PAGIM Bij „Werkspoor" in Amsterdam staan meisjes aan de tekentafels nnsïtie AKKERTJE 38 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 3 FEBRUARI 1962 VROUWEN IN „TECHNISCHE BEROEPEN" Belangstelling alléén niet genoeg - technisch inzicht is ook nodig (Van onze redactrice) Vrouwen in technische beroepen: is het een nieuwtje van deze tijd, waarin het woord „personeelstekort" een bijna dreigende klank heeft gekregen? Speelt voor de meisjes die technische belangstelling tonen, als factor wellicht ook de attractie mee van een beroep dat totaal „anders dan anders" is? „Een uitgesproken nieuwigheid is het bij ons eigenlijk niet", zeggen functionarissen van het grote bedrijf „Werkspoor" te Amsterdam; waar men sinds enkele jaren een „bedrijfscursus technisch medewerkster" kent. Een opleiding, die. in eerste instantie gericht is op het beroep van vrouwelijk tekenaar-con structeur voor de machine- en apparatenbouw, maar daarnaast ook de weg opent naar andere technische functies in dit bedrijf, voor geval de aanleg en interesse van de studente zich daarop zouden richten. Géén nieuwtje dus; want reeds vóór de tweede wereldoorlog, in de dertiger jaren, kon men in de tekenkamers van Werkspoor meisjes aantreffen die het (sindsdien verdwenen) beroep van „calqueuse" uitoefenden. Een werkje dat men een secondaire vorm van tekenen zou kunnen noemen: écht ontwerpen en tekenen deden de meisjes niet, maar ze eopiëerden be staande tekeningen door middel van liet overtrekken niet inkt. „Echt technisch inzicht was voor dit werk dus eigenlijk niet nodig: trou wens, de algemene opinie was toen nog dat de vrouw voor het ware technische werk toch niet bruikbaar was. We maakten dus voornamelijk gebruik van de vrouwelijke eigen schappen nauwkeurigheid en zin voor netheid", zeggen de Werkspoor- functionarissen. die nauw betrokken zijn bij de opleiding tot technisch me dewerkster. Eerlijk gezegd: de her sens van de vrouw had men toen nog niet nodig In de kwarteeuw die tussen toen en nu ligt. is dat wel veranderd! Nu is er bij dit Amsterdamse be drijf voor meisjes de mogelijkheid om volgens het principe der vol komen gelijkstelling (ook wat de salariëring betreft) te worden op geleid tot een beroep dat voorheen het privilege van de tcchnisch- aangclegde man was. Toentertijd: geen opleiding, al konden meisjes die voor het ontwerpen en tekenen een meer dan normale belangstel ling toonden, wel op eigen initia tief verder studeren. Nu is dat eigen initiatief zeer zeker óók nog belangrijk, maar de omstan digheden voor een technische studie zijn aanmerkelijk gunstiger. Werk spoor geeft de vrouwelijke leerlingen tijdens de opleiding een normaal sa laris. met daarnaast bovendien de mogelijkheid om (met steun van het bedrijf) de technische aanleg verder te ontwikkelen. Via het bezoeken van de avond-h.t.s., en zélfs eventueel la ter via „Delft": maar voor dit laat ste is. zo wordt hier onmiddellijk bij gezegd, heel wat studie en doorzet tingsvermogen nodig„Maar de weg ligt open voor het meisje met technisch inzicht én initiatief", zo vat men bij Werkspoor de mogelijk heden samen. In augustus 1960 is de cursus begon nen met twaalf meisjes, en dat twaalftal vormde wel een gevarieerd gezelschap: ze kwamen van mulo A en B, van h.b.s., maai' ook van mode vakschool en huishoudschool... Van dat twaalftal bleek de helft aan de verwachtingen te voldoen; dat zestal kon met een gerust hart aan de tweede studie-fase beginnen en is in middels op een van de constructiebu reaus tewerkgesteld. In augustus 1961 startte men met een tweede groep, ditmaal van vijf meisjes die h.b.s.-B, m.m.s. en mulo-B achter de rug hadden, en wanneer alles volgens de plannen verloopt, begint op 1 maart a.s. een derde groep van onge veer zeven, meisjós. De toelatingseisen: li.b.s., m.m.s. of mulo mét tie restrictie dat de wlskundecijfers voldoende zijn. Dat daarnaast belangstelling voor een technisch beroep vereist is, spreekt vanzelf. In principe duurt de opleiding een jaar, daarna gaan de meisjes „de praktijk in", waarbij ze gedurende nog eens een jaar één dag per week theorie krijgen. Na afloop daarvan kan de studente zeggen dat ze volledig in het produktie-proces is ingescha keld-;.— Bij Werkspoor spreekt men met te vredenheid en waardering over do re sultaten. die de bedrijfscursus tech nisch medewerkster tot nu toe heeft opgeleverd. De belangstelling groeit, zij het dan ook langzaam „de ouders, vooral de moeders, hebben vaak nog- een vooroordeel tegen een technisch beroep voor hun dochters: de beroepskeuze-voorlichting faalt op dit punt trouwens ook nogal eens!" en de samenwerking tussen manne lijke en vrouwelijke werknemers op de tekenzalen verloopt ook naar wens. De leeftijdsgrens voor de solli citanten is op 2 jaar gesteld, zodat ook het meisje dat de schoolbanken a! enkele jaren geleden verlaten heeft, alsnog de kans kan grijpen om De vrouw in het technische beroep: deze overzichtsfoto illus- tseert wel heel duidelijk dat 'oo(c de vrouw zich. anno 1062 g volkomen thuis kun voelen in een ..technische" omgeving! fflinnninininmimiininniiiiiniimnmnimiiiininiiiniiiiiiiiiiiinininiinnnninnmiiiiininiiiiHniiiniiiiniiiiniiiiiniiuffl zich in een technische richting te ont wikkelen. En de praktijk van dit alles? Die kan men tenslotte in de gebouwen van Werkspoor aanschouwen in te kenzaal en op leeriing.tekenkamer, waarbij het onmiddellijk opvalt, dat mannelijke en vrouwelijke leerling)- tekenaars in zo'n volstrekt objectieve sfeer samenwerken. Het is dan ook een vereiste dat de meisjes al bij haar sollicitatie ervan uitgaan, dat ze straks „als vrouw" géén uitzonde ringspositie temidden van haar man nelijke collega's kunnen innemen! Met technische belangstelling al léén komt de sollicitante er overi gens niet. „Zo moet ook technisch inzicht hebben", zegt de heer Brinkman die op een tekenzaal hoog boven in een der Werkspoor- gebouwen de meisjes en jongens wegwijs maakt in de materie. „Ze moet kunnen tekenen, maar ook begrijpen en doorzien wat ze te kent en wat straks het tastbaar helpt direct ...want AKKERTJES zijn instant cachets* met 4-voudig wer kend micropoeder Akkertjes bevatten de ideale combinatie van 2 pijnstillers zenuwkal- merend bromisovalum -I- opwekkend coffeï- num. Microscopisch fijn poeder, dus directe op name in het organisme, dus directe werking zon der kans op maagklach ten. Ontdek óók de wel daad van Akkertjes! ic instant direct werkend 6 stuks f 0.50 12 stuks f1.- Op één der tekenkamers van Werkspoor geeft de heer Brinkman aanwijzingen aan =3 een leerlinge. Soms kun zo'n leerlinge over een uitzonderlijk s =3 technisch inzicht blijken te be- =3 schikken maar ook met. de niet-zo-uitzonderlijk begaafden =3 heeft men ervaringen, waarmee H men heel tevreden is. liiiiiiyiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuunl resultaat is van de lynen die zij hier op papier zet", Technisch inzicht: de ene leerlinge heeft het in meerdere mate dan de andere. Soms is er een meisje dat, bij wijze van spreken, na veertien da gen al presteert wat men redelijker wijs pas na twee maanden opleiding zou kunnen verwachten. Zo'n meisje blijkt een bijzonder groot technisch inzicht te hebben maai- ze is dan ook een uitzondering! Maar ook met de niet-zo-uitzonder lijk begaafden heel't men by Werk spoor met de opleiding tot technisch medewerkster tot nu toe moedgeven de resultaten geboekt. Resultaten die een stimulans vormen voor het streven in ons land vooral door de Unie van vrouwelijke bedryfshoofden krachtig gepropageerd 0111 in deze tijd óók op technisch gebied een re- eèl gebruik te maken van de voor handen zijnde vrouwelijke arbeids krachten, en om daartegenover re- ele mogelijkheden én reële belonin gen tc stellen! toch charmant gekleed mét j japónnen „Valentijn-dag" is al eeuwen oud Woensdag 14 februari is weer „Va- lentijndag": de dag waarop het Va- lentijn-comité weer een Valentijn- hulde zal aanbieden aan een aantal Nederlanders, dat zich op bepaalde gebieden verdienstelijk gemaakt heeft. „Dag der vriendschap" ofwel „Dag van het goede in de mens" wordt deze dag ook wel genoemd en voor wie nu wel eens wil weten waar instelling en benaming vandaan ko men, is hier in het kórt de historie: Valentijn was een Italiaanse mon nik uit de vroege middeleeuwen, zo'n zeldzaam mens dat altijd tijd heeft voor zijn medemensen en voor iedereen een goede raad heeft. Wie bij hem om raad kwam, kreeg een bloem mee uit de kloos tertuin, en op slag verdwenen dan de moeilijkheden: vandaar de overtuiging dat een „Valentijn- broem" geluk bracht. Vandaar ook, dat het geven van een Valen- tijngeschenkje een traditie werd: eerst in Engeland en Amerika, later ook op het vasteland van Europa. En omdat de 14de febru ari de sterfdag is van de beroemd geworden monnik, heet. deze dag dus dag-der-vriendschap, dag-van- het-goed of kort en krachtig: Valentijndag. „Vrijetijdsbesteding" op de zeventiende Huishoudbeurs Op 5 april begint irj het Amster damse RAI-gebouw de internationale Huishoudbeurs (dc 17e), en ook dit maal wordt aan deze expositie een nationale wedstrijd in vrijetijdsbeste ding verbonden. Voor de vrouw is er de mogelijkheid om in de afde ling vrouwelijke handwerken naar een prijs mee te dingen; teken- en schilderwerk komt ook in aanmer king, en verder kunnen nog werk stukken in hout, metaal en diverse andere materialen, en werkstukken op het gebied der modelbouw worden ingezonden. De bekroonde inzendin gen worden te pronk gezet in het Vrijetijdsbestedings Centrum op de huishoudbeurs: de prijzen bestaan uit geldprijzen, legpenningen, konden en wisselbekers. Wie er meer van wil weten kan vóór de 24ste maart deelnemersformulie ren aanvragen bij het secretariaat van de beurs, P. C. Hooftstraat 154 tc Amsterdam-Zuid. Boekje om „fit" blijven te „Ik voel me helemaal niet fit"; deze verzuchting slaakt elke vrouw wel eens en dat kan dan betekenen dat ze wat griep onder de leden heeft, te weinig nacht rust heeft gekregen -of, heel eenvoudig, le weinig aan li chaamsbeweging doet en te wei nig aandacht aan haar houding besteedt. Deze twee mogelijke oorzaken en nog veel meer an dere worden onder de loep geno men in het boekje „Fit blyven" van Karin R0011, dat eigenlyk mede gezien de lage prijs in geen enkele huishoudelijke biblio theek mag ontbreken! Het is een uit het Amerikaans vertaalde Prisma-pocket. „Voorjicl\iiq vu et textiel^effkezfieMiwg menen Duitse experts Mei nylons en overhemden heelt men wel succes Zelfs de experts staan nog steeds voor nieuwe verrassingen en problemen met het hedendaagse veelomvattende verschijnsel van de „zelfbediening", lloe vergaat het bijvoorbeeld op de super market de artikelen, die niet tot de voedingsmiddelen behoren: de zogenaamde „non-foods" V Op een onlangs in West-Du itsland gehouden „dag van dc zelfbedie ning" is dit probleem uitgebreid aau de orde geweest. Het ging liier met name om do verkoop van textielgoedercn, en daarom heeft het Nederlandse herenmodevakblad „Heer en Mode" enkele van de voornaam ste uitspraken over dit onder werp gepubliceerd. Dc kern van de dïverso betogen was wel. dat de ervaringen met tcxtiel-zelf- becliening tot voorzichtigheid manen. Een vooraanstaand fi guur uit de wereld der super- markets verklaarde onder meer. dat extra aanbiedingen in de textiel-sector wel eens succes kunnen hebben. Wil men ech ter een bepaald texticl-artikel in het assortiment van een su per-market opnemen, dan dient men voldoende keus te hebben en dit blijkt ln de meeste geval len onmogelijk. Uit de ervaringen heeft men voorts geleerd dat de klant op oen supermarkot meestal geen textiel-artikelen zoekt cn ver wacht, waardoor do verkoop niet hard genoeg loopt. De verpakking cn de presentatie van dc goede ren vormen een apart probleem, dat nog niet is opgelost en op het congres klonk dan ook de waar schuwing om zogenaamde „non foods" niet al te overhaast in een zelfbcdionings-assortlment op te nemen. Twee artikelen blijken wel succes te boeken: de nylonkous en het herenoverhemd. Dc nylons boeken een behoorlijk percentage van de totale omzet in non-foods, cn ook over de omzet in overhemden in één prijsklasse gebracht kan men tevreden zjjn. Interessant is het wel, te vernemen dat de over hemden-verkoop vooral aan het einde van de week levendig is wellicht doordat ln diverse huis houdens dan plotseling ontdekt wordt dat vaders laatste over hemd óf nog in de wasserij is, óf nog ongewassen ln de wasmand zit In Zwitserland blijkt de textiel- zelfbodicning al evenmin reden Lot juichen te geven: een groot zelfbedioningsconcern deed zeer teleurstellende ervaringen op met de verkoop van textiel. De veeleisende, verwende Zwitsers, zo motiveert men deze misluk king. wensen geen geringe keu ze en sfeerloze omgeving als ze kleding gaan kopen. Gezien al deze ervaringen zal de Europese huisvrouw voorlopig dus nog twee afzonderlijke bood schappenlijstjes moeten maken voor haar kruidenierswaren cn haar tcxtiel-spulletjcs ~Oan ozctitv C totvzon/o Onlangs las ik in een tijdschrift voor vrouwen dat wel iets ho ger grijpt en dieper peilt dan de letterlijke huis-tuin-enrkeuken- bladen in dit genre een opmerke lijk artikel. Eigenlijk kon men het meer een uit gebreid „ingezonden" noemen. Het was namelijk van de hand ener da nig ontruste moeder, die op haar ma nier het immer actuele probleem der moderne jeugd had aangepakt. Nu moet ik ruiterlijk beginnen, met te erkennen, dat ik, alle alarmerende krantenberichten ten spijt dat hele probleem behoorlijk opgeblazen vind. Natuurlijk zijn er een bedenkelijk grote categorie jongeren, die elke aanleiding te baat nemen, om duch tig uit de band te springen, lawaai te schoppen, relletjes te ontketenen of in bendeverbanci regelrechte misdrij ven te plegen. Dit is geen nieuws on der de zon, verre van dat. Socrates klaagde er in zijn dagen al over, en dat is toch zo'n slordige drieentwintig eeuwen geleden. En ik herinner mij een middeleeuwse stede lijke keur ter beteugeling van de er gerlijke jeugdbaldadigheid, die U woordlijk op onze gesmade jonge ge neratie zou kunnen toepassen. Er is altijd jong volk geweest dat zich, ook in de ogen der meest tole rante ouderen, ongemanierd, balda dig en zelfs misdadig gedroeg. En meestal was dit, toen zo goed als nu, een gevolg van opvoedkundig falen. Voorzover er bij zulke brooddron ken lawaaimakers ook enige kinderen uit gerenommeerd „keurige" gezinnen onderdoor lopen, kunt U ervan op aan dat zij behept zijn met 'n zwak karakter (en wie heeft daaraan weer in de grond schuld?), of dat een stuk of wat on- olezierige trekken van een of andere voorouder in hen wakker zijn gewor den Maar dat jónge mensen die duchtig moeten aanpakken, of hard studeren, die en daarnaast belangstelling kun nen opbrengen voor muziek of to neel, die graag en veel in een boek verdiept zitten of met animo een of ander in elkaar knutselen, zich aan getrokken zouden voelen tot. straat schenderijen en strooptochten wil er bij mij slecht in. Als daarom een moeder begint haar nood te klagen over haar en ander mans al te balsturige kinderen, ben ik geneigd dat met een mespunt zout te nemen. Zo schudden haar en onze moeders indertijd het wijze hoofd, onulfit er met ons geen behoorlijk land te bezeilen was. De onmogelijke kleren die wij per se wilden aantrek ken regelrechte aanslagen op on ze gezondheid en een belediging van elke goede smaak. Het is of ik de echo van die ver wijtende moederstem hoor in dit actuele protest, waarin deze mama van een generatie verder zich boos maakt over de kleding van on ze dochters. Truitjes die niet strak ker en rokken die niet korter kun nen, alles zo uitdagend mogelijk. Waarom? Omdat de anderen het dragen, omdat zij voor geen goud uitbijter willen zijn, omdat het een le venskwestie is om vooral niet op tc vallen, maar méé te doen. En dc aar dige en snoezige kleren die wij voor ze uitzoekenzij willen er niet eens naar kilden. Bovendien vliegen zij 's avonds maai de deur uit, zwerven overal heon of zitten urenlang bij vriendinnen te roken en platen te draaien, dansen tot diep in de nacht op fuifjes waar ouders geen toegang hebbenwat voor leven leiden die kinderen, wat komt daarvan terecht? En als enige remedie tegen al die massale verwildering besluit zij voor haar eigen kroost tot Spartaanse maatregelen: alleen kleren aan die wij samen uitzoeken, na zessen niet meer de deur uit, geen huisfuifjes meer en geen rare films, met vader en moeder naar een goed concert, een toneelvoorstelling Zoals ik verwachtte kwamen de protesten in het volgende num mer overvloedig los: en niet vanwege de dochters, integendeel: de moeders klommen in de pen. En be- toogdn om strijd, terecht: dat 't. mid del erger was clan de kwaal, dat zo'n plotseling verbod averechts werkt en het kind mot het badwater weggooit, 'dat begrip en meeleven veel meer uit richten. Ik was het, vanzelfsprekend roerend met al deze belangstellende brief schrijfsters eens. En ik zag, met on behoorlijk plezier, dat experiment van pa en moe met de kinders naai de film, hé ja, gezellig al levens groot voor mij. Hoe lang zouden zij het volhouden? Maar wat ik miste was de verzwe gen oorzaak van al deze en dergelij- k „uitspattingen". Er moet eigens iets niet kloppen, cr gaat toch zo maar op oen bepaald ogenblik iets niet scheef. Weliswaar schreef die bewuste moeder erbij dat de moder ne ouders zich te weinig met hun kinderen kunnen bemoeien: wij zijn te moe Maar dat lijkt mij toch een onvol doende verklaring voor die strakke- strakk - al Ier strakste truitjes. Waarom willen deze dochters beslist zo en niet anders erbij lopen? Om dat de anderen het óók doen. omdat je geen uitzondering kunt wezen, er ger bestaat er in groepsverband niet. I. dat een typische moderne jeugd- trek, of moeten wij het bijgeval nog dieper zoeken. Zou dat gebrek aan persoonlijke smaak, die vrees om er uit. te lopen misschien ook thuis ge leerd kunnen zijn? Kinderen worden voor een groot deel wat wij van hen maken: aard en aanleg doen de rest. Zou het ook mogelijk zijn dat dochter er onbewust moeder Imiteert? Let wel: niet op het punt van klevend-nauwe truitjes en zo kort mogelijke rokken maar op het motief daartoe: je kunt toch niet bij de anderen afsteken. SASKIA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 10