PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BEMIDDELING TOT DUSVER VERGEEFS Dr. van Royen acht eisen onaanvaardbaar Medisch onderzoek op middelbare scholen in Zeeland onvoldoende Glenn donderdag a.s. weer in capsule Tsjombe sluit vriendschap met V.N. HAARLEMMERS BEDREIGDEN POLITIE MET IJZEREN STAAF Vand aag... 205e jaargang - no. 24 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F van de Velde en F, B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de KoK. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.tr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 29 jan. 1962 ADVEKIBNTIEPRIJB 2cent per m.m. mnim p. advertentie ly ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties .maximum 8 regels) 2b cent per re gei met een minimum van 1,25 ..Brieven bu reau van dit olad" 25 cent meer. Giro no 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2358 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 384Ub.g.g. red. 2078/3169. adv. 2375), Goes Gr Markt 2, tel. 6140 (b.g.g red. 7853. adv. 5213) Oostburg. tel. 2395. Ter neuzen tei 21IH Zierikzee >eo Lei 242b ion. tei. 2094. Soebandrio „Wachten op bevel van Soekarno" EGYPTE VUURT OP ONBEKENDE VLIEGTUIGEN Het officiële persbureau voor liet Midden-Oosten te Cairo heeft gemeld, dat luchtdoelkanonnen in het gebied van het Suez-kanaal zaterdagavond gevuurd hebben op onbekende vlieg tuigen, die daardoor gedwongen wer den weg te vliegen. Op de vliegvelden van Cairo en Alexandrië waren een half uur lang alle lichten gedoofd en alle radiover bindingen met vliegtuigen in de lucht gestaakt. NAAM VAN MOLOTOW VERBODEN De namen van Molotow en drie andere leden van de anti-partij- groep in de Sowjet-Unie zullen hetzelfde lot ondergaan als de naam van Stalin, die overal in de Sowjet-Unie en in andere communistische landen heeft moeten verdwijnen. Een desbe treffend besluit van de Opper ste Sowjet, dat op 15 januari is genomen, is zaterdag in Mos kou gepubliceerd. Behalve de vroegere minister van bui tenlandse zaken, werden genoemd ex- president Klement Worosjilow, Lazar Kaganowitsj, die eerste viee-premier is geweest en de vroegere premier van de Sowjet-Unie, Georgi Mal en- kow. In het geschil om Nieuw-Guinea tussen Nederland en Indonesië zijn van beide zijden het afgelopen weekeinde verklaringen af gelegd. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Soe bandrio, zei zaterdag na een bijeenkomst van de „operationele staf" in Bogor, dat er „nog niets positiefs uit de V.N." was gekomen. „Voor de bevrijding van West Irian is het wachten in hoofdzaak op het bevel daartoe van president Soekarno". Bij zijn aankomst uit de Verenigde Staten zei dr. J. H. van Royen, ambassadeur van Nederland in Washington, gistermid dag op Schiphol in antwoord op een desbetreffende vraag: „het is volmaakt en ten enenmale uitgesloten, dat Nederland met Indonesië zal gaan onderhandelen, zolang de Indonesische rege ring als prealabele voorwaarde blijft stellen, dat Nederland eerst capituleert voor de partijen om de tafel kunnen gaan zit ten". hij. Hij had geen enkel commentaar op de verklaring van de Indonesische minister van buitenlandse zaken Soe bandrio, dat Thants bemiddelingspo gingen zonder resultaat zouden zijn gebleven, om de eenvoudige reden dat hij naar hij zeide, niets van die verklaring afwist. te goeder trouw te zijn bij het hui dige streven om de kwestie vreed zaam te regelen. In dit geval, zo werd eraan toegevoegd, wil Indone sië gaarne samenwerken om te voor komen dat het betrokken gebied het toneel van strijd wordt. „Als Indonesië geweld moet gebrui ken om West-Irïan te bevrijden, zal dit een daad van zelfverdediging zyn, omdat het doel van een dergelijke actie slechts de verdediging van de nationale eenheid en de territoriale onschendbaarheid zal zijn, die door de Nederlandse strijdkrachten worden geschonden", aldus de verklaring van de Indonesische ambassade te Wash ington. „Indonesië eist capitulatie" Met dat „capituleren" doelde dr. Van Royen naar bij zelf verduidelijkte op de Indonesische eis dat Ne derland er om te beginnen mee in stemt uitsluitend te zullen spreken over de wyze waarop Nïemv-Guïnea aan Indonesië zal worden overge dragen. De ambassadeur voegde daar aan toe: „die eis is onaanvaard baar". Dr. Van Royen bevestigde uit Den Haag een oproep te hebben ontvan gen om zich voor consultatie met de regering naar Nederland te begeven. „Ik vermoed dat men wil weten hoe de VS staan tegenover de problema tiek betreffende Nieuw-Guinea", zei Lancering uitgesteld Reis om aarde af het hangt van weer De leiding van liet „project Mercu ry" (het project voor Amerikaanse bemande ruimtereizen) heeft gisteren besloten voorlopig a.s. donderdag ochtend te kiezen als nieuw tijdstip voor de j.l. zaterdag uitgestelde ruim tevaart van majoor John Glenn. De grote vloot die klaar ligt om de 40-jarige astronaut uit de Atlantische Oceaan op te pikken als hij driemaal om de aarde heeft gecirkeld, kan zo lang op zee blijven zonder dat be hoeft te worden gebunkerd. Als de WMMWWWWWMWWJrWWWWWmWWl §Dit is het moment waarop K overste John Glenn zich in de 6 S~ capsule begaf voor de vlucht om de aarde. Later werd de 3 2 lancering uitgesteld. 3 nieuwe streefdatum is verstreken zonder dat de proef kan worden ge nomen, moeten sommige schepen misschien een haven aanlopen. De beslissing om Glenn donderdag de reis te laten maken, is een voor lopige. Alles hangt af van de weers omstandigheden en de Atlasraket en de Mercury-capsule, die in de komen de dagen zorgvuldig moeten worden nagekeken. Het uitstel van zaterdag waar toe het besluit werd genomen slechts 18 minuten voor Glenn zou vertrekken werd veroorzaakt door een zware wolkenbank die plotseling boven Cape Canaveral en omgeving verscheen. Ranger Wat het tweede Amerikaanse ruim teproject betreft, het schot op de maan, werd gisteravond medegedeeld, dat men de afgelopen nacht de came ra's zou inschakelen. Na enkele cor recties in de koers van de Ranger III zou de raket de maan op een afstand van 32.000 tot 37.000 kilometer pas seren. De Ranger zou de maan van ochtend om half vijf passeren. Derde partij In bilaterale besprekingen tussen Nederland en Indonesië op am bassade-niveau zei dr. Van Royen geen heil te zien. Hij achtte de aanwezigheid van een derde par tij („en Thant zou een gelukkige keuze zijn geweest") noodzake lijk. Overigens noemde hij de secretaris-generaal der V.N. „zeer volhardend" en hij vermoedde dat deze zijn bemiddelingspogingen niet zou opgeven. Op een vraag of de Nederlandse re gering zou overwegen hem aan te wijzen voor eventuele onderhande lingen, antwoordde hij: „daar weet ik werkelijk niets van. maai- misschien vloeit die veronderstelling nog voort uit de onderhandelingen die ik 12 jaar geleden heb gevoerd met Mo hammed Roem en die geleid hebben tot de rondetafelconferentie. Aan Roem heb ik de aangenaamste her inneringen bewaard, ik betreur het dat hij thans gevangen is genomen. Inderdaad ken ik vele Indonesiërs en ben ik met velen bevriend". Wél had hij zijn Indonesische col lega Zaiü ontmoet (van die ont moeting was in Amerika een foto verspreid), maar dr. Van Royen noemde dit slechts toeval. „Ik liep hem op een cocktail party tegen het lijf en wij kennen elkaar al heel lang. Overigens moet U hier uit niet de conclusie trekken, dat hij gemakkelijk is als tegenspe ler. Hij is een zeer lastig man". Beroep De Indonesische ambassade in Wash ington heeft zaterdag een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat Indonesië de voorkeur geeft aan een vreedzame oplossing van het geschil om Westelijk Nieuw-Guinea. Op Ne derland werd een beroep gedaan om President Tsjombe van Katanga beeft zaterdagavond tijdens een V.N.- plechtigheid te Elisabethstad voorge steld de strijdbyl te begraven en een einde te maken aan de „vyandscliap en liet misverstand" tussen Katanga en de eenheden der Verenigde Naties. „Wij weten dat U hier gekomen bent om de orde in woelige gebieden te herstellen en nu wij U iets beter heb ben leren kennen zien wij in, dat het nooit uw bedoeling was in een positie geplaatst te worden waar U tot do den werd gedwoftgen", deelde Tsjom be zijn gehoor mede. De Snowdons weer thuis Met een ruk zijn prinses Margaret en haar eclitgênoot lord Snowdon gisteren uit hun zonnige en zorge loze vakantieverblijf op de Antillen overgeplaatst in een kil en grauw Engeland waar een storm van kritiek is ontstaan over de nieuwe betrek king die Anthony Armstrong-Jones bij het zondagsblad „Sunday Times" zal aanvaarden. Het echtpaar werd bij aankomst op gewacht door een hófauto die hen in snelle vaart naar het Kensingtdn pa leis overbracht. De Nederlandse ambassadeur in de V.S. dr. J. H. van Rot jen en zijn echtgenote zijn zondag op de lucht haven Schiphol aangekomen. De ambassadeur is naar Den Haag ont boden voor overleg inzake het geschil met Indonesië over Westelijk Nieuw- Guinea. Jongen bij arrestatie door pistoolschot gewond Verdacht van poging tot zware mis handeling c.q. bedreiging tegen het leven, van een agent en een hoofd agent van politie te Haarlem, zijn daar zaterdag gearresteerd de 17-ja- rige timmerman J. van B. en de 43- jarige chauffeur F. B., beide uit Haarlem. Omdat de timmerman zaterdagmor gen omstreeks half negen te Haarlem op zijn bromfiets, naar de mening van de agent, te hard reed en geen richting aangaf, hield de agent hem staande om proces-verbaal op te ma ken. De jongen gaf, naar de agent vermoedde, niet zijn eigen naam op. KLUIZENAAR LIET WELLICHT 4 STRADIVARIUS-VIOLEN NA MUSICOLOGEN uit geheel Engeland hebben zich op weg bege ven naar een klein dorp in Wales om de violenverzameling van een overleden Duitse kluizenaar te bestuderen. Wellicht bevat de ver zameling vier Stradivariussen. De kluizenaar, Herman Odle, over leed vijf maanden geleden op 84-jarige leeftijd. Hij woonde alleen en bespeelde zijn violen in een huisje te Narberth, Pembrokeshire. Hij bezat 116 violen. Aan de binnenkant van vier van deze violen stond „Antonius Stradivarius", de Latijnse versie van de naam van de beroemde 17 eeuwse violenmaker, te lezen. Indien de violen werkelijk döor de beroemde violenmaker zijn vervaardigd zou dit betekenen dat de kleine grijsaard die zonder enige belangstelling ten grave werd gedragen zeer ryk is geweest. „Hij heeft vaak verklaard dat hij geen bank nodig had omdat hij een oude viool bezat die een waarde had van 20.000 pond", zo zei een der buren van de overleden kluizenaar. De agent wilde daarop de jongen meenemen naar het politiebureau, maar deze verzette zich. Op dat ogenblik naderde een vrachtauto, die bij het tweetal stilhield. De chauf feur van de vrachtauto, de 43-jarige F. B., boog zich uit de auto en vroeg de agent de jongen los te laten. Deze voldeed niet aan dit verzoek, waarop de chauffeur zijn auto ver liet en met een ijzeren staaf op de agent afkwam en hem bedreigde. De agent liet de jongen los, die op de vlucht sloeg. Nadat de chauf feur aan de agent zijn rijbewijs had getoond en de agent het ken teken van de vrachtauto had ge noteerd, verdwenen chauffeur en auto. Hij is later opgespoord eu opgesloten. De agent heeft later op de morgen, in gezelschap van een hoofdagent, de timmerman op diens werk opge spoord. Toen de jongen de politie zag naderen, greep hrj een ijzeren staaf, waarmede hij de hoofdagent De agent loste een pistoolschot in de richting van een der handen van de timmerman. Het schot schampte die liand en de jongen liet de staaf val len. De timmerman werd gearres teerd, naar een ziekenhuis gebracht om de wond te laten verzorgen en daarna in het politiebureau opgeslo ten. GEEN REGELING VOOR PROBLEEM Schoolarts doet wat hij kart TERNEUZENS lyceum-rector drs. A. J. Jansen heeft met zijn critische opmerkingen in het mededelingenblad van zijn school over de schoolartsen- dienst een reeds jaren sluime rend probleem op enigszins hardhandige wijze wakker ge schud. Is het inderdaad zo slecht gesteld met de medische verzorging op de Zeeuwse mid delbare scholen? Is het juist, dat deze categorie ver ten achter wordt gesteld bij de lagere-, ulo-, nijverheids- en andere scholen? Wij hebben deze vraag in eerste instantie voorgelegd aan de ge neeskundige inspecteur voor do volksgezondheid in Zeeland, dok ter J. R. v. d. Borgh te Middel burg, die toegaf, dat de klacht van drs. Jansen zeker gegrond is. Hoewel de schoolartsen op ver schillende h.b.s.-en, lycea en der gelijke verder gaan dan de school arts op het Petrus Ilondiuslyceum te Terneuzen, waar volgens drs. Jansen alleen maar een „krasje" (voor t.b.c.) op het programma staat, is er geen sprake van een systematisch medisch onderzoek op de Zeeuwse middelbare scholen. „Medisch is liet onderzoek zeker niet optimaal, hoezeer ik dat ook nodig acht", verklaarde ons de dokter v. d. Borgh. Volgens dokter v. d. Borgh is er wél een langzame ontwikkeling in deze richting te zien en op den duur zal men ook voor deze categorie scholen tot een zekere regeling komen. „Maar op dit ogenblik zijn we zover nog niet. Niet in Zeeland en niet in Nederland", aldus de geneeskundig inspecteur. Uit gesprekken met een schoolarts en enkele rectoren en directeuren van middelbare scholen is ons overi gens wel gebleken, dat men op de meeste scholen gelukkiger is dan in Terneuzen. Op de middelbare scholen in Middelburg. Goes en Zierikzee bij voorbeeld krijgen de leerlingen meer met de schoolarts te maken dan al leen maar voor een t.b.c.-prik. Maar een medisch onderzoek gebeurt vol gens de geneeskundig inspecteur slechts als de betrokken schoolarts over voldoende tijd beschikt of op indicatie van het hoofd van die school. Het vraagstuk van de medische yer-l 1 zorging op de middelbare scholen is aanhangig gemaakt door de rector van het Petrus Hondiuslyceum te Terneuzen, die het heeft betreurd, dat de schoolarts slechts éénmaal per jaar naar zijn school komt om de leerlingen een „krasje" te geven. De rector heeft verder voor de diens ten van de schoolartsendienst Zeeuwsch-Vlaanderen bedankt, om dat hij de 400 „krasjes", welke hij voor zijn school nodig heeft, ook langs andere zijde kan betrekken (de dienst voor volksgezondheid) en dan nog 1,per „krasje" kan bespa ren ook. Drs. Jansen kwam ook tot de uitspraak: „de medische verzor ging op de middelbare scholen is onvoldoende". Uitgesloten Dit laatste mag in zoverre geen ver wondering wekken, omdat de mid delbare scholen niet onder het school- artsenbesluit vallen. Dit besluit is een erfenis uit de jongste oorlog. Alle scholen vallen er onder, uitge zonderd ccliter de middelbare scho len. Dat is bijna twintig jaar het geval. Zeeland, dat is ingedeeld in vier schoolartsendiensten, heeft het dus in dit opzicht niet beter of slechter dan de andere provincies. Het feit, dat de middelbare scholen niet onder dit schoolartsenbesluit vallen en er (Zie slot pag. 2 kol. 3) STANVAC SUMATRA IN STORM GEBROKEN Een woordvoerder van de Britse ma rine in Singapore heeft gisteren mee gedeeld dat de gehele bemanning van de zaterdag in de, Zuidchinese Zee doormidden gebroken tanker „Stan- vac Sumatra" op twee man na is ge red. De redding geschiedde „onder buiten gewoon moeilijke omstandigheden", zo zei hij. Twee Indische matrozen worden nog vermist. De Stanvac Sumatra, eigendom van de Griekse miljonair Stavros Niar- chos, zou tijdens een storm op onge veer 960 km ten noordoosten van Singapore in tweeën zijn gebroken. Miljoen gulden schade door brand in fabriek Een hevige brand heeft zaterdag een plastic-fabriek in Someren (Noord- Brabant) geheel in de as gelegd. Voorraden grondstoffen en gereedge komen produkten (voor huishoudelijk gebruik) gingen verloren. De schade wordt geraamd op een miljoen gul den. Mislukte staatsgreep op Ceylon De Ceylonese regering heeft gisteren bekendgemaakt dat zij een zorgvuldig voorbereide staatsgreep in de kiem heeft gesmoord. Bepaalde officieren van de politie en de strijdkrachten hadden de samen zwering op touw gezel. Zij zijn ge arresteerd. ...is het 50 jaar geleden, dat de bekende Deense impressio nistische romanschrijver, jour nalist en voordrachtskunste naar Herman J. Bang op een tournee in Amerika te Ogden overleed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1