„Brouwershaven in streekplan Schouwen-Duiveland genegeerd" Bulgaarse vlieger moet terechtstaan Soldaten in burger naar Nieuw-Guinea stss ss-s a issSg i —7 Bezwaarschrift aan G.S. tot herziening voorgesteld RAAD KAPELLE KOCHT GROND VOOR BEGRAAFPLAATS DUO STENZ-PATIST MET OPENBARE LES IN GOES DIENSTPLICHTIGE BEROEPT ZICH OP CONVENTIE VAN GENÈVE VANDAAG OPENING VAN THEOLOGISCH SEMINARIUM PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 27 JANUARI 1962 RAADSCOMMISSIE RECREATIE: „De prognoses, die de planolo gen in het streekplan voor Scliouwen-Duiveland hebben verwerkt, stemmen naar onze mening niet overeen met de te verwachten ontwikkeling". Dit is de teneur van het rapport, dat de raadscommissie voor de recreatie van de gemeente Brou wershaven na bestudering van het ontwerp aan b. en w. heeft uitgebracht. Het college heeft de kritische noten, daarin neer gelegd, overgenomen en ter kennis gebracht van de raadsle den, die volgende week donder dagmiddag in het Plaatsenhuis te Dreischor over deze materie zullen vergaderen. „Onze gemeente wordt in het plan ternauwernood genoemd en zij wordt geacht met betrekking tot de recrea tie in de toekomst van geen beteke nis te zijn". Deze conclusie heeft de commissie uit de toekomstvisie van de P.P.D. voor het eiland getrokken. Daarom wil zij, dat tegen deze ziens wijze stelling wordt genomen. De commissie heeft daartoe zelf het ini tiatief genomen en licht ter verdedi ging een passage uit de toelichting op de streekplankaart. ..Daarin wordt gesteld", zo schrijft zij, „dat zeker in de toekomst de vraag naar kampeerterreinen in de kop van Schouwen de mogelijkhe den daartoe zal overtreffen, omdat de aanleg niet ten koste van het na tuurgebied mag gaan." Volgens Brouwershaven houdt deze stelling in, dat de recreatie-zoekenden steeds meer landinwaarts zullen (moeten) trekken, in de richting van Scharen- dijke eri Brouwershaven. Reeds in het afgelopen jaar was dit zo. „Aange zien het streekplan, zoals dat nu in ontwerp ter tafel ligt, met dit alles geen rekening houdt" vindt de com missie het nodig de punten in een be zwaarschrift ter kennis van Gedepu teerde Staten te brengen. „Wanneer dat thans niet gebeurt is het gevaar geenszins denkbeel dig, dat de gemeente Brouwersha ven op het gebied van de recreatie steeds achter de feiten zal aanlo pen!" Kern voor kern Kern voor kern worden daarna in het rapport de bezwaren tegen het ont- werp-streekplan naar voren ge bracht. In tegenstelling tot de in-het ontwerp geopperde uitbreiding van de kern Noordgouwe, had de raads commissie zich bij Schuddebeurs een terrein van ongeveer 50 hectare ge dacht, dat zeer geschikt is voor de bouw van een complex zomerwonin gen. Daarbij zou dan de kern Schud debeurs met ongeveer 11 hectare, noordoostelijk langs de Kloosterweg- dienen te worden uitgebreid voor permanente bebouwing. Op een stuk landbouwgrond van slechte kwaliteit (groot 4.5 hectare) aan de Groeneweg te Noordgouwe zou een caravanterrein moeten wor den ingericht. Tussen de Oosthaven- dijk en het Slingerbos in Brouwers haven ziet de raadscommissie graag een kampeerterrein geprojecteerd, evenals op de „De Bulke" ten noord oosten van Brouwershaven. Al eerder heeft de recreatiecommis sie de aandacht gevestigd op de mo gelijkheid om ten noordwesten van het in het Dijkwater bij Dreischor ge projecteerde natuurgebied 7.5 hectare tot kampeerterrein te bestemmen. Verder pleit de commissie voor een wandelpad in dit gebied in noordoos telijke richting langs de kreken. Vrijdag is aan de Koningin Maria- laan in Den Haag het nieuwe gebouw van het ministerie van defensie ge opend. waarin de afdelingsmarine van dat mini-sterie is ondergebracht. De foto geeft een kijkje in de hal van het gebouw, waar een borstbeeld van luitenant admiraal Maarten Har- pertszoon Tromp een plaats heeft ge kregen. Alleen wanneer rekening wordt ge houden met deze verlangens van Brouwershaven kan zij in de komen de ontwikkeling haar rol meespelen en de bestaande mogelijkheden be nutten, aldus b. en w. Wensen Het ontwerp-streekplau voor Schou wen-Duiveland is voor de gemeente Brouwershaven een lelijke teleurstel ling geworden. Daarom heeft de raadscommissie voor recreatie een uitvoerige verlanglijst opgesteld. Ver vulling van de wensen, zou Brou wershaven een reële kans geven om in de toekomst de stroom van recrea tiezoekers op het eiland te helpen opvangen. Twee opvallende wensen zijn: een zwembad in Zonnemaire' ert recreatie-bebouwing bij Den Osse. In of bij de spuikom van de haven van Zonnemaire zou het zwembad moeten worden geprojecteerd. Een en ander is daar afhankelijk van de wa terstand en andere factoren, die nog nader moeten worden bezien. In de nabijheid van dit zwembad ziet de recreatiecommissie van de gemeente Brouwershaven graag een terrein gereserveerd voor recreatieve doel einden. Er is daar een oppervlakte landbouwgrond Van mindere kwali teit van ongeveer 25 hectare groot. Bij Den Osse legt de Deltadienst van rijkswaterstaat een werkhaven aan Grondaankopen in raad Vrouwenpolder Op de agenda van de maandag te houden vergadering van de gemeen teraad van Vrouwenpolder komt on der meer een voorstel voor van de heer W. Duvekot sr. te Vrouwenpol der een stuk grond aan te kopen voor een bedrag van 800. Tevens stellen b. en w. de raad voor van de firma P. de Visser Zn. te Vrouwenpolder een stuk grond aan te kopen voor een bedrag van 2460. De gemeente heeft deze stukken grond nodig in verband met de realisering van het uitbreidingsplan, met name de door braak van de Dorpsdijk in noordelijke richting naar de Port den Haakweg. Voorts komen op de agenda voor een voorstel van b. en w. tot vast stelling van het uitbreidingsplan in onderdelen „Woonpark buiten ,de Veste", het beschikbaarstellen van een krediet voor de inrichting van een schuilplaats voor het burger lijk bestuur in oorlogstijd cn een sub sidieverzoek van de Nederlandse Astma Stichting. voor dé werken aan de dam door het Brouwershavense Gat. Deze haven komt buitendijks, even ten zuiden van de binnenkort af te sluiten Osse- haven. Na het gereedkomen van de dam zou de werkhaven kunnen wor den behouden en bestemd voor het vervullen van een functie in het ka der van de recreatie, zo suggereert de commissie. Methet oog daarop zouden twee terreinen in de directe omgeving voor recreatiebebouwing moeten worden bestemd. Proces-Solakow in Italië Op beschuldiging van spionage Miloesc Solakov, de Bulgaarse piloot «lens straalvliegtuig af gelopen zaterdag nabij een ge heime N.A.V.O.-rakettenbasis, in de buurt van Acquaviva, is neergestort, zal terechtstaan op beschuldiging van spionage, zo is gisteren verklaard in Itali aanse regeringskringen. Uit de Italiaanse regeringsbron ver luidde dat de regering over voldoende informatie beschikte om aan te kun nen tonen dat het vliegtuig tijdens een spionagevlucht was neergestort. Hoewel het onderzoek werd voortge zet bestond er geen twijfel over dc uitslag, aldus deze bron. Het proces zou waarschijnlijk in Rome worden gevoerd. De „zaak Solakov" zou wellicht de tegen hanger kunnen worden van de be roemde „zaak Powers", hoewel de omstandigheden niet .helemaal eender waren. Het Bulgaarse vliegtuig vloog boven een deel van Italië dat was bezaaid met N.A.V.O.-rakettenbases. De ge heimhouding omtrent verscheidene van deze bases was zo strikt dat zij niet eens officieel bestonden. Aan RAAD VERGADERDE Gemeente schakelt over op oliestook waarvan de kosten 696 zullen be dragen. Een verzoek van de christe- lijke stichting voor school- en be- j roepskeuze in Zeeland om subsidie De gemeenteraad van Kapelle heeft lwei'd ingewilligd. Voor 1961 zal liier- tïjdens de donderdagmiddag glkhou- voor een bedrag van o per onder den vergadering grond aangekocht- zocht kind worden gegeven, wat in -• - totaal zal neerkomen op ƒ70. Aan de Nederlandse Asthma Stichting zal met ingang van 1962 een subsidie worden toegerekend van 2 cent per inwoner. voor uitbreiding van de begraaf plaats. De raad kocht van de ge zusters M. en M. de Groene 0.80.72 ha grond en van de heer H. J. Ie Clercq 0.24.80 ha grond. De heer C- Goud (vrije lijst) vond de prijs van respectievelijk 1,50 en 1,40 per m2 wel erg hoog, terwijl de heer J. 51. Zuidweg (c.h.) het onbillijk vond, dut öe pachter van de grond van de heer Le Clercq geen schadeloosstelling krijgt, omdat het stuk onder de 25 are meet. De heer L. de Koeyer (c.h.) was daarentegen van mening, dat de remeente met de grond- en vergoe- lingspryzen boft In vergelijking met andere plaatsen. Voorts besloot de raad op voorstel van b. en w. om in het gemeentehuis over te schakelen van kolenstook op oliestook. Berekend is, dat dit een jaarlijkse besparing van 1200 kan betekenen. Met de aanschaf van een automatische olïestookinslallatie zal een bedrag van 8000 zijn gemoeid. Verder zal in de ambtswoning van burgemeester H. G. van Suijlekom een circulator worden aangebracht, Het bedrag ex. art. 55 bis lager- onderwyswet 1920 werd voor 1962 vastgesteld op 49.64 per leerling. Teneinde verduisteringsgordijnen voor één lokaal voor de vertoning van films te kunnen aanschaffen, zal aan het bestuur van de bijzon dere school te Biezelinge een be drag verstr.ekt worden van ƒ445. Een tweetal verzoeken om premies voor woningverbetering werden toe- fekend. Hiermede zal een bedrag van 550 ten laste van de gemeente ko men. Aangezien de op de begroting uitgetrokken post van 4200 hier voor niet toereikend is, besloot de raad deze te verhogen tot 5800. Met een over te boeken post van 525 als overschot van 1961, zal dit afgerond kunnen worden. De heer F. van Hoorn (v.v.d.) vroeg of de verbouwing voor de heer M. IJzerman geen gevolgen zou kunnen hebben op de uitbreidingsplannen, die er voor dit gebied bestaan. „Dit zit er terdege in", zo deelde de burge meester mede. „Maar. dit is hem ter kennis gebracht". Enige discussie ontspon er zich voorts over het voor stel om de algemene politieverorde ning te wijzigen door er in op te ne men, dat het verboden zal worden, om in de uitoefening van een bedrijf, voertuigen op een weg te laten staan, als dit het karakter heeft van het gebruiken van de weg als bergplaats. Vooral zijn er klachten ontvangen over het wegzetten van vrachtauto's op straten en pleinen tot ongenoegen van bewoners, die belemmerd werden in bet. uitzicht. Enkele raadsleden zouden de verordening nog aangevuld willen zien om ook personenauto's hierin op te nemen. Raadslid L. de Koeyer was zelfs van mening, «lal, wanneer iemand een auto koopt, men ook maar een gara ge bouwen moet. De burgemeester wou hét f eheel echter niet al te veel op de spits dryven, omdat er toch altijd wel een plaatsje is, waar de auto gestald kan worden. Raadslid J. de Jager Jozzn. (a.r.) zou graag zien, dat er in de toekomst bfl de uit breidingsplannen rekening werd ge houden met het toenemende wegver keer. door er ook parkeerterreinen in op tc nemen. Tenslotte besloot de raad de woning Hoogte 2 te Schore nilipwoonbaar le verklaren. boord van het vliegtuig waren wa pens en verkenningsinstrumenten, waaronder camera's. Vernomen is dat de 22-jarige officier der Bulgaarse luchtmacht „voor een civiele rechtbank zal worden geleid". Verklaard werd dat spionagezaken in vredestijd meestal werden behandeld door civiele rechtbanken. Krachtens de bepalingen van de Ita liaanse wet zou de piloot een gevan genisstraf van 15 tot 80 jaar kunnen krijgen. H.K.H. Prinses Beatrix lieeft in het gebouw voor Kunsten en Weten schappen in Den Haag een galacon cert van het Nederlands Studenten Orkest bijgewoond. Foto: Prinses Beatrix onderhield zich ongedwongen met v.l.n.r.: dirigent Jan Brussen, de solist Theo Olof, bur gemeester mr. H. A. M. F. Kolfscho ten en de voorzitter van de stichting N.S.O., de heer H. ter Haar. Auto in de sloot Donderdagavond reed de heer M. L. M. IJ. wethouder der gemeente Axel, van Kijkuit met zijn auto naar Axel. Aan de Kanaalkade moest hij uit wijken voor een hond. Door krachtig remmen wist hij een aanrijding te voorkomen, maar hij kwam hierbij met zijn wagen in dè naast de weg liggende sloot terecht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De beschadigde auto moest worden op getakeld. Recital van viool en piano met vlotte toelichting „De intimiteit van deze kleine zaal geeft ons een zekere behaaglijkheid, waardoor wij ons wat vrijer kunnen geven", zei pianist Johan Batist vrij dagavond in de foyer van de „Prins van Oranje" in Goes. Voor omstreeks veertig muziekliefhebbers verzorgde Patïst daar samen met de violist Win: Stenz een recital, dat men een I,openbare les" zou kunnen noemen. Johan Patist vertelde eerst iets over de viool terwijl Wim Stenz zijn instrument stemde. „Het is een wonderlijk verschijn sel, zo zei Johan Patist. dat we •in onze wereld, met een uitge breide theoretische kennis en on ze fabelachtige techniek niet meer zo'n viool als een Stradivarius kunnen bouwen. Men kent de sa menstelling van de laldcen, de spanning van boven- en onderblad enzovoort', maar als wij alles pre cies hebben nagebouwd krijgen we niet meer dan een „aardige viool", die niets in klank op de Stradivarius lijkt. Wim Stenz vertolkte hierna een „In- j trada" van de Italiaanse componist Jean Desplanes uit de tweede helft van de zeventiende eeuw. Voor het programma voor de pauze had het duo vier stukken gekozen uit de klassieke en romantische periode (Desplanes Von Weber. Van Beetho ven en Saint-Saëns)het gedeelte na de pauze (Grieg. De Falla en Ravel) lag meer in het moderne idi oom. Johan Patist was soms meeslepend in zijn toelichtingen. Hij vertelde nu eens schetsmatig, dan weer anekdo tisch menige bijzonderheid over de te spelen werken en de componisten. Wim Stenz, een nog jonge kunste naar, stond er op dc achtergrond wat gespannen bij,-direct klaar om te be ginnen. „Door alles heen hoort men Von Webers genialiteit" zei Patist van de sonata in C gr terts van Von Weber en bij de bekende romance in F groot van Van Beethoven: „een romance is eigenlijk een lied op zeer brede basis, Beethoven is een schep per in klanken". Na de pauze volgden drie stukken van nationaal karakter, geënt op volksmelodieën, een sonate in g groot (Grieg), dans uit „La Vida Breve" van De Falla en de „Tziga ne" van Ravel. Een fraai slot van een sfeervolle avond met mooi spel, van Stenz en Patist, het tegendeel van een „koel concert, waar de mu sici een stijve buiging maken, spelen en weggaan, zonder dat het publiek de componist en zijn muziek van dichterbij heeft leren kennen", zoals Patist het had uitgedrukt. Deze avond was georganiseerd dooi de Z.V.U. in samenwerking met het Nutsdepartement Noord-Beveland. |l!llillillllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllf Belgische cameralieden j I filmen te Sas van Gent 1 Maatschappij maakt Cinebel" nieuwe film De nog vrij jonge Belgische =j H filmmaatschappij „Cinebel" uit Gent is momenteel in Sas van Gent opnamen aan het maken ij voor haar nieuwste film, ge- n naamd „Le vent sauvage de novembre". De film is geba- =g seerd op-de roman „De witte weg" van de Vlaamse schrij- s ver Albert de Splenter. Het is M een verhaal van twee zusters, die in een weelderig herenhuis wonen. Hoewel de oudste een verhouding heeft met een oom trouwt ze met een jongeman, waarvan ze denkt te houden. De jongeman komt bij een jachtpartij om het leven. iMoord of ongeval se De zaak komt voor het gerecht n waarbij het er om gaat, dat vooral de moraal gered moet - worden. In zoverre dus de ver- n filming van een roman. De „Cinebel" wil met dit werk echter het nogal oppervlak- kige van de normale Belgische speelfilm doorbreken en dit op een hoger plan brengen. Zo H mogelijk zelfs op internatio- naai niveau. Hoewel de meeste opnamen in België worden ge- =j maakt, brengt de filmmaat- H schappij ook een zestal dagen door te Sas van Gent. De op- M namen daar worden gemaakt ten huize van ingenieur R. van Krevelen aan de Oostkade. dat zich qua inrichting daartoe uitzonderlijk leent. De gehele filméquipe bestaat uit 18 per- sorren, die eveneens te Sas van s Gent zijn ondergebracht. De |jj Franstalige film gaat in het H najaar van 1962 in première. -- Het is de derde film die deze m nog jonge maatschappij ver- vaardigt. De eerste, „Losgesla- eee gen jeugd", een Nederlands gesproken film. beleefde zijn ee première in begin 1960 te Bre- da. n mill Handicapwedstrijden biljarten in Souburg Vandaag, zaterdag» beginnen in café „De Vriendschap" te Souburg de door de biljartvereniging V.E.G. ge organiseerde bekerhandicapwedstrij- den vijfde en vierde klas. Aan deze wedstrijden nemen deel de 80-jarige G. Palmkoek en C. Jasperse, beiden van de organiserende vereniging, J. Blom en F. Tienpond van A.L.M. te Middelburg, B. Vermeulen en J. Schuerman van D.O.S. te Ovezande en G. Krijger en A. Hemstrjjd van Abim uit Oudelande. Als reserves zijn aangewezen P. van Raan van A.B.C. Middelburg, W. J. Bos van V.E.G. Souburg en A. de Vos van A.L.M. Middelburg. De data waarop wordt gespeeld zijn 27 en 28 januari en 1 en 3 februari. Kort geding tegen de Staat Gisteren is de dagvaarding uit gebracht in de zaak van een dienstplichtig soldaat, die dezer dagen naar Nieuw-Guinea moest vertrekken, contra de staat. Zijn vertrek naar Nieuw- Guinea is uitgesteld. Het kort geding behoeft daardoor niet op korte termijn te worden behan deld. Het is vastgesteld op 7 februari. NOG VELE PLANNEN Aanwinst predikanten Hervormde Kerk (Van een onzer redacteuren) Zaterdag is liet een grote en belang rijke dag voor de hervormde kerk: het theologisch seminarium in het Heyde-park te Driebergen wordt dan officieel in geln-nik genomen. Het gebouw, ontworpen door architect K. L. Nijnioiis, ademt een geest van robuuste eenvoud, verrassende vond sten en grote doelmatigheid. Iluwe betonblokken en puur hout, afge wisseld door hier en daar een luxu euze tinteling biedt het gebouw ruimte en perspectief, niet alleen in geestelijke, maar ook in materiële zin. En dat is ook de bedoeling van dit gebouw, dat moet dienen in dc eerste plaats om de toekomstige pre dikanten en semester onder handen te nemen, 0111, na de theoretisch in gestelde opleiding de brug te slaan naar de praktijk van het leven. Met studie, inspanning en ontspan ning, lezingen, cursussen en bijeen komsten In alle mogelijke vormen tracht men die brug te slaan. In de tweede plaats-zal het gebouw dienst gaan doen als conferentieoord van dienstdoende predikanten. Herha lingsoefeningen, zoals dr. A. A. Kool haas, conrector het al eens eerder wat simpel uitdrukte. In de twaalfdaagse conferenties kun nen de dienstdoende predikanten bij tanken, ervaringen uitwisselen, ken nis nemen van nieuwe ontwikkelin genen contacten opnemen met an deren, met mensen buiten de eigen kring. Het seminarium is er ge heel op ingesteld. De kosten van het gebouw bedragen ongeveer anderhalf miljoen gulden. De exploitatie zal slechts, in finan ciële zin dan, verliezen opleveren. Er moet veel geld bij, maar daar staat tegenover dat deze dienstver lening aan de aanstaande en dienst doende predikanten ongetwijfeld veel vrucht zal afwerpen. Het rectorium heeft overigens ver- Het kort geding is uitgesteld op ver zoek van de raadsman van de staat, nadat aan de betrokken militair uit stel van vertrek was verleend tot 15 februari. De andere militairen die tot het con tingent behoren zullen op 1, 2 of 3 februari naar Nieuw-Guinea vertrek ken. De zaak is aanhangig gemaakt door de vader van een dienstplich tig militair die minderjarig is, de heer Lindeman in Amsterdam. In de dagvaarding staat vermeld, dat hij (de militair) een paspoort heeft gekregen waarin ten on rechte staat dat hij ryksambte-- naar is. De militair heeft geen be roep, omdat hij direct na zyn schoolopleiding in militaire dienst is gegaan. Hij wil niet in burger kleren worden vervoerd. Hij acht dit onrechtmatig omdat hij dan wordt beroofd van de bescher ming van de Conventies van Ge neve ,die onder meer de rechten van een krijgsgevangene regelen). De conventie is ook door Indone sië ondertekend. Hij meent dat hij het recht heeft zich hierop te beroepen, ómdat een aantal ianden, waar het vliegtuig naar Nieuw-Guinea moet landen, heeft ge weigerd, Nederlandse militairen be stemd voor Nieuw-Guinea op hun vliegvelden toe te laten. De vader eist namens de zoon, dat de aanduiding „rijksambtenaar" uit het paspoort wordt verwijderd en dat dit paspoort binnen 24 uur wordt terug gebracht naar de gemeente-secreta rie in Amsterdam, waar dit is afge geven, met de opdracht het ongeldig te maken. Verder stelt hij de cis dat een nieuw paspoort wordt afgegeven, waarin een foto is vastgehecht van de mili tair, gekleed in militair tenue. Ook wordt geëist dat de militair in militair tenue naar Nieuw-Guinea reist en daarbij in zijn bezit heeft de identiteitskaart, die vereist is inge volge de Conventie van Genève. Op overtreding dient aldus de dag vaarding ten dwangsom gesteld te worden van tien miljoen gulden. By de dagvaarding is gevoegd een rapport van prof. Tam mes te Am- een gymnastiekzaal te kunnen hou- hpegeven op de Conventies van Ge wen. 1 nève.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 20