Schat-graven op Pelikaan-eiland MEENK'S' DRIE ZEEUWSE PLOEGEN NAAR MICRO-KAMPIOENSCHAPPEN SPORT EN WEDSTRIJDEN „DE WRAAK VAN HERCULES" IS „ZOET EN ZUUR" ZATERDAG 27 JANUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT iep, diarrhet. Mfluenza prijsverhoging. Vraag uw drogist. MEENK'S POCOt^S helpen! Er zijn Mccnk's Poeders®® hoofdpijn, kies pijn, hoest, griep, jJrarrhec, influenza, rhcumatick, koorlsipeid bij gevatte kou, periodieke pijnen c^t. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis a 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn I JnüX JUs, Ife:! i» iJl&ttMku Titelhouder Tjoba krijgt het moeilijk Evenals voorgaande jaren /.al ook dit jaar weer in Utrecht om het microkampioenschap van Nederland voor zaterdagclubs gespeeld worden en wel op 3 februari in de Bernhard- hal. Aan dit toernooi wordt deelge nomen door drie Zeeuwse vertegen woordigers, n.I. Tjoba uit 's-Heer- Hendrikskinderen en Swift uit Mid delburg san de ZKB en SKNWK van SDKB. Er wordt 's middags gespeeld in drie Rentmeester-De Roo rijden in Gent Het jonge Zeeuwse rennerskoppel Rentmeester-De Roo begint een ge ziene gast te worden op "de Belgische winterbanen. Na hun uitstekend werk in het Antwerpse sportpaleis waar zij vanavond, zaterdag, opnieuw uit komen starten zij morgenavond als enig Nederlands koppel in het bekende Gentse „Kuipje". Daar rij den zij een 50 kilometer ploegen- koers tegen onder meer Bugdahl, Van Daele, Plattner, Simpson, De Bakker en anderen. Peter Post is zondag in Gent ook van de partij, namelijk in een omnium tegen Van Huibergen, Gaiardoni, Pfenninger, Lykke en Gillen. Zij rijden een "klassèmentsrit achtervolging over drie kilometer, een 1-kilometer tijdrit en een 15 kilo meter achter dernies. De wedstrijden worden ingeluid met een stedenont- moeting Gent-Bazel voor amateurs en verscheidene wedstrijden voor nieuwelingen. Het programma begint om half drie. De Roo en Rentmeester starten van avond' ook nog in een aehtervolgings- wedstrijd over vijf kilometer tussen een Nederlandse en een Belgische ploeg. In de Nederlandse ploeg rij den voorts Mies Stolker en Wim van Est. Het Belgische viertal be staat uit; Proost, Verachtert, Aeren- houts en Denoyette. Van Zeeuwse zijde bestaat er veel belangstelling voor de wedstrijden in het Antwerpse sportpaleis. Met name uit Zuid-Beveland en Zeeuwsch- Vlaanderen komen er voor de Zeeuw se renners supporters. Zo gaan er zaterdagavond twee bussen met sup porters van Thèo Verschueren uit Sint-Jansteen naar Antwerpen. Schaatser Kositsjkin niet naar Oslo Viktor Kositsjkin, de huidige Euro pese kampioen hardrijden zal zijn ti- tèl niet verdedigen bij de wedstrijden van 3 en 4 februari a.s. in Oslo. De Rus wil zich geheel concentreren op de wereldkampioenschappen, waarin hij vorig jaar werd verslagen door onze landgenoot Henk van der Grift. Het Russische team voor de Euro pese kampioenschappen wordt nu aangevoerd door de nationale kam pioen Boris Stenin en zal verder be staan uit Eduard Matusevitsj, Ro bert Merkolov, Velery Kotov, Evgeny Grishin en Vladimir Gurov. De 24- jarige Matusevitsj uit Minsk zal hier mee zijn debuut maken in een inter nationale wedstrijd. Bij de onlangs gehouden Russische kampioenschap pen bezette hij de derde plaats. Zijn eerste grote succes behaalde Matuse vitsj in het begin van deze winter, toen hij in Irkoetsk de 5000 meter aflegde in 8 min. 14,5 sec. Bij wed strijden in Tambov deelde hij op de 1500 meter de eerste plaats met Bo ris Stenen. Zijn tijd was toen 2 mi nuten 21,5 sec. Tijdens de Russische kampioenschap pen reed Matusevitsj de 500 meter in 43 seconden (persoonlijk record), de 5000 meter in 8.31.7, de 1500 me ter in 2 minuten 20,5 sec. en de 10.000 meter in 18.27,6. Europese kampioenschappen atletiek in Belgrado Ruim een half jaar voor het begin van de strijd om de Europese atle- tiektitels 1962 in Belgrado (12—16 september a.s.) weten de Zuidslavl- sche organisatoren nog steeds niet of er een gezamenlijke Duitse ploeg aan de titelwedstrijden zal deelnemen. Aangezien vertegenwoordigers van de Oostduitse atletiekbond in verband met de „visum-kwestie" niet aanwe zig konden zijn op de in november j.l. te'Amsterdam gehouden vergade ring van de Europese commissie van de I.A.A.F. (de internationale atle tiek federatie) kon er over de vraag of er al dan niet een gezamenlijke Duitse ploeg zal deelnemen, geen be slissing worden genomen. Men be sloot toen begin januari 1962 in Zü- rich bijeen te komen om zich over deze kwestie te beraden, maar deze bijeenkomst heeft nog steeds niet plaatsgehad. Gezien het feit dat de Duitse atletieksuccessen tijdens de vooroorlogse Europese kampioen schappen steeds met een gezamenlijk team behaald werden, is men in at- Ietïekkringen echter van mening dat ook in Belgrado Oost- en Westduitse atleten in één team zullen uitkomen. Het grootste contingent atleten dat de reis naar Belgrado zal maken, is tot nu toe dat van Groot-Brittannië. Volgens een voorlopige bekendma king van de Britse atletiekfederatie i zullen 52 heren en 24 dames aan de sti-ijd om de Europese titels deelne men. FILMS IN ZEELAND Droomwereld van Verne compleet met kap. Nemo Voor „De wraak van Hercules" lieeft men deze week drie bios copen gereserveerd. Zowel GRAND (Goes), CITY (Middel burg) als ALHAMBRA (Vlis- sin*en) hebben de film op hun programma gezet en in de foto vitrines een flinke plaats inge ruimd voor Mark Forest, een boom van een kerel, die nogal wat ruimte in beslag neemt, doordat hij waarschijnlijk al zijn vrije tijd besteedt aan het nogal kostbare vertier dat men met een goed Nederlandse uit drukking „body-building" pleegt te noemen. Wraak is zoet, hoort men gewoonlijk maar een zuur gezicht bij. Dat zal maer een zuur gezicht bij. Dat zal bet plezier van eventuele adspirant- body-builders wel niet bederven, want de heer Forest laat vele sterke staaltjes van lichaamskracht zien en als zodanig heeft ,.De wraak van Hercules" 'dano ok meer betekenis als reclamestunt voor de handel in halters en „expanders" 'clan als speel film. Wie van actie houdt, komt aan zijn trekken, want het gaat cr heftig toe in een felkleurigc om geving, die we trouwens ook kun nen bewonderen in ..De blonde Venus", een actiefilm met een tik je sex, een tikje suspense en in de hoofdrol de sedert „La dolce vita" wat uit de belangstelling ge raakte Anita Ekberg. Te zien in Electro (Middelburg). In Luxor (Vüssingen) herleeft de woeste wereld van Jules Verne in de film „Het geheimzinnige eiland", een superfantastische rolprent, waarin kreeften als huizen, byen als arenden en oesters zo groot als soepborden zijn te aanschouwen. „Het geheim zinnige eiland" is het prototype van de avonturenfilm. Het verhaal begint midden in de Amerikaanse burger oorlog en via een enerverende bal- lontocht over een door stormen ge teisterde oceaan bereiken onze hel den een zeer mysterieus eiland, waar zij niet alleen genoemde flink uit de kluiten, gewassen dieren ontmoeten, maar ook de legendarische kapitein Nemo, gezagvoerder van de Nautilus. Het slot zullen we niet verklappen, maar we kunnen wel onthullen dat het geheel in de stijl van Jules Verne met eiland en bewoners afloopt, alzo een heldhaftig einde. Zondagmiddag kan men zich in Grand (Goes) vermaken met de pro blemen waarvoor F.B.I. en Interpol zich gezamenlijk zien geplaatst wan neer jn „De vijand in de schaduw" geheime agenten elkaar gaan be strijden met strikt geheime staats stukken als inzet. Spannend. afdelingen, terwijl 's avonds de fina les zullen worden gespeeld. Vorig jaar slaagde Tjoba erin op prachtige wijze het kampioenschap in de wacht te slepen, doch dit jaar staan ze wel voor de zeer moeilijke opgave, dit té verdedigen tegen on getwijfeld sterkere tegénstanders. In poule A komt Swift uit. te zaïnen met de oostelijke 2e-klasser Achilles uit Almelo en de andere Zeeuwen. n.I. SKNWK uit Nieuwerkerk. Vooral de laatsten zullen het zwaar te verdu ren krijgen, daar hun tegenstanders een klas hoger spelen. In deze af deling is Swift zeker favoriet. In afdeling B moet Tjoba, uitko mend in de 3c klas Zuid-Holland, het opnemen tegen de 2e-k!asser GUKB AJtius uit Hilversum, dat in de competitie dit jaar niet veel goeds Iaat zien en tegen Blauw Wit uit Kampen, dat onderaan staat in de 2e klas der OKB. De Tjobanezen hebben zeker een kans, doeli Altius zal heus geen. gemakkelijke tegenstander zyn. In de derde afdeling C komt het ster ke ZKC uit Zaandam, dat in de eer ste klas Noord-Holland uitkomt, bin nen de lijnen tegen de oostelijke le- klasser Amicitia uit Vriezenveen en tegen Odilo uit Eindhoven, dat speelt in de le klas der Zuidnederlandse Korfbalbond. We verwachten, dat ZKC hier met de eer zal gaan strij ken, daar de Zaankanters over een sterke ploeg beschikken met een goed schot. Indien we ons aan een prognose mogen wagen, verwachten we in de finale: ZKC (Zaandam). Swift (Middelburg) en waarschijn lijk ook Tjoba, al zal dit laatste een dubbeltje op zijn kant zijn, gezien de wedstrijd tegen Altius. Afdelingsvoetbal Vele voetbalsupporters zullen be nieuwd zijn wat Hoofdplaat na de zware nederlaag van vorige week zal presteren tegen Hansw. Boys. Dit duel wordt dus één der belangrijkste in de le klas A van het Zeeuwse zon- dagvoetbal. Leider Vogelwaarde krijgt het niet gemakkelijk tegen Sluiskil, maar de punten kunnen in eigen huis blijven. In de res. le klas krijgt Clinge II de kans op wraak tegen Terneuzen II. In 2A is Krui- ningenDomburg belangrijk, in 2B het topduel PhilippineJong Ambon met de winnaar als aanstaande kam pioen. Het programma luidt: IA: RiaIJzendijke. Hoofdplaat— Hansw. Boys, ArendskerkeWalche ren, VogelwaardeSluiskil, Groede Aardenburg: 1B: DreischorRenes- se. Burgh IIZierikzee II; res. I Biervliet nOostburg H, Luctor II Breskens H, Steen IIZld. Sport IH, Clinge nTerneuzen H, Zeelan- dia IICorn. Boys HI: 2A: .Robur Volharding, Patrijzen IIYerseke H. KruiningenDomburg, Midd. Boys Cortgene, KwadendammeHansw. Boys II: 2B: Aardenburg nRe- tranchement, PhilippineJong Am- bon, Schoondijke IITerneuzen III, Vlissingen VWalcheren H; 2C: Brouwershaven IIDreischor n, Re- nesse HSVOWK II: 3A: Kruinin gen IIDomburg n, Lewed. Boys H Robur H, Volharding nArends kerke II. Kwadendamme nLuctor UI, Middelburg IVPatrijzen III; 3B: Breskens IIIZuidzande, IJzen dijke IIGroede II, Retranchement IINoormannen II. Walcheren Hl Hoofdplaat I, RCS IIIAardenburg HI: 3C: Clinge IIIGraauw, HVV HICorn Boys IV. Hontenisse IH Koewacht H, Sluiskil II—Sluiskil IH, Ria HPhilippine II. 9 In Israël wil men een atoomreactor bouwen die door rechtstreeks gebruik van hitte zeewater kan ontzouten. aldus heeft professor A. D. Bergmann. leider van dc Israëlische commissie voor atoomenergie, aan de Deense premier Kempmann bij diens bezoek aan het atoomcentrum ten zuiden van Tel Aviv verleid. Israël hoopt tegen 1970 zijn eerste ntonmkrachtcentrale te hebben. Studenten van de universiteit in Jeru zalem hebben een zeg het-met-bloemen- dienst georganiseerd die door de abon nees telefonisch kan worden ontboden voor het verversen van de bloemen-ver- sieringen in huis of kantoor. De beroemde filmster sir Alec Gui- ness als koning Feisal gefotogra feerd in de Arabische Patio van een huis in Sevilla in Spanje, naar de opnamen gemaakt u-orden voor de film Lawrence van Arable''. IN BERNHARDHAL UTRECHT Vakantiereisje naar de Stille Zuidzee Een verrukkelijk vakantie reisje naar een warm stil eilandje in de Stille Zuidzee, en dat in beschaafd gezel schap van mensen die vrien delijke maskertjes dragen dat is wat de VARA zondag om 8.40 op het beeldscherm presenteert. Het beschaafd gezelschap is dat van de toneelgroep Puck, onder regie van Walter Kous: het aller beschaafdste nersonaadje is Louis Borel als de zeer Britse en zeer getikte aristocraat sir Gilbert Rut land, - en hij is dam maar een van de negen amusante rellen, die be dacht zijn door de Engelse schrij ver J. B. Priestly die. tussen twee haakje, de schoonvader van onze schrijver Jan den Hartog is). Het allebeschaafdst gezelschap beleeft niet alleen een idyllische vakantie op „Pelikaaneiland": men ver dient nog en passant de vakantie toeslag; het verhaaltje dat een zeeroverkapitein er de schatten, vergaard in een zeer oneerlijk le ven, begravenheeft, blijkt waar te zijn. Het beschaafd gezelschap zoekt en vindt de koffer vol ju welen maar als de buit ver deeld moet worden is het gezel schap zo beschaafd niet meer. Alle vriendelijke maskertjes vallen af Het beschaafd gezelschap graait naar de schatten, te voorschijn gekomen op Pelikaaneiland. en zelfs de getikte aristocraat blijkt een hebberige schobbejak. Niet alleen de mannen (een finan cier van Wim v. d. Brink, een marine-officier van Jan Grefe, een huisknecht van Jan Hundling) blijken gewapend ook de vrou wen, zoals het opgewekte loeder- <tje dat Ellen de Thouars heet: dan is er ook nog een zeer koele en zeer berekenende secretaresse van Nell Koppen en dat hele stel samen holderdeboldert door de gekke situaties die ontstaan zijn in het brein van J. B. Priest ley. RADIO-HERDENKING J. M. PETERS (Van. onze r.t.v.-medewerkster) In het Echo-programma van de K.R.O. Hilversum I zal vanmiddag om 12.50 uur, het Tweede-Kamerlid J. M. Peters herdacht worden door mr. H. van Doorn, voorzitter van de K.R.O., de heer J. Crasborn, een vriend uit de illegaliteit (de heer Peters was Ridder Militaire Willemsorde) en mr. dr. Houben, commissaris van de koningin in Limburg. Om 18.50 uur spreekt dr. W. L. P. M. de Kort namens de Kamer fractie van de K.V.P. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK oren, yen en. Nog een recente opname van de Franse chansonnière Juliette Gre co die gisteravond in .Domino", AVRO'S Club des Vedetteson der regie van Thijs Chanoicski op de beeldbuis verscheen. VANDAAG Televisie In liet kimlevmiddag-programma zien we Ronnie, die eigenlijk Chang heet en een Chinees jonge tje is in Amerika en Chang wil een fiets Vijf en twintig minuten later heeft ie 'm en dan gaan we naar Cuba: documentaire. Om vier uur Spaanse dansen van Mariem- ma, Conehita Fernandez cn Paco de Ronda, met Flamenco's gezon gen door Nino de las Cabezas en gitaar avn Louis Pastor Om 4.35 Han Rensenbrink met dier in 't viezier. Om vijf uur jon gens cn meisjes uit de west: Bos man ta bin liunga afo un ratu land en volkenkunde van de An tillen. Om 5.20, het 26ste deel van Coco en de vliegende knorrepot, met tekst van Jaap Moolenaar en marionetten van Feike Bosnia en Peter Struycken. Om half acht „weet vader het weer beter". Het Engelse zange resje Rosemary Squires, de Bel gische zanger Louis Neefs en de Nederlandse componist Jurriaan Andriessen werken mee met het orkest van Pi Scheffer in muziek voor U (8.30 uur). De vier lieftal lige meisjes Bennet uit Pride en Prejudice van Jane Austen komen om negen uur, het vervolgtoneel- stulc. Om 9.45 wordt het leven een feest: vier parodietjes van de Zwitserse t.v. Om 10.05 ontmoetin gen met Elisabeth Andei'sen, met voordracht van sonetten van Sha kespeare en korte scenes uit diens stukken. De Vlaamse televisie presenteert schrijven in het avondprogramma weer Dennis. "de t.v.-feuilleton (8.30): Het Tom Manders-programma, een avond in St. Germain des Pres, om negen uur en om tien uur weer een t..v.-feuilleton: Hongkong. Radio Hilversum I: voor de vrije zater dagochtend om kwart 'over tien werken van Nederlandse compo nisten. 's Middags, om 3.50, Tzadi- kow humoristische schetsjes uit het leven van de joodse kleine bur german, die thans in Israën woont, 's Avonds om vijf voor acht tot tien voor negen Populaire klassie ken: de vier jaargetijden van Vivaldi. Om negen uur de Tierelan tijnen cn om tien uur dc kopstuk ken. Hilversum II: om 8.05 begint het avondje thuis met de metropole show, de Franse zanger Jean Phi lippe en het duo Nijveeu-Behr en Harry Mooten. Dan „Waar of niet waar", een wedstrijd voor.de luis teraars met schetsjes van Kees Stip, Jan Blokker en Alexander Pola en vervolgens Rijk de Gooyer als het zonnetje in uw huis. Om 10.05 het oude spelletje Wie is het? o.l.v. Jan Godei'ie. MORGEN WEST-DUITSLAND BOUWT EERSTE SATELLIETENSTATION (Van een speciale correspondent) Binnen enkele weken willen de Westduitse posterijen in Raisting in Oberbeiercn, halverwege tussen München en Garmïsch, beginnen met de bouw van het eerste satellietenstation. Wanneer dit projekt, dat zonder meer een technische topprestaties genoemd kan worden, gereed is, kunnen in de Bondsrepubliek voor 900 telefoonabonnees tegelijkertijd verbindingen met landen overzee worden tot stand ge bracht. Het satellietstation, dat in nauwe samenwerking met de Amerikaanse ruimtevaartautoriteiten zal worden ingericht, maakt ook directe televisie-overdracht mogelijk over zeer grote afstand. De uitzendingen van de Olympische Spelen in Tokio in 1964 ten behoeve van kqkers in de V.S. en Europa zullen dan ook technisch geen moei de satellieten eenmaal in hun baan om de aarde zijn gebracht. Voor lijkheden meer opleveren, wanneer de b\j de grondstations bchoren- cen ononderbroken verbinding zullen ongeveer 50 satellieten in de ruimte worden gezonden, die in onderlinge afstanden van 5000 tot :i 0.000 kilometer rond de aarde lopen, een doorsnee van. een meter hebben en uitgerust zijn met een ontvanger cn een zender. De eerste fase van de bouw van het satellietenstation bestaat uit de bouw van de fundamenten voor vier antennes, die de satellieten op elk punt aan de hemel zullen kunnen volgen. T elevisie Om drie uur, drie kwartier bloe- mencorso uit San Remo. Van 3.45 tot 5.00 reportage van internatio nale zwemwedstrijden in Bremen, voor Nederland zwemmen Menso- nides, Adrie Lasterie, Lenie de Nijs, Ria van Velzen, Tineke La- gerberg en Marian Heemskerk. Om acht uur het gezamenlijk sportprogramma. Om S.30 de wereld, politiek toegelicht door dr. L. de Jong. Om 8.40 Priestley's dolle blijspel „Pelikaaneiland" Dc Vlaamse televisie brengt om- twee uur een documentaire over China, om 2.30 een over de dieren wereld. Van drie uur ai Eurovisie, over bloemencorso San Remo en zwemwedstrijden in Bremen. Om 8.30 's avonds de t.v.-paradé ge varieerd programma van een uur. Om vijf voor tien, ik droomde misschien, eenakter van Luigi Pi randello. Radio Hilversum I: om S.45 vierde toer nooi van het lichte lied. Brahms concert om 9.25 door het Quar- tetto di Roma, en om tien uur weer De vergulde baars, het leuke kofiehuis. Hilversum II: hoorspel Londen en Parijs van Charles Dickens (S.45). Godi'ried Bomans om 9.45 en mu zikale coryfeeën, violist Jasclia Heifetz om tien uur. Om elf uur met de Franse slag van Ben Levi, om half twaalf Weens Filharmo nisch Kwartet met ccn strijkkwar tet van Mozart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 19