tTauis bier voor 3\OYCM, JICVt Een middagje muziek bij het „kluppie" van de Krakepit ontdekking 1 Wat een VUURWERK DER VIRTUOSITEIT IN „GENE KRUPA STORY" WOENSDAG 31 JANUARI 1962 PROVINCIALS ZEEUWSS COURANT 11 Hannessen met de jeugdmuziek, dat ligt Lo van der Werff IN EEN STUDIOZAALTJE op de Hilversumse Schuttersweg hebben we een repetitie meegemaakt van een Krakepitse Krakauviae en we hadden er geen watjes bij in de oren, zodat ons hoofd na afloop wel wat weg had van een krakepit, wat dat dan ook moge zijn. Laten we dat dan even vermelden bij voorbaat wat de Krakepit wel mag zijn het was om te begin nen de bijnaam die de heer Lo van der Werff, thans muziekleraar aan een lyceum, droeg toen hem nog de jongenskiel paste en toen hij, zoals elke jongen dat te enigertijd is, lid was van een kluppie. Als leraar zal hij wel weer een bij naam hebben, hem door zijn on eerbiedige leerlingen toegedacht, maar die kent hij niet. doch dat hij eens de Krakepit was herin nerde hij zich toen hij met Kees Buurman en nog een paar radio mensen een plannetje moest bak ken voor een jeugd-muziekpro- gramma dat 's woensdagmiddag» wordt uitgezonden na de repe titie en de opname van de vrijdag er voor. Iedereen welkom In de Krakepit speelt de muzikan- tenclub: een radio-kluppie dat heel gastvrij is, want elke jongen en elk meisje dat een instrument bespeelt is er welkom, zodat de heer Lo van der Werff de enige dirigent ter wereld zal zijn die het moet doen met een orkest waarin samenspelen een piano, een blok fluit, een gitaar, een dwarsfluit, een viool en een altviool. Bernard Haitink van het Concert gebouw zou voor zo'n orkest mis schien bedanken ofschoon dat nog te bezien staat: Gerard Hen- geveld, de beroemde pianist, is eens komen luisteren en vroeg na afloop: „mag ik ook eens wat voor jullie componeren?". Nou, dat mocht, en hij doet 't vast want echte musici zijn en blijven dol op zo'n kluppie met een dirigent er voor die zegt: cantare, cantare, zingen, zingen, zoals Toscanini dat altijd zei. De Krakauviae, zegt Lo van der Werff, vond ik in een Engels mu ziekboekje, op zoek naar stukjes die leuk waren en toch niet te moeilijk. Vooral niet te moeilijk, want dat is de fout geweest van het vorige jeugd-muziekprogram- ma „Speel jij dat ook?". Daarin traden met jongens en meisjes grote solisten op dat was heel vriendelijk van hen, maar het re sultaat was zo ontmoedigend: de jongens en meisjes dachten: nou ja, zo leer ik 't nooit en er kwa men zelfs brieven van jongelui die schreven: ik ben maar opgehou den met m'n muziekles. Onze veel gebrekkiger muziekjes stimuleren. werken is maar toeval ik deed eerst drie jaar lang onder schuil naam de pianobegeleiding voor de ochtendgymnastiek, maar ik kreeg op de duur zo'n slaap van het vroege opstaan ik heb toen nog meegespeeld in het orkest van Benedict Silbermann en toen kwam me een oud-leerlingetje van het lyceum eens vragen om hulp: Kees Buurman, die nu ra dioreporter is, en zo kwam ik dan hier om, zoals dat in het be gin heette, eens een beetje te han nessen met de jeugdmuziek. Dat ligt me wel al zou je dat niet zeggen als je me hoort hannessen met m'n eigen zoon van acht, die een piano zoiets als een middel eeuws martelwerktuig voor vrije middagen vindt. Een beetje mismoedig zwijgt Lo van dor Werf dan even en dan hoort ie pas dat z'n klnppie, dat even vrjj kreeg om in de kantine van de studio een flesje te gaan halen, al terug is en aan het bak keleien sloeg. Dan is hij meteen weer de dirigent. „Jongens", roept hij, „beginnen. De Krakauviae, en denk er om: met een drukkie op de laatste noot". Echt goed We hebben eens een echt goed stukje gekregen van een jongen, Hans Maas uit Rotterdam, een se renade voor fluit en piano dat spelen we vaak. En op een uitvoe ring voor 't Nut in Hengelo heb ben we gespeeld een stukje van een jon 01 die boven de regels schreef: piano - pianissimo - forte - ma non troppo - allegro - andan te - en eronder schreef ie:1 U hoeft U er niet aan te houen hoor. Ons gewone werk is: plezier met muziek dat mag jeugdmuziek zijn van vader Leopold Mozart of van Haydn, maar we spelen ook blues. Voor de luisterende jeugd, maar ook voor aardappels schillen de moeders en oma's, we hebben een luistergezin, waarvan de moeder tot taak heeft 's middags de muzikantenclub van de Krake pit op de band op te nemen en dan 's avonds na het eten worden wc tussen de lege borden op tafel gezet en afgedraaid. Vaste luisteraars zijn ook de leer lingen van het blindeninstituut in Grave van hen krijgen we na elk nieuw stukje een brief. Heel typisch voor onze club is dat we oprechte recht-toe-recht-aan-kri- tiek hebben kunnen. In onze uit zending mag Anton de klarinettist best van Gerard de piano zeggen: Ik vin dattie te veel pedaal gaf, meneer, en dan mag er ook best een brief komen van: en ik vin dat die Anton maar wat kletst, meneer. RADIOEN T V.-RUBRIEK «cArijvcM VANDAAG In de Pathé-Marconi-studio's in Darijs heeft de loereldberoemde zangeres Edith Piaf voor het: eerst sinds haar ziekte twee lie deren op de grammofoonplaat la ten opnemen. De foto toont een door ziekte ge tekende Piaf voor de microfoon. T elevisie Om vijf uur voor de kinderen het jeugdjournaal. Tien minuten daar na (5.10) Rooster, een half uur actualiteiten en wetenswaardighe den, speciaal voor de oudere jeugd, gepresenteerd door Lonne- ke Hoogland en Wiled Meyer. De bijbehorende muziekjes maken Joop Stokkerman, Kees Vick, Eidy Esser en Hans Albers. Om negen uur Jos v. d. Valk met Piste, een gezellig variétépro gramma met Chinese behendig heidsstukjes van Shagryna Sagry. Om 21.40 een kwartiertje Uitver koop, reportage van koopjes ja gende dames. Om vijf over tien na de epiloog (21.55) Onze arme rijke taal, de zesentwintigste taal les van meester De Ridder. Via de Vlaamse televisie om vijf uur de negende episode van Tijl Uilenspiegel voor jeugdige kij kers. Om zeven uur ook voor de jeugd de trouwe Lassie. Voor autoliefhebbers om half acht autorama, een ritje in een nieuwe Franse wagen met bezoek aan de allermodernste garage. Om half negen het 15Öste vervolg van Schipper naast Mathilde, het po- populaire t.v.-feullleton. Om half tien problemen van nu: dit keer Kongolezten in België Om tien uur een programma over molens en molenaars. Radio Om acht uur over beide zenders het nationaal programma om de verjaardag mee te vieren van prinses Beatrix. Beginnend met een toespraak door mej. M. A V. Oordt, presidente van het Korps Vrouwelijke Studenten in Leiden, waarvan de prinses nu oud-lid is, gevolgd door een concert van het Studentenorkest o.l.v. Jan Bras sen met Theo Olof, viool, in hel Vioolconcert van Ton de Leeuv (eerste radiouitvoering). Dit con cert over Hilversum I, terwijl li dezelfde tijd over Hilversum II de lichtvoetige dieren op versvoeten worden uitgezonden uit de me nagerie van Trijntje Fop (Kees Stip) met kakofonie van Pi Schef- fer. uitgevoerd door het Metropo leorkest met zang en praatwerk van Maria Marletto, Luc Lutz en Guus Oster. Om kwart voor negen over beide zenders Gij zult mij tot getuige zijn, een klankbeeld over de Johaniterorde (waarvan de prinses kruisridder is). Om twin tig over negen over Hilversum 7 moderne sonates voor twee pia no's over Hilversum II de Va lentina's en de O.K.-Wobblers mei liedjes uit 1938. Om 21.40 ovej beide zenders: Godfried Bomans strijdt met open vizier tegen de studenten van Akhnaton te Am sterdam. Niet langer zoeken! Gold Star. 'n Goede Amerikaan King Size. Lekker! Negentig cent. Advertentie Wie GOLD STAR pookt heeft goed gekozen (Advertentie) Heerlijk hoppig Drie Hoefijzers pils uit de bierstad Breda Handige beugelsluiting: in een wip open zonder opener - en in een wip weer luchtdicht gesloten. Voordelige, grote gezinsfles van een halve liter voor slechts 52 cent. Maria Schell heeft een zoon De Duitse filmster Maria Schell heeft te München het leven geschon ken aan haar eerste kind, een flinke zoon, Oliver-Christian. De actrice, die gehuwd is met de re gisseur Horst Hechler, woont te Wassenburg in Beieren en hoopt haar loopbaan in mei te kunnen her vatten. Benny Vreden moet rusten Conferencier-cabaretier Benny Vre den, die zaterdag j.l. in Den Helder voor leden van het N.V.V. een gezel- i llge avond zou verzorgen, moest dit I plotseling afzeggen wegens ziekte. j Donderdag daarvoor was hij onder- weg naar Schiedam in Rotterdam plotseling onwel geworden. De dichtst bijzijnde dokter constateer de bloedvatenkramp, behandelde hem en liet hem door zijn assistente naar zijn huis in Loosdrecht brengen. Mevrouw Vreden vertelde ons, dat een specialistenonderzoek zou plaatsheb ben. „Mijn man werkt zo hard, dat hij wel oververmoeid moest raken. Hij hoopt spoedig weer op te treden, maar zal misschien eerst een beetje moeten rusten. Dat hangt van de uit slag van het doktersonderzoek af. Hij heeft dit nooit eerder gehad. We be schouwen dit ais een waarschuwing en zijn blij dat het voorlopig meege vallen is". Duitse T.V.-industrie heft prijsbinding op De Westduitse televisie-industrie zal In de loop van deze week de prijsbin ding voor alle televisietoestellen van het bouwjaar 1961/'62 geleidelijk op heffen. Dit is het resultaat van besprekin gen, die de fabrikanten van radio- ep, televisietoestellen, wier apparaten onder de prijsbinding vallen, in Ber lijn met het Westduitse kartelbureau hebben gevoerd. Uitgezonderd van de opheffing van de prijsbinding zijn slechts enkele speciale typen, die thans nog in produktie zijn. FILMS IN ZEELAND Rudolf Schock zingt in „Grafin Mariza" Het bioscoopprogramma biedt deze week weinig nieuws. Het merendeel van de aangekondig de films bespraken we al eerder. Een uitzondering vormt „Jui chende drums", Nederlandse vertaling van „The Gene Krupa Story". „Juichende drums" is zeer waarschijnlijk gemaakt naar het voorbeeld van de Glenn Miller Story en hoewel zeker niet slechter in elkaar ge zet dan de filmbiografie van Glenn Miller kan „Juichende drums" toch niet bogen op een evert groot succes. Er zijn verschillende aanwijsbare factoren, waardoor dat succes uit bleef. Glenn Miller was een legen darische naam al lang voor een film over deze muzikale Amerikaan ge- Directeur Wegener's Couranten Concern N.V. De heer G. Spanhaak, hoofdredacteur van de Nieuwe Apeldoornse Courant, is tijdens de buitengewone algemene aandeelhoudersvergadering van We gener's Couranten Concern N.V. te Apeldoorn, benoemd tot directeur van de N.V. De heer Spanhaak volgt de enige tijd geleden overleden directeur J. G. C. Wegener op. maakt werd. Hij had een muziek ge schapen, die in klankkleur zoveel van alle andere dansmuziek verschilde en die zo prettig in het gehoor lag, dat Miller-muziek een rage werd. Boven dien was hij een exponent van de swing-voor-de-massa-makers in een tijd (in en vlak na de oorlog), dat men op 't gebied van de dansmuziek niet verwend was. Daar komt nog bij dat Miller een heldhaftige rol in de oorlog had gespeeld. Gene Krupa daarentegen stond alleen in aanzien bij een betrekkelijk kleine groep jazz-liefhebbers en zeifs in die kringen was men het over zijn muzi kale capaciteiten niet helemaal eens. Krupa zorgde met Lionel Hampton voor het vuurwerk in de jazzmuziek. Hij bracht niets nieuws en evenmin was zijn naam verbonden aan een door anderen ontwikkelde nieuwe muzikale stroming. Nu is Krupa ondanks zijn virtuositeit een ver geten figuur. Toch is aan zijn leven een voor lief hebbers interessante film gewijd en die is deze week te zien in Luxor (Vlissingen). De rolprent die donderdag in Grand, Goes te zien is, heeft even eens de muziek tot onderwerp. „Grafin Mariza" is de verfilming van de gelijknamige Weense ope rette met Rudolf Schock in de be langrijkste rol. In Electro (Middelburg) kan men de spanning ondergaan van een op de actuele wetenschap aansluitend stuk filmfictie dat „De dodende raket" als titel draagt. Verder de bekende, reeds besproken, films „De vyand in de schaduw", het verhaal van F.B.I. en Interpol contra de spionnen, in GRAND (Goes); de Duitse film „Om zonden huilt men later" met Joachim Hansen en Sabine Bethmanri in ALHAMBRA (Missin gen) en „Liefde, dollars en chianti", een vrolijk-geestige geschiedenis van Italiaanse makelij in CITY (Middel- burg). tijdelijk 3 flessen voor t.50i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7