Geen terugwerkende kracht voor wet premie kerkenbouw Amsterdamse school totaal afgebrand KLANKBORD PAULINE MAGEE BEWEERT NIET DOOD TE ZIJN LIMBURG - MET HUIZENTEKORT - BOUWT IN DUITSLAND DONDERDAG 1 FEBRUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 m REGERING AAN TWEEDE KAMER Nu ook subsidie mogelijk voor torens en luidklokken (Van onze Haagse reclactïe) De regering heeft principiële en financiële bezwaren tegen de wens van vele leden van de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer om de wet premie kerkenbouw met terugwerkende kracht te laten ingaan op 1 januari 1956, de datum genoemd door de commissie-Sassen, die in 1957 haar advies uitbracht inzake het vraagstuk van overheidssubsidie van de kerkenbouw. Volgens het wetsontwerp wordt de premie van 25 procent van de wettelyke stlohtiugskosten alleen gegeven voor «lie kerkgebouwen, waarvan de gun ning aan de aannemers na 1 maart 1961 heeft plaats gehad. De wens van de kamercommissie sloot, aan bij het gezamenlijk adres van de kerken van 20 april 1961, waarin was gesteld, dat „jnist de datum van 1 januari 1956 logisch is en haar aller rechtsgevoel bevredigt." Het zou naar het oordcel van de rege ring hoogst bedenkelijk zijn, aldus de thans verschenen memorie van ant woord op het wetsontwerp, indien men aan het tijdstip, waarop een be paalde commissie zou zijn ingesteld, zekere aanspraken zou menen te mo gen ontlenen. De vrijheid van hande len der regering zou op deze wijze ernstig worden ingeperkt. Voorts meent de regering, dat aan een ge zond financieëel beleid iedere grond slag zou worden ontnomen, indien zou moeten worden rekening gehouden met onbekende toekomstige subsidie^ regelingen. Tenslotte wijst de rege ring op de vele ongewenste admini stratieve complicaties, die het ver lenen van terugwerkende kracht zou meebrengen. Geen pastorieën De regering blijft van mening, dat de bouw van pastorieën buiten deze sub sidieregeling dient te vallen. Bij na dere overweging is zij echter wel be reid om de bouw van kerktorens en de aankoop van luidklokken te subsi diëren. Hel is niet mét zekerheid te voor spellen of de toestand in 1971 zo zal zijn, dat een aflopen van de wet in dat jaar kan en zal worden aanvaard. De regering meent er echter van te mogen uitgaan, dat de achterstand in de kerkenbouw dan zodanig zal zijn ingelopen, dat aan deze wet geen behoefte meer zal bestaan. Nog 480 kerken Geraamd wordt, aldus de memorie van antwoord, dat tot 1970 nog kerken zullen moeten worden ge bouwd, te weten 160 voor de Ned. Herv. Kerk, 171 voor het r.-k.kerkge- nootschap, 100 voor de Gereformeerde Kerken en 49 voor de overige kerk genootschappen. In de jaren 1947 tot en met 1960 zijn in Nederland 608 kerkgebouwen ge reedgekomen, te weten 114 voor de Ned. Herv. Kerk, 232 voor het r.-k. kerkgenootschap, 195 voor de Gere formeerde Kerken en 67 voor de ove rige kerkgenootschappen. Bezinningscentra De subsidiëring van „bezinningscen tra" geldt volgens de regering niet al leen voor het humanistische verbond. In het wetsontwerp is sprake van ge nootschappen op geestelijke grond slag, andere dan kerkgenootschap pen. Hiermede worden bedoeld alle niet-kerkelijke levensbeschouwelijke organisaties, al dan niet op humanis tische grondslag. De regering is er zich overigens van bewust, dat een duidelijk onderscheid dient te worden gemaakt tussen kerkgenootschappen en de bedoelde andere genootschappen op geestelijke grondslag. Hot is de regering nog niet moge lijk de inhond bekend te maken van de algemene maatregel van bestuur, waarin de verstrekking HOLDERDEBOLDER. „Monitos" een zigeuner-schapenscheerder uit de stad Alicante in Spanje wilde zijn enigste bezit een ezel niet al leen laten. Daarom sjouwde hij het dier vier trappen op naar zijn nieu we appartement waar zij samen de nacht doorbrachten. van een subsidie aan andere „ge nootschappen op geestelijke grond slag" nader zal worden geregeld. De regering wil, alvorens de defi nitieve inhoud van de algemene maatregel vast te stellen, zich daarover laten voorlichten door een commissie van advies, waarin ook vertegenwoordigers van de be doelde genootschappen zullen zit ting hebben. Het bezwaar dat het deel van het Nederlandse volk, dat niet tot enig kerkgenootschap behoort, .via belas tingheffing wordt gedwongen in de kosten van kerkbouw bij te dragen, zou volgens de memorie van ant woord, ook tegén vele andere subsi diemaatregelen kunnen worden inge bracht. De besteding der algemene middelen kan nooit in volkomen gelij ke mate ten goede komen aan elke Nederlandse burger of afzonderlijk groepje. In de Nederlandse staat le ven reeds gedurende vele geslachten verschillende godsdienstige en andere levensbeschouwelijke groepen naast en met elkaar. Het is ondoenlijk voor de overheid, zich te onthouden van elke subsidiemaatregel, die door één van die groepen zou worden uit gelegd als een steun aan één of meer andere.' UIT DE THEEMS GEVIST Maar de rechter is daar nog niet zeker van Pauline Magee houdt vol dat zij niet dood is, om het even wat de lijk schouwer beweert. Pauline, 26 jaar, die negentien dagen geleden „overleed", toen een Londense lijkschouwer haar dood verklaar de, kreeg woensdag officieel te horen dat zjj dood zou blijven tot het hooggerechtshof haar zaak heeft behandeld. De verwarring ontstond eind vorig jaar, toen het lichaam van een vroüw werd gevonden in de Theems. Een 'van de vroegere vrienden van Pauline, Ronald Burgess, las er over in de krant. Hij meldde zich en indentificeerde het lichaam als dat van Pauline. Op basis van Burgess' verklaring bepaaldè de lijkschouwer dat Pau line was verdronken. Trapezewerkers maken dodelijke val Twee leden van do „Flying Wallen- da's", een groepje trapeze-artiesten, zijn dinsdagavond overleden aan ver wondingen die zij bij een val van een hoogte van 24 meter hadden op gelopen. Een andere artiest uit de troep werd ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde toen de trape ze-artiesten in liet Selirine Circus in Detroit 'optraden en hoog boven in de nok een menselijke piramide hadden gevormd. Zij bevonden zich niet zijn zevenen op liet koord toen een van de man nen, waarschijnlijk plotseling onwel geworden, zijn evenwicht verloor, viel en twee andere mannen met zich meesleurde. Het meisje, de 21-jarige Jane Schepp, een vluchtelinge uit Oost-Berlijn, die bovenop het trio stond, kon zich nog aan het koord vastgrijpen en bleef er hangen tot er een valnet was geplaatst. Zij viel erin, maar werd toch gewond. Haar toestand baart geen zorgen. Haar broer, Dieter Schepp, 23 jaar, stierf aan de verwondingen aan zijn hoofd. Richard Faughnan, 29 jaar, was eerder in de loop van de avond overleden. Zijn dood werd toege schreven aan een schedelbasisfrac- tuur. Karl Waüenda, de 56-jarige leider van het troepje, die wegens geschok te zenuwen in het ziekenhuis werd opgenomen, bleek bij een röntgen onderzoek aan de heup gekwetst te zijn. Drie andere leden konden na een medisch onderzoek naar huis gaan. Toen Pauline vernam dat zij „dood" was. vertelde zij, was zij ietwat verbaasd. Zij verzocht de lijk schouwer de zaak te heropenen. Maar op de zitting van gisteren kreeg zij van deze ambtsdrager te horen: „Op dit ogenblik is Pauli ne Magee gerechtelijk dood en zij zal dat blijven tot mijn uitspraak is vernietigd. Zo'n uitspraak kan alleen ongedaan worden gemaakt met toestemming van de procu reur-generaal en vervolgens door benadering van het hooggerechts hof. In dit geval, zal het verzoek naar dat hof worden gestuurd en zal een nieuwe schouwing plaatshebben van het lichaam dat gelukkig nog niet is begraven". Het Wereldgebeuren BRUSSEL MOET NOG WACHTEN Elke Belg krijgt officiële taal Terwijl zowel in Nederlandstalige als in Franstalige kranten in België hef tige artikelen verschijnen over de door de Belgische regering voorge stelde nieuwe taalwetgeving, Is de Belgische Kamer van vólksvertegen woordigers woensdag In een opmer kelijk kalme sfeer begonnen met het eerste van de drie wetsontwerpen, die door de minister van binnen landse zaken, Gilson, znllen worden inge«Iiend. Dit eerste ontwerp deelt alle ge meenten in België met uitzonde ring van Brussel in bij een defi nitief taalgebied, hetzij Nederlands, hetzij Frans. Voor dc Duitssprekende minderheid in Zuid-Oost-België wordt een afzonderlijke regeling getroffen. Voor ruim 20 gemeenten aan de taalgrens zijn faciliteiten voorzien, zoAvel wat het onderwijs betreft ais in de gemeentelijke administratie voor de wederzijdse Waalse of Vlaam se minderheden. Het tweede en der de ontwerp zijn nog niet bij het par lement ingediend. Daarin worden re gelingen getroffen voor het taalge bruik in Brussel en in de centrale overheidsdiensten en voor het on derwijs. GEVOLG VAN BOUWSTOP Arbeiders kunnen over de grens veel meer verdienen (Van onze correspondent). Als gevolg van de bonwstop die In juli van liet vorig jaar werd inge voerd, hebben in de laatste maanden verschillende Limburgse aannemers met hun personeel hun werkzaamhe den naar Duitsland verlegd. Terwyl in Limburg tienduizenden woning zoekenden al jarenlang op de wacht lijst staan (alleen Venlo telt 3000 woningzoekenden, waarvan ruim 2000 a.s. echtparen die hun huwelijk alsmaar moeten uitstellen omdat er voor hen geen woning beschikbaar is, voeren Limburgse aannemers met hun personeel grote complexen van honderden woningen uit in het Duitse grensgebied. Momenteel worden alleen werken uitgevoerd waarvan de bouwkosten beneden tienduizend gulden liggen en waarvoor door de gemeentebesturen vergunning wordt verleend. Rijks goedkeuring wordt alleen gegeven voor de woningwet-woningen. De curveprijs voor deze woningen welke nog op 30 tot 40 gulden per kubieke In de Goese ambachtsschool is gis teren de reizende beroepententoon- stelling van het Rijksarbeidsbureau door burgemeester F. G. A. Huber geopend. Op de foto: vrouwelijke be langstelling (onder meer van het raadslid mevrouio Griep-Duinker (midden) voor de meisjesbei-oepen. (Foto P.Z.C meter inhoud ïs vastgesteld, ligt ech ter naar het oordeel van aannemers kringen veel te laag. Hierdoor is het beschikbare contingent voor deze woningen van het vorig jaar zelfs nog niet opgebruikt. Door deze slapte in de bouwbe- drijvigheid is de vrees in bouw- valckringen niet ongegrond dat nog meer bekwame bouwvak krachten die hiervoor v.a.o. lonen ontvangen, verhoogd met 15 pro cent doch over de grens 20 tot 40 procent meer kunnen verdie nen, naar Duitsland zullen trek ken. Sj Ter gelegenheid van de Ne- derlandse première van de nieuwe Amerikaanse film dia- S manten bij het ontbijt", woens- S dagavond in het Alhambra- S theater in Amsterdam, is S woensdagochtend in dit theater o.m. door de filmmaatschappij een ontbijt bij diamanten) S aangeboden aan prominenten S uit de Nederlandse televisie-, toneel- en filmwereld. Op de- g| ze foto aan de tafel waarop diamanten lagen uitgestald S v.l.n.r.: Teddy Schaank, Bob S Spaak, Rita Reps, Conny S Stuart, Ko van Dijk en Guus S Oster. VRIJE ZATERDAG OOK VOOR VISSERSBEDRIJF De IJmuidense vïskneehten willen het Nederlandse visserijbedrijf tot een vrije zaterdag dwingen. In een drak bezochte vergadering hebben zij be sloten zaterdag 3 februari niet meer te werken in de IJmuidense visliallen eu vispakhuizen. De meeste groothandelaren in vis, aangesloten bij de Nederlandse zee- visgroothandelvereniging, staan ach ter dit besluit. De goedkeuring van het college van rijksbemiddelaars zal worden aangevraagd, maar reeds ko mende zaterdag- verschijnen de vis- knechten niet. SOLDAAT STERFT NA ROOKPOT-INCIDENT Op 30 januari jï., zo deelt de Ieger- voorlichtingsdienst mee, is in het Cen traal Militair Hospitaal in Utrecht overleden de twintigjarige dienst plichtig soldaat H. C. Horeman uit Rotterdam. Soldaat Horeman, die was ingedeeld hij de demonstraticcompag- nie van de infanteriesehool te Harder wijk, was op 7 december 1961 betrok ken bij een incident, dat zich na afloop van een oefening op „De "Vlasakkers" te Amersfoort afspeelde. Een militair, die opdracht had gekre gen een weigerende zogenaamde rook- pot onklaar te maken, wierp deze in rokende toestand in. een juist vertrek kende truck. Tengevolge hiervan ver toonden twaalf van de inzittenden van dit voertuig, waaronder soldaat Hore man, zodanige verstikkingsverschijn selen dat opname in een ziekenverblijf of hospitaal noodzakelijk werd ge acht. Voor de andere betrokkenen heeft het incident geen nadelige ge volgen gehad. Ze doen sinds enige tijd weer normaal dienst. De Koninklijke Marechaussee stelt naar het gebeurde een onderzoek in. aldus de mededeling van de voorlichtingsdienst. Vijfendertig lokalen verloren Leerlingen naar huis gestuurd In een uur tijd zijn gisteroch tend vroeg 35 lokalen van het eliristelijk streeklyceum „Bui- tenveldert" aan de Amstelveen- se Weg in Amsterdam in vlam men opgegaan. Tegen half ze ven werden omwonenden ge wekt door het geluid van een explosie, die onmiddellijk werd gevolgd door een uitslaande brand. Hoewel de brandweer zeer snel aanwezig was kon er van het gehele complex niets meer worden gered. De 35 lokalen waren ondergebracht in vier houten noodscholen, die bijna 3 jaar geleden in gebruik waven ge nomen. Het hout was zo door en door droog, dat het vuur overal gretig voedsel vond. Bovendien werd de brand snel verspreid, omdat door het gehele complex een leiding van de oliestookinstallatie lag. De explosie is dan ook waarschijnlijk in deze in stallatie ontstaan. Een toevallige bij komstigheid was, dat een dag tevo ren de vier onder dc grond gelegen oliereservoirs met totaal 12.000 liter petroleum waren gevuld. De brand weer stond machteloos tegenover deze vuurzee. Zij bepaalde zich ertoe over slaan van de brand naar onmiddellijk aangrenzende in aanbouw zijnde wo ningen in deze nieuwe tuinstad te voorkomen. Administratie Het christelijk streeklyceum „Bui- tenveldert" heeft in totaal onge veer 1000 leerlingen, die in drie verschillende scholen zijn onderge bracht. In het afgebrande complex, waar ruim 400 leerlingen les kre gen, waren behalve leslokalen ook een gymnastiekzaal en de admini stratie van het bestuur gevestigd. Deze administratie is geheel ver loren gegaan. Al zeer vroeg waren vele leerkrachten en leerlingen aanwezig, die verbijsterd naar de vernieling van de school ke ken. Juist in het afgebrande complex zouden alle leerlingen van het lyceum gisteren op de verjaardag van prinses Beatrix* het ..Beatvix-feest" vieren in een sportieve vijfkamp. Alle voorra den, die in verband hiermede waren ingeslagen, gingen verloren. Wilhelmus Toen het licht werd verzamelden de leerlingen zich voor het een paar hon derd meter dichter bij de stad gelegen hoofdgebouw, waar zij in de open lucht, werden toegesproken door de rector, ars. H. M. J. Spfegelberg. Hij kon niét anders doen dan de leerlingen weer naar huis te sturen met de op wekking om toch vooral thuis door te studeren. Drs. Spiegelberg kondigde aan, dat men zal trachten morgen de lessen voor de eindexamenklassen te laten doorgaan. Tot slot van deze bij eenkomst zongen allen ter ere van prinses Beatrix het Wilhelmus. Deze school Is ook een jaar geleden in het nieuws geweest, toen een leer- llngetje, Gerda Blaauw, een actie be gon om voor de hongerende bevolking van een I>amp in tie Kongo voedsel bijeen Inbrengen. Confereren aan bepalmde boulevard Conferenties van politici worden bij voorbaat niet gehouden in industriesteden of dorpjes in een mijnstreek. Genéve is in Europa bijvoorbeeld zo'n echte vergaderstad. Het is er in de voor- en nazomer heerlijk toeven. In de vakantiemaan den juli en augustus kan het er on aangenaam druk zijn. maar politici nemen dan zelf ook vakantie, bij voorkeur niet in Genéve. De Volken bond heeft er vele en onvruchtbare jaren gezeteld, allerlei topconferen ties kozen een verblijfplaats aan het Lac Léman en zelfs de prinsen uit het verre Laos hadden er een dag vliegen voor over om diepgaande discussies te houden met uitzicht op de Mont Blanc. De communisten ont komen ook niet aan de wens om te confereren-met-riant-uitzicht. Kroesjtsjew bijvoorbcelbeeld verwel komt zijn gasten bij voorkeur aan de bepalmde stranden van de Krim. De Zuidamerikanen confereren ook graag en zij kiezen natuurlijk ook niet één of ander onbereikbaar dorp in Argentinië óf een van water en licht verstoken nederzetting in het midden van Brazilië. De „Amerikaanse landen" zijn deze week bijeengeweest. Weer was de vergaderplaats Punte del Este in Uruguay. Beslist geen hoofdstad, zélfs niet van één van de 22 departe menten, maar wel een soort Genéve van het zuidelijk halfrond. Een prachtige, aan weerszijden met pal men gelardeerde boulevard, nodigt uit tot confereren. In de vele ver maakscentra van Purta del Este kan men,, r.a het confereren, op „adem komen". De Zuidamerikaanse staten met Amerika zijn, zoals gezegd, de ze week weer in Punta del Este geweest, nadat ze elkaar eind augus tus vorig jaar onder de palmbomen van Punta del Este hadden uitge wuifd met de belofte gauw weer eens bij elkaar te komen. De politici hebben woord gehouden. Ze zijn te ruggekomen. Gauwer dan ze in au gustus meenden. De politieke situa tie en ongetwijfeld ook de gastvrij heid van de schone vergaderstad hébben een vervroegd samenzijn te weeggebracht van twintig republie ken uit het zuiden, plus Amerika. Men is ook tot een besluit gekomen. Een voorstel van Amerika om Cuba uit de organisatie van Amerikaanse staten te gooien, is aanvaard. Alleen Dorticos was er tegen. Dat ligt voor de hand, want Dorticos is président van Cuba, al valt zijn positie wat in de schaduw achter zijn gebaarde en schreeuwerige premier. Cuba staat van nu af aan dus alleen. Op het Amerikaanse halfrond wel te verstaan, want als het op financiële en economische hulp aankomt, heeft Castro nog wel enkele vriendjes in het rode blok. Een van de bepalingen uit het besluit, waarbij Cuba uit de O.A.S. werd ge zet, (niet te verwarren met de ge lijknamige belagers van president De Gaulle) is dat de wapenhandel met Cuba wordt verboden. Op zijn minst een vreemde bepaling, want nergens bloeit de wapensmokkel zo vrij en vrolijk als tussen Zuidameri kaanse staten onderling met hun per- petuüm-revoluties en staalsgreepjes. Wanneer men wat aan Cuba, al is het illegaal kan verdienen, zal men het niet nalaten. Maar voor de rest staat Cuba alleen. Amerika heeft dus gewonnen. Tenminste als men op het stem- menaanta! afgaat. De Ameri kaanse bladen zijn niet zo vreugdevol gestemd over de Punta del Este-zege. De New York Herald Tribune bijvoorbeeld schreef gisteren dat het al lang duidelijk was, dat de Verenigde Staten er niet in zouden slagen in de conferentiestad hun doel te bereiken, namelijk een algemene en onvoorwaardelijke vijandschap je gens Cuba. Het blad schrijft dat de manier van Rusk, die Cuba uit de O.A.S. wilde laten verdwijnen dooi de collega-ministers opmerkzaam te maken op de omhelzing van Cuba van het communisme niet de beste manier is geweest. ,,De beste wijze om dit te doen is het laten verdwij nen of verzachten van «Ie levensom standigheden in Zuid-Amerika, maar daarover is helaas in Punta del Este met gesproken". Men gaat er dus in dit commentaar van uit, dat het com munisme, ook al komt dat in een crypto-marxisme zoals in Cuba naar voren, het best kan worden bestre den door grotere sociale rechtvaar digheid. De Herald Tribune betreurt het dat men daarover in Punta del Este geen woord heeft gezegd. Ge- zieji de prettige sfeer in Punta del Este. buiten de vergaderzaal althans, ligt dat voor de hand. Met een door kijkje op de oceaan eu temidden van een mondaine badplaatsluxe denkt men niet zo gauw aan paupers in eigen en anderer land. Overigens moet Amerika zich maar niet al te veel verkijken on de 14-7 overwin ning in Punta del Este. Zei de Ame rikaan Bowles niet „dat in elke Zuidamorikaan een miniatuur-Castro steekt?" Nasoetion benoemd tot vice-opperbevelhebber President Soekarno van de Indonesi sche republiek heeft chef-staf en mi nister van defensie generaal Abdoe! Hans Nasoetion woensdag te Djakar ta tot plaatsvervangend opperbevel hebber van de Indonesische strijd krachten benoemd. Een en ander werd bekendgemaakt door generaal-majoor Achmad Jani, hoofdwoordvoerder voor de operatio nele staf van het operatieterrein ,,West-IrianJ'. De staf Is dinsdag gedurende twee uur op het paleis van president Soe karno in vergadering bijeen geweest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 13