Eén Zeeuwse hengstenkeuring in 1963 in Goes of in Axel 'Imum Aliiiiinak jumfrk Brandkastkraak bij Sanbella te Goes VINKEN UIT MIDDELBURG WERDEN WERELDKAMPIOEN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 30 JANUARI 1962 f AdvertentieJ VERGADERING HET NEDERLANDSCHE TREKPAARD Zeeuws-Vlaamse fokkers willen keuring in streek met de meeste hengsten Zal woensdag 7 februari a.s. de laatste Centrale Hengstenkeuring in Goes worden gehouden? Als de Zeeuws-Vlaamse paardenfokkers het voor het zeggen hebben, zal dit inderdaad het geval zijn en zal Axel in 1963 de nieuwe keuringsplaats worden voor de Zeeuwse hengsten. De Zeeuws- Vlaamse paardenfokkers hebben hun gevoelens ten aanzien van de hengstenkeurïngen in de maandagmiddag in „de Prins van Oranje" te Goes gehouden algemene vergadering van de afdeling Zeeland van de Koninklijke vcrenigingg „Het NederI andselie Trekpaard" duidelijk onder woorden gebracht: alles pleit er volgens hen voor om voortaan de verplich te hengstenkenringen vorige week gedurende drie dagen in Goes, Axel en Oostburg gehouden in Axel te houden. Tevoren had de ver gadering zich reeds uitgesproken over een zodanige concentratie van de hengstenkenringen, dat niet alleen de verplichte hengstenkeurïngen op één dag in één plaats zouden worden gehouden, maar dat deze tevens aan de Centrale Hengstenkeuring de kampioenskeuring zou wor den gekoppeld. Gisteren was het zover nog niet om een keus te doen tussen Goes en Axel, want krachtens de statuten van de afdeling Zeeland kan de al gemene vergadering alleen besluiten nemen over punten, die op de agen da staan vermeld. Op de agenda stond slechts het voorstel „bespre king van de verschillende keurin gen..." Op voorstel van de voorzit ter van de afdeling Zeeland, de heer J. Q. C. Lenshoek uit Kloetinge werd besloten het komende najaar een extra vergadering uit te schrijven, waarop over dit voor de Zeeuwse paardenfokkers en met name de hengstenhouders zo belangrijke voor stel zal worden beslist. Deze beslis sing dient genomen te worden door de afgevaardigden van de kringen, hoewel men van Zeeuws-Vlaamse zij de liever de beslissing had overgela ten aan de hengstenhouders zelf. De kringen Oost en West Zeeuwsch- Vlaanderen, waaruit 980 van de in totaal 1759 leden van de afdeling Zeeland komen, beschikken gezamen lijk over 11 stemmen, tegen de ove rige kringen in Zeeland totaal 12 stemmen. Argumenten Verschillende Zeeuws-Vlaamse fokkers brachten een groot aantal argumenten rraar voren, die vol gens hen het houden van één grote keuring in Axel rechtvaardigen. Zij stelden o.m., dat de meeste hengsten in Zeeuwsch-VIaanderen zitten en dat de accommodatie in Axel veel beter is dan in Goes. De heer Al. Serrarens uit Osse- nisse noemde deze wens van de Zeeuws-Vlaamse paardenliefheb bers een gerechtvaardigd en bil lijk verlangen. Hij zei te hopen, dat het bestuur dit ook zal inzien. Deze vei-gadering van de afdeling Zeeland werd o.a. bijgewoond door het erelid, jhr. J. van Vredenburgh, de algemeen voorzitter, de heer J. A. Stols en de algemeen secretaris, de heer J. Oomen. Uit het jaarver slag van de secretaris, de heer J. J. Cappon uit Goes bleek, dat door ver mindering van het ledental in de afdeling het aantal hoofdbestuursle den in 1961 van vijf op vier werd te ruggebracht. Uit eigen beweging stelde de heer Jac. Putter uit Axel zijn hoofdbestuurszetel ter beschik king. Het ledental liep terug van 1928 op 31 december 1960 tot 1759 op 31 december 1961. Met name de terug gang in Zeeuwsch-VIaanderen was vrij groot, namelijk in het oostelijk deel van 669 op 611 en in het weste lijk deel van 432 op 369. De terug gang heeft mede tot gevolg, dat de afdeling Zeeland voortaan slechts zes in plaats van zeven stemgerech tigde afgevaardigden naar de alge mene vergadering van de K.N.N.T. mag zenden. Uit het verslag van de secretaris bleek voorts, dat van een werke- VAN TOT ZWANEN. Sinds enkele maanden hebben enkele wilde zwanen de val op de eerste in laag te Kerkwerve. Het is er blijk baar goed vertoeven voor vogels, want inmiddels is hun aantal geste gen tot 39. Tussen de vele watervo gels zijn de dieren statige verschij ningen die het er kennelijk bijzonder goed naar de zin hebben. VERLICHT. Aan de noordzijde van de Brou- wershavense haven zal een en an der veranderen. Vooral in de avonduren zal de verandering goed te zien zijn, want het gaat om de verlichting. Grondig wordt deze er namelijk verbeterd. Door de P.Z.E.M. zijn drie lichtmasten geplaatst. Er komen er nog drie bij en dat zal alles bij elkaar TWIST.. Gisteren was het toch zo ver. 't. Heeft vrij 1any geduurd, muur tenslotte was het onvermijdelijk. In een klein gezelschap viel het woord „twist" en hoewél er niet onmiddellijk een ge vecht ontstond, liep de twist vrij hoog en hier en daar kon men zélfs van twistziek spreken. Heb jij al getwist?", vroeg een man met het uiterlijk van Oliver Twist. Hij vroeg het aan een man die er uit zag of hij van niets (t)wist, maar dat was een vergissing. Ook hier bedroog de schijn. De man wist er alles van. Van de televisie. Na het zien van een aan de twist gewijde uitzending, had hij getwist dat het een lieve lust was. ..Niks aan", betoogde hij. „Een Icind kan hel. -Ie springt maar icat heen en weer. Gewoon, een paar keer heen en een paai keer weer. En dat is de twist". Men keek hem ongelovig aan. „En jij denkt dat wij dat geloven", stélde een fors gebouwde man, die sterk aan een judo-kampioen deed denken. Dat nu had de man tot op dat ogen blik klaarblijkelijk zonder meer aan genomen. Een kortzichtig standpunt 'dat hij haastig herzag, na het bezien van de judb-man. Hij had een grote fout gemaakt. Hij had de tivist niet ernstig genomen... vooral in de bietentijd een grote verbetering betekenen. Want wil de het bietentransport normaal kunnen doorgaan dan moest al tijd een noodverlichting worden aangebracht. TEENAGER BAL. Het aangekondigde 10 x 10-teen- agerbal te Sluis is zaterdagavond een groot succes geworden. Gespeeld hebben er de „Roekin' Blackshirts" uit Breskens en de „Wild Winds" uit Sluis. Een grote belangstelling was duidelijk waarneembaar en een aardige som kon na afloop van de plezierige avond in het 10 x 10-potjc worden gestort. ONTSPANNINGSAVOND. Ook in Veere viel 10 x 10-drukte waar te nemen. Dat was zater dag waar in het verenigingsge bouw een ontspanningsavond werd georganiseerd door verschillende Veerse amateurs. Burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael opende de bijeenkomst, een bij eenkomst, gevuld met muziek, zang, toneel, declamatie, quiz en een dia-klankspel over Veere. Ook was er een verloting plus gezel lig samenzijn. Opbrengst: 550,-. DRUMBAND. Dat ook Wemeldlnge zaterdag In het 10 x 10-teken stond werd wel duide lijk toen de jeugddrumband vroiyk trommelend door de straten trok. Dat was nog maar het begin, want 's avonds volgde een gezellige avond in het Nederlands Hervormd Jeugdge- bouw. Opgevoerd werd „Deining om de dorpsdokter", een toneelstuk in drie bedrijven door I'. L. van Prooyen-Rogaerds. Spelers waren de tonelisten van „Volksonderwijs" uit Wemeldinge. Muziek werd er ge maakt door de „Strangers". Vandaag op pag. lijk vlotte paardenhandel niet meer kan worden gesproken. Al leen eerste klas fokdieren en be leerde werkpaarden brachten enigszins behoorlijke, zij het be slist geen hoge pry zen óp. Tn het afgelopen najaar lag alle verkoop zo goed als stil. Terwijl vroeger gefokt werd voor fokkerjj en trek kracht, komt thans het grootste deel der fokprodukten op de slachtbank terecht, aldus de se cretaris. Overigens heeft het trekpaard ook het afgelopen vrij natte najaar weer zijn diensten bewezen. De secretaris bepleitte een behoud van dit soort trekkracht voor de boerenbedrijven. Benoemingen Vrij veel tijd namen ook de benoe mingen in beslag. Tot afdelingsbe stuurslid werden benoemd de he ren M. L. M. IJsebaert te Axel, M. de Putter te Axel en J. Overbeeke te Kapelle. In de opengevallen plaat sen van hoofdbestuursleden werden benoemd de heren Iz. de Buck, Grijpskerke en Jos. van Wesemael, Kloosterzande. Voorts werden zes af gevaardigden gekozen voor de alge mene vergadering in Den Haag. Voorzitter Lenshoek bracht dank aan de scheidende bestuursleden M. A. B. Puijlaert. Zuiddorpe. Iz. Groene- wege, Hoedekenskerke en Jac. de Putter, Axel. Ook werden de schei dende bestuursleden in hartelijke be woordingen toegesproken door de oud-secretaris van de afdeling Zee land, de heer A. Cappon. De heer Groenewege sprak een dankwoord. Bij de behandeling van het punt „be spreking agenda algemene vergade ring" werden nog bezwaren aange voerd tegen de voorgenomen verho ging van de dekpremie. De lasten komen to drukken op de hengsten houders en niet op de merriehouders, zoals eigenlijk het geval zou moeten zijn, zo werd betoogd. Opgemerkt werd, dat deze verhoging totaal mee gemoeid 45.000 noodzakelijk is. De algemeen voorzitter, de heer Stols, wees erop, dat als de heffing van 5 per dekking op de heng stenhouders drukt, dit een bewys te meer is. dat deze zich aaneen moe ten sluiten. Pas dan zullen zij op behoorlijke wijze voor hun belangen kunnen opkomen. Deze mening werd door de vergadering onderstreept. Voorts kwam nog ter sprake het cou peerverbod. Men wees erop, dat reeds verschillende processen-verbaal zijn gevallen en dat de kantonrechter in enkele gevallen hoge boetes heeft geëist. Het bestuur van de K.N.V.T. onderneemt nog steeds pogingen om te dezen aanzien tot een bevredigen de regeling te komen. Overigens zo bleek ter vergadering, maken vele fokkers gebruik van de gelegenheid om hun jonge dieren te laten coupe ren in Baarle-Hertog. In dit geval kan het couperen niet strafbaar wor den gesteld. Militair gedood, chauffeur uit Hulst ernstig gewond Vrachtauto uit Terneuzen reed op auto bij Oirschot Een vrachtwagen met aanhangwagen van de firma P. en V. uit Terneuzen en bestuurd door J. R. uit Hulst is maandagmorgen om vjjf voor half acht op de rijksweg 63 in de gemeente Oirschot (N.B.) ingereden op een mi litaire personenauto, die werd voort geduwd door twee militairen en be stuurd door een derde. De bestuurder van de auto. de 24- jarige beroepskorporaal C. Kornet uit Tilburg werd op slag gedood. De vrachtwagenchauffeur werd ernstig gewond in het St. Elisabeth zieken huis in Tilburg opgenomen. Later op de dag is K. naar zijn woning in Hulst overgebracht. Zijn toestand is redelijk. Het ongeval gebeurde in de buurt schap „De Kattenberg". De vracht wagen met aanhangwagen, was met glas van Sas van Gent op weg naar Duitsland. De personenauto en de Sinds korte tijd kan de heer H. de Heer uit Middelburg vier van zijn Australische vinken wereldkampioen noemen. Dit predikaat kregen zijn vinken namelijk op de vogêlivercld- show in Brussel. Op de foto: de heer H. de Heer bij een van zijn vele kooien in zijn woning aan de Nieu we Vlissingseioeg 292. Foto P.Z.CJ Rijksgoedkeuring voor verpleeghuis Goes In februari a.s. kan begonnen wor den met de bouw van het verpleeg huis voor chronische zieken te Goes van de stichting „Rust en verpleeg huizen Midden-Zeeland". Het stich tingsbestuur heeft namelijk bericht ontvangen van het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid, dat de volgende maand gerekend mag worden op het verlenen van rijksgoedkeuring. vrachtwagen met aanhanger kwamen terecht in een greppel langs de weg waar graafwerk wordt verricht voor viaductbouw. De omgekomen militair is vader van 4 kinderen en tijdelijk gelegerd in Eindhoven. De aanhangwagen is naar Eindhoven versleept. De lading kisten en glas van de vrachtauto zal vandaag dinsdag worden overgeladen. OP EXPOSITIE IN BRUSSEL KUNST „Huwelijkslessen" Vlissingen, „Britannia"; Het Rotterdams Toneel. DITMAAL onder auspiciën van het Nutsdepartement Vlissingen, in sa menwerking met de Z.V.U., gaf Het Rotterdams Toneel in „Britannia" maandagavond een opvoering van .Huwelijkslessen". Een jaar geleden fing dit blijspel van Leslie Stevens eveneens in „Britannia", onder au spiciën van de Arbeiderskunstkring. Over het stuk schreven wij toen on der meer: een intelligent ge schreven niemendalletje, met spitse dialogen, een happy end en talrijke geestige vondsten. Hoewel het gege ven een vrij gezochte indruk maakt, wist Stevens zijn idee voldoende op de realiteit gebaseerde feiten mee te geven om het geheel binnen de sfeer van het aanvaardbare te hou den. Anders gezegd: het werd be paald geen klucht zonder meer, maar behield voortdurend de frisse toon, die voor een waarlijk blijspel een eerste vereiste is". Over de opvoering: „Tegen een bij zonder fraai en praktisch decor van Hep van Delft, dat voorzag in ge ringe, snelle changementen, hebben Enny Meunier, Pim Dikkers. Trins Snijders en Jos Knipscheer de „Hu welijkslessen" bijzonder bekwaam ten tonele gevoerd; in het noodzake lijke snelle tempo en met rake type ringen, Een vlotte, vaardige voor stelling van een plezierig stuk". Zo was het ook gisteravond. Met uitzondering dan van de poes. die plotseling in het tweede bedrijf op het toneel verscheen. Die hoorde er echt niet bij. hoewel Pim Dikkers aanvankelijk te loven pogingen in het werk stelde om tc doen alsof en om het incident met een vriendelijk aaitje op te vangen. Trins Snijders evenwel raakte heel begrijpelijk even uit de plooi en eerst nadat Dikkers de poes met een behendig duwtje achter de coulissen had ge werkt én na een spontaan applaus voor Dikkers' improvisatie, herkre gen de „Huwelijkslessen" het oor spronkelijk thema. Het applaus was ovationeel. En echt niet dank zij het optreden van poes. v. B. Parkiet uit Breskens deed er niet voor onder „Jouw lukt ook werkelijk alles". Dik wijls heeft de lieer H. de Heer uit Middelburg (47) dit van vrienden en kennissen te horen gekregen... en op zjjn beurt tegengesproken. Ten onrechte, want dat hem wer kelijk „alles" lukt heeft hij dezer dagen weer eens getoond, toen een stam van vier van zijn Australische vinken het op de tiende Vogelwereldshow in Brus sel tot wereldkampioen bracht. Een prachtig succes, waarmee de heer De Heer bijzonder verguld is. Enige dagen geleden had hij zijn vo gels naar de wereldshow inge stuurd en zondag kreeg hij reeds de verheugende mededeling: „er stopte een auto voor de deur en er stapte een mijnheer uit en toen voelde ik al iets. Je denkt natuur lijk steeds aan je vogeltjes. Hoe zouden ze het maken? Er kan zo vlug iets mee gebeuren. Die mijn heer vroeg toen of ik vogels had op de tentoonstelling en toen ik ja zei, feliciteerde hij me. U bent wereldkampioen zei hij. Ik stond toen wel even te kijken. De eerste reactie van mijn vrouw was, ge lukkig ze leven nog". Zo vertelt de heer De Heer van zijn succes in Brussel, dat voor hem een bekroning vormt van zijn vele zorgen om de vogeltjes groot te brengen. Vijf jaar geleden was hij met deze liefhebberij begonnen. Dè vogelsport kreeg hem zo te pak ken, dat hij thans enkele honder den van deze diertjes heeft in twee grote volières in de tuin en in diversegrote en kleine kooien in dc serre en in de huiskamer. Successen Zijn eerste succes boekte de heer De Hepr op een clubtentoonstelling van de afdeling Vlissingen van de Nederlandse Bond van Vogellief hebbers, waarvan hij lid is. Dat was in 1959. Vervolgens behaalde hij op een provinciale tentoonstel ling in het afgelopen jaar een kampioenschap en in hetzelfde jaar nog eens een kampioenschap met bovendien vijf andere vogels in de pryzen. Dat was op een ex positie in Breskens. Enkele weken terug zag de heer De Heer een inzending op een expo sitie tc IJzendijke weer eens be kroond met een kampioenschap en het laatste succes is dan nu het wereldkampioenschap. Steeds hogerop dus en niet voor niets zeggen daarom vrienden en ken nissen tegen hêm „Jouw lukt ook werkelijk alles". De heer De Heer heeft er maar één antwoord op: „Je moet het natuurlijk serieus aanpakken". Met zijn vogelliefhebberij heeft hij het net zo serieus aangepakt als vroeger met zijn konijnen en zijn tropische vissen. Want ook hier mee wist hij goede resultaten te behalen, die gehonoreerd werden met enkele prachtige prijzen of een kampioenschap. Parkiet Maar ook voor een andere Zeeuw bracht de Vogelwereldshow, die tot 4 februari gehouden wordt in de zalen van het Brussels Cen traal station, een mooi resultaat. De lieer C. Brevet uit Breskens zag hier namelijk één van zijn parkieten eveneens met het predi kaat wereldkampioen onderschei den. Trekpaardententoonstelling op 7 en 8 september Op vrijdag 7 en zaterdag 8 september aanstaande zal in Den Bosch de na tionale trekpaardententoonstelling van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard" worden ge houden. Deze grootse paardenshow is op deze dagen vastgesteld in ver band met verbouwingen aan de vee- markthallen. „Schepen en varen" in de provinciale bibliotheek De mens heeft de zee als een uitda ging beschouwd, die al zeer vroeg in de geschiedenis beantwoord werd met het technisch hulpmiddel schip, Of liet nu met een aantal aan elkaar bevestigde boomstammen was of met het atoomschip, het betekende een overwinning van de menselijke geest. Het zeil vormde in deze tijd een zeer belangrijke fase. Een aantal boeken over schepen en varen wordt tot half februari in de provinciale bibliotheek van Zeeland tentoongesteld. Een keu zelijst van in de bibliotheek aanwe zige boeken over hetzelfde onderwerp is beschikbaar. Voor Zeeuws nieuws zie ook do pagina's 4, 5 en 8. vwvwwwwvwvwwvsw GROTE RAVAGE IN KANTOOR Buit bedroeg slechts f 300 Een schamele buit van nauwelijks f 300 viel één of meer inbrekers in de nacht van zaterdag op zondag in handen, toen zij met grote moeite de brandkast van Sanbella Foundations C.V. te Goes hadden opengebroken. De mannen men neemt aan, dat liet er minstens twee zijn geweest waren blijkbaar zo verbolgen over dit geringe bedrag, dat zij hun woede koelden op het meubilair: toen mon teur De Dreu zondagavond om tien uur de inbraak ontdekte, was het kantoor, waarin de brandkast stond, één grote ravage. Alle laden van de stalen bureaus en kasten waren opengebroken, de inhoud lag ver spreid over de grond. Van de da der (s) ontbreekt tot nu toe elk spoor. De inbrekers hebben zich toegang verschaft via een achterdeur in liet atelier. De ruit van de deur werd in gedrukt, waarna met een enkele be weging de sleutel kon worden omge draaid. Via de werkruimte kwamen zij in het kantoor, waar de brandkast stond. Met een blikschaar tn ander grof materiaal werd een gat ter grootte van een vuist in de brandkast ge maakt. Men heeft èclu niet de indruk gekregen, dat hier vaklui aan het werk zijn geweest. Nadat eenmaal een gat in de deur was gemaakt, konden de dieven ge makkelijk de inhoud grijpen. Het moet echter een grote teleurstelling voor hen zijn geweest, want de brand kast bevatte slechts enkele loonzak jes met nauwelijks ƒ300 totaal. De brandkast dient namelijk meer als bergruimte voor papieren dan als geldbergplaats. Zelfs als de lonen moeten worden uitbetaald, wordt het geld 's morgens van de bank gehaald un 's middags uitbetaald, omdat men geen enkel risico wil lopen. Mogelijk uit wraak of mogelijk in de veronderstelling, dat er toch wel meer was te halen hebben zij alle kasten en laden van bureaus opengebroken, zonder evenwel daarin geld aan te treffen. Alle papieren, die de inbre kers vonden werden nonchalant op de grond gesmeten. Kort nadat de diefstal was ontdekt, waarschuwde de directeur van de C.V. de gemeentepolitie. Deze heeft maandag technische bijstand verkre-, gen van de opsporingsdienst in Den Haag. Reumatiek TO GAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT TOGAL IHELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT FRAAI WINTERWEER. Enkele overdrijvende wolkenvelden, maar ook flinke zonnige perioden. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost. ZON EN MAAN 31 januari Zon op 8.23 Maan op 3.50 onder 17.25 onder 13.06

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2