„mij slopen ze geestelijk" AMSTERDAMSCHE BANK A.N.M.B. BEZORGD OVER C.A.O. KLEIN-METAAL DINSDAG 30 JANUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Minister zou prijsverlaging wensen De Algemene Nederlandse Metaalbe- drijfsbond heeft gisteren mededelin gen gedaan over de gang van zaken met de bij rijksbemiddelaars inge diende loonvoorstellen voor de kleine metaalnijverheid en zijn ontevreden heid doen blijken over de houding, die de Stichting van de Arbeid te genover deze voorstellen heeft inge nomen. Voordat liet „akkoord van oud-Was senaar" was gesloten, zo werd mee gedeeld, heeft het kleine metaalbe drijf bij het college van rijksbemid delaars voorstellen ingediend, die on der meer inhielden een loonsverho ging van tien cent per uur op 1 ja nuari 1962 en van nog eens vijf cent per uur op 1 april 1962. De bedoe ling daarvan was, zo snel mogelijk te komen tot een gelijkstelling van de kleine metaalnijverheid met de grote metaalindustrie. Enkele andere punten uit deze voorstellen waren wijziging van de gemeenteklassen indeling, mede om een betere aan sluiting daarvan bq „groot-metaal" te krijgen en het scheppen van de mogelijkheid om op tydlonen een toe slag te geven van maximaal 7Vs procent (thans is het maximum 5 procent). Verder wilde men de be- drijfstaksgewijze werkclassificatie. in een aantal takken van de kleine metaalnijverheid reeds bekend, nu ook in enige andere takken van deze nijverheid invoeren. Na het „akkoord van oud-Wasse naar" hebben partijen bij de C.A.O. zich erover beraden welke matiging in de bij rijksbemidde laars ingediende loonvoorstellen daardoor nodig werd. De voorstel len werden zodanig gewijzigd, dat de loonsverhoging van tien cent op 1 februari 1962 en de loons verhoging van vijf cent op 1 ok tober 1962 zou ingaan. De gel digheidsduur van de C.A.O. zou dezelfde blijven, namelijk één en een kwart jaar, van 1 januari 1962 tot 1 april 1963. Het is de A.N.M.B., naar ons door die bond werd meegedeeld, nu ge bleken dat het advies van de Stich ting van de Arbeid over de gewijzig de loonvoorstellen niet gunstig is ge weest. Het bondsbestuur is daardoor ten zeerste verontrust. Het meent dat de loonvoorstellen, die in laatste instantie zijn ingediend, in voldoende mate rekening houden met de be sluiten van oud-Wassenaar. Boven dien, aldus het bestuur van de A.N. M.B., bleek dat. op de dag waarop de Stichting van de Arbeid de loon voorstellen besprak, minister De (Advertentie) Pous met de werkgevers in de kleine metaalnijverheid een bespreking had over de prijzen. Naar de A.N.M.B. verder meedeelde zou daarbij vol gens geruchten zijn gebleken dat de minister, op grond van het feit dat de loonvoorstellen gematigd zijn en omdat de produktiviteit in de kleine metaalnijverheid boven het gemid delde is gestegen, een belangrijke prijsverlaging verwacht. Volgens de bedoelde geruchten zou hij die prijs verlaging ook als voorwaarde heb ben gesteld voor een goedkeuring van de loonvoorstellen door rijksbe middelaars. Het bestuur van de A.N. M.B. acht dit in flagrante strijd met de afspraken, die bij het ingaan van de tweede fase van de vrijere loon politiek zijn gemaakt. Bij deze af spraken is, aldus de A.N.M.B., uit drukkelijk gesteld dat prijzenbespre- kingen zouden worden gehouden voordat werkgevers zich aan bepaal de loonsverhogingen zouden binden. Het bestuur van de A.N.M.B. meent- dat voor de kleine metaalnijverheid alleen een C.A.O. kan worden aan gegaan, waarin op bevredigende wjj- ze rekening is gehouden met de voor stellen, zoals ze in laatste instantie zijn ingediend. De A.NAI.B. zal over deze zaak op korte termijn contact opnemen met de bij K.A.B. en C.N.V. aangesloten zusterorganisaties. De A.N.M.B. behoort zelf tot het N.V.V. Poolse volksdansgroep „Krakus" tien jaar op de planken De door Poolse ballingen gevormde amateur-volksdansgroep „Krakus", die reeds vele Poolse en Pools-Neder- landse feesten, avonden en bijeenkom sten met Poolse dans, zang, kleur en ritme heeft opgeluisterd, vierde het afgelopen weekeinde het tienjarig be staan. De feestelijke bijeenkomst werd gehouden te Den Haag in theater „Custodia." De Poolse volksdansgroep ..Krakus" werd opgericht in januari 1952 op het initiatief van de kring „Den Haag" van de Poolse rooms-katholieke ver enigingen in Nederland. De algehele leiding werd gelegd in handen van de Poolse oudstryder. de heer L. Zajac, die in Leiden het be roep van banketbakker uitoefent, maar die daarnaast of liever ge zegd in de eerste plaats een lief hebber en deskundige is van de Poolse dans en volkszang. Aan hem is het dan ook met name te danken, dat' de Poolse volksdans groep „Krakus" in het begin slechts vier paren tellende thans uit 25 actieve leden bestaat en dat zij is ge worden tot een amateur-gezelschap dat er zijn mag; en dat het beste wat in het Poolse volk leeft, weet te ver tolken. De dans en de zang van de mannen zijn krachtig, die van de meis jes en vrouwen bevallig, buitengewoon opgewekt, maar nergens extreem, ge wild pikant of tegen dc goede toon. De eerlijke ongekunstelde levens poëzie. die van dit r gezelschap uil- slraait, spreekt met name het Neder landse publiek bijzonder aan. Het mag ook worden geconstateerd, dat de Poolse volksdansgroep „Kra kus" uit Den Haag (ondanks de te korten die zij als amateur-gezelschap nu eenmaal heeft) tijdens het tien jarig bestaan veel heeft bijgedragen lot het uitdragen van de Poolse cul tuur in het algemeen en van de rijke Poolse folklore in het byzonder. Marinus van de Marei sloopt schepen. Aan de zuidkust van Duivelandin en om het oude haventje van Viane. Op de slikken onder de Duivelandse wal tegenover Tholenop de sompige oever langs het Keeten oude schepen met hur in zand gevaren. Bij eb lig gen ze gekanteld op de slik ken.als loggevermoeide beesten na een grote reis. Hun reis is ten einde: bij de haven staan de mannen van Marinus van de Mareize hebben grote hamers, sleu tels en snijbranders. Later liggen de schepen op het havenplateau: opgetas te huidplaten naast ankers, een oude scheepsbel, een paar verveloze luchtkokers, die wat melancholiek boven het schroot uitsteken. Mari nus van de Marei sloopt schepen. Het bedrijfje lijkt goed te marcheren. Maar hij zegt: Persoonlijke Leningen PIJLERS VOOR DE OVERBRUGGING VAN UW BIJZONDERE UITGAVENI ■PERSOONLIJKE LENINGEN worden verstrekt door financiering? maatschappij MAHUK05 Voor privé-doeleinden kunnen dooreen PERSOONLIJKE LENING •op voordelige voorwaarden gelden worden aangetrokken. Een PER SOONLIJKE LENING ts de mo- derrie vorm van een verantwoordo credletverfenïrg, waarbij direct contant geM beschikbaar komt. Inlichtingen bij de Mahuko vestigingen In alle kantoren van de Meer dan 245 kantoren in Nederland DE VEERTIGJARIGE Van de Marei heeft zijn bedrijfje langzaam opgebouwd. In 1952 kwam hij voor bet eerst voor langere tijd naar Zeeland. Met vrouw en kinderen woon de hij toen op het binnenschip „Adma". De „Adma" koos een ligplaats bij Bruinisse. Van de Marei lichtte Duitse landings- boten, die door de geallieerden bij Bruinisse in de grond waren geboord. Bergingswerk. Twee jaar later een volgende stap. Van de Marei koopt de 30-tons drijvende bok „Jonathan". In hetzelfde jaar kan hij het huis aan de haven van Viane kopen. Voor de „Jonathan" is er plaats in het haventje. De wrakken, erfenis van de tweede wereldoorlog, -raken op. Hier en daar licht Van de Marei een scheepje. Wat particulier werk, zoals het wisselen van de sluisdeuren in Veere en Vlissingen. Opruimen van de oude tramsteiger bij Anna-Jacobapolder, het plaatsen van de motor voor de sluis in de Zandkreekdam. Duiveland redeneert: de zaken gaan goed en nu doen we er maar tweehonderd procent bij. Maar er is een rekest naar liet gemeente bestuur gegaan. De hele midden stand heeft het getekend. Want als de gemeente op haar stand punt blijft staan, vertrekken we, misschien naar Goes, of, als de haven van Stavenisse openblijft, gaan we direct naar Stavenisse. Ik heb al met het gemeentebe stuur gesproken. Daar krijg ik alle medewerking". Een rekest. Van der Mareis bedrijf is niet groot. In een drukke tijd hebben er eens zeventien mensen gewerkt. Nu zijn het er acht. „Verleden jaar kwam er een klap in het schroot. De prijzen zijn ge daald". yan die acht mensen zijn er vier „vreemd" de overige vier: groot vader Van de Marei, Van dë Ma- rel zelf en zijn beide zoons. Hoe klein het bedrijf ook is: de Dui velandse middenstand wil het graag in de gemeente houden. Van cle Marei is een goed afnemer - olie, benzine, gereedschappen en soms ook is er werk uit te besteden, bij de smid, in een ga rage. Marinus van de Marei vindt het weinig correct, wat de gemeente Duiveland nu doet: een door het voormalige gemeentebestuurvan Ouwerkerk afgesloten overeen komst negeren. „Ik heb me verstaan met Gedepu teerde Staten, met een advocaat, maar het schijnt te kunnen Of er rechtsgrond voor is „Het schijnt te kunnen, omdat Allemaal „bakkewerk". De werkzaamheden groeieu uit. Hij begint kleine scheepjes te kopen om zelf te slopen. Een gesprek met het gemeentebestuur van Ouwer kerk over het pachten van haven en haveuplateau. Men komt tot een overeenkomst. Van de Marei vertelt. „We gingen die overeenkomst in april 1959 aan voor de duur van tien jaar. Voor twaalfhonderd gulden per jaar. En dat was voor mij natuurlijk een zekerheid, een geruststelling, dat ik voor tien ja ren onder dak was. Het was een basis om een sloperij op te zetten. Een groter bedrag kón ik er niet voor uittrekken. Je moet in een jong bedrijf veel investeren, dat is te begrijpen. Maar nu beu ik de dupe geworden van de samenvoeging. Ouwerkerk bestaat als gemeente niet meer. Het. is met Nieuwerkerk en Oos- terland Duiveland geworden. Ik kreeg een brief van het nieuwe gemeentebestuur. Of ik maar 3500 per jaar wil betalen. VAN DE MAREL: ....slopend bestaan.... toen de schepen in Engeland aan hun laatste reis begonnen. In zijn huis bij het haventje, voor hem op tafel, knipsels uit Engelse kranten: de „Wydale", de laatste stoomdrifter naar de sloper. Zo werkt Van de Marei: in Enge land sloopschepen kopen, zelf naar Viane varen met zijn zoons slopen en het schroot in Nederland verkopen. Tientallen van die tochten over de Noordzee heeft hij al gemaakt, vaak met achter een sloopschip een nog ouder sloopschip, dat op eigen kracht niet meer varen kan. Aanvankelijk kocht Van de Marei zijn sloopschepen in eigen land. „Maar dat kostte sleeploon. Toen dacht ik, dat moeten we verande ren. We gaan zelf naar Engeland. Kopen en zelf naar hier varen. Ik kon geen woord Engels, maar ik dacht 'k heb m'n portemonnee bij me en dan verstaan ze je overal. Ik heb èr goede vrienden gekregen en met het Engels kan ik nu aardig overweg. Engeland zit vol oude stoomsche pen. Maar verleden jaar viel er een klap. In België ligt drie-kwart van de scheepssloperijen stil en ook in ons land is het werk hier en daar neergelegd. Dat komt doordat een grote Engelse sloperij met subsidie van de staat werkt. Daar is niet tegen te concurreren. Omdat ik de schepen zelf haal, gaat het nog. Maar het ergste is Dan begint Van de Marei zijn verhaal over Ouwerkerk, Duiveland en het verontrus te polderbestuur. „En het mooiste is", laat hij er nog op volgen, „het stuk slik hier heb ik van de Do meinen gepacht voor twintig jaar. Dat is het Rijk. En dacht U dat ze dat gedaan hadden, als rijks waterstaat voor de dijk vreesde?" Marinus van de Marei, in Naald wijk geboren als zoon van een schipper, grootgebracht in dc zeil vaart, binnenvaartschipper ge weest en gevaren op zeeslepers als „De Maas" en „Tyne", zet voorlo pig zijn sloperswerk in Viane voort. Met een voor de hand woordspeling: het is een slopend bestaan. Eii Van de Marei wil dat slechts in één betekenis handha ven. Stoomdrifler: vissersvaartuig, iels kleiner dan een trawler. Het bedrijf op liet. havenpldteau van Viane: half-ontluisterde sche pen, kranen en schroot. Geheel boven: de „Wydale" en de Harry Eastick", twee van de laatste Engelse stoomdrïfters op de slikken bij Vianehun reis is ten einde. Foto's P.Z.C.) G.S. destijds de met Ouwerkerk aangegane overeenkomst niet hebben goedgekeurd. Maar het komt ook omdat we enorme te- genwerking hebben van het pol derbestuur. Dat vreest, dat bij storm de schepen op drift en door dc dijk zullen gaan". Wat Van de Marei niet hardop zegt, maar wat men hem kan ho ren denken: „Ze willen me weg- liebben Zonder die woorden uit te spre ken, voorziet hij ze wel van com mentaar. „Het is kortzichtigheid, onbillij- hcid. Als ik 3500.per jaar moet betalen, is het financieel niet verantwoord het bedrijf voort te zetten. Mij slopen ze geestelijk". Slopen. Van maandag tot za terdag klinkt gehamer bij het haventje van Viane. Op de slikken liggen de „Wydale" en de „Harry Eastick", oude, vermoeide dieren in het portaal van het abbatoir. Van de Marei stond aan het roer

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7