varkens met snit achter de schermen kuikentje in de kou Belg - onder invloed - reed door na botsing PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 3 FEBRUARI 1962 POLITIERECHTER MIDDELBURG VIEZE varkens worden niet vet. Een vergeeld en gelukkig in onbruik ra kend gezegdedat in de moderne varkenshouderij als een tang op een var ken slaat. Een goed var ken wordt niet meer „rond" gemest en boven dien mag het beest best een beetje kieskeurig zijn, „Vies" in de letterlijke betekenisvan een be- modderd, op een dampige mestvaalt rondhangend varken, behoort eveneens tot de verleden tijd. Bij een goed, naar moderne eisen opgezet bedrijf lo pen de varkens rond als keurige, bedaagde heren, die elke morgen een schoon overhemd aan trekken. Dit alles teken den wij op uit de mond van een man, die het kan weten, J. de Bruine uit Sint-Laurens, een man, die spreekt over Foto boven: De Bruine bij één van zijn zeugen die niet vies en niet vet zijn inzet: enig kroost van deze zeug: vier maanden oude biggen zo genaamde lopersdie voor export naar Joego-Slavië zijn aan gekocht. (Foto's P.Z.C.) Van de varkens naar de kippen. Naar één kip al thans, die van de heer Van Oorschot uit de Spanjaardstraat in Mid delburg. Daat zit een Het tienjarige dochtertje Co- by van de familie Van Oor schot zit op de foto links in de sneeuw te bewijzen, dat haar vader zich niet met grootspraak bezighoudt, als hij vertelt over zijn kloek met veertien kuikentjes, uit het ei gekropen bij een in drukwekkend aantal graden onder nul. In werkelijkheid zit het kuikentje niet in de kou, maar in de schuur bij de warmte van een petroleum kachel, de kloek en z'n der tien medekuikentjes. Het is zeldzaam, kuikentjes in februari of liever: het komt niet vaak voor, dat een kip in januari broedziek wordt. „De hele maand de cember had ik haar al van de eierbak moeten jagen", ver telde de heer Van Oorschot, „ik kon natuurlijk niet aan de gang blijven, 't Is een Australische soort, dat gauw broedziek wordt. Met Sinter klaas had ze er nota bene ook. Die zijn nu al zes weken oud. Kijk, daar lopen ze". Ze liepen er werkelijk. Maar de zwarte Australische had er geen oog voor. Ze ver schikte wat aan haar veren; toen waren de kuikentjes weg. Nadat de Belg op het droge was ge holpen, constateerden omstanders, dat V. zoals één hunner het uitdrukte „zo zat was als een kanon". De officier van justitie, rar. A. W. Ro- singh, zei nog, dat de verdachte al eerder voor een dergelyk feit ver oordeeld is. Voor hetzelfde feit rijden onder in vloed en doorrijden na een aanrij ding stond de Goese koopman H. v. d. V. terecht. Hij had op 4 decem ber in Wilhelminadorp dronken een personenauto bestuurd en hij was doorgereden nadat hij een aanrijding veroorzaakt had. Drie weken gevan genisstraf en 1 jaar ontzegging van de rijbevoegdheid was de eis van de officier. De politierechter, mr. C. E. Coester, veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van 2 weken en 1 jaar ontzegging. Tegen lichtmast „In 1959 en 1960 werd hij reeds voor iets dergelijks veroordeeld en vlak voor dit geval werd er weer een proces-verbaal opge maakt", aldus het requisitoir van de officier in de zaak tegen de groentehandelaar A. V. uit Sas van Gent. Terwijl hij op 24 de cember in Terneuzen onder In vloed zijn auto bestuurde, was hij tegen een lichtmast gereden. Eén maand gevangenisstraf en één jaar ontzegging van de rijbe voegdheid was de eis. Uitspraak: 2 weken gevangenisstraf en 1 jaar ontzegging. Twee feiten waren de transportarbei der K, V. uit Hoek ten laste gelegd. Op 10 december had hij onder inyloed. op een bromfiets gereden, terwijl hij zich "hog geen drie weken daarna hevig verzette tegen twee politieman nen, die hem wilden opbrengen we gens openbare dronkenschap. Ook toen had hij op zijn bromfiets weg Willen rijden, maar hij kon dit voer tuig niet op gang krijgen. Deze twee feiten kostten hem 1 week gevan genisstraf en 6 maanden ontzegging van de rijbevoegdheid, welke straf hem conform de eis werd opgelegd. Onder invloed op zijn bromfiets rijdend kwam de Souburger J. v. L. in Vlissingen in botsing met een personenauto. De officier vond dat „onder invloed" niet zo ver wonderlijk, aangezien de verdach te 's morgens tussen acht en ne gen uur al cognac had gedron ken. Hij eiste een boete van 80, 3 maanden ontzegging van de rij bevoegdheid en toewijzing van de civiele vordering ad 141. Bij ver stek werd Van L. conform de eis veroordeeld. Na met zijn personenauto betrokken te zijn geweest bij een aanrijding in Middelburg was de landbouwer M. B. uit Poortvliet doorgereden. Dat kostte hem donderdag een boete van 75. Aangehouden Aangehouden werd de zaak tegen de autobuschauffeur A. L. de L. uit Ivloetinge. Hij zou op 22 december in Kruiningen onder invloed van sterke drank een autobus hebben bestuurd. De verdachte reed toen op een lijn dienst. Uit een proef was gebleken dat zijn bloed een alcoholpercentage van 2,15 promille bevatte. De L. gaf toe, dat hij gedronken had, maar hij ontkende 'dat liy niet meer in staat was de autobus te besturen. De zaak werd aangehouden tot. 22 maart aanstaande, teneinde getuigen te kun nen horen. Herbenoeming tot kantonrechter-plaalsvervanger Bij K.B. van 13 januari zijn herbe noemd tot kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Oostburg met ingang van 12 februari J. Mijs, in het kanton Terneuzen met ingang van 26 januari mr. P H. W. F. Tel- legen en in het kanton Zierikzee met ingang van 19 februari mr. F. Th. Dijckmeester. Januari hield winter zacht (Van onze weerkundige medewerker) Alleen de laatste drie dagen van de januarimaand hadden een winters karakter. In zijn geheel was het een zeer zachte en natte wintermaand. Sinds 1951 was januari niet meer zo zacht geweest. De gemiddelde etmaaltempera- tuur in De Bilt bleeft bijna twee graden beneden normaal. Het aantal vorstdagen kwam in De Bilt op negen tegen nor maal vijftien. De maand was rijk aan actieve oceaandepres sies waarbij in het hele kust gebied de wind op tien dagen de grens van harde wind over schreed. De vele regens hadden hier en daar (o.a. in Meppel) overstromingen tot gevolg. Het aantal uren zonneschijn in De Bilt geregistreerd kwam op 60 uren tegen normaal 56 uren. De laatste drie waren de zon nigste. In de meeste provincies werd het opnieuw een belang rijk te natte maand. Normaal geeft januari 55 tot 65 mm neerslag. Sneeuw is er vrijwel nergens gevallen, maar febru ari begon er wel mee. Van onze waarnemers ontvingen wij de volgende neerslagopga ven: Vlissingen 72, Middelburg 71, Serooskerke (W.) 68, Kats 68, Renessc 71, Kapelle 54, Goes t 82, Aardenburg 74. Gadzand 67, Axel 91. Eén maand gevangenisstraf en één jaar ontzegging Eén maand gevangenisstraf en één jaar ontzegging van de rij bevoegdheid. Tot deze straf werd de Belg J. B. V. donder dagmiddag bij verstek door de Middelburgse politierechter ver oordeeld. Op 28 oktober van het vorige jaar was de Belg door gereden, nadat hij in Aarden burg met zijn motor tegen een autobus was gebotst. Daarbij kwam, dat hij toen onder in vloed van sterke drank de mo tor bestuurde. Na de aanrijding was V. bij de Draai brug uit de bocht gevlogen en in een sloot gereden. Toen een behulpzame inwoner van Aardenburg hem uit de sloot wilde halen, had hij tegen hem gezegd. „Ga weg, want ik ga je ver moorden!" (Advertentie) ACHTF.R de SCHERMEN bij de heer J. RaaijmaTeers uit Bergen op Zoom, grimeur uit liefhebberij, nu al meer dan dertig jaar. Het icas in 1927 in Krabbendijke, dat de heer Raaijmakers kunst schilder en restaurateur geheel bij toeval in het grimeurshoekje ver zeild raakte. Zijn vrouw was daar onderwijzeres; toen een toneelclubje van de school een uitvoering zou geven, liet de grimeur op het laatste moment door ziekte verstek gaan. Mevrouw Raaijmakers kwam op het idee, dat haar man als kunstschilder dit karwei wel tot een goed en gekleurd einde zou kunnen voeren. „Ach", moet toen de heer Raaijmakers hebben ge zegd, „het is óók schilderen" en hij kreeg een tien van z'n vrouw. Be nevens een contract voor alle volgende opvoeringen De faam van Raaijmakers verbreidde zich snel en al spoedig kreeg hij aanvragen van toneelclubjes uit de omliggende plaatsen. In Bergen op Zoom. waarheen hij in 1938 verhuisde, was het al niet anders. „De Groentjes", „Onder Ons" en het „Gezellen Toneel" behoren tot zijn vaste „clientèle" vaak grimeert hij ook, als er op de stichting „Vrede rust" een toneelstuk wordt opgevoerd. In Zeeland bleef de heer Raaij makers een bekende en gewaardeerde verschijning: de leden van ver schillende toneelverenigingen op Zuid-Beveland en Tholen laten zich regelmatig door hem onder handen nemen. Hij doet het vlot en, zo voor het oog, moeiteloos. „Moeite heb ik alleen met jonge meisjes" onthult hij lachend, „als ze er voor een bepaalde rol ouder moeten uitzien. Dan stribbelen ze tegen. Ik werk liever de andere richting uit. Ben je in een wip klaar „Dat is eigenlijk niets bijzonders" onthult De Bruine „het varken is één van de schoonste huisdie ren. Is de baas schoon, dan is het varken schoon. Je zou het in de keuken kunnen houden. Dat doe je natuurlijk niet. Maar als het moest, zou je niets van hem vin den. Ze zijn ook veel slimmer dan men in het algemeen denkt. Je kunt ze alles leren. Als ze iets eenmaal doorhebben, vergeten ze het niet meer. Ik heb het meege maakt met een gat in een afraste ring. Een van m'n varkens was een jaar niet op een stukje land geweest. Toen ie er na dat jaar weer kwam, liep ie direct naar dat gat". Terwijl De Bruine zo langza merhand moet gaan denken aan een kastje om alle op fokdagen gewonnen medail les en bekers in op te bergen rekent hij af met de mythe van het vieze vette varken. Er is natuurlijk niemand, die bij het eten van een werkelijk mager karbonaadje denkt: „Welaan, dat varken ha4 snit". De Bruine verlangt dat ook niet. Maar spreek hem niet van vieze varkens. Wie dat durft, wacht de stal om het tegendeel eens in alle rust waar te nemen. Terneuzenaar stal geld van dronken cafébezoeker Eén maand voorwaardelijke gevangenisstraf „Een misselijk feit" noemde de offi cier van justitie hetgeen de Terneu- zense monteur W. F. K. op 13 augus tus in Breskens had gedaan. K. stond donderdag voor de Middelburgse po litierechter terecht, omdat hij in Breskens uit de zakken van een dronken cafébezoeker een rijksdaal der en twee zilveren guldens had weggenomen. Hiervoor veroordeelde de politierechter hem conform de eis tot een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van 2 jaar, 50 boete en ondertoezicht stelling van het Leger des Heils. Een verschil van mening over een afgesloten zaak was voor C. de R. uit Kortgene aanleiding zijn collega-za kenman L. v. D. beledigende opmer kingen toe te voegen. De scheldpar tij vond plaats in een café te Middel burg. Bij verstek werd De R. veroor deeld tot 30 boete. De Middelburgse mevr. M. R. had haar buurman J. M. L. en zijn echt genote enkele minder vleiende op merkingen naar het hoofd geslin gerd. Zij kreeg bij verstek een boete van 25. Goesenaar verleende geen voorrang op kruispunt De Goesenaar J. de F. is donderdag morgen door de Bergen op Zoonise kantonrechter wegens een verkeers overtreding veroordeeld tot een boete van 40 subs. 8 dagen hechtenis. De F. liad op 23 oktober 1961 op het beruchte kruispunt Vianenstraat- Huijbergsebaan geen voorrang ver leend aan een vrachtauto, bestuurd door C. v. d. H. uit Halsteren. De F. wilde op die datum de Huij- bergsebaan opdraaien, maar botste, doordat hij geen voorrang verleende, op de wagen van v. d. H. De officier van justitie wees hem erop, dat het betreffende kruispunt zeer gevaar lijk is. Verdachte voerde tot zijn ver dediging aan, dat het de eerste keer was dat hij het kruispunt passeerde. „Dan had U nog meer op moeten letten", was de reactie vanachter de groene tafèl. De officier eiste vervol gens een boete van 40 subs. 8 da gen. De kantonrechter vonniste con form de eis. DE BRUINE is eigenlijk een pionier. Men vindt in Zeeland vrijwel geen, of althans maar heel weinig boeren die zich in de varkenshouderij hebben gespecialiseerd. Oveiïjsel, met name het gebied rond Raalte, is het land van de goede var kens. Drie jaar geleden kocht de heer De Bruine zo'n Over- ijsels varken. Nu scharrelen er soms zo'n honderd varkens en biggen op De Bruine's boerderij „Torenzicht". De bigge tjes zijn vaak al verkocht vóór ze geboren zijn. De Bruine's afzetgebied strekt zich uit tot in. Joego-Slavië. rond Raalte met „Deens bloed" had gefokt, een ras dat de naam „Nederlands landvarken" kreeg. „Vroeger, toen leefde de hele maatschappij voor het vet", ver telt De Bruine, „het moest alle maal vet wezen met enorm veel spek. Van die ronde varkens, pap perig van het vet. Dat vet-varken is veel goedkoper te produceren, omdat het met een mindere kwali teit voedsel genoegen neemt. Maar de maatschappij is veranderd. De mensen willen niet veel meer van vet weten. Het moet mager zijn, mager vlees met veel eiwitten. Zo'n varken is niet rond, maar hard. Wij zeggen dan: een varken met snit". Varkens met 'snit zijn varkens van goeden huize. Ze hebben Deens bloed, een stamboom, predikaatjes en sterretjes als ze premiewaardig zijn. En ze reke nen tevens af met de mythe van het vette varken in de vette mod der. De varkens van „Torenzicht" zien er uit of ze iedere dag ter premiekeuring moeten. e boer van „Torenzicht" I) wilde, zoals hij zegt, „eens wat doen wat een ander niet deed". Het was 1958, toen hij op doktersadvies het zware werk in zijn akkerbouw bedrijf moest opgeven. De Bruine zocht het in de varkens „maar ik zag alleen maar voordeel in iets goeds". De Bruine begon zich te oriënte ren. Vakliteratuur en stapels boe ken. Totdat hij het allemaal wist. Zijn varkens zouden noch vies, nóch vet zijn. Het zouden vlees varkens worden, zoals men ze Tenslotte nemen we nog een kijkje Vlissingse Nutsspaarbank in de maand januari Bij de Vlissingse Nutsspaarbank wer den in de niaand januari aan spaar gelden ingelegd 1.684.568,17 en te rugbetaald 1.285.937,91. Het spaar derstegoed steeg van 25.034.111,11 tot 25.432.741,37. Met het school- sparen werd 3949,60 ingelegd. Het tegoed volgens de jeugdspaarwet steeg van 360.780,40 tot 396.486,48 Het ledigen van 360 spaarbusies bracht 10.086,92 op. Hoofdkantoor, incl. bijkantoor Bone- dijkestraat: inleg 988.794,77, terug betaling 765.955,67, tegoed 16.177.884,82. Bonedijkestraat: inleg 102.499,12, terugbetaling 99.713,11: Souburg: inleg 149.293,44, terugbetaling 97.039,81, tegoed 1.532.530,22. Goes: inleg 343.236.36. terugbeta ling 274.750,06, tegoed 5.010.264.40 Wolphaartsdijk: inlog 74.686,75, te rugbetaling 39.419,21, tegoed 952.070, 33: Noord-Beveland: inleg 13.923,37. terugbetaling 15.662,18, tegoed 264.787,09; Kapelle: inleg 7365,85, terugbetaling 12.012,70, tegoed 323.937,08; Terneuzen: inleg 64.868,36, terugbetaling 51.468,82, tegoed 743.425,22; Zaamslag: inleg 13.080,01, terugbetaling 4227,50, tegoed 193.265,82; Axel: inleg 10.410,66, terugbetaling 9050,61, ingoed 159.962,94: Heinkenszand: inleg 5389,38, terugbetaling te goed 7071,03.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 22