PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RANGER III IS OP WEG NAAR DE MAAN C0AK Middelburg nam nieuwbouw Berghuijs- kazerne in gebruik Maandagmiddag kan doel bereikt zijn Kernstop-overleg opnieuw in impasse Vandaag.., NEDERLANDSE KUSTVAARDER OPGEBRACHT Ommezwaai 205e jaargang - no. 23 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Paster. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.j fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 27 jan. 1962 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Mlnlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tartïl. Kleine advertenties i maximum 3 regels) 85 cent per regel met een minimum vaD 1,25. ..Brieven bu* reau van dit olad" 35 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-80, tel. 2358 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841(b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2. teL 6140 (b.g.g. red. 7853. adv. 5213) Oostburg. tel. 2395. Ter neuzen tel 2116 Zierikzre red tei 2425 tel 2094. Cape Canaveral wacht in spanning op t.v.-opnamen De Amerikaanse Ranger III is gisteravond om half tien haar reis naar de maan begonnen. Volgens de Amerikaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart (N.A.S.A.) schijnt alles goed te zijn gegaan. Het ruimteschip dat op weg zou zijn naar de maan is bedekt met een laag goud en zilver. Het heeft ten doel televisie opnamen van het maanoppervlak te maken van geringe hoogte en een houder met instrumenten op de maan te plaatsen. De eerste trap van de Ranger IH een Atlasraket, heeft vijf minuten gewerkt. Een halve minuut later maakte de tweede trap, een Agena B-raket, zich los. Deze raket werkte eerst twee- en-een-halve minuut, stopte daarna een aantal minuten en brandde daarna nog eens anderhalve minuut om het ruimte schip de ontsnappingssnelheid te geven, bijna 40.000 kilomter per uur. „Reisje" van 379.078 km De Agenaraket werd vervolgens ge scheiden van de capsule, welke laat ste, naar gehoopt wordt, 66 uur na de lancering hij de maan zal zyn. De N.A.S.A. deelde mee dat twee waar nemingsposten in Afrika het signaal van de Banger III hebben opgevan gen. Honderden technici op de basis bij Cape Canaveral hebben in grote spanning gadegeslagen hoe de grote raketcombinatie 26,S meter steeds sneller omhoogschoot in een wolkenloze hemel. Zij konden na drie minuten de brandende uitlaatgassen nog zien als een klein lichtend puntje aan de noordelijke hemel. Twee mi nuten later was de combinatie op 250 kilometer afstand van de aarde en was de voortstuwingsapparatuur van de Atlas uitgewerkt. De snelheid van de Ranger III is 39.200 kilometer per uur. De capsule zal. als alles goed gaat, maandagmiddag om half vier beginnen met bet uitzenden van beelden van het maanopper vlak. De camera zal meer dan honderd beelden naar de aarde moeten zenden, tc beginnen op een afstand van 3600 kilometer van de maan. De laatste opname moet worden uitgezonden op een af stand van 21 kilometer van de maan. Laboratorium Kort voordat de capsule op de maan terechtkomt, moet zij een houder met instrumenten, onder meer een seis- Afrikaanse „top" voorgesteld Op de topconferentie vau twintig Afrikaanse staten in Lagos, Nigeria, is gisteren een resolutie aangenomen om de ministers van buitenlandse za ken van alle staten van het conti nent uit te nodigen een bijeen komst te houden ter voorbereiding- van een algemene Afrikaanse top conferentie. mograaf, uitstoten, waarvan de val wordt vertraagd door een remraket om de instrumenten in onbeschadigde staat op het maanoppervlak te laten terechtkomen. De houder zou op de maan neerkomen met een snelheid van ongeveer 250 kilometer per uur. de capsule echter met een snelheid van bijna 10.000 kilometer per uur. De af te leggen afstand is 379.078 kilometer. De capsule weegt 327 kilo gram. De houder met instrumenten 43,5 kilogram, waarbij dan het be- scliermende omhulsel van balsa, een zeer lichte houtsoort, is meegerekend. Het eigenlijke laboratorium weegt 35 kilogram. Over de rivier de Main in West- Duitsland wordt op het ogenblik hard gewerkt aan de constructie van de vijfde super-autobaan-brugwélke een onderdeel zal vormen van de au tobaan van Frankfort naar Neuren berg. De ruim 560 meter lange brug rust op zes paar zware pijlers; de eigenlijke overspanning bedraagt 143 meter. De kosten van dit kunstwerk bedragen 11 miljoen mark. is het 50 jaar geleden, dat H de Franse schrijver van blij- j spelen Alexandre Bisson te Pa- j rijs overleed. I MORGEN ....is het 375 jaar geleden, dat i H de Engelse kolonel William Stanley van het Staatse leger H Deventer aan de Spanjaarden overgaf. Dit voorbeeld werd j gevolgd door de Engelse kapi- i s tein Rowland York, die verra- H derlijk de schans, welke Zut- phen bedreigde de Spanjaar- i H den in handen speelde. Pl.C.-zaler dagnummer PARIJS EN F.L.N. EENS OP 3 PUNTEN In kringen die nauwe betrekkingen met de Franse regering onderhonden is gisteren meegedeeld dat Frankrijk en de Algerijnse opstandelingen bij de enkele dagen geleden hervatte be sprekingen overeenstemming hebben bereikt over drie belangrijke punten. Deze punten zijn: De Sahara valt on der de soevereiniteit van Algerije, er komen waarborgen voor de bescher ming van de rechten en de bezittin gen van de Europese minderheid en de marinehaven van Mers-el-Kebir wordt aan Frankrijk verpacht. In ge noemde kringen werd vernomen dat het belangrijkste punt waarover men nog geen overeenstemming heeft be reikt, dat van de duur en de uitoefe ning van de uitvoerende macht in de overgangstijd tussen een staken van het vuren en een volksraadpleging over zelfbeschikking is. Enkele Franse ambtenaren achten het mogelijk dat ongeveer half fe bruari. een akkoord tussen Frankrijk en de opstandelingenregering zal worden gepubliceerd. De kustvaarder „Marïscal Lopez" (500 t.) uit Rotterdam is gisterocli- ten door de Fransen opgebracht naai' de Algerijnse haven Mostagaiiem, zo verneemt het Franse persbureau A.F.P. Het had behalve een lading appelen 4 ton munitie voor Casablanca aan boord. Het schip kwam van Genua, Bij de rederij, van Nfeyelt Goudriaan in Rotterdam, was gisteravond nog niets bekend over het opbrengen van één van haar schepen. Kind overleed na val in bak met water In een onbewaakt ogenblik is het ne gen maanden oude zoontje van de fa milie P. G. van den Berg- uit Meppel in een met heet water gevulde was bak gevallen. Met zeer zware brand wonden werd het kind in het diaco- nessenhuis in Meppel opgenomen, waar het is overleden. Westers aanbod verworpen Russen praten over „proeven hervatten" Li ambtelijke kring te Washing ton is men van mening, dat de Russen de drielandenconferen- tie in Genève over een kernproe- venverbod zo goed als getorpe deerd hebben, doordat zij het aanbod van het westen om de besprekingen te combineren met onderhandelingen over een algemene ontwapening hebben verworpen. nHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijli Als alles goed gaat JOHN GLENN VANDAAG DRIEMAAL OM AARDE §j De kansen staan goed dat de Amerikaan John G. Glenn §f g vandaag zijn ruimtevaart kan maken. De voorbereidingen g g verliepen, gisteren naar wens. Men ontmoette geen nieuwe g M moeilijkheden met de apparatuur en luit.-kol. Glenn ver- M g keerde in blakende welstand. Bovendien waren de weers- M g verwachtingen voor vandaag gunstig. Als de proef door- g gang kan vinden, zal de lancering plaatshebben tussen M 1 13.30 en 18.30 onze tijd. Men wil Glenn driemaal om de §j g aarde laten cirkelen. (Zie ook pagina 3). lIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM -De Russen hebben hiermee duidelijk laten blijken, zo wordt van gezag hebbende Amerikaanse zijde verno men, dat zij de kernproeven niet wer kelijk willen beëindigen. De Russen hebben hun eigen, lang gekoesterde standpunt verworpen, dat zij een-ak koord over het staken van de kern proeven alleen konden aanvaarden in het verband van een algemene ont wapening. De Russische regering heeft een verklaring over de kernproeven uitgegeven. Zij zegt dat een sta ken van de proeven weliswaar on verbrekelijk met een algemene ontwapening is verbonden, maar dat er nu al mogelijkheden zijn de kernproevenkwestie te regelen. Deze mogelijkheden zijn uiteengezet, aldus de verklaring, in dc Russische voorstellen van vorig jaar november, die voorzien in een controle op de ontploffingen in de atmosfeer, waar voor geen speciaal stelsel nodig is, maar waarbij men gebruik kan ma ken van de middelen die al in de be trokken landen aanwezig zijn. Inter nationale controle zou in dit stadium neerkomen op spionage. Als het westen het gesprek in Genève afbreekt, zal de Sowjet-Unie zich ge noodzaakt zien de voor haar verdedi ging nodige kernproeven te hervat ten, aldus de Russische verklaring. In Londen verwacht men, dat Enge land en Amerika liet komende week einde overleg zullen plegen over de Russische houding in Genève. Men is in Londen van gevoelen, dat de Rus sen geen belang meer stelllen in een akkoord over een verbod van kern proeven. Een Egyptische archeologische expedi tie heetf bij Buhen in Nubië overblijfse len van een oude stad gevonden. Een der leden zei dat hieruit bltjkt dat de Egyp- tenaren vier tot zeshonderd jaar eerder in Nubië-waren gevestigd dan tot nu toe werd aangenomen. Bommeltjes aan de lopende band worden vervaardigd bij W. Luteijn en Zn. N.V., een fabriek van suikerwerken in Breskens. Hoe de fabriek draait en hoc de Bommeltjes ar uitkomen vindt U uitvoerig In onze veertiendaagse indu strie-reportage op pagina ze ven. Voorts in dit 20 pagina's lel lende P.Z.C.-zaterdagnummer o.in.: De rubriek Stemmen uit de Kerken (pag. 31; ..Bommel tjes aan de lopende band" (pag. 7); Radio- en t.v.-ru- briek plus Films in Zeeland (pag. 9); Letterkundige kro- uek en kunst (pag. 13); Kro niek van Zwin tot Zijpe (pag. 15); Feuilleton (pag. 17) en tenslotte dc kinderkrant op pagina 19. SAA<\'VVVVVVVV\\'VV>A/VVV'V\'V Chef generale staf nam het défilé af I)E NIEUWBOUW VAN DE generaal-majoor Bcrgliuijska- zerne te Middelburg is vrijdag niet militair vertoon overgedra gen aan en in gebruik genomen door de militaire administratie. Het was een bijzondere dag zo wel voor de leiding en het per soneel van de Eerste Centrale Opleidingsschool voor admini stratief kader (de C.O.A.K als voor de gemeente Middelburg, waarover zowel militaire als burgerlijke autoriteiten hun vreugde uitten. Na de over dracht van het nieuwe hoofdge bouw aan het administratie- dienstvak door generaal-majoor G. J. J. Stoorvogel, directeur van de dienst gebouwen, werken en terreinen, aan brigade-gene raal J. Brouwer, inspecteur der militaire administratie, alsmede een parade op de Markt, die werd afgenomen door luitenant- generaal G. J. Lefèvre de Mon- tïgny, de bevelhebber van de landstrijdkrachten, volgde op het kazerneplein de ingebruik neming van deze nieuwbouw. De ingebruikneming vormde het in drukwekkendste moment van deze dag. Na de vlaggeparade volgde in de ingangshal de onthulling van het door de Middelburgse beeldhouwer Peter de Jong vervaardigde borst beeld van de naamgever van de ka zerne: generaal-majoor G. Berghuys. Deze onthulling geschiedde door de echtgenote van de in 1953 overleden generaal, mevrouw C. Berghuijs- Vels Heijn. Begeleid door de com mandant van de le C.O.A.K., kolonel J. Pottebooni (die haar vooraf bloe men had aangeboden) trok mevrouw Berghuijs met een forse zwaai liet doek weg, dat het horstbeeld tevoren aan hel oog onttrok. Het borstbeeld was tevoren namens officieren, onderofficieren, korporaals en manschappen door een deputatie daarvan onder leiding van kapitein P. J. A. Luijkx aan de kolonel sym bolisch aangeboden. Kolonel Potte- boom verklaarde hierna, dat gene raal Berghuijs zich na de weder oprichting van de militaire admini stratie in 1945 bijzonder verdien stelijk heeft gemaakt voor de reorga nisatie van het - dienstvak, hetgeen werd erkend door zijn benoeming tot generaal-majoor in 1948. „De in standhouding van deze onderwijsin richting en het afleveren van voor zijn taak berekend administratief ka der aan de legeronderdelen is het levenswerk geweest van generaal Berghuijs", -aldus betoogde kolonel Potteboom. Voor de opbouw Deze rede werd beantwoord door de oudste zoon van generaal Berghuijs, luitenant-kolonel N. J. Berghuijs, die mede namens zijn moeder kolonel Potteboom dank bracht voor de wijze, waarop de familie bij de plechtigheid betrok ken is geworden. Tol de man schappen zei overste Berghuijs: „Ik lioop, dat de generaal niet iemand voor U is, die men niet kent. Moge hij U steeds herinne ven aan de man, die met liefde en toewijding een belangrijk deel van zijn leven heel't gegeven voor de opbouw van de militaire admini stratie". CZie slot pag. 4 kol. 1 Burgemeester Lockcfecr van Hulst heeft gisteren in zijn nieuw jaarsrede de verbinding van Zeeuwsch-Vlaanderen met overig Nederland ter sprake gebracht. Daarbij kwamen twee punten in het bijzonder naar voren, namelijk de wegverbinding Zeeuwsch-Vlaanderen met Antwerpen en de vaste verbin ding over de Westerschelde. De bur gemeester herinnerde in dit verband aan een brief, die het gemeentebe stuur vorig jaar van rijkswaterstaat had ontvangen, in welk schrijven werd medegedeeld, dat over de weg naar Antwerpen was gesproken in Beneluxverband, terwijl voorts de Nederlandse minister van Verkeer en Waterstaat er bij zijn Belgische ambtgenoot met klem op had aange drongen de aanleg van deze verbin ding te bevorderen. De heer Locke- feer verklaarde gisteren daarover verheugd te zijn, maar wilde nu nog een stap verder gaan en bepleitte daarom totstandkoming van een vas te Scheldeverbinding in het kader van de Benelux-unie. In dit verband wees hij op de Belgische plannen voor een nieuwe tunnel ter hoogte van Liefkenshoek naar Lillo. „Ik kan mij namelijk niet ontdoen van de gedachte, dat een oeververbinding in het oosten eerder te verwezenlijken zal zijn dan over de brede Wester- seheldemonding", aldus de burge meester. Waarom het ons nu gaat is, dat burgemeester Lockefeer zich hier een pleitbezorger toont voor een nauwe samenwerking met België ter ontsluiting van Zeeuwsch- Vlaanderen via dit nabuurland, Dat is daarom zo opvallend, omdat hij in vroeger jaren meer dan eens heeft betoogd geen voorstander te zijn van zulk een ontsluiting. Wij hebben' daarom nog eens nagezocht wat dc heer Lockefeer vijf jaar geleden hier van heeft gezegd op 29 januari 1957 als lid van de Staten van Zeeland en daarbij bleek ons, dat hij het destijds geen „fraaie vertoning" vond wanneer men de Nederlanders een weg over België wees om in Ne derland te komen. Letterlijk zei toen liet statenlid Lockefeer: „Ik vind dit iets wat wij niet moeien hebben. De zuigkracht van België is in ónze gebieden toeli al groot ge noeg. Ik zou daarom graag zien, dat de minister het zou kunnen opbren gen, dat Zeeuwsch-Vlaanderen dat werkelijk ontsloten moet worden voor die ontsluiting zijn kans krijgt over eigen nationale bodem". Men begrijpe goed: wij hebben geen enkele behoefte om de heer Locke feer ernstig te onderhouden over zijn ommezwaai. In de politiek kan het soms héél nuttig zijn niet te veel aan starre opvattingen vast te houden, omdat een zekere souplesse meer be wegingsvrijheid veroorlooft. Maar wat ons wél interesseert is het waar om van deze verandering. Er zijn twee mogelijkheden. In het eerste geval is de burgemees ter zo getroffen door dè regio nale kansen in Beneluxverband, waarop de laatste tijd inderdaad sterk de aandacht valt, dat hij nu zijn nationale gevoelens daaraan gaarne ondergeschikt maakt. Overigens blijft het dan nog de vraag of een gemeenschappelijke tunnel bij Ant werpen de ideale oplossing is van het Zeeuws-Vlaamse „ontsluitingspro bleem", maar daarop komen wij hier onder nog nader terug. De tweede mogelijkheid gaat uit van een nega tieve oorzaak: -in dat geval ziet de burgemeester zo weinig heil meer in activiteiten van de Nederlandse re gering ten aanzien van deze kwestie dat hij nu maar in arren moede de blik zuidwaarts heeft gericht. Maar dat nu zou een volstrekt vérkeerde overweging zijn. Er is namelijk, dunkt ons, geen enkele reden om van de Neder landse regering in dit opzicht niets meer te verwachten. Dat is nog zeer onlangs gebleken, toen minister Korthals in de Tweede Kamer toe zegde na te zullen gaan of de studie voor een vaste oeververbinding als nog kan worden „verdiept". Maar te vens moet men zich vooral realiseren dat deze zaak van de verbinding over de Westerschelde een aangelegenheid is van langzaam groeiende inzichten en in dit verband moet vreemd ge noeg nog weer eens op de Ooster- scheldebrug worden gewezen. Het staat voor ons namelijk vast, dat een eventuele vaste verbinding door of over de Westerschelde moet worden gezien als een schakel in dc centrale weg. die door de pro vincie Zeeland met zoveel nadruk wordt gepropageerd. De Oosterschei- debrug nu, die binnen de Zeeuwse ge zichtskring is gekomen, is precies zo'n schakel! Maar de ketting zal pas ge reed zijn als de centrale Zeeuwse weg aansluiting zal geven op het gro te Belgische wegennet. Met deze for mulering is tegelijkertijd de vraag be antwoord, die hierboven werd gesteld, namelijk of een gemeenschappelijke tunnel bij Antwerpen dé oplossing, zou zijn. Wij menen van niet. Wij me nen, dat alle krachten gebundeld moeten worden om de „centrale weg" (te verwerven, óók de krachten uit het Land van Hulst. Mocht de heer Lockefeer het hiermee niet eens zijn en mede op grond daarvan tot eeu nieuw standpunt hebben besloten, dan betreuren wij dat. En in dat ge val moeten wij erkennen heel wat meer te voelen voor zijn opvattingen uit 1957 dan voor zyn betoog van 1962. Want óók de Zeeuwse conceptie van de centrale weg past aanzienlijk beter in de Beneluxsfeer dan een deeloplossing via Antwerpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1