PAGIM Gevraagd bij familie in het buitenland: huishoudelijke hulp... GLYCA AMERIKAANSE VROUWEN GAAN LIEVER NAARWAS-AUTOMAAT' ~üan ozctitv C tol OZOMO i VRIJDAG 26 JANUARI 1962 P KO V 1 N C l'A L li Z U li U W S li CO U li A N T RESULTATEN VAN EEN M.A.l.-ENQUÊTE: Buitenlandse werkgeefster gaat het vóór alles om een werkkracht (Van onze redactrice) Wat zijn de ervaringen van de Nederlandse meisjes, die 11a haar schooltijd een werkkring in het buitenland zoeken? De Neder landse M.A.I.-bureaus, gevestigd in Rotterdam. Amsterdam, Arnhem, Groningen, Den Haag, Haarlem en Utrecht en zo langzamerhand „doorkneed" in het werk van de buitenlandse arbeidsbemiddeling elk voorjaar komen tientallen meisjes van deze bemiddeling gebruik maken hebben getracht, een doorsnee te geven van de ervaringen van deze ondernemende jonge vrouwen. In samenwerking met het Instituut voor Huis houdelijk onderzoek heeft men een enquête gehouden, met als resultaat een indrukwekkend rapport, dat dezer dagen uitge breid besproken is tijdens een voorlichtingsdag van de (twee) Rotterdamse M.A.I.-bureaus. Een van de conclusies: de materie heeft by na evenveel facet ten als. er meisjes naar het buitenland gaan! Men heeft deze enquête die een „herbezinning" op het werk der arbeidsbemiddeling zou kunnen worden genoemd diverse punten beoogd: In de eerste plaats is nagegaan hoe het werk der voorliclitings- en bemiddelingsbureaus wordt gewaardeerd, voorts wilde men weten in welke opzichten deze voorlichting eventueel aanvulling nodig heeft, en belangrijk acht men het ook te weten op welk vlak de voorlichting voornamelijk dient te liggen: moeten de zakclyk- commerciële, dan wel de sociaal-ethische aspecten overwegen? Gewapend met deze richtlijnen heeft men aan driehonderd meisjes die via de „officiële buitenlandse arbeidsbe middeling" enige tHd in het buiten land hebben gewerkt, een uitgebreide vragenlijst voorgelegd: wat zijn je leeftijd en opleiding, wat was de aan leiding van een sollicitatie naar het buitenland, wat was de voornaamste reden voor het vertrek naar het bui tenland. Ervaringen met salariëring en werktijden kwamen uiteraard ook ter sprake, evenals de ervaringen in de omgang met de werkgeefster en haar gezin. „Werkkracht" De voorlichting en de bemiddeling van de M.A.I.-bureaus, zo is tijdens dit onderzoek wel gebleken, worden door de meisjes zeer gewaardeerd: ruim negentig procent zou ook een tweede keer weer van deze bemidde ling gebruik maken. Opvallend is hierbij wel, dat de meeste meisjes vóór haar vertrek voornamelijk in formeren naar het gezin waarin ze geplaatst zullen worden en minder naar het werk dat ze er zullen gaan doen, terwijl ze daarentegen na haar terugkomst een grondige informatie naar het werk belangrijker zouden vinden: vooral werktijden en salaris blijken voorname punten le zijn ge worden en dat is wel begrijpelijk als men verneemt, dat men verhoudings gewijs in het werk meer ongunstige ervaringen opdoet dan in de omgang met het gezin. Als een meisje in het buitenland van werkgeefster ver anderde, hing de reden dan ook meestal samen met het werk. Van daar dat het merendeel der „gere patrieerde" meisjes dit advies geeft: „Stel je tevoren vooral goed op de hoogte van aard en duur der werk zaamheden". Deze instelling wijst er, zo mag men wel aannemen, op dat meisjes dié in het buitenland gaan werken, zich dikwijls onvoldoende realiseren dat haar buitenlandse werkgeefster vóór alles een werkkracht zoekt! Een en arider hangt wel samen met de leef tijd van de meisjes: de ouderen on der haar (van vijfentwintig jaar en ouder) plegen namelijk bij het in winnen van informaties meer naar het werk te informeren dan de jonge re meisjes. Niettemin blijft ook het gezin waar men geplaatst zal worden, wel belangrijk bij het inwinnen van inlichtingen, maar ook hier valt een verschil tussen „voor en na" op te merken. Vóór het ver trek naar het buitenland blijkt de betrouwbaarheid van het toekom stige adres het belangrijkst te zijn, na terugkomst staat zo ge detailleerd mogelijk informatie over het gezin op de eerste plaats, terwijl de betrouwbaarheid een veel minder belangrijk punt blijkt te zijn geworden. „gereserveerd" en fatsoenlijk te ge dragen: vooral ten opzichte van man nen". Het zijn voornamelijk meisjes met een middelbare schoolopleiding, die in het buitenland een werkkring zoeken. Frankrijk blijkt daarbij relatief meer in trek te zijn bij de meest ontwikkel de meisjes, Engeland daarentegen bij meisjes die minder opleiding genoten hebben. De aanleiding om naar het buiten land te gaan was dikwijls een advies van familie of kennissen, „zo maar eigen initiatief", soms ook het feit dat een affiche of een advertentie de aandacht op buitenlandse werkmoge- lijkheden vestigde. Een enkele maal werd een en ander gecombineerd met een vakantiereis, maar het belang rijkste motief blijkt toch wel het le ren (of beter leren) van de taal van het land waarheen men vertrekt: al thans, dit gaf 94 pet. der meisjes als reden op. Waarbij voor minder ont wikkelde meisjes de hang naar „ken nis en ontwikkeling" iets groter blijkt te zijn dan bij de meer ontwikkelde groep. In hoeverre al deze meisjes hun „werkplannen" hebben kunnen realiseren? De volgende cijfers spreken duidelijke taal hierover: 37 pet. wilde uitsluitend hulp in de huishouding zjjn en 34 pet. van Hollywood en de „jeugd van thans": „Moeders attractiever dan haar dochters In Hollywood heeft men vastgesteld, dat het huidige wereldmodebeeld er maar werkioaardig uitziet. Alles is anders dan men zou verivachten: jongelieden dragen een baard, oudere heren daarentegen zijn baardeloos en glad geschoren. Jongelui dragen som bere kleding en zien er af en toe uit alsof ze in de rouw zijn; oudere man nen daarentegen durven gerust een aardig dessin in een opgewekte kleu rencombinatie te dragen. De jeugd wijst alles af wat mooi en elegant is: jonge meisjes lopen in gekreukte ka toenen pantalons, terwijl haar moe ders tweemaal per week naar de kapper gaan en zich vaak tip-top kleden. De Hollywoodse kroniek schrijver die bovenstaande zaken no teerde, durft dan ook wél te verkla ren, dat de moeders van al die jonge meisjes „er honderdmaal begerens waardiger uitzien dan haar dochters". De jonge mens, zo mediteert de schrijver verder, rebelleert maar weet zelf niet waartegen. Hij rebelleert door kleding en uiterlijk, door een smaak die tegen de tradities ingaat; hij wil niet beter, maar anders zijn. De reden dat men zich zélfs in Hol lywood, waar men toch vjel iets ge leend is, zorgen maakt over deze re bellie: de jonge mens van heden be paalt immers de populariteit van films, televisiesterren en radioplaten. En daarom praat en schrijft men ook in Hollywood over de „jeugd van thans" 0 Na de Canadezen en Amerikanen ma ken de Zweden het meest gebruik van de telefoon. Volgens The Worlds Telepho nes voeren de Canadezen gemiddeld 538, de Amerikanen 520 en de Zweden 349 ge sprekken per jaar. Werken in Frankrijk houdt S geen zorgeloos studentenleven- tje in. In Frankrijk beschouwt M men de buitenlandse werk- neemster als een volwassen mens, die verantwoordelijkheid =- durft te dragen en zelf beslist p als dat nodig is. illlllll!UIIIIIIIIIIIII!llllllllllllll!lllllllllllll!ll!lllll|||||||||||||||||||||||||||li[ haar heeft dit voornemen kunnen uitvoeren. Van de 28 pet. daar entegen die uitsluitend kinderop pas trilden zijn, slaagde slechts 6 pet. ia haar streven! Bij de com binatie hulp in de huishouding- kinderoppas was bet andersom: 25 pet. had zich voorgenomen dit werk te gaan doen, 48 pet. kreeg een dergelijke betrekking. .Een-terrein apart vormt dan nog het. werk in de Franse vakantie-kolonies:' werk dat, volgens de jongelui die er geweest zijn, aardige mogelijkheden lieeft („je wordt er niet lijk, maar je leert de taal goed en doet veel er varing op".) In ieder geval komen uit het rapport enkele wetenswaardigheden naar vo ren waarvan meisjes, die over enkele maanden het vaderland tijdelijk de rug willen toekeren, nut kunnen heb ben: ga niet zonder M.A.I.-bemidde- liug, informeer vooral naar de aard van het werk (ook naar salaris, vrije tijd en eventuele studiemogelijkhe den), en verlies vooral rriet uit het oog, dat „het buitenland" in de eers te plaats om een serieuze werk kracht met verantwoordelijkheidsge voel vraagt! Aanpassing Wat de aanpassing ln het buitenland se milieu betreft, liggen de zaken ongeveer half-om-halt; het aantal meisjes dat zich naar baar eigen me ning goed beeft aangepast, is gelijk aan het aantal dat op dit punt moei lijkheden had. De prettige ervaringen tijdens het buitenlands verblijf over wegen; ruim driekwart van de meis jes voelde zich opgenomen in het 'buitenlandse gezin en geen enkel meisje zou een vriendin of een jon ger zusje aanraden om niet te gaan. Waarbij nog kan worden aangete kend. dat met name de meisjes die in Parijs hebben gewerkt, haar „op volgsters" vaak als advies geven, zich Alléén helpt direct! VERENIGDE FABRIEKEN ONDANKS EIGEN WASMACHINE: Tijdbesparing, gemak én gezelligheid Flinke hulp gevraagd": met deze tekening illustreren de MAI-bureaus het „werken tn het buitenland". Al hoeft men er niet gewapend met ragebol en klompen te verschijnen, het is toch wel nuttig om te weten dat de de buitenlandse werk geefster om een werkkracht verlegen zit, cn niet om r.rn meisje van gezelschap! Vrouwen die de wekelijkse „grote was" thuis doen, hebben daar een heel karwei aan. Met hulp van wasma- cliine en centrifuge gaat alles welis waar aanzienlijk sneller; op de ouder wetse manier, compleet met meer dan één sop, met blauwen en bleken, wrin gen en ophangen, betekent de wasdag een zware werkdag! De goed geoutil leerde Nederlandse wasseryen nemen dan wel van veel huiwouwen een deel van het karwei over, maar daar staat tegenover dat In Nederland heel veel vrouwen, wanneer ze een maal over de hodige was-apparatuur beschikken, zich „verplicht" blijken te voelen de hele was thuis te behan delen; recente enquêtes hebben dat uitgewezen. In Amerika is dat wonderlijk noeg, precies andersom. Ondanks het feit, dat de doorsnee-huisvrouw in dat land over diverse grote en kleinere huishoudelijke apparaten beschikt die het huishoudelijk werk, dus ook de grote was zo licht mogelijk voor haar maken. Die Amerikaanse huisvrouwen stop pen namelijk per jaar gezamenlijk een bedrag van 45 miljoen dollar aan klein geld in de zogenaamde wasauto maten die daar (vijfentwintigduizend in totaal) in dorpen en steden te vin den zijn. Ondanks het feit dat drie kwart van de vrouwen, die tiendui zenden tonnen vuil wasgoed in die automaten deponeren, zelf thuis een wasmachine heeft staan. Waarom die vrouwen de vuile was buiten de deur tegen betaling laten reinigen, tcrwyl ze het thuis bijna gratis kunnen doen? Ze geven er uit eenlopende redenen voor op: een moe der van zes kinderen gaat eens per week naar de wasautomaat omdat ze daar haar (indrukwekkende) voor raad wasgoed over achttien machines kan verdelen en binnen hel uur de boel schoon beel't, zonder noemens waard vermoeid te zijn. Thuis zou ze met dit karwei, niet. haar eigen was machine byna een dag in de weer zijn geweest. Watergolf In die automaten-hallen wordt niet alleen gewassen en gestreken, men kan er ook kledingstukken chemisch laten reinigen. Maar het buitenshuis wassen heeft nog meer attracties: men kan tussen dc wasbedrijven door in zo'n hal het haar laten wassen en watergolven, of 'n paar nieuwe nylons kopen. De bedrijven zijn 's avonds (sommige zelfs ook 's nacht) geopend wat vooral voor werkende vrouwen I bijzonder gemakkelijk is. En een be- j paalde categorie hulsvrouwen gaal I om weer heel andere redenen naar de automatiek: terwijl haar was maclii- naal gereinigd wordt, kan ze „even raten" met vriendinnen en ken- De eigenaars van dc wasautoma ten zijn, evenals de bezoeksters, „vogels van diverse pluimage", een j studente met een r(|ke papa m[ Miami, een gepensioneerd admi raal, een paar constructieteke naars die in het exploiteren van dit soort gelegenheden meer brood zagen dan in het werken met pa- Sier en tekenstift. e verdienen hun geld met een mi nimum aan werken, zo motiveren ze hun „beroepskeuze": eens per week halen ze (per vrachtauto) hun lading kwartjes uit de auto maten Dit laatste klinkt iets rooskleuriger dan het is: de toekomstige exploitant van een wasautomatiek moet in ieder geval een basiskapitaal van zes- tot achtduizend dollar kunnen opbrengen. Met alle onkosten (inclusief de even tuele aflossingstermijn) eraf houdt men een driehonderd dollar per week over en dat is dan inderdaad wel een behoorlijk inkomen. Het nieuwste experiment op dit gebied is een rijdende automatiek voor de „boeren en buitenlui" van Amerika. Voor deze rijdende wasserijen is veel belangstelling zelfs van de zijde der Amerikaanse cowboys die het bij zonder gemakkelijk vinden, dat ze zittend op een hekje, kunnen wachten tot hun kleren schoon en droog zijn! Loflied op de koffie In Istanboel is onlangs een oud ge schrift gevonden, dat vele „geheimen van de koffie" bevatte. Wie denken mocht dat de voornaamste eigen schap van koffie de opwekkende werking is, heeft het mis! Want koffie heeft nog veel meer eigen schappen: ze dient 's morgens om wakker te worden, maar men kan er 's avonds ook heel goed op slapen (iets wat ons persoonlijk nog nooit is overkomen Koffie dient voorts om scherper te kunnen denken, en kan boven dien het humeur aanzienlijk ver beteren. En meen niet, dat koffie alleen in de ochtend- cn avond uren kan worden gedronken! Kof fie is, nog steecis volgens dat oude document, de drank voor alle ui en van de dag: voor, tijdens en na zakengesprekken (in de westerse wereld drinkt men na het zakengesprek doorgaans iets anders), hel kan dienen om de eetlust op te wekken, het kan een gesprek met een schone vrouw meer luister geven, het kan een afscheid helpen verlichten. Koffie kan, kortom, zijn: „een bron van extra vreugde op een gelukkige dag". De schrijver van al deze regelen zou in onze wereld anno 1962 waarschijnlijk een zeer suc cesvol reclame-schrijver hebben kunnen worden 5 Een gedicht is ln de vrouwenwereld eigenlijk maar een vreemd en zelfs geschuwd verschijnsel. Vraag een werkelijk belangstellende vrouw of zij veel leest, en zij zal U voor de vuist weg een serie titels van romans opnoemen. Vraagt U haar echter of zij ook wel eens een gedich tenbundel ter hand neemt, dan zal zij min of meer schuldbewust erkennen dat zoiets haar vrijwel nooit over komt. Heeft zij een middelbare school achter de rug, dan zal zij als excuus waarschijnlijk aanvoeren, dat zij zo veel poëzie indertijd op last van ho gerhand heeft moeten lezen voor haar eindexamen, dat zij sindsdien de ge hele aangelegenheid met opluchting over boord van haar belangstelling heeft gezet. Gedichten? Het zal wel aan haar lig gen dat zy die niet waarderen of zelfs begrijpen kan maar geef haar in een vrij ogenblik maar een mooi, spannend gewóón boek.... Het is een openhartige constatering maar slechts ten dele waar. Dat een vrouw zo weinig een gedicht waarderen kan, ligt niet zozeer aan de onbegrijpelijkheid ervan, als aan de ongeweten schuwheid van haarzelf. Want een vrouw wil, in haar lectuur, eigenlijk niets liever dan heerlijk bui ten schot op een veilige stallesplaats naar het toneel zitten kijken. Geboeid worden zonder er zelf bij be trokken te zijn: dat is dé aantrek kingskracht van het befaamde mooie boek". Maar vooral, vooral niet in het diep ste wezen geraakt worden, geconfron teerd met de angstaanjagende raad sels van dood en leven, met de neder- daling ter helle in de verborgen schuilhoeken van de menselijke geest, want dat doet het gedicht, het waar achtige: het is de onthulling van een diepbeleefde emotie, een angst, een verlangen, een wanhoop, een smart. In een gedicht geeft een mens zich, weerloos en onverhuld, zoals hij is. Maar wie het aandurft om zich, al was het maar voor eenmaal, in een gedicht te verdiepen, zal ervaren dat er een nieuwe, vreemde maar onge meen boeiende wereld voor haar open gaat. Dit alles viel mij opnieuw in bij het lezen van Gerrit Achterbergs doodsbericht. Het gaf een schok die vlak aan bitterheid grensde. Hij had nog stellig zoveel te schrijven: hoeveel ongeboren gedichten gaan met hem het graf in? Hoe ver had zijn vreemd en fascinerende taalge bruik hem niet kunnen voeren? Want hij was een dichter zoals er voor hem nooit één in onze taal is opgestaan: een geestenbezweerder met 't woord. Zijn visioenen zijn van een meesle pende, angstig-schone kracht. Hij be hoeft enkel maar naar een ouderwets behang te kijken, waarop als steeds terugkerend motief een zwaaiende schommel voorkomt, om zich plotse ling uit de alledaagse realiteit in de tijdloze vervoering te verliezen: „Hoe wijd werden de schommelbogen. Het hart kreeg alle ruimte om te slaan". Het is bij tijd en wijle angstaanja gend om door hem bij de band genomen te worden: er komt al tijd ergens een rand waar hij zich on verhoeds van de steilte in de eeuwig heid stort. Maar tegelijk kan hij. tussen zijn brandend bezweren door Vertederd worden, door de aanblik van iets een voudig menselijks ;een alledaags be- saan, een klein verdriet, een verkrop- smart. Zijn sonnet „werkster" is, zonder een zweem van pathetiek even vlijmend sarcastisch als onverwacht apocalyp tisch. „Zij kent de onderkant van kast en ledikant ruwhouten planken en vergeten kieren, want zij behoort al kruipend tot de dieren, die voortbewogen op hun voet en hand". Maar dat neemt voor hem de zekerheid niet weg :,,God zal haar eenmaal op zijn bodem vin den, gaande de gouden straten naar Zijn troon, al slaande met de stoffer op het blik" ier vindt de deernis nog een troost in de uiteindelijke verheffing: vele laatsten zullen de eersten zijn. Maar huiveringwekkend, door voeld als een eigen belevenis, wordt de uitzichloze wanhoop van de moe der na de begrafenis van haar pas geboren kind „Hier ligt het grafje met de zo den glad. Het is het sluitstuk van een kort onwaken: een met de aar de om gelijk te maken, wat voor een ogenblik verheffing had tegen een moederarm, niet meer dan dat. slaken en denken, denken: waar En beide armen langs het lichaam moet ik geraken met kinderstoel, commode, wieg en bad?" Ook dit is de dichter Gerrit Achter berg, geschuwd om zijn vreemde, moeilijke, duistere poëzie. Hij was het toch wel waard dat wij een sonnet als dit „Kindergraf" van buiten kenden als posthume hulde nu hij nooit meer één aangrijpende regel schrijven zal. SASKIA H Plannen om weer eens „goelash" op liet menu te zetten? Er zjjn helaas geen verse paprika's in deze winter maanden: mot paprikapoeder gaal het ook wel, maar helemaal echt is de goelash dan toch niet Waag er dus eens een blikje paprika aan; het ge recht wordt een guldcnlje duurder, maar kleur én smaak va:, de blik- paprika zijn verrassend goed:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9