Afhankelijkheid Waterleidingmij. Schouwen remt activiteiten KAMERLID J. M. PETERS IN ZIEKENHUIS OVERLEDEN KONINKLIJK GESCHENK VOOR HET ZEEUWS MUSEUM „COMMODORE S0EDARS0 GAF BEVEL STEVEN TE WENDEN" KANSEN VOOR NEDERLANDSE HANDEL IN INDONESIË VRIJDAG 26 JANUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 AANDEELHOUDERSVERGADERING IN ZIERIKZEE Nieuw tariefstelsel werd met algemene stemmen aangenomen De Waterleidingmaatschappij „Schouwen-Duiveland" is nu nagenoeg over de moeilijkste periode heen. In de afgelopen jaren heeft zich een groei doorgezet, die niet direct spectaculair, maar wel gezond genoemd kan wor den. Dat valt onder meer op te maken uit de hoeveelheid opgepompt wa ter en het aantal aansluitingen. Bovendien is het jaarlijkse exploitatiever lies zover teruggelopen, dat het nagenoeg nihil geworden is. In zijn openingswoord tot de aandeelhoudersvergadering, donderdagmiddag in restaurant „Mondragon" te Zifcrikzee, kon de voorzitter van de raad van beheer, burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester van Zierikzee deze vrij op timistische kylc op de gang van zaken geven. Bovendien kon hij daaraan toe voegen: „We hopen, dat dit jaar tevens het laatste couplet kan worden gezongen van het refrein over de oude verliezen, die nog een bedrag van 90.000 belopen! De rijksaccountantsdienst heeft op het ogenblik een rapport over deze materie gereed. Er is reeds contact opgenomen met het rijks instituut voor de drinkwatervoor ziening en binnenkort zal de raad van beheer van de maatschappij vernemen, wat er aan vastzit. Financieel staat de maatschappy dus nog steeds onder rijkscuratele. Dat remt in vele gevallen de voorgeno men activiteiten. Zolang de oude ver liezen niet zijn weggewerkt wordt bijvoorbeeld geen rijksgoedkeuring verleend voor de bouw van een nieuw kantoorgebouw. Burgemeester Dijckmeester schetste in dit verband de situatie van het pand, waarin de maatschappy in de Zierikzeese Lange Nobelstraat is ge vestigd met de volgende woorden: „Het is een honderd jaar oud huis, klein, vervallen, het lekt er en het spot met alles wat men tegenwoordig onder een moderne werkruimte ver staat. Fluoridering Een ander plan, dat wordt tegenge houden door de afhankelijke financië le positie is de fluodering van het water. Reeds enkele jaren geleden heeft men zich hierover ernstig be raden. Ook bij de behandeling van het nieu we tariefstelsel kwam de onzelfstan digheid nog even naar voren. In gro te lijnen betekent dit dat in het ver volg van de waterverbruikers een vast bedrag per jaar zal worden ge heven en dat verder iedere ver bruikte kubieke meter water in re kening zal worden gebracht. Burge meester A. H. Vermeulen van Brou wershaven maakte daarbij de opmer king, dat de Schouwse waterleiding maatschappij al verschillende jaren bij de hoogste tarieven in het land meespeelt. En passant informeerde hij naar de mogelykheid van een verla ging. De voorzitter gaf daarop namens de raad van beheer te verstaan, dat gaandeweg wel tot een verlaging zal zijn te komen, wanneer de maatschappij weer een zelfstandige exploitatie kan gaan voeren. Overigens konden de heren zich ver enigen met de nieuwe leveringsvoor waarden en tarieven en zich bij de be groting voor 1962 neerleggen. Beliep het verlies in 1960 nog ruim f 14.000 voor 1962 kon worden volstaan met een raming van f 1900. In het afgelopen jaar werd 890.000 kubieke meter water opgepompt, dat is iV2% meer dan het jaar daarvoor. Aan het eind van het jaar boekte men 100 aansluitingen meer dan een het begin. Adenauer en de bejaarden 1 Een vereniging van ouden van lagen in Bonn heeft de 86- larige bondskanselier Adenau- h ir een lidmaatschapskaart ge- kuurd. Het lidmaatschap gaat ichter niet dadelijk in, maar ip 5 januari 1976, Adenauers H londerdste verjaardag. Over de voorzieningen kon de voor zitter meedelen, dat acht nieuwe put ten zullen worden geslagen om de uit 1928 daterende oude putten te ver vangen. Daarnaast moet het aantal putten worden uitgebreid. Werd twee jaar geleden geklaagd o'ver een verdroging, in het afgelopen jaar moest van een overlast in de grond waterstand worden gesproken. Voor zover de maatschappij daarin iets kan doen, zal zij trachten deze euve len in de beheersing van de grond- watervoorraad te verhelpen. Ten- Radioreportages Europese schaatskampioenschappen De VARA zal in samenwerking met A.V.E.O., K.R.O. en W.O. op 3 en 4 februari de reportages verzorgen van de Europese kampioenschappen hardrijden op de schaats. Als verslag gever zullen fungeren Koos Poste- ma en Dick van lïyn. Op zaterdag zijn er in het programma van VARA en K.R.O. vijf reportages onderge bracht en wel op de navolgende tijd stippen: 15.20 tot 15.30 uur: verslag 500 me ter (VARA); 17.56 tot 18.00 uur: verslag 5000 meter (VARA); 19.20 tot 19.25 uur: verslag 5000 meter (K.R.O.); 19.45 tot 19.50 uur: verslag 5000 meter (K.R.O.); 22.20 tot 22.25 uur: nabeschouwing (K.R.O.). On zondag 4 februari: 14.30 tot 14.40 uur: verslag 1500 meter (A.V.R.O.); 16.00 tot 16.10 uur: verslag 1500 me ter (K.R.O.); 16.50 tot 16.57 uur: verslag 10.000 meter (A.V.R.O.); 18.05 tot 18.10 uur: slotbeschouwing (V.A.R.A.). Brabantse reacties op Schelde-Riinovereenkomst „Niet ten koste van Brabantse zeehaven" De commissaris der koningin in Noord-Brabant, dr. C. Kortmann, is gisteren in de voortgezette verga dering van de PJovinciale Staten van Noord-Brabant nader ingegaan op de door de Kamers van Koop handel van Rotterdam en Antwerpen bereikte overeenkomst inzake de Sehelde-Kijnverbinding. De heer Kortmann stelde als mening van G.S. van Noord-Brabant, dat een dergelijke overeenkomst niet ten kos te van de Brabantse zeehaven mag gaan en dat een Belgisch-Nederlands tractaat het Brabantse zeehavenplan open zal dienen te houden. De heer Kortmann zei van mening te zijn, dat het Kreekrakplan van rijkswege gelijkwaardig behandeld dient te worden als bijvoorbeeld de plannen voor de havens van het Sloe, Terneuzen en Delfzijl. slotte deelde de voorzitter nog mee, dat er moet worden gestreefd naar automatisering van het bedrijf, met name in de maanden van het top- seizoen in de zomer. Zeeuwse Meer Voorafgaand aan de aandeelhou dersvergadering had de raad van bpheer een lezing belegd door ir. P. Santema, hoofd van de afdeling wa terhuishouding van de Deltadienst over, het onderwerp „de waterhuis houding in het Zeeuwse Meer". Voor deze inleiding waren ook ver tegenwoordigers van het water schap en rijkswaterstaat uitgenodigd. De heer Santema bepaalde zijn ge hoor bij drie facetten van het pro bleem: a. de waterloopkundige rand voorwaarden, b. de waterkwaliteit en c. de water- en peilregeling in het Zeeuwse Meer. Hij sprak daarbij in hoofdzaak over de ontzilting van het water en stelde aan het slot van zijn betoog de vraag: „Wat gaat Schouwen nu met dit zoete water doen?" Volgens ir. Santema zal het erop neerkomen, dat rond 30 hectare hiervan direct profijt zal trekken: de gebieden, waar tuinbouw wordt uitgeoefend. De omgeving van Brui- nisse, Oosterland, Nieuwerkerk, Zie rikzee en Noordgouwe noemde hij in dit verband belangrijke kandidaten. Bij de discussie kwam de vraag naar voren, hoe het peil in de Gre- velingen zal zijn. Spr. gaf daar- by als zijn mening te kennen, dat dit nauw samenhangt met de be stemming van de gebieden. Hij drong daarom aan op een gesprek tussen de verschillende instanties, die in deze" de beslissing hebben te nemen. Daarmee bracht hij eigenlijk nieuw leven in de idee om te komen tot een gesprekscentrum tussen de over- heids-, de landbouw- en de recreatie sectoren, opdat de gehele streek zelf ingeschakeld wordt bij het bepalen van haar toekomst. Donderdag heeft het Nederlands ko ninklijk paar in het paleis op de Dam in Amsterdam een receptie geh-ouden ter gelegenheid van het nieuwe jaar voor de leden van het corps diploma tique. Foto links: De ambassadeur van Ko rea arriveerde zo vroeg, dat de loper nog niet eens hélemaal was uitgelegd toen hij de trappen opliep Foto rechts: Het koninklijk paar groet het vaandel van de voor het paleis opgestelde erewacht. J. Bleumers benoemd tot concertmeester U.S.O. De heer J. Bleumers Is niet ingang van 1 september 1962 benoemd tot eerste concertmeester van het Utrechts Stedelyk Orkest. De heer Bleumers is orkestmeester geweest van het Rotterdams Philhar- monisch Orkest en tweede concert meester van het Residentieorkest. Sinds 1956 is hij eerste concertmees ter van het o'rkest, van de Neder landse Opera te Amsterdam. DRAGER MILITAIRE WILLEMSORDE Onderwijsdeskundige van de K.V.P. Om kwart over negen gisteravond is in het r.-k. ziekenhuis in Sittard over leden het lid van de-Tweede Kanier, de heer J. M. Peters. Zoals bekend, werd de heer Peters woensdagoch tend gewond bij een auto-ongeluk. Onze parlementaire redacteur schrijft bij het heengaan van de heer Peters het volgende: Met het Tweede-Kamerlid J .M. Pe ters Jan Peters zoals hij altijd ge noemd wordt ter onderscheiding van zijn medelid-partijgenoot W. J. G. Pe ters is een parlementariër van al lure heengegaan, een man die de po litiek in de toppen van zijn vingers had, die zijn werkdrift nauwelijks in toom kon houden, een man met een uitgebreide kennis van zaken op het gebied van het onderwijs en daardoor een van de beste onderwijsdeskundi gen van de K.V.P.-fractie. Een man ook die zich in allerlei radiozaken terdege had ingewerkt en daarover met deskundigheid kon spreken. Het schilderij van Johan Hendrik Koekkoek, dat H.K.H. prinses Wilhel- mina aan het Zeeuws Museumfonds geschonken heeft, is deze week in het gebouw van het Zeeuws Museum ter beschikking gesteld van de directeur, dr. P. K. van Daalen. Het schilderij stelt voor de opening van de nieuwe Middelburgse haven op 9 augustus 1817 door koning Willem I. Het ligt in de bedoeling om deze zomer naar aanleiding van dit geschenk In het Zeeuws Museum een tentoonstelling in te richten van schilderijen en tekeningen van Johan Koekkoek, die in Veere geboren is en leefde van 1778 lot 1851. (foto P.Z.C.) De heer Jan Peters was een alge meen geacht en een gewaardeerd Ka merlid, die veel vrienden en naar we aannemen geen of weinig vijanden had, hoewel hij altijd rond voor zijn mening uitkwam, nooit een blad voor de mond nam en wel eens scherp kon zijn. Hij was een eerlijk mens die zijn ideeën op een faire wijze ingang probeerde te doen vinden. Zijn heen gaan betekent, een groot veriïes, niet alleen voor zijn gez.in en zijn partij, maar ook voor de Tweede Kamer en het land. De heer J. M. Peters werd op 11 ok tober 1908 geboren. Hij woonde in Roosteren in Limburg. Niet alleen zijn eigen gemeente, waarvan hij een poosje trjdelrjk-burgemeester is ge weest, maar heel Limburg dat hem zeer na aan het hart lag. zal zijn heengaan diep betreuren. Men zal nu ook zijn artikelen in het dagblad de „Nieuwe Limburger" waarvan hij hoofdredacteur was, niet meer kun nen lezen. Ook was hij voorzitter van de „Werkgemeenschap Limburg". Bij een groot publiek verwierf de overledene zich "bekendheid door zijn radiopraatjes 's zaterdagsavonds om tien minuten voor zeven onder de titel „Bent U ook van de partij De heer Peters was lid van het dage lijks bestuur van de K.R.O. Hij was in de angstige dagen rondom het Ardennen-offensief een man van groot gewicht voor de geallieerde in lichtingendienst. Alle gegevens be treffende de Duitse vuuropstellingen had hij dwars door de linies heenge bracht tot in handen van de hoogste geallieerde bevelhebber. Op de terug weg echter raakte hij verstrikt in de chaos van het front. Andere geal lieerde eenheden namen hem gevan gen. Hij werd aangezien voor een Duitse spion, standrechterlijk ter dood veroordeeld en overgeleverd aan een klein commando „speciale troe pen" dat zijn eigen executiemethode had. Een korte aarzeling van een van de leden van het vuurpeloton redde hem het leven. Hij slaagde erin zich als nog te legimiteren en keerde terug naar Roosteren. Daar heeft hij ziel) in de dagen rondom Kerstmis 1944 als waarnemend-burgemeester de Mi litaire Willemsorde verworven. GEVANGENE VERKLAART Toen Neptune-toestel flottielje ontdekte Te Hoilandia zijn gisteren 9 opvaren den van de Indonesische motortorpe doboot die voor de kust van Nieuw- Guinea tot zinken werd gebracht, door verslaggevers ondervraagd. Luitenant Franciscus Soeprapto (33), adjudant van commodore Soedarso Morka, die als vermist staat opgege ven, verklaarde, dat Soedarso de drie schepen opdracht had gegeven de steven te wenden en terug te ke ren naar de basis van vertrek, toen het Nederlandse patrouillevliegtuig een fakkel had uitgeworpen en hun positie had aangegeven. Volgens Soeprapto had de commo dore zich op de brug van de leidende torpedoboot bevonden, toen het Nep tune-vliegtuig de fakkel had uitge worpen, waardoor het gehele gebied hel werd verlicht. Via een tolk verklaarde Soeprap to, dat Soedarso opdracht had ge geven terug te keren. Voor de drie boten hun koers echter hadden C.A.O.-bouw tegengehouden door werktijd Een akkoord over de C.A.O.-bouwbe- drijf welke per 1 maart 1962 moet ingaan, wordt tegengehouden door de kwestie van de zogenaamde ver schoven werktijd. Over zowel de lo nen een verhoging van 10 cent per nur als over de secundaire arbeidsvoorwaarden is volledige overeenstemming bereikt. Een punt van bespreking blijft ech ter het verlangen van de werkgevers om in de drie kortste wintermaan den in plaats van 9 uur per dag slechts S uur te werken en deze tijd bij behoud van een totale wekelijkse werktijd van 45 uur in de resterende negen maanden in te lopen door een werktijd van 9 uur en twintig minuten per dag in plaats van 9 uur. De overweging van de werkgevers is, dat in de drie wintermaanden in de praktijk niet langer dan 8 uur ge werkt kan worden, zowel wat betreft het daglicht, als ook, omdat dan het weer vaak zo onaangenaam is, dat de arbeiders bij langere -werkduur het werk te vaak moeten neerleggen om wat op hun verhaal te komen. Bij vorst en zware regen geldt dit niet, daar het werk dan stil ligt, maar juist het werken in dat typisch Nederlandse gure, vochtige winter weer levert bij te lange duur een merkbaar produktiviteitsverlies op, namelijk ongeveer 3I'> procent. Dit is gistermorgen medegedeeld door ir. H. D. Prins, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Wegen bouwers. Soldaat verongelukt op N'euw-Guinea Op Biak in Nieuw-Guinea is gister morgen de dienstplichtig soldaat W. Peters door een vallende kist aan het hoofd dermate ernstig gewond, dat hij kort daarna aan de gevolgen daarvan is overleden. Hij was 20 jaar en woonachtig in Wychen (GId.). kunnen wijzigen naar de Kei eilanden, vanwaar zij waren ver trokken, begon de derde boot, zonder hiertoe bevel te hebben gekregen, op het Nederlandse vliegtuig te vuren. INDONESISCHE MENING Wanneer het tot een vergelijk komt De in Brussel residerende vertegen woordiger van de Indonesische Ka mer van Koophandel, R. H. Suchjar Tedjasukmana, heeft gisteren in een gesprek met U.P.I. de verzekering gegeven, dat de druk die president Soekarno oefent om iViëuw-Guinea onder Indonesisch bewind te brengen in feite niet meer gericht is op Ne derland, maar vooral op de Verenig de Staten en de V.N. Hij merkte verder op: „Ik geloof ook wel dat het tot eon politiek vergelijk zal komen. President Kennedy heeft reeds gesprekken gehad met Tbant en de secretaris-generaal van de V. N. onderhoudt contacten met Neder landse en Indonesische diplomaten. Als er een politieke oplossing komt, liggen er weer grote kansen voor de Nederlandse handel in Indonesië. Na tuurlijk is het zo, dat Nederland In donesië niet meer nodig heeft, net zo goed als Indonesië het buiten Neder land kan stellen, Maar voor zover er sprake is van belangen, heeft Neder land in Indonesië grotere belangen dan Indonesië in Nederland". Over het herstel van de handels betrekkingen tussen Nederland en Indonesië merkte Tedjasukmana ook nog op, dat dit goed zou pas sen in het Indonesische achtja- renplan, dat vorig jaar werd inge zet. Jongen bekent moord op Belgisch meisje De zestienjarige Serge tie B., die de politie van Kortrijk, in België, woensdag j.I. had ineegrdeeld het ljjkje van de vermoorde negenjarige Magda de Bru.vne te hebben gevon den, heeft gisteren bekend zelf het kind te hebben vermoord. De jongen was aangehouden om na der ondervraagd te worden. Hij heeft nu bekend het kind indertijd naar een verlaten terrein aan de Bloemis tenstraat in Kortrijk te hebben mee gelokt, waar hij zich aan haar wilde vergrijpen. Magda vei-zette zich, waarna hij haar de keel dichtkneep en slagen op het hoofd toebracht. Toen het kind dood was, heeft hij het lijkje in de kelder van het gebombar deerde huis, waar het woensdag j.I. is aangetroffen, onder een hoop steengruis en stukken steen verbor gen. Wijziging pachtwet Naar wij vernemen zal binnenkort bü de Tweede Kamer worden ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de pachtwet. Deze wijziging behelst de invoeging in de pachtwet van het z.g.n. „voor keursrecht" van de pachter, welk voorkeursrecht tot 1 januari 1963 in de wet vervreemding landbouwgron den is geregeld. DEFINITIEVE NAASTING NEDERLANDS BEZIT IN INDONESIË Alle „voormalige Nederlandse eigen dommen" in Indonesië kunnen wor den beschouwd als absoluut, geheel en onvoorwaardelijk genationaliseerd zo heeft Roeslan Abdoelganï, onder voorzitter van de opperste advies raad gezegd. Hij deelde aan deelnemers aan een cursus vo r „ideologische scholing" van ambtenaren mee dat dit het ge volg was van het marine-incident van 15 januari. Tot nu toe werden vele Nederlandse eigendommen die in 1957 in beslag werden genomen in de „campagne om West-Irian in handen te krijgen", slechts onder „regeringstoezicht" ge steld. aldus Abdoelgar.i. Regeringsfunctionarissen zeiden la ter dat mogelijk binnenkort gespro ken zal wórden over een optreden tegen bedrijven met „gemengd kapi taal". Geestelijk gestoorde werpt musenmc'tii'iren uit raam Gisterochtend heeft een geestelijk gestoorde man, de 58-jarige verfspüi- ter C, S., wonende in de Jordaan, in het museum Amstelkring aan de O. Z. Voorburgwal in Amsterdam, enige In het museum tentoongestelde stukken door de ruiten geworpen. De voorwerpen liet deksel van een Chinese pot en een kristallen vaas kwamen op straat terecht en zijn, naar van muscumzijde werd meege deeld, onherstelbaar vernield. De waarde van de complete Chinese Sot bedraagt een paar duizend gul- en, de vaas werd op ongeveer 1500 gulden geschat. De dader, die naar het politiebureau werd overgebracht, was daar dins dagavond ook al gehoord toen hij op de Martelaarsgracht met zijn eigen transistorradiotoestel de ruiten van twee café's had ingeslagen. De man verkeerde toen ook al in een bui van geestelijke depressie. Hij beweerde: onder invloed te staan van het ma gische hemels oog en van het kruis achter hem. Daggeld verder verlaagd Zoals verwacht, is het tarief van call money (daggeld) verder ver laagd. Nadat het maandag was ge bracht van lVs op lij procent, werd het gisteren wederom met een kwart verminderd, zodat het thans een pro cent bedraagt, het niveau waarop het was gebracht op 1 december. De terugvloeiing van bankbiljetten (vol gens de jongste weekstaat van de Nederlandsche Bank thans weer 4900 min. gld.) heeft tot de sterke verruiming van de geldmarkt bijge dragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7