PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DERTIGDUIZEND POLITIEMANNEN BEWAKEN PARIJS Gematigd optimisme over Oosterscheldebrug Akkoord met Moslims thans in zicht Vergeefse Russische eis tot Kongo-debat RUIMTET0CHT 13 FEBRUARI Vandaag... Preludium 205e jaargang - no. 26 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van do Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per 'week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 31 jan. 1962 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.tn. Minlm. p. advertentie 4,— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (maximum S regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. .Brieven bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2358 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841(b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg, tel. 2395, Terneuzen. tel. 2116; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. PARAAT TEGEN O.A.S.-AANVALLEN Het Amerikaanse federale bu reau voor de ruimtevaart heeft dinsdag te Cape Canaveral be kendgemaakt dat de lancering van ruimteman-in-spé John Glenn tot dinsdag 13 februari is uitgesteld. „Echo" weer te zien De kunstmaandienst van de sterrewacht in Utrecht deelt mede dat de Amerikaanse bal lonsatelliet Echo op het ogen blik weer in de avonduren te zien is op de volgende tijden: 31 jan. 20.00 en 22.00 uur, 1 fe bruari 19.15 en 21.11 uur, 2 febr. 20.25 en 22.20 uur, 3 febr. 19.39 en 21.35 uur. De satelliet gaat van west naar oost aan de zuidelijke hemel. Tijdens de latere omlopen kan men hem in de .aardsehaduw zien verdwijnen. Twaalfjarige jongen door ijs gezakt en verdronken Te Eibergen is dinsdag een jongen, de 12-jarige Herman H. W. Heinen, door het ijs gezakt en verdronken. Hij was tussen de middag met twee vriendjes aan het. spelen bij een ge meentelijke zandkuil, waarin een hoe veelheid water stond, bedekt met een dun laagje jjs. Toen de jongens zich op het dunne ijs waagden, zakte een van hen er door. Bij een poging zijn vriendje te redden, zakte Herman eveneens door het ijs en verdween onder water. Zijn vriendje wist zich te redden. Na ge ruime tijd dreggen werd het stoffe lijk overschot van de jongen gevon den. De Franse regering beeft dinsdag dertig eskadrons van de mo biele colonne naar Parijs gezonden. Voor de verdediging van centrum en voorsteden tegen eventuele acties van reclits-extre- mistische zijde beschikt de hoofdstedelijke politiechef Maurice Papon momenteel over meer dan 29.600 man. Tevoren hadden welingelichte zegslieden verklaard dat een akkoord tussen Frankrijk en de Algerijnse moslimrebellen in ziclit is. Zij voeg den hieraan echter toe dat de mogelijke sluiting van een bestand zeker nog vijf weken van geheime besprekingen zal vergen. De Franse regering is kennelijk op haar hoede voor eventuele wanhopige pogingen van liet geheime leger van de O.A.S. om op het laatste moment nog een nieuwe opstand tegen president De Gaulle te ontketenen. De geruchten, als zou de O.A.S. een staats greep voorbereiden, zijn de laatste weken niet van de lucht. Dinsdagochtend is in Den Haag een dame met liaar Dafje in het Smidswater gereden. Een voorbijganger heeft haar uit de auto gered. Samen hebben zij korte tijd op het dak van de wagen vertoefd. Foto: de on for- tuinlijke automobiliste klimt via de ladder van de brand weer naar de waJlekantterwijl haar redder op het I autodak toekijkt. De Franse bewindvoerders gaven de politie instructies zonder meer het vuur te openen op eventuele aanval lers en personen of voertuigen die be velen om halt te houden zouden ne geren. Deze maatregelen geven aan dat de regering-De Gaulle ondanks haar uiterlijke optimisme op alles voorbereid. Regeringsfunctionarissen achten het 't meest voor de hand liggend, dat de O.A.S., zodra een bestand tussen Frankrijk en de F.L.N. is gesloten Algiers, Oran en andere sleutelposten in Algerije zou bezetten en tegelijker tijd een poging zou doen om president De Gaulle van het leven te beroven en de macht in Frankrijk over te ne- ii. Explosieven Tenminste achttien slachtoffers zijn gisteren dóór de politie en de brand weer van Algiers geborgen uit de STEMMING IN VEILIGHEIDSRAAD Zorin beschuldigt voorzitter Dean De Veiligheidsraad heeft dinsdag Russische protesten genegeerd en zijn zitting verdaagd zonder het Russisch verzoek om een nieuw debat over Kongo te overwegen. Het voorstel tot verdaging werd in gediend door de Amerikaan Adlai Stevenson. Het werd aangenomen met zeven tegen twee stemmen, bij twee onthoudingen. Tegen stemden Rusland en Roemenië. Ghana on Egypte onthielden zich van stem ming. De Engelsman sir Patrick Dean, die deze maand voorzitter van de raad is, wilde de motie van Stevenson in stemming brengen, maar de Rus Zo rin kwam tussenbeide. Opgewonden vroeg Zorin het woord op een punt van orde. Dean stemde toe. Zorin be schuldigde Dean toen van schending van de procedure-regels. Zorin stelde dat de raad niet over verdaging kon stemmen zonder aanneming van de agenda te overwegen. In dit geval was de agenda het Russische voor stel een nieuw debat over Kongo Ic houden. Doch Dean hield vol dat de motie van Stevenson onmiddellijk in stem ming moest komen. Zorin bestreed deze uitspraak, doch de president werd met 72 in het gelijk gesteld. VOORSCHOTTEN VOOR GEPENSIONEERDEN Verschenen is een wetsontwerp, hou dende machtiging tot het verstrekken van voorschotten aan gepensioneer den in 1962, in afwachting van de totstandkoming der wettelijke voor zieningen inzake nadere maatregelen ten aanzien van overheidspensioencn bij samenloop met pensioenen krach tens de algemene weduwen- cn we zenwet en in verband mét de huur verhogingen per 1 augustus 1957 en 1 april 1960. Hiermee is naar schat ting f 80 miljoen gemoeid. De f 80 miljoen zijn reeds in de begrotings raming 1962 opgenomen. Soortgelijke voorschotten werden ook reeds in 1961 verstrekt. Amerikaanse kernproef Op de proefterreine» van Nevada is maandag een ondergrondse kernex plosie van geringe kracht teweegge bracht. Dit beeft de Amerikaanse commissie voor kernenergie te Wash ington bekendgemaakt. Insinuatie Bij zijn betoog dat een debat niet werd gewenst, bad Stevenson op boodschappen van de Kongolese pre mier Adoela en van de conferentie van Afrikaanse leiders in Nigerië ge wezen. Zorin antwoordde dat deze boodschappen niets met de zaak uit staande hadden. Als de Afrikanen de Rnssische redenen zouden kennen, zouden zij het Russische verzoek steunen. Voorts insinueerde Zorin dat Steven son en Dean elkaar steunden. De Rus stelde dat Dean, als voorzitter van de raad, onbevooroordeeld diende te zijn. Maar na een uur heen en weer pra ten, kwam het toch tot stemmen over de uitspraak van Dean en de motie van Stevenson met een voor Zorin negatief resultaat. ruïne van wat eens het hoofdkwar tier was van de ondergrondse Franse organisatie, die de O.A.S. bestrijdt. Met grote hefkranen was men de ge hele dag in de weer om liet puin te ruimen van de in Moorse stijl ge bouwde villa van drie verdiepingen, die in de Algierse wijk El Biar was gelegen. Hoewel de politie het gebied rond de villa geheel had afg'ezet, werd be kend, dat er behalve do achttien do den nog achttien anderen zijn ge wond. Intussen duren de vijandelijkheden tussen de Europese en Algerijnse ter roristen voort. Volgens de politie zijn de explosieveu in een krat met drukkersmateriaal het gebouw binnengekomen. De poli tie neemt aan, dat de springstof is ontploft toen de krat clóor de be- wonevs van de villa werd geopend. De klap van de ontploffing was zo zwaar, dat verscheidene andere hui zen in de wijk, waar. overwegend mos lims wonen, ernstig werden bescha digd. Twee auto's die in de tuin van de villa waren geparkeerd, werden vernield. Weerzien na I veertig jaar Carmelo Conté, 62, en zijn vrouw Maria, 63, zagen elkaar in Sydney voor het eerst in veertig jaar. Twee jaar na hun huwelijk op Sicilië in 1920 be sloot Carmelo naar Australië te emigreren. Maria vond dat zij haar zieke moeder niet alleen kon laten en bleef achter. S Zij konden niet met elkaar,cor- B responderen omdat Carmelo niet kon schrijven maar hij zond wel foto's. Hun dochter, die na Carmelo's vertrek naar Australië werd geboren, groeide op, trouwde en kreeg zeven kin deren. Maria's moeder stierf in 1958 maar het duurde nog vier jaar voordat de inmiddels 59- jarige vrouw genoeg geld voor de overtocht bijeen had ge- 5 spaard. ftahtlijH j iininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiHiiiiiii Kroonprins geboren in Jordanië Radio Amman heeft gistermorgen meegedeeld, dat de echtgenote van koning Hoessein van Jorda nië, Moena- al-Hoessein, oin vier uur gisteren is bevallen van een zoon. De zoon en troonopvolger zal de naam Abdoellah, naar de ver moorde grootvader van koning Hoessein, krijgen. De jonge prins woog bij de ge boorte 4.08 kg. Ter ere van de geboorte van 's ko- nings eerste zoon vierde heel Jor danië gisteren feest. Dr. Showkat Sati, de koninklijke lijf arts, deelde mede dat de 21-jarige prinses ën haar zoon het beiden uitstekend maakten. Hoessein en zijn prinses, die de doch ter is van een kolonel van het Britse leger, W. P. Gardiner, tra- den 25 mei j.l. in het huwelijk. Eenentwintig saluutschoten kondig den de geboorte van de kroonprins aan, waarna een dag van natio nale vreugde werd geproclameerd. Tankboot bij Australië doormidden gebroken De 9676 ton metende Liberiaanse tankboot „Bridgewater" is gisteren 360 km uit de Westaustralische kust in een plotselinge storm doormidden gebroken. Alle 32 bemanningsleden zijn aan boord van de Italiaanse tanker „Eli- os" genomen. Slechts één lid der be manning had licht letsel opgelopen. De beide delen van de „Bridgewater" drijven nog rond, op een afstand van 25 km. Men denkt dat het voorstuk spoedig zal zinken. S is het 100 jaar geleden, S g dat het tweede kabinet Thor- g §becke aan het bewind kwam. g Dit kabinet schafte onder meer S S de slavernij in West-Indië af S pn mflfl.kfp rif anntctf mnp-pliik SI Woningbouw: „bottle-neck" van Zeelands ontwikkeling GEDEPUTEERDE STATEN zijn op dit ogenblik „gema tigd-optimistisch" inzake de kansen voor de Oosterschel debrug. Dit verklaarde gis termorgen de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot bij de ope ning van de statenvergade ring in een korte nieuwjaars rede. Hij herinnerde aan de bespreking, die een deputatie uit Gedeputeerde Staten on langs lieeft gehad met enkele ministers, welke bespreking inmiddels is gevolgd door overleg op ambtelijk niveau. De commissaris kondigde aan, dat de Staten bijeen zul len worden geroepen zodra definitieve mededelingen in zake de brug mogelijk zijn. „Als ons optimisme bewaar heid wordt, is er immers een vergadering nodig om U ver dere voorstellen inzake dit project voor te leggen. Indien ons optimisme niet bewaar heid zou worden, dan toch is er een extra-vergadering noodzakelijk om volledige opening van zaken te geven". De commissaris ging in zijn nieuw jaarsrede vooral in op de woning- bouwsituatie in Zeeland, die hij dc „bottle-neck voor Zeelands ont wikkeling" noemde. „Het is droevig dat in de wel vaartstaat Nederland nog al- tjjd een van do belangrijkste menselijke behoeften name lijk die aan woonruimte op de bon is. Zelfs is er vergele ken bij vorig jaar sprake van een sterkere rantsoenering", zo zei de commissaris. In dit verband wees hij op d« be perkingen in de sector premie- bouw. welke beperkingen weer een toeneming in de vrije sector lot gevolg hebben. Echter: er zijn voor Zeeland slechts tweehonderd „vrije" woningen beschikbaar. Hoewel de verdeling daarvan niet tot de taak van het provinciaal bestuur behoort, wilde de commis saris toch op enkele aspecten van deze distributie ingaan. Wanneer men zich namelijk bij de toewij zing van deze tweehonderd vrije panden op het standpunt stelt, dat zij bestemd zijn voor mensen, die dè woning zélf willen bewo nen, dan blijft er niets over voor de recreatiebouw zoals bijvoor beeld bungalows e.d. in de kustge- meenten. Verscheidene van deze gemeenten hebben echter ten be hoeve van de recreatiebouw grote terreinen bouwrijp doen maken, welke gronden nu bij het uitblij- Nieuwjaarsrede van commissaris der koningin /WVWVVVVWVVWS^VV^N ven van woningbouw aanzienlijke nadelige saldi zullen opleveren, o.m. door renteverlies. Maar bo vendien is deze bewuste gang van zaken funest voor de aannemers in de bewuste plaatsen: hun bouw capaciteit wordt niet benut met alle gevolgen van dien, o.a. het af vloeien van bouwvakarbeiders. Wat het contingent woningwet woningen betreft erkende de com missaris, dat bjj de toewijzing aan Zeeland niet uitsluitend rekening was gehouden met het statistisch woningtekort: er zijn enkele cor recties ten gunste aangebracht. Toch zal de verdeling grote moeï- 'ijkheden met zich meebrengen, Ie meer omdat het vermoedelijk niet mogelijk zal zijn coupures van twee woningen toe te wijzen dit zal drie moeten worden. Maar dat betekent weer, dat liet aantal gemeenten dat voor toewijzing in aanmerking komt, eerder kleiner dan groter zal worden. „De te neur van de statenstukken is wel iswaar dit jaar over het algemeen nogal optimistisch en men ziet ve le zonzijden voor Zeelands toe komst", zei de commissaris, „maar ik meen dat de woningbouw toch wel een ernstige schaduwzijde op levert!" De commissaris maakte voorts nog enkele opmerkingen over de beheersvorm van het Sloe. De be spreking daarover met Haagse departementale instanties zal half- februari worden gehouden. Het college heeft echter ten aanzien van sommige zaken o.a. het spoorwegtracé voor Sloehaven reeds allerlei zaken verricht, die strikt genomen niet tot de compe tentie van het provinciaal bestuur behoren, maar tot die van een be heersvorm van het Sloegebied. De commissaris hoopte, dat in de ko mende extra-vergadering ook over •deze beheersvorm nadere medede lingen gedaan zouden kunnen wor den. Er zal dan tevens afscheid kunnen worden genomen van de stalen in hun huidige samenstel ling: „De afscheidssymfonie be hoeft dus vandaag nog niet te worden uitgevoerdzei hrj. (Voor het verdere verslag van de slatenzitting zie pagina 9). Grote gebeurtenissen werpen hun schaduwen vooruit: laten we deze gemeenplaats nog maar eens gebruiken en wel ditmaal ter inleiding van een korte beschouwing over de eerste dag van de openbare statenvergadering. En dé grote ge beurtenis, waarop wij hier doelen, is de komende verkiezing voor de pro vinciale staten. Op meer dan één wijze was de schaduw daarvan merk baar, in de eerste plaats namelijk doordat er op werd gezinspeeld dat het de laatste maal van deze zittings periode was, dat de provinciale be groting aan de orde kwam, in de tweede plaats door de inhoud van de algemene beschouwingen. Overigens is er tengevolge van de overla den agenda nog maar één fractievoorzitter aan het woord ge weest, maar het was juist zijn be toog, dat een preludium vormde voor de komende verkiezingen. Die ene fractievoorzitter was de heer L. P. van Oorschot van de P.v.d.A. Voor de laatste maal trad hij in het poli tieke strijdperk hij zal zich niet herkiesbaar stellen en daarbij gaf hij nog weer eens een treffelijk staal van een „ouderwetse" algemene beschouwing. Een beschouwing met vuur en geestdrift voorgedragen. Maar de heer Van Oorschot kwam daarbij in een positie Je verkeren, die hem dwong ver buiten de grenzen van zijn eigen provincie te gaan. Want hij sprak als fractievoorzitter van een partij, die gewestelijk een gouvernementele verantwoordelijk heid draagt, doch die in nationaal verband oppositie voert. En daardoor was zijn betoog in velerlei opzicht slechts secundair op Zeeland afge stemd en primair op de daden van het kabinet-De Quay. De kritiek van de heer Van Oorschot was niet mals: de ministers Van Aartsen (woning bouw), Korthals (waterstaat) en To- xopeus (grenswijzigingen) kwamen er maar héél slecht af. Men moet erkennen: de heer Van Oorschot kon dc weg van het Binnenhof naar Zee land altijd weer wel vinden, vooral omdat de drie genoemde bewindslie den portefeuilles beheren waarmee Zeeland nog wel eens te maken heeft. Maar het regeringsbeleid werd toch voornamelijk beoordeeld aan de hand van het veer Kruiningen-Perkpolder, het lange wachten rond de Ooster scheldebrug, de woningtoewijzing aan Zeeland cn de herindeling van Wal cheren. Op dat laatste punt gekomen be gaf de heer Van Oorschot zich op een slap koord en slechts door behendig manoeuvreren kon hij zich in evenwicht houden. Wat was namelijk het geval? Hij lanceerde een scherpe aanval op het beleid van de heer Toxopeus inzake diens om mezwaai rond de aanvankelijke voorgenomen opheffing van Souburg en herinnerde in dit verband aan de scherpe woorden van burgemeester Van Hall van Amsterdam over de kwestie Brjlermeer, eveneens aan het adres van de minister van binnen landse zaken. Op dat moment echter klonk er geroep uit de Staten, dat deze opmerkingen niet in de Zeeuw se Statenzaal, maar in het parle ment thuishoorden. Toen bleek even wel, dat de heer Van Oorschot juist aan de overkant van zijn slappe koord was aangekomen: deze politie ke acrobatiek was hem gelukt zonder van het koord te vallen. Maar dit aUes zal er zonder enige twijfel toe leiden, dat de andere fractievoorzit ters, die vandaag aan het woord ko men, het er niet bij zullen laten zit ten, zeker niet omdat enkele fractie voorzitters in hun kwaliteit als ka merlid rechtstreeks door de P.v.d.A.- spreker werden geattaqueerd. Er zul len dus vandaag nog wel wat politie ke zevenklappers en voetzoekers in de Statenzaal de lucht ingaan. Uit respect voor de statenleden laten we de vergelijking met „gillende keukenmeiden" maar rusten. Het woord „verkiezings-preludium" is zoveel stemmiger... Er is één punt, waarop wij van daag nog de aandacht willen vestigen omdat het niet uitge sloten is, dat het vandaag nog maals aan de orde komt bij de begro tingsbehandeling. Wij bedoelen de Zeeuwse Prijs. Gisteren kwam vast te staan zoals ook al was geble ken uit de begrotingsbrief dat Gedeputeerden geen behoefte hebben aan een periodiek advies inzake de Zeeuwse Prijs, zeker niet van een zo grote instelling als de Zeeuwse Culturele Adviesraad. Dat laatste kunnen wij begrijpen: een dergelijk advies moet van een kleine commis sie komen. Maar toch is het niet dui delijk. waarom het college ook zulk een advies afwijst en waarom het voorts tegen reglementering is. Bij de aankoop van beeldende kunst word toch ook advies gevraagd? Wij hebben vroeger eens gepleit voor uitbreiding en reglementering van deze prijs: uitbreiding in die zin, dét naast de bestaande Zeeuwse Prijs jaarlijks enkele stipendia worden verstrekt met name voor jongere kunstenaars. Voor hen zou iets ge daan moeten worden omdat de Zeeuwse Prijs meestal komt nadat een groot deel van een werkzaam leven achter de rug is. In dat geval echter zou een goede reglementering nodig zijn. Het is dit punt. dat wij nog gaarne ter overweging willen aanbevelen. g De elf door de Katangaanse autoritei ten vrijgelaten Zweedse V.N.-militairen hebben verklaard, dat ly tijdens hun ge vangenschap goed behandeld zijn. De elf Zweden en vier andere V.N.-militairen werden, in ruil voor 33 Katangaanse krijgsgevangenen, aan de Verenigde Na ties overgedragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1