Duiveland moet kansen van de tuinbouw benutten GOESE OPERETTEVERENIGING MET „DE ZIGEUNERBARON" A.R.-F0RUM BEHANDELDE DE KWESTIE NIEUW-GUINEA Z.-VLAAMSE „KANAAL-BURGEMEESTERS" NIET ERG OP HERINDELING GESTELD ZATERDAG 3 FEBRUARI 1962 V R O V' IN C I ALE ZEEUWSE COURANT 8 Burgemeester Van Eeten„Waar mogelijk, gedurfde beslissingen" „WIL DUIVELAND de nog steeds doorzettende migratie uit de eigen streek een halt toeroepen, dan meen ik, dat er voor ons geen andere mo gelijkheid te onderkennen valt dan die van het zoeken naar meer werkgelegenheid in de tuinbouw". Deze week heeft burgemeester A. A. van Eeten zijn raad nog weer eens nadrukkelijk met de neus op de meest voor de hand liggende kansen ge drukt. De omgeving van Oos- terland en Bruinisse is een teeltgebied in opkomst. king- trad was er een verkeers agent nodig om in Oosterland de stroom belangstellenden in de juiste bedding te leiden. Nadat de inundatie van de oor logsdagen het Duivelandse tuinbouwgebied van de kaart geveegd had, was er van de interesse niet zo bar veel meer over. Nieuw areaal Toen de ramp van 1953 opnieuw een gevoelige slag aan de Duive landse tuinbouw toegebracht had. heeft het tot na de voltoooiing van de herverkaveling - geduurd eer er weer animo in deze rich ting ontstond. Veel kleine boeren bedrijven werden opgeheven. In andere gevallen werden de luttele hectaren grond door pachters of eigenaren ruw beteeld. terwijl de zelfde landbouwers bij anderen in loondienst gingen. Intussen gingen ook weer kleine bedrijven over tot tuinbouw en, fruitteelt. De laatste tijd is een vijftal nieuwe tuinbouwers rond Bruinisse, Oosterland en Sirjans- land in actie gekomen. „Binnen kort wordt een nieuw areaal knolselderij in deze omgeving uit gezet", zo voorspelde ons de heer M. L. van den Bos uit Bruinisse. Op het ogenblik zit er nog weinig vaart in het verstrekken van teeltvergunningen. Het behalen van de vereiste diploma's is een ander struikelblok. Maar niette min zijn de Duivelandse aspirant tuinbouwers vol goede moed. Overschakeling van landbouw op tuinbouw is geen vreemd ver schijnsel meer. De grond is goed, het klimaat uitstekend. Nodig zijn: vakkennis en veel geld. De kansen behoeven alleen maar ge grepen te worden. Duidelijke tendenz naar overschakeling Dat is nauwelijks een week ge leden op de vijftiende groente teeltdag in Middelburg opnieuw naar voren gebracht. „Met de wetenschap dat de tuinbouw in de Randstad Holland steeds ver der wordt teruggedrongen ei: met het vooruitzicht, dat de ver bindingen met datzelfde gebied in de naaste toekomst veel ge makkelijker en vlugger tot stand zullen komen" durfde bur gemeester Van Eeten daarom het bestuurscollege van zijn ge meente te vragen, ..waar moge lijk gedurfde beslissingen te ne men". De moeilijkheden in de landbouw zijn de laatste jaren voor de klei ne boeren steeds groter geworden. Daarom moet men het in Duive land over een andere boeg gooien. Binnenkort zal daarover in Oos terland klare taai klinken. De heer M. Wattel, hoofdassistent A bij de rijkstuinbouwvoorlichtings- dienst, zal de Oosterlandse en Bruinisser landbouwers, die met hun bedrijfsopzet neigen naar de grove tuinbouw, precies vertellen wat voor hen de mogelijkheden zijn. „Er is op het ogenblik al een flin ke gladiolenteelt en cr komt steeds meer belangstelling voor dc grove tuinbouw. Men zoekt iets. Dus moet er wat richting en lei ding worden gegeven". De tuin- bouwvoorlichtingsdienst wil iede re mogelijkheid direct benutten. Een gedegen vorm van onderwijs is daarbij een eerste vereiste. En daarom vindt dc heer Wattel het zo jammer, dat een vorig jaar op gezette tuïnbouwcursus, die met dertig deelnemers begon, na en kele lessen moest worden stopge zet bij gebrek aan directe belang stelling. Plannen voor de oprichting van een groenteteeltvakschool werden daarmee voorlopig de bodem in geslagen. En dat terwijl er op de bedrijven zelf zo'n duidelijke tendens van de landbouw in de richting van de tuinbouw en in sommige gevallen, naar de fruitteelt is waar te ne men. „Daarom gaan we het nog een keer proberen", vertelde ons de voorzitter van de tuinbouwvereni- ging „Oosterland en omstreken", de heer A. Steenpoorte. Voor de oorlog is de streek ten oosten van het dorp Nieuwcrkerk lange tijd een goed florerend tuinbouwge bied geweest. Men legde zicli toe op do grove teelt: rode bewaarpeen, uien, prinsessenböucn, witlof, vroege aardappelen. Toen in .1935 dc tuinbouwteeltregeling in wer- STERKE ROLBEZETTING Uitstekende opvoering in de „Prins van Oranje" Ook ditmaal heeft de Goese Operet tevereniging een uitstekende indruk achtergelaten nadat zy vrijdagavond in de „Prins van Oranje" te Goes een opvoering had gegeven van „De Zi geunerbaron" van Ignaz Schnitzer op muziek van Johann Strauss. Opval lend was de sterke rolbezetting: niet alleen de zangprestaties bereikten een grote hoogte, maar ook bleken de hoofdrolvertolkers over een ver rassend goed acteertalent te beschik ken. Duidelijk was in dit laatste de hand te zien van raamregisseur Toine van Bergen. „De Zigeunerbaron" is een operette, die het publiek zeker aanspreekt, hetgeen vooral te danken is aan het Drie weken gevangenisstraf voor belastingontduiking De Middelburgse rechtbank heeft G. J. de M. uit Breskens vrijdag veroor deeld tot een gevangenisstraf van drie weken, wegens het ontduiken van inkomstenbelasting. De officier had tegen Dé 51., die voor een bedrag van 4424 had ontdoken, een maand geëist. Voorts deed de rechtbank uitspraak in een aantal appèlzaken. De Middel burgse schilder E. A. de B. werd in hoger beroep veroordeeld tot een boete van één gulden subs. 1 dag, omdat hij in Koudekerke geen voor rang had gegeven aan een personen auto, waardoor een botsing was ont staan. De B. reed met zijn brommer op een rijwielpad, dat ter plaatse een eind van de voorrangswee waar langs het ligt afwijkt. In de zaak tegen C. J. P. uit Middel burg werd het vonnis van de kanton rechter bevestigd. Hij was in St.- Jansteen bij het inhalen van een paard en wagen met zijn auto in bot sing gekomen met een fietser. Eveneens bevestigd werd het vonnis van de koopman M. C. D. uit Wemel- dinge, die handel had gedreven in oude scheepsluiken, zonder dat hij daartoe bevoegd was. D. had aange- voerd, dat hij in opdracht handelde. De Terneuzense arts A. C. S. van B.-V. reed achteruit met zijn auto tegen een andere auto. De kanton rechter veroordeelde hem hiervoor tot 25 boete. Dit vonnis werd be vestigd, evenals dc boete, die de Ant werpse mevr. C. M. E. van de kan tonrechter kreeg, omdat zij met een auto reed, waarvan één der banden in zeer. slechte staat verkeerde. feit, dat Strauss de muziek heeft ge componeerd. Het orkest onder lei ding van dirigent J. P. Kousemaker lag deze muziek uitermate goed. Men kon dit reeds constateren uit de wijze waarop de ouverture werd uit gevoerd, met name het samenspel in de solopartijen maakten een goe de indruk. Het orkest heeft dit hoge peil ook tot het einde toe kunnen handhaven. De inhoud van "het. stuk kan betiteld worden als „pretentie loos": de „Zigeunerbaron" is een vrolijke en vlotte operette met spran kelende muziek, kleurrijke kostuums en fraaie decors. De Goese Operette- vereniging heeft de „Zigeunerbaron" ook zo gebracht. Het gehele verhaal is geweven rond een jonge, naar zijn geboortestreek in Hongarije teruggekeerde banne ling, die tot zigeunerbaron wordt uit geroepen. En het later ook tot baron weet te brengen. Jo Eekenes als de zigeunerbaron bleek over een goede stem met een krachtig volume te beschik ken, terwijl ook zijn acteertalent alle lof verdiende. In één adem mag met hem worden genoemd mejuffrouw Annie Wijnands als een zigeunermeisje, die kan bo gen op een uitstekend geschoolde stem. Janny Roosc-Putter en Gerard Hop mans, de tegenspelers van de zigeu nerbaron en het zigeunermeisje wis ten zich weliswaar niet tot dezelfde hoogte op te werken maar zij kwa men toch tot een aanvaardbare ver tolking. Verder kweten zich op voor treffelijke wyze van hun taak Jan Evers als markgraaf, Diek Meijer als commissaris des konings. Alie Bekenes-Bloemendaal als gouvernan te. mevrouw A. Kardon-Kakebeeke als oude zigeunerin en de vele tien tallen andere medewerkers en mede werksters. Speciaal mag nog ge noemd worden de schilderachtige fi guur in dit gezelschap, de rijke var- lceusfokker van Victor Hopmans. Zoals te doen gebruikelijk kreeg de Goese Operettevereniging ook mede werking van buitenaf: namelijk van liet mannenkoor „Zang en Vriend schap" te Kapelle en van de ballet groep van de Zeeuwse Balletschool onder leiding van mevrouw M. Soes- man-Huffenreuter. De regie was in handen van dokter C. Griep. De bijzonder suggestieve decors waren gemaakt naar ontwer- pen van de heren J. J. Evers en K. Mulder. Vermelding verdient nog, i dat pianist Jaap Boon vrijdagavond de vijftiende uitvoering van de ope rettevereniging achter de piano door bracht. Aan het slot mochten de medespelenden een ovationeel ap plaus in ontvangst nemen. Vanavond zaterdag wordt de tweede en laatste opvoering gege ven. „Zeeuwse Confectie" wil samenwerking De directie van de N.V. Zeeuwsche Confectiefabrieken in 3Cddelburg is, zo heeft zij vrijdag in de jaarverga dering desgevraagd medegedeeld, reeds enige tyd bezig om te komen tot een samenwerking. Tot op heden echter zonder resultaat. Het is in de kledingindustrie heel moeilijk om tot samenwerking le ge raken. Vrijwel iedereen wenst zelf standig te blijven. Voor de vennoot schap is het weliswaar geen levens noodzaak'om samen te werken, maar hèt zou wezenlijk kunnen bijdragen tot het bestrijken van een grotere arbeidsmarkt. Tevens zou het kosten verlagend kunnen werken. Om die redenen blijft de directie naar een samenwerking streven. Over de gang van zaken deelde zij mede, dat de orderpositie van gelijke grootte is vergeleken bij die van de overeenkomstige periode van het vo rige jaar. Het personeelsvraagstuk blijft zorgen baren. Ook de kosten factor zal voor de toekomst „een hard gevecht" in de kledingindustrie opleveren. De directie is echter vol vertrouwen in de resultaten over 1962. De hogere kosten kunnen niet worden gecompenseerd door prijs verhogingen. Er is misschien te dien aanzien meer te bereiken met de aanstaande Euromarkt. Het aandelenkapitaal ad f500.000. acht de directie voldoende. Er staan voor 1962 geen belangrijke uitbrei dingen op het programma. De ven nootschap exporteert hoofdzakelijk naar West-Duitsland, België en Zwit serland. Dit laatste land stelt hoge eisen. Daarom verheugt het de direc tie, dat zy daar thans vaste voet heeft gekregen. De jaarstukken wer den goedgekeurd. Tot commissaris werd herbenoemd drs. E. H. van der Beugel. Hengstenkeuring in Goes Voor de Centrale Hengsten Premie- keuring te Goes van de Koninklijke Veren. „Het Nederlandsche Trek paard", afdeling Zeeland, zijn 32 hengsten ingeschreven, verdeeld over negen categorieën. De keuringen worden woensdag a.s. gehouden op de Grote Markt te Goes. Paasveetentoonstelling 4 april in Oostburg De paasveetentoonstelling en -markt le Oostbnrg wordt dit jaar gehouden op woensdag, 4 april a.s. Voor deze tentoonstelling, die wordt gehouden op het Ledelpiein en georganiseerd door de Oostburgse commissie ter bevordering van het Marktwezen, is aanvoer mogelijk van vetvee, slacht schapen en slachtvarkens. Wat deze laatste categorie betreft, zal inzending alleen mogelijk zyn in dien de momenteel van kracht zijnde bepalingen inzake de bestrijding van het mond- en klauwzeer zullen zijn opgeheven. De jury die het aangevoerde vee zal keuren bestaat uit de heren J. Bul- tinck uit Oostkamp (België), 'C. Poot te Delft en M. Imanse te Oost en West-Souburg., De datum van deze 9e paasveetentoonstelling is zodanig gekozen, dat de bekroonde dieren eventueel ook kunnen worden inge zonden naar de landelijke paasvee tentoonstelling te Rotterdam op 10 april a.s. GEEN VERANDERING A.R.-BELE1D Ledental der afdeling laat daling zien tot 290 Langë tijd heeft de antirevolutio naire kiesvereniging „Voor Neder land :en Oranje" te Goes vrijdagavond in JDe~ Prins van, Oranje" in forum- verband gediscussieerd over de kwes tie Nieuw-Guïnea en de houding van de A.IÏ.P. ten opzichte van deze kwestie. De voorzitter van de kies vereniging, de heer P. de Kam, gaf alvorens het woord te laten aan het forum, een overzicht van de laatste ontwikkelingen met betrekking tot deze kwestie. Op duidelyke wijze ring daarna het forum aan met het geven van een schets van de politieke ontwikkelingen in en om Indonesië. Uitgebreid werd onder meer van ge dachten gewisseld over het voorstel van de A.K.P. inzake het voeren van een „open gesprek", een voorstel, dat landelyk nog al wat beroering ver wekte omdat het een kennelijke om mezwaai van het AJï.P.-beleid bete kende met betrekking tot de kwestie Nienw-Guinea. Niettemin constateerde het forum dat er geen verandering van beleid in de boezem van de partij was, doch een aanpassing aan de zich wijzigen de omstandigheden, die de mogelijk heid tot een „open gesprek" boden. Een vraag, waarop het forum uiter aard geen antwoord kon geven, maar waarover langdurig werd gediscus sieerd, was: „Is het Nederland een oorlog waard Nieuw-Guinea te be houden?" Verschillende forumleden waren van mening dat Nederland de grondwettelijke plicht had Nieuw- Guinea, in geval van een invasie te beschermen en te verdedigen, daar het een onderdeel van liet koninkrijk uitmaakt. De heer De Kam stelde „wij hebben onze strijdkrachten daar toch niet voor niets", waarbij hij evenwel duidelijk dc eventuele con sequenties van een conflict met In donesië aan de orde stelde. Met name dus het gevaar van een té hulp snel lend Rusland of China. Bij het standpunt „wij verdedigen Nieuw-Guinea tot de laatste man" heeft dr. Eruins Slot eens opge merkt, dat de consequenties hier van was. dat er eveneens tot de laatste Papoea gevochten zou worden. Teruggegrepen werd eveneens op een uitspraak van de A.R.P., dat het weerstand bieden aan een agressor geen ijdele strijd zou zijn. De mening kwam naar voren, dat bij een conflict de V.N. gedwongen zouden zijn te interveniëren. Een fo rumlid was verwonderd over de hou ding van een zeker gedeelte van het Nederlandse volk, dat het idee heeft, dat het voeren van een oorlog af hangt van het eindresultaat daarvan. Ds. E. Jansse voerde echter aan, dat een gewapend conflict met Indonesië een hele reeks verwikkelingen tot ge volg zou kunnen hebben en zelfs de wereldvrede in gevaar zou kunnen brengen. „Weet wat je doet in deze grote wereld met zijn gespannen po litieke verhoudingen", aldus ds. Jans se. Tijdens deze vergadering, die ta melijk druk was bezocht, deelde de secretaris, de heer H. Griffioen me de, dat het ledental van de afdeling was teruggelopen van 305 tot 290. De boeken van de penningmeester lieten een batig saldo van 534,68 zien. In het bestuur van de kies vereniging werden herkozen de heren C. v. Muiswinkel en W. F. van Riet. In het cultureel en artistiek centrum van Ukkel bij Brussel is de Belgische finale gehouden van het- Eurovisie- songvestival 1962. De jury, gepresi deerd door Robert Ledantheeft het liedje Ton Nom" bekroond, dat werd gezongen door Fud Leclerc midden op muziek van Eric Channe flinks en tekst van Tony Golan (rechts). Auto reed - na botsing - van dijk in Kortgene Twee auto's botsten vrijdagmorgen op het kruispunt bij de molen in Kortgene, doordat één der wagens geen voorrang verleende. Een auto, bestuurd door de woonwagenbewoner K. uit Goes, schoot van de dyk en kwam onderaan tegen een tuinmuur tje bij de woning van wethouder J. Breure tot stilstand. De wagen werd zwaar beschadigd. Persoonlijke onge vallen deden zich niet voor. De heer R. naderde het kruispunt vanaf de weg, die ondeiiangs de mo len loopt. Dé andere auto, bestuurd door de vertegenwoordiger K. uit Den Haag reed van rechts over de Langeweg uit de richting Colijns- plaat. Bovenaan de dijk gekomen kreeg K. geen voorrang. Zyn wagen tolde rond, maar bleef boven op de dijk. De wagen, die van de dijk schoot was niet verzekerd. Het kruispunt is vrij onoverzichtelijk. Er deden zich reeds meermalen der gelijke ongevallen voor. Na enige regen weer zonnig H (Van onze weerkundige g= medewerker). H De vorstperiode van de afge- lopen week heeft maar weinig te .betekenen gehad. In het s noorden van ons land kwam men hooguit twee dagen op de schaats. In de oostelijke he'.ft van ons land ligt nog een laagje sneeuw, dat lang- zaam wegdooit. Boven deze sneeuw kwam, ook in de af- gelopen nacht, nog weer twee tot vier graden vorst voor. "Uit het westen nadert een oceaanfront, dat nog voor de avond enige lichte regen kan veroorzaken. Zondag zal dit front weer zijn gepasseerd en breidt een nieuw hogedruk- =3 gebied zich van de oceaan naar West-Europa uit. Dit zal opnieuw opklaringen tot ge- volg hebben. De hogedrukge- bieden blijven voorlopig een H vrij grote rol spelen, echter zonder vorst van betekenis le brengen. Wij blijven in een luchtstroom van de oceaan, waardoor deze eerste februari- dagen een sterk wisselvallig karakter zullen hebben. illilUII Als lid van de Staten Centrale werden herkozen de heren W. Fraan- je en P. de Kam. Ook de heren P. de Kam en J. Laport, die herltiesbaar waren als lid van het Provinciaal Comité werden herkozen. Tijdens de vergadering deelde de heer De Kam nog mede dat zeer binnenkort stap pen zullen worden ondernomen tot nauwere samenwerking met de C.H.U. Slot van pag. 1 Sluiskil terwijl het agrarische Hoek het kanaal en straks zelfs de nieuwe zeehaven te Terneuzen raakt. Wijziging nodig „Moet dat nu zo blyven? Acht U het noodzakelijk ol' wenselijk 0111 hierin verandering te brengen en vindt U een en ander niet rem mend werken op de verdere ont wikkeling van de Kanaalzone door de noodzakelijke aecessoire-voor- zieningen, havenaccomodaties, aanwijzen van industrieterreinen, onteigeningen, wegenaanleg, in- steekliavens e.d.?", zo hebben wij de vier betrokken burgemeesters en een vertegenwoordiger uit de industriesector gevraagd. Tcrneuzens burgemeester mr. H. Rtfpstra uitte zich in voorzichtige bewoordingen. „Ik kan wel zog gen, dat Terneuzen geen concrete verlangens heeft inzake grenswij zigingen en dat wij iedere vorm van samenwerking zullen blijven toejuichen". Die samenwerking zal dan volgens mr Rijpstra waar mogelijk moeten plaatsvinden in organen, die zich daartoe lenen. Burgemeester M. K. van Dyke van Axel noemde grenswijzigin gen eigenlijk een „paardemiddcl" en alleen verantwoord als samen werking middels gemeenschappe lijke regelingen niet is tot stand te brengen. En éls correcties worden toegepast moet het onom stotelijk vaststaan dat een ge wenste vorm van samenwerking is uitgesloten. Het kan volgens Axels burgemeester een radicaal middel zijn en inderdaad soms eenvoudiger dan samenwerking... Het aanbrengen van bepaalde grenscorrecties ziet de heer Van Dyke in het algemeen niet als be zwaarlijk, mits het streekbelang zich daartoe leent. „Maar dit Is dan een persoonlijke mening", zo voegde hij er aan toe. Altijd zal het streekbelang moeten prevale ren boven het eng gemeentelijk belang. In het "algemeen dus samenwerking en dan zoals voor zien in wettelijke gemeenschappe lijke regelingen. Eén gemeente in de Kanaalzone? „Best mogelijk dat liet voor de industrieën inderdaad gemakkelij ker en eenvoudiger is om le on derhandelen. Uiteraard ook ge makkelijker te besturen. Maar het is een heel andere zaak :of uien dit moet nastreven", aldus burge meester Van Djjke. „Een correctie zou zo hier en daar beslist wel op zijn plaats zijn", dacht burgemeester R. A. J. den Boer van Sas van Gent, die in zijn gemeente oolc nog te maken heeft met de bijzonder grillige lijn dei- rijksgrens. „Vroeger piekerde geen sterveling over de loop der gemeentegrenzen maar eerst door het graven van het kanaal en la ter door de industrie heeft men hier een heel andere situatie ge kregen. U houdt me wel ten goede dat ik me alleen bij mijn eigen gemeente bepaal en die voldoet nog s.leeds aan alle voor waarden voor een onafhankelijk bestaan", aldus burgemeester Den Boer. „Maar toch"" zal er meer samenwerking nodig worden in liet belang van de hele streek, een samenwerking die hier echt nog moet groeien. In bepaalde opzich ten zal men een offer moeten brengen en over meer enge gevoe ligheid,jes heenstappen. Overigens wens ik hen die in deze zaak moe ten beslissen, vee) wijsheid en sterkte toe", zo besloot Sas van Gents burgemeester. Contra Een bijzonder duidelijk geluid liet burgemeester G. H. E, M. van Waes van Westdorpe horen die liet een grote dwaasheid zou vin den als men momenteel met grenswijzigingen zou beginnen. Zijns inziens valt dan de hele zaak waaraan men is begonnen, ineen en zou men met vecht kunnen spreken van „de boot missen"* „Men kan pro en contra herinde lingen zijn, het ligt er maar aan wat men ervan verwacht. Ik kan me voorstellen dat er gemeente secretarissen, ambtenaren, wet houders, zjjn die by het woord al leen al aan een maatschappelijke achteruitgang denken". Persoon lijk ziet burgemeester Van Waes geen reden om de bestuurlijke agglomeratie groter te maken. Maatschappelijk werkt men in een kleine gemeente doeltreffender; economisch bezien zal het weinig- uitmaken of men in één grote of in vier kleine gemeenten woont. Voor industrie-acquisitie lijken me vier gemeenten zelfs aan te bevelen. Anderzijds zullen er za ken zijn die in klein verband moeilijk gerealiseerd kunnen wor den. Als men als kleine gemeente bij de hogere overheid gaat praten over een project van 10 miljoen gulden, dan begint men al van neen te schudden. Op cultureel ge bied is door een grote gemeente uiteraard meer te bereiken, maar dat kan óók door middel van samenwerking." Weer het. woord samenwerking dus! „Natuurlijk", zo vervolg! Westdorpes burgemeester, „ik ge loof beslist niet dat wij /.tillen moeten doorgaan met ieder voor zich allerlei plannetjes voor in- steekliavens, industrieterreinen en dergelijke te maken, niet of zonder adviet van Amsterdamse en Rotterdamse havendirecteu ren. Met name voor de Kanaalzone zou een soort „schap" moeten komen. Neem het geval van de afval waterleiding» iat was zonder sa menwerking onbestaanbaar ge weest". Burgemeester Van Waes ziet niet iu dat grotere gemeenten het tovermiddel zijn om meer ont wikkeling en welvaart in de Kanaalzone te verkrijgen. „En bo vendien, hoe zou men het moeten indelen? Wat nu voor mogelijk wordt gehouden, voldoet over 25 jaar waarschijnlijk niet meer!" Industriële mening En hoe denkt men nu in dc kring der industriëlen over het wyzigen van gemeentegrenzen? „Wij heb ben weinig moeilijkheden met de huidige bestuursvorm", zei ons de voorzitter van de vereniging van werkgevers in de Kanaalzone, drs. H. J. P. Verschaffel. „In het meest ingewikkelde geval zou een industrie met twee gemeenten te maken kunnen krijgen maar dat is geen onoverkomelijke zaak. Persoonlijk voel ik weinig voor de figuur van één „superburgemees ter" en bovendien, waar zou je die neer moeten zetten? Een belangrijker zaak noemt drs. Verschaffel de eenzijdig heid van de kernaanwijzing. Een indeling, zoals die zich oj> dit gebied iu de Kanaalzone voordoet, schrikt volgens hem ieder n iet-Nederlands bedrijf af. Hij noemt het volkomen on logisch dat een industrie die om diverse redenen juist buiteu de (kern-) gemeente Terneu zen wil gaan zitten, buiten de bekende premieëring valt. Naar de mening van drs. Ver schaffel zou Economische Za ken zich bij eventuele vestigin gen in de Kanaalzone niet aan de kerngrenzen moeten hou den. Overigens heeft hij kortgeleden nog tot dc minister van economi sche zaken gezegd het onlogisch te vinden dat premies op gronden en gebouwen in de Kanaalzone slechts in één begrensde ontwik kelingskern worden verleend. Zijns inziens leidt dit tot een grote en onbillijke discriminatie. Uit het oogpunt van de speciale functie der kernen in een Neder lands zeehavengebied (i.e. pro bleemgebied). als op grond van de eenheid der streek en de Belgische concurrentie, is zijns inziens de noodzaak van premieëring in de gehele Kanaalzone duidelijk. Bij de infrastructurele werken wordt dit feit zijns inziens wel erkend, want hoewel het accent bij deze werken op Terneuzen valt, hebben ze toch betrekking op de gehele Kanaalzone. Waarom dan ook niet ten aanzien van de premie- ering?", aldus drs. Verschaffel. Hij wijst in dit verband op de situ atie in de Belgische Kanaalzone, waarvan een strook grondgebied vanaf de grens tot in Gent onder deze havenstad ressorteert. Alles wat zich daar wil vestigen moei ïn Gent zijn, onverschillig of men langs het kanaal iu Zelzate of iu Langebrugge wil gaan bnu- wea. En allen krijgen dezelfde fa ciliteiten. Maar de noodzaak van gemeentelijke herindelingen en grenscorrecties ziet men daar niet in", aldns drs. Verschaffel. Het Zeeows-Vlaamse tonwtrekspelle- tje om industrieën binnen bepaal de gemeentegrenzen te krijgen, kon overigens zijn bewondering niet wegdragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 21