Stijlvolle installatie nieuwe burgemeester van Wissenkerke J en handen ruw? PUROL PERSONENBUSJE REED OP STILSTAANDE VRACHTAUTO ZEELAND BEDOLVENONDER TIEN CENTIMETER SNEEUW Zeeuwse Almanak IN MIDDELBURG WORDT DE STROOM „OMGEBOUWD" 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 2 FEBRUARI 19»62 ZEELANDS JONGSTE BURGEMEESTER P. WISSE Bevolking van drie dorpskernen zorgde voor een spontaan en hartelijk welkom OP EEN ZONOVERGOTEN WINTERSE MIDDAG, is gisteren burge meester P. Wisse van Wissenkerke in zijn nieuwe gemeente hartelijk en spontaan verwelkomd. In alle drie de dorpskernen, Kamperland, Wissen kerke en Geersdijk, wapperden de vlaggen vrolijk aan de gevels van' de woningen en werden burgemeester eri mevrouw Wisse door honderden inwoners begroet. Hoogtepunt van dit burgemeestersfeest in Wissenkerke dat volgde op bel afscheid van oud-burgemeester J. van Halst de dag tevoren, was de installatie van de heer Wisse tot burgemeester van Wissenkerke. De nieuwe eerste burger van deze Noordbevelandse ge meente is de joi-gste burgemeester in Zeeland. Tal van sprekers wensten hem en zijn echtgenote een goede tijd toe' in Wissenkerke, waarbij zij met name de aandacht van de nieuwe burgemeester vroegen voor twee belang rijke bronnen van welvaart in de gemeente: de landbouw eu de recreatie. Burgemeester Wisse verklaarde in zijn eerste toespraak tot de ge meenteraad en de tientallen geno digden, dat hij zich in eerste in stantie terdege op de hoogte zal stellen van de mogelijkheden en moeilijkheden in Wissenkerke. Daarna pas zal hij zich realiseren wat hem te doen staat. „Op dit ogenblik", aldus de nieuwe eerste burger van Wissenkerke, „moet U van mij geen concrete plannen o£ mededelingen venvachten". Bij voorbaat echter zegde spreker toe, dat met name de landbouw en de recreatie zijn aandacht zullen krijgen. Voor mevrouw Wisse groeide de in stallatie van haar echtgenoot uit tot een ware bloemenhuldiging. Bloemen ontving zij in Kamperland van Jan- neke Wisse en Margreet Smit, bloe men ook werden haar geoffreerd in Geersdijk, waar Josien Kastelein en Nellie Noordhoek de eer te beurt viel voor de burgemeestersechtgenote te verschijnen en een bloemenhulde on derging mevrouw Wisse eveneens in Wissenkerke, waar het Elleke Hoo- gerheide was, die haar een boeket aanbood. Ten slotte lieten ook de raadsleden zich niet onbetuigd. Na dat het oudste raadslid, de heer C. J. de Smit tijdens de installatiebijeen komst in het Verenigingsgebouw te Wissenkerke het woord had gevoerd, overhandigde hij mevrouw Wisse na mens de raad een fraaie mand met bloemen. Begroeting De heer en mevrouw Wisse werden 's middags om kwart voor één door de voorzitters van de drie Oranjever enigingen en de wethouders begroet aan de grens der genieentè. Deze begroeting speelde zich af halver wege de machtige Deltadam tussen Walcheren en Noord-Beveland. De kleine stoet zette onmiddellijk koers naar Kamperland, waar het pijper korps „Nicoleen" en „Ons Genoegen" voor een muzikale begroeting zorg den. Staande op de muziektent richtte de voorzitter van de Oranjevereni ging in Kamperland, \le heer S. J. van Langeraad, het woord tot burge meester Wisse. Hij zei verheugd te zijn dat de nieuwe burgemeester „een jonge Jtracht is". Volgens spreker is ondanks de recreatie-in-opkomst de landbouw nog steeds het fundament van de welvaart in de gemeente Wis- f Advertentie) senkerke. De nieuwe burgemeester sprak een kort en vriendelijk dank- j woord. I Vervolgens ging het gezelschap naar Geersdijk, waar de schoolkinderen en I vele inwoners in het „Drentehuis" 'waren samengestroomd. Hier zon gen de kinderen het burgemeesters echtpaar toe. De heer P. Geldof. sprekende namens de Oranjevereniging, wist de burge meester te vertellen, dat er een groot aantal bloeiende verenigingen is in Geersdijk. Met een kort dankwoord van burgemeester Wisse werd het bezoek aan Geersdijk afgesloten. Installaties In Wissenkerke, waar de eigenlijke installatie geschiedde, was het plaat selijk muziekgezelschap „Apollo" ter begroeting aanwezig. In verband met het groteaantal genodigden, werd de installatie niet in het gemente- huis gehouden. Wethouder G. P. Leendertse zei in zijn installatiespcech tot burge meester Wisse, dat hem een zwa re maar mooie taak waclit in Wissenkerke. „Deze gemeente is in beweging door de veranderin gen, welke zich hier voltrekken". Hij verklaarde, dat de landbouw nog steeds de grootste bron van welvaart is. Daarnaast echter die nen ook de mogelijkheden te wor den benul, welke de recreatie biedt. Spreker was van mening, dat ernaar gestreefd moet worden de gronden in het Veerse Meer in exploitatie te brengen. Hij sprak de hoop uit, dat onder leidiDg van burgemeester Wis se vele van de plannen zullen worden verwezenlijkt. Een wens van het ge meentebestuur is ook de vestiging van kleine industrieën of werkplaat sen. De heer Leendertse sprak ver der de verwachting uit, dat de nieu we burgemeester ook belangstelling zal tonen voor de landbouw. In het kort stipte spreker vervolgens nog enkele problemen aan, terwijl hij tevens enkele wensen van de gemeen te Wissenkerke naar voren bracht. „Er is hier nog een breed arbeids veld. Het college zegt U zijn volle steun toe", besloot wethouder Leen dertse, waarna hij burgemeester Wis se als teken van zijn waardigheid de ambtsketen omhing en hem de voorzittérshamer overhandigde. Contact In zijn „maiden-speech" tot de raad zwaaide burgemeester Wisse aller eerst grote lof toe aan oud-burge meester J. van Halst, met wie hij in het verleden meer dan eens ambte lijk contact heeft gehad. Hij zei te weten, dat Wissenkerke enkele jaren .In aanwezigheid, van een groot aan tal genodigden is donderdagmiddag in Wissenkerke Zeelands jongste bur gemeester geïnstalleerd. Wethouder G. P. Leendertse hangt burgemeester P. Wisse als teken van zijn waar digheid de ambtsketen om, (Foto P.Z.C VAN .mn TOT geleden een belangrijk tijdperk van ontwikkeling is ingegaan. Spreker noemde in dit verband het bungalow park „De Banjaard" en de bouw van enkele belangrijke openbare gebou wen enz. „De zaak is echter nog al lerminst rond. Nieuwe wegcu, par keerterreinen, een pachthaven zijn op dit ogenblik geen begrippen meer voor een verre toekomst. De gevolgen van de ontsluiting van deze gemeente zijn reeds te zien", aldus de burge meester. Hij was de mening toegedaan, dat de ontwikkeling van het Veer se Meer perspectieven opent voor Wissenkerke. „Getracht zal moe ten worden om de voordelen, die hieraan zijn verbonden vooral ten goede te laten komen van de in woners van deze gemeente", merkte hij verder op. De burgemeester herinnerde er voorts aan, dat er ook in Wissenkerke pro blemen genoeg zijn, o.m. de woning bouw. „De problemen zullen met nuchterheid en durf moeten worden aangepakt. Niet alleen de burgemees ter heeft hierbij een taaie, maar ook de wethouders en de raad", vervolg de spreker. Hij sprak de hoop uit, dat hij met wethouders, raad en ge- meentepersoneel zal komen tot een prettige en vruchtdragende samen werking. Felicitaties Als oudste raadslid bood de heer C. J. de Smit burgemeester Wisse zijn gelukwensen aan met zijn benoeming. „Wij zijn blij met een jong en ener giek burgemeester", aldus spreker. Hij noemde nog in het kort enkele problemen, waarmee de burgemees ter al spoedig geconfronteerd zal worden. Namens de c.h.-fractie voerde de heer P. G. A. de Lange het woord, die de verwachting uitsprak, dat onder leiding van de burgemeester allo mo gelijkheden zullen worden aange pakt om te bewerkstelligen, dat de teruggang van het zielental der ge meente tot stand wordt gebracht. Wethouder R. J. Scheele zei namens de A.R. te hopen, dat de nieuwe bur gemeester spoedig zal zijn ingebur gerd. Hij zegde alle medewerking toe. De heer M. J. Bustraan deed dat na mens de S.G.P., de heer 1. Stokman namens de P.v.d.A. en de heer J. M. Zuydweg namens de V.V.D. Ten slot te sprak gemeentesecretaris M. J. van Hekken woorden van gelukwens en werd het officiële gedeelte beslo ten. nadat burgemeester Wisse een kort dankwoord had gesproken tot de leden van de raad. Tal van sprekers kregen daarna nog Teleurgestelde minnaar vermelde twee ruiten Twee ruiten moesten het ont gelden, toen de Middelburgse magazijnbediende L. K. L. op 18 november van het vorig jaar niet werd toegelaten in het huis van 2ijn verloofde. Eerder op de dag kreeg L. ru zie met de vader van zijn ver loofde en die wees hem de deur. 's Avonds keerde L. te rug. maar toen werd hem de toegang tot de burcht, waar zijn jonkvrouwe verblijf hield, ontzegd. Vol wrok en mis schien ook uit liefde ver nielde hij toen twee ruiten van de woning. De vrede is intus sen weer hersteld en de schada betaald, maar de Middelburgse politierechter presenteerde donderdagmiddag nog een klei ne rekening in de vorm van een boete van 20. NEGEN INZITTENDEN GEWOND Twee ernstig gewonden in ziekenhuis opgenomen Op de rijksweg tussen Sint-Philips- land en Steenbergen is gistermiddag omstreeks zeven nar een Volkswa- genbosje met volle vaart ingereden op een stilstaande vrachtauto. Vier van de negen inzittenden van het busje werden hierbij vrij ernstig ge wond. Twee van hen konden na in het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom te zijn behandeld naar huis terugkeren. De twee ande re slachtoffers, de heren J. S. en H. B. uit Sint-Philipsland werden in het MEER DAN IN OVERIG NEDERLAND Verkeer ondervond weinig of geen moeilijkheden ALS EEN DIEF in de late avond is woensdag een sneeuwfront bo ven Zeeland gekomen, waaruit omstreeks elf uur de eerste grote sneeuwvlokken omlaag dwarrel den. Met korte onderbrekingen sneeuwde het door tot bijna zes uur in de vroege donderdagmor gen. De sneeuw ging gepaard met een harde wind van 27 mijl per uur, 13 tot 14 meter per seconde, die de gevallen sneeuw weer opjoeg. Daardoor heeft het verkeer van de tien centimeter sneeuw, die er viel, geen noemenswaardige last ondervonden. Sommige wegen op dijken voornamelijk waren zelfs ge heel sneeuwvrij. Zeeland is met die tien centimeter echter „goed" bedeeld: Brabant had 79 centi meter sneeuw, het vliegveld Eelde meldde 7 centimeter en Den Hel der kreeg een 6 cm dikke laag. Het lichtschip Noord Hinder in de Noordzee, ten noorden van Osten- dc kreeg cm. De jeugd amuseerde zich het meest met de tïen-eentimeter-Iaag. Sneeuwmannen verrezen als pad destoelen. Vertragingen MUZIEKLIEFHEBBER. Enkele dagen geleden ontdekte de Wemeldingse caféhouder J. V. dat liij een fervent muziekliefhebber op bezoek had gehad. Deze muzieklief hebber was vooral verrukt van gram mofoonplaten, hetgeen aan de juke box ter plaatse goed was te merken. Er waren er heel wat verdwenen. Wie deze muziekliefhebber geweest is staat nog nlCt vast. Men kent in ie der geval wel zijn muzikale smaak, na te gaan aan de hand van de ver dwenen platen. VOOR DE RADIO. We blijven nog even in de muzi kale sfeer om de inhoud van een bericht uit Biervliet af te druk- ERVARINGEN Tenslotte hebben wij die knapen flink onderhanden genomen en toen was het gelukkig afgelopen", meldde een Vlissingse lezeres, die veront waardigd opbelde. Terecht veront- waardigd, wunt liet ging om twee knapen die het bestaan hadden om een blinde man lastig te vallen. Ueel treiterig hadden voortdurend een balletje 'legen 's mans hoed. gegooid, en aan dal misselijke spelletje had:-- den lezeres en haar echtgenoot ge lukkig een einde kunnen maken. ..Maar daar bel ik niet alleen over vertelde ze. .j&'ett dag later zagen we namelijk diezelfde blinde man weer en toen waren er ook twee knapen, zo van een iaar of tien, elf, in het spel. Maar op een heel andere ma nier. Deze jongens hielpen de vian oversteken op liet Bet je Wolff plein". Dat vxm gelukkig een heel andere er varing nii'mevrouw was erg blij, dat ze. ook deze ervaring had opgedaan. Die eerste kan inderdaad maar het beste zo snel mogelijk worden verge ten.... ken. Dat doen we met plezier; het Zeeuws-Vlaamse accordeorkest „Flandria" komt weer eens voor de radio. Het succesvolle orkest onder leiding van Jasper Antho- nisse is vrijdagavond te beluiste ren (vanavond dus) voor de K.R. O. Hilversum I om tien voor ne gen. Gespeeld worden dan: Ou verture De Neurenberger Pop van Adam. De Siamese Wachtparade van Lincke. een selectie uit „Der Vogelhandier" van Zeiler en Car- mencita Mia Rasadoble van Bon ne. THERMOMETER. In Middelburg zal het voor iedereen gemakkelijk zjjn de stand te bestu deren van de binnengekomen gelden voor de actie 10 x 10, Dat in de drie afgelopen weken gedurende welke de actie draait f 2400 is ingezameld ver meldt een thermometer die op de stei ger rond het stadhuis op de Markt is aangebracht. RUSTIG. Byzonder rustig aan, zullen de Middelburgse padvindsters het doen in de actie 10 x 10. Ze gaan namelijk babysitten. Wanneer Middelburgse ouders dus een avondje uitgaan weten ze hun kinderen in goede, handen achter gelaten en bovendien doen ze iets voor hongerende kinderen in Afri ka. RESULTATEN. De 10 x 10 resultaten in Scroos- kerke zijn bijzonder goed tc noemen. De actie loopt ook hier gesmeerd. Een verloting tijdens de C.B.T.B.- avond bracht f 90,30 op en de .jonge heren Dick van Doorn en Jacob Arie de Llgny haalden f 25,op tijdens een fondgang met een zelfgemaakte kijkdoos. De 3300 verkochte oliebol len zprgden voor f 361,70. Een ver koopmiddag slaat nog op het pro gramma. I De bevolking van Kamperland heeft. I burgemeestér P. Wisse vam Wissen- I kerke donderdagmiddag een hartelijk welkom bereid. Staande in de mu- I ziekt ent. hoorden de heer en mevrouw Wisse de beste wensen aan van de I voorzitter van de Oranjevereniging, de heer S. J. van Langeraad.. (Foto P.Z.C.) HET VERVOER over de wegen ondervond dus weinig hinder van de sneeuw. Alleen op Walcheren hadden de bussen van de „Streek vervoer" in de vroege morgenuren van 6 tot 9 uur enige vertragin gen. die niet meer dan een minuut of tien beliepen. Er was in het de gelegenheid de heer en mevrouw Wisse geluk te wensen, namelijk oud- burgemeester J. van Halst, burge meester A. Schuit van Kortgene, me de namens collega's en de Vereni ging van B. en S. op Zuid- en Noord- Beveland, mr. J. de Vries namens de derde afdeling van de griffie en het kabinet van de commissaris der ko ningin, de heer H. Lammers uit Hein- kenszand namens de familie, dijk graaf M. W. van Arenthals namens het waterschap Noord-Beveland, ds. M. v. d. Heiden namens de kerken, dc heer H. van Elven namens de hoofden van de vijf bijzondere scho len, M. v. d. Maas namens de Z.L.M. en de C.B.T.B., J. M. Felius namens de N.C-L.B., F, C. Warren namens gemeentewerken en de vleeskeurings- dienst, J. J. v. d. Berge namens de brandweer en „Apollo", P. G. A. de Lange, namens de C.H. kamerkring en statenkring, C. Ketelaar namens de Oranjevereniging Wissenkerke en burgemeester N. W. Eisen uit Hein- kenszand. Burgemeester Wisse dankte ten slot te alle sprekers, 's Avonds recipieer de de nieuwe burgemeester met zijn echtgenote in Wissenkerke, Geersdijk en Kamperland. algemeen een grotere toevloed van reizigers. Velen lieten hun brom fiets of rijwiel thuis en namen veiligheidshalve de bus. Toen donderdagmiddag een flinke dooi intrad verdween deze witte wereld letterlijk als sneeuw voor stralende zon. Stichting Zeeland in bezit van pand Dam 31 De Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk is de- zor dagen eigenares geworden van het pand Dam 31 te Middelburg. Dit huis dat gebouwd werd in de ze ventiende eeuw komt voor op de lijst van monumenten van geschiede nis en cultuur. De definitieve over dracht van het gebouw zal in de tweede helft van dit jaar plaatsvin den. Het pand wordt momenteel be woond door mr. Th. Portheine. Het huis is het oudste van de vier in Middelburg bewaard gebleven ge bouwen met een nog geheel gave zogenaamde „pilastergever'. Het ge bouw is historisch vooral van belang, omdat het één van de eerste voort brengselen is in Zeeland van de klas- sicistische bouwtrant, die na 1640 in Zeeland zijn intrede deed. In deze tijd begint zich de invloed te doen gelden van de zogenaamde Holland se bouwmeesters. Tot die tijd had men zich in Zeeland vooral gericht op de Vlaamse bouwstijlen. Van het oorspronkelijke zeventiende eeuwse interieur is niets bewaard gebleven; het is in de achttiende eeuw geheel vernieuwd. In de negentiende eeuw is het interieur verfraaid door het aanbrengen van oude stijl eigen ele menten door de toenmalige eigenaar. ziekenhuis opgenomen. De heer J. S. liad een gebroken been en een ern stige hoofdwond opgelopen, terwijl de heer H. B. met een heupfractuur in het ziekenhuis moes^ achterblijven. Alle overige inzitlendew moesten zich in hun woonplaats verder onder dok tersbehandeling stellen Het ongeluk gebeurde viabij de Heen- se molen. Een vrachïtauto van de firma J. de Jonge uit Heen stond daar langs de weg, terwijl personeel bezig was een zandstrooiapparaat aan de auto te koppelen. Juist toen men hiermee gereed was kwam uit de richting Sint-Philipsland een Volkswagenbusje van de firma P. Neele en bestuurd door de heer W. aanrijden. Dit busje vervoerde een aantal mensen naar hun werk in Zwijndrecht. Volgens de bestuurder van het busje, de heer W. M., was het strooiapparaat, dat men achter de vrachtwagen had gekoppeld niet ver licht, waardoor hij «de auto niet zag. De chauffeur van de vrachtauto ver klaarde echter, dat het busje te hard reed, de bestuurder pas op het laatste moment zag en toen remde. Het bus je slipte echter met grote snelheid tegen de vrachtauto. De rijkspolitie stelt hiernaar op het ogenblik een onderzoek in. Vier van de inzittenden van het bus je werden naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom vervoerd. De heren J. S„ H. B. en F. B. en mej. M. V. De beide eerstgenoemden moesten achterblijven, terwijl de heer F. B„ die een hoofdwond had en mej. M. V., die ernstige schaaf- en snijwon- den had opgelopen, naar Sint-Phi lipsland mochten terugkeren. De ove rige inzittenden kwamen met de schrik en een aantal builen en schrammen vry. Het busje werd bij de aanrijding vernield. Brand in loods te Goes snel bedwongen In een grote loods van de carrosse riebouwer J. Hendrikse aan de Mar conistraat te Goes is donderdagavond brand uitgebroken, die echter door snel optreden van de brandweer spoedig kon worden bedwongen. Enige vrachtauto's, die een waarde vertegenwoordigden van enkele 100.000en guldens konden bijtijds naar buiten worden gereden. De brand is ontstaan in de onmid dellijke nabijheid van een oliekachel. Blijkbaar heeft de kachel nog nage gloeid toen de olietoevoer reeds was afgesloten. Op een gegeven moment vatten enkele in de nabijheid van de kachel geplaatste olievaten vlam. In korte tijd vlamde het vuur fel op. Maar de brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon de vlammen met de nevelsDuit doven. De vlammen hadden echter nog zo hoog gereikt, dat er een gat in het dak van de - loods was gebrand. De schade wordt op enige duizenden guldens geschat. (Slot van pag. 1) den. Slechts éénmaal moest de ombouwploeg tot nu toe maatre gelen nemen om er voor te zor gen, dat er geen ernstige dingen zouden gebeuren. Voor deze „sto ring" zorgde een zakenman, die de stad was uitgegaan ondanks het feit, dat hij het formulier (waarop onder meer is vermeld, dat men bij uitstedigheid gemeen tebedrijven moet waarschuwen) en hel kaartje (waarop de mon teurs toegang tot het pand vragen vanaf 8 uur) gezien en onderte kend had. Achter zijn etalageruit had hij een briefje bevestigd: „Bon (tot zolang) afwezig". Het stroomnet moet even wel afgesloten worden, omdat brand gevaar niet uitgesloten is. Daar de monteurs het pand niet konden bin nenkomen, hebben ze de straat moe ten openbreken teneinde het pand „stroomloos" te maken. Overleg Zoals gezegd, het is tot nu toe de enige tegenwerking. Bedrijfsleiders en monteurs trachten in alle geval len een regeling te treffen, waarbij het tijdverlies tot een minimum be perkt wordt. Zo hadden de monteurs bij de ombouw in een drukkerij reeds twee dagen van tevoren provisorische voorzieningen getroffen en één der machines reeds geschikt gemaakt voor de nieuwe spanning. Daardoor kon het bedrijf vrijwel zonder onder breking doorwerken. Een tweede zakenman had het on aangename met het nuttige verenigd en gedurende do morgen, dat hij moest wachten op de ombouwploeg, zijn zaak grondig schoongemaakt. Ook het politiebureau werkt nu met de nieuwe spanning: om te zorgen, dat de mobilofoon ingeschakeld bleef, kregen de politiemannen zo lang de beschikking over een nooöagregaat van de bedrijven. De monteurs zyn thans met de om houw gevorderd tot de Korte Delft en de Lange Giststraat. Hierna ko men do hotels aan de beurt en ver volgens de rest van do binnenstad. Tot eind volgend jaar: dan zullen honderden machines omgeschakeld enz., terwijl daartussendoor nog eons roosters, strijkijzers, koffiemolens zyn. duizenden 'stofzuigers, brood- circa 70.000 lampen van allerlei soort vervangen zullen zyn. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 8 en 9. VWW\\*\'WWVWW\A*VW OPKLARINGEN Opklaringen en slechts hier of daar een bui. Zwakke tot matige wind tussen uoordwest en noord. Lichte dooi. ZON EN MAAN 3 februari Zon op 8.18 onder 17.30 Maan op 7.01 onder 15.47

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2