PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LEIDER GEHEIME LEGER IN PARIJS GEARRESTEERD Ook pro-Indonesië betoging voor mr. Bot In Aardenburg komt doopsgezind broederschapshuis Plan voor aanslag op generaal gevonden Willem Ruys wijzigt koers KENNEDY NIET NAAR MOSKOU Vandaag... De kortste wegt 1 205e jaargang - no. 27 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 1 febr. '62 ADVERTENTIEPRIJS 71 cent p«r m.m. Minim, p. advertentie 4,— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (maximum 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bu reau van dit blad" 25 cent "meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2358 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg, tel. 2395, Terneuzen, tel. 2116; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. O.A.S. IN ALGERIJE OP ROOF UIT Woensdagmiddag is de 30-jarige drs. F. M. Cowan met zijn vrouw en drie kleine kinderen van Schiphol naar Niemc-Guinea vertrokken. Mtt ge- j matigd optimisme heeft deze Neder- i lander een betrekking als gouverne- 1 mentsambtenaar aanvaard. Hij ver wacht, dat hij voorlopig vier jaar in \Nieuw-Guinea zal doorbrengen voor zijn eerste verlof aanbreekt. De Franse autoriteiten hebben woensdag bekendgemaakt, dat de leider van de O.A.S. in Frankrijk, Philippe CastïUe, is ge arresteerd. Hij werd eergisteravond in een restaurant aange houden. Hij was op een adres waar vooral Amerikaanse toeris ten graag komen. Castille bevond zich in gezelschap van een gedeserteerde legioensoldaat, dé Spanjaard Raphael Barbera Vilar. In zijn hotel op Montmartre werd o.m. materiaal voor kneedbommen gevonden. Ook trof de politie een plan aan voor een aanslag op generaal Debrosse, die tot juli van het vorige jaar in Algiers was gedetacheerd. Uit de gevonden documenten bleek voorts, dat er onderzoekingen zouden worden verricht naar bepaalde personen uit Algerije, die zich in Frankrijk hebr ben gevestigd. Castille is in september 1958 in Parijs tot tien jaar dwangarbeid veroordeeld wegens de aanslag op Salan. Nadat hij naar Algerije was overgebracht, slaagde hij er in uit het ziekenhuis te ont snappen. Op 25 januari 1961 werd hij hij verstek voor diverse aanslagen tot levenslang veroordeeld. Castille zou destijds op Salan hebben geschoten, maar in plaats van de op perbevelhebber een andere Franse officier hebben geraakt en gedood. Naar wordt verteld, zou Castille la ter in Spanje een onderhoud met Sa lan hebben gehad en zijn veront schuldiging hebben aangeboden. Zij zouden hun ruzie bij deze gelegenheid hebben bijgelegd. Schatkistvulling In Algerije hebben gewapende Euro pese extremisten te midden van de nog altijd voortdurende terreur, woensdag nog geaccentueerd door een stakingsgolf van angstige arbei ders, bij zeven overvallen 645.000 nieuwe franken buitgemaakt, die naar men aanneemt een noodzakelij», ke aanvulling van de O.A.S.-schat- kist zullen vormen. Voor de rechter Welingelichte Parijse zegslieden heb ben woensdag verklaard dat vijf rechtse extremisten die zijn aange houden in verband met de mislukte aanslag op bet leven van Charles de Gaulle in maart voor een militair hof zullen verschijnen. De aanslag op de Franse president werd in september gepleegd. De Geen aangifte Staphorst-gericht (Van onze Haagse redactie) De beide slachtoffers van het „volks gericht" in Staphorst hebben ge meend geen aangifte te moeten doen, hoewel hun daartoe ruimschoots de gelegenheid is geboden. Z\j hebben voorts de wens uitgesproken, dat aan dc zaak geen strafrechtelijk ge volg zal worden gegeven. Aldus deelt de minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman, mede in een brief aan de Tweede Kamer. Voorzover de mening is geopperd, dat de plaatselijke politie niet voldoende actief zou zijn geweest, tekent de minister aan, dat de politie ter plaat se erop is gewezen, dat incidenten als bet zogenaamde volksgericht onduld baar zijn en dat bij herhaling daarte gen met kracht dient te worden op getreden, terwijl in deze grote waakr zaamheid dient te worden betracht. zegslieden zagen een en ander als onderdeel van het machtsvertoon dat de Gaullistische regering tegen het geheime leger aan de dag legde. Beslissing nodig Kringen, die in nauwe relatie staan met president De Gaulle hebben woensdag tegenover een correspon dent van Reuter in Parijs verklaard, dat tot dusver, ondanks de ver lengde geheime besprekingen tussen de Franse regering en de zogenaamde voorlopig;e Algerijnse regering, de laatste zich nog op geen enkel punt definitief heeft vastgelegd. De situatie Is volgens deze kringen thans zo, dat Frankrijk alles waartoe het bereid is om Algerije vrij te laten beslissen over zijn eigen polü ieke be- stfeinmïng en alles wat Frankrijk kan en wil doen om met een toekomstig onafhankelijk Algerije samen te wer ken, heeft duidelijk gemaakt. De be slissing hierover is thans geheel aan Algerije zelf, zo verklaarden zij. Re geringsfunctionarissen noemen de ko mende weken van groot belang in het Algerijnse conflict. Een radiotelefonische boodschap uit Rotterdam aan het Nederlandse pas- sagiersscliip Willem Rnys, deed het schip van koers wijzigingen om uit Indonesische wateren te blijven, zo heeft de gezagvoerder Herman van den Heuvel woensdag in Melbourne verteld. De kapitein zei dat zijn schip op 600 mijl van Colombo voer toen de red». rij, de Koninklijke Rotterdamse Lloyd hem opdracht gaf van koers te ver anderen en Penang, Malakka aan te doen, in stede van Singapore. „Wij zijn toen 150 mijl buiten de westkust van Sumatra gebleven", zei hij, „omdat onze rederij vreesde, dat Indonesië zou trachten het schip aan te houden en in beslag te nemen". Amerikaans vliegdekschip wordt drijvend hotel Op een veiling woensdag in Chicago, de grootste van overtollige goederen van het Amerikaanse ministerie van defensie, is een vlieg dekschip dat twee miljoen dollar heeft gekost, van de hand gegaan voor 130.000 dollar. Het schip, een omgebouwd landingsvaartuig van de marine, met een lengte van ruim 100 meter, werd gekocht door de Milanese zakenman Carlo Camossi. Hij wil er een drijvend hotel van maken. Camossi zeide dat het vliegdekschip, dat momen teel voor anker ligt te Nort Charleston, in South Carolina, veran kerd zal worden op ongeveer 300 meter buiten San Remo. Misschien zullen gasten van de kust naar het schip en vice versa worden ge bracht per skilift. Na ombouw, zal het schip de mogelijkheid tot landing bieden aan helikopters §n een danszaal en ongeveer 200 slaapkamers hebben. OP REIS DOOR NIEUW-GUINEA „Ook minderheid heeft recht op bescherming" Op zijn reis door Nïeuw-Guinea lieeft staatssecretaris mr. Th. Bot Ternlna- buan, Sorong en Sorongdoom bezocht. Te zijner ere waren op deze plaatsen demonstratie van de bevolking en voerder bij besprekingen met verte genwoordigers van de burgerij uit al le groepen der bevolking, alsmede met leden van de streekraad van de Radja Ampat-eilauden. De heer Bot gal' uitleg van de politiek der Neder landse regering en de maatregelen, die al zijn getroffen en worden voor bereid. Op spandoeken, die bij de betogingen werden meegevoerd, waren pertinente afwijzingen van de Indonesische eisen te lezen en het verlangen van de be volking tot handhaving van het recht op zelfbeschikking. Te Sorong werd de heer Bot toegesproken door de heer Majalibit, die hem zei, dat de demon stratie daar niet was tot stand ge komen door inmenging of beïnvloe ding door niet-Papoea's doch was voortgekomen uit een initiatief van de autochtone bevolking. In zijn- antwoord wekte mr. Eot de bevolking op, ouderling samen te werken voor de vooruitgang van land en volk en het bewaren van rust en ?orde. Hij wees op de noodzaak om c k in deze tijd elkanders opva m- gén te eerbiedigen. Deze eerbiediging van andermans op vattingen ook al zijn die anderen in de minderheid is het criterium voor een waarlijk democratische vrij heid. Het veronachtzamen van dit grondbeginsel, naar welke zijde ook, zal dan ook niet worden getolereerd en op bescherming van deze vrijheid kan een ieder blijven rekenen. De heer Bot zinspeelde met dit laat ste vermoedelijk op een demonstratie op 28 dezer te Fak Fak, waar zich onder de betogers ook een pro-Indi sche gi'oep met spandoeken heeft be- vonden^die normaal heeft meegedaan. Naar de correspondent van het A.N.P. vernam, was dit een groep van de Persatuan Irian Barat (Nieuw-Gui- nea-vereniging). Het lid van de Nieuw-Guinea-raad voor Fak Fak, de heer Tanggahma, heeft het voorne men, hierover een telegram naar de Nederlandse regering te zenden. VOOR OUD EN JONG diplomatique het nieuwjaarsdi- g ner aangeboden. Foto: het vorS stenpadr begroet de diplomag S tieke vertegenwoordigster van Indonesië, Laili Roesad. Sg» Vakantie- en conferentieoord met 150 slaapplaatsen Iu de fraaie bosrijke omge ving van do Eltlerschans te Aardenburg zal binnen af zienbare tijd een doopsge zind broederschapshuis wor den gebouwd. De plannen hiervoor liggen reeds kant en klaar gereed ten huize van ds. S. A. Vis, voorzitter van de „Van Eeghen-stïcbting", die de bouw zal laten uitvoe ren en zich met de exploitatie zal belasten. Het totaal-plan dat de doops gezinde predikant en de stich ting hebben uitgewerkt, om vat een complex met 150 slaapplaatsen. Het broeder- sehapshuis zal worden opge trokken op de gronden ach ter do Elderschans, waar in 1959 de landbouwtentoonstel ling van de Z.L.M. werd ge houden. Op deze terreinen heeft de nog jonge stichting een per ceel grond ter grootte van 4 ha aangekocht. Inmiddels is de stichting op dit terrein be gonnen met de aanleg van een openbare camping, die men omstreeks Pasen gereed hoop te hebben en die dus nog dit jaar in gebruik wordt genomen. De bouw van het broederschaps huis is overigens nog afhankelijk van de rijksgoedkeuring. De stich ting koestert wel de stille hoop, dat die nog dit jaar kan worden verkregen. 1-Iet hoofdgebouw van het broe derschapshuis frontgebouw omringd door 3 vleugels zal worden ingericht met 83 slaap plaatsen. De totale lengte van dit hoofdgebouw zal 75 meter bedra gen. De begane grond van het hoofdgebouw wordt ingericht als conversatiezaal, eventueel uit te breiden met een buitenterras. Daarboven komt een aantal eeu- persoonsslaapkamers met kamers voor leiders van groepen e.d. De vleugels links en rechts daarvan worden volledig ingericht als slaaphuizen met een gang in het midden. In de achterste vleugel komen de eetzaal, een uitleenbi bliotheek en een kantine (kamp winkel). Het keukencomplex is geprojecteerd in het achterste ge deelte van deze vleugel. Boven de ze keuken komen slaap- en speel zalen voor de jeugd en het verblijf van de chef-keuken. Deze boven verdieping zal te bereiken zijn via een aparte ingang aan de achter zijde van de vleugel. Het gehele hoofdgebouw zal centraal worden verwarmd. Los van dit hoofdgebouw zijn 2 aparte slaaphuizen geprojecteerd, waarvan er één onmiddellijk zal worden gebouwd. Dit brengt de accommodatie op 150 slaapplaat sen. Het tweede slaaphuis, dat de Zie slot pa?. 2 kol. 3) President Kennedy heeft woensdag tijdens een persconferentie te Wash ington verklaard dat hij, zolang geen betekenisvolle doorbraak in de Ame rikaans-Russische betrekkingen zal zijn tot stand gebracht geen bezoek aan de Sowjet-Unïe zal brengen. De persconferentie werd onder meer bijgewoond door Kroesjtsjews schoon zoon en hoofdredacteur van het Rus sische staatsblad „Izvestia" Alexei Adzjoebei. Amerikaanse kernproeven zijn geen koopje Het Amerikaanse bureau voor atoom energie heeft dinsdag verklaard dat de Amerikaanse ondergrondse kern proeven meer tijd en geld hebben ge vergd dan men oorspronkelijk had verwacht. De verklaring over de on dergrondse proeven werd gepubli ceerd in het jaarverslag over 1961 van liet bureau. is het 300 jaar geleden dat het Fort Zeelandia bij Tai nan op het ilha Formosa (schoon eiland), na een drie maanden lang beleg door een leger van 25.000 man, moest capituleren. Daardoor ging ge heel Formosa voor de Oost-In dische Compagnie verloren. De laatste Nederlandse gouver neur, Frederik Coyett, die met zijn troepen vrije aftocht had gekregen, werd ten onrechte door de Raad van Justitie te Batavia verbannen. Later werd hem op aandrang van stad houder Willem Hl gratie ver leend. ftitltlijl De Statenzitting is gisteravond te gen zevenen gesloten, nadat de provinciale begroting zonder veel moeilijkheden was aanvaard. Eigenlijk was er maar één punt, waarop Gedeputeerden een wat kri tisch geluid te horen hadden gekre gen, een kritiek die afkomstig was van de antirevolutionaire heer Hom mes. Hij had zich namelijk afge vraagd het was niet de eerste keer dat hij in deze zin sprak of Gedeputeerden tijdens hun onderhan delingen over diverse zaken met de heren in Den Haag niet al bij voor baat „te zacht" waren. Wij herinne ren ons hoe hij in een vorige zitting in hetzelfde verband een variant had gebruikt, op het oude versje „De heren van Ter Goes zijn zo zacht als appelenmoes". Te meegaand dus tegenover het centrale gezag, dat ln Den Haag zetelt. Op een beminne lijke, maar tevens onthullende ma nier diende gedeputeerde mr. Van der Weel de heer Hommes van re pliek. Hij citeerde namelijk enkele regels uit een pas in een beperkte oplaag verschenen boekje van mr. J. C. van Schagen „Drie fragmenten uit een Domburgs rijmjournaal". Dit waren de regels: In Zeeland loopt de kortste wegt nu eenmaal maar zeer zelden recht het is ermee als op de zee ook wind en stroom die spreken mee om dus niet ons goéd te verkeren moet u wat manoeuvreren leren. Waarom onthullend? Omdat in de ze zes regels de Zeeuw wordt ge schetst als een man, die in sommige opzichten zwak is, de zwalcheid en nu citeren wij op onze beurt Van Schagen „waarom we hem soms zo haten". In de afgelopen jaren is er wel eens irritatie geweest in de Staten en daarbuiten, omdat het col lege de vuist niet balde en als het enigszins kon krasse woorden ver meed. In antwoord op dergelijke kri tiek kon de heer Van der Weel, in deze zaken steeds de woordvoerder van het college, op een fijn-ironische manier spreken over de betrekkelijk heid van de gebalde vuist en het forse woord, daarbij er op wijzend dat po litiek de kunst van het mogelijke be tekent. Maar dit inzicht van de heer Van der Weel en het was dat van vrijwel het hele college! was niet alleen de vrucht van jarenlange be- stuurservaring, het had ook te makcu met het Zeeuw-zijn. .,Om met ons goéd te verkeren, moet u wat ma noeuvreren leren": toen gisteren deze woorden in de Statenzaal klonken, zullen sommigen hebben beseft, dat hier niet alleen een goedgekozen ci taat werd gebruikt, maar in wezen tévens handel en wandel van dit vrij wel geheel op Zeeuwse grond gebo ren en getogen college van Gedepu teerde Staten werden gekarakteri seerd. Zoals iedere Zeeuw intuïtief zal aanvoelen, dat in Van Schagens dichtregels inderdaad een stuk eigen Zeeuwse zwakheid wordt onthuld, een karaktertrek echter, die in menig op zicht óók een kracht was en nog is. Maar het blijft de zwakheid, waarom we onszelf „soms zo haten". Om een speciale reden brengen wij dit alles naar voren. Die reden is alweer in liet citaat te vin den: „In Zeeland loopt de kortste wegt nu eenmaal zeer zelden recht". Als de tekenen echter niet bedrie gen, dan zal er binnen afzienbare tijd een zéér rechte weg worden aange legd, een brug die het midden- Zeeuwse land zal verbinden met de randstad, terwijl nu reeds aan een verbinding Noord-Zeeland—Rotter dam wordt gewerkt. De Statenzitting van de laatste dagen heeft bovendien weer dit duidelijk gemaakt: de wegen in Zeeland worden steeds rechter, ook in overdrachtelijke zin, zodat in de toekomst er wellicht minder ge manoeuvreerd moet worden, maar ook kan worden. Aldus ontstaat een jeheel nieuwe situatie (zij heeft reeds contouren gekregen), waarop de woorden van Van Schagen niet meer of althans in veel mindere mate van toepassing zullen zijn. Het paradoxa le is nu, dat het college van en nu volgen woorden uit hetzelfde gedicht „de kronkels en de- krinkelingen, die u in onze wegelingen, in onze wateren, onze kreken, in onze zielen, onze streken, kortom die u gewoon partoet in 't goede zeeuwse land ontmoet", dat dit college dus er hard aan heeft meegewerkt de kortste weg ook recht te maken. Ook in het provinciale leven realiseren we ons soms scherp, dat we een grenspaal in de tijd passeren. Zulk een besef nu was er gisteren in de oude refter van de Middelburgse Abdij, toen de heer Van der Weel een Zeeuws dich ter citeerde. Bovenstaande beschouwing is niet zeer concreet. Wij weten en er kennen dat. De opmerkingen van de heer Van der Weel hebben ons echter tot deze laat ons zeg gen vaagheden geïnspireerd. Een volgend maal is er gelegenheid in te gaan op concretere zaken uit deze Statenzitting. De Oostduitse Volkskamer (parlement/ heeft eenstemmig een wetsvoorstel aan vaard volgens hetwelk Oostduitse mannen van achttien tot zesentwintig Jaar voor militaire oefening gedurende anderhalf Jaar kunnen worden opgeroepen. Volgens dezelfde wet kan reservé-dienst voor een periode tot drie maanden per Jaar worden opgelegd aan alle andere mannen tot 35 Jaar. en voor een periode tot twee maan den per Jaar voor de mannen tot 60 jaar. of wat officieren betreft tot 60 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1