Streekontwikkeling samen met Belgi AARDAPPELH ANDEL MOET MEER „KOSTEN-BEWUST" WORDEN S AWE MA n" 'Imww Almanak VERKOOPAKTE GEPASSEERD VOOR PHILIPS-TERNEUZEN 2 PliOVINOlALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 21 JAN UARi 1962 BURGEMEESTER VAN HULST: PLEIDOOI VOOR ,BREDE WELVAARTSORGANISATIE' IN ZIJN nieuwjaarsrede heeft burgemeester A. L. S. Locfee- feer van Hulst vrijdagavond ge pleit voor een sterke samenwer king met de grensgebieden in Vlaanderen, In het bijzonder om dat „het stellen van forse da den ter voorbereiding van de streekontwikkeling" daarbij al leen kan winnen. „De blik van de gemeente Hulst", aldus de burgemeester, „moet méér naar liet oosten en westen gericht worden. De Belgische streken zijn nu eenmaal economisch nauw met Zeeuwsch-Vlaa nde- ren verbonden". De streek tussen het kanaal TerneuzenGent en de havens van Antwerpen en in de toe komst waarschijnlijk het Kreek- rakgebied volgens het Noord- jrabantse plan, aldus de lieer Lockefeer, kan goede ontwikke lingskansen bieden, mits die worden onderkend en intensief worden voorbereid. In dit verband pleitte burgemeester Lockefeer voor een breed opgezet streekonderzoek, waarbij vooral de functie van de gemeenten in de streek moet worden onderzocht. „Het ge meentelijk beleid moet op liet streek- belang zijn gericht", zo meende spreker. Burgemeester Lockefeer zag de bestaande ontwikkelingscommis- sïe (jaarbudget 3000 graag ver vangen door een brede welvaarts- organïsatie, waarin alle op dit ge bied werkzame organisaties zijn op genomen. Deze organisatie zal moe ten beschikken over voldoende finan ciële middelen om de opbouw van een levend, goed functionerend appa raat mogelijk te maken. Burgemeester Lockefeer toonde zich ingenomen met het feit, dat de minis ter van verkeer en waterstaat zijn Belgische collega met klem verzocht heeft de aanleg van een wegverbin ding Zeeuwsch-Vlaanderen naar Ant werpen te bespoedigen; de heer Lockefeer zou deze belangstelling graag zien uitgebreid tot een vaste oeververbinding over de Schelde. Zou er niet, zo vroeg de heer Lockefeer, zich af, in het belang van Zeeuwsch- Vlaanderen meer samenwerking in Beneluxverband kunnen zijn bij het totstandkomen van een vaste oever verbinding over de Schelde. Dit in het bijzonder ook, omdat een vaste verbinding over de Westerschelde ook in de toekomst nog niet zal wor den gerealiseerd. In België heeft de directie van de diensten der Zeeschelde toege zegd de uurregeling van de veer dienst DoelLillo te verbeteren alsmede de toegangen tot de bo ten gemakkelijker te maken. Stu die zal voorts worden gemaakt van een moderne veerdienst, die toegankelijk zal zijn voor auto's. Deze plannen zullen afhankelijk zijn van de plannen van aanleg van de stad Antwerpen in het noordelijk havengebied. Een nieuwe veerdienst moet aan sluiten op het wegennet in het ge plande havengebied tussen Lillo en Zandvliet en op de tunnel onder het grote kanaaldok, dat de Frederijks- sluis zal verbinden met- de dokken. Bij de uitwerking zal tevens reke ning worden gehouden, zo citeerde burgemeester Lockefeer uit een tijd schriftartikel, met de derde vaste oeververbinding door middel van een tunnel onder de Schelde. Deze tun nel zou moeten komen ter hoogte van Lïefkenshoek naar Lillo. Nieuw gebied OVEIi DE grenswijziging in het af gelopen jaar, zei burgemeester Locke- (Zie slot pag. 4 kol. 2) VOORZITTER V.B.N.A.: Rapport Handels Economisch Kantoor besproken In zijn openingswoord op de jaarver gadering van de afdeling Zeeland van de Vereniging ter behartiging van de Nederlandse aardappelhandel gehouden in hotel „de Korenbeurs" te Goes heeft de heer J. Valkier uit Kortgene uitvoerig aandacht be steed aan een door het Handels-Eco- nomisch-Kantoor uitgebracht rap port. In dit rapport wordt er onder meer op gewezen, dat men in de aardappelhandel bij het vaststellen van de prijzen meer „kosten-bewust" dient te worden door rekening te Centrale verwarm inq Nederstraat 19 - Middelburg Tel. 01180-2962 VAN uitvin TOT HOND. Bij de rijkspolitie te Iiapelle arriveer de enkele dagen geleden een hond. Hij kwam er netjes aanlopen, wist kennelijk precies waar hij als gevon den hond moest wezen om zich te melden. Bijzondere kentekenen hond: donkerbruine rug, witte borst en buik en onderkaak. Linkervoorpoot eveneens wit tot boven kniegewricht alsmede sok rechtervoorpoot. Staart: lang. Oren: slaphangend. Naaxn: on bekend. Kas: onbekend. Verliezer van bovenomschreven hond kan zich melden (telefonisch) op een van de volgende nummers in Kapelle: 600, 303 of 346. ONTTRONING Een onttroning was wellicht het hoogtepunt van het jaarlijkse PATIENT., Of dokter ook non oven naar liet ge bit van Pietje wilde kijlcen, vroeg mevrouw aan de tandarts en aange zien tandartsen er hun beroep van maken om naar gebitten te kijken en deze zo nodig zelfs restaureren, mocht Pietje best binnenkomen. Helemaal van harte ging het niet, want ondanks zijn zéven jaar, had de lcnaap kennelijk al enige ondervin ding op het terrein van de tandheel kunde opgedaan. Maar goed, de as sistente liet zich ook niet onbetuigd en terwijl ze verklaarde, dat Pietje toch so'n mooie broek aan had, hielp ze hem in de stoel. Pietje zat. Met zijn móóie broek. Maar Pietje z<lt niet. lang. Want terwijl de tandarts - met de 'rug naar de steel iets redderde en de assistente Pietje eveneens een ogenblik uit het oog had verloren, klonk het plotseling, bijzonder gede cideerd'door de spreekkamer.JIc wil niet geboord!". En tóén tandarts en assistente opke ken. v;as Pietje weg. Compleet ver~ dwcnên. Zijn moeder heeft buiten nog hard .Tietje" geroepen, maar het hielp niet meer. Heel in de verte, aan het einde run de straat zagen se hem hol len. Met twee kleine gaatjes in zijn Liezen, maar die waren niet meer te schuttersfeest van de handboog- maatschappij St. Sebastiaan in het Aardenburgse ,,'s Lands wel varen". Achttien schutters hadden zich gemeld voor de koningschieting op de liggende wip. In de 22ste ronde was het zo ver: I. van Iwaarden schiet hoofdvogel. Daarmee onttroonde hij koning P. van Damme en klom zelf op de troon. Volgde nog een gezellige bijeenkomst plus prijskaarting tot besluit. OP REIS. Op reis naar Canada gaan woensdag middag per kleurendia de oudjes van het goede Axel, als ze tenminste naar liet Torenlokaal komen. Voor het kleurige reisje zijn ze allemaal hartelijk welkom. GOUD. Uit liet goede Axel kunnen we nog een feestelijk berichtje opne men. Het gaat om de heer en me vrouw Kotvis-Ruben die donder dag een halve eeuw lang in het huwelijk waren verbonden. Hét is een gezellige gouden dag met veel belangstelling geworden. GOEDE AXEL Een lezer uit Goes schrijft ons: ..In uw rubriek van Zwin tot Zijpe schrijft U steeds van het goede Axel. Waarom Is daar in het verleden zoveel goeds gebeurd? Het wordt nogal een tonig". Inderdaad schrijven wij graag over het goede Axel. In het verleden hoeft er heus niets goeds gebeurd te zijn, maar waarom zouden we niet? Er is reden genoeg voor. Alen zou alleen al van het goe de Axel kunnen spreken vanwege de niaoie. kreken, de fraaie leeuwen van de genieenteliuistrap, de drukke weekmarkt en ga zo maar door. Re den genoeg. Vindt U ook niet? müL Vandaag op pag - 15 houden met diverse onderdelen der kosten-factoren. Hierbij bracht de heer Valkier ook de wenselijkheid naar voren om de kwaliteit van het produkt op te voe ren wil men zijn goede naam behou den en de exportkansen niet in het gedrang zien komen. Voor zover van belang voor de aard appelhandel bracht óe heer Valkier, die wegens ziekte van de voorzitter, de heer M. A. v. d. Hoek uit Sint- Maartensdijk, de vergadering leidde, ook de laatste ontwikkeling in de E.E.G. ter sprake. De plaatselijke, ontwikkeling stelde de secretaris, de heer Th. Bakker, in zijn jaarverslag aan de orde. Wat de oogst 1960 betreft bracht de heer Bakker het lage prijspeil aan het eind van het seizoen in herinnering, het geen toen resulteerde in zeer ingrij- oende, marktordenende maatregelen. Het prijsniveau deed ook zijn invloed op de eindresultaten van de oogst 1961 gelden, zo bleek uit de woorden van de secretaris. Dit niveau is na melijk van dien aard. dat er slechts zeer beperkte kansen zijn voor een behoorlijke winstgevende verwerking. Verder deelde hij mee, dat het leden tal van de afdeling Zeeland in het af gelopen jaar iets was teruggelopen en thans 280 bedraagt en dat het plan van de onderafdeling Sehouwen- Duiveland om een wasinstallatie voor consumptie-aardappelen aan te schaf fen niet kon doorgaan. Voorts werden tijdens deze vergade ring problemen betreffende de aard- aopelhandel besproken door de heren J. Leeuwenburgh, J. Hertgers en A. v. d. Bospoort van de Plantenziekten- kundige Dienst en door de heren Cleophas en J. Bouwman, beiden hoofdbestuurslid van de V.B.N.A. Een der hoogtepunten bij de inge bruikneming van 't nieuwe C.O.A.K.- hoofdgebouw te Middelburg was de onthulling van het borstbeeld van de naamgever van de kazerne: generaal- majoor G. Berghuijs, door de echtge note van de in 1953 overleden gene raal, mevrouw C. Berghuijs-Vels Heijn. Zij werd daarbij terzijde ge staan door de commandant van de C.O.A.K., kolonel J. Potleboam. (foto P.Z.C VIER HA INDUSTRIEGROND Vorderingen met bouw van fabricagehal Op een besloten bijeenkomst in het gemeentehuis te Terneuzen is dezer dagen de akte gepasseerd tot verkoop van vier ha indus- triegrond en het verlenen van op tie voor een aansluitend gedeelte van 7 ha. van de gemeente Ter neuzen aan de N.V. Philips Gloei lampenfabrieken te Eindhoven. Philips werd bij deze overdracht vertegenwoordigd door mr. P. Buis, die gewaagde van de pretti ge onderhandelingen met het Ter- neuzense gemeentebestuur. Deze hebben geleid tot de vestiging van een spreidingsbedrijf voor de ver vaardiging van kleine lampen. Burgemeester mr. H. Rijpstra noemde de stichting van de fa briek een historische gebeurtenis voor zijn gemeente. Deze vesti ging kan naar zijn mening van verstrekkende betekenis zijn, niet alleen voor de stad zelf, maar voor de gehele streek. Ondanks de minder gunstige weers omstandigheden maakt het aan nemingsbedrijf Boele en Van Eesteren goede vorderingen met de bouw van de nieuwe fabricage hal. De bouwput van de hal is inmiddels gereed gekomen. In de loop van de volgende week wordt een aanvang gemaakt met het heien. Rond de jaarwisseling hoopt men de fabriek die in eerste opzet een nuttig vloerop pervlak Krijgt van 14.000 m2 in bedrijf te kunnen stellen. De personeelswerying in Zeeuwsch- Vlaanderen verloopt bijzonder gunstig. Aan de Industrieweg heeft men een ruime garage ge i huurd, waar sinds enige maanden een aantal vrouwelijke werk krachten in opleiding is. Hoofdza kelijk betreft het hier de verpak king van flitslampjes. Ook het be nodigde kader neeft hier een voorlopig onderkomen gevonden. Een groot aantal Zeeuwsch-Vlamin- gen pendelt nu nog naar het Philipsbedrijf te Roosendaal. Zo dra de nieuwe fabriek gaat draaien, worden de Zeeuw- Vlaamse werknemers in Terneu zen te werk gesteld. Verwacht wordt, dat op dat tijdstip onge veer 350 mannelijke en vrouwe lijke arbeidskrachten bij P'nilips- Terneuzen een werkkring kunnen vinden. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 8, 10 en 15. Mr. Dwars benoemd tot directeur N.V. Verheul In de aandeelhoudersvergadering van 24 januari jongstleden is mr. G. W. Dwars uit Middelburg per 1 februari benoemd tot directeur van de N.V. auto-industrie Verheul te Waddinx- veen. De heer Dwars volgt in deze functie de heer J. Verheul op, die in april of mei het bedrijf gaat verlaten. Mr. Dwars die in 1918 te Amster dam werd geboren is momenteel directiesecretaris bij de N.V. Vitrite Fabriek te Middelburg en secretaris van het departement Zeeland van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Bij de N.V. Vi trite was hij gedurende zes jaar werkzaam, voornamelijk in de com merciële en sociaal-economische sec toren van 't bedrijf. Drie-en-een-half jaar geleden werd hij secretaris van de Nederlandsche Maatschappij voor Handel en Nijverheid. In deze functie zal hij worden opgevolgd door mr. drs. H. Langman, secretaris van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen. Bij de N.V. Vitrite zal geen nieuwe directiesecre taris worden aangesteld. Voordat de heer Dwars naar Zeeland kwam, was hij in Arnhem werkzaam als inkoper bij de Algemene Kunstzijde Unie. Benoeming Tot hoofdcommisie ter secretarie, te vens administrateur van het woning bedrijf is benoemd de heer R. W. Zijl stra. thans commies ter secretarie van Veere. Twee paarden op hol bij hengstenkeuring Oostburg Twee personen gewond: één in ziekenhuis opgenomen Twee hengsten zijn vrijdag op liol geraakt bij de hengstenkeuring in Oostburg. De paarden galoppeerden door verscheidene straten, verwond den twee personen en konden ten slotte door het klem zetten met een vrachtauto worden gevangen, Eén van de dieren moest worden afge maakt. Het incident ontstond toen de 2y2- jarige hengst Castro van Kopus- hoeve van de heer C. J. Pijfferoen uit Aardenburg bij het verlaten van een vrachauto op de Markt in Oost burg zich losrukte. De hengst sloeg op hol en werd prompt achtervolgd door een andere hengst. Het laatste paard kon op het Kerkplein klem worden gezet tussen een vrachauto en een tuinmuur van een apotheek. De hengst Castro werd kort daarna gevangen. Bij de achtervolgingspo gingen gaf deze hengst de heer A. E. de M. uit Oostburg een trap tegen het onderlichaam. De heer De M. moest naar het St.-Anthoniuszieken- huis worden overgebracht. Ook de heer J. V. uit Oostburg werd door het paard geraakt. De neer V. moest zich onder doktersbehandeling stel len. De slager M. I. B. heeft Castro, die bij zijn ontsnapping gewond was geraakt, op het Kerkplein met een sehietmasker afgemaakt. Westkapelle raakte vlug uitgekeken op „reuzenvis" j§ Een drie meter lange bij dc H pier op het Noordstrand te Westkapelle aangespoelde vis heeft gedurende twee dagen in H het middelpunt van de belang- stelling van Westkapelle's ij jeugd en bejaarden gestaan. Donderdag werd de ongeveer H 300 kg wegende vis, vermoede- ij lijk een dolfijn of tonijn, op het strand ontdekt. Het dier ver- H keerde reeds in een beginsta- ij dium van ontbinding en ver- M spreidde een vrij onaangename geur, zodat het vrijdag reeds werd begraven. Een werkje m waarbij zelfs een vrachtauto aan te pas moest komen om fjj het dier van het strand naar de duinen te slepen, waar het ge- m vaarte in een diepe kuil werd gedeponeerd en met een flinke zandlaag werd afgedekt. lïlllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllM KUNST Concert „Instrumentale" o.l.v. Jan Out CONCERT- EN GEHOORZAlAL MIDDELBURG. RUIM drie jaar dirigeert Jan Out nu de Instrumentale te Middelburg en in deze periode heeft hij een zeer persoonlijk stempel op dit orkest ge zet. Wat ons gisteravond tijdens een concert van de Instrumentale in de Concert- en Gehoorzaal weer opviel was de hechte eenheid: het or kest is een totaliteit geworden, waar van de leden met grote bezieling sa men musiceren, een totaliteit die meer is dan de som der delen. Dit was vooral het kenmerk van het or- kestspel na de pauze in Beethovens Tweede, waardoor de vertolking van deze compositie een gebeurtenis van allure werd. Het woord „bezieling is hier reeds gebruikt, maar wij willen het herha len in verband met deze Beethoven- symfonie, omdat dit werk zo geïn spireerd werd gespeeld. Nu kan het met „bezieling" echter soms een ge vaarlijke zaak zijn, want vooral bij een niet-beroepsorkest gaat zij samen met kansen op een déraillement: er is soms zulk een geestdrift, dat op een bepaald moment de orde wordt verstoord. En dan zit men met de stukken. Maar gisteravond gebeurde dit allerminst en daarvoor willen wij Jan Out hulde betuigen. Hij moet wel bijzonder hard hebben gewerkt met dit orkest: eerst de voorlopige op bouw van de symfonie, het zoeken naar een redelijke samenklank en als daarmee een voorlopig resultaat is verkregen en de niet geringe techni sche moeilijkheden enigermate zijn overwonnen, moet met de afwerking worden begonnen Tevens moet dan de inspiratie komen, de geestdrift die evenwel de techniek niet omver mag lopen. Alles bijeen een gigantisch werk, dat alleen een hoogst begaafde vakman kan presteren, die elke dag weer opnieuw de muziek als een won der ervaart. Jan Out heeft zich met deze vertolking van de Tweede als zodanig geklasseerd. Als luisteraar moet men voor zulk een prestatie dankbaar zijn, een dankbaarheid die bij ons althans de neiging tot detail kritiek onderdrukt. Wanneer wij dan toch enkele kri tische opmerkingen willen maken, dan betreft dit niet het tweede deel van het programma, maar het ge deelte voor de pauze. Uitgevoerd werden Glucks AI ceste-ouverture, Brahms Alt-rhapsodie en Andries- sens Ricercare. We laten nu buiten beschouwing, dat men zich een inte ressanter programmakeuze kan voor stellen, doch willen ons beperken tot de uitvoering. En die heeft ons te leurgesteld met name wat de Alt- rhapsodie betreft. In de eerste plaats zong het mannenkoor van „Oefening en Uitspanning" niet bijster fraai. Het ging hier om een kleine groep met weinig opvallende stemmiddelen, terwijl de koorzang slecht was afge werkt. De verhouding tussen koor, orkest en soliste liet voorts te wensen over doordat het orkest sterk domi neerde. De soliste Thilde Beuing over een goede altstem te beschik ken, maar zong wel heel erg expres sief. Als totaal vonden wij dit werk het minst geslaagd van het concert. Gelukkig, dat het orkest direct revanche kon nemen met Andrics- sens Ricercare, een stuk dat een vo rige keer reeds met veel succes werd uitgevoerd. En ook ditmaal wist Out te zorgen voor een vitale vertolking, die het publiek tot opgetogen applaus bracht. Balans opmakende van deze avond menen wij tenslotte te mogen zeggen, dat de Instrumentale goéd voor de dag is gekomen Zij is op haar best vermoedelijk speelt hier de muzi kale instelling van de dirigent mede een rol op dit ogenblik in werken, waarin de orkestklank kan gloriëren, muziek, die élan vergt van dirigent en vertolkers. Daarom wellicht kwam Beethovens Tweede zo goed tot haar recht en daarom ook is An- driessens Ricercare voor deze groep zulk een dankbaar stuk. Dankbaar zijn deze composities óók voor het publiek, dat gelukkig verschijn sel gisteravond weer in groten ge tale was opgekomen. Er was veel applaus en er waren bloemen voor soliste en dirigent. De K. Advertentie) AAN'VANKEL1JK OPKLAKINGEN Toenemende bewolking en plaatselijk wat regen of motregen. Matige tot zwakke wind in hoofdzaak uit weste lijke richtingen. Iets lagere tempera turen dan gisteren. ZON EN MAAN 28 januari Zon op 8.28 onder 17.19 Maun op 00.27 onder 11.39 29 januari Zon op 8.26 onder 17.21 Marn op 1.34 onder 12.03

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2