Amerikaans vlieger hulpeloos in nazi-Duits korenveld Definitief besluit overheidssalarissen Dr. Van Royen onderhandelaar BELASTINGZORGEN OVER VIJF SCHATRIJKE KATTEN JUBILEUM-TEWATERLATING BIJ VAN DER GIESSEN ZATERDAG 3 FEBRUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 NA ACHTTIEN JAAR KWAM HIJ TERUG DE NIEUW-GUINEA-KWESTIE Beroep op Tweede Kamer De vijf katten van rle Amerikaanse. Margaret There.se Montgomery lijn binnen voor de rest van hun kattenleven. Met recht kunnen zij lun neus ophalen voor de meeste andere katten, want welke kat geniet een jaarlijks inkomen van 1250 dollar, of krijgt een erfenis van 25.000 dollar? Margaret Montgomery had in haar erfenis bepaald, dat de katten het vruchtgebruik van haar kapitaal zouden genieten en als de 1250 dollar niet genoeg zou blijken te zijn voor hun onderhoud, zou men het kapitaal zelf aan mogen spreken. Dc rijkdom van „Big Boy, Brother Cat, Blue Eyes, Mommy Kitty, en Flat. Nose" heeft de belastingambtenaren van de staat Illinois echter voor een groot dilemma geplaatst. Want hoe slaat men katten aan? De jaarlijkse belastingheffing op dergelijke erfenissen wordt gewoonlijk gebaseerd op een sterftetabel. Aan de hand van deze tabel schat men hoe lang de erfgenamen in leven zullen blijven. Belastingdeskundigen, die dierenartsen hebben geraadpleegd, heb ben te horen gekregen, dat een kat in Chicago ongeveer tien jaar heeft te leven. Dit heeft het probleem alleen maai- moeilijker ge maakt. want vier van de vijf katten zijn 12 jaar oud. „Hoe moet men nu een kat aanslaan die twee jaar geleden had moe ten sterven", vroeg een belastingambtenaar zich af. Als de katten sterven, zal het kapitaal worden verdeeld tussen een kloosterorde en een vriend van de familie, Walter Fields, die executeur testa mentair is. Niemand heeft zich nog willen bezighouden met de mo gelijkheid, dat een kat negen levens heeft. kon hij echter niet beantwoorden. Dr. Maier schreef aan Weaver in Lafayette, Alabama. Weaver wilde echter in de eerste plaats het meisje ontmoeten, dat hem de zware vliegerkleren had losge maakt en de „heerlijkste dronk water van zijn leven" had gege ven. Dr. Maier dacht lang na. tot hij zich de naam van het meisje her innerde: Van der Raaij uit Ant werpen. Vanzelfsprekend was Antwerpen het volgend doelwit van de speurtocht van de heer Weaver, maar hier kon men hem alleen vertellen, dat Hetty van der Raaij inmiddels getrouwd was en in Nederland woonde, moge lijk in Hilversum of in Eindho%-en, omdat haar man bij Philips werk te. Nu ging het snel. Via de per soneelsadministratie werdHetty van der Raaij opgespoord. Ze heet tegenwoordig mevrouw Wiisten- hoff en liaar man werkt bij Phi lips in Hilversum. Ze heeft twee kinderen, een jongen en een meis je, en ze herinnert zich de hele zaak tot in de puntjes. Alleen maar wat water Dat bleek, toen Weaver foto grafen van United Press. Inter national aan het werk zette; deze vonden het een bijzonder aardig verhaal en via deze internationale organisatie was het een kleinig heid om mevrouw Wüstenhoff op te sporen en te fotograferen. Haar foto ging door de wereldpers en onmiddellijk werden ook andere redacties op haar attent. „Die dokter Maïer is de man die echt geholpen heeft" zegt zij, „toen ik die piloot zag neerkomen, ben ik er op de fiets heengereden. Hij lag in een korenveld, nogal moeilijk te vinden trouwens. Aan zijn kreunen hoorde ik, waar hij lag-. Zijn arm was er helemaal af. Daarom was hij ook uit het vlieg tuig gezet; hij zou Engeland nooit hebben gehaald. De man die echt heeft geholpen, is dr. Maier. Ik heb alleen maar zijn kleren los gemaakt. zijn helm afgenomen en zijn dorst gelest. Daarmee hield mijn heldendom op Hetty van der Raaij is acht jaar geleden in het huwelijk getreden met de heer Wüstenhoff. Van de heer Weaver weet zij eigenlijk niet veel. „Ik hoor dat hij kin- 'j deren heeft en weer helemaal ge zond is. Dat is een goede kant aan de zaak; misschien komt hij hier eens met vakantie, ik lioop hem dan te ontmoeten. Ik vind alles goed, als ze er maar niet - te veel ophef van maken De heer Weaver, een welvarend zakenman, heeft andere plannen. Hij heeft zeven kinderen en koes tert het voornemen zijn hele gezin te komen voorstellen aan de velé Europese vrienden die hij heeft. Daaronder zijn enkele mensen in Engeland, waar hij destijds een goed onthaal vond, maar ook dr. Maier in Bremen en mevrouw Wüstenhoff in Hilversum, nog af gezien van vrienden in België, Nederland en Frankrijk. Een klei u oorlogsdrama, dat nu, bijna twintig jaar later, een ge lukkig slot vindt. Als bet Ant werpse meisje geen water had gehaald en dr. Maier niet zo snel ter plaatse was geweest, dan was er misschien geen Tyre C. Weaver IH geweest Dit is het gezin, dat waarschijn lijk niet had bestaanals er geen Hetty can der Raaij was geweest Na de oorlog keerde Weaver terug naar Amerikawaar hij een welvarend zakenman is geworden. Nooit kon hij de mensen vergeten die hem hielpen in het uur van zijn bitterste nood. Op de foto staan op de eerste rij Karen, Bill, Bob en John Weaver. Achter hen staan Tyre C. Weaver III, Connie Weaver, mevrouw Weaver met de jongstgeborene en de éénarmige voormalige sergeant Weaver. De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Royen, heeft vrjjdag in Den Haag eeu deel van de wekelijkse vergadering van de ministerraad bijgewoond. Naar verluidt, heeft het kabinet ge sproken over aanwijzing van de heer Van Royen als onderhandelaar bij eventuele onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië. De bedoeling zou dan zijn dat de heer Van Royen als onderhandelaar optreedt, indien en wanneer dat nodig is. Aangenomen wordt dat de ambassa deur eind volgende week naar Wash ington zal terugkeren. Jongeman dood in autobox gevonden Iri-een autobox te Blerick is de 19- jarïge F. van de L levensloos achter het stuur van een auto aangetroffen. Men vermoedt, dat de jongeman na het starten van de motor onwel is geworden en later door de uitlaat gassen aan koolmonoxidevergiftiging is overleden. De politie stelt een on derzoek naar de omstandigheden van dit ongeval in. Raadsel vergaan Berta Kienass nog onopgelost De wijze waarop de 496 ton metende Dnitse kustvaarder Berta Kienass bij het eiland Texel is vergaan, is nog steeds niet bekend. Een Grumman Traeker van de vlieg basis Valkenburg bij Den Haag is gisteren opgestegen om nog eens de zee ten noorden van dit eiland af te zoeken, zonder resultaat. De Berta Kienass is twee jaar gele den verbouwd. Het was eerst een motortanker. Een man van de be manning en een kind van vijf jaar worden hog steeds vermist. Men heeft echter de hoop opgegeven hen nog in leven te vinden. Tien stoffelijke overschotten, die tot dusver zijn gevonden, zijn opgebaard in de hal van de joodse begraafplaats in Huisduinen bij Den Helder. Eén der lichamen was ernstig verminkt. Enkele andere slachtoffers droegen nachtkledij. Op grond hiervan neemt men aan dat het ongeluk onverwacht is gebeurd. Een sloep van de Berta Kienass is aangespoeld op de Vliehorst bjj Vlie land. De sloep was onbemand. Mast, roeren zeil waren intact. Chaos dreigt in Engelse hoofdstad Üe leiders van de Britse spoorweg- vakbonden hebben vrijdag een lawi ne van telegrammen verzonden naar de 18.000 ondergronds werkende em ployés van de Britse spoorwegen in Londen, waarin zij er bij hen op aan dringen maandag aanstaande aan het werk te blijven en niet in staking te gaan. De 18.000 employés hadden aange kondigd te zullen staken omdat zij hogere lonen wensen. De vakbonden hebben geen aandeel in die staking. Intussen hebben de verkeersleiders vaa Scotland Yard een plan opgesteld öm als het toch tot een staking komt, de verkeerschaos in de Britse hoofdstad zoveel mogelijk te beper ken. Volgens dit plan zullen bij voorbeeld voor het eerst in de ge schiedenis bruggen over de Theems eenrichtingverkeer rijden. Centrales beleggen vergadering In de gisteren gehouden vergadering van de centrale commissie van geor ganiseerd overleg in ambtenarenza ken is aan de orae geweest de beslis sing van de regering met betrekking tot de verboging van de salarissen van het overheidspersoneel met in gang van 1 januari 1962. Deze beslissing houdt in, dat de re gering voornemens is, deze salarissen te verhogen behoudens een wijzi gingovereenkomstig de voorstel len, die in december 1961 in de cen trale commissie aan de orde zijn ge steld en waaromtrent met de meer derheid der centrale commissie geen overeenstemming kon worden bereikt. In het oorspronkelijke voorstel was de regering namelijk voornemens 'n vloer in de algemene salarisverhoging te leggen, waardoor aan de werklieden, ingedeeld in de loongroepen 1 en 2 een zelfde verhoging zou worden toe gekend als aan de werklieden, inge deeld aan loongroep 3. De regering heeft thans deze sala- risvloer gelegd bij loongroep 4, waardoor de werklieden, ingedeeld in de groepen 1, 2 en 3 een zelfde verhoging ontvangen als die, in gedeeld in loongroep 4. De mededeling van deze beslissing en de motivering daarvan heeft geen wijziging in het eerder door de meerderheid der centrale com missie ingenomen standpunt ge bracht. De samenwerkende centrales van overheidspersoneel hebben thans het volgende meegedeeld „Nu de regering de definitieve beslis sing genomen heeft met betrekking tot de salariëring van 't overheidsper soneel, waaruit blijkt, dat het kabinet zich in grote lijnen achter het aan vankelijke voorstel van de minister van binnenlandse zaken heeft gesteld, hebben de samenwerkende centrales besloten zich te wenden tot de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Voorts hebben ze besloten een gezamenlijke kadervergadering te beleggen op zaterdag 17 februari 's middags om half twee in bet ge bouw voor kunsten en wetenschappen in Den Haag." KERKNIEUWS NED ITEEV. KERK Beroepen te Ridderkerk L. Blok te Kapelle aan de IJsel; beroepen te Wildervank dr. H. G. Hubbefing te 't Zand; aangenomen het beroep van de generale synode als predikant voor buitengewone werkzaamheden (arbeid onder de Nederlandse emi granten in Canada) A. L. Groenen- berg, vicaris te Scheveningen; be dankt voor Middelharnis J. van Root- selaar te Delft; benoemd tot vicaris te Amsterdam B. J. van Tent, vica ris aldaar; benoemd tot vicaris te Katwijk aan Zee (wijkgemeente Noord-Oost) drs. J. Broekhuis, kan didaat te Barneveld. GEREF. KERKEN Tweetal te Rotterdam D. H. Eorgers te Hoogeveen en G. Veeneman te Amersfoort. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam Kralingen (tevens als schipperspredikant van de Rotterdamse havens) J. W. van der Gronden te Enschede-Oost; be roepen te Rotterdam-W. N. de Jong te Katwijk aan Zee. GEREF. GEMEENTE Beroepen te Vlissingen A. Hofman te Zeist. Oecumenische concilie begint op 11 oktober De elfde oktober is vastgesteld als datum Van opening van het aange kondigde oecumenische concilie van de r.-k. kerk, aldus staat in een vrij dag gepubliceerd „Motu proprio" van paus Johannes de 23ste. K.N.S.M.-VLOOT GROEIT Schooljeugd betrokken bij koopvaardij Het 7100 ton d.w. metende vracht schip Ulysses, bestemd voor de K.N.S.M., is vrijdagmiddag als 80- Ste schip na de oorlog bij C. van der Giessen en Zonen's scheepswerven In Krimpen gebouwd, in het water van de Hollandse IJsel gegleden. Dat was voor de werf uiteraard een bijzon dere gebeurtenis, die nog een extra cachet kreeg, doordat de doopplech tigheid en de tewaterlating werden verricht door de echtgenote van de commissaris der koning in Friesland, mevr. R. H.' Linthorst Homan-del Court van Krimpen. Het contact tussen Frieslands eerste burgeres en de Zuidhollandse scheepsbouwindustrie is niet zo maar tot stand gekomen. De Koninklijke Nederlandsche Reedersvereeniging is namelijk vorig jaar een grote actie begonnen, om provinciegewijs de jeugd te stimuleren tot meer belang stelling voor onze koopvaardij en zij kreeg daarbij actieve steun van mr, H. P. Linthorst Homan, de doyen van het korps van commissa rissen der koningin, die o.m. resul teerde in de tentoonstelling „De Koopvaardij" in Leeuwarden. Deze werd door ongeveer 9000 scholieren bezocht. Belangstelling Mr. Linthorst. Homan een enthou siast. watersportliefhebber herin nerde aan deze actie in zijn met veel humor gekruide rede. die* hij na af loop van de tewaterlating hield. Hij zei ook, dat er op het ogenblik in Friesland een hernieuwde belang stelling voor de scheepvaart valt te constateren. Sedert de oorlog werden acht nieuwe scheepswerven gebouwd én vele Friese jongens studeren nu op zeevaartscholen. Namens zijn echtgenote bood hij de K.N.S.M. een schilderij aan van de jonge Friese artiest Jan Stroosma, dat het zo populaire „skutsjesillen" uitbeeldt. De Ulysses wordt het 92ste schip van de K.N.S.M. en tevens het 15e dat Van der Giessen in de laatste tien jaar voor de Amsterdamse rederij heeft gebouwd. Het komt vermoedelijk in mei in de vaart. De K.N.S.M.-vloot heelt dan het totaal draagvermogen van bijna 340.000 ton. Resultaat Hoogovens gelijk aan 1960 Tydens een bezoek van een groep beleggers beeft prof. dr. >J. F. ten Doesschate medegedeeld, dat Hoog ovens over liet vierde kwartaal 1961 niet, zoals in de drie voorafgaande kwartalen is geschied, kwartaalcij fers zal publiceren. Dit in verband met het feit dat aan het eind van het 1 jaar vaak nog voorzieningen worden Setroffen. Hierdoor zou de som van e kwartaalcijfers kunnen afwijken van de jaarcijfers. Als slot zei hij dat het er naar uit ziet dat het financiële resultaat over 1961 ongeveer gelijk zal zijn aan dat over I960, alhoewel het eerste half jaar 1961 betere resultaten had te zien gegeven dan het tweede half jaar. Strijd om libre-titel hoofdklas in Vlissingen Vandaag (zaterdag) begint in café Centraal te Vlissingen de strijd om de biljarttitel hoofdklas libre (ge middelde van 7 tot 11). Hieraan wordt deelgenomen door M. Houtza ger van de organiserende vereniging A.B.V. uit Vlissingen, J. J. Leeraert en R. Lampo van I1.B.C. uit Hulst, J. van Iren van K.O.T. uit Middelburg, alsmede J. Goense en J. v. d. Guchte van D.O.S. uit Ovezande. Deze zes spelers zullen een felle kamp leve ren om het kampioenschap, waarbij de jonge Jan Goense, die kort gele den de Overbeeke-bokaal veroverde, als overwinnaar van het drie-banden- toernooi, hoge ogen zal gooien. In café de Vriendschap te Souburg wordt voorts de eindstrijd gespeeld van de beker-liandicapwedstrijdèn 4e en 5 klas libre. Aan deze wedstrij den onder leiding van V.E.G. wordt deelgenomen door de 80-jarige heer G. Palmkoek van V.E.G. en zijn club genoot C. Jasperse. T. J. Tienpond en J. W. Blom van A.L.M., Middelburg, G. Krijger en A. Helmstrijd van A.B^ I.M. uit Oudelande en B. Vermeulen en J. Schuerman van D.O.S. uit Ove zande. Vandaag (zaterdag) is de fi nale. Biljarter A. Stroo 5e in nationale eindstrijd De SouburgsR biljarter A. Stroo van V.E.G., die medespeelde om het na tionaal kampioenschap van de 4de klas libre te Roosendaal, wist zich als 5de te klasseren in deze zeer sterk gespeelde eindstrijd. s de uitslag als 1. H. Engelaar. Nijmegen 10, 512, 211, 2,43. 26; 2. A. v. d. Linden, Helmond 10. 519, 218, 2,34, 20; 3. G. ter Dam, Deventer 10. 485, 230, 2,11, 16; 4. M. Hoole, Haarlem 6. 442, 201, 2.20 19: 5. A. Stroo, Souburg 6, 439, 201, 2,18, 22; 6. M. Damhof, Stadskanaal 5, 437, 209, 2,09, 18; 7. H. Hrup, Brun- sum 5, 459, 220, 2,08, 15; 8. P. Bader, Leiden 4, 457, 214, 2,14, 15. De kampioen werd gehuldigd door bondsbestuurder A. Wijttendaal die hem de bondsmedaille overhandigde. Distrïctsvoorzitter Jongenelen uit Roosendaal verrichtte hierna op een buitengewoon vlotte en sympathieke wijze de verdere prijsuitreiking. Na mens de spelers dankte A. Stroo de organisatoren van deze wedstrijd, de biljartvereniging „Steeds Beter". 1 Belgisch meisje gaf alleen maar water; geredde komt nu persoonlijk bedanken „Allemaal aan boord vroeg hij. „Alle gewonden zijn al in de zie kenwagens" zei een korporaal van de medische dienst. „Is de dokter daar vroeg een sergeant, die uit het instaplUilc kwam kijken, zo mogelijk nog meer bebloed dan de andere be manningsleden, „vraag hem eens wat ik met een arm moet doen..." „Een' arm vroeg de dokter. „Ja, een arm..." De dokter pakte een deken uit zijn jeep en stapte uit om het vliegtuig binnen te gaan. „Van wie vroeg hij. „Van sergeant Weaver, bovenste .schutter" zei de sergeant, „een afweergranaat schoot zijn arm weg. Ik kon zelfs geen tourniquet meel* maken. Ik heb het zo goed mogelijk verbonden en hem een morfi nespuit je gegeven. Toen heb ik zijn goede hand aan de trek- ring van zijn valscherm gehaakt én hem buiten boord geschoven. Ik hoop, dat hij nu langzamer hand in een goed ziekenhuis de behandeling krijgt, die hij ver dient..." De dokter knikte en klom naar binnen. Even later kwam hij weer buiten met een lang voorwerp in een deken gewikkeld en legde dit in zijn jeep. Toen reed hij snel de beide ziekenwagens achterna, die al een heel eind voor waren. Ze zouden hem nodig hebben. Waar was sergeant Weaver, de man wiens arm in Engeland was aangekomen Hulpeloos in korenveld Ja, waar was dc sergeant Op dat moment wist hij liet zelf ook niet. Hij had automatisch aan de ring van zijn valscherm getrokken en gevoeld dat. het zich opende. Half verdoofd door pijn en shock was hij niet bepaald zacht geland en hij vroeg zich af hoe de Duitsers hem zouden be handelen. De armstrop bloedde hevig. Hoewel een uit een vlieg tuig gesprongen vliegenier in oorlogstijd liefst zo lang mogelijk verborgen blijft, had Weaver thans slechts één wens: zo gauw mogelijk te worden gevonden. Helaas kon hij zich nauwelijks bewegen. Hij lag in een korenveld en keek omhoog naar de blauwe hemel. Europa 1943 was echter een vreemd werelddeel. Een Belgische meisje, wegens dc honger nabij Bremen onderge bracht. had dc man zien neerko men. Op een fiets reed zij langs een paadje het korenveld in en vond de gewonde. Hoewel zo pas veertien jaar oud was, besefte ze, dat de zwaar gewonde man drin gend hulp nodig had. Maar wat kon zij doen Ze maakte de zware vlïegerkleding wat los en baalde schoon drinkwater, en gaf de man te drinken. Ze zag dat hij veel pijn leed en onmiddellijk medische hulp behoefde. Van de boerderij uit waar zij logeerde, belcle zij het ziekenhuis op in Horpstadt en er werd onmiddel lijk een ziekenwagen gestuurd met dr. Gerhard Mater aan boord. Binnen het uur lag de gewonde vlieger keurig verbonden en goed verzorgd in een schoon zieken huisbed. De volgende ochtend bel de het kleine Belgische meisje het ziekenhuis op. maar moosi horen dat ..haar" patient inmid dels naar een militair ziekenhuis was overgebracht. Ze kénde zijn Ze kwamen niet tegelijk terug, de vliegtuigen die een aanval op Bremen hadden gevlogen. Ze kwamen met twee en drie tegelijk en soms helemaal alleen, laag vliegend en moeilijk bestuurbaar als gevolg van de grote gaten in vleugels en stuurvlakken. Toen de „Blooming Grove" binnenkwam en landde, schoot iemand twee rode vuurpijlen af, een teken, dat er gewonden aan boord waren. Twee ziekenwagens gingen naar het eind van de startbaan om direct ter plaatse te zijn. De Blooming Grove maakte een scheve landing, reed de hele landingsbaan af en maakte toen met een korté bocht plaats voor andere landende vliegtuigen. Voor.de vier schroeven stilstonden, waren de beide zieken wagens al naast het toestel en begon men niet het overne men vnn de gewonden. De niet gewonde bemanningsleden, hun vliegerpakken besmeurd met het bloed van verschillen de mannen, hielpen bij dit werk. Achter hen landde het ene toestel na het andere. De dokter van de Amerikaanse basis in Engeland kwam in een jeep aanrijden. „Mijn heldendom is beperkt" zegt de uit Antwerpen afkomstige me vrouw Hetty Wüstenhoffdie te genwoordig met man, zoon en dochter in Hilversum 'woont, „ik heb alleen water gehaald, zijn helm afgezet en zijn kleren los gemaakt.... In elk geval was zij degene die de zwaar gewonde Amerikaanse sergeant medische hulp bezorgde. naam niet eens en hoopte alleen maar, dat hij goed verzorgd zou worden... Hij kan lang zoeken Weaver, een welvarend zaken man, getrouwd, en vader van zeven kinderen, ha,d keéi'.'op keel de speurtocht uitgestèldnaar de mensen, die destijds zijn leven hadden gered, toen liij zonder arm aan een valscherm omlaag kwam. Hij herinnerde zich een meisje, dat hem te drinken had gegeven en een dokter die erg aardig voor hem geweest was. Meer wist hij niet. Het was achttien jaar gele den en nauwelijks waarschijnlijk, dat die mensen ooit zouden kun nen worden teruggevonden Weaver liet zich niet uit het veld slaan; hij schreef aan een viertal grote Duitse geïllustreerde week bladen en zette het geval uitvoe rig uiteen. Iemand gaf dr. Maier, nu een bekend arts in Bremen, de oproep in handen met de opmerking „Die Amerikaan kan ook lang zoeken op die manierDr. Maier las het artikel en zei „Dat ben ik De vraag, wie het meisje was,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 17