SUNIL Eerste vrouwelijke rechter aan rechtbank Middelburg jÖumSDMi' j D£ BILT kou gevat Daders inbraak Goes - 3 jongens - gevat Zeeuwse Almanak IN AARDENBURG KOMT DOOPS GEZIND BROEDERSCHAPSHUIS iOSRAM 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 1 FEBRUARI 1962 PRESIDENT MR. P. VAN EMPEL INSTALLEERDE: Grote erkentelijkheid voor het werk van rechter mr. J. A. Abbing TIJDENS EEN bijzondere zitting van de Middelburgse recht bank heeft de president, mr. P. van Empel, woensdagmorgen mej. mr. S. W. C. Noteboom geïnstalleerd als eerste vrouwelijke rechter van het hoofdstedelijke gerechtscollege. De komst van mej. mr. Noteboom uit Rotterdam waar zij substituut-grif fier aan de rechtbank was naar Middelburg, werd door de diverse haar toesprekende magistraten met vreugde begroet. En dat niet in de eerste plaats omdat mej. mr. Noteboom de eerste vrouwelijke rechter in Middelburg is geworden of omdat zij het college weer tot zes leden completeert, mdar veeleer om de roep over haar bekwaamheid, die mej. Noteboom reeds voor uitgesneld was De president zag daarbij in de aanwezigheid van een grote Rotterdamse afvaardiging, onder wie de president van de rechtbank, mr. J. G. L. Reuder, een bewijs van de waardering voor mej. Noteboom. Het bijzondere cachet van cleze be noeming kwam reeds onmiddellijk tot uiting in de woorden van de offi cier van justitie, mr. A. W. Rosingh, die het niet alleen bij zijn taak voor deze gelegenheden: het requireren van de voorlezing van de akte van beëdiging, wilde laten. Mede namens de beide substituut-officieren bood mr. Rosingh de nieuwbenoemde rech ter gelukwensen aan. .„Wij verheu gen ons niet alleen in uw benoeming Mej. nir. S. VV. C. NOTEBOOM i..eersie vrómoelijke rechter... omdat U de sterkte van het college op het vastgestelde aantal heeft ge bracht, maar ook omdat Uit de aan wezigheid van president en rechter van de rechtbank Rotterdam moge blijken, dat men U niet graag ziet gaan", zei de officier tot mej. Note boom. VAN *3.foin TOT ^2ijfH OM DE DATUM Om de datum gaat het bij de sport vereniging „Burgh" uit Burgh-Haam- stede in Westers.chouwcn en wel om de juiste datum van oprichting. Dat is allemaal een beetje in' de war ge raakt bij de fusie van de voetbal vereniging „Burgh" en de korfbal vereniging „Rapide" op 20 juli 1949, toen nien besloot deze datum als op richtingsdatum aan te houden. De voetbalclub was in feite echter al opgericht op 13 december 1928 en op het ogenblik streeft men er naar om. deze datum weer als oprichtingsda tum aan te merken. De K.X.V.B. heeft al verklaard hier geen bezwaar tegen te hebben en nu rest nog het indienen van een verzoek tot wijzi ging van de koninklijke goedgekeurde statuten. Dit verzoek nu zal dezer dagen in zee gaan. „GETROUWE BROEDERS" „Getrouwe Broeders" noemt zich de schuttersvereniging in Biervliet, die in hotel „De Vriendschap" een ko- RESERVERING.... Helemaal uit Eindhoven bereikte ons een reactie up de almanak van maun- day, waarin een klein treinavontuur van een P.Z.C.-gezelschap werd be schreven. „Maar niet volledig", schreef de reiziger, die er bij betrok ken was geweest en wiengereser veerde zitplaats zonder enige reserve in beslag was genomen. Bij een vol t/end station was hem de zitplaats van een medereiziger toegezegd. ..Dat volgende station was anderhalf uur staans verder, reservering of geen reservering"schreef de Eind- hovenaar nu, en voorts: „En zij (het P.Z.C.-gezelschap) maar zitten. Op de lauweren van hun succes en op hun reservering, die toch ook een beetje van mij teas. Later zaten ze in de slokjeswagen en aten. Op hun succes. Ik inmiddels ook. „Meneer", zei één van hen, „we hebben het daarnet niet willen vertellen, maar nu mag U het wel weten. Toen wij in de trein kwamen zaten er al men sen op onze plaats. Die hebben wij er uit weten te werken. Maar dat is U niet gelukt". In Eindhoven wuifden wc elkaar als vrienden vaarwel, aldus onze brief schrijver. Door hel succes. En de re servering.... ningssehieling hield. De vitale, 72- jarige Mon Duysserinck presteerde het om de jeugd een lesje te geven; zijn uitstekende prestaties kroonden hem onbetwist tot koning van de ver eniging. Bij de gewone schieting kon C. de Pré uit Biervliet de hoogvogel mee naar huis nemen en hoewel P. Doens bij de koningsschieting niet veel geluk had, slaagde hij er in deze wedstrijd in zowel de le als de 2e zijvogel neer te halen. Aug. Janssens schoot de meeste kleine vogels. BESCHEIDEN Op de Axelsestraat in Terneuzen ontdekte een lezeres zowel aan de linker- als aan de rechterkant heel bescheiden bloeiende sneeuw klokjes en zij vond het best de moeite waard om het even door te geven voor „Zwin-Zijpe". En hoewel het hier niet om de eerste sneeuwklokjes gaat, vonden wy het toch best de moeite van het vermelden waard. INSTUIF-MET-FRÏTES In Oudelande hield het jeugdcomité een instuif, met fritesverkoop. Op brengst: 246.15. Op 3 maart volgt in het „Dorpshuis" een bonte avond. Waartoe dit alles? Juist: „10 x 10 GOUDEN FEEST Ditmaal een gouden feest in Bier vliet. waar de heer en mevrouw Hoe- venagel-Liebers vandaag vijftig jaar getrouwd zijn. Beiden zijn in Biervliet geboren en getogen en men kent het echtpaar daar als zeer actief. Zo ver overde de heer Hoevenagel nog on langs de koningstitel van de schut tersvereniging „Prins Hendrik" en mevrouw Hoevenagel heeft als wer kend lid van de toneelvereniging „Ja cob van Lennep" menigeen veelvul dig van haar spel doen genieten. Het feest zal overigens niet in de West straat te Biervliet gevierd worden, maar ten huize van een der beide zoons Hoevenagel, elders. Achtste Mr. Rosingh wees er voorts op, dat mej. mr. Noteboom de achtste vrou welijk rechter in Nederland is en dat de Middelburgse rechtbank de zesde (van de negentien) is die een vrou welijke rechter heelt. Nadat de griffier, mr. J. W. Muller onder aanbieding van de geluk wensen van het griffie-personeel de akte van eedsaflegging voorge lezen had, bood vervolgens mr. Van Empel felicitaties aan, waarbij hij ook de moeder en verdere familiele den van mej. mr. Noteboom betrok. De president noemde deze dag voor de rechtbank een bijzonder prettige, omdat de zesde rechtersplaats thans vervuld is. Hij bracht in dit verband dank aan mr. J. A. E. Rink, mr. G. C. D. Rutgers van Rozenburg en mr. P. W. Meijlink, op wie men nimmer tevergeefs een beroep heeft gedaan om deze plaats te vervullen. „Ik vraag U thans U even te reali seren hoe het komt, dat U hier zit", zei mr. Van Empel vervol gens tot mej. Noteboom. „U neemt de plaats in van mr. J. A. Abbing, die om gezondheidsredenen zijn functie vroegtijdig moest neerleg gen en 1 januari j.l. met eervol ontslag is gegaan". Belangrijke plaats Mr. Van Empel verklaarde, dat mr. Abbing die na een loopbaan o.a. als raadsheer bij het byzonder ge rechtshof in 1948 naar Middelburg gekomen en in 1951 als rechter be noemd is een belangrijke plaats heeft ingenomen in de Zeeuwse sa menleving. De president gtttuigde dan ook van zijn grote erkentelijk heid voor liet werk van deze rechter. „Mr. Abbing is er in geslaagd de plaats van volwaardig rechter in te nemen. Zijn persoonlijkheid en zyn diep gevoel voor alles wat de men sen bewoog, hebben er toe bijgedra gen, dat mr. Abbing op een eigen wijze zijn taak vervulde met een al lure, die steeds zeldzamer wordt", aldus mr. Van Empel. „U volgt een bijzonder mens op", zei hij. tot mej. mr. Noteboom. De president wees er tot slot op, dat de blijdschap van de dames van grif- Aanrijding in Bergen op Zoom Woensdagmorgen ontstond een aan rijding op de hoek St.-Catharina- plein-Geweldigerstraat te Bergen op Zoom tussen een personenauto, be stuurd door M. v. d. K. uit Tholen en een motorcarrier, bestuurd door E. B. uit Bergen op Zoom. De be stuurder van de carrier rijdende in de richting Geweldigerstraat verleen de geen voorrang aan de voor hem van rechts komende auto. Beide voer tuigen werden beschadigd. Bij con trole bleken de remmen van de car rier niet in orde te zijn. Tegen B. werd proces-verbaal opgemaakt. fie en parket over het feit, dat hun gelederen nu ook vertegenwoordigd zijn in het rechtbankcollege, gestalte kreeg in een bloemenhulde vóór mej. Noteboom op de groene tafel neergezet. Namens de balie sprak tot slot de deken, mr. F. W. Adriaanse, die be toogde, dat de advocaten de recht bank altijd voor geweest zijn: niet al leen pleiten zij voordat het vonnis ge wezen is, maar in 1910 hadden zrj reeds een vrouwelijke advocaat in hun midden, betoogde mr. Adriaanse, die daarmee mej. mr. A. Bolle be doelde, „Een lang gekoesterde wens is in vervulling gegaan", verklaarde mej. mr. Noteboom in haar dank woord. Met de overtuiging, dat de rechtbank haar het vertrouwen geschonken heeft, verklaarde zij haar moeilijke, maar tevens mooie ambt naar beste weten te zullen vervullen. NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL CSlot van pag1 totaal-accommodatie op 150 slaap- Jilaatsen moet brengen, zal eerst ater worden opgetrokken, Geen jeugdcentrum Met nadruk stelt ds. Vis dat het broedersehapshuis beslist geen jeugdcentrum wordt. Het zal huis vesting verlenen aan oud en jong en het zal een open karakter dra gen, met andere woorden: ieder een is welkom. Wel wordt uiter aard een ideëel doel nagestreefd, min of meer gewerkt in pastoraal verband met èen zekere godsdien stige beïnvloeding, maar een ieder wordt daarin volkomen vrij gela ten. Zij, die dit wensen kunnen In dit huis hun vakanties of discussieda- gen doorbrengen of hun conferen ties en besprekingen voeren in een passende protestants-christe lijke stijl en omgeving. Dit houdt duidelijk in, dat het geen gewoon doorgangshuis, pension of Hore- ca-bedrijf wordt. Nederland kent tot nu toe slechts vier van dergelijke broeder schapshuizen, namelijk in Elspeet. Schoorl, Eilthoven en Steenwijk. Twee daarvan zijn zomer en win ter geopend, de andere leggen meer de nadruk op recreatie en openen hun deuren alleen 's zo mers. Het zuiden van Nederland kent deze huizen nog niet, zodat het broedersehapshuis in Aardenburg in een behoefte gaat voorzien. De „Van Eeghen-stichtïng" in de cember j.l. opgericht door de doopsgezinde gemeente Aarden burg, streeft naar een zomer- en winterexploitatie. Naast recreatie, waartoe de omgeving van Aar denburg zich bij uitstek leent, wordt gedacht aan conferenties, bijbelstudiedagen, retraites, cate chisanten-weekends, waarbij vooral aandacht zal worden be steed aan volksontwikkelingswerk schoolwerkweken enz. Verder wil ds. Vis uitdrukkelijk stellen, dat hier geen sprake is van concur rentie ten opzichte van Hedenes- se. waarmee reeds overleg werd gepleegd. Hedenesse heeft de han den vol aan het Zeeuwse werk; Aardenburg denkt meer over de provincie en zelfs de landsgren zen heen. G ezinsvakantie Met name noemde ds. Vis-de ge zinsvakantie, waarbij de ouders logeren in het broederschapshuis en de kinderen min of meer zelf standig hun tent opslaan op de camping, terwijl toch tijdens de maaltijden en 's avonds het ge zinscontact gehandhaafd blijft. Gedacht wordt verder aan het bie den van huisvesting voor groepen scholieren uit overig Nederland, waarvoor reeds contacten werden gelegd. De stichting denkt ook aan ouderen en alleenstaanden, die er tegenop zien kerst- en an dere christelijke feestdagen alleen of met zijn tweeën door té bren gen en in dergelijke gevallen lie ver in gezelschap van anderen vertoeven. Als directeur van het gehele com plex en tevens als stichtingsvoor zitter treedt ds. vis op. In de drukke zomermaanden zal de lei ding berusten bij een echtpaar, meestal een predikantsgezin. De „Van Eeghen-stichting" is ge noemd naar de in de 17e eeuw uit België naar Nederland gevluchte familie Van Eeghen, die in de ge schiedenis van de doopsgezinde gemeente Aardenburg en de doopsgezinde broederschap in Ne derland een belangrijke rol heeft vervuld en in haar vertakking steeds met nadruk de culturele vorming in verschillende delen van ons land heeft voorgestaan. Secretaris van de stichting is de heer L. Ahn uit Vlissingen. Het stichtingsbestuur telt elf leden. De camping nabij het huis beslaat een oppervlakte van 60 are. Daar op worden een nood-onderkomen gebouwd, een fietsenstalling, een bergplaats e.d. Mogelijk zullen hierop ook groepskampen worden gehouden. Alles wordt ingericht volgens de regels, die de A.N.W. B. in -dergelijke gevallen voor schrijft. Voor de kinderen, wier ouders in liet. broedersehapshuis logeren is er een apart kanipecr- terrcintje. ter grootte van 20 are. Het gehele complex is ontworpen door de architect J. Faas uit Oost- burg. De bebossing van het ter- NOG TWEE INBRAKEN Tweetal probeerde naar Algerije te vluchten De gemeentepolitie te Goes heeft cl - hand kunnen leggen op de daders van de brandkast- kraak bij Sanbella Foundations: drie ambachtsscholieren zijn ge arresteerd, te weten de 15-jari- ge G. K. en de 16-jarige L. N. H. uit Goes, alsmede de 19-jarige R. S. uit Kloetinge. De knapen trokken de aandacht van de po litie, toen twee van hen naar België uitweken met de bedoe ling Algerije te bereiken, maar zij keerden twee dagen later on- verrichterzake naar huis terug. hebben bekend de afgelopen twee weken nog twee inbraken te hebben gepleegd. Het waren de la-jarige G. K. en de 16-jarige L. N. H. die hnn Plan verbreding duinen Zoutelande Bij het rijk en de Polder Walcheren schijnen plannen te bestaan om een deel van de provinciale weg Zoute landeWestkapelle énkele tientallen meters te verleggen !n verband met verbreding van de duinenrij. Dit deel de waarnemend burgemeester »T. de Pree van Zontelande in antwoord op een vraag van het raadslid K. de Wolf (s.g.) aan het slot van de raads vergadering van woensdagmiddag mee. De heer De Wolf had namelijk van deze plannen vernomen, maar een concreet antwoord op zijn vraag of dit werkelijk zo is, kón burgemeester De Pree niet geven. Wel had deze van de plannen gehoord en was de gemeente gewaarschuwd, dat men met een mogelijke verlegging van een deel van de provinciale weg in de toekomst rekening moest houden. Volgens burgemeester De Pree zitten er echter nog veel voetangels en klemmen aan de plannen onteige ning en dergelijke zodat de reali sering nog wel enkele jaren op zich zal laten wachten. Wel kon hij mee delen, dat een deel van de weg onge veer vijfentwintig meter verlegd dient te worden. rein wordt verzorgd door dé firma De Doelder uit Axel. Het gebied wordt omsloten door een nieuwe weg, met de aanleg waarvan in middels reeds is begonnen. Met deze ontsluiting heeft zich het ge meentebestuur van Aardenburg belast, dat trouwens ook aan de vestïgingsplannen zijn medewer king heeft verleend. Zo zal het broederschapshuis eruit gaan zien, dat de doopsgezinde gemeente Aardenburg gaat bou wen in de bosrijke omgeving van de ElderschansHet gehele com plex voorziet in een' accommodatie voor 150 personen. Naast vakan tieverblijf zal het huis worden bestemd voor conferenties, retrai tes. volksontwikkeUngswerk, schoolwerkiveken e.d. Rondom het complex ligt ha recreatieterrein. (Foto P.Z.C.) gelnk in het buitenland wilden beproeven, zy werden dinsdag na aankomst in Goes aangehouden. Woensdag werd de 19-jarige R. S. aangehouden. Het drietal heeft bekend ook inbraken te hebben gepleegd in de openbare leeszaal aan de Wijngaardstraat en in de yzerhandel Massee aan de Dam. In beide gevallen ontvreemden de knapen een bedrag van 100. De brandkastkraak bij Sanbella le verde hen, zoals bekend, 300 op. Het drietal wordt momenteel nog vastgehouden op het bureau van gemeentepolitie te Goes. Z\j zul len aan de officier van justitie te Middelburg worden voorgeleid. Aangifte De zaak is aan het rollen gekomen, toen de ouders van K. en H. maan dagmiddag aangifte deden bij de po litie, dat hun zoons sinds zondag niet meer thuis waren gekomen. De po litie zocht onmiddellijk relatie met de inbraak,» hetgeen achteraf voor honderd procent juist bleek te zijn. De drie knapen, die zaterdag reeds hun voorbereidingen troffen voor de inbraak bij Sanbella, verrichtten de „kraak" zondagavond vóór tien uur. Twee van hen, de beide jongsten, zijn toen naar België gereisd. Aanvanke lijk lag het in hun bedoeling naar Algerije te gaan, maar twee nachten in de openlucht deden hen tot inkeër komen. Zij waren al voorbij Brussel, toen zij ten einde raad besloten weer naar huis terug te keren. Daar wer den ze opgewacht door de gemeente politie. Het gestolen geld hadden ze vrijwel geheel opgemaakt. Het ingesloten drietal staat overigens niet gunstig bekend. Op school hebben leraren en directeur meermalen moeilijkheden met hen gehad. De indruk van de politie was, dat de jongens te veel „wilde" films hebben gezien en te veel „wilde" stripverhalen hebben ge lezen. Autobestuurder gaf geen voorrang Doordat de autobestuurder J. D. uit Oudelande op de hoek van de Slag't- weistraat en de Doelstraat in zijn ge meente de voorrangsregels niet in acht nam, kwam hij in botsing met de auto van zijn dorpsgenoot M. A. S. Hierbij werden beide wagens bescha digd. Universitair examen Aan de r.-k. universiteit le Nijme gen slaagde voor het doctoraalexa men geneeskunde 2e gedeelte de heer A.V.A.M. Mangnus te Stoppeldijk. Haventoegang Terneuzen buiten schuturen gestremd De haven van Terneuzen zal fedtirende drie k vier dagen uiten de vaste schuturen niet toegankelijk zijn voor schepen, die als bestemming hebben Ne derlandse en Belgische havens langs het kanaal van Gent naar Terneuzen. De stremming is het gevolg van de proefbo ringen, die de boorponton „Huib" van de n.v. „De Rui ter" uit Halfweg ten behoeve van de nieuwe sluis verricht. Eén en ander staat in verband met de haven en kanaalver bredingsplannen. Schepen, die dus buiten de vas te schuturen voor de Terneu- zense haven komen, moeten tij delijk op de rede van de haven voor anker gaan. Advertentie VERWACHT. VEEL WIND. Half- tot zwaarbewolkt met tijdciyk regen, liicr en daar voorafgegaan door sneeuw. Langzame styging van temperatuur. Krachtige tot stormachtige wind, ruimend van zuidwest naar west of noordwest. ZON EN MAAN 2 februari Zon op 8.20 onder 17.28 Maan op 6.03 onder 14.42

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2