Zeelaads meest gefotografeerde vrouw Op één na - op geen na Ik heb all ONDER INVLOED BOTSING VEROORZAAKT: WEEK CEL ZATERDAG 27 JANUARI 19G2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 MIDDELBURGSE POLITIERECHTER Verdachte: „Ik werd door fietsers verblind" Een week onvoorwaardelijke gevan genisstraf, 8 maanden ontzegging van de rijbevoegdheid, waarvan 6 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, was donderdag middag de uitspraak van de Middel burgse politierechter, mr. B. S. Sie- perda, tegen de Terneuzense mon teur M. L. A. De Terneuzenaar had op 5 november in Hulst onder in vloed van alcoholhoudende drank een personenauto bestuurd en was toen tegen een stilstaande auto en een hek opgereden. Een civiele vordering van f 50,werd toegewezen. fAdvertentie LEZERS SCHRIJVEN Fluoridatie tan drinkwater Beleefd verzoek ik U om het volgen de op te nemen in verband met een e.v. fluoridatie van het drinkwater. 1. In ons drinkwater komt reeds fluor voor in verschillende percentages. In welke verbinding? 2. Men voegt een geneesmiddel aan drinkwater toe. Dit opent een poort, die tot allerlei misbruik kan leiden. 3. Hoe denken deskundigen van an dere richting hierover? Bijvoorbeeld homeopaten, natuurartsen. Hierbij zijn mensen met klinkende namen in binnen- en buitenland. 4. Hoe werkt fluornatrium op de in gewandsflora. 5. Moet men bij bestrijding van rotte tanden niet in de eerste plaats de „oorzaken" bestrijden, zoals het lek kere verse futloze witte brood, de witte mooi uitziende kristalsuiker in koffie, thee en het oneindig getal snoeperijen. Dat doodmaken van die bacteriën welke de tand doen rotten, vermoordt evenzeer nodige nuttige bacteriën. 6. Zeer waarschijnlijk zal een nieuwe variëteit bacteriën na een tijd te voorschijn komen, die resistent is. 7. Men wenst het niet snoepende en andere opvattingen koesterende deel der bevolking to dwingen om mee te drinken. 8. Wat doet ons lichaam met dit fluor. Wordt het ergens opgeslagen in het een of ander orgaan. 9. Waarom in Ticl het rotten niet ge heel tot staan gebracht na een jaar proefnemen 10. Weet men, dat in de U.S.A. het fluorideren niet algemeen is en dat een groot aantal deskundigen er te gen is. Wie regelmatig Amerikaanse tijdschriften leest, kan dit weten. 11. Geeft fluor een bijsmaak Denk aan thee en koffie gezet met Rot terdams water (chloor). 12. Als er misschien commerciële krachten helpen om fluoridatie er door te drukken, is het niet meer dan billijk, dat de diverse gemeenten er 2 waterleidingen op na gaan hou den. of dat zij de gebruikers „gratis" apparaten bezorgen om de fluorna trium uit het drinkwater te halen. 13. Is het niet veel eenvoudiger om bij de drogisten verdunde oplossingen verkrijgbaar te stellen. De oplossing kan thuis volgens voorschrift op het etiket verdund worden. Wie wil kan het toepassen. Is dit te gevaarlek? Men heeft toch ook zoutzuur, chloor De verdachte voerde aan, dat hij verblind was door enkele hem tege moetkomende fietsers, maar de offi cier van justitie, mr. A. W. Rosingh, meende, dat dit een veel gehoord ex- j cuus is. Mr. Rosingh had 2 weken gevangenisstraf en 8 maanden ont zegging geëist. Mej. E. de S. die bij A. in de auto had gezeten vertelde, dat de mon teur volgens haar normaal en niet te snel had gereden. Na de aanrijding had A. enkele vragen van de politie in gebroken Engels beantwoord. De landarbeider W. P. M. uit Hulst had zich hevig verzet tegen een politieman, die hem wilde op brengen, omdat hij tijdens de ker mis te Hulst onder invloed op een bromfiets reed. Conform de eis kreeg hij daarvoor 2 weken voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar. f 75. boete. 3 maanden ontzegging van de rijbevoegdheid en ondertoezichtstelling van de reclassering. Een zeer ernstig feit vond de offi cier. hetgeen de Zeeuws-Vlaming H P. van H. op 5 november in IJ- zendrike bad gepleegd. Vlak voor een bromfiets waarop twee perso nen zaten sloeg bri met ziin auto rechtcof. zonder rirht.in0- aan te ge ven. Bn de aaurndï«<r rlio daardoor ontstond, werd de bmmfietsbestuur- der L. A. de R.. uit Biervliet gewond, zodat hii twee «'eken in bet zieken huis moest verbinden. Mr. Rosingh achtte grove schuld aanwezig en eis te een boet.e van f 200 e« 6 maan den ontzegging van de rnbo«op®'d- beid. Bii verstek werd Van H. con form veroordeeld. Va e«»n aanrijding in viïcci„gpn w°s de Ylïssïn"Pr A- W. M. K. '«°t ziin nersonenanto '^«"erereden. K. was zelf piet in botsing gekomen, maar hii was nn"-"-eti)!«re geweest van het ongeval. Nadnt de officier een boete van f 5<Vhad geëist, werd hij ver oordeeld tot f 30, in oplossing en lang niet altijd on schuldige wasmiddelen in huis. Met het te koop stellen van fluornatrium in grote verdunning lijkt het mij. dat de kwestie opgelost kan worden. 14. Ik las in een Amerikaans tijd schrift, dat fluornatrium in drinkwa ter op de duur de tanden van „lelij ke" niet te verwijderen vlekken voor ziet. 15. Zou het niet zo kunnen zijn. dat men een beetje te warm loopt met dit nieuwe wondermiddel. Het komt wel uit Amerika en in de regel als een manie in de U.S.A. uitgewoed is na plm. 4 jaar. zie je hel nieuwe in Nederland te voorschijn komen. Denk aan de penicilline, röntgenstra len. Men wordt er nu heel wat voor zichtiger mede. De goede gevolgen van deskundige toepassing niet te na gesproken! Tk heb mijn opmerkingen in een vragende vorm gestoken, om op het een en ander een antwoord te krijgen. Met dank voor een e.v. onverkorte plaatsing ben ik, Uw dw. J. W. D. Zwervende hond In de P.Z.C. van 22 januari 1962 staat een berichtje „Zwervende her dershond eet schaap op", te Zaam- •slag. De rijkspolitie maakt jacht op de hond. Uit bovenstaande blijkt wel. dat deze hond honger had. Ik zou het belang rijk vinden als dc eigenaar van deze hond werd opgespoord en gestraft, in plaats van het dier. Ik ken hier het geval van een echt lieve hond. Toen de eigenaars hem kregen, was het een molletje, maar nu is het eèn echte robbecloes. De mensen wilden er met geweld van af. Zij hebben hem eerst met de schille- boer meegegeven, maar hij kwam terug. Toen hebben ze hem naar de overkant gedirigeerd, maar hij kwam terug. Naar ik1" hoor, is hij nu met een Duits schip meegegeven. Verder com mentaar vind ik overbodig. O. Hcllinga Nijverheidsstraat 38. Vlissingen 22 januari 1962. „Als ik nu door hei dorp loop roepen ze me na: „Wè bin noe je klompe!" Daf zegt mevrouw A. Polderdijk uit Heinkenszand. Een vervelende affaire. Waar zouden toch die klompen van mevrouw Polderdijk uithangen? Dat is bekend. In de geïllustre'erde tijdschriften, de damesweekbla den, in zwart-wit- en in kleurenfilms, in stukjes buitenlands televisie journaal. Daarin kan men de klompen van mevrouw Polderdijk zien. In talloze buitenlandse weekbladen hebben foto's van haar gestaan. De redacties trokken er hele pagina's voor uit, in kleur. Zo werd mevrouw Polderdijk, mét klompen Zuster S. Spruijt. voor het wijk- te de „laatste der viohicanenlid gebouw te Ellewontsdijle maak- van het Groene ICruis. „Op één na" zeiden ze trots in El- lewoutsdijk. Héél Ellewoutsdijk was immers lid van het Groene Kruis, op één na. Dat is een uni cum iu Zeeland, zeer waarschijnlijk wel in Nederland. Een dergelijk maximum is voor een kruisvereni ging niet- zo gemakkelijk te berei ken. Ellewoutsdijk kende dus nog een „laatste der mohikanen" en dat zinde het Groene-Kruisbestuur maar bitter weinig. Het hele dorp lid, uitgezonderd meneer Van Sluis. Kwamen er nieuwe gezinnen in de gemeente, dan was er direct ie mand van het Groene Kruis om met hen te praten en zoals het altijd ging hen als lid te note ren. Maar meneer Van Sluis neen, die werd maar geen lid. Een interessante figuur, dachten wij en aan de achterdeur van zijn woning aan de Grindweg vroegen wij, in de verwachting een be langwekkende verhandeling te gaan beluisteren: „Waarom U als enige niet?" Het antwoord was sober, maar te gelijk bemoedigend: ,,'k Heb nog nooit iets van zc gehoord. Ze zijn nooit bij me ge weest". „En als men nu eens met U kwam praten?" „Misschien dat ik het dan wel doe. 'k Zal de wijkverpleegster wel eens aanschieten". Diezelfde avond nog is zuster S. Spruijt op haar bromfiets naar de Grindweg gereden. „Ben ik nu echt de enige van liet dorp?" zei een verwonderde Van Sluis. De wijkverpleegster kon zijn naam noteren: het 166e en voorlopig laatste lid had zich aangemeld. Die Groene Kruis-„dichtheid" be staat in Ellewoutsdijk van ouds hor „Blijkbaar hebben <de mensen dit altijd goed sociaal aangevoeld" is de mening van voorzitter N. A. van Overbeeke, de gemeentesecre taris van Ellewoutsdijk. Ellewoutsdijk: een unicum en een voorbeeld. En mochten er elders in Zeeland kruisverenigingen zijn, of die nu groene, oranje-groene of wit-gele kleuren dragen:"als zij een „laatste der mohikanen" in hun midden hebben, zijn wij gaarne bereid eens op informatie uit te gaan DE HEER E, VAN SLUIS ....écht de laatste? Foto's P.Z.C.) (Advertentie) Nefa-Oranjc 63 ct MEER DAN Nefa-Grocn 75 ct n CC* UM,N Planoforni: IS'efa-Blausv Nefa-Lila 95 ct - r, Nefa-Rood 105 ct ERVARING 40 JAAR NIET DUURDER DAN WASBAAR VERBAND: gebruik 't hygiënische Nefa wegwerp-verband 9 09 00 CO 0 09 CJ 09 09 C 09 t f 09 0«gO 1 h O J Vanzelfsprekend.Want alleen dc specialisten, die Nefa damesverband creEcrdcn, v/ctcn precies wal de moderne vrouw eist. Zekerheid in kwaliteit, dus zekerheid in het gebruik. Nefa, het allerbeste maandverband! absorbeert over hele tampon zuivere celstof vast in vorm door planoform volkomen oplosbaar in stofvrije dozen voortdurend onder medische en chemische controle HET KOMT allemaal door het stationnetje, dat me vrouw Polderdijk voor de N.V. Nederlandsche Spoor wegen in Heinkenszand be heert. Ze is zoveel als „con tractante" en in die kwaliteit regelt zij de administratie van alle goederen, die aan het stationnetje worden ingela den. Éénmaal per dag stopt er de goederentrein, die het ring- lijntje van de N.S. door de Zak van Zuid-Beveland als traject heeft. Dan heeft me vrouw Polderdijk de vracht brieven ingevuld en gestem peld, kortom de administra tieve faciliteiten verzorgd. Dat is, in het kort, haar taak in het kleine vrachtgoederen- station, dat haar tevens tot woning is. Maar de geïllustreerde bladen, met de in het buitenland ver-schijnenen- de vooraan, bombardeerden me vrouw Polderdijk tot stationschef, de enige vrouwelijke in Nederland. Ze zou daai', op bet station Hein kenszand. hele dagen in kleder dracht rondlopen en met het be kende spiegelei zwaaien om de treinen te laten vertrekken. Koppen als „De stationschef draagt een kanten kap" de den het uiteraard voortreffe lijk en onder deze leuze vond men dan mevrouw Polderdijk in kle derdracht, bedrijvig zwaaiend met een spiegelei: in deze Kroniek is een dergelijke foto afgedrukt (rechts). De betrokken fotografen waren wel volhardend: er moesten heel wat moeilijkheden overwonnen worden, eer mevrouw Polderdijk daar bij de molen van Heinkens zand het spiegelei omhoog kon steken. Er was toestemming nodig, telefo neren dus met het hoofdkantoor van de spoorwegen in Utrecht. Toen die toestemming eenmaal verkregen was en het station in Goes pp de hoogte gebracht, kon vanuit Goes een echt deugdelijk spiegelei worden aangevoerd. Maar nu mevrouw Polderdijk. „Weet U hoe de treinen hier in werkelijkheid vertrekken? Ze gaan als het hun tijd is, dat maken de machinisten wel uit. Dan besjoeren ze nog eens en dan zwaai ik maar eens terug. Als ik zo'n ding zou opsteken, gaat ie heus niet weg...." Mevrouw Polderdijk gaat verder: „Ze hebben het ontzettend opge schroefd. In het dorp wordt daar om gelachen natuurlijk. Ik geloof dat de mensen denken, dat ik die dingen zelf heb verteld. Ze roepen Anna, wè bin noe je klompe, we hebben je in de krant gezien, we heben je op de televisie gezien. Maar mijn schuld is het niet, want ik zeg de verslaggevers altijd dat ik er normaal zo niet bijloop. Maar ze willen het zo, in klederdracht, en als ik die mensen er nu een plezier mee kan doen..." De vriendelijk- en hulpvaardig heid van mevrouw Polderdijk zijn grenzeloos. Nog niet zo lang geleden heeft een Amerikaan se filmploeg bezit genomen van het Heïnkenszandse stationnetje. Huiskamer, kantoor en belenden de vertrekkenstonden vol came ra's, statieven, spots en een hoop andere troep. De hoofdrolvertolk ster in klederdracht moest zich over een wirwar van snoeren een weg banen naar het perronnetje, waar de camera's zoemden voor het eerste shot. Mevrouw Polderdijk met het spie gelei, mevrouw Polderdijk op de trein naast de machinist, mevrouw Polderdijk, kuierend tussen de rails. „Ze zeggen er natuurlijk niet bij, dat ik de klederdracht alleen maar Foto boven: wat mevrouw Pol derdijk niet doet in kleder dracht met een officieel N.S. spiegelei treinen dirigeren en foto' links: wat mevrouw Polder dijk wél doet „besjoeren" naar de macliinst, als er een trein ver trekt. op uitnodiging draag" commenta rieert mevrouw Polderdijk, „maar goed, voor die mensen zit er na tuurlijk ook een boterham in". Mevrouw Polderdijk leeft op goede voet met allerlei mensen, die haar aanvankelijk om den brode hebben benaderd. Vaak komt het voor, dat één van Neerlands bekendste fotografen, Cas Oorthuis, haar meeneemt voor een trip langs al lerlei mooie plekjes. Haar plakboe ken zitten vol met de resultaten van deze tochtjes en als ze de foto's aanwijst zegt ze gemoede lijk: „Kijk, deze is ook van Cas". Mevrouw Polderdijk is een ideaal model. Niet alleen doordat zij door haar werkzaamheden gemakkelijk als „vrouwelijke stationschef" kan worden aangeduid, maar ook, om dat zij als een deskundige mag gel den op het gebied van de kleder drachten. Zij „loopt shows" in het Nederlandse openluchtmuseum te Arnhem en gaat voor deze instel ling, zoals zij zegt „de boer op" om klederdrachten aan te kopen. Het is nog niet zo lang geleden, dat zij een uitnodiging van de K.L.M., een half jaar lang door de hele wereld shows te ge ven, heeft moeten afslaan. Stewar dessen in klederdracht zouden in alle grote wereldsteden de shows lopen; mevrouw Polderdijk zou de zorg voor de kostuums gekregen hebben. „Maar ik kon hier bij het station natuurlijk niet een half jaar weg". Toen zijn alle betrokken stewar dessen maar naar Heinkenszand gekomen „hier heb ik ze ge leerd hoe ze zich moesten aankle den". Dan zijn er nog de poppen door haar in klederdracht gesto ken die mevrouw Polderdijk grote bekendheid hebben gegeven. Wereldbekendheid. Tussen haar omvangrijke corres pondentie één artikel in een Nederlands geïllustreerd tijd- sclirift bezorgde haar eens 283 brieven ligt op dit moment een uitnodiging om naar Engeland te komen, om mee te lopen in een show van klederdrachten in een badplaats, een show op het strand. Mevrouw Polderdijk gaat. Niet op klompen. Ze zijn zoek. Het is haar onmogelijk op de vraag „Anna, wè bin noe je klompe" een redelijk antwoord te geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7