Kritiek in Westerschouwen op ontwerp-streekplan B, EN W. ZOUTELANDE WILLEN ONDER MUZIEKTENT SCHUILEN VERGADERING P.v.d.A.-ZEELAND IN TEKEN VERKIEZINGEN Agenda NIEUWJAARSREDE ZOWEL POSITIEF ALS NEGATIEF ij JANÜAKA ïyüiJ PROVINCIALE ZEEUWSE 0OÜRANT GEMEENTERAAD VERGADERDE „Eerst aanvaardbaar na aanbrengen van een flinke lijst correcties DE RAADSLEDEN van Westerschouwen hebben hun hart gelucht over het ontwerp-streekplan voor Schouwen-Duïveland, de toekomstschcts voor het eiland, die volgens hen zes jaar te laat in het gemeentehuis te Haamstede op tafel kwam. Zij waren daarom niet mals in hun kritiek. Het werd een vrij bewogen debat, zaterdagmorgen, dat eindigde in een fiat aan de nota van b. en w., waarin het plan eerst aanvaardbaar wordt geacht na het aanbrengen van een flinke hoeveelheid correcties. Dit pre advies, opgesteld in samenwerking met het stedebouwkundig adviesbu reau Schut en de Centrale Dienst „Noord-Zeeland" zal ter kennis wor den gebracht van Gedeputeerde Staten. Bovendien zal 'n bespreking wor den aangevraagd tussen de P.P.D. voor Zeeland, de raad en de stedebouw- kundige, liefst in tegenwoordigheid van een G.S.-lid. Toen de prot-ehr. afgevaardigde M. den Boer dit laatste plan op perde, zagen de heren daarin een mogelijkheid om de zaak wat. ho gerop te brengen. Burgemeester jhr. Iï. J. H. Q. Röell moest al leen hun verwachtingen wat af remmen met de opmerking: „Er is in Zeeland veel riet en er zijn veel kluitjes...." Pol hekelde de heer C. A. van Oord (prot. chr.) het plan, dat volgens hem door de trage komst de ontwik keling in de Schouwse Westhoek heeft gestagneerd. „Door bureaucra tie is hier een groot Zeeuws belang geschaad. En nu het ontwerp er ligt zien we, dat de planologen geen be grip hebben opgebracht voor de so ciale belangen, voor het weekend- bezoek, voor de structurele ontwik keling van de streek, de plaatselijke bedrijven, voor het feit dat nog 100 hectare recreatiegrond aan het ge heel had moeten worden toegevoegd, voor het feit, dat nog 50 hectare verdroogde tuingrond aan de totale oppervlakte had kunnen worden ge koppeld." „Niet bijgehouden Dc heer Van Oord had geen goed woord voor het plan over. Hij signa leerde een groot tekort aan kam peerterreinen, aan recreatiebebou wing en aan redelijke parkeerruimte. „Dit plan heeft onze tijd niet bijge houden," zo was zijn slotconclusie. Wethouder L. v. d. Klooster, die wat minder scherp in zijn gevolgtrek kingen was, liet eveneens duidelijk merken, dat de hele gang van zaken hem niet beviel. „We zijn altijd op een dwaalspoor gebracht. Omdat het streekplan niet los kwam, liepen wij met onze uitbreidingsplannen vast". Overigens vond de heer Van de Klooster, dat nakaarten weinig zin heeft. „We moeten er nu van ma ken, wat ervan te maken is..." Ook de andere raadsleden waren niet onverdeeld in hun mening over het streekplan, dat in details aanleiding gaf tot het opmaken van een lange lijst opmerkingen. In hun conclusies daarbij konden de raadsleden de me ning van het stedebouwkundig ad viesbureau onderschrijven, dat de hoofdindeling in de Westhoek positief te waarderen is. Aan de andere kant waren de he ren ervan overtuigd, dat de con sequenties van .het na sluiting van de Grevelingendam in 1964 toenemende recreatieverkeer niet voldoende zijn onderzocht. Dit vooral wat betreft de parkeer ruimte en de strandovergangen. „Klaar zijn De zogenaamde Noordweg (ontslui- tingsweg) door het Plan Nieuw Haamstede is volgens de gemeente Westerschouwen bijvoorbeeld veel te dicht bij de bebouwing rond de vuur toren geprojecteerd. De bestemmin gen in de reeds goedgekeurde uit breidingsplannen vinden b. en w. in het streekplan op verschillende pun ten niet terug. Zo is bijvoorbeeld het oudste kampeerterrein op het eiland „Bona Fide" te Renesse opgeno men in een gebied, dat geheel een agrarische bestemming' krijgt. Ten noorden van de bebouwde kom van Burgli is in het streekplan een agra risch gebied aangegeven. Het be treffende bedrijf, dat daar is geves tigd is niet op de landbouw maar op het transport georiënteerd. „Recrea tieve bebouwing dus", is de enige conclusie van Westerschouwen. En zo heeft de gemeente het hele streek plan nageplozen. Op vele punten botste het met de werkelijkheid, met de bestaande uitbreidingsplannen en met de wensen, die Westerschouwen op ervaringen heeft gebaseerd. Alleen na het aanbrengen van gron dige correctie is de toekomstvisie van de P.P.D. dus voor deze uitgestrekte gemeente in Scliouwens duingebied aanvaardbaar. „We willen geen schaap met vijf poten", zo vatte de heer Van Oord tenslotte de bespre king samen. „We willen klaar zijn als straks de grote stroom over de Delta- dammen komt...." SCHUILKELDER KOST f 2000 Uitbreiding hotel „Het Streefkerkse Huis" Als de gemeenteraad van Zoutelande zich met het voorstel van burgemees ter en wethouders kan verenigen, zal onder de in deze gemeente nieuw te bouwen muziektent een schuilkel der worden gemaakt. Dc eerste kos ten worden door b. en w. geraamd op 2000. In dit bedrag is niet begre pen de aanschaf van uitbreekgereed- schap, luchtreiniger, ledikanten, ra dio enz. De aanschaf hiervan kan te zijner tijd nog worden bezien, aldus b. en w. Evenals in de andere ge meenten acht; hetcollege de bouw van een se.hiiilgelegenheid noodzake lijk, zodat het gemeentebestuur ook in bijzondere omstandigheden zijn taak kan blijven vervullen. Gedacht wordt hierbij aan oorlog, oorlogsge- OUD-WETHOUDER VLISSINGEN HERDACHT Mr. Kranenburg:,, Duidelijk politiek beleid gewenst" De zaterdag in de „Gouden Poorte" te Middelburg gehouden jaarvergade ring van het gewest Zeeland van de P.v.d.A. heeft voor een belangrijk deel in het teken gestaan van dc ko mende verkiezingen voor Provinciale Staten en de gemeenteraden. Uitvoe rige aandacht aan deze verkiezingen besteedde allereerst de gewestelijk voorzitter, de heer M. J. van Poelje, in zijn openingswoord, waarna het belang van deze verkiezingen voor de P.v.d.A. nog eens extra werd bena drukt door het Tweede Kamerlid de heer J. H. Scheps. De rede, die het Tweede Kamerlid mr. Kranenburg, op deze jaarvergadering hield was aan 't huidige regeringsbeleid gewijd, waarbij hij op de noózaak van een koersverandering wees. In zijn opentngswoord, waarin de heer Van Poelje enkele woorden wijdde aan de kortgeleden overleden oud-wethouder M. A. van Popcring van Vlissingen, wees deze onder meer op dc noodzaak van een planmatige, vooruitstrevende politiek „op lang zicht" in de provincie. Ook betoogde hij dat de wezenlijke belangen van de provincie, zoals het Sloeplan, de kanaalzone, de Deltawerken, de boot- rliensten, recreatie en verkeersver bindingen, slechts te realiseren zijn indien de regering financiële mede werking verleent. .Wat dit betreft is de provinciale politiek afhankelijk Middelburg City: Dc wraak van Her cules, 20 uur, 14 jaar. Electro: De bloncle Venus. 19,30 uur, 18 jaar Café Gillissen: jaarvergadering Dvnamo, 20 uur. Vlissingen Alhambra: De wraak vun Hercules, 20 uur, 14 jaar. Luxer: Hel geheimzinnige eiland. 20 uur, 14 jaar Britannia: Rotterdams Toneel met huwelijkslessen, E.V.ü.-voorstelling, 20 uur. Goes Grand: De wraak van Hercu les. 20 uur. 14 jaar. Hergen up Zoom Roxy: De hel van Hiroshima. 20 uur, 14 jaar. Luxor: De liefde van Hercules. 20 u.. 14 jaar. Trineuzen Luxor: Mariandl, 20 Ui, n.l. Axel Het Centrum; De wereld van Suzie Wong. 20 uur 18 jaar. Oostburg Ledelthoater Kapo, 20 uur, J8 Jaar Sas van Gent Olympla. De wereld van Suzie Wong, 20 uur. 18 jaar. Hulst Bioseoopgebouw Jonge lieide grote gevaren. 20 uur. 18 jaar. '•'.irrikzee Concertzaal: Een meisje In duizend gevaren. 20 uur. 14 J. Haamstede Tlotel Bom: Kluchtig en luchtig. 20 uur, a l. van de landsregering", aldus de heer Van Poelje. Hij wees voorts op het uitzonderlijke belang' van de komen de statenverkiezingen voor dc P.v. d.A. Het belang van deze verkiezingen werd vervolgens nog eens benadrukt door het Tweede Kamerlid de heer J. H. Scheps, die een kort woord sprak. Bij de afhandeling van de huishoude lijke zaken werd een voorstel van de afdeling Kapelle-Biezelinge om de premieheffing voor de A.O.W. niet te laten ophouden bij do welstands- grens afgewezen. Wel zal er door het gewest Zeeland op worden aange drongen de verhoogde premie zo mo gelijk ten laste van de algemene mid delen te doen brengen. Op voorste! van de afdeling Middelburg werd be sloten te zijner tijd in samenwerking met de Wiardi Beckmanstichting een provinciale conferentie te houden over plattelandsproblemen. Ook zal de statenfractie er bij Gedeputeerde Staten van Zeeland op aandringen zich nogmaals tot de minister te wen den met een verzoek om uitbreiding van de vaarten van de bootdiensten op zondagen cn christelijke feestda gen. Vaste oeververbinding Naar aanleiding van een verzoek van de afdeling Terneuzen Inzake een vaste oeververbinding over de Westerschelde werd meegedeeld, dat een onderzoek hiernaar door Provinciale Waterstaat deze dienst voor een te belangrijk deel in beslag zou nemen en bovendien te kostbaar zou zijn. Tot lid van het gewestelijk bestuur werden voorts benoemd mevrouw Van Loovan Loo, Middelburg; me vrouw Van de WerveSchools, Zïe- rikzee en de heren B. J. Korstanje, Yerseke; A. Schipper, Krulningen; G. J, van Oorschot, Sluis; L. J. Bar- telds, Middelburg'; A. Don, Oostka- pelle; S. W. Henry, Terneuzen; J. de Grave, Souburg; C. Hoek, Goes; mr. M. Keuning en J. Pomper, beiden Zierikzee en A. N. Lamper uit Bie- zelinge. De heren J. Stenvert uit Ter neuzen en A. op de Brouw te Sint- Maartensdijk keren niet terug in het gewestelijk bestuur. Tot lid van de partijraad werden be noemd'de hcern M. J. van Poelje uit Vlissingen; P. a. Roels, Smt-Maar- tensdijk; A. J. Bcrenpas, Middelburg; J. S. Visscher, Goes en W. P. van Driel uit Terneuzen. In zijn rede op deze jaarvergadering besteedde het Tweede Kamerlid mr. F. Kranenburg vervolgens veel aan dacht aan het huidige regeringsbeleid, waarbij hij de noodzaak van een dui delijk politiek beleid en aanvaarding van verantwoordelijkheden als een eerste vereiste noemde. vaar, radio-actieve neerslag, stra lingsgevaar enz. Bij het uitwerken van de plannen voor een noodbestuurscentrum zijn b. en w. tot de conclusie gekomen, dat de meest geschikte plaats onder de nieuw te bouwen muziektent is. Daaronder komt toch een kelder. De mogelijkheid bestaat nu om voor dit noodbestuurscentrum gelijk de nodi ge extra-voorzieningen te treffen. Zo is het noodzakelijk, dat de kelder goed droog is en dienen de kelder muren aan de buitenzijde een bewer king te ondergaan. Verder dient er in de kelder een w.c. gemaakt te worden en een kastruimte, alsmede een aansluiting op het telefoon- en elektriciteitsnet en op de waterlei ding. Voorts zijn er 200 zandzakken nodig om de vloer van de muziektent en de ingang van de kelder in tijd van nood goed af te schermen. Wat dit., laatste betreft willen b. en w. plasttczakkeu aanschaffen/omdat die langer houdbaar zijn. Onder kleuterschool Een geschikte plaats voor de bouw van een schuilplaats zou volgens het college verder te maken zijn onder de nieuw te bouwen kleuterschool. De kosten van een dergelijke kelder lig gen echter erg hoog, terwijl op een bijdrage van de overheid niet behoeft te worden gerekend. De enige moge lijkheid hiertoe is, als de minister van binnenlandse zaken de bouw van deze schuilplaats urgent acht. B. en w. zullen de bouw van deze schuilplaats wel bij het ministerie van binnenlandse zaken bepleiten. Voorts zal worden nagegaan of de twee bunkers langs de Duinweg ook nog bruikbaar kunnen worden ge maakt voor openbare schuilgelegen- heden. Om de exploitant van het hotel- restaurant „Het Streefkerkse Huis" de mogelijkheid te geven zq'ii bedryf met ongeveer een der de uit te breiden stellen b. en w. de raad verder voor een kleine wijziging in het uitbreidingsplan vast te stellen, De uitbreiding van het hotel om vat vergroting van de eetzaal, de bouw van vijftien slaapkamers en de houw van een woonvertrek. Ook krijgt de raad enkele voorstel len te behandelen betreffende ver huur en verkoop van grond, begro ting van het armbestuur en het uit breidingsplan. Voorafgaande aan de raadsvergade ring, die is vastgesteld voor woens dag 31 jan., 's middags om half 3, zal de heer 't Hooft van 't architecten bureau Rothuizen en 't Hooft een toelichting geven op het uitbreidings plan „kom". LAATSTE NIEUWS IN SCHERPENISSE Ranger III passeerde KAMERLID ASSMANN SPRAK OVER SCHELDE-RIJNKWESTIE Belg die onder invloed reed ingesloten Vrijdag is op dc Prins Hendrilcweg le Vlissingen een Belgische autobe stuurder aangehouden, toen hij onder invloed van sterke drank verkeerde. De aandacht viel op de Belg, toen hij met zijn wagen van de rijweg het rijwielpad opschoot. De autobestuur der werd ter ontnuchtering in het politiebureau te Vlissingen "ingeslo ten. Bromfietser na botsing in ziekenhuis opgenomen In de nacht van zaterdag op zondag zijn in de Badhuisstraat te Vlissin gen de bromfietsbestuurders H. G. en C. do V., beiden uit Vrouwenpolder, op elkaar ingereden. H. G. kwam hierbij zodanig te vallen, dat hij een hersenschudding en enkele verwon dingen in het gelaat opliep. Per am bulance werd hij naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij ter verple ging werd opgenomen. De duo-passa gier van G. liep enkele schaafwon den op. De aanrijding ontstond, toen één van de bromfietsers een gepar keerde auto wilde passeren. Beide bromfietsen werden licht beschadigd. maan en nam geen foto's Amerika's maansatelliefc Ranger 3 is zondag de maan gepasseerd zonder er foto's van naar de aarde uit te zenden. De satelliet is een baan om de zon gaan beschrijven tussen de aarde en de planeet Mars. Militair uit Tholen reed jongetje aan Op de Noordsingel te Bergen op Zoom heeft de militair C. P. uit Tho len met zijn bromfiets het tienjarig zoontje van de familie P. uit Eergen op Zoom aangereden. Het jongetje stak vlak voor de bromfiets van de militair, die in Bergen op Zoom is gelegerd, de straat over en werd door het voertuig geschept. Met een gecompliceerde beenbreuk moest hij in het ziekenhuis worden opgenomen. Aftredende bestuursleden V.B.N.A, Zeeland herkozen Op de jaarvergadering van de af deling Zeeland van de Vereniging ter behartiging van de Nederlandse aardappelhanael in hotel „de Ko renbeurs" te Goes zijn bij de bestuursverkiezing alle aftredende leden voor een nieuwe periode her benoemd. Aan de beurt van aftreden en herkozen werden de heren L. D. van Damme uit Kortgene; Jac. de Feyter uit Axel; J. de Meester uit Groede en J. de Priester uit Middel burg. Ook de Zeeuwse vertegenwoor digers in het algemeen bestuur in Den Haag, die aan de beurt van af treden waren, werden herbenoemd. Dit zijn de heren Joh. Bolkenbaas uit Burgh; L. D. van Damme uit Kortgene; L. P. Deurloo uit Tholen en Joh. Overbeeke eveneens uit Tholen. Onder-directeur r.h.b.s. Vlissingen overleden In het St.-Josephziekenhuis te Vlis singen is zaterdag overleden de heer H. Smals, onderdirecteur van de rijks h.b.s, te. Vlissingen. De heer Smals, die 62 jaar oud is geworden, was reeds geruime tijd ziek. In 1899 werd de heer Smals in de gemeente Vierlingsbeek, Noord-Brabant, gebo ren. Na zijn opleiding was hij eerst werkzaam bij het lager onderwijs, waarna hij een aanstelling kreeg bij het r,-k. lyceum te Hulst. Per 1 sep. tember 3935 werd hij benoemd tot leraar tekenen aan de rijks h.b.s. te Vlissingen, welke betrekking hij aan vankelijk combineerde met Hulst, later enige tijd met Oostburg open baar lyceum). De laatste tien a twaalf jaar was hij onderdirecteur van de rijks h.b.s. te Vlissingen. zon der nevenbetrekkingen. Het stoffe lijk overschot van de heer Smals zal woensdag a.s. op de r.-k. begraaf plaats te Vlissingen ter aarde wor den besteld. ARNEMUIDEN Raad Arnemuiden over verbetering verlichting De gemeenteraad van Arnemuiden zal in de vergadering van vandaag maandag) die om half acht 's avonds begint beraadslagen over verbetering van de straatver lichting aan de Molenweg. Op de agenda staan verder een voorstel tot aanschaf van een zandstrooier, de voorlopige goedkeuring van een plan tot onteigening en het verle nen van optie op bouwgrond. In deze vergadering komen nog aan de orde de toetreding tot de citograf-organi- satie; benoeming van leden in de commissie van beheer schoolartsen- dienst; garantieverlening aan de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten; een begrotingswijziging 1960; vast stelling van een voorschot op de ex ploitatievergoeding voor de bijzon dere lagere school over 1962; vast stelling van salarismaatregelen en de vaststelling van een verordening re gelende het ontslag aan een gehuwde onderwijzeres. MIDDELBURG Verkoping huis Seisweg In het Notarishuis heeft notaris R. Batten te Middelburg publiek ver kocht het huis Seisweg 138 met schuur en tuin. Koper werd de heer J. Petiet uit Middelburg voor een bedrag van 10.300. Ook Thoolse problemen zijn hieraan gekoppeld Het lid van de Tweede Kamer, de heer W. I'. G. Assmann uit Roosen daal heeft vrijdagavond voor een groot gehoor in „Het Hollandhuis" te Scherpenisse een historische verhan deling gegeven over de ontwikkeling rond de Schelde-Rijnverhinding. Het Brabantse kamerlid was hiervoor uit genodigd door de Commissie Werk gelegenheid Eiland Tholen. De titel van het onderwerp van de heer Ass mann luidde: „Wordt de Eendracht heropend?" Uit zijn woorden bleek, dat als de laatste plannen van de Belgen doorgaan de Eendracht in derdaad een deel van de nieuwe Schelde-Rijnverbinding zal worden. Met grote kennis van zaken schetste de heer Assmann de gang van zaken rond de onderhandelingen tussen Nederland en België in de loop van vele jaren over deze voor de Belgen zo belangrijke verbinding. Spreker wees erop, dat aan de Schelde-Rijn verbinding ook Brabantse en Thoolse problemen zijn gekoppeld. Hij zei voorts, hangende de onderhandelin gen van dit ogenblik, weinig over een oplossing van dit reeds tientallen jaren slepende probleem to kunnen zeggen. De voorgeschiedenis van de Schelde- Rijnverbinding begint volgens de heer Assmann al bij de vrede van Munster in 1648, toen op voorstel van Neder land de Schelde werd afgesloten. Eerst aan het einde van de 18e eeuw ging deze rivier weer open en kon Antwerpen zich als havenstad ont plooien. In Wenen (1813) en bij de afscheiding van België (1839) 2ijn verschillende nieuwe regelingen ge- troffen voor de Schelde. Als belang rijkste uit deze regelingen noemde de heer Assmann een punt, waarin is vermeid, dat Nederland bij kunst matige verandering van de bestaande vaarweg, zorg zal dragen voor een nieuwe, even goede en veilige water weg. Kans verspeeld Dit punt kwam reeds in de zes tiger jaren van de vorige eeuw in het geding, toen de Kreekrakdam werd aangelegd. Naar de heer Assmann zei heeft België kort na de eerste wereldoorlog een kans op een Schelde-Rijnverbinding ver speeld door zoveel eisen te stellen ten aanzien van andere kwesties (o.a. aanspraken op Nederlands grondgebied), dat er uiteindelijk niets uit de bus kwam. Na de oorlog zijn de onderhandelingen voortgezet. Op een gegeven mo ment kwam er een Moerdijkkanaa) uit de bus, dat de heer Assmann een „technisch monster" noemde. Maar ook dit plan haalde het niet, evenmin als een nieuw plan In 1933, waarover in principe een ak koord werd bereikt, maar dat. min of meer verzonken is in de crisis jaren. V.V.D.-kandidatenlijst voor Slatenverkiezingen Tijdens de zaterdagmiddag in hotel „Centraal" te Goes 'gehouden verga dering van de Kamercentrale Middel burg van de V.V.D., omvattende ge heel Zeeland, is de kandidatenlijst voor de aanstaande Statenverkiezin gen definitief vastgesteld. Het huidige statenlid P. Heering uit Zierikzee. dat de derde zetel bezette, komt niet meer op de kandidatenlijst voor. Het statenlid B. A. Hesselink uit Middelburg komt. alleen voor in de vaste kop van de kandidatenlijst in de kieskring Middelburg. Lijstaanvoerder in alle kieskringen is mr. J. F. G. Sclrlingemann te Goes; In de kieskringen Vlissingen, Zierik zee, Tholen, Goes, Sluis en Hulst worden de overige plaatsen ingeno men door: 2. W, Koster, Axel; 3. C, A. Kamme- raad. Middelburg; 4. H. J van de Zande, Nieuwerkerk; 5 W. Landheer, Vlissingen; 6. C. A M. Elenbaas, Scherpenisse; 7. J. C. Hoftijzer, Schoondijke: 8 M. K. Verburg, Kort gene; 9. T. H. de Meester. Westka- pelle; 10. M. Doeleman. Zierikzee. In de kieskring Middelburg wordt de tweede plaats ingenomen door de heer B. A. Hesselink. De overige kandidaten schuiven op deze lijst al len één plaats op. In de verschillende kieskringen ïs aan deze vaste kop nog een aantal namen toegevoegd, welke echter nog niet konden worden vrijgegeven. Dé vergadering van zaterdagmiddag stónd onder leiding van de heer M. j. Stoel Feuerstein uit Goes. RAADSLID MARTENS VAN HULST .- „Sanering binnenstad zeer goed gezien" De heer J. D. Martens heeft in de vrijdagavond gehouden raadsver gadering van Hulst tijdens de rond vraag een beschouwing gewijd aan de nieuwjaarsrede van burgemeester A. L. S. Loekel'cer. De heer Mar lens was van mening dat de rede op sommige punten positief, maar op andere punten negatief was. Dit. ont lokte bij de voorzitter de uitlating, dat de nieuwjaarsrede een zuiver per soonlijke visie was. De heer Martens vond met name de sanering vau dc binnenstad zeer goed gezien. Hij merkte echter op, dat het huidige winkelcentrum steeds het centrum zal moeten blijven met een behoor lijke parkeerruimte. Ook wat de zui veringsinstallatie betrof was hij het ten volle eens met de bursremeeste-' Deze suggereerde dit werk zelf dus met eigen middelen aan te pakken, omdat op uitvoering in D.A. C.W. verband toch niets is te wach ten. De heer Martens maakte van deze suggestie zelfs een voorstel, dat bijna werd aangenomen. Wethou der P. J. Brand zat echter mei zijn hoofd te schudden, waarop de heer F. A. M. G. de Meurichy op zijn beurt wilde weten, wat het hoofdschudden van de wethouder had te betekenen. De wethouder antwoordde nierop. dat hij in een besloten zitting mededelingen wil de doen. Ofschoon de voorzitter de stemming wilde laten doorgaan, voelden de raadsleden er voor eerst de mening van de heer Brand te horen. Na de besloten zitting, werden b. en w. ge machtigd de noodzakelijke voorbe reidingen te treffen. Na de tweede wereldoorlog groeiden de onderhandelingen naar een prin cipe-oplossing, die in 1954 tot stand kwam. Een kanaal zou worden ge graven, lopende vanaf de dokken te Antwerpen, de Kreekrakdam door, over de slikken voor Bergen op Zoom en zo afbuigend langs Halsteren. Roo sendaal en Oudenbosch. Maar de Bel gen, als vragende partij, lieten de zaak voor wat ze was. In de jaren 1958 en 1959 zijn de Belgen niet nieuwe eisen gekomen, mede in ver band met de ontwikkeling van dc duwvaart in de binnenvaart. Maar een aan de duwvaart aangepast Moerdijkkanaal komt op 300.000.000 en dat vinden de Belgen nogal prijzig. Op dit ogenblik, aldus de heer Ass mann, spreken de Belgen niet meer over een Moerdijkkanaal. Maar men spreekt wel over een snelle totstand koming van een vaarweg, waarbij men drie eisen stelt: 1. vermijden van de moeilijkheden in de Westerschelde voor de duwvaart. 2. idem het kanaal Hansweert-Wemeldinge en 3. voor het overige een zo kort mogelijke vaarweg. De Belgen denken daarbij aan het doorsnijden van de Kreek rakdam en verder door de'Eendracht en de Slaak. In feite is dit een op lossing, die Nederlandse opposanten van een oud-Belgisch plan in de twintiger jaren zelf hebben gesugge reerd. De heer Assmann vond het merkwaardig, dat de Nederlanders juist thans zoveel moeite hebben om de geringe eisen van de Belgen te aanvaarden. Op de inleiding vau het Tweede- Kamerlid volgde nog een geanimeer de bespreking, waaruit wel bleek, dat deze aangelegenheid ook de Tholena- ren niet onberoerd laat. De vergade ring stond onder leiding van burge meester W. J. van Doorn uit Poort vliet, die een openings- en slotwoord sprak. Intrede ds. J. van Vliet Herv. gemeente Sirjansland Het was voor de hervormde gemeen te van Sirjansland zondag een blijde dag, toen ds. J. van Vliet, emeritus predikant te Ommeren, zich 's mid dags als hulpprediker aan de ge meente verbond. De belangslelling hiervoor was buitengewoon groot, zo dat het kerkgebouw overvol was. Onder de aanwezigen waren de ring- predikant ds. en mevrouw L. Boer uit Haamstede, de heer M. Krijger als oud-synodelid, de eerwaarde heer W. G. de Jonge te Emmen, alsmede burgemeester A. A. van Eeten van Duiveland, wethouder P. Stou- tjesdijk, secretaris L. M. Steketee en dokter De Putter, die allen vergezeld waren van hun echtgenoten. Ook wa ren aanwezig een 'groot aantal be langstellenden uit Haamstede, waar ds. Van Vliet reeds eerder predikant was. Na votum en zegengroet werd Psalm 123 vers 1 gezongen en gele zen Psalm 2 en Openbaring 1. De tekst voor dit uur werd genomen uit de tweede schriftlezing. Openharing 1 vers 17b: „Vreest niet, Ik ben de eerste en de laatste". In deze pre diking wees de nieuwe hulpprediker op het koningschap van Jezus Chris tus, die ondanks de duistere machten en krachten toch het wereldgebeuren regeert en als overwinnaar uiteinde lijk zal triomferen. Na. deze met grote aandacht gevolgde prediking volgden de gebruikelijke toespraken. Aller eerst sprak ds. C. Rezemer uit Zie rikzee namens de provinciale kerk vergadering. Deze vergadering, al dus ds. Bezemer. is verheugd, dat U. ds. Van Vliet, in Sirjansland bent gekomen. Hij wenste "ds. Van Vliet geluk met zijn terugkeer naar dit eiland. De kleine gemeenten zijn een probleem, aldus ds. Bezemer, waar mee de P.K.V. heeft te maken. De oplossing hiervan is niet gemakkelijk, daarom is de blijdschap des te groter nu een dezer kleine gemeenten weer een eigen predikant heeft. Spreker wenste ds. Van Vliet Gods zegen op zijn arbeid te Sirjansland. Daarna spraken nog ds. Westerhof namens de classis Zierikzee en het breed- ministerie van Zierikzee (ds. Wes terhof was tot de komst van de nieu we predikant consulent te Sirjans land). ds. L. Boer als oud-oredikant van Sirjansland en namens de vele aanwezigen uit Haamstede (hij sprak over de goede band. die er bestaat tussen Haamstede en Sirjansland), burgemeester A. A. van Eeten en ouderling L. Klink namens de kerke- raad en het college van kerkvoogden en notabelen cn cl'e gemeente. De lieer M. Krijger uit Brüïnisse werd o.m. nog dank gebracht voor het grote aandeel in de vervulling van de va cature. Tenslotte verzócht de heer Klink ds. en mevrouw Van Vliet toe te zingen met Psalm 134. Ds. Van Vliet dankte hierna alle sprekers voor de goede woorden en wensen. Na het zingen van Psalm 72 vers 6, sprak ds. Van Wiet voor de eerste maal als herder en leraar te Sir jansland de zegenbede uit. Marktberichten VEILING ROTTERDAM. 28 januari. Aardappnlen 9—13. Andijvie 2 107—128. Spruiten IA 42—59, 2.. 21—42, IB 61--66. ID 37—34. aanvoer 19 ton, Wit lof IA 68—32, 2A 54—63, 1B «1—67. 2 B 50—58. aanvoer 41 ton Kode kool 12—22. Gele kool 16—24. Groene kool 3446. Boerenkool 32—35. Selderij 31—59. Uien 1634. Grote peen 1224. Prei IA 35— 17. 2A 2336. Golden Delicious IA 73— 88, 1B 7.7—S3. IC Gl—70. 2A 68—77. 2 B 64. 2 C 55. Jonathan IA 72—85. 3B 64— 83. IC 5469. 2A 43—63. 2B 52. 2C 53. Goudrenet IA 62—71. iB 61—63, IC 56. 2A 57—69. 2B 58—60. 2C 56—62. St Remy 2 40—45, 2B 37-43. VISMIJN BRESKENS. Vismijn week van 14 t.m. 20 Jan. In de week van 15 tot «n met 20 Januari werden in de vismijn te Bréskens de volgende hoeveelheden vis aangevoerd: 281 kg bot. 63 kg sehar. 779 kg kabeljauw, 42 kg wijling, 2 kg tarnot. 7152 kg sar- ddijn. 2144 kg exportgarnnle», 19.790 kg sardjjr».

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3