Maud, het „meisje op de achtergrond" MORGEN SPAARDERS EN HUN AANDEEL „FABRIEK VAN OFFICIEREN' EXCUSES OP CELLULOID ZATERDAG 3 FEBRUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 21 DOOOOOOOODimiOOI»^^ Mannequin, nadat ze door de mand viel (Van onze R.T.V.-medewerkster) Maud is niet de vrouw van Theo Eerdmans, - Maud mag Theo graag, hoor, daar niet van. en Theo heeft ons verze kerd dat hij Maud een schat- je vond, - maar ze zijn niet getrouwd, al hebben duizen den televisiekijkers in Ne derland dat eenvoudig gecon cludeerd uit hun onafscheide lijkheid: zie je Maud dan zie je Theo, en omgekeerd. En hoe meelevend tonen zich dan de t.v.-kijkers; Theo krijgt boze brieven van ridderlijke mannen, dis schrijven: jij moet niet zo te gen die vrouw van je snauwen, kereltje, en er zijn minder rid derlijke mannen die schrijven: al die dure jurken van d'r zullen je een lieve duit kosten zeker. Laat het nu eens gezegd zijn: ze zijn niet getrouwd. wat niet weg neemt dat hij niet tegen d'r snau wen mag. Dat doet hij ook niet, zegt me vrouw Maud van Praag verbaasd: hij is natuurlijk wel eens zenuw achtig minstens even gespan nen als de slachtoffers van de quiz en die kunnen er dan nog duizend gulden van overhouden en hij niet, hoor; maar snauwen doet Theo nóóóit. Engeltje Intussen zijn we niet veel verder dan dat we weten dat Maud dus niet de vrouw van Theo is; wat ze dan wel is (behalve de vrouw van die Is tweeëntachtig geworden met een huidje als een perzik, maar ze lachte mij uit met m'n recepten: ze zei: kind, gewoon goed wassen, met zeep. Overigens heb ik niet zo bar lang als schoon heidsspecialiste gewerkt: ik ging trouwen en kreeg Peter en Maud- je, en pas toen ik ziek was ge weest ben ik weer gaan werken, omdat de dokter zei: zoek eens wat afleiding buiten de deur. Toen ben ik voor het eerst naar een modeshow geweest en toen ik de mannequins zag lopen dacht ik: da-kank-ook. Advies Een vriendin raadde me toen aan, als Ik ging solliciteren, te zeggen dat ik al veel gelopen had in Bel gië, dat klinkt wat ervarener, zei ze. Een tijdje later ontmoette ik een modeman; ik danste zelfs met hem en toen ik zei dat ik mannequin wilde wezen omdat ik dat in België ook al geweest; was, zei hij: by wie dan? ik ken al le huizen in België. Nu heb ik van nature echt rooie appelwangetjes en die poeier ik dus. maar toen hij zei: bij welke huizen dan, voelde ik al m'n wan genrood dwars door de pancake heen gloeien van schaamte, en toen heb ik er meteen uitgeflapt: nee hoor, ik heb gelogen en van hem kreeg ik toen mijn eerste engagement als mannequin. Ik heb er weken op geoefend, en toen de dag kwam dat ik werkelijk in een hotellounge met gebak jes-etende dames moest lopen met een hoedje met een veertje en in een tailleurtje, dat niet van mij was, toen voelde ik m'n knieën knikken: eigenlijk heb ik toen op dat moment het liedje uitgevon den van: o was ik maar bij moe der thuis gebleven. Kind erprogramma Myn werk als mannequin had me al eens op de t.v. gebracht en ik heb toen eens gepraat met Mies Bouwman, die zei: ik zal eens met Leen over je praten; dat was haar man Leen Timp, t.v.-regisseur. Maar op een dag kwam niet hij, maar kwamen Gijs Stappershoef en Theo Eerdmans: of ik assisten te wilde worden by Weet wel wat je waagt. Nou, dat gold voor mij ook; ik had maagpijn van ellende, en toen zei iemand in de kantine: onze medewerkers mogen altijd gratis een glaasje limonade drinken maar omdat dat, zoals me al spoe dig bleek, helemaal niet helpt te gen maagpijn van de zenuwen, heb ik die meneer van de kantine RADIOEN T.V.-RUBRIEK Maucl als mannequin. er meteen maar aan gewend dat het een glaasje cognac moest we zen, en daarvan laat ik nu ook wel eens een quiz-slachtoffer mee- nippen als ik zenuwtrekjes con stateer. In die eerste quiz was ik een soort van caissière, ik moest verschrikkelijk veel en vlug reke nen, van guldens en kwartjes en dubbeltjes en wat er in de pot zat en wat die meneer of mevrouw al hebben moest. 11c gaf soms ook wat adviesjes voor de make-up, alle kandidaten moeten even wat bijgeschilderd worden, de mannen meestal met oker en de vrouwen met wat rouge en zwart voor de wenkbrauwen, want an ders trillen die weg op de beeld buis. In de tweede quiz mocht ik wat zeggen, zo van: dames en he ren, dit is mevrouw De Zeeuw uit Leeuwarden en dit is meneer De Vries uit Middelburg: ik was al tijd bang dat ik het fout zou doen. Ik mocht toen ook een beetje heen en weer lopen op het podium. dat is er nu ook niet meer bij; ik ben weer meer achtergrondfiguur, maar ik ben er best tevreden mee. Eén keer moest ik invallen voor Karin Kraaikamp als omroepster, ik voelde me een wrak achter af. Ik zou helemaal geen hoofdfi guur willen zyn in zo'n spannende business als de quiz is, maar ik heb wel met Piet te Nuyl gepraat over een kinderprogramma, als Pipo binnenkort ter ziele is. Ik zei: Piet, heb je wat voor me? en hij- zei: bedenk zelf maar wat maar da's nou juist de kunst. jicvt en.... «clvrijven FMMAG Mand, klaar voor de quiz. de heer Jaap van Praag) is niet zo duidelijk, omdat ze op het beeld scherm altijd op de achtergrond blijft. Is ze zoiets als het mooie meisje dat in variété de jongleur zijn rin gen en kegels en ballen toewerpt en dan sierlijk terugtreedt in de wetenschap dat de heren in de zaal naar haar kijken en niet naar de jongleur? Nee, dat is ze niet. al blijkt uit de brieven en op de tram wel dat heren naar haar kij ken. Is ze dan het geweten van quizmaster Theo Eerdmans Dat hoeft niet, want Eerdmans heeft al een zeer strikt geweten van zichzelf en bovendien een zeer strikt reglement van spelregels. Is ze voor de op hun benen tril lende examinandi van de quiz het lieve bijzittertje naast de strenge examinator? dat is ze zeker, maar ze kan hulpeloze blikken al leen beantwoorden met een be moedigend knikje, want de ant woorden van de quiz kent ze niet. Ze is gastvrouw, zegt Theo Eerd mans gedecideerd; dat is ze tij dens de show en vooral vóór de show en na de show: een soort van engel van vertroostiug. Ambachtjes Intussen praat ze zelf helemaal niet over de show, want zo bar eerzuchtig is ze niet; ze praat oen beetje over Haarlem, waar ze ge togen is ©li waar ze in de hoogste klas van de mulo op het idee kwam dat ze iets artistiekerigs wilde worden. Ze ging toen naar een modeacademie om ontwerp ster te worden, en toen ze dat bij na was had ze er geen zin meer in en ging een cursus schoonheids specialiste volgen. Ze is nog altijd een vrouw voor wie uiterlijke zaken zeer meetel len. Ze kreeg meteen een haantje in een kapsalon en wat ze 's avonds leerde klaarmaken, smeerde ze de volgende dag op de gezichten van de klanten. Ze zegt: dat was in '46, toen er nog niet zoveel spul was. dus veel kwaad kon het niet, en oovendien pro beerde ik op mijn eigen tere huid m'n zalfjes ook en het beste beviel me baby-olie met een scheutje al cohol; die gebruik ik nog om me af te schminken na een t.v.-show. Mijn slechtste klant was mijn oma. T elevisie I)e grote verrassing voor de za terdagmiddag is het verslag dat Siebe v. d. Zee en Arie Kleywegt toch zullen geven van de Europe se kampioenschappen hardrijden op de schaats, waaraan voor Ne derland o.a. deelnemen Henk v. d. Grift, de wereldkampioen, en Ru- di Liebreghts. Het hele middag programma is door het ijs ge zakt, behalve Pipo de clown, die het hoofd hoven water weet te houden in het walt, tusseu vijf voor vier en half vijf. Om half acht begint de avond met „Top of flop": het muzikale forum zal oordelen over plaatjes die al dan niet een „hit" zullen zijn. Na het journaal naar St.-Gcr- main des Prés, liet etablissement van een zekere Dorus. Om 9.20 een personaadje uit het archief van Interpol: de bom-ex- pert die gevat wordt door in specteur Du val; voor alle leeftij den. Om kwart voor tien Jan de Hoop, die samen met Theo Eerd mans en Maud optreedt in de quiz „Willens en wetens". Jan de Hoop van Arsenal zit samen met de heer Eerdhuysen van de Olym pische Spelen in de derde ronde, en in de tweede speelt de neer Braggaar van Leonardi da vinei. Via de Vlaamse televisie. Van 2.45 tot kwart over vier Eurovisie- verslag van een robbertje rugby tussen Wales en Schotland, uit gevochten in het Armspark te Cardiff. Van vijf tot zes .Kom toch es kijken" naar de kleder drachten uit Lossburg in Duits land. 's Avonds weer Dennis (8.30) en om negen uur „Waag je kans" het Amerikaanse verras- singsspel. Om tien uur de hitpa rade, variété van 1930 tot 1935. dit keer uit Noorwegen. Radio Hilversum I. ïn de avondlijke Tierelantijnen Truusje Koopmans. Hans van Oeveren. Henk Jansen van Galen en de hele troep van „Kopstukken". Om tien uur ande re „Kopstukken". Om 10.40 een toespraakje van de bisschop van Roermond over de kerkenbouw- zondag. Om elf uur de meester werken. Hilversum II. Om vijf over acht verschillende smaken in het ge zinnetje dat Alexander Pola sa menstelt. Om vijf over tien de Ton van Duinhoven-show. „Mijn eerste boek" (22.40) heet het kor te hoorspelletje naar een verhaal van de aloude Somerset Maughan. Vervolgens Nicu Vladescu met zi- geunermuziek. gezongen door Mil- la Archanskaja, en tot besluit (23.40) Swing. T elevisie Meevaller en extraatje: van 13.15 tot 14.55 de vijfduizend meter van de cracks op de schaats, die in Oslo om het Europese kam pioenschap vechten. De tiendui zend meter zal niet worden uitge zonden, al hoopt men op een paar flitsjes die dan waarschijnlijk in „Sport en beeld" terecht zullen komen. Heel de middag is sport: om drie uur tennis, om vier uur atletiek. Om kwart voor vijf klokken de ballen: biljartkam pioenschappen ere-klassen drie banden. In het avondprogramma om half negen een eenakter van George Vidal: „Gevoel voor recht". Om tien over negen con certeert het Amsterdams Kunst- maandorkest van Anton Kersjes, met zang van Cora Canne Meyer. Om kwart voor tien begint de strijd tegen het onrecht, Vitto- rio de Sica neemt het op tegen de slavenhandelaar veertien jaar) Via de Vlaamse televisie. Voor wïelren-fans: 2.25 cyclo-cross. Om half negen het Showdagboek, de periode '1910-1920. Radio Hilversum T: Om acht uur het ne gentiende deel (maar we zijn al over de helft) van het eindeloze ruimtevaarthoorspel „Testbeman- ning". Om 8.40 wordt het toer nooi van het lichte lied verder ge streden. Om 9.10 ontkent profes sor Paardekooper ten tweede male dat er Belgen bestaan. Om 9.25 het strijksextet van Tsaikof- ski (Leonid Kogan). Om tien uur aan de hand van Jan de Cler mee naar het koffiehuis De Vergulde Baars. Gabriel Smit bespreekt om 10.40 de gedichten van Jan Luy- ken. Om kwart over elf kerkor- gelmuziek, gevolgd door een Bach-sonate voor fluit en klave cimbel. Om half vijf de Sportrevue met flitsjes van do tienduizend meter schaats. Om half zes kwartje voor de jeugd. Om 8.05 veertig minuten met de Zigeunerbai'on van Johan Strauss, solisten, koor en orkest uit Wenen. Om 8.45 Charles Dickens' „Londen en Pa rijs". een vcrvolghoorspel. LEZERS SCHRIJVEN Advertentie Het koersverschil Gevangentoren Vlissingen Van een lezer van uw blad ontving wij een knipsel uit de editie van Vrij dag 12 januari jj., dragende het op schrift „Kleine Spaarder". Na kennis te hebben genomen van de inhoud van vorenaangehaald artikel, zouden wij het volgende onder Uw aandacht willen brengen. Het artikel begint met melding te maken van een bericht, dat de Ford Motor Co. voornemens is de nominale waarde van haar aandelen terug te brengen tot 2.50, waaraan een be schouwing wordt vastgeknoopt om trent het populariseren van het effec tenbezit in de Verenigde Stalen van Amerika in Nederland zou in dat opzicht een achterstand zijn in te ha len. Nu dient men zich echter wel voor ogen te houden, dat in Amerika wel iswaar veelvuldig aandelen met een geringe nominale waarde voorkomen onze officiële prijscourant telt op 212 verschillende certificaten van Amerikaanse shares niet minder dan 43 certificaten, waarvan onderliggen de shares een nominale waarde heb ben van S 1.of minder doch de koersen zijn naar Nederlandse begrip pen dikwqls zeer hoog, zodat met de aankoop van 1 share nog een flink bedrag in dollars gemoeid is. Om bij het voorbeeld van Ford Motor Co. te blijven, gemeten naar de huidige koers van ruim 100.— per share van nominaal $5.of ruim ƒ360,no teert dit aandeel ruim 2000 Dit is bepaald geen zeldzaamheid. Daarbij komt, dat de courante han delseenheid ter beurze van New York 100 shares bedraagt, de z.g. round lot. Men kan wel kleinere aantallen slra- res kopen, doch is dan aanmerkelijk onvoordeliger uit, zowel bij aankoop als bij verkoop. Grote aantallen aandeelhouders zeg gen op zich zelf niets bij de grote kapitalen van de op de voorgrond tredende Amerikaanse ondernemin gen. welke kapitalen doorgaans een veelvoud bedragen van de in Neder landse bedrijven gestoken middelen. Zo stonden per ultimo 1960 bij de Ford Motor Co. 55.916.748 aandelen van S 5.elk uit, verdeeld over circa 240.000 aandeelhouders, zodat het ge middelde aandelenbezit per aandeel houder uitkomt op meer dan 200 sha res. Wij willen in het midden laten, of de kleine man bij een koers van ruim S 100.per share van S 5.nominaal Ford Motor Co. al dan niet grote risi co's loopt, maar een hoog rendement op zijn investering het artikel spreekt van een goede rente maakt hij niethet bruto rendement van aandelen Ford Motor Co. bedroeg vol gens recente gegevens 2,7 pet. Volgens resultaten van gehouden en quêtes omtrent de spreiding van het effectenbezit in Amerika (11,5% van de bevolking van 21-65 jaar) en in Nederland (15 van dc totale be volking tussen 21 en 65 jaar) slaat Nederland geen slecht figuur en kan zeker niet van een achterstand wor den gesproken ten opzichte van Ame rika. Van de thans in de officiële prijscou rant van onze vereniging voorkomen de gewone aandelen van Nederlandse bedrijven ten getale van 495 zijn van 190 aandelen (38%) coupures in originele dan wel in certificaatvorm voorhanden met een nominale waarde van ƒ100,of minder. Dit rechtvaardigt n.o.m. niet de conclusie, dat het uitgeven van kleine coupures slechts op beperkte schaal zou hebben plaatsgevonden, zoals in Uw kolom men werd gesteld. Tenslotte nog een enkel woord over het verschil in notering hetwelk soms te zien is tussen grote en kleine cou pures, die niet dooreenleverbaar zijn. Dat de koers van dergelijke kleine coupures naar boven of naar beneden afwijkt van die van de grote coupures, zoals soms te constateren is. is het gevolg van de werking van vraag en aanbod van beleggerszijde. Indien het koersverschil ten nadele van de ver koper strekt, is de koper er dan toch mede gebaat, een conclusie, die in het artikel niet worden getrokken. Met dit al is het streven van onze vereni ging erop gericht zoveel mogelijk te bereiken, dat grote en kleine coupures dooreenleverbaar worden gemaakt, waardoor het ontstaan van koersver schillen geëlimineerd wordt. Bij het bedrijfsleven ondervindt dit streven de laatste jaren meer en meer begrip. Wij zijn vrij uitvoerig op de inhoud van het artikel ingegaan, omdat wij het betreuren, indien misvattingen omtrent de beurs, de beurshandel en het effectenwezen blijken te bestaan. Amsterdam Bestuur van de Vereeniging voor den effectenhandel. Staten en Nieuw-Guinea Naar aanleiding van uw kantlijn „Misverstand" in de P.Z.C. van 26 januari 1962, waarin U de naar uw mening logische redenering naar vo ren brengt, dat mr. Burger van „De Partij van de Arbeid" er volkomen naast is om de Nieuw-Gu'moa-poli- Uek aan de statenverkiezingen te koppelen, geloof ik toch dat U de ouders en familieleden van zonen en broers, echtgenoten en vaders, die in Nieuw-Guinea zijn. hier niet van zult kunnen overtuigen! Voor hen geldt wat voor U niet van belang lijkt, dat een partij, die onze mannen een onnutte en wellicht gru welijke strijd wil besparen, niet" al leen bij een Tweede-Kamerverkie zing, maar ook van onderaf, dus voor de komende statenverkiezingen, de steun van iedere meelevende be hoort te krijgen. Westkapelle M. J. Cïjsouw-Kaland (Advertentie Alweer een van die malle ingezonden stukken, waarover onze burgervader zeer ondemocratisch meende te moe ten foeteren in de raad. Na het waar dig antwoord van de krant op de kri tiek van de heer Joustra had over deze kwestie verder gezwegen kunnen worden, was het niet dat je als be lastingbetaler ook graag even je gal wil spuien. Jammer dat de heer Joustra geen en kel argument aanvoerde voor de restauratie, zomin als ooit uit de raad steekhoudende argumenten daarvoor werden gehoord. Dat de raad deze restauratie slikte zal wel zijn te dan ken aan het feit dat de kosten zo goed als geheel door het rijk worden ge dragen. Alsof dit in wezen verschil maakt! Het geld komt uit de open bare kassen, die gevoed worden door de belastingbetalers. En nu hebben we geen bezwaar hoge bedrógen naar de fiscus te moeten dragen, maar wel vinden we het beroerd als er een half miljoen tegen een waardeloze ruïne en stomme sta-in-de-weg wordt ge smeten. Werd dit geld besteed aan het eindelijk eens ontmantelen en restau reren van onze mooie St.-Jacobskerk, het vrijwel enige mooie oude gebouw wat we in Vlissingen hebben, niemand had daarover gekikt. Was de opruiming tot op boulevards hoogte aanbesteed, met de afkomende materialen voor de aannemer, dan was dit „goedkoper dan ge denkt", een lelijk verkeersobstakel was ver dwenen en het zeefront van onze boulevard was niet onderbroken. Vlissingen, P-H. Brugkwestie in Middelburg Als men de plattegrond van Middel burg voor zich heeft, ziet men de Nieuwlandseweg. Deze weg ligt vrij hoog. Trekt men deze weg rechtdoor met een viaduct over het spoor, en een brug over hete kanaal, dan komt men in een rechte lijn op dc Haven- dijk. Vanaf do brug Havendijk kan het verkeer zich dan uitspreiden de stad in (Dam) of door de Neder- straat over de Singel verder Walche ren in. Het verkeer uit de stad blijft via de Stationsbrug onveranderd. Eventueel zou men de Kanaalweg door een bocht met het viaduct kun nen verbinden, en zou de spoorweg overgang kunnen vervallen. Daar de Nieuwlandseweg vrij hoog ligt kan men met een kleine oploop de hoogte voor een viaduct over het spoor be reiken en een brug op dezelfde hoog te als het viaduct met een geleidelij ke afloop op de Havendijk. De brug zou dan hoog genoeg zijn om kleine schepen onder door te la ten en voor grote schepen zou een basculeklep nodig zijn. Voor toe gang begraafplaats en singel zou van de Nieuwlandseweg ook een af rit gemaakt moeten worden. Is bo vengenoemd plan wellicht te bestu deren Middelburg. C. v. d. Harst. Pr. Beatrixstraat 27 architect. Sneeuwhopen Daar heb je het weer, er ligt sneeuw voor de huizen en op de trottoirs. De bewoners ruimen vlug de sneeuw van de trottoirs en nu het volgende. De fietsers en bromfietsers moeten dan op de straatweg voor die sneeuw hopen uitwijken. Vallen kris-kras in die hopen sneeuw. Zou het nu niet het beste zijn dat de bewoners die sneeuw rustig lieten liggen? Menigeen heb ik op deze manier op de straat zien vallen en dat was heus niet mis. Middelburg. AS J. M. van Aartsen-Henderikse. Bleek 18. Verkeersregels Vanwege mijn werkzaameden rijd ik dagelijks tweemaal heen en weer Kloetinge-Goes en zie dan ook dage lijks welk groot aantal verkeersfou- ten er worden gemaakt. De laatste overtreding was j.l. maan dag n.nr. omstreeks 5 uur bij de ver- keerszuil Lewestraat. Een jong meisje kwam uit de rich ting Goes, moest naar de Kon. Wil- helminastraat, nam de linkerkant van de verkeerszuil terwijl ze door haar vriendin nog werd gewaar schuwd wou toen zonder richting aan te geven naar rechts terwijl er juist vanuit de Kon. Wilhelmina- straat een auto kwam aangereden, het gevolg was dat het meisje tegen deze auto opvloog en tegen de straat werd geslingerd, het liep zover mij bekend gelukkig nog goed af. maar liet had ook anders kunnen zijn. Wie was in dit geval de schuldige, natuurlijk het meisje. Ik vraag me af heeft dat meisje op de school geen verkeersregels geleerd, zo ja waarom brengt ze deze dan niet in de prak tijk? Dit is slechts 1 geval van de vele, die ik dagelijks meemaak. Rijdt men 's morgens lussen 8 uur en half negen naar Goes, dan gebeurt het regelmatig dat er 3 of 4 scholieren naast elkaar rijden (verboden), ko men ze op de hoek van de Bergweg geeft 90 pet. geen richting aan. door al deze verkeersfouten kunnen er dagelijks ongelukken gebeuren, ter wijl toch al deze weggebruikers de verkeersregels zijn geïeerd dus moe ten kennen, maar niet in de praktijk brengen. Zou het nu misschien eens wat te gengegaan kunnen worden? Als om deze trjd de politie daar eens tegen optrad en bij herhaling verbaal op maakte? Mogelijk zit hier wel iets in! Kloetinge, 31 jan. 1962. Een fietser. Nieuw Guinea-politiek Ik heb de pest aan Soekarno. want hij was vroeger de oproerkraaier van Ned. Indië, waarbij toen Nieuw-Gui nea behoorde. Ik was ook een oproerkraaier tijdens de Duitse bezetting en had de pest aan Hitier. Ik ben anti-revolutionair en heb met de Gereformeerde Kerken gebe den voor de vrede en vriendschap met Indonesië. Ik heb toch de pest aan Soekarno, en daarom krijgt hij Nieuw-Guinea niet van ons. Nederland moet daarvoor vele offers brengen. Papoea's, hebben van ons een opvoeding genoten om Indonesië te haten en worden daardoor slacht offer, terwijl de Indonesiërs ook zwa re offers moeten brengen voor hun recht. Wij hebcn voor dit alles gebeden, maar lijkt nu ons christen-zijn niet meer op de anti-christ, dan dat wij volgelingen zijn van Jezus Christus en wordt het geen tijd dat de kerken de waarheid eens meer gaan vertel len, en de regeringen eens op hun verkeerde politiek te wyzen, daar het Westen anders zeker ten onder zal gaan in zijn eigen rottigheid? Nieuwdorp (Z.) b Naar te Londen verluidt hebben konin gin Elizabeth en de hertog van Edinburgh het 34 ton metende wedstrijdjacht „Blood hound" gekocht, dat in 1936 werd ge bouwd. Het inwendige van het schip zal geheel worden verbouwd. Het vorige jacht van de koningin en de hertog, de „Bluebottle" die zij indertijd als huwe lijksgeschenk hadden eekregen, voldoet niet meer aan de eisen. DIT embleem is uw waarborg voor een gedegen opleiding. PUBL1KATIE F.N.O.P.-RIJSCHOLEN IN ZEELAND FILMS IN ZEELAND Film van Frank Wisbar naar roman van Hans Kirst Frank Wisbar's film „Fabriek van officieren", ALHAMBRA, (Vlissingen) en CITY (Middel burg) behoort tot de - gelukkig - kleine collectie rolprenten, waarmee de Duitse filmindu strie een voldoende aantal jaren na de oorlog een rehabilitatie- offensief heeft ingezet, waaraan blijkbaar nog steeds geen eind is gekomen. In de reeks cinema tografische pogingen om een duister verleden te verontschul digen of op z'n minst de oorza ken te verklaren neemt deze film een uitspringende plaats in. Bij diverse Duitse films liggen de ex cuses verborgen achter handeling en verhaal, in dit werk van Wisbar daarentegen duidelijk aan de opper vlakte. Evenals in de „08-15"-cyclus eveneens gebaseerd op romans van Hans Helmut Kirst krijgt het militarisme alle schuld. De hoge of- fïcïeren-..elite" sleepte de gewone man mee. De kadaver-discipline ze gevierde over het menselijk denken en een kleine kern van Nazi-robots in fatterige uniformen terroriseerde het leger, dat, althans volgens Kirst en Wisbar voor het belangrijkste deel uit mannen bestond die Hitiers beve len met de grootste weerzin uitvoer den. Die officieren, waarop het Der de Rijk steunde, werden bovendien in de Nazi-geest opgeleid, en dat nog niet eens altijd niet succes, veront schuldigt dc film verder en het be wijs wordt geleverd door een aantal figuren van zeer hoog tot niet zo erg laag, die het aan de stok krijgen met de Gestapo of met hun geweten. In Electro (Middelburg) wordt „De vijand in de schaduw" ver toond, de spionagefilm, waarin we F.BJ. en Interpol eendrachtig zien samenwerken contra een vij andig spionagenet. dat het heeft voorzien op belangrijke geheimen. Luxor (Vlissingen) heeft een western aangekondigd, clie „Dc plunderaars" heet. Jeff Chandler speelt de hoofd rol in dit wild-west drama. In Grand (Goes) een oorlogsfilm ge titeld „De hel van Saipan", een hel denepos, dat zich afspeelt in het ver re oosten met Jeffrey Hunter en Vic Damone in de belangrijkste rollen. Zondagmiddag introduceert GRAXD (Goes) een nieuwe ster van de komi sche film: Brian Rix, die ons ver maakt met zijn visie op het leger iu „D-» snertsoldaat".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 13