Scheidende burgemeester v. Halst jnaakte' recreatie in Wissenkerke Afscheid A.Ludikhuize van Vitrite-F abriek ZEEUWSE JONGEREN OP EEN OECUMENISCHE CONFERENTIE ZIERIKZEESE KERMIS WORDT MET TWEE DAGEN BEKORT PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 1 i LLRÜAR1 1962 NA ZEVENJARIGE PERIODE ALS EERSTE BURGER Bevolking uitte haar waardering in tweetal fraaie geschenken WISSENKERKE heeft burgemeester J. van Halst woensdagmiddag een groots afscheid bereid. Vertegenwoordigers nit alle lagen van de bevol king waren aanwezig in de byzondere vergadering van de raad, waarin officieel afscheid werd genomen van burgemeester Van Halst wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Tal van sprekers niet alleen uit Wissenkerke prezen de scheidende burgemeester voor zijn daadkracht en voor de wijze, waarop hij zijn gemeente heeft bestuurd. Illet name werd naar voren gebracht, dat het burgemeester Van Halst is geweest, die de stoot heeft gegeven tot de recreatie in de Banjaard, wraarin thans meer dan 120 bungalows staan. „Burgemeester Van Halst heeft het onbekende landbouwdorp Wissenkerke door de recreatie nationa le en internationale bekendheid gegeven." stelde een der sprekers. De waardering van de bevolking van de drie dorpen Kamperland, Wissenker ke en Geersdijk kwam tot uitdrukking in een tweetal fraaie geschenken een camera en een staande klok. Burgemeester J. van Halst, die de byzondere raadsvergadering opende, zei zijn ambt als burgemeester niet liefde te hebben verricht. „Ik neem er node afscheid van", zei de heer Van Halst, die eerst raadslid is ge weest van de gemeente, later wet houder en in 1955 tot burgemeester werd benoemd. Hij herinnerde eraan, dat niet altijd alles over rozen is ge gaan, maar „de doornen waren ge ring in aantal". Danlc bracht de scheidende eerste burger van Wissenkerke aan de wet houders en de raad, met wie hij vruchtbaar en plezierig heeft samen gewerkt tijdens zijn ambtsperiode. „De samenwerking was goed en er was heel wat tot stand gebracht", aldus burgemeester Van Halst, die zei de raad zeer erkentelijk te zijn voor de grote mate van vrijheid, die b. en w. werd gegeven. Woorden van dank richtte burgemeesterVan Halst ook tot de personeelsleden van de sec retarie, gemeentewerken, de brand weer, de politie, de vleeskeurings dienst enz. Veranderingen „Grote veranderingen hebben zich voltrokken tijdens het bewind van burgemeester Van Halst", ver klaarde wethouder G. P. Leendert se, die er aan toevoegde, dat Wis senkerke in. vroeger jaren een ty pische landbouwgemeente was. „Thans is er dank zjj onze burge meester een nieuwe welvaartsbron bijgekomen: de recreatie", aldus spreker. Als er nu nog plannen liggen, die niet konden worden verwezenlijkt, is dat bepaald niet te wijten aan de scheidende eerste burger, ging hij verder. De heer Leendertse wees erop, dat burge meester. .Van. Halst de moeilijkhe den nooit uit de weg ging. Inte gendeel. alles in het werk stelde ze uit de weg te ruimen. Als oudste raadslid voerde de heer C. J. de Smit het woord. Hij noemde de burgemeester een goed zaken man, hetgeen ook tot uitdrukking is gekomen tijdens zijn ambtsperiode. Wissenkerke heeft daarvan kunnen profiteren. In het kort somde de heer De Smit de werken op, die tot stand kwamen in de afgelopen zeven jaar: riolering, waterleiding, Banjaardpro- ject, Groene-Kruisgebouwen, scholen. „Dit zijn de zuilen, die U in uw le ven hebt opgericht", merkte deze spreker op. Hij wees er verder op, dat de recreatie de bijzondere belang stelling had van burgemeester Van Halst. Namens de raad, de onderwij zers, het gemeentepersoneel en het personeel van de verschillende ge meentelijke diensten bood hy de schei dende burgemeester een verrekijker aan. Mevrouw Leendertse overhan digde mevrouw Van Halst een boeket bloemen. Recreatie De heer P. G. A. de Lange, sprekende namens de C.H.-raadsfractie, zei, dat de raad burgemeester Van Halst gro te dank is verschuldigd. „Ik ben blij li het vertrouwen te hebben lcnnnen schenken", verklaarde hij. Spreker sprak de verwachting uit, dat de recreatie, die door burgemeester Van Halst is opgebouwd, in de toekomst rijke vruchten zal afwerpen. Wethouder R. J. Seheele sprak af scheidswoorden namens de A.R.-frac- tie in de raad. Hij dankte de schei dende burgemeester voor hetgeen de ze heeft gedaan voor de drie dorpen, welke de gemeente Wissenkerke vor men. Drie onderwerpen hebben uw leven beheerst: de kinderen, de scho len en de recreatie, merkte hij op. Bewondering en waardering voor de figuur van burgemeester Van Halst uitte ook het P.v.d.A.-raadsIid I. Stokman. Hij vond, dat onder diens leiding veel tot stand is gekomen. „Wij danken aan hem de recreatie van Wissenkerke, die deze onbekende gemeente overal bekend heeft ge maakt", ging hij verder. „Uit uw houding en werkkracht sprak uw lief de voor de gemeente", besloot de heer Stokman. Ook de S.G.P.-er M. J. Bustraan wees er op, dat in de ambts periode van burgemeester Van Halst veel tot stand is gebracht. „God heeft U daartoe de kracht geschonken". Gemeente-secretaris G. van Hekken sprak een danlcwoord namens het personeel van de gemeentesecretarie. Afscheidswoord en Nadat burgemeester Van Halst een kort dankwoord had gesproken, werd het officiële gedeelte besloten. In een ongedwongen bijeenkomst hierna sprak als eerste burgemeester de heer A. A. Schuit van Kortgene, niet alleen als collega, maar tevens als vriend en voorts namens de stichting ver pleeg- en rusthuizen Midden-Zeeland, namens het Initiatief Comité De Be- velanden en namens do collega's van de buurgemeenten. Het grote aantal sprekers, dat vervolgens het woord richtte tot burgemeester Van Halst en zijn echtgenote, wees in het bij zonder op de activiteiten, die de schei dende burgemeester op het gebied van de recreatie heeft ontplooid. Al- lerwege werd hem dank gebracht voor hetgeen hij voor Wissenkerke heel't gedaan. Achtereenvolgens spraken de dijk graaf van het waterschap „Noord- Beveland", de heer M. W. van Arent- hals, de inspecteur van het I.o. in de inspectie Middelburg, de heer A. A. Leenhouts, ds. L. Postma, Nederlands hervormd predikant, namens alle kerken uit het ambtsgebied van bur gemeester Van Halst, de heer J. Ver burg, namens de gereformeerde ge meente van Kamperland, dokter L. J. L. Bruynzeel namens het Groene Kruis, de heer S. J. Dees namens de kring Noord-Beveland van de Z.L.M. en de afdeling Noord-Beveland van de CJ3.T.B., de heer J. M. Filius, namens het district Noord-Beveland van de Ned. Chr. Landarbeiders Bond, adju dant R. Brandsma namens de rijkspo litie, die een geschenk onder couvert overhandigde, de heer G. M. F. Bom als vriend, de heer F. C. Warren als Tijdens een bijzondere en getuige deze foto geanimeerde raadsvergade ring ie v;oensdag in Wissenkerke af scheid genomen van de ■pensioenge rechtigde burgemeester J. van Halst. De sprekers kwamen tot de conclu sie, dat de heer Van Halst zijn ge meente met vooruitziende blik heeft bestuurd. Een verrekijker was dan ook een passend geschenk... (Foto P.Z.C.) hoofd van gemeentewerken en mede namens de vleeskeuringsdienst, de heer J. D. M. Smits namens alle voor standers van het openbaar onderwijs, de heer J. J. van den Berge namens de brandweer van Wissenkerke, de heer C. Ketelaar namens de Oranje vereniging en de bevolking van Wis senkerke, de heer C. Kasteleijn na mens de bevolking van Geersdijk, de heer S. J. Langeraad, die de geschen ken aanbood van de bevolking, na mens de Oranjevereniging te Kamper land, de heer M. D. S. Glerum, de hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting en bouwnijverheid in Zeeland en dokter I. D. Fransen van der Putte, de schoolarts. Burgemeester Van Halst sprak ten slotte een dankwoord, 's Avonds tus sen 7 en 8.30 werd nog een afscheids receptie gehouden in het -gemeente huis voor de bevolking van Wissen kerke. Vandaag donderdag wordt de nieuwe burgemeester van Wissenkerke geïnstalleerd. GEDEPUTEERDE ZUIDHOllAND OVER: Uitstulping randstad in zuidwest Nederland Mevrouw mr. Chr. A. de Ruyter-de Zeeuw, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, heeft in de winter- zittïng van Provinciale Staten mede delingen gedaan over het plan voor de Maasvlakte voor de kop van het eiland Rozenburg. De regering gaf onlangs bekendheid aan dit plan, voor het maken van een tweede monding van de Nieuwe Waterweg en het aanleggen van zeehavens. Mevrouw De Ruyter zei, dat de Maasvlakte de provincie op den duur voor grote problemen zal stellen. Reeds nu moet aan de oplossing worden gewerkt. Aanleg van zeeha vens brengt de bouw van fabrieken en woningen met zich mee. Er zal nagegaan moeten worden in hoeverre de randstad Holland een uitstulping nodig heeft. b.v. in West-Brabant, Zeeland of het gebied om het Haring vliet, aldus spreekster. Examens Voor het diploma machineschrijven slaagde mejufrouw J. F. dë Ronde uit Sirjansland. Aan de slagersvakschool te Utrecht slaagde de heer J. Minderhoud Jz uit Westkapel le. OP 10 EN 11 FEBRUARI Treffen van katholieken en protestanten in Eindhoven ZEEUWSE JONGEREN van 38-35 jaar nemen deel aan de landelijke oecumenische jon^-enrenconferentie, die de Oecumenische Jeugdraad in Nederland het weekeinde van 10 en II februari a.s. In Eindhoven orga- niseert. De Zeeuwse deelnemers, die afkomstig zijn van diverse kerkge nootschappen in onder meer Vlissin- gen, Oud-Vossemecr en Biggekerke, zullen zich met de overige aanwezi gen men verwacht omstreeks 800 jongeren uit geheel Nederland be zinnen op het thema „...en de Oecu mene is de Wereld". De Oecumenische Jeugdraad in Ne derland organiseert dit jaar voor de zeventiende achtereenvolgende maal de zogenaamde „februarl-confer.en- tie", die altijd een trefpunt is van oecumenisch denkende jongeren uit ons land. De jeugdraad omvat 22 Ne derlandse jeugdorganisaties van bij de Wereldraad van Kerken aangeslo ten kerkgenootschappen. De confe rentie in Eindhoven, waarvan de or ganisatie is opgedragen aan de Eind- hovense Oecumenische Jeugdraad, draagt een bijzonder karakter. Waren er vorig jaar een groot aantal (100) gereformeerde deelnemers, ditmaal is een ruime plaats ingeruimd voor ve le rooms-katholielce jongeren. Vanwe ge het typisch rooms-katholieke ka rakter van de plaats en streek, waar dit jaar de oecumenische jongeren- conferentie wordt gehouden, is er bij de organisatie van de conferentie een nauw contact tussen de oecumeni sche en de katholieke jeugdraad in Eindhoven. Pionieren OP DE AANSTAANDE conferentie zal, zoals de secretaris van de O.J.R., ds. H. van Andel het op een dinsdag gehouden persbijeenkomst noemde, „gepionierd worden omtrent en met de oecumenische gedachte ook bui ten officiële kerken om. De jeugd kan er toe bijdragen, dat de verschil lende kerken een nieuwe visie krijgen op hun taak als christelijke organi satie in de wereld". De O.J.R.-bijeen- komst in Eindhoven zal „naar bui ten" gericht zyn. In dit verband zei ds. Van Andel nog, dat plannen bestaan voor een geza menlijk werkkamp in Nederland van Rooms-Katholicke en Oecumenische Jeugdraad in Nederland. Op de conferentie in Eindhoven zul len vanuit jongerenwereld en bedrijfs leven korte kritische inleidingen over het thema worden gegeven en zuilen de deelnemers aan de hand van de ze inleidingen in groepen discussië ren. De directeur van de Gerefor- Twee weken hechtenis voor openbare dronkenschap Een onvoorwaardelijke hechtenisstraf van veertien dagen was de uitspraak van de Middelburge kantonrechter tegen de Vlissingse olieman L. de N. De Vlissinger stond woensdag terecht wegens openbare dronkenschap by derde herhaling. Hij liad dit feit in Souburg gepleegd. Enigszins ingewikkeld was de zaak tegen de handelaar C. G. H. uit Vlis- singen. Op 16 oktober zag een poli tieman een vrachtauto met een snel heid van ongeveer 90 km per uur door Goes rijden. Hij noteerde het nummer van de wagen, die bij nader onderzoek aan H. bleek toe te be horen. Op verzoek had H. toen mee- fedeeld dat een zekere L. S. uit lissingen de auto had bestuurd. H. had die dag de auto aan S. uit geleend. S. ontkende dit echter: hij had de auto wel geleend, maar hij had er niet mee gereden. In zijn re quisitoir gaf de officier van justitie als zijn mening te kennen, dat H. on mogelijk kon weten, wie er die dag in zijn auto had gereden. Maar aldus de officier men loopt risico's als men zyn wagen uitleent. De kan tonrechter besloot ten slotte de zaak aan te houden om S. te horen. Toen de pluimveehouder C. A. G.- uit Colnijsplaat op 7 december in Krui- ninen werd aangehouden, bleek, dat hij in een vrachtauto reed zonder geldige werkmap. Intussen had G. hiervoor ontheffing verkregen. Voor de overtreding kreeg hij een boete van 10 subs. 2 dagen. meerde Jeugdraad zal de eerste dag met een avondgebed besluiten. Voor de zondag staan onder meer oecu menische kerkdiensten op het pro gramma. die tegelijk in drie ver schillende kerken zullen worden ge houden (een gereformeerd, een her vormd en een r.-k. kerkgebouw), in leidingen over het onderwerp „Tus sen New Delhi en Rome", waarin een protestant en een rooms-katholiek hun indrukken geven van de derde Assemblée van de Wereldraad van Kerken in New Delhi. Tot slot zal de evangelisch-lutherse predikant ds. J. A. Roskam als nieu we voorzitter van de O.J.R. Neder land worden geïnstalleerd. Vrachtauto kantelde Dezer dagen is de molenaar J. van D. uit Bruinisse op de rijksweg on der Halsteren met zijn vrachtauto waarin ook zijn vrouw en vier kinde ren zaten, gekanteld. Allen kwamen met de schrik vrij. Het ongeluk ge beurde, doordat een voor hem rij dende vrachtwagen, bestuurd door een chauffeur van de firma H. uit Bergen op Zoom, van de rechterzijde van de weg naar de linkerzijde reed. Van D. wilde passeren, maar de an dere auto reed dwars voor hem de weg over om een zijweg in te slaan. Beide auto's werden beschadigd. MAN MET GROTE VERDIENSTEN Een der steunpilaren van Middelburgs bedrijf DE Middelburgse Vitrite-Fa- briek heeft woensdag af scheid genomen van één van de grootste steunpilaren van het bedrijf: hoofdboekhou derprocuratiehouder A. Lu dikhuize, die na 47 jaar en vier maanden bij het bedrijf te hebben gewerkt zijn loop baan beëindigd zag door de onverbiddellijke leeftijds grens. Tijdens een bijeenkomst in de fabriekskantine werd de heer Ludikhuize door directie en andere medewerkers dank gebracht voor de boven alle lof verheven plichtsbetrach ting, toewijding en nauwkeu righeid, waarmee hij al die jaren voor de Vitrite gewerkt hééft. „Ik weet zeker, dat U de lof en achting heeft ver diend van allen, die met U sa mengewerkt hebben", aldus DE traditionele Zierikzeese ker mis in de eerste week van sep tember zal dit jaar met twee da gen worden bekort: zij duurt niet meer van donderdag tot donder dag, maar van zaterdag tot don derdag. In september van het vo rige jaar werd in de raad al de vrees uitgesproken, dat deze week van vermaak langzaam maar ze ker zijn eigen dood zal sterven, wanneer de belangstelling ervoor nog verder taant. Om dat toch tot iedere prijs te voorkomen hebben b. en w. hun licht opgestoken bij de plaatse lijke V.V.V. In een brief aan de raadsleden heeft het bestuur van deze stedelijke vereniging zijn vi sie op het tijdstip en de duur van de kermisweek gegeven. Het be stuur heeft verschillende periodes in het vakantieseizoen bekeken om zoveel mogelijk toeristen in de gelegenheid te stellen de „Zierik zeese Mart" te bezoeken. MEN kwam daarbij telkens in de knoop met de data van de kermis sen in Brouwershaven en Renesse en concludeerde tenslotte, dat ver plaatsing naar de eerste week van augustus als de beste oplossing moet worden gezien. Daarbij ad viseert de V.V.V. tot een kermis, die van dinsdag tot en met zater dag loopt. In het jaar 1389 is de kermis in Zierikzee vastgesteld geweest van 11 tot 25 juli, bijna 200 jaar later werd zij verplaatst naar 15 augustus om in de 18e eeuw weer naar de maand sep tember te worden verschoven. OVERIGENS speelden in die tijd nog geen toeristische belangen mee bij het bepalen van de perio den voor de kermisweek. Dat is nu wel het geval. Naar de heer M. C. Doeleman (v.v.d.) in de raad kon meedelen, is het bestuur van V.V.V. beslist niet voornemens om de jarenlang met succes door de vereniging „Zierikzee Ontvangt Vreemdelingen" verzorgde „zo meravondfeesten" te organiseren. Benoeming Tot vertegenwoordigster der gemeen te Axel in de Entgemeenschap te Sluiskil ls aangewezen mejuffrouw S. A. de Putter, adjunct-commies ter secretarie van Axel. Maar ondanks deze opmerking wilde burgemëestèr mr. F. Th. Dijckmeester toch de mogelijkheid daartoe open laten. Dan mag dc kermis niet in de weg staan. Wat de periode betreft was de slot som: „Houe.n 7.0!" (In de eerste week van september). Maar voortaan is vijf dagen kermis voor Zierikzee voldoende. Beroepententoonstelling te Goes geopend In de ruime bal van de Goese Am bachtschool is de reizende beroepen- tentoonstelling opgesteld, die woens dagmiddag door de burgemeester van Goes, mr. F. G. A. Huber officieel is geopend. De tentoonstelling is door het rijksarbeidsbureau beschikbaar gesteld en het was dan ook de direc teur van het gewestelijk arbeidsbu reau te Goes, de heer A. P. Bos, die de aanwezigen, onder wie het raads lid mevrouw Gricp-Duinker en de in specteur I.o., mr. L. Fransen, ver welkomde. Als doelstellingen van de beroepen- tentoonstelling noemde, hij: 'n breder inzicht verstrekken in het grote aan tal beroepen en het vormen van een handleiding bij de beroepskeuze. Het grote aantal beroepen -maakt voor lichting ondoenlijk, zo meende hij, en de verplaatsbare tentoonstelling van 82 panelen, die 215 beroepen uitbeel den voor jongens en meisjes, achtte hij dan ook een uitstekend middel voor objectieve voorlichting. Burgemeester Huber merkte on der meer op dat de tentoonstel ling op een - gepast moment in een passende omgeving is opge steld. Met het gepaste moment doelde hij op de te verwachten uitvoering van het Deltaplan en de te verwachten industrialisatie. Dit vraagt volgens hem een tijdige voorbereiding en een tijdige bezin ning op het punt van de beroepskeu ze. De tentoonstelling geeft naar hij meende een goed doorsnee-beeld^ doch mondelinge voorlichting achtte hij naast de tentoonstelling toch onont beerlijk. Vooral de omstandigheid dat Goes kerngemeente is achtte hij een reden voor ernstige verdieping op het punt van de beroepskeuze. Na de officiële opening van de burge meester leidden jeugdbemiddelaars de aanwezigen rond langs de kleurige en met attributen geïllustreerde fo topanelen. De beroepententoonstelling blijft tot en met 15 februari in de Ambachtsschool opgesteld. Hoofdboekhouder A. Ludikhuize van de Middelburgse Vitrite-fa- briek heeft woensdag na een diensttijd van 1,1 jaar afscheid genomen. Hier neemt de heer Lu dikhuize links een afscheids geschenk van het personeel in ont vangst. verzekerde de technisch di recteur van het bedrijf, ir. J. P. Berdenis van Berlekom. Dc heer Berdenis van Berlekom wees er Oj», <lat de heer Ludikhuize, die als 16-jarige bij de boekhouding kwam en deze afdeling van luag tot hoog doorliep, een enorme er varing heeft opgedaan, waarvan velen hebben mogen profiteren. De heer Ludikhuize heeft zich ook beziggehouden met andere taken: ir. Berdenis van Berlekom noem de daarvan onder meer het opvij zelen van de Incomplete oude pen sioenregeling. en zijn werk als belastin('«e.vpert. „U was in de Vi- trite-Fabriek een ouderwets man, maar dan in de zin van degelijk", betoogde de beer Berdenis van Berlekom, die hieraan onmiddel lijk toevoegde, dat de beer Ludik huize ook een open oor bad voor do moderne administratie. De directeur verklaarde vervolgens, dat de scheidende hoofdboekhou der de belangen van zijn mede werkers op uitstekende wijze be hartigd heeft, daarbij gedreven door een gevoel voor rechtvaar digheid. „U heeft zich daarmee een groot aantal vrienden op de fabriek verworven", aldus ir. Ber denis van Berlekom, die de heer Ludikhuize namens de directie (ook de oude directie) dank bracht. Rots in de branding „U was zoals de oude garde altijd is: een rots in de branding, een toe vlucht voor iedereen", aldus sprak de commercieel directeur, de heer K. C. J. van Bennekom. Waaraan ir. G. Kranen, onderdirecteur, toe voegde: „U was de exponent van het begrip salaris, geld en factu ren". Ir. Kranen noemde de heer Lu dikhuize een bijzonder integere fi guur. „Ik zal niet zeggen, dat U altyd even gemakkelijk was, maar dat was ook een verdienste, want U was het altijd als U gelijk had", vervolgde ir. Kranen, die ile schei dende hoofdboekhouder een ma- nusje-van-alles in de beste zin van het woord noemde: Als men hele maal geen weg méér wist met welke moeilijkheden dan ook. dan ging men naar de heer Ludikhui ze. Oud-commercieel directeur B. A. Hes- selink herinnerde aan de tijd, dat de heer Ludikhuize en hy als de oudere werkers gezien hebben hoe het bedrijf van niets iets is gewor den. Er waren stormen, maar er waren gelukkig ook tijden van welvaart, verklaarde de heer Hes- selink. die er voorts op wees, dat de heer Ludikhuize met nog enkele anderen tot de stevige basis behoren, waarop het bedrijf is gebouwd. „Mensen, die onder alle omstandigheden pal bleven staan voor de Vitrite. U hebt voor het bedrijf zeer grote verdiensten gehad", betoogde de heer Hesse- Fink. Standvastig Het hoofd van de administratie, de heer J. J. Claas, zag de heer Lu dikhuize vervolgens als een „enor me brok standvastigheid in de ad ministratie". Namens het perso neel en de ondernemingsraad sprak dc heer Chr. de Vlieger, die gereedschap voor de auto van het scheidende personeelslid aanbood, alsmede het restant van een inge zameld bedrag. Tot slot werd nog het woord gevoerd door de heren J. van Maanen na mens de personeelsdienst en de heer A. Bodbijl, namens het be stuur van hét onderling ondersteu ningsfonds. In een uitgebreid ■dankwoord betuigde de heer Lu dikhuize zijn erkentelijkheid voor de hem toegebrachte hulde. Na afloop van de bijeenkomst maakten nog vele aanwezigen van de gelegenheid gebruik om per soonlijk afscheid "van de heer Lu dikhuize te nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 16