Processieverbod blijft volgens Hoge Raad gehandhaafd Australië volgt een nieuwe München-koers Dertigduizend man in touw voor John Glenn's ruimtereis MAROKKAANSETROEPEN NAAR ALGERIJNSE GRENS ZATERDAG 27 JANUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Z Driemaal om aarde in 4V2 uur Het Wereldgebeuren Controleposten over hele wereld houden oogje in het zeil In het hol van een ultra-leeuw Het doorgaans goeci geïnformeer de, onafhankelijke en toonaan gevende Hamburgse weekblad „Die Zeil" is erin geslaagd door te •dringen tot de spreekkamer van mr. Jacques Isorni, een welgesteld en welbekend Parijs' jurist. Mr. Isorni is niet alleen de verdediger geweest van de Franse maarschalk en Hitier- vriend Pétain. maar hij steekt zijn ultra-rechtse sympathieën niet onder zijn hoog-opgetaste werktafel. Mr. Isorni is uiterst rechts. Een ultra dus. Dat is op zichzelf al in Frankrijk een zwaarbelast woord, want noemen de leden van het geheime leger van de voortvluchtige ex-generaal Salan zich ook niet zo? Mr. Isorni interesseert het blijkbaar niet of men hem ervan verdenkt medeplichtig te zijn mo reel dan natuurlijk aan de vele en dagelijks terugkerende aanslagen van het „geheime leger". Tegenover de journalist Rudolf Fischer heeft maitre Isorno zijn visie uiteengezet. Waar zijn opinie weliswaar niet door de meerderheid van de Fransen wordt gedeeld, maar toch wel voor een belangrijk deel en niet bij de minst gezaghebbendenis dit inter view van grote importantie. Het geeft een beeld van de ideeënwereld van de verdeelde, maar toch wat het doel betreft, eensgezinde anR-gaul- listische stroming. Dat mr. Isorni Petain heeft ver dedigd, mag hem vanzelfspre kend niet als een bewijs van ultra-nationalistische gezindheid Worden aangerekend. Per slot van rekening heeft elke misdadiger recht op een strafpleiter. Dat de familie van de seniele maarschalk mr. Isorni koos, pleit voor de kun digheden van de advocaat, maar be wijst hoegenaamd niets van Isorni's politieke instelling. Tn de oorlog loog die er bepaald niet om Zoals hij tus sen '40 en '45 slechts één doel voor ogen had: de glorie van het vrije Franse imperium, het ongedeelde Franse rijk, zo ziet mr. Isorni nu ook maar één oplossing. Een krachtig en ongedeeld rijk van Frankrijk en Al gerije. Elke andere vorm van samen leven vindt hij landverraad. Tegen over Fischer heeft ma-tre Isorni ver klaard, dat het hem duidelijk is, dat de Algerijnse muzelmannen zich van de F.L.N., het Algerijnse bevrijdings front, hebben afgekeerd en het meest geporteerd zijn voor een samengaan met Frankrijk. Op een vraag of dat geen eeuwigdurende strijd tussen de Fransen en de F.L'.N. zou opleveren, commentarieert Isorni. dat de bin nenlandse oorlog met een nederlaag van de F.L.N. zal eindigen. Een mening, die mr. Isorni als advo caat herhaaldelijk bij het militair ge rechtshof naar voren bracht in de verdediging van de deelnemers aan het zogenaamde .barricaden-proces". Het meest belangwekkende deel van dit onderhoud is. wanneer Isorni zijn /isie op de Franse président geeft. Hij is ervan over tuigd, dat de vijfde republiek het eind nadert en de zesde republiek aanstaande is. Volgens hem heeft De Gaulle zich zó met de Vijfde geïden tificeerd, dat het verdwijnen van de één ook dat de ander inhoudt. Boven dien zal er een grote vijandschap zijn te bespeuren jegens de mannen van dé vijfde republiek. Hoe die zes de republiek zal zijn, weet mr. Isorni niet, maar hij „ziet niet in, waarom die niet democratisch kan zijn". Een gevaarlijke uitspraak, die voet geeft aan de veel gehoorde beschuldiging, dat het ultra-denken van vele Fran sen (hoeveel weet men niet) niet vrij is van een fascistische tendens. Mr. Isorni geeft in dit interview er een voorbeeld van. Niet tc- volgen voor Fischer is Isorni. als hij beweert dat in een zesde republiek een meer derheid is te vinden voor een Frans- Algerije. Hij negeert hier zowel de Algerijnen zelf als een groot deel van Frankrijk, dat de burgeroorlog moe is. „Het is duidelijk dat er geen oplossing komt, zolang De Gaulle aan de macht is", zegt mr. Isorni. Hij heeft uitgesproken wat de ultra's in Frankrijk willen: het totaal ver dwijnen van De Gaulle Gezien tegen de achtergrond van de houding van mensen van het slag als mr. Isorni is het geen wonder, dat de president haast heeft en voornemens is. koste wat het kost, tot een vergelijk te ko men. Met de F.L.N. is dat tot dusver mislukt. De plannen van het Franse kabinet, die gisteren met of zon der opzet zijn uitgelekt, bewijzen dat de president desnoods zonder de Ben Khedda-groep vrede wil. Het moeilijke van de vijfde republiek is echter dat de regering zowel naar de linker- als rechtei'zijde moet pal staan. Het zal niet aan de medewerking van de Isorni-groep liggen als de missie van De Gaulle slaagt. Wat dat be treft, bracht het gesprek met „Die Zeit" slechts een bevestiging van wat men al wist: de Algerijnse kwes tie is de wereld nog niet uit. Depressies worden moe (Van onze weerkundige §j H medewerker) H Deze januarimaand kenmerkt zich door een grote depressie- activiteit. Er zijn totaal al 21 regendagen opgetekend. Er zijn echter aanwijzingen, dat de depressies moe worden en H de hogedrukgebieden wat f| meer te betekenen krijgen. Toch zal dit weekeinde nog M een kleine depressie passeren, n m die vanmorgen bij Engeland lag en naar het oosten trekt. H Dit zal tijdelijk nog wat lichte m 1- regen tot gevolg hebben, waar- - na de wind weer naar noord- west tot noord kan draaien, n M zondag gevolgd door enkele opklaringen. De temperatuur blijft tussen 6 en 9 graden schommelen, hetgeen zacht is g voor de winter. Alleen in Scan- dinavië komt de laatste dagen |f weer strenge vorst voor, maar doordat ook daar geen hoge- drukgebied aanwezig is, kan M deze koude lucht niet naar H West-Europa stromen. Dit al- les betekent, dat ook de laat- ste januari-dagen aan de zach- n te kant zullen blijven. llllllllllllllllll!llllll!lllinilinillllllll!llllll!![!illllllllllillllllll!llllll!lll!l 0 De 54-jarige Berlijnse Gerda Albrecht Is tot twee maanden gevangenisstraf ver oordeeld omdat zij in 1»60 gezegd heeft vier handen te willen hebben om te hel pen bij het vergassen van nog meer joden. De parade van de C.O.A.K.-iroepen onder commando van luitenant-kolo- nel G. van der Slikke werd voor het stadhuis afgenomen door de chef van de generale staf, luitenant-generaal G. J. Lefèvre de Montigny. en briga de-generaal J. Brouwer, inspecteur van de militaire administratie. Op de foto staat generaal Lefèvre rechts op Drie ton gestolen in ziekenhuis In de nacht van donderdag op vrijdag is een inbraak gepleegd in het aca demisch ziekenhuis in Leiden. Er is een bedrag van f 300.000 ontvreemd, dat was bestemd voor het uitbetalen van de salarissen. Uit het onderzoek van de politie is gebleken, dat de daders aan de voor zijde 'fc administratiegebouw zijn bin nengedrongen en dat zy de zijwand van de brandkast hebben geforceerd. De daders hadden voorzorgen geno men, opdat zij van buitenaf niet op gemerkt zouden worden door het licht. 0 Een functionaris van de federale Ca nadese gezondheidsdienst heeft in Otta wa verklaard, dat zich In Canada een ernstige besmettelijke leverziekte ver spreidt. In 1961 zouden zich 12.000 van deze ziektegevallen hebben voorgedaan en de functionaris meende dat er reden is voor alarm. STEMMEN UIT DE KERKEN Niet alle rooms-katholieken hunkeren naar processies Een week geleden berichtten de dagbladen ons dat de Hoge Raad arrest heeft gewezen in de bekende zaak betreffende een overtreding van het z.g. proccssiesverbod. De Hoge Raad heeft in zijn beslissing het arrest van het gerechtshof te Arnhem. ..waarbij dc verdachten- waren ontslagen van rechtsvervolging", vernietigd en ten aanzien van de eerste verdachte verklaard dat deze „in strijd met de wet had ge handeld". De uitspraak ten aanzien van twee andere verdachten is aangehouden tot 9 februari. Volgens de wet op de kerkgenootschappen zo stond er verder in het bericht dat wc lazen „kan de eerste overtreding van o.m. het processieverbod" slechts leiden tot de rechter lijke uitspraak dat dc verdachte in strijd met de wet heeft gehandeld". Wanneer liij binnen vijf jaar nog eens de overtreding begaat, kan de rechter de verdachte straffen met „schorsing in de uitoefening van zijn burgerrechten voor een tyd van drie tot tien jaren en met hechtenis van ten hoogste één jaar". Het gaat hier om een zaak die reeds lang loopt. Trouwens, over het processie-verbod, dat vast ligt in onze grondwet, is reeds meer wat tc doen geweest en bij één van de grondwetswijzigingen na de laatste oorlog is er van rooms- katholieke zijde nogal op aan ge drongen om op ruimere schaal dan tot dusver door de grondwet was toegestaan, processies te mogen houden. Daarom heeft het Contact der Kerken in Overheids zaken (waarbij, behalve de leden van de Oecumenische Raad in ons Jand, ook zijn aangesloten de Gcr. Kerken en de Chr. Ger. Kerken) op 9 april 1949 een schrijven doen uitgaan aan de raad van minis ters, om zijn bezwaren te uiten tegen wijziging van de desbetref fende bepaling in onze grondwet. Op deze brief komen we nog te rug. Maar, wat is er gebeurd, dat eerst de rechtbank te Breda, daarna het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, de Hoge Raad, het Hof te Arn hem en tenslotte voor de tweede maal de Hoge Raad zich met deze zaak hebben bezig gehouden? Op 23 juni 1957 is er te Geertruï- denberg een processie gehouden, onderleiding van de pastoor ter plaatse, bijgestaan door twee an dere geestelijken.' „Op de open bare weg" hebben zij deze proces sie gehouden, onder leiding van de pastoor ter plaatse, bijgestaan door twee andere geestelijken. „Op de openbare weg" hebben zij deze processie geleid. Tegen deze drie r.-k. geestelijken is toen pro ces-verbaal opgemaakt, omdat zij zich aan een strafbaar feit zouden hebben schuldig gemaakt, door het processieverbod te overtreden. Wat is een processie Voor we verder gaan, moeten we eerst de vraag stellen wat eigen lijk een processie is. Niet alles wat in de volksmond eCn processie genoemd wordt, is dit ook werke lijk. Niet iedere optocht van uit een r.-k. kerk. is een processie, ook niet al worden er heiligen-beel- den meegedragen en al lopen kin deren verkleed als engeltjes er in mee. Van een processie in de zin der wet, is er dan pas sprake, wanneer „het allerheiligste" fees telijk wordt rondgedragen, terwijl men daarbij slechts rekent op knielende aanbidding. Wie Brabant of Limburg kent, of (Zie slot pag. 4 kol. 4) RAOUL SALAN vijfde verdwijn Oppositieleider Calwell Het is de bedoeling dat1 vandaag de ruimtecabine met de Ameri kaanse kolonel John Glenn na lancering door middel van een „Atlas Mercury"-raket driemaal om de aarde cirkelt alvorens naar beneden te komen. Deze ruimtevlucht is berekend op een duur van vier-en-een-half uur. Er zijn vijf momenten waarop de ruimtevaarder gereed moet zijn om eventueel zijn cabine van de raket los te doen schieten of dit door afstandsbediening van de grond af te verwachten: 1. Het moment van'de lancering, waarop het misgaan van iets de Atlasraket automatisch de Mercury- capsule zou doen losschieten. 2. Ongeveer twee minuten na de lan cering als nog maar een van de drie raketdelen over is voor ontsteking om de cabine in haar baan te bren gen. 3. Zes a zevèn minuten na de lance ring, het moment waarop de cabine in haar baan moet komen boven het oosten van de Atlantische Oceaan en het controlecentrum moet vaststellen of de stijgmgscurve en de hoek van de bagn van de raket overeenkom stig dc berekeningen zijn en of de lancering moet worden doorgezet of afgebroken. 4. Het ogenblik van ontsteking van de remraketten voor de terugkeer naar de aarde hetgeen slachts goed kan geschieden als de cabine in een bepaalde stand verkeert. 5. Het moment van de terugkeer in de atmosfeer als de cabine aan de eerste rernparachutc hangt. Aftellen Aan de lancering gaat oen aftel- periode van 24 uur vooraf gedu rende' welke alle voor een goed verlopen van du onderneming noodzakelijke voorwaarden nog eens stuk voor stuk worden ge toetst. De ruimtecapsule komt tot op een hoogte van minstens 160 km bo ven de aarde, voert de ruimte vaarder van de dag in de nacht en terug in het zonlicht in iets meer dan anderhalf uur tijds en moet tenslotte niet verder dan 1300 km van de startplaats neer komen. In totaal zijn een dertigduizend per sonen bij de ruimtevlucht betrokken onder wie de bemanningen van 28 schepen op twee oceanen en van achttien controleposten op drie con tinenten en vijf eilanden die het con tact met de ruimtevaarder geduren de zijn tachtigduizend mijl lange tocht moeten onderhouden. Direct contact De voornaamste controleposten zijn die van kaap Canaveral, de lanceerplaats, en van de Bermuda eilanden. Kaap Canaveral is het centrale punt waar signalen en technische gegevens geanalyseerd worden. Daar wordt ook beslist over eventuele voortijdige terug keer. Deze post blijft met de ruim tevaarder in rechtstreeks contact vanaf de lancering totdat de ca bine in haar baan is geplaatst, ongeveer zeven minuten later. Ook bij het passeren aan het einde van de eerste en de tweede ronde om de aarde cn bij het terugkeren naar de aarde is. rechtstreeks contact met dit station mogelijk. De post op Bermuda moet over de „Mercury" waken tot ongeveer drie KORTE PREDIKATIE WAAR LIGT UW RUSTf (Markus S341) DE STORM OP ZEE Waar ligt uw rust, als U met een ander op reis bent Want dit- leven is een reis. Oolc op die bewuste maandagmorgen hadden mensen een spoorkaartje gekocht en gingen op reis. Voor een deel kwamen zij niet aan op de plaats van bestemming volgens hun aardse spoorkaartje. Maar mo gelijk kwamen zij wel aan op de plaats van bestemming, zoals God die bepaald haxl: Zijn Eeuwige Heer lijkheid. Maar waar ligl. die rust volgens ons verhaal? Want wij zijn allen op de levensreis. Wij zitten in ons .levensscheepje. Van ons geldt het woord van Jezus (vers 35 en volgende): Laten ivij overste ken naar de overkant. En zij lieten de schare achter zich en namen Hem, Jezus, zoals Hij was in het schip mede en er waren andere schepen bi) Heni- En er stak een zware, stormwind op cn de golven sloegen in hel schip, zodat, het reeds vol liep. Waar ligt. nu uw rust. terwijl er op onze levensreis van alles kun ge beuren, in grote wereldleven, in uw persoonlijk leven, in uw werk, uw zakenleven, mei :iav gezondheid, in uw verhoudingen en in uw geestelijk levenf Waar ligt uw rust? Dc bijbel zegt.: uw rust ligt in uw eigen levensschip. Jezus is die rust. De rust zelf, die in het achterschip slaapt op een kussen. Hét toonbeeld van de rust van de Almachtige Liefde die alles in Zijn macht heeft. Overal tegen opgewas sen: schuld, dood, en alle vormen van ondergang. Uw rust ligt in Zijn Majesteit en in uw geloof. Of hebt, U geen geloof? De discipelen hebben het grootste kapitaal bij zich wat er is. Jezus. En toch roepen zij: „Wij slaan fail liet Wij vergaan". Wat eek belediging tegenover Jezus. Wij kunnen maar één dingzuiver gericht zijn op de rust en niet op dc golven om ons heen. Borssele. W. A. Vrijland. minuten na het in haar baan bren gen van de cabine en dan eventueel het mechanisme voor onmiddellijke terugkeer naar de aarde in werking stellen wanneer er iets verkeerd zou dreigen te gaan. Posten De overige zestien posten zijn, suc cessievelijk van west naar oost: 1. Bahama, 2. een schip in de Atlanti sche Oceaan. 3. Kanarische eilanden, 4. Kano (Nigeria), 5. Zanzibar, 6. een schip in de Indische Oceaan. 7. Muchea in Australië ten noorden van Perth, 8. Woomera in Australië, 9. het eiland Canton in de Stille Oce aan, 10. Hawaii, welke post moet zorgen voor de terugkeer naar de aarde *na de derde ronde, 11'. Point Arguello in Californië, waar men voor terugkeer van de cabine eventu eel na de tweede ronde moet zor gen, 12. Guaymas in Mexico van waaruit de eventuele terugkeer reeds na de eerste ronde bewerkt moet worden, 13. White Sands in Nieuw- Mexico, 14. Corpus Christi in Texas, 15. Elgin in Florida en 16. Grand Turk in de Atlantische Oceaan. Al deze posten geyen automatisch hun gegevens door naar Cape Canaveral en de volgende post. De snelheid van' de „Mercury" zal ongeveer 24.000 km per uur zijn. Eigenlijk te oud De veertigjarige kolonel John Glenn is de best geoefende van de zeven ruimtevaartkandidaten. Eigenlijk is hij reeds te „oud" voor deze onder neming volgens de door deskundigen gestelde normen, maar zijn verstan delijke vermogens, lichamelijk uit houdingsvermogen en perfecte ge zondheidstoestand hebben dit be zwaar opzij doen zetten. Hij werd op 18 juli 1921 tc Cambridge in Ohio geboren. Hij heeft kortgeknipt rood haar, groene ogen en sproeten. Zijn vrouw heet Annie en zij hebben een dochter van vijftien en een zoon van veertien jaar. Glenn kwam in 1943 bij de mariniers. Hij werd naar de Stille Oceaan ge zonden en heeft later in Korea ge vochten. Daarna kwam hij „in gar nizoen" te liggen en kreeg hij een opleiding voor invlieger. In 1957 bracht hij het transcontinentale snel heidsrecord op zijn naam door in drie en een half uur van Los Ange les naar New York te vliegen. In kwestie Nieuw-Guinea De Australische oppositieleider Ar thur Cahvell heeft gisteren in Perth de Australische regering ervan be schuldigd in de kwestie-Nicuw-Gui- nea „een nieuwe München-koers te volgen". Hij zei dit naar aanleiding van re cente berichten in Australische kran ten, volgens welke de Australische regering haar politiek heeft gewij zigd en niet langer op het standpunt staat dat Nederland in het geschil met Indonesië onvoorwaardelijk moet worden gesteund. Calwell zei, dat de Australische minister van buitenlandse zaken, sir Garfield Barwick, een ver keerde voorstelling had gegeven van de feiten door te verklaren, dat er geen wijziging was geko men in het standpunt van de re gering-en dat berichten over een aanstaande wijziging niet-officieel en speculatief waren. Calwell zei dat hij alle reden had te geloven dat de persberichten waar sir Garfield op doelde op inlichtingen berustten die sir Garfield op een bij eenkomst met drie hoofdredacteuren in Melbourne had gegeven. Terwijl nog maar een week geleden sir Garfield had gezegd, dat Austra lië waarschijnlijk niet zou «orden be- Het .Marokkaanse ministerie van de fensie heeft gisteravond bekendge maakt, dat eenheden van het Marok kaanse leger zich in de richting van Oud ja in Oost-Marokko bewegen om het hoofd te bieden aan de dreiging van schendingen van de oostelijke grens door het Franse leger in Al gerije. Enkele legereenheden hadden reeds stellingen betrokken op „gevoelige punten" in het grensgebied. De in specteur-generaal van het Marok kaanse leger, generaal Mohamed Amezziane. is naar het betrokken gebied vertrokken om de veiligheids regelingen te insepeteren, aldus de bekendmaking. dreigd door wat. zich afspeelde tussen Indonesië en Nederlands Nieuw-Gui nea en premier Menzies had bekend gemaakt dat Australië het recht van de Papoea's in Nederlands Nieuw- Guinea zelfbeschikking erkent zijn Australische diplomaten in New York, Canberra en elders actief be zig met „het volgen van een nieuwe Münchenkoers". aldus Calwell.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 17