PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KERNSTOPCONFERENTIE LIEP WEER OP NIETS UIT Stelle: „Russische krokodilletranen" Thant bemiddelt nog steeds tevergeefs Middelburgse Stationsbrug verbindt twee drukste Zeeuwse wegen TSOMBE SLUIT „BLOEDVRIENDSCHAP" MET GHURKA-OFFICIER VERKEERSOPSTOPPING VAN ACHTTIEN KILOMETER Geen topgesprek Berlijn over HOE ZAL DE „BOTTLE-NECK" ZICH STRAKS HOUDEN Onder de maat Vandaag... 205e jaargang - no. 25 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 30 jan. 1962 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minlm. p. advertentie 4r- Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (maximum 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van f 125. .Brieven bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.O., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, teL 2358 (b.g.g. red, 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv.2375); Goes Gr.Markt2, tel. 6140 (b.g.g.red.7853,adv.5213). Oostburg, tel.: Terneuzen. tel. 2116; Zierikzee, red. tel.2425, adm. tel.2i RUSLANDAMERIKA WIL SPIONEREN De Geneefse Iiernstopcoiiferentïe is maandag in een sfeer van totaal gebrek aan overeenstemming op verzoek van de Verenig de Staten voor onbepaalde tijd opgeschort. De Amerikaanse onderhandelaar, Charles C. Stelle, verklaarde kort voor liet einde van de 353ste zitting dat er geen „verstandiger keus" bestond dan de besprekingen te staken totdat „een gemeen schappelijke basis voor onderhandelingen" zou zijn hervonden. Tevoren had hij gezegd dat de Russen „krokodilletranen" vergoten over het feit dat Amerika zijn kernproeven had hervat. Stelle's communistische collega Tsarapkïn zei na afloop van de zitting, die twee uur en twintig minuten in beslag had genomen „het westen heeft de conferentie schipbreuk doen lijden. Het heeft voor ons geen zin meer om hier te blijven". Nieuw-Guinearaad bevoegd tot advies zelfbeschikking De Nieuw-Guinearaad is een vol waardige volksvertegenwoordiging in eigen sfeer van Nederlands Nieuw- Guinea. Minister Toxopeus gaat van dit standpunt uit in zijn memorie van antwoord op de begroting voor Nieuw-Guinea 1962. De raad, aldus de minister, is in meerderheid gekozen en bestaat voor het grootste deel uit Papoea's. Boven dien heeft hij een volledige medewet gevende taak in eigen aangelegenhe den en de belangrijkste parlemen taire rechten. De raad is een werke lijke volksvertegenwoordiging met een adviserende taaie inzake bevoegd heden van de Nederlandse wetgfever (wetten en algemene maatregelen van bestuur) en voorlopig nog i— met betrekking tot de begroting van het rijksdeel. President Tsjombe en kolonel Mitra, commandant van het In dische Ghurka-regiment der V.N. in Elisabetlistad hebben zondagavond „bloedvriend schap" gesloten. De plechtig heid vond plaats na een diner dat de Indische kolonel de Ka- tangaanse president aanbood. Mitra overhandigde Tsjombe een Ghurka-dolk waarmee hij zich een snee in de pols had gegeven en waarvan het lem met bebloed was. De president gaf zich vervolgens eveneens een snee in de pols onder geestdriftige toejuichingen van de Indische genodigden. Een recente foto van H.K.H. Prinses Beatrix, die morgen haar 24ste ver jaardag hoopt te vieren. (Foto Max Koot) Spoorwegongevallenraad sprak over „Harmeien" Gisteren heeft de spoorweg-ongeval lenraad vergaderd. Hoewer dat aan vankelijk wel in de bedoeling lag, heeft de raad nog geen besluit kun nen nemen over de datum, waarop, het openbaar onderzoek naar de spoorwegramp bij Harmelcn zal be ginnen. Hij waarschuwde dat het westen de verantwoordelijkheid droeg voor de „ernstige consequenties" die zouden kunnen voortvloeien uit zijn „weige ring om voort te gaan met de po gingen in de richting van een voor beide zijden aanvaardbaar akkoord". De communistische onderhandelaar verwierp het Amerikaanse stand punt dat er geen basis voor verder overleg bestond en noemde de Rus sische voorstellen van 28 november, inzake een moratorium op onder grondse kernproeven zonder controle systeem een juiste ondergrond om een totaale kernstop op uit te bou wen. ,De westelyke mogendheden", aldns Tsarapkin, „hebben bun masker la ten zakken en getoond dat zij niet zozeer interesse hebben in een inspec tiemogelijkheid voor een kernstop, doch uit zijn opeen kaus om mili taire geheimen te vergaren en in de Sowjet-Unie te spioneren". Controle-dekmantel ,Hun zogenaamde internationale controle dient slechts als dekmantel voor hun werkelijke plannen", zo DE KWESTIE NIEUW-GUINEA ging Tsarapkin verder, „het gaat hen echter uitsluitend om het recht hun agenten naar de Sowjet-Unie te mogen zenden". „Toen de Verenigde Staten beseften", aldus Tsarapkin, „dat de Sowjet-Unie dit niet zou accepteren, braken zij zonder ook maar een moment te twijfelen de Geneefse conferentie af". In tegenstelling tot Tsarapkin, die on middellijk na afloop van de zitting een verklaring aflegde, leverden de Britse en Amerikaanse delegatielei ders Sir Michael Wright en Charles Stelle niet direct commentaar. Hun gezichten vertoonden bij het verla ten van de conferentiezaal echtei" sombere trekken. Krokodilletranen Tijdens de zitting- zei Stelle dat de Russen „krokodilletranen" vergoten over het feit dat de Ame rikanen hun proeven met lternwa- •penen hadden hervat cn wees er op dat de Sowjet-Unie „wanneer dit zo uitkomt, vergeet dat een spoedige verwezenlijking van een kernstop in zijn macht ligt". Hij deed een beroep op de Russen om de onderhandelingen op „eerlijke wijze" te hervatten en „hun verwer ping van de reeds aangenomen arti kelen voor een overeenkomst in te ftanthj, '^WWWMMWMWMMWWWJmWMWWWWMWWMMWWMWWWWWMMWWWWWM^ Transito Nederlanders in Japan in 't geding De Nederlandse ambassadeur bij de Verenigde Naties, mr. C. W. A. Schiirmanu, heeft maandag niet se- cretaris-generaal Thant een gesprek van drie kwartier gehad over Nieuw Guinea. Beo Nederlandse woordvoer der zei, dat dit gesprek onderdeel was van de diplomatieke sondering van de zijde van Thant. Uit ingelich te bron is vernomen, dat de bespre kingen die Thant tot dusverre heeft gehad met Indonesische en Neder landse vertegenwoordigers, geen be kroning hebben gevonden. Vier onderzeeboten, die Indonesië van Rusland heeft gekocht, hebben de Poolse haven Gdynia verlaten en zijn op weg naar Indonesië. Dit heeft een woordvoerder van de Indonesi sche marine meegedeeld. De woord voerder zei dat „de Russische on derzeeboten beter zijn dan die, welke Nederland heeft". Nog dit jaar Indonesië is nog steeds van plan Wes telijk Nieuw-Guinea voor het einde van dit jaar aan de Nederlanders te ontworstelen, zo heeft president Soekarno gezegd. Soekarno, die de eerste steen legde voor een gebouw van het Indonesische Rode Kruis, zei dat een Indonesische invasie in Nieuw-Guinea een daad van zelfver dediging zou zijn. Hij deed een beroep op de bevolking bloed voor het Rode Kruis te geven. Hij zei dat een omvangrijke „bloed bank" nodig is voor gevechten die zouden kunnen uitbreken in de kwes- tie-Nieuw-Guinea. Verplaatsing militairen Ambtenaren van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken zijn particulier de mening toegedaan Arbeiders bedolven onder roodgloeiend staal Zeventien mensen zijn zaterdag in Volta Redonda, Brazilië, gedood en acht anderen gewond toen een grote kraan 70 ton roodgloeiend staal op hen liet vallen. Het ongeluk gpheurde doordat de armen van de kraan afbraken. dat Japan weinig kan doen tegen de transito van Nederlandse militairen die op weg zyn naar Nieuw-Guinea, indien de militairen burgerkleren dragen en in het bezit van een pas poort zijn. Doch het ministerie bleek niet be reid een officiële verklaring over deze kwestie uit te geven en wenste zich niet uit te laten over de moge lijkheid dat Indonesië officieel aan Japan zou verzoeken de transito der Nederlandse militairen te verbieden, weerde verkeer van mensen en goe- Wel stelden ambtenaren, dat het lie deren uit Nederland de beweringen der Nederlanders loochenstrafte dat de omstandigheden in het omstreden gebied normaal waren en dat geen versterkingen nodig waren. LONDEN BELEEFDE STAKING De staking van het personeel van de Loudense ondergrondse en de forensentreinen, heeft een verkeerschaos zonder weerga ver oorzaakt. De politie vertelde dit ter illustratie: in een straat was er een opstop ping over een lengte van achttien kilometer. Ruim een miljoen fo rensen gebruikten auto's, taxi's, bussen, scooters, fietsen en hun benen in een meestal vergeefse poging op tijd op hun werk te zijn. „Toen het middaguur al was verstreken, waren nog mensen op weg naar hun werk. Het was toen nog steeds kruipen", zei een functionaris van de Royal Automobile Club. De narigheid met het verkeer was het resultaat van een eendaagse wilde staking van het personeel van de Spoorwegen en de ondergrondse, om loon eisen kracht bij te zetten. Maandagochtend heeft een gesprek van vier uur plaats gehad tassen de perschefs van president Kennedy en premier Kroesjtsjew, resp. Pierre Salinger en Michael Tsjarlamow. Beiden waren in Parijs. Uit diplomatieke bron is vernomen, dat de Rus liet doorschemeren dat Rusland voor het ogenblik geen be langstelling had voor onderhandelin gen tussen oost en west over Berlijn. Voorts kreeg Salinger te horen, dat oud-premier en -minister van bui tenlandse zaken Molotow „politiek dood" is en dat er geen krisis heerst in Moskou. #Oostduitse Ingenieurs en monteurs moeten voortaan, wanneer zij langer dan een half jaar in het buitenland gaan werken, hun vrouw en kinderen onder de zes jaar thuis laten, aldus meldt het informatiebureau „West". Streekvervoer wil halte bij station verplaatsen naar Loskade HOE ZAL DE Middelburgse Stationsbrug zich houden, wan neer gedurende liet vakantie seizoen weer duizenden, tijdens de hoogtijdagen zelfs tiendui zenden automobilisten bun auto's door deze Waleherse „bottle-iieck" moeten wringen op hun tocht naar de hoofdstad of de kust? Veel is er over deze in de afgelopen twee jaar ont stane noodtoestand geschreven, nog meer wordt cr thans over gepraat. Het gemeentebestuur van Middelburg beeft de ver- keersdeskundigen van de A.N. Vlissingen en de rijksweg naar W.B. ingeschakeld om te trach- Goes, ten een aanvaardbare oplossing te vinden; minister Korthals heeft de Zeeuwse kamerleden, toen die de brug bij de behande ling van de waterstaatsbegro- tïng ter sprake brachten, verze kerd begrip te hebben voor de moeilijke situatie en de bewinds man verklaarde de zaak weer in studie te zullen nemen. Dat een oplossing bijzonder dringend is, blijkt onder meer uit verkeers tellingen, die wij over naar de brug leidende wegen verzamel den. Deze cijfers geven aan, dat de Middelburgse Stationsbrug tussen de twee drukst bereden wegen van Zeeland gesitueerd is: tussen de weg Middelburg en naar Vlissingen de brug moest passeren. Het overige verkeer ging naar of kwam uit Middelburg, maar in dit geval moet men er ook nog rekening mee houden, dat een zy het wellicht gering deel toch nog de brug op zijn doorreis pas seert. Uiteraard komt hier ook nog het verkeer van de overige naar Mid delburg leideude wegen by. De cijfers van een morgenuur 9 tot 10 van het verkeer over de Nieuwe Vlissingseweg zijn: to taal 201 auto's, waarvan er rond 120 de brug „namen". De Sta tionsstraat passeerden op dit mo ment van en naar de brug 116 auto's. Het weekdaggemiddelde voor de Nieuwe Vlissingseweg (dus van Mid delburg naar Vlissingen bedraagt rond 4300 auto's, voor de rijksweg waar het verkeer geteld werd tus sen Nieuwland en Middelburg is het gemiddelde iets lager, namelijk 3S00 "auto's per dag. Het verkeer, dat de rijksweg berijdt, moet zo goed als in zijn geheel de Stationsbrug passe ren; welk deel van het verkeer over de Nieuwe Vlissingseweg van of naar i TTJ. Middelburg gaat. dra wel uiL of naar \lissingen Middelburg of de overige delen van het eiland gaat via de Sta- Stationsbrug kon ir. C. Koning hoofdingenieur A voor algemene za ken van de provinciale waterstaat, die ons aan de hand van verkeers tellingen deze cijfers verstrekte niet meedelen. Topuur 56 procent Uit enkele tellingen op verschillende tijdstippen in do afgelopen dagen j bleek ons evenwel, dat gemiddeld j rond 56 proeent van het verkeer van iran een „topuur", dat 's middags van 5 tot 6 uur is indrukwekkender: op de Nieuwe Vlissingseweg 390 auto's in totaal, waarvan er 204 de brug pas seerden, In de Stationsstraat reden gedurende dezelfde „top" 212 auto's naar en van de brug. Deze getallen correspouderen vry nauwkeurig met de gegevens, die de provinciale waterstaat verza melde met de verkeerstellingen in 1960. Gemiddeld passeerden toen (Zie slot pag. 5 kol. 5) Het Vlissingse raadslid Joustra heeft vorige week de P.Z.C. in gebreke gesteld op het stuk van voorlichting inzake restauraties van oude gebouwen. Die voorlich ting was beneden de maat, zo conclu deerde het raadslid en in afkeurende zin bracht hij een recent artikel uit ons blad ter sprake, dat „naar een be paalde mening" zou zijn toegeschre ven, ondanks het „gescherm met uitspraken van enkele bekende archi tecten". Daar zitten we dan: onder de maat! Zo onder de maat zelfs, dat het raadslid zich afvroeg hoe het ge meentebestuur te gen dergelijk ge schrijf „objectieve voorlichting" zou kunnen geven. We hebben ons direct afgevraagd wat hier met „objectief" wordt bedoeld en we kunnen ons niet helemaal aan de indruk onttrekken, dat de heer Joustra hiermee uitslui tend een voorlichting bedoelt, die in overeenstemming is met zijn eigen opvattingen. Groen van Prinsterer heeft eens gezegd: „Onpartijdig kan alleen hij zijn, die partij kiest een (overigens aanvechtbare) stelling, die hier blijkbaar ook van toepassing is: het Vlissingse raadslid acht objec tiviteit inzake restauraties kennelijk alleen daar aanwezig, waar men er. evenals hij, vurig in gelooft. In zulk een geval echter is het moeilijk dis cussiëren en daarom zullen we maar niet ingaan op liet voor en tegen van sommige restauraties, doch ons slechts beperken tot een enkele op merking over de vraag of onze voor lichting naar journalistieke normen daarom gaat het óns! al dan niet beneden de maat was. Als uitgangspunt kiezen wij het gewraakte artikel, het stuk dus waar-in wordt „geschermd" met de mening van enkele bekende archi tecten. Waarom werd dit artikel ge schreven? Omdat ons bij herhaling bleek, dat bepaalde restauraties in Zeeland in brede kring aanleiding ga ven tot debat, waarbij dan in het ge ding kwam of restauratie tegen elke prijs verantwoord moet worden ge noemd. Wij meenden, dat voorlichting met de beperking, die een dagbladartikel nu eenmaal stelt noodzakelijk was en daarom voerde een on zer redacteuren ter oriëntering van onze lezers gesprekken met een drie tal architecten. Twee daarvan zijn bijna uitsluitend bij restauratiewer ken betrokken, de derde beweegt- zich voornamelijk op het gebied van de nieuwbouw. Hem kozen wij ora óók de mening van een deskuöaige te horen, die festauratiezaken vanuit I een ander gezichtspunt beoordeelt. Aldus werd enig inzicht verschaft in de vele overwegingen, die een vol spelen voordat een besluit kan wor den genomen inzake de restauratie van een oud gebouw. Deze procedure nu leidt gezien van een journalis tiek standpunt uit tot een verant woorde uitoefening van de voorlich tingstaak, zoals die aan een dagblad is toebedeeld. De heer Joustra daar entegen heeft nu in de Vlissingse raad betoogd: beneden de maat. Men zal begrijpen, dat wij een zodanig verwijt in alle gemoedsrust naast ons neerleggen. En wanneer in dezelf de raadsvergadering van achter de tafel van b. en w. wordt gezegd: „Laat men toch vooral gaan naar de genen, die er iets van afweten, naai de deskundigen dus", dan kan dit (overigens voor de hand liggende) advies niet voor ons zijn bestemd. Wy hebben meer dan eens reporta ges gepubliceerd over de restauratie van Vlissingse monumenten, waarbij wij werden voorgelicht door deskun digen, terwijl in het onderhavige ge val de bekwaamsten werden geraad pleegd, die ons gewest op dit specia listische terrein kent. Het bewuste artikel voldeed aan journalistieke normen en daarmee is voor ons de kous af. Wij geloven dus, dat de heer Joustra gerust kan zijn: wij zijn geen ondermaatse vissers. Er rest ons in deze kwestie nog één punt: de rubriek „Lezers schrijven". We gaan nu maar voorbij aan de vreemde opvatting, die wij uit de opmerkingen van de heer Joustra meenden te moeten af leiden, namelijk dat uit deze rubriek zou zijn te concluderen of een bepaal de voorlichting goed of slecht was: de onhoudbaarheid van deze mening behoeft, menen wij, niet nader te worden aangetoond. Waar wij wel op willen ingaan zijn de woorden van burgemeester Kolff, die het had over het ontbreken van censuur bij de opneming van ingezon den stukken en voorts betoogde, dat alles wat los en vast zit. het kan niet mal genoeg, in die rubriek komt. Het spijt ons. dat deze kwalificaties zijn gebruikt: het gaat hier oni een middel van directe democratie, waar door de burger en hij is afkomstig uit vrijwel alle lagen van de bevol king het zijne over diverse zaken kan zeggen. Zelfs al zouden er „mal le dingen" in naar voren worden ge bracht, dan nog is er reden om der gelijke reacties ernstig te nemen: zij geven namelijk een beeld van (even tueel verkeerde) opvattingen cn in zichten, die bij de burgerij bestaan. Een hooghartige benadering daarvan is ongepast. wordt de bekende Duitse godsdiensthistoricus prof. dr. C c F. Heiier, leider van de Evan- y geliseh-Oecumenische Unie, te S S Marburg 70 jaar. WWWW\^WV\^WVWw\*V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1