Toogdag C.J.B.T.B,: bezinning op veranderend landbouwbeeld Congo Zole' te water OP MIDDELBARE SCHOLEN MEER MEDISCHE ZORG GEWENST lijpe VERTREK DUITSE KINDEREN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 29 JANUARI 1962 BEGRIP VOOR GROTE VERANDERINGEN Ledental van C.J.B.T.B. en C.P.B. in Zeeland in dalende lijn Een groot aantal christelijke plattelandsjongeren uit geheel Zeeland heeft zaterdag de jaarlijkse toogdag van de Zeeuwse Christelijke Jonge boeren en Tuinders Bond en de Christelijke Plattelands Meisjesbond bezocht, in „De Prins van Oranje" te Goes. Des morgens besteedden de beide afzon derlijk vergaderende bonden het merendeel van de tijd aan de. afhandeling van huishoudelijke zaken: des middags was er een gecombineerde ver gadering, die werd bezocht door enkele honderden belangstellenden en die voorzag in een ernstig en in een minder ernstig programma. Het be zoek aan de morgenvergadering was iets geringer dan vorig jaar in Mid delburg: bij de middagvergadering was het omgekeerde het geval. De heer W. den Boer uit Zicrikzce, voorzitter van de Zeeuwse C.J.B.T.B., die in de morgenvergadering het openingswoord sprak, deelde méde, dat de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot wegens ziekte niet aanwezig kon zijn bij de middagbijeenkomst. Tijdens deze toogdag kwamen een groot aantal belangwekkende landbouwvraag stukken ter sprake. In zijn openingswoord tot de christe lijke jonge boeren en tuinders stelde de heer Den Boer de grote verande ringen en snelle ontwikkelingen in deze tijd scherp aan de orde. „De Zeeuwse C.J.B.T.B. verricht zijn werkzaamheden in een provincie waar zich grote veranderingen vol trekken", aldus de voorzitter. Hij noemde onder meer de industrialisa tie, de werken van het Sloe en het Kanaal Gent-Terneuzen. het Drie- Eilandenplan, de pendeldiensten, de herverkaveling en de samenvoeging der gementen. Met betrekking tot het structuurbederf van de grond vroeg de heer Den Boer zich af of een en ander niet wat overtrokken was, hoewel hij er van overtuigd was dat er inderdaad een aantal bedrij ven is, dat er niet zo rooskleurig voorstaat. De positie van de plaatselijke af delingen vraagt steeds onze groot ste aandacht en zorg, aldus dc pro vinciale voorzitter, die de vraag stelde „Hoe staan de jonge boer en tuinder tegenover de grote verarde-' ringen van deze tijd?" Het antwoord daarop luidde positief: de jonge boei en tuinder hebben begrip voor dé huidige omstandigheden en dienen overeenkomstig te handelen, Eigen bedrijf De mogelijkheid tot het stichten van een eigen bedrijf noemde de heer Den Boor voor de jolige plattelander zeer bepefkt. Een groot aantal plattelandsjongeren trekt dan ook naar dc stad. De jonge boer moet kiezen tussen drie punten: le het tijdig omscha kelen naar een ander beroep, 2e het bedrijf intensiveren, onder meer met tuinbouwprodukten .en. 3e het bedrijf van vader overne men. Ten aanzien van het eerste punt .stelde hij de eis zeer vroeg tijdig om te schakelen, omdat het gevaar bestaat dat men blijft rondhangen. Het voor werkzaam heden in Oostelijk-Flevoland aan trekken van landbouwjongeren vlot niet erg. De heer Den Boer betoogde, dat de jonge boer be dankt als er niet de minste ze kerheid als bedrijfshöofd aanwe zig is. Er is weinig animo. Op merkelijk noemde de voorzitter de geringe belangstelling voor de Canada-stages: do mogelijkheid drie of desgewenst achttien maan- den in de Canadese landbouw werkzaam te zijn. In verband met de snelle ontwikke ling van de landbouw achtte de voor zitter kadervorming voor de C.J.B. T.B. van primair belang. Het besla gen ten ijs, komen is een gebiedende eis in deze tijd. Hij was tevens van mening, dat wegens het afvloeien van plattelandsjeugd naar de stad het ledental van de Zeeuwse C.J.B. T.B. niet in aantal zal stijgen. Onbehagen Voorts betoogde de heer Den Boer, dat het betreurd moet worden in de ze tijden van welvaart, dat in de agrarische sector een gevoel van on behagen ïs ontstaan. Een houding als deze is beslist ongunstig en van invloed op..de jongeren. Er zijn ho gere waarden dan alleen de mate riële, aldus de voorzitter. We bevin den ons in een bevoorrechte positie en we moeten dankbaar gebruik ma ken van alles wat ons ter beschik king staat. Medegedeeld werd vervolgens, dat het ledental van de C.J.B.T.B. het afgelopen jaar daalde van 333 tot 300, waarbij echter werd opgemerkt, dat de afdeling Oost Zeeuwscli- Viaandereh. in staat is gebleken het ledental op te voeren. De kasboeken van de Zeeuwse C.J.B.T.B. over 1961 sluiten met een batig saldo van 155,72.. Vervolgens sprak de landelijke voor zitter van de C.J.B.T.B,, de heer .T. Tolman uit Friesland, over het on derwerp „Vaart en visie". De heer Tolman merkte op, dat de jonge boe ren van vandaag, gezien dc verre gaande ontwikkelingen, leven in een historische .tijd. De heer Tolman wierp een blik in de historie en be zag ook de landbouw in internatio naal verband. Hij achtte de stap tot vervolmaking- van de. economische eenheid in -Eürópa een "dér. belang rijkste zaken die zich in de afgelo pen tijd heeft afgespeeld. Toch zijn er. ondanks ons „marcheren onder marsmuziek van de'hoogconjunctuur" aldus de heer-Tolman, een aantal ver ontrustende vraagstukken met be trekking tot de landbouw, zoals met name de ontvolking van het platte land en als gevolg daarvan de moei lijke omstandigheden voor de jonge renorganisaties. Opmerkelijk is. al dus dé inleider, een zekere mate van defaitisme, die men regelmatig zo wel bij ouderen als bij jongeren te genkomt: „het slaaf zijn van de sa menleving"., De jongeren zien weinig heil in de toekomst op het platte land. Het beleid van de C.J.B.T.B. dient: zich naar die veranderende om standigheden aan te passen. Met na me' de spanning ten aanzien van dc ontwikkeling van het industriële le ven en de arbeidsvoorziening ten plat- telande onderwierp hij aan een. be schouwing. Vervolgens stelde hij de status van landarbeider aan de orde, waarvoor men de. laagste sport op dè maat schappelijke ladder aanmerkt; Ten aanzien "hiervan zijn er veranderin gen op komst, dat juist. deze. ar beid boven de massa van de indus trie moet worden geplaatst, gezien de steeds verdergaande specialisatie en mechanisatie. Krasse maatregelen moeten wórden genomen ten aanzien van het „dorp- isme", aldus de heer Tolman. Hij was er van overtuigd, dat de Nederland se boer in de toekomst niet alleen producent zou zijn maar tevens ver werker van zijn produkten, hetgeen hij veel belangrijker achtte dan de gehele materie van de garantieprij zen. Op de inleiding van de lande lijke voorzitter volgde nog een ge animeerde discussie waarin onder meer de garantieprijzen, de negatie ve selectie' en het landbouwonderwijs aan de orde kwamen. Meisjes Tijdens de morgenbijeenkomst van de Zeeuwse Christelijke Plattelands Meisjesbond, die onder leiding stond van mejuffrouw J. de Jager te Mid delburg, werd medegedeeld, dat het ledental het afgelopen jaar zakte tot 123 leden, verdeeld over 6 afdelin gen: de afname bedroeg 25 leden. Het batig saldo van dé bond be draagt 294. Deze vergadering werd bijgewoond door o.a. mej. F. Beerta. secretaresse van de landelijke bond en mej. H. Westera van de stich ting Zeeland. Middagbijeenkomst Nog groter clan de morgenbrjeenkom- sten was de belangstelling 's middags voor het ontspanningsprogramma. Vele C.JJ3.T.B.-ers of Christelijke plattelandsmeisjes waren vergezeld van hun familieleden. Deze gecombi neerde bijeenkomst stond onder lei ding van de heer W. den Boer, die K.N.V.B.-scheidsrechter bij aanrijding gedood Op de Provinciale weg tussen Vlis- singen en Middelburg is zondagmid dag de lieer C. F. Schaap uit Mid delburg bij een frontale hotsing ge dood. De heer Schaap was 39 jaar oud en gehuwd. Hel echtpaar had geen kinderen. Het ongeluk gebeurde rond kwart voor vijf even voorbij dc Kanaalbrug in de richting van Middelburg te Sou burg. De heer Schaap, die als K.N.V. B.-scheidsrechter de. wedstryd Wal cheren IIIHoofdplaat II te Vlissin- gen had geleid, was met zijn motor op weg naar huis, toen hij geschept werd door een op de linkerweghelft rijdende personenauto, bestuurd door J. M. uit Sas van Gent. De heer Schaap, die één van de oudste scheidsrechters van de afdeling Zee land is, was op slag dood. Het stof felijk overschot is naar het Gasthuis te Middelburg vervoerd. Beide voer tuigen werden zwaar beschadigd. Officiële opening van „De Oesterschelp" Tholen De moderne landbouwhuislioudschool van de Z.L.M. in Tholen, die al onge veer een half jaar in gebruik is, heeft nu een naam gekregen: „De Oester schelp". Op vrijdag 9 februari aan staande zal de algemeen voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij, ir. M. A. Geuze, het grote schoolcomplex aan de Simon Lind- houtstraat officieel in gebruik stellen. o.a. de voorzitter van de C.B.T.B. de heer J. van den Bos, burgemees ter van St. Annaland, alsmede de oud-voorzitter, de heer C. de Putter verwelkomde. Tijdens deze bijeen komst sprak mr. dr. J. Ozinga te Lunteren over het onderwerp „Waar is de vanzelfsprekendheid van vroe ger gebleven". Na de toespraak van de heer Ozin ga trad het Kruiningse orkestje „Excelsior" voor het voetlicht met een aantal populaire liedjes. Het oogstte veel bijval. Een toneelgroep van het C.M.V. te Goes voerde ten slotte het toneelstuk „Betje regeert" van Henk Bakker op. Mejuffrouw J. de Jager sloot de geslaagde en druk bezochte toogdag. VAN TIENDUIZEND GULDEN staat en is hard aan vernieuwing In C'olïjnsplaat gaat men de handen j toe. Hiermee is echter een bedrag inéén slaan om de muziekvereniging j van tienduizend gulden gemoeid, dat „Wilhelmina" aan een nieuw instru- men wil bijeen brengen met een mentarium te helpen. Hel oude in- bazaar, een grote loterij en een olie- strumentariuin verkeert in slechte bollenactie. Ook hoopt men door I middel van deze acties een lang ge- koesterde wens van „Wilhelmina" Slot van pag. 1 bij de indeling van de artsen geen rekening wordt gehouden mei de honderden leerlingen van deze scho len, heeft mén in Zeeland toe'h 'als een tekort aangevoeld. Dit is dan ook de i-eden geweest, waarom kort na de tweede wereldoorlog dooi- de inspectie van de volksgezondheid is gesteld: „Op het gebied van de t.b.e.- bestrijding moeten we in elk geval iets doen voor deze categorie scho- omdat toen met name onder de ado- len." Dit niet in de laatste plaats, lescentieleeftijd nogal wat tubercu lose voorkwam. Dank zij de „kras jes" zijn in de loop der jaren op twee middelbare scholen haarden van t.b.c. tijdig ontdekt kunnen worden. Begrijpelijk is, dat artsen en di recteuren of rectoren méér willen voor de middelbaar scholier: na melijk regelmatig een volledig medisch onderzoek. In groter ver hand is dit echter op dit ogen blik uitgesloten, omdat geen sub sidie wordt ontvangen voor dc medische verzorging van de mid delbare scholen. Dat is wél het geval met de an dere onderwijsinstellingen, waar de schoolarts dus regelmatig komt en waar hij zijn handen vol aan heeft. Als de schoolarts niet geheel wordt „opgeslokt" door de lagere en andere scholen, kan hij meer of mindere aandacht schen ken aan de middelbare scholen. En dat gebeurt ook! Ondanks het tekort aun schoolartsen. Tevreden Tenslotte eon stem van een school arts, mevrouw N. O. Lamaison van den BergPondman tc Middelburg, die verklaarde, dat zij de laatste ja ren steeds meer belangstelling aan de middelbare scholen ih Middelburg heeft kunnen geven, met name voor oog- en ooronderzoek. Uit deze opsomming van feiten blijkt, dat- er bepaald geen uniformiteit is in het medisch onderzoek op de Zeeuwse middelbare scholen. De oor zaak hiervan moet noch gezocht worden op de scholeu zelf, noch bij schoolartsendiensten, of bij de school artsen. noch bij dc geneeskundige inspectie voor de volksgezondheid. Er ontbreekt alleen een wettelijke regeling, waarop het medisch onder zoek op middelbare scholen geba seerd kan worden. Moge de „eri de cceur" van cle Terneuzense lyceumrec tor daartoe een bijdrage léveren! BIJ KON. MIJ. „DE SCHELDE" Zal varen onder Kongolese vlag Te Vlissingen is zaterdag j.l. van de Scheldewerf te water gelaten liet 12.000 tons motorschip „Congo Zolé", dat in aanbouw is voor de Compagnie Africainse Navigation te Antwerpen. De tewaterlating zou oorspronke lijk een week te voren zijn ge schied, maar in verhand met de toen heersende stormachtige wind en de slechte weersver wachting werd de tewaterlating uitgesteld. Dit was de eerste Zl'CflWSP llliiilllilk ZITPLAATS.... Het was een lange reis, die het klei- ixe P.Z.C.-gezelschap voor de boeg had. Zo'n twaalf uur in de trein, 7naar. men hud het er graag voor over, want tenslotte ging het. om het proefdraaien van de nieuwe pers, ■waar ergens in Zuid-Duitsland stug aan wordt gewerkt. Het proefdraaien was naar wens ver lopen en het. tijdstip van de terugreis brak aan. Weer twaalf uur treinen. Men had het er zoals opgemerkt - graag voor over. maar toen een landgenoot een der gereserveerde plaatsen in de trein wilde bezetten, vond men dat tbcli net iets te ver gaan. De landgenoot het het, er overigens ook niet 'bij zitten. Hij alarmeerde de conducteur, waarna, hij deze functio naris op een loon, die voor geen mis verstand vatbaar was, begon te ver tellen hoe hij over de organisatie in West-Duitsland in het algemeen en die bij de spoorwegen in het bijzon der dacht. Hij bracht zijn nummer .zó overtuigend, dat de conducteur kennelijk de neiging moest onder drukken om strain in de houding te gaan staan.- De halve trein luisterde bewonderend mee. „Ik zal het rap porteren", stamelde de conducteur, maar dat was olie op het vuur. Rap porteren f Een plaats moet ik heb ben", brulde onze landgenoot en toen verscheen er een mede-reiziger uit een appartement, die verklaarde bij het volgende station de trein te zul len verlaten. Hij stelde zijn plaats beschikbaar. Zonder blikken of blozen bood onze landgenoot (je conducteur spontaan een 'rokertje aan en voegde de totaal verbouw er eer de man toe.: „Das haben Sie ja ivuuderbar gemocht" „Bij ons stemt het werk tot tevre- .'crAulling te kunnen laten gaanide (|onheId", zei ons conrector J. v. d. oprichting van een drumband. In hetWoude van hCt Goesc lyceum. Om beurten worden in de eerste en cle comité, dat zich zal beijveren om de benodigde gelden bijeen te brengen, hebben zitting J. A. Pouwer, voor zitter, J. J. Jasperse, secretaris en P. J: Janse, penningmeester. Ook is er een comité van aanbeveling, waarin onder andere burgemeester A. A. Schuit zitting heeft. TWIST In het Vlissingse Concertgebouw heeft men zaterdagavond „getwist" ten bate van het N.A.S.S.I.-coniité Zeeland. Deze dans was te zien tij dens éen show- en. dansavond, waar aan meewerkten de Javelins", „The Kaskadoes" en de zangeressen Suze en Emma Franken. Voordat deze artiesten op de planken kwa men. gaf N.A.S.S.I.-voorzitter 1. J. de Bert eerst een uiteenzetting over dj doelstellingen van het comité: aandrang op de regering uitoefenen op snellere toelating van de spijt optanten uit Indonesië. Hoe nodig dit wel is. vertelden de zusters De Jonge en Siefken. die kort voor Kerstmis uit Indonesië naar Vlissingen kwamen. Nadat het publiek op deze wijze op het belang van het werk was "gewe zen, kreeg het een aardig showpro gramma voorgezet., dat besloten werd met een gezellig samenzijn. De opbrengst van deze avond bedroeg rond driehonderd gulden. FILMKALLY In dc grote zaal van Britannia te Vlissingen is zaterdagavond de „Youth for Christ" actief geweest. Voor een geheel gevulde zaal werd hier een filmrally gehouden, waar van de hoofdschotel bestond uit de Cefa-film „Telefoonspionnen". Ver der werd er nog een film vertoond over Noorwegen, waarin de aanwe zigen iets. te zien kregenover het land en de gewoonten van' de Noren. tweede klas de leerlingen onder zocht op hun gehoor en op de scherp te van hun ogen. In de „bovenbouw" komt de schoolarts echter niet. Ook dc directeur van de r.h.b.s. te Middelburg, dc heer E. Kuiper, töóiv de zich voldaan. Er is onderzoek ge weest op gehoor en gezicht. Een zelfde geluid liet ook de rector van het prof. Zeemanlyceum te Zierik- zee, dr. J. J. Westendorp Boerma ho ren. Drs. K. de Jong, rector van het christelijk lyceum voor Zeeland te Goes zei' ons, dat de vier tweede klas sen „globaal zijn onderzocht". Maar rector H. P. Waalwijk van het Ko ningin Wilhclminalyceum te Oost burg moest helaas dezelfde conclusie trekken als zijn collega in Terneu- zen: „Bij ons komt de schoolarts (..die wel graag anders zou willen") alleen om het „krasje" te geven". Universitaire examens Aan de r.-k. universiteit te Nijmegen slaagde voor het doctoraalexamen le gedeelte geneeskunde H. B. M. Smals te Vlissingen. Aan de technische hogeschool tc Delft slaagde voor het kandidaats examen voor scheikundig ingenieur F. A. G. Collot d'Escury te Kloos- terzande. Duizenden bezochten de kazerne in Middelburg Het was zaterdagmorgen een geweldige drukte in en om de nieuwe generaal-majoor Berg- huijskazerni te Middelburg. En kele duizenden maakten ge-, bruik van dc gelegenheid het nieuwe gebouw dat vrijdag was overgedragen te bezich tigen. Op alle verdiepingen wa ren officieren en onderofficie ren aanwezig om toelichting te geven. Voorts werd het talrijke publiek getracteerd op specifieke solda- tenkost: erwtensoep. In de messroom, waar dit gerecht werd geserveerd, was het over weldigend druk, maar ieder kreeg zijn portie. Dit zijn twee van dc Duitse vluchtelingen kinderen, die tien we ken hebben gelogeerd in Zeeuwse gezinnen. Hun vakantiotijd is nu echter weer voorbij; zaterdagmorgen ver trokken zij vanuit Vlissingen weer naar West-Duitsland. De kinderen waven hier op uitnodiging van de Commissie Interna tionaal Hulpwerk van het N.V.V. en de P.v.d.A. Van de in to taal 552 kinderen, die in pleeggezinnen in geheel Nederland wer den ondergebracht, kwamen er 53 naar Zeeland. In Vlissingen verbleven er 17. in Ooslburg 2. in Cad- zand 1, in Sluis 1, in Kloelinge 1. in Goes 10, in Zierikzee 9, in Oosterland 1, in Haam stede 1, in Terneuzen 6, in Middelburg 1, in St.-Laurens 2 en in Zoutelandc 1. De Duitse kinderen hebben in de tien we ken hetzelfde leven ge leid als dc kinderen in de gezinnen, waarin zij waren ondergebracht, Zo hebben zij ook nor maal de lessen op de Nederlandse scholen gevolgd. Zaterdagmor gen zat hun „vakantie" er weer op en moesten zij terugkeren naar W.-Duitsland. Na een hartelijk afscheid van hun pleegouders ver trokken zij met dc trein van negen uur uit Vlissingen. tFolo P.Z.C.) Op de werven van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissin gen liep zaterdag de Congo Zole" vlot van stapel. (Foto P.Z.C.) maal in do geschiedenis van De Schelde, dat een aangekondigde tewaterlating werd afgelast. Mevrouw J. Leboeuf-Graux verricht te zaterdag de ceremoniële plechtig heden. Zij doopte het schip en zij kap te de kabel, waarna het m.s. Congo Zolé statig tc water gleed. Enkele ogenblikken later werd op de leeg gekomen helling de kiel gelegd Voor een schip uit de serie, welke in aan bouw is voor de Black Star Line in Ghana. Na afloop van de plechtigheid verzamelden de genodigden zich in het Scheldekwartier, waar de heer G. N. van Ginkel, directielid van de IC. M. De Schelde, een begroetings woord sprak. Meer contact Hij herinnerde aan het uitstel van de stapelloop en bood daarvoor aan mevrouw Leboeuf verontschuldigin gen aan. Spreker had in de archieven nagedaan, wanneer schepen voor Bel gische rekening bij De Schelde wa ren gebouwd en het bleek, dat in 1SS1 twee loodsschoeners aan de Bel gische regering waren geleverd en in 1884 een 500 tons schip aan een re der te Nieuwpoort. Ook de leveranties van Belgische werven aan Nederland waren in de achterliggende jaren maar klein. Zij omvatten eveneens slechts drie sche pen. Spreker hoopte, dat reders en scheepsbouwers uit beide landen wat vaker bij elkaar op bezoek zouden komen dan in het verleden geschied de. De heer Van Ginkel dankte de opdrachtgevers voor de prettige sa menwerking en verzekerde, dat de Congo Zolé met de grootste zorg zou worden afgewerkt. Spreker dankte mevrouw Leboeuf voor de tewaterlating en hij bood haar behalve het bijltje ook een sou venir aan. Samenwerking De lieer Leboeuf, directielid van de Cie Africaine dankte de Schelde-dï- rcclie en alle medewerkers voor de verrichte arbeid en hij richtte zich in het bijzonder tot zijn echtgenote, die nu weer peetmoeder van een schip is. Zij was dat reeds eenmaal in 1928, maar toen werd het schip vrij snel verkocht. Spreker deelde mede, dat de Congo Zolé zal varen onder Kongolese vlag. Hy wees in dit verband op de goede samenwer king met de Kongolese autoriteiten ten bate van de economische ont plooiing in de Kongo. Ten slotte uitte spreker nog de hoop, dat ook het contact van de Cie Afri caine met Nederland vruchtdragend zou zijn, mede in het kader van de Benelux samenwerking. Nadat de gebruikelijke heildronken waren ingesteld, werd ten slotte een koud buffet aangeboden. WINTERWEER Droog en zonnig weer. Matige, af en toe vrjj krachtige noordoostelijke wind. In het noordoosten lichte vorst, in het zuidwesten van het land tem peraturen om het vriespunt. ZON EN MAAN 30 januari Zon op 8.25 onder 17.23 Maan op 2.42 onder 12.31

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2