noodlottige lacht DE KERKEN Oproep aan de jeugd van Nederland Puzzel-rubriek Baron Blull d, maatschappij WAT ZIJN ZIN EN DOEL VAN HET MENSENLEVEN VeebleM i Jjoodwill STANDBEELD VOOR JANVANSCOREL CHALET KAAS 20 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 3 FEBRUARI )962 JEUGDJAAR LEGER DES HEILS Welbewuste keuze tot dienstbaarheid „Ik roep U op...." Deze steeds weerkerende woorden richt de territoriaal commandant van het Leger des Heils in Nederland, commandant W. F. Palstra, tot de jeugd van ons land. Speciaal tot de Dr. Feenstra naar Kameroen Een eerste resultaat van het be zoek van dr. J. H. Stelnia en mr. S. C. graaf van Randwijck na mens de Raad voor de Zending van de Nederlandse Hervormde Kerk aan de Evangelische Kerk van Kameroen is, dat met de sy node van deze kerk overeenstem ming is bereikt over de uitzending van de gereformeerde zendings predikant dr. Y. Feenstra, als do cent aan de theologische school te N'doungué. Dr. Feenstra, die bestemd is voor een docentenpost in Kongo is door de gereformeerde zendingsdeputa- ten tijdelijk beschikbaar gesteld voor de kerk van Kameroen. De Raad voor de Zending zal zich binnenkort moeten uitspreken over de uitzending van vele zen dingsarbeiders, theologische do centen, ressortszendelingen, medi sche krachten en een jeugdleider, waarom door de synode van de kerk te Kameroen aan de afge vaardigden werd "gevraagd. Met kralen en knikkers naar de Vogelkop Koffers met knikkers, kralen en bijlen neemt ds. R. Kuyt van Kat wijk aan Zee mee als hij 21 febru ari als de eerste zendeling van de Gereformeerde Gemeenten in ons land naar Nieuw-Guinea vertrekt, waarheen de gemeente van Rot- terdani-C. hem zal uitzenden. Het ligt in het voornemen van ds. Kuyt om in Nieuw-Guinea een oriënteringstocht door Vogelkop te maken samen met ds. Wolden- dorp van de Evang. Chr. Kerk al daar. Het is de bedoeling een gebied te zoeken, waar men nog in het ste nen tijdperk leeft en waar het evangelie nog nooit is doorgedron gen. Eerst moet ds. Kuyt de taal leren, die men daar spreekt. Daar om heeft hij het materiaal mede waarvan we hierboven gewaag den, teneinde met de inboorlingen contact te kunnen maken. Me vrouw Kuyt zal haar man ander half jaar later pas volgen en be haalt eerst haar diploma als lera res bij het nijverheidsonderwijs. jeugd, omdat het Leger des Heils dit jaar, waarin het haar 75-jarig bestaan her denkt, tot jeugdjaar heeft uitgeroepen. De oproep is in het zojuist verschenen num mer van „de Strijdkreet" ge publiceerd: In het jaar waarin het Leger des Heils zijn 75-jarig bestaan in Ne derland herdenkt, en dat wij tot „Jeugdjaar" hebben uitgeroepen, richt ik mij met deze oproep tot U, jonge mensen van Nederland. Ik roep U op onverschillig tot welke levensbeschouwing U zich rekent tot bezinning op de we zenlijke waarden van het leven, dat méér is en grootser is dan al leen maar de zorg voor de eigen portie van de nationale welvaart! Ik roep U op tot bezinning op het geestelijke fundament waarop uw leven gebouwd is, een fundament dat juist in deze tijd hechter en vaster dan ooit zal moeten blijken. Trouw aan idealen Ik roep U op tot trouw aan uw idealen, die zo dikwijls het onder spit moeten delven in de strijd met ons verlangen het in de eerste plaats zelf goed en gemakkelijk te hebben. Ik roep U op de strijd aan te bin den met de alles verlammende ge makzucht, genotzucht en onver schilligheid, in Uzelf zowel als om U heen. Ik roep U op U te weer te stellen tegen een wereld die het hebben Reclame-adviseur wordt predikant De lieer F. Dijkstra, eigenaar van een reclame- en advertentiebureau annex copieerinrickting te Leeu warden, zal binnen enkele maan den het predikambt in de Geref. Kerken vervullen. De classis Leeu warden heeft hem geëxamineerd en beroepbaar verklaard, zulks op grond van zjjn singuliere gaven. De heer Dijkstra heeft kans ge zien naast zijn dag-werkzaamhe den de studie voor het predikambt te voltooien. Kandidaat Dijkstra heeft een belangrijk aandeel ge had in de Friese vertaling van de Heidelbergse catechismus, apostolische geloofsbelijdenis de belijdenis van Nicea, zoals die zijn opgegeven in het nieuwe Frie se psalm- en gezangboek, dat de Ned. Herv. Kerk en de Ger. Ker ken in Friesland verleden jaar te zamen hebben uitgegeven. Kandi daat Dijkstra heeft één wens, hij zou n.l. in Friesland predikant willen worden en naar het schijnt, zal ook dat werkelijkheid worden. Twee geref. kerken in Friesland hebben een beroep op hem uitge bracht. in plaats van bet zijn als hoogste norm heeft uitgeroepen en U wijs wil maken, dat geluk en levens vulling af te meten zijn aan een meerdere of mindere mate van be zit. Ik roep U op tot bezinning op de nog zo onnoemelijk grote, geeste lijke en stoffeljjke nood in de we reld waarin wy leven cn waarvoor wij met elkaar maar ook ieder voor zich verantwoordelijk zijn. Ik roep U op tot bezinning op uw persoonlijke verantwoordelijkheid voor wat U met en in uw leven doet en nalaat te doen. De roep U op aan die verantwoor delijkheid metterdaad gestalte te geven door een welbewuste keuze voor een leven van dienstbaarheid waar dan ook en hoe dan ook. Ik roep U, dit allés samenvattend, op tot leven op het hoogste niveau Met God en voor de naaste! ln Leeuwarden zal een serie le zingen worden gehouden over bet thema: „Wie is de mens?" In de ze lezingen, die worden georgani seerd door de hervormde gemeen te van Leeuwarden, maar die voor iedereen toegankelijk zijn, worden vragen over het menszijn behan deld, over het ontstaan en bestaan van de mens, over zin en doel van het mensenleven. Daarbij komen ook de problemen van bijbel en wetenschap, van schepping en evolutie, ter sprake. AI deze vra gen zullen zowel uit modern we tenschappelijk als uit bijbels theo logisch gezichtspunt worden beke ken. In de eerste lezing op maandag 22 januari sprak prof. dr. J. Le ver, bioloog aan de Vrije Universi teit in Amsterdam, over de vra gen van schepping en evolutie en over de vraag, hoe de moderne wetenschap over de mens denkt. In de tweede lezing, op 19 febru ari, wordt het thema: „Wie is de mens?" van filosofische zijde be licht. Drs. C. D. Duintjer, docent in de wijsbegeerte aan de univer siteit van Leiden, zal dan spreken over de vraag, hoe de hedendaag se mens over zichzelf dënkt, over de zin van zijn bestaan en over zijn plaats in de wereld. Tenslotte zal prof. dr. P. A. van Stemp- voort, kerkelijk hoogleraar aan de universiteit van Groningen, een lezing houden over de vraag, wat de bijbel over de mens zegt en wat de christelijke visie op het mens zijn is. Deze lezingen in Leeuwarden zijn opgezet naar het voorbeeld van Zürich in Zwitserland. Daar werd vorig jaar een cursus voor ge meenteleden georganiseerd onder het thema: „Waar komt de mens vandaan?" Dit thema werd ook belicht door mannen van de we tenschap, de filosofie en de theolo gie. De belangstelling was zeer groot. omdat U nu zoveel Aroma gebruikt in stamppotten, jus, soepen en sausen Profiteer ervan! ER IS een groot aantal puzzelaars, dat ondanks alle lagen en listen in de opgaven, nog steeds niet een maximum aantal punten in de laddercompe titie staat. Tc oordelen naar het aantal goede oplossingen van deze week zal hierin ook nu weinig verandering komen. Do pryzen werden als volgt toegekend: waardebon van f5,Jan Manneke, Woordweg 5, Groede; de waardebonnen van f2,50: P. de Koeyer, Olzendepolder 2, Yerseke; J. P. Bakker, Seisdam 30, Middelburg en A. J. Deïst, „Pitshoeve", Zonnemaïre. Dc oplossing luidt als volgt: HORIZONTAAL: 1. Driewegen; 8. goal; 9. gier; 11. pari; 12. H.S.M.; 14. koop: 16. aap; 17. patat; 19. neo; 20. ui; 21. hol; 22. z.o.z.; 24. k.p. 25. kol; 26. kelen: 28 pan; 30- Eef; 32. telen; 34. ruk: 36. Ws.; 38. Nol; 39. luw; 40. te; 41. inz.: 43. basis: 45. L.e.E.; 46. naar; 48. gis; 49. borg; 50. Kaïn; 52. toom; 53. Deltaplan. VERTICAAL: 1. dorp; 2. R.A.I.; 3. i.l.; 4. west; 5. G.G; 6 eik; 7 neon; 8. gaai; 10. roek; 11. pauk; 12. hal; 13. mazen; 15. Pope; 17. pol; 18. tol; 21. honen; 23. Zeeuw; 25. kat; 27. nek; 29. gelag; 31. Zwin; 33. lob; 34. Rus; 35. leeg; 37. snak; 39. lis; 40. term; 42. zaad; 44. Sita; 45. loon; 47. Rie; 49. boa; 51. N.L.; 52. T.L.; DE NIEUWE OPGAVE LUIDT: HORIZONTAAL: 1. sajet; 4. Wal- cliers burgemeester, die vecht voor de zelfstandigheid van zijn gemeen te: 7. voorzetsel; 10. familie van vlin ders: 11. jongensnaam; 12. eiland; 13. drievoet; 15. flauw-grappig: 16. reeks: 17. pantoffel; 19. jongens naam; 20. oudste; 22. in casu (afk.): 24. Met een teveel hiervan heeft men in de Zeeuwse landbouw soms ernstig te kampen: 26. Komt tegenwoordig vrijwel iedere Zeeuwse gemeente voor ten gerieve van bejaarden: 28. tevens; 30. eetal: 32. deel van tennis- partij; 33. Zeggen ze op z'n Zeeuws als het niet „mis" is; 35. vrucht: 37. terreurorganisatie tijdens Hitler- regime: 38. kouder: 40. lor: 43. kij ken; 44. plaats: 46. schrijver van detectives; 48. lid van maatschap: 50. kronkelige stengel; 51. ouderloos; 52. lofdicht; 53. slot; 54. vaartuig; 55. mager. VERTICAAL: 1. vervoermiddel; 2. jroef; 3. hoog rietgras; 4. landman: 5. alfabetisch (afk.)6. voltooid; 7. niet te tellen; 8. oude priester in Silo: 9. havenstad; 11. plaats; 12. middel om hout te kleuren; 14. brei- steken; 15. vogel; 17. van oordeel BINNENVERINGBED het beste bed ooit gemaakt SCHU1MRUBBERBED met versterkte middensector t fabrieken Zevenbergen l VEN FANTASTISCHE ki-rWymm^iE NJJ...... MAT/6 GESCHAT..M/UdMHJ MJ. OPBRENGEN 1 MAAR.KOMAAN JK MOET D/E FATSOEN MET VERGETeU' WAT/' zijn; 18. bekend Frans modehuis: 20. zwarte; 21. bedwelming; 23. militaire instelling in Zeeland, welke dezer da gen in het nieuws kwam; 25. schuin toelopen; 27 woonplaats; 29 grint; 31. naast; 34. vallend sluitijzer; 36. indertijd; 39. onderricht; 41. geen werkelijkheid; 42. titel; 44. uitroep van hengelaars; 45. af wasmiddel; 47. voorzetsel; 48. heideplas; 49. ach ting; 51. walkover (afk.). Oplossingen, gericht aan P.Z.C., Wal- straat 58-60, Vlissingen, niet de ver melding „Puzzelrubriek" in de lin kerbovenhoek van enveloppe of brief kaart, moeten voor woensdagavond in ons bezit zijn. Naam en adres van inzender ook op de oplossing vermel den. Naast het oude raadhuis van Schoorl zal een standbeeld verrijzen van één van Sehoorl's bekendste zonen: de schilder Jan van Scorel (1495-1562). De Amsterdamse beeldhouwer Hildo Krop heeft biervoor reeds een ont- w -rp gemaakt. Het beeld krijgt een hoogte van 1.50 meter. Krop wil het op een 1.30 m. hoge zuil plaatsen. De kosten, 15.000 gulden, zullen worden gedragen door het rijk, de provincie, burgerij cn particuliere instanties. President Kennedy heeft het Ameri kaanse Congres voorgesteld een nieuw ministerie voor huisvesting tc stichten. Robert Weaver, een neger. zal. wanneer het plan door het congres wordt aan- 'aard. de leiding van het ministerie krij gen en daarmee de eerste neger in de Amerikaanse regering zijn. Advertentie J t LITER -l KOSTELIJKE ALPENMELK IN ÉÉN DOOSJE VAN 170 GRAM feuilleton Toen ze goed en wel uit hun dekens waren gekropen en zich in het beekje hadden gewassen, was de zon opge gaan en drongen stralen gulden licht door de bladeren tot de stammen der hen omringende bomen. Wel was van wege de kou hun adem nog zichtbaar, maar rondom heerste nu vrolijk leven, waartoe de lustig kwetterende en ru moerende vogels niet weinig bijdroe gen. Rodney bakte spek, warmde de nodige worstjes uit blik en zette uitstekende koffie. Tijdens het ontbijt werd niet veel gesproken. De Hamlins waren niet in een stemming om joviaal te zijn, maar namen tenminste de be leefdheid in acht. „Ik denk", zei Rodney, „dat het niet meer dan twee olifanten waren, die gisteravond zo'n lawaai maakten vermoedelijk zijn het allebei manne tjes. Zulke oude kerels houden zich overdag afzijdig en komen alleen des nachts bij de kudde. Misschien zijn dit echte reuzen en volgens mij moeten we dit eens onderzoeken." „Waarom gaan we niet door naar de bamboes vroeg Noel, blijkbaar je gens elk voorstel kritisch gestemd. door [Yonjrove Thurley „Och", antwoordde Rodney droogjes, „jullie kwamen toch hier op zoek naar grote olifanten, niet naar bamboes. Als die beesten nog in de buurt zijn, behoeft het ons niet veel tijd te kos ten." „Goed," zei Derek stug, „laat ons het proberen." „Maar ik moet jullie wel waarschu wen", hernam Rodney, „dat die oli fantstieren bekend staan als kali (woest, vert.). Sommige oudere gaan iemand te lijf zonder enige aanlei ding." „O, dat weten we allemaal wel'ver zekerde Derek ongeduldig. Rodney keek hem enigszins verbaasd aan. „Ik denk van niet", merkte hy kalmpjes op, „maar misschien zullen jullie er gauw genoeg achter komen." Spoedig daarna werd het kamp opge broken. Met Rodney aan het hoofd volgde men een uiterst smal pad. De lastdragers en vilders waren thuis ge laten, want Rodney ging niet graag met velen op jacht. Hij was stiller dan de bedienden en bewoog zich uiterst omzichtig. De Hamlins daarentegen struikelden en strompelden over het ongelijke terrein, uitten gesmoorde vloeken als een druipnatte tak hen bespatte en hoest ten en proestten af en toe luidruchtig. Derek zag kans met zijn bespijkerde schoenzolen over de vele stenen te schrapen, terwijl Noel de ene sigaret na de andere rookte, wat intussen geen kwaad kon omdat olifanten ta bakslucht niet schijnen tc ruiken... of er althans geen gevaar in zien. Rodney raakte al aan de gewoonten van de gebroeders gewend die twee schenen te denken, dat ze op de ko nijnenjacht waren, maar aanmerkin gen zijnerzijds zouden de toch al be staande slechte verhouding nog ver ergeren. Antilopen en wilde varkens sloegen haastig voor dc indringers op de vlucht; in de hoge bomen maakten apen zo'n geweldig leven, dat de oli fanten indien ze nog dichtbij wa ren er zeker door gealarmeerd zou den worden. Toch duurde het nog langer dan Rod ney had vermoed, voor ze het spoor der dikhuiden hadden bereikt. Nu za- gea dc Hamlins dan hun bamboes, want een uitloper van die plantengroei was in het oerwoud doorgedrongen. Aan de rand stonden de groepen w\jd uiteen, met open grasplekken ertus sen. De samenstelling van de grond ter plaatse was niet gunstig voor boomgroei, maar aan wild door elk aar groeiend struikgewas ontbrak hel allerminst. De olifanten waren hier met de ver woestende kracht van een orkaaïi doorheen gesneld. Het terrein lag be zaaid met dikke afgescheurde takken; op plaatsen waar de monsters naar eetbare wortels hadden gegraven was de aarde totaal omgewoeld, het gras vertrapt en vertreden. Rodney hief even zijn hand op om de kleine troep te doen halt houden en stak een nat gemaakte vinger in de lucht, maar kon geen wind hoegenaamd consta teren. De gebroeders Hamlin konden hun op winding nauwelijks bedwingen. „Kijk eens, wat een chaos!" riep Noel. „Er zijn zeker wel dozynen aan de gang geweest." „Ja," beaamde Derek, „en als we vlug zijn, moeten we er wel een paar kun nen neerleggen." „Weest in vredesnaam stil", fluisterde Rodney zich naar hen toewendend. „Die beesten hebben oren als micro foons. Blijft een ogenblik hier, terwijl ik eens ga kijken." Hij verliet het gezelschap in een open plek tussen twee bosjes, met de hoge dik overwoekerde woudbomen als achtergrond. Rodney had plezier in de nieuwsgierige apcntronics, die door dc weelde van klimplanten omlaag spied den. Behoedzaam liep hij voort in de brede strook, door de olifanten bij hun tocht gemaakt. Op sommige plaatsen was het spoor in de zachte grond heel dui delijk zichtbaar: poot-afdrukken zo groot als kleine wastobbes. Hij kwam tot de slotsom, dat er twee grote oli fanten en één kleinere gepasseerd wa ren; alle drie stieren. Een breed en diep ingedrukt pad wees de plek aan, waar de beesten dieper het bamboebos waren ingetrokken. Overal lagen nog stapels warme mest kwistig rondge strooid. Rodney wenkte de anderen, dat verder konden gaan en bleef het spoor volgen. Zijn „klanten" waren nu wat kalmer; ze hunkerden ernaar, 't lang gezochte wild te ontdekken. Uit het nu smal geworden pad, dat bergopwaarts leidde, bleek dat de oli fanten in een rij achter elkaar hadden gelopen. Een halve mijl verder (Engelse mijl is 1609 m. vert.) werd het terrein dichter begroeid, maar nog steeds torenden bij tussenpozen hoge woud reuzen boven de bamboes uit. Plotseling bereikte de stoet ander maal een open plek, deze keer zo groot als een flinke balzaal. Struik gewas, afgewisseld door bamboes, om sloot de ruimte als met een levende muur bijna volkomen. Opnieuw wenk te Rodney de anderen dat ze moesten achterblijven, terwijl hijzelf de ruimte overstak' naar een punt waar het spoor weer de bossen inliep. Hier zag hij geen opening, want de takken waren na het passeren van de dieren in hun oude stand terugge- zwaaid. Natuurlijk moesten de olifan ten bij hun tocht veel leven hebben gemaakt en vermoedelijk waren ze niet veraf meer. Rodney bleef staan luisteren en de lucht opsnuiven. Hij rook een doordringende wat muffe geur, maar hoorde geen enkel geluid, 'n Ogenblik overwoog hij de raad zaamheid een omweg te maken, om zo mogelijk aan de andere kant van deze dicht ineengegroeide massa te komen, maar hij betwijfelde of daar mee iets gewonnen zou zijn. Misschien zou de begroeiing mijlen en mijlen ver geen ruimte bieden om zich te wenden of tc keren. Uit de open plek klonk een knorrige stem: „Waarom gaat hij nu niet ver der? Die ellendige beesten zullen zich nog uit de voeten maken." Rodney keerde zich om en maakte een gebaar om zwijgen tc bevelen. Op een goede 30 meter "afstands stond de groep bijeen, de blanken voorop, de geweerdragers dicht bij de hand. Zo wel Junta als Wampi sloegen Rodney aandachtig gade: ze beseften, dat de situatie ernstig was. Rodney met de rug naar het struik gewas, hoorde geen geluid, maar dc anderen zagen hoe het gebladerte bo ven hem uiteenweek en de enorme kop en slurf van een olifant versche nen. Het geweldige beest keek recht over het hoofd van de jager heen cn de lange glanzend witte slagtanden waren geen voet van Rodney's schou ders verwijderd, maar het" had zyu vijand niet opgemerkt. Wel had de stem van een mens het dier opge schrikt en had het dadelijk de onvoor zichtige spreker ontdekt. „Lieve hemel, kijk daar eens schreeuwde Derek, arm cn vinger stokstijf uitstekend. Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 12