen drong in de voergang van de stal len. De hoger gelegen stallen ble ven gelukkig droog. En zoals ge bruikelijk staan een aantal per celen rond het „Watergat" weer blank. Door het gTaven van afwaterings- sloten is men er deze maal, wel in geslaagd de Oostenrijkse woningen waar verleden jaar het waterover last ernstige vormen had aange nomen, voor schade te sparen. ROOIEN Ze zijn begonnen, de werklieden in de Schöollaan te Biervliet. Begonnen niet het rooien van de 38 kastanjebomen. Deze bomen belemmeren de lichtval in de woningen in ernstige mate, zo meldt onze correspondent. De bewo ners van die woningen hebben liet gemeentebestuur dan ook gevraagd of die bomen niet konden worden ge rooid en vervangen door kleine sier- bonien. Het kon. De raadsleden waren wel van mening daf het verwijderen van de bomen een ernstig verlies aan natuurschoon zal betekenen, maar ze waren toch echt niet meer Ie hand haven. Vandaag op pag. Het voormalige streekziekenhuis in Noordgouwe is opnieuw te koop. (Foto P.Z.C.) heer B. Muilwijk uit Den Haag, op de drukbezochte verkoping in café Van der Weijde te Noordgouwe vo rig jaar het hoogste bod: 67.500. De aannemer was vergezeld van de pro curatiehouder van de N.V. Rood en hun koop kwam toen min of meer als een verrassing, omdat de bestem ming van het uit 1902 daterende zie kenhuis in een heel andere richting was gezocht dan die van de industrie. De prijs, die op deze veiling werd gemaakt was voor het bestuur van. het voormalige ziekenhuis een mee valler, omdat de waarde van de ge bouwen en het daarbij gelegen 26.75 are bouwterrein door geïnteresseer den veel lager was geschat. Aanvankelijk had de koper in af wachting van het resultaat uit de onderhandelingen het gebouw nog tijdelijk als vakantieoord wil len bestemmen, maar ook daarvan is de afgelopen zomer niets geko men. Voor chronische zieken In 1957 kwam het oorspronkelijke ziekenhuis met de in de eerste jaren Oud-gemeenteraadslid van Axel overleden Donderdag overleed in het zieken huis te Sluiskil op 69-jarige leef tijd de neer P. A. Wondergem uit Axel. Van augustus 1945 tot fe bruari 1958 had de overledene zit ting in de gemeenteraad van Axel voor de fractie van de C.H.U. van de tweede wereldoorlog aange bouwde vleugel leeg, toen in Zierik- zee het Zweedse Rode-Kruiszieken- huis officieel werd geopend. Het Noordgouwse streekziekenhuis had een capaciteit van vijftig bedden. Toen deze outillage overbodig gewor den was, wilde het algemeen bestuur van de gemeenschappelijke regeling voor beheer en onderhoud zo snel mogelijk een nieuwe bestemming aan de gebouwen geven. Er is in die dagen sterk geijverd om te komen tot ves tiging van een tehuis voor chronisch zieken en bejaarden. Er werd over leg gepleegd met de stichting Ver- pleeg- en Rusthuizen „Midden-Zee land". Een deskundig onderzoek door deze te Middelburg gevestigde instelling bracht aan het licht, dat het gebouw daarvoor niet meer geschikt was. De kring Schouwen-Duiveland van de Koninklijke Nederlandse maatschap pij tot bevordering van de genees kunst heeft daarna nog een poging gedaan om dezelfde bestemming aan het leeggekomen gebouw te geven. Men kwam evenwel tot dezelfde con clusie als de stichting „Midden-Zee land". Meevaller Daarom besloot het algemeen bestuur van het voormalig ziekenhuis „Schou wen-Duiveland" eind 1960 tot ver koop van de gebouwen over te gaan. Daarmee werd uitvoering gegeven aan het twee jaar eerder genomen besluit van de meerderheid van de landelijke gemeenten, om de gemeen schappelijke regeling op te heffen. De „meevaller" van het hoge bod bij de verkoop zorgde ervoor dat bij de eindafrekening van het streekzieken huis het laatste nadelige slot kon worden gefixeerd op een bedrag van 27.500. Een som, die er op neer kwam, dat de gemeenten per inwoner nog een bedrag van 1,20 moesten bypassen. Alleen het woord „ziekenhuis" op de gevel van het complex, die aan het begin van deze eeuw werd gebouwd herinnert nog aan de oude functie. Nu er dus geen fa briek in het gebouw komt, zal deze aanduiding voorlopig niet verdwijnen. Totdatzich een se rieuze gegadigde bij de makelaar meldt. De Middelburgse kunstschilder Andries Minderhoud is gereedgeko- men met een muurschildering in de nieuwe aanbouw van de christe- lijke lagere landbouwschool van de Z.L.M. aan de Koudekerkseweg te Middelburg. Deze muurschildering, die in de hal van het gebouw uitstekend tot zijn recht komt, geeft een symbolische voorstelling 2S van de verschillende takken van landbouw en veeteelt, waarmee de scholieren te maken krijgen. Minderhoud heeft onder het eigenlrj- 2| ke kunstwerk een mozaïekrand aangebracht, die knap met de schil- dering harmonieert en waarin hij als het ware „het gebeuren onder de aardoppervlakte" heeft uitgebeeld. (Foto P.Z.C.) PLAN NAAR HAAMSTEDE Mogelijk nieuw gebouw in de Westhoek Het district Middelburg van de Rijks politie heeft plannen om het groeps- mreaii in Brouwershaven te verplaat sen naar Haamstede. Dit zou erop neerkomen, dat het centrum van deze groep zij bestrijkt het gebied van de gemeenten Brouwershaven, Mïd- denschouwen en Westerschouvven Jeugdcriminaliteit is in Vlissingen ernstig Besprekingen met jeugdleiders De jeugdcriminnaliteit in Vlissingen is ernstig. In liet afgelopen jaar werd tegen 365 personen proces-ver baal opgemaakt, waarvan 121 min derjarigen beneden de 18 jaar. Van de 265 personen waren 55 meerder jarigen, die zich aan een verkeers- misdrijf schuldig maakten. De jeugd criminaliteit vormt een onderwerp van studie en besprekingen met jeugdleiders in Vlissingen. In totaal werd in 1961 aangifte ge daan van 359 misdrijven, waarvan 231, ruim 64,3 procent, tot een op lossing kon worden gebracht. De baldadigheid is in Vlissingen niet toegenomen. Er werden 171 gevallen van baldadigheid bij de politie ge meld. In 1960 moest in 175 gevallen worden opgetreden. Per 1 januari 1962 waren er 4 va catures bij de gemeentepolitie. De officiële sterkte is 47 man, het Vlis- singse korps telt echter 43 man per soneel. De reservepolitie telt nu 27 man en verminderde daarmee sinds 1960 met 3 man. Bij wijze van oefe ning wordt een klein gedeelte van de reservepolitie ingeschakeld bij toe zicht tijdens voetbalwedstrijden. In 1961 werd tegen 2104 personen proces-verbaal opgemaakt wegens verkeersovertredingen. In 1960 was dit aantal 1380 en het jaar daarvoor 1757. De toegenomen verkeersinten siteit was voor een belangrijk deel aansprakelijk voor dc 238 ongeval len. die in 1961 plaatsvonden (1960 203). Bejaarde vrouw te Goes door gasvergiftiging overleden In Goes heeft zich een geval van gas vergiftiging voorgedaan, waarvan de alleenwonende 78-jarige weduwe M. E. Fukken-Do Wit het slachtoffer is geworden. Het stoffelijk overschot werd donderdagmorgen door de poli tie aangetroffen. Het slachtoffer was toen reeds minstens een dag overle den. Op het moment, dat de alleenwonende vrouw werd gevonden, stroomde het gas nog langzaam de kamer binnen uit een vlak bij de vloer aange brachte gasleiding. Uit de reconstruc tie van dit ongeval is gebleken, dat de bejaarde vrouw heeft geprobeerd een tafel te verzetten. Vermoedelijk heeft een tafelpoot bij deze hande ling het gaskraantje een kwartslag gedraaid, waardoor het gas de ka mer kon binnenstromen. Het slacht offer was dinsdag voor het laatst ge zien. Buren waarschuwden donder dagmorgen de politie. in de Westhoek van het eiland komt te liggen. Speciaal met het oog op de grote drukte in het topseizoen van de zomer zou deze Schouwse groep haar werkterrein beter kunnen overzien. De plannen moeten nog worden voor gelegd aan de ministeriële instanties. Zijn zij eenmaal bekrachtigd, dan zal de groepscommandant, adjudant W. Mudde het grote gebouw, waar in het groepsbureau aan de Haven- Noordzijde in Brouwershaven is ge vestigd, verlaten. Het is nog niet zeker of de postcommandant van de rijkspolitie, die daarna in deze stad wordt geplaatst in hetzelfde pand zijn bureau krijgt. Inmiddels is in Haamstede reeds uitgekeken naar een geschikt on derkomen voor het groepsbureau. Daarbij werd ook overwogen om te komen tot de bouw van een nieuwe vestiging, zo vernemen wij van dc Rijksgebouwendienst te Middelburg, die beheer en onder houd van het groepsgebouw te Brouwershaven voor zijn rekening heeft. Tot 1959 bestonden er ten westen van Zierikzee twee groepen van de rijles- poli tie: te Haamstede en te Brou wershaven. In dat jaar werd°n alle politiefunctionarissen in Schouwen ondergebracht bij de nieuw gecreëer de groep Brouwershaven. De op til zijnde verandering zal geen wijziging in de opzet van het op Schouwen- Duiveland werkende rijkspolitie-appa- raat brengen. Het behelst dus al leen een verschuiving van het com- mandopunt. Zesjarig jongetje viel in Vlissingse vissershaven Gered door opvarende van „Vlissingen 28" Door zijn moedig optreden heeft de Jeugdige Vlissinger Lein de Nooyer vandaag wordt hij 17 jaar gis termiddag het leven gered van liet 6-jarig jongetje M. Pape uit dc Bou wen Ewoutstraat, die in (Ie Vlissing se vïssersliaven te water was ge raakt. De schrik en een nat pak hield P. over van een speelparlij bij de vismijn. De 6-jarige M. Pape was gistermid dag omstreeks half vier op de kade bij de vismijn aan het spelen en raak te daarbij te water. Een van de op varenden van het vissersvaartuig „Vlissingen 28" had dit gezien en op zijn hulpgeroep sprong Lein de Nooyer, opvarende van de „Vlissin gen 27", zonder zich te bedenken overboord. Hij slaagde erin het kind te grijpen en aan enkele omstanders aan te reiken. Het kind werd in de vismijn binnengedragen en in een deken gewikkeld. Vermoedelijk heeft het geen nadelige gevolgen van liet onvrijwillige bad ondervonden. Het kind werd met een auto van de ge meentepolitie naar huis gebracht. Slopen noodwoningen in Oostburg aanbesteed Het gemeentebestuur van Oostburg heeft donderdagmorgen in het ge meentehuis aanbesteed het slopen van 2 houten noodwoningen aan de Tragel 17 en 18. Van de 5 inschrij vers was er één, namelijk de heer .T. J. Wieringa uit Amsterdam, die voor deze sloop een bedrag van de gemeente vroeg van f 125,—. De overige vier inschrijvers wensten voor het slopen een som aan de ge meente te betalen, namelijk K. de Witte te Westkapelle f 45S,fa* Hoornick te Middelburg f 455,E. A. Cauwels te Oostburg f 237,en J. de Koene te Schoondijke f 151, De gunning werd aangehouden. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 6, 7 en 10. vwvvvv\*wvvsevvwwww WESTELIJKE WIND. Aanvankelijk opklaringen, later vrij veel bewolking met plaatselijk enige regen. Ongeveer dezelfde middagtem- peraturen als gisteren. Matige tot vry krachtige wind tussen west en zuidwest. ZON EN MAAN 4 februari Zon op 8.17 Maan op 7.51 5 februari Zon op 8.15 Maan op 8.33 onder 17.32 onder 17.02 onder 17.34 onder 18.23

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2