PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NEDERLAND LAAT INDONESISCHE GEVANGENEN VRIJ Duitse trawler met twaalf man vergaan Middelburgse stroo mombouwers over de helft Japanse weigering transito militairen VERDACHTE TOT ADVOCAAT „IK SCHOP JE VOOR JE...." PARIJS KLAAR VOOR STRIJD MET O.A.S. RESULTATEN MERKBAAR: NETVERLIES DAALT Geen orkest Bekort getier 205e jaargang - no. 28 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie'; F- van de Velde en F. B. den Boe?. Adjunct: W. do Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertob'wer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 Jp. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Loss# nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 2 febr. 1962 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4,— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (maximum 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. -Bureaus: Viissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 38il(b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg. tel.: i, Terneuzen, tel. 2116: Zierlkzee, red. tel 2425. adm. tel. „BIJDRAGE TOT VERMINDERING VAN SPANNING" De Nederlandse premier, prof. dr. J. de Quay heeft de waar nemend secretaris-generaal der Verenigde Naties, Thant, laten weten dat de Nederlandse regering bereid is, de Indonesiërs, die na. het treffen tussen Nederlandse en Indonesische oorlogs schepen bij de zuidkust van Nieuw-Guinea zijn gevangengeno men, vrij te laten. Premier De Quay deelde Thant mee, dat de Nederlandse rege ring bereid is de gevangenen vrij te laten „door bemiddeling van de organisatie van de Verenigde Naties, in de hoop dat dit vrijwillig gebaar kan bijdragen tot vermindering van de huidi ge spaiming en tot verbetering van het klimaat voor onderlran- delingen tussen de partijen onder uw auspiciën". Maandag had Thant een beroep gedaan op Nederland de ge vangenen vrij te laten en hen naar Indonesië te laten terugkeren „bij wijze van menslievend gebaar dat zou kunnen bijdragen tot vermindering van alle spanningen". Thant verklaarde, dat hij voorne mens is, een vertegenwoordiger van de V.N naar Westelijk Nieuw-Guinea te zenden, die daar besprekingen zal voeren over wederzijdse bevredigende regelingen inzake de repatriëring van de krijgsgevangenen en de Indone siërs moet begeleiden wanneer zij naar Indonesië terugkeren. De Nederlandse beslissing werd be kendgemaakt, kort nadat welingelich te zegslieden hadden verklaard dat de bemiddelingspogingen van Thant inzake de kwestie Nieuw-Guinea niet al, te best verliepen. Uit betrouwbare bron te Londen is vernomen, dat dr. Soedjarwo Tjondronegoro, die te New York als vertegenwoordiger van liet In-" donesische ministerie van buiten landse zaken de besprekingen met secretaris-generaal Thant heeft bijgewoond, gisteren op doorreis naar het Europese vasteland Lon den heeft aangedaan. Landingsrechten Het Japanse persbureau Kyodo meldt dat het Japanse ministerie van bui tenlandse zaken donderdagavond laat in een onofficiële verklaring liet bericht uit Den Haag heeft beves tigd, volgens hetwelk de Japanse re gering landingsrechten had gewei gerd voor door de Nederlandse re gering gecharterde K.L.M.-vliegtui- gen voor troepenvervoer van Neder land naar Nederlands Nieuw-Guinea. In de verklaring werd gezegd, dat het alleen gold voor vliegtuigen, die mi litairen vervoerden en niet voor de normale passagiersdienst van de K. L.M. tussen Amsterdam en Biak, via Tokio. Voor Indonesië gezwicht In de verklaring werd gezegd, dat de Japanse regering op 31 januari van de Nederlandse regering het verzoek Molotow ziek in het Kremlin Volgens doorgaans zeer goed inge lichte zegslieden vertoeft Molotow reeds tien dagen in het ziekenhuis van het Kremlin, waar hij wordt be handeld wegens een hartaandoening. Een ambtenaar van het ministerie van buitenlandse zaken dat eens door Molotow met ijzeren vuist is geleid zei: „Molotow is voor ons niet belangrijk. We kunnen niet op alle mensen letten die in het zieken huis liggen." I om toestemming had ontvangen voor de landing van een K.L.M.-vliegtuig met militairen voor Nieuw-Guinea op de internationale luchthaven van To kio op 3 februari, welk verzoek werd afgewezen. Voorts werd in de verklaring gezegd, dat Japan geen toestemming kon ver lenen aan militairen vervoerende vliegtuigen in Japan te landen, daar dit zon indruisen tegen de bepalin gen van de internationale organisatie voor de burgerluchtvaart. Japan is lid van die organisatie. Uit ingelichte bron is echter vernomen, dat de Ja panse regering kennelijk is gezwicht voor Indonesische druk. In diplomatieke kringen te Washing ton is donderdag verklaard, dat de Amerikaanse minister van justitie, Robert Kennedy, tijdens zijn reis om de wereld waarschijnlijk het Neder lands-Indonesische geschil over Nieuw-Guinea zal bespreken met functionarissen te Djakarta en Den Haag. Dit ondanks het feit, dat de reis die Kennedy gisteren is begon nen, een informeel karakter draagt. Koningin en prins naar Oostenrijk Het ministerie van buitenlandse' za ken deelt mede, dat H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden, die daartoe de wens te kennen hebben gegeven, zich, op uitnodiging van de president van Oostenrijk, van 21 tot 24 mei naar Oostenrijk zullen be geven, teneinde het staatsbezoek van president Scharf te beantwoorden. DRAMA OP DE NOORDZEE Omstreeks half ivvaalf donderdag morgen meldde het Fiusc schip Fin landia in de Noordzee ter hoogte van de noordkant van Texel twee licha men in rode reddingsvesten te zien drijven. Een lialf uur later trof het iets noordelijker een lege reddingboot aan met de naam Berta Ivienass erop. De 496 ton metende trawler Berta Kienass van de rederij Reinhold Kie- nass te Düsseldorf, had woensdag de haven van IJmuiden verlaten. Sindsdien is van het schip niets meer vernomen, ook geen noodsein. De twee lichamen die de Finlandia borg, vertoonden zware Icwetsuren, die doen vermoeden dat zich een lievige ex plosie aan boord van het schip heeft voorgedaan, of dat het op een mijn is gelopen. De melding van de Finlandia ontke tende een reddingsactie, die naar ma te de tijd verstreek grotere vormen aannam. Tegen half drie in de mid dag waren twee mijnenvegers, de Aalsmeer en de Naarden. de redding boot Carlot uit Terschelling en ver scheidene andere schepen op de plek aanwezig, waarvan men vermoedt dat er zich een vreselijk drama heeft afgespeeld. Gezonken De Duitse trawler Bera Kienass is volgens de Koninklijke Marine ver moedelijk gezonken. Het schip had een bemanning aan boord van in to taal twaalf personen onder wie de vrouw van de kapitein, de vrouw en een zoon van de stuurman en twee kinderen van respectievelijk vier jaar en zes maanden oud. De S-2f Grumman Tracker van de vliegbasis Valkenburg zal vanmor gen bij het eerste daglicht opnieuw opstijgen om aan liet reddingwerk deel te nemen. Omstreeks zeven uur meldde racfiü Scheveilingen, dat Hr. Ms. Aalsmeer en Hr. Ms. Naarden, die eveneens naar overlevenden was blijven uit kijken, het zoeken hadden gestaakt. De reddingboot Prins Hendrik heeft gisteravond tien lichamen aan land gebracht, namelijk van zeven man nen, twee vrouwen en een kind. Er worden dus nog een man en een kind vermist. De horloges, die de slacht offers- aan hadden, waren even na tien uur blijven stilstaan. Op de eerste dag van het koninklijk bezoek aan Amsterdam bezochten ko ningin Juliana en prins Bemhanl de haven van Amsterdam. Het 3-jarig dochtertje van de „operator" van de N.V. rederij v.h. gebr. Goedkoop, de kleine Astrid Engels mocht de ko ningin bij haar aankomst aan de re derij bloemen aanbieden. Zij kweet zich keurig van haar taak, doch ze was wel erg verlegen bij al die be langstelling voor haar kleine persoon tje... #De echtgenoot van prinses Margaret, graaf Snowdon, is donderdag aan 't werk gegaan in zijn omstreden betrekking als artistiek adviseur bij de Sunday Times. S In het Bredase gerechtsgebouw heeft zich gistermorgen een ernstig g S incident voorgedaan. De 49-jarige verdachte F. H. uit Roosendaal g S moest terecht staan wegens poging tot zware mishandeling. Hij g S schold de president van de rechtbank, mr. H. Morsinlc voor „gek" g S en bedreigde de hem toegevoegde advocaat, mr. W. Noldus uit S S Roosendaal, met mishandeling. Zijn wangedrag was zo ernstig, dat S S hij uit de rechtzaal werd verwijderd. Hij gaf de president van de rechtbank geen kans hem te ondervragen. De president vroeg toen: „Houd U eens even uw mond". „Nooit", riep verdachte uit, „ik zwijg voor niemand". Zijn verdedi- g g ger trachtte hem toen te kalmeren. Om die „vent heb ik met S gevraagd, ik wil niets met hem te maken hebben", riep de verclach- g S te, wijzend op de advocaat. Toen zij hij tegen de president: „Kom g vragen." geworden om zo te bevelen' zei de president boos. g gek, jullie zijn gek", antwoordde de verdachte; die te- g S gen zijn advocaat zei: „Als je niet weggaat, schop ik je voor je, rTAftn 11.4C, sin mnof UTfll ,?r*l Tfll-uïnl Lil IxrOlVl a-po-o-plpifl ripn dp V 8 Toen S dacht De was de maat wel vol. Terwijl hij werd weggeleid, riep de ver- S dachte „wat voor straf je me ook geeft, ik ga toch in hoger beroep". eis werd acht maanden. Twee-eii-dertïg tanks en onge veer 75 pantserwagens staan te Parijs gereed om op te treden als liet liier het komende week einde tot een machtstrijd zou komen tussen de Franse rege ring en dc O.A.S. De legervoertuigen zullen tot zater dag blijven opgesteld in de kazerne van de gendarmerie, die deze week met 4000 officieren en manschappen uit de provincie is versterkt. De Franse regering heeft op discrete maar grondige wijze, publiciteit ge geven aan deze versterkingen en in de pers is verklaard: „de regei-ing schijnt een coup van de O.A.S. te ver wachten". 0 De Franse schrijver Jean Guehenno is tot lid van de Academie Franc;aise geko- THANS IN DE BINNENSTAD Beschuit met muisjes voor een half uurtje stroom De monteurs van gemeentebe drijven Middelburg, die 't elek triciteitsnet van 127 op 220 Volt ombouwen, zijn enkele malen geconfronteerd met niet- alledaagse situaties. Zo waren enkele monteurs juist van plan in een straal, de stroom uit. Ie schakelen, toen een collega een huis kwam uithollen, roepend: „Even wachten, kan de kabel nog een7 half uurtje stroom le veren. In dat huis moet een baby geboren worden en de dokter heeft daar elektriciteit bij nodig"... Wel, de kabel bleef nog een half uurtje „aan", de baby werd geboren (een dochter) en de monteurs kregen beschuit met muisjes! „GRAAG IN 1 DAG KLAAR, want het is m'n broodwinning. Gegroet!" Het was een op het deksel van een schoenendoos ge schreven verzoek van een Mid delburgse zakenman, toen deze week de monteurs van de hoofd stedelijke. gemeentebedrijven zijn winkel binnenstapten om de ombouw (van 127 op 220 Volt) van het elektrisch net té verzor gen. De zakenman had het kaartje bevestigd aan een elek trische machine: ongerust had hij zich bepaald niet hoeven te maken, want als er zich geen vreemde dingen voordoen, ma ken de monteurs de zaak in één dag gereed. Ondanks het feit, dat ze nu met hun bekende om- bouwwagen de buitenwijken hebben afgewerkt en de binnen stad ingetrokken zijn. Het cen trum, waar de zakenpanden ge vestigd zijn en waar ze veel meer dan elders tijdrovende werkjes moeten opknappen zo als het omschakelen van elektri sche machines, drukpers en zet machines, tandartsboren, droog- kappen in kapsalons enzovoort. Het bereiken van dc binnenstad bete kent voor de net-ombouwers, dat ze nu meer dan de helft van Middel- burgs huizen op 220 Volt hebben 1 overgeschakeld. In mei 1959 zijn ze er mee gestart en op het eind van 1963 hopen ze er mee klaar te zijn, zo deelden ous ir. O. S. Hoogerwerff, de directeur van gemeentebedrijven, en de heer K. Meyer, technisch hoofdambtenaar (met wie we een „tochtje" langs de ombouwploeg maakten) mee. Capaciteit De ombouw van 127 op 220 Volt is noodzakelijk, omdat liet eerste volta ge hoe langer hoe meer verdwijnt. Meu is er dus toe overgegaan, om: kosten te sparen, die anders gemaakt moesten worden voor liet construeren van speciaal voor 127 Volt geschikte appa ratuur; de transportcapaciteit te kun nen vergroten. Dit is het be langrijkste^ omdat de kabels immers bij hogere spanning meer vermogen kunnen trans porteren. Door de ombouw is deze transport capaciteit met rond de helft geste gen. Hoe noodzakelijk dit is blijkt wel uit het feit, dat volgens de berekeningen van een Franse inge nieur het stroomverbruik gemid deld in tien jaar zou verdubbelen. De ombouwresultaten zijn thans voor gemeentebedrijven Middelburg al dui delijk merkbaar: de verliezen (kabel- verliezen, transformatorverliezen, meetverliezen) tonen een du-'delijk da lende tendens. In 1955 bedroeg dit verlies nog rond 8,3 proeent, in 1960 was het verlies rond 5% procent. „Dit jaar zullen we in de buurt van de 5 procent komen", verzekerde de heer Meijer. Veel verder zal het ver lies overigens niet dalen, omdat men op een gegeven moment een grens bereikt heeft. Eén „storing" Over de medewerking van de in woners zijn de monteurs uiterst tevreden, terwijl anderzijds de bur gers tevreden zijn over de vlot te wijze, waarop ze geholpen wor- (Zie slot pag. 2 kol. 5 fcanthjK Er is in de Staten een vrij dui delijke uitspraak gedaan na mens Gedeputeerden inzake de eventuele oprichting van een Zeeuws Orkest. Over dit onderwerp is het afgelopen jaar nogal veel gesproken meer nog gefluisterd en ook in de Staten werden er vragen over ge steld. Tot voor kort was echter niet veel meer bekend, dan dat Jan Out in opdracht van het provinciaal be stuur deze kwestie onderzocht en dat hangende dit onderzoek vanzelfspre kend weinig definitiefs gezegd kon worden. Deze week echter heeft Ge deputeerde Van Poelje verklaard, dat hoewel het eind rapport van de heer Out nog niet binnen was, het college op grond van interim-rap porten toch wel tot de overtuiging was gekomen, dat aan een Zeeuws Orkest voorlopig niet te denken is. Ook de Culturele Adviesraad zo kwam tijdens de discussies vast' te staan had dit standpunt ingeno men: de kosten zijn voor een pro vincie met een zo gering bevolkings aantal te hoog, terwijl bovendien niet zeker is of aan de eisen, die zijn verbonden aan een noodzakelijke rijkssubsidie, kan worden voldaan. De zalenoutillage in Zeeland is immers slecht en zal noodzakelijkerwijs het aantal podiumbeurten van een even tueel orkest beïnvloeden. Terwijl juist het rijk op dit punt hoge eisen stelt. Een duidelijke uitspraak dus: voorlopig geen Zeeuws Orkest. Wij geloten, dat er geen reden is om hierover ontsteld te doen en ach en wee te roepen. Men moet op een bepaald ogenblik weten wat in een gewest als Zeeland wél en wat niet kan. En wanneer Gedeputeer den samen met de Culturele Advies raad tot de conclusie komen dat op dit ogenblik althans een beróepsor- kest onmogelijk is, dan is er reden om aan te nemen dat aan een der gelijke conclusie een langdurig be raad is voorafgegaan. Maar nu: wat dan wel? Indien wij de woorden van Gedeputeerde Van Poelje goed heb ben begrepen gaan de gedachten uit naar het eerst eens onderzoeken van de uitbreidingsmogelijkheden van het huidige Zeeuwse concertleven: de concerten dus van de vakorkesten van elders en de podiumgroten, als mede die van de amateurorkesten. En in de laatste sector wordt ge dacht aan provinciale steun voor constante beroepsmedewerking, zodat het algehele peil van zulk een or kest kan worden verhoogd. Het is een sympathieke gedachte! Mogelijk, dat hieraan tevens vérbonden kan worden een bestudering van de sprei ding: wanneer bepaalde orkesten in de amateursfeer een meer dan ge woon resultaat bereiken, dan is er geen reden om het „licht onder de korenmaat" te zetten of om in stijl te blijven consordino te spe len. Waarom een concert, waarop hard is gewerkt, slechts éénmaal ge geven Met bêtrekkelijk geringe kos ten kan eenzelfde programma ook elders worden uitgevoerd, al ontvein zen we ons niet dat de moeilijkhe den in dit verband groter zijp dan by beroepsensembles. In de niet- vakorkesten immers zitten leden, die overdag een drukke werkkring heb ben, waardoor zij óók 's avonds vaak bezet zijn. En het gaat niet aan om zulke leden eenvoudig op te dragen na een concert in de plaats van hun inwoning nog eens enkele avonden elders te gaan spelen. Toch zou de ze spreiding nog eens nader moeten worden bekeken: uit een oogpunt van subsidiepolitiek is spreiding zé ker toe te juichen. Trouwens, er zijn op dit terrein al goede voorbeelden gegeven: we denken aan de Instru mentale, die in Zierikzee en in Viis singen voor Scheldepersoneel heeft gespeeld, alsmede aan het Zeeuws Kamerorkest uit Goes, dat ook reeds verscheidene malen elders optrad. Het is nu wel duidelijk, dat in de naaste toekomst ten aanzien van het orkestwezen om dit weidse woord maar eens te gebruiken in Zeeland de accenten op de semi-beroepssector moeten vallen. Door uitvoeringen in die sfeer (met die van de hier nu reeds optredende beroepsensembles) is het misschien mogelijk „concert gangers" te kweken. Wie weet ont staat er zulk een wisselwerking, dat de roep om een beroepsorkest op nieuw wordt gehoord, maar dan niet bij de overheid, maar bij de bevol king. De Zicrikzeese kermis zal met twee dagen wordep bekort. In september van liet vorig jaar werd de vrees al uitgesproken dal dit vermaak langzaam maar zeker zijn eigen dood zou sterven, maar zover is het dan nog niet: men wil het eerst nog eens met een bekor ting proberen. In Goes heeft men de afgelopen jaren een soortgelijk pro ces kunnen zien, maar helaas in Mid delburg is men zover nog niet. Daar tiert de kermis tijdens de drukste periode van het toeristenseizoen nog altijd welig. Nu ja welig... De vele goktenten en de schetterende luïd- sprekcrinstallaties, waarmee men elkaar overschreeuwt, zorgen eerder voor een wild dan een welig getier. Een lawaai, waarvan vele "Middel burgers niet veel meer willen weten. Wanneer zal men besluiten tot een „bekort getier" ig Opsporingsvlfegtuigen hebben vier van de vijf bemanningsleden gevonden van een zaterdag in Perzië neergestort Ameri kaans militair vliegtuig. Het toestel was in ontoegankelijk berggebied neergeko men. De vier mannen waren gewond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1