Eerste Kamer pleit voor hogere salarissen Tweede-Kamerleden Heftige Belgische kritiek op Thant COMMUNISTISCHE INVLOED OVERAL IN INDONESIË KLANKBORD WOENSDAG 31 JANUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Geschenk van Spoorwegen voor Leger des Heils Een complete rampbrigade van de Nederlandsche Spoorwegen met de helmen op en gekleed in overall stop te dinsdagavond in een N.S.-reddings- wagen voor het hoofdkwartier van het Leger des Heils in Amsterdam, om namens de vijf rampbrigades een jjeschenk aan te bieden voor de hulp die de redders van de heilsoldaten on dervonden bij de treinramp in Har- melen. Namens de ploeg, uit Amersfoort af komstig, voerde de heer W. Bakke- nes het woord, die zei diep respect te hebben voor het werk van het Leger des Heils. „Onder gruwelijke omstandigheden hebben wij het Leger leren kennen en waarderen. De hele nacht stonden de mannen en de vrou wen van het leger klaar met soep en koffie, zonder iets te zeggen. Dat is een grote steun voor ons geweest", aldus de heer Baklcenes, die namens de drie rampbrigades uit Amersfoort en de brigades uit Utrecht .en Til burg een bedrag onder couvert over handigde aan dc leider van het Le ger des Heils in Nederland, comman dant W. F. Palstra. „Uw mensenreddend werk spreekt ons aan. Het redden van mensen is niet alleen uw beroep, maar eist ook idealisme. Op dat punt ontmoeten wij elkaar", aldus de heer Palstra. Hij bracht de N.S.-rèdders dank namens het hele Nederlandse volk. „Het is goed te weten dat U altijd gereed staat om in actie te komen". Hij deel de mede, dat het geld zal worden toe gevoegd aan een fonds dat bestemd is om plotseling noodzakelijke acties van het leger te behartigen". Drie tankers tegelijk in Rotterdams Europoort Het was dinsdag een opmerkelijke dag voor de Rotterdamse Europoort. Kort na elkaar kozen drie volgela den tankers, met een gezamenlijk brutoregistertonnage van ruim 86.000 ligplaats in het nieuwe, nog onvol tooide. havenbekken en dat was nog nooit eerder gebeurd. Dinsdagmorgen arriveerde de Caltex Madrid (31.908 brt.), 's middags de Sepia (41.800 brt.) van de Shell en om half acht gisteravond meerde de kleinere Ita liaanse tanker Antonietta Fassio (12.649 brt.) langs de lage steigers af. Minister deed geen toezegging over bedrag en tijdstip Van onze parlementaire redacteur). Voor de leden van de Tweede Kamer ligt een verhoging van hnn schade loosstelling in het verschiet. De leden der Eerste Kamer hadden daarover een balletje opgegooid, aangezien zo iets beter kan uitgaan van een col lege, dat niet in de verhoging deelt dan van de Tweede Kamer, waarvoor een pleidooi voor de verhoging van de schadeloosstelling als een oratio pro domo zou hebben geklonken. De regering staat niet afwyzend tegen over het denkbeeld, maar zij hondt vooralsnog omtrent het bedrag der verhoging en omtrent het tijdstip van ingang een slag om de arm. Dat is dinsdag in de openbare ver gadering van de Eerste Kamer ge bleken, waar het tweede hoofdstuk van de rijksbegroting voor 1962 hoge colleges van staat en kabinet van de koningin aan de orde was. Ir. Vos van de P.v.d.A. noemde de le den van de Tweede Kamer, wat hun schadeloosstelling betreft, een zeer achtergebleven groep. Zij zijn dat, omdat hun schadeloosstelling ver is achtergebleven bij de snelle stijging van de kosten van het levensonder houd en zij zijn het in vergelijking met wat de parlementariërs in an dere landen voor hun werkzaamhe den ontvangen. Aangezien de Tweede Kamer moeilijk zelf met een voorstel kan komen tot verhoging van de schadeloosstelling, vond ir. Vos dat een voorstel van de regering dient uit te gaan. De minister van bin nenlandse zaken. mr. Toxopeus, is daarvoor te vinden. Daarom vroeg de socialistische afgevaardigde aan hem om. zo tijdige voorstellen in te dienen, dat zij nog in het lopende zittings jaar kunnen worden afgedaan. De christelijk-historische dr. Van Bruggen meende dat ook het presen tiegeld voor de leden van de Eerste Kamer dient te worden verhoogd, vooral voor de leden, die ver van Den Haag weg wonen. Hij verzocht minis ter Toxopeus ook hieraan zijn welwil lende aandacht te besteden. Afwijzend standpunt De communistische mevrouw Van OmmerenAmelink ging hier lijn recht tegenin. Zy verklaarde, dat de C.P.N. het niet eens is met een ver hoging van de schadeloosstelling, dat de argumenten, die men ervoor heeft aangevoerd, overdreven zijn en dat het in vergelijking met veel andere lonen en salarissen niet verantwoord is de kamerleden meer te geven. ZWARTE LAST OP BEGROTING. Russen marchanderen nog steeds over de prijs (Door Arthur J. Dommer) In Indonesië zijn overal de blijken te zien van communistische invloed en hulpverlening. Het eerste wat de rei ziger die op het vliegveld Kemajo- ran bij Djakarta landt, opvalt, zijn de zeven slanke ToepoIef-16 straul- bonmienwerpers, die deel uitmaken van het continent van 25 toestellen, dat de Sowjet-Unic volgens het mi litaire bijstandsprogramma aan In donesië levert. In hangax-s staan Rus sische bommenwerpers en Mig straaljagers opgesteld. In tie straten van Djakarta wemelt hot van militaire voertuigen van Russische makelij, van Amerikaanse jeeps en grote vrachtwagens. De economische hulpverlening van het communistische blok aan Indone sië heeft van 1950 tct 1961 ongeveer 563 miljoen dollar bedragen. Hfervan kwam het grootste aandeel voor re kening van Rusland, dat voor 371 miljoen dollar heeft geleverd. Polen, communistisch China "en Tsjecho-Slo- wakije volgen hierop. Hoewel een groot gedeelte van de Russische hulpverlening duidelijk een spectaculair karakter draagt, zoals bijdragen voor de bouw van het enorme sportcentrum en het stadion voor de Aziatische spelen van 1962. zijn crAepaalde aanwij zingen, dat dc Indonesiërs de communistische vrijgevigheid zien voor wat zij is. MARCHANDEREN Een hooggeplaatst regeringsfunctio naris te Djakarta deelde mij mede, momenteel onderhandelingen te voe ren met economische delegaties van drie communistische landen. Deze onderhandelingen bleken soms moei zaam te verlopen en veel tijd te ver gen. Een voorbeeld hiervan is een staalwalsbedrijf dat door de Russen op West Java zal worden gebouwd. De Russen marchanderen op het ogenblik over de prijs die zij Indo nesië willen laten betalen voor de uitrusting. Andere .moeilijke punten, aldus de functionaris, zijn de voorwaarden van terugbetaling en de hoogte der rente. In het contract van het staalwalsbe drijf staat vermeld, dat de terugbe talingen en de rente in hetzelfde jaar moeten beginnen waarin het project wordt voltooid en dat de hele schuld binnen acht jaar moet worden af gedaan. Geen haast Deze voorwaarden dingen Indone sië, dal; gebrek heeft aan buitenland se valuta, de terugbetalingen te doen in dó vorm van goederen zoals land- bouwprodukten, wat tevens inhoudt, dat de prijzen der landbouwproduk- ten aan grote schommelingen onder hevig zijn. Te Djakarta is het in particuliere kringen echter algemeen bekend, dat de Indonesiërs geen haast maken met het tekenen van contracten op Russische voorwaarden, omdat zij beseffen, dat alle kredieten moeten worden betaald. Zelfs de betrekkelijk lage rente van 21/2 procent, betekent een zware last op de Indonesische begroting. OVERVAL. Dezer dagen trok in de Londense wijk Lewisham een auto op langs een vijftienjarige jongen met een tas, die de allure had van een bankbediende. Uit een raampje van de auto kwam een hand die de tas wegrukte, waarna de wagen snel wegreed. Honger hebben de would-be overval lers in elk geval niet behoeven te lij den, want die konden ze stillen mét de inhoud van de tas kadetjes. Indonesische ambassadeur in Australië naar Djakarta Dc Indonesische ambassadeur in Australië, generaal Saudi, is naar Djakarta ontboden voor een onder houd met president Soeknrno. In goed ingelichte Australische krin gen wordt melding gemaakt van een grote diplomatieke activiteit. Deze heeft ten doel te bereiken, dat Ne derland en Indonesië tot een com promis komen, waarin het recht van de Papoea's op zelfbeschikking zal worden erkend. Indonesische marine krijgt „jachtpermissie" Patrouilles van de Indonesische ma rine hebben thans orders gekregen elk Nederlands schip, dat binnen de nationale en territoriale wateren van Indonesië en Nederlands Nieuw-Gui- nea wordt waargenomen, aan te val len, zo heeft majoor Ambardi, woord voerder van de marine, dinsdag in Djakarta bekendgemaakt. Hij voegde eraan toe dat de orders om alleen uit zelfverdediging het vuur te openen, thans waren verval len en dat commandanten varf mari ne-eenheden naar welgevallen het vuur mochten openen. Minister Toxopeus liet weten, dat hij altijd voorstander Is geweest van een schadeloosstelling, onafhankelijk van eventuele andere inkomsten van de kamerleden. Hij had voor zichzelf wel een standpunt hierover, maar hij liet zich er niet over uit. Minister Toxopeus is een voorzichtig man. Wim Kan zei in één van zijn oudejaarsavondconferences al, dat hij geen waaghals is het enige waar toe hij bereid was, is de toezegging, dat hij een beetje zal voortmaken, zonder zich aan een tijdstip te bin den. Hij zou bij het ontwerpen van zijn voorstellen rekening honden met globale vergelijkingen. Ook de vraag of het presentiegeld voor de Eerste-Kamerleden verhoogd dient te worden, zal hij in zijn over weging betx-ekken. Voorzichtig voeg de hij hieraan toe, dat dit nog niet een toezegging betekent. De kamer nam het desbetreffende be grotingshoofdstuk zonder hoofdelijke stemming aan. Salarissen van nu Ter toelichting tekenen we bij kwes tie van de schadeloosstelling aan. dat de Tweede-Kamerleden thans 10.000 per jaar ontvangen, plus een onkos tenvergoeding van 3000 per jaar. Men zou hun inkomen dus kunnen stellen op 13.000. Dit bedrag geldt echter alleen voor de Tweede-Kamer leden, die in Den Haag, wonen, of niet verder dan tien kilometer daar van daan. De leden, die tussen de tien en vijfen zeventig kilometer van Den Haag wonen, krijgen 1000 extra, dus 14.000. De leden, die tussen vijfen zeventig en honderdvijftig kilometer van Den Haag wonen ontvangen 2000 extra, dus 15.000 en de leden die verder dan honderdvijftig kilome ter van Den Haag verwijderd wonen dat zijn slechts enkelen ont vangen 2500 extra, dus 15.500. Ziekenverzekering zal wijziging uitkering van A.O.W. volgen „Tot nu toe heeft de inkomensgrens der ziekenverzekering voor bejaar den steeds de wijzigingen van de uit keringen der A.OAV. gevolgd. Voor alsnog is er dan ook geen aanleiding te veronderstellen, dat dit in de toe komst niet het geval zal zijn". Dit heeft de voorzitter van de zieken fondsraad geschreven in antwoord op een aan de ziekenfondsraad gerichte brief van het Centraal Orgaan van Samenwerkende Organisaties. Het Coso is het overkoepelend orgaan van de Bond voor Staatspensionering, de Unie van Diocesane Katholieke Bonden, de Nederlandse Bond voor Ouden van Dagen en de Christelijke Bond voor Ouderen. In deze brief schreef het Coso: „Nu de A.O.W. is verhoogd en straks waarschijnlijk opnieuw zal worden verhoogd (voorgenomen verhoging van de bodem-pensioenen per 1 juli met 15 procent) kan het zijn, dat sommige bejaarden juist boven de grens komen voor het ziekenfonds. De verhoging zal dan voor hen dus geen verbetering van hun postitie meebrengen". In de brief wordt de ziekenfonds raad vervolgens verzocht zijn aan dacht aan dit feit te schenken en te trachten wegen te vinden, waardoor deze verhoging voor de bejaarden werkelijk een verbetering wordt. De ziekenfondsraad verzekerde in haar antwoord „dat deze zaak zijn aan dacht heeft". HM. de Koningin heeft dins- dagochtend op Paleis Soestdijk S S een groep middelbare scholie- S S ren uit Bogota, Columbia, ont- S vangen. Foto: uit handen van S| S Olga Lucia Perez ontving hare S S majesteit een zilveren schaal. S S Rechts H.K.H. Prinses Irene, X 8 links mevr. Anna Restrepo, S 8 leidster van de groep. «5 REGERING ZOU NIET AFWIJZEND STAAN Het Wereldgebeuren Kinderen wisten niet dat ouders dood waren Kinderen van een gezin in Namen hebben ruim twee dagen in de ver onderstelling geleefd, dat hun ouders sliepen, terwijl zij in werkelijkheid waren overleden. Pas nadat de kin deren aan de omwonenden hadden verteld, dat zy hnn ouders al voor de derde dag niet hadden gezien, werd een onderzoek ingesteld. Het bleek, dat de ouders met het jongste kind uit het gezin door kolen dampvergiftiging om het leven waren gekomen. Een arts stelde vast, dat de dood al 54 uur eerder was ingetre den. De vader van het gezin van vijf kinderen genoot een oorlogspensioen. Een 14-jarige dochter had de zorg voor het gezin, waarvan de moeder gebrekkig was. De kinderen waren sinds de vorige week donderdag nor maal naar school gegaan, nadat hun ouders waren gaan slapen. Zondag werd het 14-jarige dochtertje aange sproken door een buurvrouw, die de moeder vari het gezin al enige dagen qjet had gezien. Het meisje vertelde, dat de ouders met het jongste kind sliepen. Het had bij haar geen onge rustheid veroorzaakt, dat zij hen al twee dagen niet had gezien „omdat zy altijd lang sliepen". De beroevfhe Engelse schrijver So merset Maugham heeft in zijn villa te Cap Ferrat aan de Franse Rivièra zijn achtentachtigste verjaardag ge vierd. Er maren geen achtentachtig kaarsjes, daarom volstond de schrij ver met het uitblazen van acht dik ke kaarsen en schonk de acht jaar die overbleven aan de verbeelding van de fotograaf.... Nieuw onderzoek in zaak tegen journalisten - De rechtbank in Amsterdam heeft gisterochtend de strafzaak tegen de van belediging van het openbaar ge zag en laster ten aanzien van gezags dragers beschuldigde Amsterdamse journaü'sten Jacq. G„ kroniekschrijver van „De Telegraaf" en de hoofdredac teur van dit dagblad J. J. F. S. voor een nader onderzoek naar de rechter commissaris terug verwezen. Met name dient een nader onderzoek te worden ingesteld naar de briefwis seling tussen de ministeries van defen sie en van binnenlandse zaken met betrekking tot een bevorderingsvoor- stel. Het is de derde maal dat deze beledigingszaak bij de rechter-com- missaris komt. Na de eerste openbare behandeling ging de zaak naar de in structie terug, omdat de verdachten wat betreft de ten laste gelegde smaad tot het bewijs wensten te wor den toegelaten. Verklaring over bloedbad Slachting te Kongolo zou zijn bevolen In Belgische regeringskringen is scherp stelling genomen te gen een verklaring van de secre taris-generaal van de V.N. over de moord op 23 Belgische en Nederlandse geestelijken iii Noord-Katanga. Het argument van Thant, dat het te rugtrekken van 1800 man Katangese gendarmerie uit de streek van Kon golo indirect debet was aan de bloed dorstige actie van „een klein detache ment muitende Kongolese militairen" en dat de V.N. niet bij machte was tussenbeide te komen, heeft in Brus sel een heftige reactie uitgelokt. Volgens Radio-Brussel heeft de Bel gische regering het V N.-secretariaat er op gewezen, dat zich wel aanzien lijke V.N.-strijdkrachten op de basis Kamina bevinden, maar dat er blijk baar voor het geterroriseerde gebied van Noord-Katanga géén troepen be schikbaar worden gesteld. Het Brusselse blad „La libre Bél- gique" spreekt in dit verband van een „weergaloos voorbeeld" van kwaadwilligheid. cynisme en dwaasheid, dat in het optreden van Thant tot uiting komt. Het blad wijst er op, dat de V.N. „wel 12.000 soldaten ter beschikking kunnen stellen voor een operatie togen het geordende staatsbestel van Katanga in Elizabethstad, maar geen einde kan maken aan het optreden van een handvol muiters in het noorden. De enige Europese overlevende van het bloedbad van Kongolo, liet hoofd van de missiepost, pater Jules Dar- mont, is maandagmiddag per vlieg tuig uit Kongo in Brussel aangeko men. Voor de Belgische radio gaf pater Darmont als zijn mening te kennen, dat „de muiters bevelen van hogerhand hadden ontvangen om de missie in Kongolo en wellicht ook elders" uit te roeien en niet op eigen initiatief hadden gehandeld. Hij had kunnen constateren, dat er onder de burgerij en ock by verschei dene Kongolese militairen een leven dige sympathie bestond voor het lot van de omgebrachte geestelijken. Sommige militairen hadden hem zelfs verzekerd „de schuldigen te zullen aanwijzen, wanneer eenmaal de V.N. ter plaatse zou zijn gearri veerd". Onder de Kongolese soldaten in Kon golo waren talrijke christenen, die niet aan de slachting hadden willen deelnemen. Zij brachten later kleine geschenken naar dc missiepost om op die wijze uiting te geven aan hun afkeer over het gebeuren". Tot de jeugdige Kongolese semina risten, die door de muiters gedwon gen waren de lyken in de rivier te werpen, liad de pater woorden van troost gericht, „omdat zij niet anders konden handelen". Met vermoeide sten» verklaarde pater Darmont tenslotte in het radioge sprek: „Als christen vergeef ik deze daad, maar ik hoop ertoe te kunnen hijdragen, dat hel icclxt zijn loop zal hebben". Sowjet-Unie wil geen kernstop Toen Semyon Konstantinovitsj Tsarapkin de man die maan dag een voorlopige punt zette achter de Gcncefse kernstop conferentie nog afgevaardigde van de Sowjet-Unie bij de Verenigde Na ties was, viel hij op door zijn inne mend voorkomen. Dat weerhield hem natuurlijk niet, als hem dat vanuit Moskou werd bevolen, een afkeurend „njet" in de vergaderzaal te slinge ren. Maar de afgevaardigden waren het er over eens dat Tsarapkin een „heer" was. De toenmalige voorzitter van de Veiligheidsraad, de Ameri kaan Henrv Cabot Lodge, was echter niet zo erg op de Sowjet-afgevaar- digde gesteld. Toen deze eens het woord vroeg bij de behandeling van een bepaald onderwerp, zei Lodge heel „vriendelijk": „Ik geef het woord aan de .heer uit de Sowjet- Unie". Tsarapkin stoof onmiddellijk op. „Ik ben de afgevaardigde van de Sowjet-Unié", wierp hij Lodge tegen. Deze repliceerde onverstoord vanuit zijn hoge zetel dat beide aanduidin gen elkaar niet behoefden uit te slui ten. De thans 55-jarige ex-metaal bewerker, die ergens achter de Kau- kasus werd geboren, wreekte zich door zijn betoog aan te vangen met een vernietigend oordeel over de zo genaamde moderne kunst. Nadat hij daarover een hardgrondig „njet" had laten horen, kwam hij pas tot de kern van zijn rede. Tsarapkin wist wat hij deed: Lodge is een fervent voorstan der van de nieuwere stromingen in de artistieke wereld. Later, in 1958, had Tsarapkin weer tijd om in de politiek over schilderkunst te praten. De fa natieke marxist, die zich inmiddels aan de Moskouse universiteit in de oosterse volkenkunde had hekwaamd, was tot leider van de Russische dele gatie bij de ontwapeningsconfei-entie in Genève benoemd. Als „tegenspe ler" kreeg hij de Brit sir Michaël Wright, een kunstkenner, en de Ame rikaan Wadsworth, die zelf de schil derkunst beoefent. Later werd Wadsworth in Genève vervangen door Stelle. Aan de beraadslagingen over de stopzetting van proeven met de verschrikkelijkste vormen van oorlogsmateriaal heeft deze mutatie niets veranderd. Van het begin af aan had het er al de schijn van dat het overleg tot mislukken was ge doemd. De debacle van maandag komt dan ook helemaal niet onver wacht. Meer dan driehonderd maal is men in de loop der jaren bijeenge weest en het resultaat is tot dusver nihil. Men kon het eerst niet eens worden over de agenda. Toen men hierover tot een compromis was ge raakt, begon een eindeloos gezeur over het presidium. Bij de honderden bijeenkomsten was er zelfs één, waar bij men in de vergaderzaal kwam, plaats nam en geen woord zei. Een uur lang werd er gezwegen. Daarna ging ieder zijns weegs. Oorzaak van deze dwaze vertoning: er was geen voorzitter, die een meerderheid van stemmen bij zijn benoeming had ge-, kregen. Een lachwekkende situatie, als het maar niet om een zo ver schrikkelijke inzet ging: de atoombe wapening. Maandag, toen de gehele kernstop conferentie op een flop was uit lopen, zei Tsarapkin, dat hij naar huis ging. Hij beschuldig de de westerse mogendheden ervan, dat zij geen kernstop wilden, maar alleen maar „onder het mom van controle, spionagereizen wilden orga niseren in de Sowjet-Unie". De Ame rikaanse afgevaardigde en de Engel se ontwapeningsonderhandelaar had den daarop weinig te zeggen. Kenne lijk was deze beschuldiging hun te dol. Ze spraken alleen over krokodil- letranen van de Sowjet-Unie". die zij vergoten omdat dc Amerikanen hun kernproeven hebben hervat. Dat de Russen de ene zware bom na de ander tot ontploffing hebben gebracht en de dampkring over vele duizenden kubieke kilometers hebben vergiftigd, mocht niet ter tafel komen. In een geest van wantrouwen is de confe rentie in Genève destijds begonnen. In de geest van hetzelfde wantrou wen is zij tot een (voorlopig) einde gekomen. Eigenlijk heeft niemand er ooit veel fidulie in gehad. Het zou te mooi en politiek te onwerkelijk zijn geweest: ontwapening aan beide zij den. Het afbreken van de beraadsla gingen vergToot de spanning ook weer niet. Daarvoor is men al te veel 1 gewend geraakt aan de diepe tegen stelling tussen oost en west. 5. K. TSARAPKIN kunstzinnige heer Weduwe van maarschalk Pétain overleden Eugenie Pétain. de weduwe vau maarschalk Henri Philippe Pétain, is gisteren te Parijs overleden. De 84-jarige weduwe stierf ïn haar l'lat aan een plein in een rustige woonbuurt. Zij had zich sedert de dood van haar echtgenoot geheel en al teruggetrok ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3