weinig" er maar „er zip jarige Arie Fruit en bloemen voor Castro's Cuba uit OAS. gebannen BRITSE MAARSCHALK VANGT RATTEN MET EEN PRAATJE DONDERDAG l FEBRUARI 1962 PROVINCIALE ZE EU W SE COURANT Compromis verworpen Meerderheidssteun 1 voor V.S. Cuba is gisteren op de conferentie van ministers van buitenlandse zaken van Noord- en Zuïd-Amerikn in Punta del Este, Uruguay, uifc de Organisatie van Amerikaanse Staten gezet. Veertien van de eenentwintig landen spraken zich tengunste van deze maatregel uit. Cuba stemde tegen en de zes andere staten onthielden zich van stemming. Het ging om een Amerikaans-Colum- bïaanse resolutie die pleitte voor uit sluiting van Cuba van alle organen van de O.A.S. U.F.A. geeft strijd tegen televisie op De aandeelhouders van de Unïversum- film A.G. te Berlijn en de UFA-thea ter A.G. te Düsseldorf hebben, naar de Franirfurter Allgemeine Zeïtuug verneemt, in een algemene vergade ring besloten, dat er in het vervolg geen speelfilms meer zullen worden vervaardigd. Zij verklaarden zich niet langer be reid het risico van een eigen produk- tie te dragen. De ateliers van het U.F.A.-concern moeten zoveel moge lijk zien televisieopdrachten te krij gen. Onderhandelingen hierover, die kans op slagen schijnen te hebben, waren reeds aan de gang. De resolutie stelde dat „onder schrijving door 'n lid van de Orga nisatie van Amerikaanse Staten van het Marxisme en Leninisme onverenigbaar is met het inter- Amerikaanse stelsel en de aanslui ting van zulk ex regering bij het communistisch blok de eenheid en solidariteit op het westelijk half rond verbreekt." De zes landen die zich van stemming onthielden, waren Argentinië, Brazi lië, Bolivia, Chili, Ecuador en Mexico. De meesten van hen verzetten zich tegen de term „uitsluiting" waar het ging om verwijdering van het regime Fidel Castro uit de familie van Ame rikaanse staten. Een poging te elfder ure van Ameri- ka's minister van buitenlandse zaken Dean ltusk, om hen alsnog achter de resolutie te scharen, mislukte. Charles Laughton ligt in ziekenhuis Chnrles Laughton, de bekende ver tolker van karakterrollen op het Tvit- t« doe.lt, is in het ziekenhuis opgeno men nadat hij in een hotel in Flint, Michigan, V.S., was gevallen toeu hij uit een badkuip klom. De 62-jarige acteur zei dat hij een van zijn armen had gebroken bij de val, maar een röntgenonderzoek bracht geen breuk aan het licht. De artsen willen niet zeggen hoelang Laughton in het ziekenhuis zal moe ten blijven. PRETTIG CONTACT Geen vergif, maar dieren „bepraten" De vice-maarschalk van de Britse lucht macht, lord Dowding, heeft de leden van het Britse hogerhuis de raad gegeven zich van ratten en muizen in hun woningen te ont doen door „met de die ren te praten". Dowding, die tijdens de tweede wereldoorlog had gevochten, sprak tijdens een debat over de bestrijding van huis plagen door vergif. De 79-jarige vice-maar- schalk, die eerder had verklaard dat hij spiri tist was en geloofde aan vliegende schotels, zei dat het mogelijk was met ratten en mui zen te spreken indien men deze dieren een beetje kon aanvoelen. Dit gold ook voor in- sekten zoals mieren en schietmotten, zo voeg de hij hieraan toe. Dowding sprak over een Amerikaans boek dat hij eens had gele zen en waarin de schrij ver had verhaald hóe hij zijn huis bad ont daan van mieren. Hij maakte schoon schip met zijn boze gevoelens jegens de mieren en verzocht de insekten te vertrekken. Hij vertelde voorts hoe de moeder van zijn vrouw, die ratten had in haar kippenrennen, de dieren de baas werd door een beetje psycho logie. Hoewel zij aanvankelijk ratten verafschuwde, „leerde zij de verschil lende ratten, nadat zij de dieren een paar we ken had gadegeslagen, kennen. Haar houding onderging een wijzi ging. Dit wierp onmid dellijk resultaten af. De ratten verdwenen uit de kippenrennen". Lord Bathurst, die tij- dens het debat het woord voerde voor de regering, zei dat hij steevast geloofde dat bepaalde mensen een buitengewone macht hadden over dieren. Hij vreesde echter dat deze mensen „hun ratten zouden afschuiven op andere onfortuinlijken". Na het debat werd het wetsontwerp, dat be trekking had op de be perking van bepaalde vergiften bij de bestri ding van huisplagen, in tweede lezing behan deld zonder dat een der leden er bezwaar tegen maakte. last heeft bezorgd. Hij had na melijk de gewoonte„op lef" te drinken, te eten en te roken. Daarmee wordt bedoeld, dat hij in ieder café gratis kon drinken en eten. omdat geen enkele café houder het waagde hem zijn bor reltje te onthouden, uit angst voor zijn glaswerk en meubilair. Later ging de reus zich toeleggen op straatroof, wat hem lange tijd in de gevangenis bracht. Bij rech terlijke beslissing mocht hij daar na niet meer in Den Haag wonen en dus kwam Jan naar Rotter dam. Ook hier was het aanvanke lijk op lef drinken, en ook hier moesten er heel wat agenten aan te pas komen om de razende Roe land het bureau in te slepen. Er was echter één agent voor wie Jan een heilig ontzag had, en dat was agent Dieleman. Het ontzag sproot bepaald niet voort uit de lichaams kracht van deze agent, die een tamelijk schriel mannetje was, maar wel uit cle hartsvanger die Dieleman altijd bij zich droeg. Dieleman in Terhole geboren was oud-militair en een meester met de sabel. Bij diverse gelegen heden had hij Jan daarmee zo toe- getakèld, dat hij doodsbang was geworden voor de agent. Tenslotte behoefde Dieleman zijn sabel niet eens meer te trekken als hij het met Jan aan de stok kreeg, daar de reus altijd gewillig met hem meeging." Agent Dieleman jachtopzie ner Dieleman ze hebben veel gemeen. Een sabel zal de jacht opziener niet trekken, maar goed, in Zeeuwsch-Vlaanderen wordt dan ook niet op lef ge dronken Foto bovende heer Dieleman met zijn strikken-oogst Foto P.Z.C.) Advertentie slindt ie een heel gezin. Op de man naIk ben er van over tuigd, dat er mensen zijn, die een hond houden om hazen te van gen. In Hoofdplaat weet ik er drie". Het stropen met de lichtbak? „Niet zoveel. Op het ogenblik heb ik er wel één in petto. Vlakbij de Belgische grens, 't Moeten Bel gen zijn. Ik denk dat ik vandaag of morgen een kansje krijg Maar meer zeg ik niet. Als ik op lichtbakkers uitga, heb ik twee patronen in m'n geweer. Als het er op aankomt, ken ik geen par don. Dan is het hij of ik en ben ik gereed". Een man van 84, die in de een zaamheid van een donkere pol der zijn onbekende tegenstanders opzoekt. Bang is Dieleman nooit ge weest. In zijn Rotterdamse tijd, bij de „surveillerende dienst", was hij de enige agent, voor wie de ruige „Jan de G." ontzag had. In een Rotterdamse krant verscheen daarover in de rubriek „In naam der wet! Herinneringen van een Rotter damse straatagent" het volgende verhaal: „Jan de G. was een boom van een vent, fors, breedgeschouderd en ongelooflijk sterk.Vaak zijn zulke sterke mannen erg goedaardig, doch zo niet Jan. Hij schroomde niet telkenmale van zijn kracht misbruik te maken. Af en toe wa rt .1 zijn tegenstanders in vecht partijen ook voor zijn gebit niet veilig, zoals een man tot zijn schade moest ondervinden. Met één hap beet Jan dienst duim er af! Jan was afkomstig uit Den Haag, waar hij de politie heel wat ze rond zijn bed: met armen vol jruit, en bloemen ■maren vijftien dames naar ,J)c Iilokkeberg]' ge trokken om Arie in zijn met guirlandes versierde kamer te feliciteren. ..Dat had ik nooit gedacht" sprak een ontroerde heer Nenfeglise zacht al gauw heerste er een opgewekte, bijna uitgelaten stemming in het voornamelijk met dames en bloemen gevulde zaaltje. Er werd heel wat af gebubbeld, maar gelukkig kwam ook de heer Nenfeglise zo nu en dan eens aan het woord. Boven de vele uit toepen als „Je had speciaal nog de groeten van...." en Heb je die brief van.... ontvangen" kon hij nog juist z'n stem verheffen: lis schrijf niet terug, ■want dan ben ik roeken bezig (Foto P.Z.C.) ALS MEN tachtig is, behoort men tot de sterken, als men in de bejaardensoos genoeglijk een kaartje kan leggen. Jan Dieleman uit Biervliet is 84. Hij legt geen kaartjes. Dieleman zwerft liever door de velden rond Biervliet, IJzen- dijke, Hoofdplaat en Philippine. Bij nacht en ontij, in weer en wind en meer van dat soort boze dingen, In de vier ge noemde gemeenten is hij jachtopziener voor de jagersvereni ging „West Zeeuwsch-Vlaanderen". Hij vervult zijn taak met een nauwgezeüieid, die promotiemogelijkheden doet vermoe den. De heer Dieleman is tot zijn pensioen in 1931 politieman geweest. Toen volgde voor hem een periode van betrekkelijke rust. DAT DUURDE tot 1947, toen hij het jachtopzienerschap over een groot deel van westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen aanvaardde. Hij kon het niet laten. Dieleman leeft voor de jacht op wetsovertreders. Op zijn fiets doorkruist hij de polders en als hij stropers ruikt, is hij een eenzaam man 'in de nachtelijke velden. De jagers vereniging kan gelukkig zijn met zulk een opziener: „geknipt" voor dit werk, ambitieus en ondanks zijn 84 jaren geweldig energiek. „Fanatiek" zeggen de stropers en van hun kant hebben ze gelijk. De jagersver- eniging heeft er voor weinig geld een uitstekende kracht aan. Vijftig leden telt de vereniging en ieder zou, zo was de afspraak, twintig gulden per jaar betalen: Dieleman's tracte- ment. De eerste jaren ging het goed. Toen ontving Dieleman de gelden via de penningmeester. Al spoedig kwam daar een wijziging inde jachtopziener zou de gelden rechtstreeks van de leden krijgen. Nu verzucht Dieleman: „Ik zou misschien een proces moeten aangaan. Maar dat geeft zo'n rompslomp". Want betalen „Ach", zegt Dieleman: methodes en bestrijdingspolitiek spreekt hij" weinig. Wat hij zegt, duidt op ervaring, mensenkennis en liefde voor de dieren. Hij rom melt wat met strikken en legt uit, dat de stropers in zijn gebied de techniek van het strikken zetten slecht verstaan. „Maar ik zeg niet, wat ze verkeerd doen. Wel, dat een haas zich niet zo gemakke lijk in dit soort strikken laat van gen. Komt ie erin, dan is z'n dood een ware marteling". Dielman is verzot op paaltjes in het land. Kleine paaltjes. „Zie ik zo'n stokje in het land, dan pak ik m'n kijker. Dikwijls is het een slag, waar een stokje bijgezet is. Een haas is nieuwsgierig. En hij heeft altijd jeuk onder z'n kin. Hij strijkt met z'n kin over dat paaltje. Maar dan komt ie op z'n achterste poten. De slag gaat dicht en dan zit ei er met z'n achterpoten in. Zie ik zo'n paaltje, dan moet ik echt eens even gaan kijken V eel échte stropers zijn er niet in Dieleman's domein. „Maar toen ik hier begon, liepen er wel altijd veel honden in het veld. Dan maakte ik een verbaal op. Hon den zijn stropers. Eerst wees ik de mensen er op. dat het verbo den was een hond -los in het veld te laten lopen. De twééde keer, dan moest ik wel schrijven Weet U: iedere hond kan een haas vangen. Voor het kantonge recht heb ik eens gezegd: al is ie zo groot als een kat, twintig jaar oud, stijf van de reumatiek en heeft ie één oog en drie poten. Dan kan hij nog hazen vangen, maar niet alle. jonge haasjes en moerhazen. Als een hond een moerhaas te pakken krijgt, ver- ZEVEN va 11 de vijftig, vertelt Dieleman. „Want er zijn natuur lijk ook goeile jagers bij. Die ga ven me met m'n tachtigste ver jaardag een nieuwe fiets. Het was een heel feest Voor die goede jagers gaat Die leman door met zijn werk. „Wat moet ik anders doen? Ik kan ei genlijk nog alles. Lopen, springen, gymnastiek. Maar in de adver tenties staat altijd: leeftijd zo en zo. Ik ben altijd te oud. En dat, terwijl het jachtopzienerschap veel zwaarder is dan vele andere soorten arbeid. Stilzitten is hele maal niets voor mij. Dan zou ik doodgaan. Ik moet lopen, ik moet buiten zijn Daarom gaat; Dieleman maar een beetje dóór. „En ach, ik hen nogal gauw tevreden". Het gaat deze 84-jarige jachtop ziener niet om het geld. Het gaat hem meer oiri de waardering, die er uit zou spreken. „Er waren boeren, die gaven het derde jaar een tientje. En nog: later vijf gul den. Ach mensen, neb ik toen ge zegd, als jullie zo moeilijk zitten, zal ik het dan maar niet terug geven Dieleman zet z'n werk voort. In zijn schuurtje: een stapel strik ken, een kluwen verwrongen ijzer- draad, op stropers buitgemaakt. In het huis: z'n geweer en z'n verrekijker, een paar laarzen, een bontgevoerd jack, z'n hele uitrus ting. Over stropers en stropen, RIE" Nenfeglise, overbekend Middelburgs ijs- bereider en lid van de voetbalveteranenver- II eniging „Oud-Middelburg" had. het in scherts- tegen een vriend gezegd: „Nu zou ik hier wel eens al die vrouwen van de veteranen bij elkaar willen zien De heer Nenfeglise werd ruim een jaar geleden op genomen in het sanatorium „De Klolckeberg" te Breda. Zijn vrienden zijn hem uiteraard niet, ver geten: regelmatig beweegt zich een stroom van be zoekers in de richting Breda, onder wie vanzelf sprekend veel veteranen. Als grap had de heer Nenfeglise een keer de toens geuit, de hele dames-veteranensohaar om zijn bed te willen zien. Deze week was hij jarig. Toen stonden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5