BILT Voor Zierikzee is het jaar 1961 inderdaad een keerpunt geweest S AWE MA nv Zeeuwse Almanak MIDDENSCHOUWEN WIL 00K BROK VAN „RECREATIETAART" DIT JAAR BOUW ZEEUWS R.-K. VERPLEEGTEHUIS IN GOES IN NIEUW WIJKCENTRUM IN SOUBURG WERKEN GROENE EN ORANJE-GROENE KRUIS SAMEN VERWACHT. PROVINCIALE ZEEUWSE COUR AN T WOENSDAG 31 JANUARI 1962 BURGEMEESTER IN NIEUWJAARSREDE „Statische lijn in de ontwikkeling begint dynamische curve te worden" HET JAAR 1961 is voor Zierikzee inderdaad een keerpunt geworden. Aan het einde ervan vlei Waar te neinen, dat de statistische lijn, die al té lang de gemeentelijke ontwikkeling heelt gekenmerkt, de overgang begint te vétraden naar een dynamische en opwaartse curve. Het gestegen bevol kingsaantal is er al het bewijs van, dat de groei heeft ingezet. Deze ka rakteristiek gal burgemeester, mr. F. Th. Dijckmeester dinsdagavond in zijn nieuwjaarsrede tot de raad. Met voldoening somde hij daarin de pluspunten van het verstreken jaar, op. Maar scherp was hij in zijn kri tiek, waar het ging om de invloeden van buiten af, dié een nog meer voortvarende opbloei dreigden tegen te houden. „Als het afgelopen jaar ons iets heeft geleerd, dan is het wel, dat het slagen van een industrialisa- tieproject in hoge mate afhanke lijk is van de begeleidende wo ningbouw. Als het in een gemeen te, die als ontwikkelingskern is aangewezen, bijna een jaar moet duren om' de bouw van 75 premie- én woningwetwoningen van de grond te krijgen, dan is dat op zijn zachtst gezegd onbevredi gend", aldus de burgemeester. Hij voegde daaraan onmiddellijk toe, dat zjjn grieven niet uitgaan naar de hoofdambtenaren van bet betrokken ministerie, maar naar de richtlijnen, die hen aan handen voeten binden. De nieuwe dieselmotorenfabrïek van Smit en Bolnes, waarvan mr. Dijck meester de bouw het belangrijkste gebeuren van het jaar noemde, is na melijk door deze gang van zaken ernstig gedupeerd en bedrogen in haar gerechtvaardigde verwachtin gen van een toewijzing van tenminste 18 woningen. ,.De animo van industriëlen om zich in de ontwikkelingskern ZierikÉee té vestigen wordt door een an ander be paald niet. bevorderd. Ooit wordt het gemeentelijk tóewijzigirigsbelèid voor wóhingen gedwarsboomd", zo consta teerde mr. Dijckmeester. Ook de nor male woningbehoefte noemde hij in dit verband een bijna, onoplosbaar vraagstuk. Dé lijst van woningzoe kenden telt omstreeks 250 namen.' OUDE STADSBEELD Voor het overige gaf de bouwactivi teit in het afgelopen jaar reden tot voldoening. Met de fabriek van Smit en Bolnes kwam een bouwwerk tot stand, dat tot dusver naar aard en omvang voor Zierikzee onbekend was. In.hetzelfde hoofdstuk kwamen voor: uitbreiding van de Cornelia-stiehtihg, de inwendige vernieuwing vaii de Concertzaal, dé bouw van een dub bele ulo-school en nog verschillende verbouwingen. Waarmee de burge meester meteen op een onderwerp kwam. dat de gemeente eigenlijk da- Advertentie) Centrale verwarming lltd.Kl.iil 19 - Middelburg til. 01180 2962 elijks bezighoudt: de zorg voor het „Wij mogen ons verheugen in het uiterlijk aanzien dn het uitwendig gebruik van vernieuwde'stadspoorten en stadsmuur, compleet met gere construeerde weergangen, en in een herstelde Neptunus. De Varreput gaat een welverdiende vernieuwing tegemoet. Onverdroten wordt aan de inwendige verzorging van het stad huis verder gewerkt". Burgemeester Dijckmeester besteedde in zijn toe spraak ruime aandacht aan dé res tauraties, die op het ogenblik op vele plaatsen in de stad in volle gang zijn. Van een geheel ander karakter zyn de verkeersveranderingen, die zich om Zierikzee gaan aftekenen. In dit verband zwaaide hij lof toe aan Ge deputeerde Staten, nu liet plan lot het bouwen van de Oosterschelde- brug een zeer reële kans maakt. ..Maar intussen zitten wy niet onze veren, waarbij de R.T.M. ons veel el lende kan besparen door haar twee ponten vooral in liet zomerseizoen permanent in bedrijf te stellen", zo verzuchtte de burgemeester. De buitenlandse contacten van Zie rikzee, het verenigingsleven en het museum waren onderwerpen, die mr. Dijckmeester evenmin onbesproken liet, waarna, hij dé aanwinsten van het gemeentelijk verzorglngsaparaat opsomde: de rioolwaterzuiveringsin stallatie. de nieifwe brandweerwagen, de kóïkenzuiger van de reinigings dienst en de nieuwe aula op de alge mene begraafplaats. DE TOEKOMST In de toekomst kijkend, meende dé burgemeester, dat Zierikzee rekening moet houden met een versnelde en vergrote expansie. In de eerste plaats moeten de uit breidingsplannen ten zuiden van het Kaaskenswater zo spoedig mogelijk 'gcreedkótncii. Deze zijn op hét ogenblik in voorbereiding. Het streekplan voorziet voor Zierik zee in een verdere stadsuitbreiding aan de overkant vati de Westbrug. De verwezenlijking daarvan ligt volgens de burgemeester in de nabije toekomst met allé consequenties van dien. Enkele gebeurtenissen én ontwikke lingen, die in het komend jaar te ver wachten zijn: de aanbesteding van het gymnastieklokaal in het Idouw- plan „Malta", het gereed komen van de nieuwe lokalen van de Beatrix- school ell het opmaken van plartuen VAN TOT HISTORIE, oud in Brug ge Iieben heel wat over de historie van Aardenburg en omgeving ge hoord, toen de lieren J. van Hinte (St.-Kruis) en J. J. RosSeel (Aardeu- burg) dezer dagen in de zaal „Het Keefske" in Brugge een lezing hiel- deh over dit onderwerp. Deze lieren zijn len nallWste betrokken bij de op gravingen in Aardenburg. Zij ver toonden op deze avond bovendien een aantal fraaie lichtbeelden. Enige pro fessoren van de Gentse universiteit waren ook aanwezig. Na afloop van dé ie/.ing stelden heel wat leden van de Gidscnbond vragen over de ar chéologie van Aardenburg. OOK DE KLEUTERS. Zelfs de kleuters in Arneniuideh (van dc stichting chr. kleuter- arbeider:..... Voor ingewijden aal het. wel duidelijk zijn, omdat voor ingewijden alles al tijd duidelijk is. maar voor ons is het, een klein mysterie. Er zijn veler lei en vaak vreemde beroepen, maar wat de werkzaamheden inhouden van een arbeidergoed kunnende zivem- men en roeien geen hooyt&vrees dat nil is ons niet helemaal duidelijk. Toch werd er onlangs een dergelijke kracht gevraagd, blijkens een adver tentie vah een overheidsinstantie in Zeeland. Wat zou zo'n man moeten doenDat zwemmen en roeien duidt onmiskenbaar op een functie in of aan het water, maar wat drommel heeft, die hoogtevrees er mee te ma ken? Tenzij dat laatste weer verband zou houden mét van een grote hoogte af te leggen duikproeven. Maar waartoe dit alles? Voor ons is er met permissie geen touw aan vast te knopen. Goéd 'kunnende zwemmen en roeien geen hoogtevrees". Er is één kleine mogelijkheid: de provincie zoekt een man, die al duikend, zwemmend en roeiend bereids aan de slag gaat om na te gaan waar straks de eerste pijlers de bodem in moeten voor de bouw van de Oosterschcldebrug school) zullen aan de 10 x 10-actie van de jongeren deelnemen. Wat ze onder' leiding van de juffrouw hebben gemaakt zal op een speci ale avond in de kleuterschool ten verkoop worden gelegd voor ouders en belangstellenden. De opbrengst is dan bestemd voor de ahtï-hongcraclie van de jeugd. Over opbrengst geschreven: die was in WILHELMIXADORP voor de 10 x 10-actie 73.44. Overal ih Zeeland zijn de jongeren-comités bpzig voor de actie. Een druk be zochte feestavond was er bijvoorbeeld ih de „Stadsherberg" te NIEUWVLIET Waaraiin nagenoeg alle plaatselij ke verenigingen meewerkten. Er waren een verloting en een „Ame rikaanse verkoop"; burgemeester Everaars van Nieuwvllet, die ver gezeld was van zijn echtgenote, hield een toespraak, waarin hij wees op dc slechte toestanden, waarin vele volken rond de eve naar verkeren en op de acliter- stand, die deze volken sociaal en economisch hebben vergeleken bij het Westen. Dan warén er nog zang, muziek en toneel en tot slot een concert door bet vrjj-evange- lïsch zangkoor. Opbrengst van deze avond: 266,2o. Ilct slot van dc 10 x 10 actie in ZUIDZAXDE zal een ontS[ waarop de bekende tiest Jules de Corte zal optreden. De ontspanningsavond is zaterdag 17 maart. Omdat een optreden van Jules de Górte uiteraard niet zó dikwijls voorkomt zal de voorverkoop van toegangskaarten spoedig beginnen. De secretaresse van het jeugdeomité, mejuffrouw J. Kools, heeft zich hier mee belast. ANDER COMITÉ. Een ander actief comité in Zuldzande Is het Oranje-comité. Dat heeft dezer dagen In hotel „De rode leeuw" de jaarlijkse diavertoning georganiseerd. De dia's over de gebeurtenissen in en om het dorp in 1961 trokken weer de nodige belangstelling. Bovendien wérden nog eens de dia's uit '56, '51 en 1958 vertoond, wat de nodige praatstof gaf. en uitvoering van infrastructuur- en rioleringswerken, het saneringsplan én dergelijke. In verband met het feit, dat het in 1963 tien jaar geleden zal zijn, dat Zierikzee door het water werd overspoeld, gaf de burgemeester tenslotte een suggestie van één van de inwoners door om een ge denkteken op te richten op liet grasveld naast de aula op de be graafplaats. In Vlissings café Argentijn sloeg chauffeur met bierglas in gezicht In een eafê aan de Boulevard Ban ker! in Vlissingen is in de nacht van maandag op dinsdag een handge meen ontstaan tussen de Vllssingse taxichauffeur A. B. én de. Argentijn J. R. V., bemanningslid van de „Na- varra". Ongeveer kwart, voor drie in de nacht waren in hét café ecu groep je Argentijnen en een aantal andere bezoekers aanwezig. Het handgemeen ontstond, doordat V. een sigarette- peukje in liet gezicht van A. gooide. De taxichauffeur gaf de Argentijn een duw, waarop deze hem met een bierglas in het gelaat sloeg. A. liep hierbij enkele flinke snijwonden op. De vader van A., de taxichauffeur J. A., die tussenbeide wilde komen, gleed uit en brak een been. De Ar gentijn nam samen met een kame raad E. del R. R. de vlucht „omdat zij bang waren, dat ér zou worden gevochten", zoals zij later tegen de politie beweerden. Later werden zij in de Hobeinstraat door agenten in een politiewagen aangehouden en naar het politiebureau overgebracht.' V. blijft voorlopig in verzekerde be waring, R. R. werd dinsdagmiddag vrygelaten. De beide taxichauffeurs zijn in het St.-Josephziekenhuis op genomen. Vlissingse pastoor rector ziekenhuis in Roosendaal Pastoor J. N. Kosscn te Vlissingen is met ingang van 8 februari a.s. be noemd tot rector van het r.-k. zie kenhuis „Charitas" in Roosendaal. Tot opvolger van pastoor Kossen is benoemd pastoor H. X. Adriaansé uit Zevenbergen. Pastoor Kossen is zondag a.s. "precies zeven jaar in Vlissingen. Voor Zeeuws niéuwé zie ook de pagina's 4, 5, 7 en 13. VVNWVVVVAWAVVVWAW „INWERKEN NA HERINDELING" 11* Sportveld Kerkwerve wordt uitgebreid met oefenveld De gemeenteraad van Mïddenscliou- wen is niet geheel tevreden over het door de Provinciale Planologische Dienst voor- Zeeland opgestelde streekplan voor Schouwen-Duïvelaiid. Men is namelijk van mening, dat in dit plan niet genoeg rekening wordt gehouden met de recreatieve belan gen van Middenschonwen. Burge meester S. Francke zei tydens de raadsvergadering van dinsdagmiddag zelfs„de recreatie inMiddenschou- wen wordt de nek omgedraaid". Een uitspraak waarmee alle raadsleden instemden. Men was teleurgesteld en graag zag men, dat Middenschouwen ook een brok van de „recreatietaart" zou worden toebedeeld. VOOR LANGDURIG ZIEKEN Capaciteit van 50 bedden kosten 750.000. Binnen enkele weken zal nabij huize Westdorp naast het ziekenhuis St. Joanna te Goes worden begonnen met de bouw van een r.-k. verpleeg tehuis voor langdurig zieken. Dezer dagen heeft de stichting katholieke verpleegtehuizen „Midden Zeeland" de rijksgóedkeuring voor dit project ontvangen. Dit verpleegtehuis, dat een capaciteit krijgt van 50 bedden, zal aan bouw- en inrichtingskosten een som vergen van rond 750.000. De architect van dit 50 meter lange, 20 meter brede en één laag tellende gebouw is de heer J. C. P. Loonen te Breskens. De bouw is .in een deze week gehouden bestuursvergadering van- de stichting gegund aan de aan nemer J. P. A. Nelissen te Venraay- Haarlem. Inmiddels is de aannemer begonnen met do voorbereidende werkzaamheden op het terrein aan de Kl.oetingseweg, waar het tehuis zal verrijzen. Het verpleegtehuis wordt gebóuwd aan het. bestaande bejaardenpension „Westdorp". Het ligt in de bedoeling, dat hierin de zogenaamde overgangs afdeling wordt gevestigd. De ver wachting is, dat het nieuwe verpleeg huis in het najaar van dit jaar in ge bruik za! kunnen worden genomen. Het wordt gebouwd met een z.g. dub bel corridorsysteem: de kamers van de patiënten Jiggen aan de buiten zijde, terwijl men in het midden alle dienstvertrekken aantreft, Het gebouw bevat 15 kamers, ver deeld over vier-, twee- en eenper soonskamers. Tot de dienstvertrek ken behoren een groot dagverblijf, leert ruimte voor arbcidstherapie an- nex oefenzaal, administratieruimte, j onderzoekkamer enz. Iedere patiënt kan via de koptelefoon radioprogramma's afluisteren. Voorts ligt het in de bedoeling, dat alle kar mers ln dc tóekomst de beschikking krijgen over een televisietoestel. Door liet gehele gebouw wordt een combi natie-oproepsysteem aangebracht. De medische supervisie wordt in han den gelegd van dokter J. B. V. Wei- ten tc Goes, dié zich de afgelopen drie jaar grote moeite heeft getroost om de bouw van dit verpleegtehuis te verwezenlijken. De zusters van het ziekenhuis St. Joanna nemen de lei ding van de verzorgende sector op zich. Jubilea en huwelijksfeesten op inrichting „Vrederust" Op 15 februari zal de heer W. Nagel- kerke, 1ste verpleger en werkzaam in dc zogenaamde stille bedrijven van de inrichting „Vrederust" te Ber gen op Zoom, zijn 40-jarig dienstjubi- leüm vieren. Op 1 april is het de heer J. P. Markusse van de slagérij die öp die dag 25 jaar in dienst is van „Vredexuist". Het echtpaar J. van Tilburg-Hoetelmans en het echtpaar A, Marijs-Dingemans zal resp. 7 mei en 37 mei het 40-jarig huwelijks feest herdenken. Het echtpaar J, Maat-van Oudenaarde, J. Fioole- Minderhóud en J. W. van Soelen-van de. Broeke hoopt resp. op 13 mei, 2 september en 6 oktober het zilveren huwelijksfeest te herdenken. Tenslot te wordt 1 maart de heer M, Schip per, art. therapeut verbonden aan de neurosen-inrichting „De Vijf sprong" te Halsteren, 65 jaar. tspanningsavond zyn, :endé radio- en t.v.-ar- Modern gebouw wordt 10 februari geopend WERKLIEDEN leggen momen teel de laatste hand aan liet „Ge zondheidscentrum" in Oost-Sou burg. In dit moderne wijkcentrum zullen de verschillende diensten van het Groene Kruis én het Oranje-Groene Kruis in Oost- en, West-Sóuburg worden onderge bracht. De laatste twee jaar verleende het Groene Kruis in liet oude gebouw aan dc Pnspoort- straut onderdak aan de diensten van het Oranje-Groene Kruis. Voor -het nieuwe wijkcentrum werken de twee kruisverenigingen samen in de „Stichting Het Ge zondheidscentrum". Gedeputeerde A, Schout zal zoals in het kort gemeld zater dagmiddag 3 uur het nieuwe ge bouw aan de Cornells van Pere straat 10-12 in Oost-Souburg of ficieel openen namens de commis saris der koningin in Zeeland. Behalve dc begane gropdi waar onder meer liet kleuter-,, krgam- cn hoogtezortbliréau zal wördc'n ondergebracht, telt het gebouw nog een verdieping, met woningen voor dc conciërges van de kruis verenigingen. Het wijkcentrum werd ontworpen door het archi tectenbureau Steen en Tuinhof tc Vlissingen. HET WIJKCENTRUM, dat 20 meter lang is, 6 meter hoog' en een diepte heelt van 17 meter, be vat een ruime hul, waarin een or nament Is aangebracht van het atelier voor beeldende kunsten II. W. G. Jansen in Velp. In dc hal is een speciale ruimte uitge spaard, die dient als speelgelégen- héid voor kinderen. Drie Wanden in de hal zijn uitgevoerd in ver glaasde steen. Eén wandgédcolto is van roodbruin fiadóekhoilt. Dc Vloer Ss gelégd in breuksteen. Het. geheel geeft een rustige, frisse indruk. Rechts van de ingang bevindt zich de tandartsenkamer,- linke is de boxenkamer gepland. In de boxenkamer zijn spéciale klap tafeltjes aangebracht Voorts be vat hot gebouw op de beneden verdieping de weegkamer, een pörtlerpruimte, ceh garderobe en een dokterskamer. De dokterska- „llct Gezondheidscentrum'' is de naam van het nieuwe, wijkcentrum aan de Corn, van Peresti'aat, in Oost- Souburg, In het moderne gebouw zul len de gezondheidsdiensten van het Groene Kruis, en het Oranje-Groene Kruis een gezamenlijk onderdak vin den. Foto P.Z.C.) mer kan door middel van een gor dijn verdeeld worden in kleed ruimte cn spreekkamer. Naast de dokterskamer zijn drie kleedslui zen gebouwd, die zijn bekleed met kunstleer. Hierachter liggen weel een hoogtezonkamer en twee toi letten. Voorts is er een desinfec- tierulmte en twee magazijnen, één voor clkè kruisvereniging. Aan de achterzijde van het nieu we wijkcentrum zijn 'n overdekte ruimte en nog twee ruime berg plaatsen. De woningen van de portiers be vatten onder meer een woonka- met, een keuken en 'n huiskamer. Eén van de woningen, links, he- vat twee slaapkamers, dc andere lelt drie Slaapkamers. Met de bouw van het centrum werd begin 1960 begonnen. Met burgemeester Francke was de raad van mening, dat stelling diende te worden genomen tegen de huidige opzet van het plan, waarbij de recrea tie te veel op Westerschouwen alleen is afgestemd. Ook Middenschouwen dient in de toekomst de mogelijkheid te hebben om zich in deze sector te ontwikkelen en met name geldt dit voor Scharendijke, dat reeds veel toe risten trekt. In de laatste jaren zijn een hotel en enkele goed geoutilleerde pensions opgericht, terwijl verschil lende middenstanders hun winkels hebben gemoderniseerd en uitgebreide Juist op dit gebied was in het streek plan een bestemming gegeven, die dé recreatie belemmert, omdat hier in de toekomst het aansluitpunt voor de dam door het Brouwershavensê Gat komt. Maar ook op enkele andere punten waren er bedenkingen tegen het streekplan, die op voorstel van b. en w. aan Gedeputeerde Staten van Zeeland zullen worden bekend gemaakt. Nieuw jaarsred e Aan het begin van deze eerste vergadering in het nieuwe jaar had burgemeester Francke de raad in zyn nieuwjaarsrede aller eerst een overzicht gegeven over de ontwikkeling van Middenschou wen in 1961. Als belangrijke be sluiten uit dat jaar noemde hij onder meer de bouw van een nieuw gemeentehuis en de verbe tering van de bestrating in Scha rendijke. Verder bestempelde hij 1961 als een jaar van inwerken na de herindeling. Wat de haven Flaauwers betreft deelde de raadsvoorzitter nog mee, dat deze bezocht werd door 27 schepen. De haven Kloosternol te Scharendijke door 205 schepen plus door vlet ten van rijkswaterstaat. Bij de verdere afhandeling van de agenda kwam ook de instelling bouw-, wouing- cn welstandstoezicht en van de dienst gemeentewerken op Sehouwen-Duiveland, Tholen en Sint- Philipsland ter sprake. B. en w. stel de voor om deze dienst te wijzigen volgens het voorstel A, hetgeen een geringe uitbreiding van de personeels bezetting en een wijziging van de bestuursvorm inhoudt. De raad ver klaarde zich hiermee akkoord. Goed keuring van de raad verkreeg even eens het voorstel om toe te treden tot de reinigingsdienst Schouwen- Duiveland, voorlopig met uitzonde ring van de gemeente Zierikzee. Verder werd besloten een gedeelte van de volkstuinen bij het sportveld te Kerkwerve te bestemmen tot oefenveld. tevens ijsbaan. In totaal gaat het hier om acht volkstuinen met een gezamenlijke oppervlakte van ongeveer 2500 vierkante meter. De gebruikers van deze grond zal als compensatie andere tuingrond in de gemeente worden aangeboden. Voorts werd besloten het kleedlokaal op het sportveld te Scharendyke te verzekeren tegen stormschade en werd het raadslid J. N. Viergever gekozen als bestuurslid voor de ge meentelijke instelling voor maat schappelijke zorg in Middenschouwen. Bij de rondvraag besprak de raad nog uitvoerig de brandputten-situa tie in de gemeente. Busje uit Oud-Vossemeer bij Roosendaal omgeslagen Van 8 inzittenden 2 gewond Bij een inhaalmanoeuvre op de auto weg naar Roosendaal is maandag middag om 4 uur een autobiisje van bet aannemingsbedrijf M. H. uit Oud- vossemeer tegen een verkeersheuvel gereden en omgeslagen. Van de 8 inzittenden van het busje, allen uit Oud-Vossemeer, word de 60- jarige J. M. uit Oud-Vossemeer licht gewond. Met een hersenschudding en een shock moest hij in het ziekenhuis m Bergen op Zoom worden opgeno men. De 38-jarige M. I. kreeg een gebroken sleutelbeen en de 36-jarige chauffeur J. P. H. kreeg kneuzingen en ontvellingen. De overige inzitten den werden niet gewond. Het busje werd zwaar beschadigd. De arbeiders, die op weg naar huis waren, zyn met een ander busje van dezelfde firma opgehaald. Advertentie) Verkoudheidsbacillen Zijn als de dood voor Dit doosje betekent; protektie tegen infektie MEER BEWOLKING. Meer bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Wind uit zuide lijke richtingen, toenemend tot matig of krachtig. In de middag overwe gend lichte vorst. ZON EN MAAN l februari Zon op 8.22 onder 17.27 Maan op 4.58 onder 13.49

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2